PZC i anama overspoeld loor drugs na nval VS-troepen Koreastrijders herdacht auwelijks controle liegveld Oostende 'Gat' in ozonlaag is groter dan ooit Echtpaar vliegt zijn katten uit de Golf naar veilig Nederland Scholieren uren vast op Wadden Patiënt niet altijd gebaat bij inzetten medische technologie Heijn: inkopen doen wordt comfortabeler IÉËUJ Na-hossers vragen 400 miljoen extra 01100-13720 binnen- en buitenland COLIJN jekenhuisopname in tien tar niet veel duurder lidsvoorlichting moet worden aangepast ZATERDAG 13 OKTOBER 1990 Nieuwe spuiten JaNAMA-STAD (RTR) - De Hidel in verdovende middelen Panama is na de Amerikaan- linvasie van tien maanden ge- ^en dramatisch toegenomen. heeft het hoofd van de nar- ;ica-brigade van de Paname- I politie, Leslie Loaiza, don- rdag in Panama-stad gezegd. ZA-directeur over drugssmokkel Ceausescu Prinses Juliana uit ziekenhuis SER: verlaging WWV schrappen Pensioenpremie gezondheidszorg procent omlaag Salaris optrekken tot HBO-peil Deeltijd-werk Partner drugsspuiter loopt risico 'i JRECHT (ANP) - In het aids- [orlichtingsbeleid moet meer Indacht komen voor de part- I's (en klanten) van straat- listituées en van drugsspui- »s. Deze groep wordt momen- jel nog onvoldoende bereikt. I( is een kwalijke zaak omdat fee mensen wel een verhoogd |ico lopen op besmetting met I aidsvirus. 01 |ze aanbeveling staat in een la van de Nationale Commis- Aids-Bestrijding (NCAB), op- iteld door een speciaal aange- |lde „aandachtsfunctionaris" [s en drugs. De nota is aange- jjtlen aan staatssecretaris Si- |ns (volksgezondheid). Op 1 september waren 1442 aids- patiënten in Nederland geregi streerd. Ongeveer acht procent van hen heeft drugs gespoten. Onder de dertien kinderen met aids zijn er twee van wie de moe der drugs spuit. Het aantal sero- positieven onder drugsspuiters in Amsterdam is na 1986 stabiel gebleven. Uit onderzoek is gebleken dat drugsgebruikers veiliger zijn gaan spuiten. De spuitomruil- projecten hebben niet geleid tot een toename van het spuiten. Seksuele contacten van drugs- spuiters met hun partners, voor een deel zelf geen drugsspuiters, vinden veelal nog onbeschermd plaats. Verslaafde straatprosti- tuées gebruiken over het alge meen wel condooms, maar niet consequent. Het aidsbeleid voor drugsge bruikers is gericht op het terug dringen van risicovol gedrag door voorlichting en door spui ten en condooms aan te bieden. Dit jaar heeft het ministerie van wvc meer dan 45 spuitomruil- projecten gesubsidieerd, zodat inmiddels een „belangrijk deel" van de drugsspuiters daarvan gebruik maakt. Zo zijn in Amsterdam vorig jaar 820.000 nieuwe spuiten ver strekt, waarvan ongeveer negen tig procent weer is terugge bracht. In Rotterdam zijn 250.000 spuiten omgeruild, in Den Haag 80.000 en in Utrecht 28.000. Maar de NCAB vindt dat nog niet genoeg. Vooral jongere gebruikers die niet bij de drugs hulpverlening lopen, maken er weinig gebruik van. Verder stelt de NCAB dat de be langrijke mondelinge voorlich ting en advisering over veilig spuiten en veilige seks nogal eens in de knel lijken te komen. Dat komt door de tijdsdruk waaronder hulpverleners werken, het ontbreken van pri- liza zei dat het land de afgelo- li maanden is „overspoeld It drugs". Volgens de politie man heeft de VS-invasie een machtsvacuüm geschapen in Panama waarvan Colombiaan se drugshandelaren onmiddel lijk hebben geprofiteerd. Bovendien zijn de narcoticaprij- zen omlaag gegaan. „Je kunt nu een kleine portie cocaïne kopen voor ongeveer twee dollar. Voor dezelfde portie moest tien maan den geleden meer dan twintig dollar worden betaald", merkte Loaiza op. 'RECHT (ANP) - Hoewel de kosten per verpleegdag sinds 1977 rk zijn gestegen zijn de gemiddelde kosten van een ziekenhuis- lame, als rekening wordt gehouden met de vergrijzing en de in- tie, niet omhooggegaan. D. Hoogendoorn van de Stichting Informatiecentrum voor de zondheidszorg becijfert een en ander in het Nederlands Tijd- mft voor Geneeskunde. kosten per verpleegdag (in guldens van 1988) zijn wel gestegen, lar die per opname - dankzij de kortere verpleegduur - nauwelijks: S2 gulden in 1977, 7320 in 1982 en 7415 gulden in 1988. gelijk heeft zich een aanzienlijke daling van het totale aantal op men voorgedaan. In 1988 was het aantal opnamen per 100.000 in- ners 10.271, tegen 11.557 in 1982. Deze daling met elf procent moet Igens Hoogendoorn een besparing hebben opgeleverd die in de jarden guldens loopt. DEN BOSCH - Oud-Koreastrijders bij het monument voor hun gevallen medestrijders bij de Willem I-kazerne in Den Bosch. Gisteren werd het feit herdacht dat veertig jaar geleden de eerste eenheid van het Nederlands Detachement Verenigde Naties naar Korea vertrok. Het nam daar onder VN-vlag deel aan de strijd tegen de communisten (foto Gerard Damoiseaux/ANP USSEL (DPA) - De directeur België van de luchtvaart- atschappij Trans Caribbean lines (TCA) is er van over- gd dat de afgelopen tijd tien- len kilo's cocaïne uit Surina- naar de Belgische badplaats |stende zijn gesmokkeld, igshandelaars zijn volgens tot de ontdekking gekomen in Oostende de douanecon- le kennelijk minder streng is elders in Europa, liet dagblad „Le Soir" in Brus- lucht de directeur van het [lgische TCA-kantoor zijn hart i' de controle bij aankomst uit Suriname. „Tien vluch- waren volledig volgeboekt. It was om te huilen te moeten In hoe de bagage direct in au- ls en bussen werd geladen, die I op het (vliegveld-)platform ren gereden. Van een doua- beambte was in de verste ver- niets te zien", zei hij. ptoriteiten van de politie en Jane in Oostende hebben de- [verwijten van de hand gewe- Mogelijk zijn er gaten, maar n een ontbreken van elke con- le kan men volgens de dien- n niet spreken. Drie weken geleden ontdekte de douane voor het eerst 50 kg cocaine in de bagage van twee Surinamers. Een week later stapte uit de TCA-vlucht een Braziliaan met 28 kg verdovende middelen in een koffer. Het vliegtuig dat TCA op de rou te Paramaribo-Oostende inzet is DEN HAAG (ANP) - Prinses Juliana is weer thuis. Vrijdag keerde zij terug op paleis Soes- tijk na een verblijf in zieken huis Zonnegloren in Soest, waar zij maandag een staarope ratie onderging. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst is de operatie voorspoe dig verlopen. De gezichtsscherp te van de prinses is nu al aan zienlijk verbeterd. De eerste twee weken moet zij nog voor zichtig aan doen met het geope reerde oog. WASHINGTON (UPI) - Het ..gat" in de ozonlaag dat I jaarlijks tussen eind augus tus en begin oktober boven de Zuidpool wordt waarge nomen is dit jaar groter dan ooit tevoren. Dat hebben Amerikaanse wetenschap pers donderdag in Washing ton gemeld. Volgens wetenschapper Paul Newman is de ontdek- I Wng „onthutsend" omdat werd verwacht dat het ozon gat door de gunstige weers- I omstandigheden van de af gelopen maanden juist klei- ner zou zijn. Ik denk dat we de conclusie j kunnen trekken dat we de processen die tot verdun- ning van de ozonlaag leiden minder goed begrijpen dan we veronderstellen", aldus Newman. De ozonlaag rond de Aarde vormt een schild tegen de ul traviolette straling van de zon. Te sterke ultraviolette straling kan huidkanker en andere gezondheidsproble men veroorzaken. Tot nu toe is altijd aangeno men dat aantasting van de ozonlaag heeft te maken met de uitstoot van chemische verbindingen (de zogenoem de cfk's) die worden toege past in spuitbussen, koel kasten en industriële oplos singsmiddelen. Het ozongat boven de Zuid pool (in werkelijkheid is er sprake van een sterk verdun de laag in plaats van een gat) is voor het eerst waargeno men in 1985. Sindsdien wor den met behulp van satellie ten regelmatig waarnemin gen verricht om de dikte te meten. een Boeing 707 die voorheen in het bezit was van de Roemeense dictator Nicolae Ceausescu. Het toestel wordt door de Roemeen se firma Romavia verhuurd en heeft pas 3000 vlieguren ge maakt. „Toen wij in juni de route naar Oostende begonnen, hebben wij de autoriteiten erop gewezen dat op deze internationale lucht haven geen elektronische appa ratuur is voor het opsporen van drugs. Bij aankomst van de eer ste vlucht was daaraan nog niets veranderd. U kunt zich voorstel len dat de drugskartels in Par- maribo of Medellin (in Colom bia) zich bij die situatie in de handen wreven", aldus de direc teur. De komende week is geen vlucht voorzien op de route Paramari bo naar Oostende. Het toestel gaat op 23 oktober in revisie in Oostende. DEN HAAG (ANP) - Bij de ver laging van een aantal uitkerin gen met 0,38 procent, die iets meer dan tachtig miljoen gul den moet opbrengen, dient de WWV (Wet Werkloosheidsvoor ziening) buiten schot te blijven. Dat advies heeft de Sociaal Eco nomische Raad gegeven aan staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken en werkgelegen heid. De staatssecretaris trekt met de verlaging een systeemfout recht in de berekening van de jaaruit keringen. Die waren gebaseerd op 261 uitkeringsdagen terwijl er krachtens de wet slechts recht bestond op 260 dagen. De SER wijst er op dat de WWV toch al binnen afzienbare tijd zal verdwijnen. Bovendien levert de verlaging van de WWV-uitkering op jaarbasis slechts een half mil joen gulden op. HOLTEN (GPD) - Bij het dierenpension VVan- sink in het Overijsselse Holten keken ze wel even raar op: een Amerikaans echtpaar dat speciaal vanuit Saudi-Arabië naar Nederland kwam vliegen om twee Perzische katten in veiligheid te brengen. Het echtpaar Val en Bill De Vea bracht de beestjes naar het dieren pension, omdat ze het rond de Golf te gevaar lijk vonden worden voor hun troeteldiertjes. Ze hadden gehoord dat vliegtuigmaatschap pijen, als de oorlog echt losbarst, geen beesten meer vervoeren en besloten daarom tot deze evacuatie- De poezen worden weer opgehaald als de situa tie in de Golf minder dreigend is. Het Ameri kaanse echtpaar belt elke twee weken om naar het welzijn van Mendoe en Lecia te informeren. „Via-via zijn ze aan ons adres in Nederland ge komen. We vinden het een hele eer, zulke bui tenlandse gasten", zegt pensionhoudster Ine ke Wansink (foto GPD NOORDPOLDERZIJL (GPD) - Leerlingen van een scholengemeen schap in Uithuizen en van de Real Schule uit het Duitse YVest-Rhau- derveen hebben urenlang vastgezeten op een boot in de Waddenzee. De in totaal 64 scholieren en drie docenten maakten een boottocht je over het Wad met een voor groepsreizen omgebouwde viskotter. De kotter kwam tegen half vijf 's middags op twee kilometer uit de vacy van de cliënt, gebrek aan kennis bij de hulpverlener en houdingsproblemen bij zowel hulpverlener als gebruiker. In de nota staan dertig aan dachtspunten voor de komende jaren. De NCAB zal een beleids nota opstellen over aidspreven- tie voor drugsgebruikers uit et nische minderheden en zal advi seren over aanvullingen en ver beteringen in de spuitenomruil. LEIDEN (ANP) - „De pijlsnelle ontwikkelingen in de medische technologie hebben parallellen met die in de sterrenkunde. We kunnen steeds meer zien en ont dekken en leren steeds meer hoe weinig we eigenlijk weten". Met deze constatering haakte prof. dr. L.J. Krol (medische psychologie, Amsterdam) vrij dag in op het thema „De prijs van de vooruitgang" van het congres van de artsenorganisa tie KNMG in Leiden. Temidden van de snel groeiende kennis wordt de arts zich steeds meer bewust van de vele onze kerheden in de geneeskunde, al dus Krol. „De verleiding van de geavanceerde diagnostiek is groot, zekerheid lijkt steeds een test verder te liggen." Aan de an dere kant wekt de technologie bij de leek volgens hem te hoge verwachtingen. Krol zei dat artsen hun zeker heid steeds meer dreigen te zoe ken in de technologie. Ze zullen daarmee patiënten blijven te leurstellen. Dat kan het vertrou wen van de patiënt in de arts aantasten. Volgens de emeritus hoogleraar prof. dr. H. Musaph wordt dat vertrouwen ook bedreigd door dat patiënten tengevolge van de technische ontwikkelingen te maken krijgen met allerlei ver schillende deskundigen. Ze kun nen zo tot een naamloos statis tisch gegeven worden gedegra deerd. Een patiënt moet met „zijn" arts kunnen praten over zijn klachten en zorgen. Volgens prof. dr. R. van Schilfgaarde (heelkunde, Groningen) zijn de toegenomen onderzoeks- en be handelingsmogelijkheden niet op alle terreinen gepaard ge gaan met een herkenbare verbe tering van de resultaten. De las ten lijken vaak zwaarder te zijn dan de winst, zei hij. De medische zórg dreigt daarbij in het gedrang te komen door eenzijdige gerichtheid op me- disch-technologische aspekten. Volgens Van Schilfgaarde nopen de ontwikkelingen tot een open bare discussie over de mate waarin en de manier waarop nieuwe verworvenheden worden toegepast. EDE (ANP) - Het boodschappen doen in Nederland zal in de na bije toekomst mogelijk ingrij pend veranderen. Dat voorspel de oud-president Albert Heijn van het grootwinkelbedrijf Ahold vrijdag in Ede op een congres over de agro-industrie. De moderne winkel wordt moge lijk een combinatie van de huidi ge supermarkt en het zogenaam de tele-shoppen. Bij het tele shoppen bestelt de klant thuis per telefoon, fax of computer de boodschappen, die vervolgens netjes worden afgeleverd. Uit er varingen tot nu toe blijkt vol gens Heijn dat het tele-shoppen in Nederland nooit een hoge vlucht zal nemen. De consument wil zien en ruiken wat hij koopt. Bovendien erva ren veel mensen winkelen als Advertentie NL De Boxer van Harrie Leenders Bij het ontwerp is uitgegaan van een combinatie haardkachel/tegelka chel. De capaciteit bedraagt 10kW voor 80-170 m3. De Boxer van Harrie Leenders 'kacheldesign op z'n best'. 't lange uus binnen huisadviseurs havenpark 28 4301 CD zierikzee tel. 01110-13727 een recreatieve, sociale bezig heid. Veel meer kans maakt volgens Heijn de integratie van het tele shoppen in de bestaande win kels. De klant die binnenkomt, toetst in een computer in welke kruidenierswaren hij wil heb ben, zoals koffie en frisdrank. Terwijl het personeel de bood schappen klaarmaakt, kan de klant vervolgens zelf in de win kel om de verse produkten uit te kiezen, zoals vlees en groente, eventueel aangevuld met wat hij verder nog tegenkomt. Weder om gearriveerd bij de kassa kun nen de kruidenierswaren en de verse produkten tegelijkertijd worden afgerekend, uiteraard met behulp van een bankpasje. ZEIST (ANP) - Het pensioen fonds voor de gezondheidszorg, de PGGM, gaat op 1 januari de premie weer verlagen met één procent. Daarmee komt de pre mie op acht procent. De verla ging komt gelijkelijk ten goede aan de werkgevers en werkne mers. De laatsten gaan nu 5,2 procent betalen over hun pen sioengrondslag (salaris plus vakantietoeslag minus een pre- mievrij deel), aldus een bekend making van het fonds. Het fonds is met 700.000 werkne mers en oud-werknemers in de particuliere gezondsheidszorg, het welzijnswerk en de bejaar denzorg op het ABP na het grootste pensioenfonds van ons land. In het recente verleden heeft het PGGM onder druk de premies soms moeten verlagen om salarisproblemen in de ge zondheidssector op te helpen lossen. Vorig jaar vond een ver laging met twee procent plaats voor de beslechting van het CAO-conflict in de sector. DEN HAAG (ANP) - HBO-ers en academici die besluiten om le raar te worden, verdienen 15 tot 30 procent minder dan werkne mers met een vergelijkbare op leiding in het bedrijfsleven. Omdat zij meestal alleen een aanstelling in deeltijd kunnen krijgen, bedragen de feitelijke verschillen zelfs 30 tot 50 pro cent. De actiegroep „Na-hossers" vindt het dringend nodig dat die verschillen verminderen. In een rapport dat vrijdag werd aange boden aan minister Ritzen (on derwijs), bepleit de groep daar om salarisverhogingen in het on derwijs voor een bedrag van in totaal 400 miljoen. De Na-hossers danken hun naam aan het zogeheten „Hos- Advertentie kust vast te zitten in de vaargeul van het haventje van Noordpolder- zijl. Om kwart voor zes werd alarm geslagen, waarna reddingsboten uitrukten. Met behulp van vijf wadloopgidsen van het wadloopcen- trum Pieterburen kwamen de kinderen om half negen 's avonds lo pend aan in de haven van Noordpolderzijl. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het gebeuren. Tegen de docenten en de schipper is proces-verbaal opgemaakt. TELECOMGROEP J Telefooninstallaties voor grote en kleine bedrijven Unieke mogelijkheden _i Vele opties (isdn, data) J Semafoon-semadigit _i Telefoonbeantwoorders _l Autotelefoon (ook draagbaar) 9 24-uur service (door geheel Zeeland) Lewestraat 43 Jl 4481 BC Goes/Kloetinge^^J akkoord" dat oud-minister Deetman in 1985 sloot met de onderwijsvakbonden. Leraren die sindsdien met lesgeven zijn begonnen, verdienen minder dan hun collega's die voor het akkoord werden aangesteld. Alle leraren in het voortgezet on derwijs en het (voortgezet) spe ciaal onderwijs met minder dan tien jaar ervaring zouden het sa laris van een HBO'er in het be drijfsleven moeten krijgen, stelt de actiegroep. In de praktijk komt dit neer op verhogingen die kunnen oplopen tot 8500 gul den per jaar. Een verhoging tot dit niveau in het basisonderwijs, waar leraren gemiddeld nog weer minder verdienen, is onbe taalbaar. Maar ook daar gaan de salarissen als het aan de Na-hos sers ligt, met enkele duizenden guldens omhoog. De actiegroep stelt verder voor om het werken in deeltijd in het onderwijs in de eerste vijfjaar af te schaffen. Scholen zouden de extra uren die daarmee beschik baar komen, moeten gebruiken om jonge leraren voor kleinere klassen te laten beginnen. Een ander mogelijkheid is dat het aantal „taakuren" van de begin ners (uren dat zij niet voor de klas staan) wordt uitgebreid. De Na-hossers ramen de kosten van hun voorstellen op structu reel 400 miljoen gulden per jaar. Die 400 miljoen komen voor re kening van minister Ritzen. Om dat ongeveer de helft van dit be drag via werkgeverspremies en belastingen terugvloeit, komen de netto kosten voor de overheid op 200 miljoen per jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 7