Voorlopig niet terug naar Israël edrijfsleven il af van tol <eelandbrug "Al het nieuws van hier tot Tokyo." Schoolkinderen exposeren wat waard is om te bewaren Zeeuws Museum blij met schenking sudtours Mulder Jeugdraad vreest in de knel komen Postbus 51 Belang feeste Zeeuwse gemeenten voldoen aan opvangplicht In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. zeeuwse almanak ZATERDAG 13 OKTOBER 1990 PZC Bijzonder project in Vlissings Museum LEST BEST '5:f| zeeland er 1 januari 460 asielzoekers ■Van onze Haagse redactrice) EN HAAG - In Zeeland is één Lieente die tot nu toe geen (edewerking heeft verleend jn de opvang van asielzoekers, en gemeente houdt de moge- jjkheid tot opvang nog in be- lad. En één gemeente heeft al begezegd asielzoekers te plaat- in, maar is nog niet met daad werkelijke opvangmogelijkhe- In over de brug gekomen. Het linisterie van WVC wil 'om de leerhandelingen met die ge- Seenten niet te frustreren' geen fcmen noemen. ptaal hebben 27 van de dertig feeuwse gemeenten aan hun (oplichtingen in het kader van Regeling Opvang Asielzoe- |ers (ROA) voldaan. Op grond In deze uit 1987 opgestelde fchtlijn moeten gemeenten jpee promille van het aantal in- bners aan asielzoekers huis- (sten. De provincie telt totaal Jmiddels 355 asielzoekers in het Éider van de ROA-regeling. Op |l januari 1991 zullen dat er 460 |jn. Op dat moment hebben alle (meenten in de provincie Zee- |nd voldaan aan de verplich- bg uit de ROA-regeling. laar daarmee is de kous niet af. lant toen de ROA-regeling in |87 werd gemaakt, was het aan- asielzoekers dat heil in ons |nd zocht, aanzienlijk lager dan li Dit jaar verwacht het minis- Advertentie binnenhuis Voor de mooiste en grootste keus in gordijnstoffen en vitrages Kromme Weele 21-23 Middelburg. Tel. 14077. terie van WVC een instroom van 18.000 tot 24.000 asielzoekers. Toen de ROA in het leven werd geroepen, ging men nog uit van een aantal van 6000 per jaar. Voor de eerste opvang van die mensen kwam een aantal (oor spronkelijk vier) reguliere cen tra. Daar gaan de asielzoekers heen - ook weer op grond van de ROA - op het moment dat ze na bin nenkomst in het land de eerste formaliteiten achter de rug heb ben. Officieel mogen ze in zo'n centrum negen weken vertoe ven. Daarna gaan ze naar een ge meentelijke ROA-opvang, meestal gewoon in eengezinswo ningen. In Goes bestaat al enige tijd een asielzoekerscentrum. In Middel burg wordt gewerkt aan een nieuw centrum. Beide kunnen 275 asielzoekers,,de ROA-norm, huisvesten. De negen weken dat de asielzoekers na binnenkomst in het land in één van de centra moesten verblijven, zijn inmid dels volgens een woordvoerster van WVC negentig dagen gewor den. En dat tekent de problemen al waarvoor WVC zich geplaatst ziet. (Slot zie pagina 13 kolom 7) BAARLAND - Het is dat de Duitsers, die al vroeg aan de herfstvakantie zijn begonnen, voor wat extra leven in de brouwerij zorgen, anders was het wel erg stilletjes op cam ping Scheldeoord bij Baar land. Maar voor Jenny Felius en haar vier kinderen is het onder de gegeven omstandig heden een ideale entourage voor een verblijf. Normaal ge sproken zou ze nu al weer lang en breed in Israél moeten zit ten. Maar nu ze heeft kennis genomen van de recentelijk toegenomen spanningen in het nieuwe vaderland is Jenny Felius blij dat ze nog een poos je in Zeeland kan blijven. Jenny Felius is de echtgenote van Hans Felius, voormalig toptennisser en trainer uit Vlissingen en sinds vorig jaar bondscoach van de tennis- bond in Israël. Hij aanvaardde half vorig jaar de functie. Het gezin voegde zich dit voorjaar bij hem. Mede vanwege de in Israël heersende hoge tempe raturen in de zomer werd be sloten dat vrouw en kinderen Felius de grote schoolvakantie in Nederland zouden door brengen. Het was de bedoeling eind au gustus weer de thuisreis naar Israël te aanvaarden. De toe standen in het Midden-Oosten gaven mede aanleiding om die Jenny Felius met haar kinderen op camping Scheldeoord in Baarland: geweest, was ik misschien wel teruggegaan" (foto Willem Mieras) ,Als ik alleen hier was terugreis voorlopig uit te stel len. Om de kinderen zoveel mo gelijk in een normaal levensrit me te houden, werd voor de twee oudsten - Marc van 10 en de 7-jarige Tom - tijdelijk een plaatsje gecreeërd op de ver trouwde school in de nog maar kort verlaten woonplaats 's Gravenpolder. Nu de situatie in Israël dezer dagen is ver slechterd is Jenny Felius extra blij, dat ze nog in Zeeland zit. „Als ik alleen hier was geweest Was ik misschien wel terugge gaan, maar met vier kinderen neem je toch niet zo gemakke lijk risico's. Ik heb van de week mijn man aan de telefoon ge had en die zei dat toch wel te merken is dat de spanningen oplopen, ook onder de bevol king". Voor Jenny is het reden om de woning in Herzlia, een 50.000 inwoners tellende stad in de nabijheid van Tel Aviv even te laten voor wat die is. Haar man gaat toch voor een aantal we ken met de toptenissers van Is raël naar andere buitenlanden. Voorlopig blijft Jenny met de kinderen - de twee jongsten zijn 3 en 1 jaar - nog even bi vakkeren op de camping in Baarland. Misschien ziet ze daarna nog even naar een an der tijdelijk onderkomen om. „Ik voel me daar op de cam ping overigens beslist niet zie lig zitten", moet Jenny Felius van het hart. „Ik heb het weer meegehad. Bovendien is er in de caravan verwarming, maar die heb ik nog niet aan gehad, zo lekker was het er. Het enige wat ik nu ga missen zijn onze spullen. Kleding en zo. Maar familie en kennissen helpen me van alle kanten om de gar derobe wat aan te vullen". |1IDDELBURG - Het bedrijfs leven in Midden- en Noord-Zee land wil dat de statenmeerder- leid voet bij stuk houdt: de Zee- andbrug op 1 januari 1993 tol- grij. Dat blijkt uit een brief die Ie Middelburgse Kamer van koophandel naar de staten Beeft gestuurd. tolvrij maken betekent dat de Irovincie een schuld van 16,7 piljoen gulden kwijtscheldt. [let dagelijks provinciebestuur egt dat de provincie het geld |iet kan missen. De Kamer van "koophandel gelooft daar niets ■an. De provincie, schrijft men, 'gelet op de beschikbare reser- |es toch niet als armlastig te be- chouwen'. Tolheffing, aldus de kamer, is nadelig voor de regionaal-econo mische ontwikkeling. De Zee- landbrug is van belang is voor de ontsluiting van de handels- en industriegebieden rond de Wes- terschelde. Tolheffing doet daar 'afbreuk aan'. De Kamer van Koophandel heeft de Vaste Kamercommissie voor Economische Zaken een brief geschreven over een andere kwestie: de Rijksnota Regio's zonder grenzen. Die nota stelt het Sloegebied financiële steun in het vooruitzicht. De kamer schrijft daar met 'voldoening' over. Maar merkt op dat de om liggende stedelijke centra als Goes, Middelburg en Vlissingen ook steun verdienen. Advertentie In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop laan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. Kn dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm /o in huis, l) hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anum (iccsink JA Naam: Adres: i Ik wil de PZC 4 weken lang Ivoor 12,50 PC Plaats: Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 In de De Ruyter-zaal in het Stedelijk Museum is de komende twee weken te zien wat leerlingen van de Louise de Coligny-school persoonlijk waard vinden om te bewaren. Vrijdag richtten (vlnr) Wilbert Weber, Alice Brandon Bravo, Kristiaan Huntink en Peter Kulik hun expositie in (foto Lex de Meester) VLISSINGEN - Het Stedelijk Museum in Vlissingen her bergt sinds vrijdag onder het thema 'waard om te bewaren' drie verschillende tentoon stellingen die zijn samenge steld door schoolkinderen. Leerlingen van drie Vlis- singse basisscholen hebben hun schouders eronder gezet. Vooral die van de protes tants-christelijke Louise de Colignyschool geven zichzelf bloot. Zij laten in het 100-jari- ge museum zien wat zij 'waafd vinden om te bewa ren'. Het resultaat is speels, lief en soms echt aangrijpend. Neem Ruben, leerling van de Louise de Colignyschool. Hij moest op éénjarige leeftijd een oog missen. Van hem ligt in de De Ruyter-zaal zijn eerste kunstoog, van glas. Hij schrijft erbij dat hij nu een kunstoog van kunsthars heeft. Of de knuffel die een meisje van haar oma kreeg. „Mijn oma is later overreden door twee dron kaards." Tragisch, maar er hangt ook een bruidsmeisjes jurk, een eerste liefdeskaart (twee apen die elkaar kussen), een. speelgoed bugatti uit een verzameling autootjes en een doorgeknipte ring. Maarten van den Anker (7), Michael Patty (7), Sander Jas- perse (10), Kristiaan Huntink (10), Alice Brandon Bravo (11) en Peter Kulik (bijna 12) hiel pen vrijdag met de inrichting van de expositie van hun school, de Louise de Coligny. Ze hebben vaker meegedaan aan schoolprojecten, maar dit was toch wel iets bijzonders, vindt Peter, omdat ook andere mensen hun werk kunnen Van Peter staat in de exposi tieruimte zijn oude speelgoed- trein met een stukje rails. Als bij hem thuis brand zou uit breken, probeert hij zijn mi niatuur-spoorbaan zeker te redden. Ook knuffels en dieren scoren hoog. Maarten doet nooit afstand van zijn knuffel hondje, al is die wat afgesleten en sabbelt hij elke keer de staart eraf. Een houten paard is Alices' favoriet. Sander moet even nadenken. „Ja, na tuurlijk m'n geitje." Michael heeft een mountainbike die hij voor geen goud wil missen. Kristiaan koestert het zakmes dat hij van zijn opa heeft ge kregen. Allemaal hebben ze iets dat 'waard is om te bewaren'. Vrij willigster Aafke Verdonk had daar ook op gerekend toen zij samen met museum-directeur Wilbert Weber het project op zette. De drie deelnemende basisscholen hebben elk een eigen invulling aan het thema gegeven. De Louise de Colig ny-school zocht en vond het bij de kinderen zelf. De Vlis- singse School Vereniging (VSV) was al bezig met oud- Vlissingen en heeft daarop voortgeborduurd. De Theo Thyssenschool koos voor het thema milieu, natuur, muziek en drukwerk. „We hebben dit gekozen", schrijft één van de leerlingen in een eigen persbe richt, „omdat we denken dat het over honderd jaar niet meer bestaat." De komende twee weken zijn de spullen van de drie scholen te zien in het Stedelijk Mu seum aan het Bellamypark. zien. ,,'t Kan nu wereldwijd be kend worden." Kunstenaar Jan Schoonhoven en de directeur van het Zeeuws Mu seum, drs I. Spaanders, bekijken een van de nieuwe aanwinsten in de collectie: een tekening van Arie Berkulin uit 1980 foto Ruben Or eel) MIDDELBURG - De Delftse kunstenaar Jan J. Schoonhoven heeft vrijdagmiddag vier werken uit zijn eigen collectie overgedragen aan het Zeeuws Museum. De directeur van het museum, drs I. Spaanders, zei zeer verrast en verguld te zijn met dit gebaar. Het gaat om een schenking van drie tekeningen en een dagboek met schetsen. Het werk past volgens drs Spaanders zeer goed in de be staande collectie van het mu seum. „Zodra de expositie rond de provinciale aankopen weg is, worden de werken in een pas sende entourage getoond," kon digt ze aan. Het dagboek is uit 1988 van Krijn Giezen, een kunstenaar wiens werk volgens mevrouw Spaanders verwantschap toont met dat van D' Armagnac en Dekkers, van wie het museum veel werk heeft. De tekeningen zijn van de in Dreischor werken de Arie Berkulin (een werk uit 1980), van de Amsterdamse kun stenaar Robert Smit en een werk uit 1988 van Pia Sprong. „Ik ben nu 76, en dan ga je een beetje opruimen," verklaarde Schoonhoven zijn schenking. De werken zijn in overleg met me vrouw Spaanders gekozen uit de collectie van Schoonhoven. Van Jan Schoonhoven zelf bezit het museum nog geen werken, die zijn volgens de directeur van het Zeeuws Museum te duur. Jan J. Schoonhoven was een van de kunstenaars in de Nul-bewe ging in de jaren vijftig. Hij maakt werk in witte reliëfs van papier- maché en tekeningen in oostin- dische inkt. Tot aan zijn pen sioen werkte Schoonhoven bij de PTT, eerst bij de dienst luis tergelden en later bij de dienst gebouwen. De kunstenaar werkt nog steeds, het zesde reliëf van dit jaar is nu in voorbereiding. Schoonhoven bedenkt en tekent zijn reliëfs wel zelf, maar laat de uitvoering inmiddels aan ande ren over onder het motto: „Een architect bouwt een huis toch ook niet zelf." MIDDELBURG - De Zeeuwse Jeugdraad vreest dat ouders en jongeren door sluiting van een groot aantal postkantoren niet meer gemakkelijk informatie kunnen krijgen over (over heidstaken die voor hen be langrijk kunnen zijn. De Jeug draad denkt daarbij met name aan de Postbus 51-informatie, die voorlichting geeft over de studiefinanciering en de ver spreiding van de desbetreffen de aanvraagformulieren. Een groot aantal postkantoren wordt omgezet in postagent schappen, die bij voorbeeld wor den gevestigd in winkels. De Jeugdraad verwacht echter dat winkels hun ruimte niet ter be schikking zullen stellen voor de omvangrijke informatiestroom van de overheid, omdat zij die winkelruimte nodig hebben voor de bedrijfsvoering. Dit heeft heeft volgens de Jeug draad vooral gevolgen voor de kleinere dorpen, omdat daar geen vestigingen zijn van biblio theken, die eveneens informatie van Postbus 51 verspreiden. De bibliobus die in deze plaatsen komt heeft ook te weinig ruimte voor deze informatie. Aangezien de PTT geprivati seerd is moet de overheid vol gens de Jeugdraad een alterna tief bieden. „Omdat het niet aangaat dat een deel van de be volking, in kleine kernen op het platteland, verstoken zal blijven van voor alle burgers bedoelde overheidsinformatie", aldus het bestuur van de Jeugdraad. Het vindt, dat tenminste de Postbus 51-informatie, die van betekenis kan zijn voor jeugd en jongeren, gemakkelijk moet worden kunnen verkregen. (Advertentie) als laatste van de bekende reisorganisaties in Nederland is nu ook het winterreisprogramma van verschenen. Met een grote keuze aan appartementen, bungalows en hotels van hoge kwaliteit op de bekende winterzonbestemmingen. Nieuwe bestemmingen: KENYA MEXICO THAILAND Uw Sudtours reisagent: VLISSINGEN Walstraat 32 Tel. 01184-19710 GOES Westwal 13 Tel. 01100-27600 Middelburg Damplein 3 Tel. 01180-16755 11 Doorgewinterde kampeer ders zullen er zichzelf zeker in herkennen: je rijdt in het buitenland niet zomaar on bekommerd met je auto een camping op. Er gaat altijd eerst iemand op verken ning. Die persoon wandelt met een houding van 'ik ben hier al dagen gast' het ter rein op, slaat een laantje in en inspecteert het eerste sa nitaire blok dat binnen be reik komt. Vervolgens begint de wan deling terug. In het zicht van de auto wordt bemoedi gend beknikt dan wel een af werend gebaar gemaakt. Al naar gelang de toestand proper is aangetroffen of faecaliën tegen uzl pcajona van het toilet zijn waarge nomen. Voor een echtpaar uit Goes, dat voor het maken van plannen voor de herfst vakantie enig foldermate riaal had aangevraagd, was die ene folder van een Franse camping meteen liefde op het eerste gezicht. „Wij denken aan een rustige vakantie voor u", stond er in de folder. En: Het is niet in uw belang om teveel vrienden en familie om u heen te hebben". Het echtpaar uit Goes gaat er dit weekeinde zingend heen. Op het campingtoilet mag desnoods papier ontbreken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 49