Apartheid op terugtocht? (1) TEGENSTELLINGEN IN ZUID-AFRIKA ZATERDAG 13 OKTOBER 1990 Betere plekjes... bevolking 1988; in miljoenen inkomen 1987; in US dollars per hoofd vande bevolking li $2,241 ($1,474 zwart £$612 kindersterfte Zorg en hoop week-in Zuid-Afrika zit met zichzelf in de knoei. Het blanke regiem maakte van vele miljoenen mensen in eigen land verschoppelingen en werd zelf door de internationale gemeenschap uitgestoten. De klim uit het dal van de apartheid is lang. Maar president Frederik de Klerk had bij zijn aantreden feitelijk geen keus meer. Hij kondigde aan dat de apartheid zal worden afgeschaft. De blanken proberen daarom nu, uit zelfbehoud, elkaar en zichzelf ervan te overtuigen dat ze hun bevoorrechte positie zullen moeten opgeven. En daar hebben ze het baie moeilijk mee. De zwarte meerderheid op haar beurt, is op zoek naar een eigen maatschappelijk en politiek zelfbewustzijn. Ook dat gaat bepaald niet zonder krampen. PZC-hoofdredacteur Kees van der Maas reisde door Zuid-Afrika, een land dat een mens ontregelt. Straattafereeltje in Durban, de groot ste havenstad van Zuid-Afrika. Op de hoek van de Weststraat en de Aliwal, in het hartje van de stad, springen vlak voor het rode stoplicht plotseling twee mannen uit hun luxe BMW om van het gammele bestelwagentje naast hen de portieren open te rukken. Met getergde, rood aange lopen koppen beginnen zij de verbouwe reerde inzittende jongens van het verhikel uit te kafferen, zo hard ze maar kunnen. De dagelijkse brutale, overbluffende apartheid te voeten uit. Wie blank is en een dure auto onder de kont heeft, bezit het grootste gelijk van de wereld; een zwarte, die een foutje maakt in het verkeer is de partij, op wie schelden vrij staat. Blanke baasskap tegenover zwarte onder danigheid. Het bestaat al sinds Jan van Riebeeck in 1652 voet aan wal zette bij Kaap de Goede Hoop. Officieel heet het dat de apartheid als systeem zal worden afgeschaft. President De Klerk heeft met zijn beroemde toespraak voor het parle ment in Kaapstad, 2 februari dit jaar, voor een politieke waterscheiding gezorgd. Na meer dan veertig jaar kondigde een blan ke regering aan dat ze wilde breken met het systeem van door de staat georgani seerde rechteloosheid voor een grote meerderheid van de bevolking. Maar voorvallen van pure machtswellust, als in Durban - en veel ergerlijker - zullen zich nog zeker een generatie lang tussen blanken en zwarten in Zuid-Afrika blijven voordoen, bij duizenden per dag. Want ge neraties blanken hebben van het systeem van rassenscheiding en van rassenonder- drukking de rijpe vruchten geplukt; gene raties zwarten zijn er onderdoor gegaan. De samenleving van Zuid-Afrika is in al haar poriën doortrokken van de vernede rende tweedeling, die supermensen en wegwerpmensen heeft 'geschapen'. De zwarte gemeenschap heeft jarenlang gevochten voor afschaffing van de apart heid, dat politieke denk- en handwerk van de in Amsterdam geboren president Hen drik J. Verwoerd. De internationale ge meenschap heeft Zuid-Afrika onder druk gezet om het gehate stelsel overboord te gooien. Nu president Frederik de Klerk en ANC-leider Nelson Mandela zo ongeveer als vrienden met elkaar omgaan, lijkt de weg vrij voor een nieuw Zuid-Afrika. Maar of dat er ook op korte termijn zal ko men...? Wat zal er moeten veranderen in dit land, dat de wereld zo lang en zo koppig heeft getart met openlijke rassendiscriminatie? Een zondag dwalen door Kaapstad is erg leerzaam. Jan van Eek, parlementslid voor de kleine, maar ondernemende De mocratische Partij (DP), is mijn gids naar de woonoorden en krakerskampen van ongeveer een miljoen mensen in een uit hoek bij het vliegveld van deze verder zo schitterende stad. Het gemeentebestuur van Kaapstad heeft hier enige jaren gele den de voor zwarten bestemde buitenwijk Khayelitsha uit de grond gestampt. Ze moet doorgaan voor een modelwoonoord voor mensen die zelf een huis kunnen bou wen en betalen. Maar dit systeem kweekt - zoals overal el ders bij de grote steden in Zuid-Afrika - zijn eigen bittere tegenstellingen. Want rondom zo'n township verzamelt zich de massa die soms al een leven lang op zoek is naar werk, naar een eigen plek om te le ven, naar een menswaardig bestaan. Na men als Crossroads en Nyanga staan voor de smerigste uitwassen van de apartheid: een soort van vuilnisbelten voor mensen die het blanke minderheidsbewind van het land tientallen jaren achtereen stelsel matig heeft afgeschreven. Beelden ervan zijn bekend, de internationale pers en te levisie hebben deze 'schande van Zuid- Afrika' over de hele wereld verspreid. Ge- k. WÊ& ^WÊÈÊÊÊm Mistroostigheid en nog geen enkel uitzicht op verbetering in het zwarte woonoord Nyanga bij Kaapstad (fotografie Kees van der MaasiPZC) Zuid-Afrika zal wel altijd een apart land blijven Muur rondom het Voortrek kersmonument in Pretoria. zinnen van soms tien, twaalf mensen hok ken hier samen in minuscuul kleine op trekjes onder golfplaten, vermolmde plan ken, karton en plastic. Sanitair is er niet. Wanneer het regent verandert het kamp in één grote modderpoel. Van Eek is scherp: ,,De regering heeft in tien jaar tijd niets aan sociale woning bouw willen doen. Wat wel werd gebouwd konden deze mensen niet betalen. In gam mele pensions van trekarbeiders, afkom stig uit het platteland van de Kaapprovin cie, wonen nu hele families bij elkaar. De werkloosheid hier is hoog: dertig tot veer tig procent. Het beleid van de regering is steeds gericht geweest op de vorming van Bantustans, reservaten voor de zwarte be volking. Zwarten mochten niet in de West kaap wonen. Formeel zitten al deze men sen hier illegaal. Voor de regering bestaat het probleem dus eigenlijk niet..." Ik voel me een voyeur uit een andere we reld en rijd een kwartier naar het westen. Naar het moderne centrum van Kaapstad en naar Seapoint, de kuststreep met luxe boulevards, grote zwembaden bij witte appartementencomplexen, overdadige parken en vermaak tot in de duurste cate gorieën. Het is er zonnig, levendig, een uniek sfeerje voor een zondagmiddag in het voorjaar. De pantoffelparade houdt er tot de schemering aan, wanneer de stad zijn sprookjesverlichting aansteekt. De Hollanders van de Verenigde Oostindi- sche Compagnie (VOC) hadden een goede neus voor de betere plekjes in de wereld, toen ze hier drie eeuwen geleden hun be voorradingsstation aan de Kaap vestig den. Het contrast van die dag blijft door mijn hoofd spoken. Erbarmelijke leefomstan digheden voor massa's mensen aan de randen van miljoenensteden in de derde wereld zijn een bekend verschijnsel. Maar Zuid-Afrika is geen ontwikkelingsland. De overheid heeft hier bewust een ver scheurde samenleving georganiseerd. En de ogen gesloten voor de gevolgen van dat proces. Totdat de zaak volledig vastliep. Nu heeft Kaapstad (met de omgeving mee zo'n 3,5 miljoen inwoners) een tamelijk 'verligt' stadsbestuur. De gemeenteraad liep al een jaar of wat geleden voorop in een door de regering verboden demon stratie tegen de apartheid. Mensen mogen tegenwoordig overal wonen. Alleen: wo ningen zijn er niet voor kleurlingen en zwarten. Daarom zullen hun wanhoops- woonoorden in de buurt van het vliegveld voorlopig nog wel even blijven bestaan. Nog nijpender zijn de toestanden in de omgeving van de grote steden van de zo genaamde Transvaalse Witwatersrand (Johannesburg, Pretoria), waar het poli tieke credo 'Afrikaners eerst' sinds de Tweede Wereldoorlog het hardst heeft toegeslagen. Daar, in townships als Sowe- to, Vosloorus, Kathlehong en Sebokeng zijn de spanningen van al die jaren onder drukking, uitbuiting en buitensluiting van de zwarten hoog opgelopen. Het ge weld van de afgelopen weken heeft daar hoe dan ook mee te maken. Er is daar een jeugd opgegroeid, die geen scholing heeft gehad, maar wel met wapens kan omgaan. Ze leven aan de zelfkant van een keiharde maatschappij. Ds Allan Boesak, die de christelijke Afri kaners zo vaak, met de bijbel in de hand, geharnast heeft bestreden om hun harde opvattingen over de gescheiden samenle ving van Zuid-Afrika, heeft een simpele verklaring voor de uitlaatklep van de fru straties onder de zwarte massa. „Het le ven is na de rede van De Klerk op 2 februa ri nog niet anders geworden. Mensen wil len niet alleen gepraat over politiek; ze willen ook verbeteringen in hun eigen leef situatie zien. De zwarte massa begint zeer ongeduldig te worden..." Een bliksembezoek aan Zuid-Afrika is niet meer dan ruiken aan de oppervlakte van het probleem, waarin dit land zich volledig heeft vastgedraaid. Onder die op pervlakte gist en broeit het. Aan weers kanten. De blanken hebben eindelijk be grepen dat de apartheid het land kapot begint te maken. De oorlog tegen de bittere armoe onder de meerderderheid van de bevolking, tegen leven onder plastic, tegen willekeur van een regiem, dat bezit en macht voor blan ken alleen reserveerde, is een lang proces geweest. En in die tijd zijn de omstandig heden jaar op jaar verder verslechterd. In de zwarte townships zijn niet zelden tien tot twaalf mensen van een kostwinner af hankelijk. Er is daar een grote achter stand aan huisvesting en aan werkgele genheid. Blanken leven vaak in puissante rijkdom, een zwembad achter het huis. een meid voor de afwas, een kindermeid en een tuinman. Het African National Congres (ANC) heeft steeds een leidende rol gespeeld in het be vrijdingsproces uit die ongelijkheid. Met Nelson Mandela 27 jaar lang in gevangen schap als symbool. Maar ook onder de blanken, vooral bij de jongeren, begon de laatste jaren steeds meer het besef te rijpen dat Zuid-Afrika zichzelf in een achterhaalde wereld had gemanoeuvreerd. Alleen durfden de con servatieve leiders van de blanke Nationa le Partij (NP) de weg terug niet aan. Ze hadden de mond vol over hervormingen, maar brachten daarvan in de praktijk wei nig terecht. Deling van macht was een schrikbeeld. President De Klerk heeft die cirkel door broken. Hij heeft de conclusie getrokken dat apartheid moreel slecht is en daarom moet verdwijnen. Als president van alle Zuid-Afrikanen heeft hij erkend dat eco nomische en culturele sancties vanuit het buitenland de voorstanders van de poli tiek van apartheid op de knieën hebben blank 0.9 Aziaat mix blank $7,312 Aziaat mix DE THUISLANDEN Ongeveerde helft van de zwarte bevolking leeft in de Thuislanden (De Thuislanden beslaan 13 van het tptaaloppervlak van Zuid-Afrika). 1987; per 1000 geboorten blank Aziaat mix zwart geschoold 1984; percentage volwassenen blank Aziaat mix zwart AP/gpd gedwongen. Het bevrijdingsproces in Oost-Europa is bij de versnelde ontwikke lingen in Pretoria ook van duidelijke in vloed geweest. De twee hoofdrolspelers op het toneel van het 'nieuwe Zuid-Afrika' reizen de aardbol af, op zoek naar erkenning voor de politie ke veranderingen in hun land en naar steun voor de opbouw van een werkelijke democratische samenleving. Voorlopig gaat hen die missie nog het beste af. Bei den worden overal onthaald als leiders die vertrouwen weten te wekken, ieder met hun eigen kijk op wat er moet gebeuren. Zuid-Afrika wil af van de status van paria in de wereld. Het wil ervan af dat eigen burgers in het buitenland maar liever zwijgen over hun land van herkomst. Het wil weer rechtstreekse luchtlijnen kunnen openen op de Verenigde Staten. Het wil bij de internationale banken weer lenin gen kunnen sluiten. Het wil, kortom, weer gewoon meedoen nadat de internationale gemeenschap het land jaren achtereen met de nek heeft aangekeken. Maar vanzelf gaat dat niet. De prijs ervoor staat vast. Het blanke bewind zal de moed moeten opbrengen om een forse achter stand aan intermenselijke beschaving in te halen. Want die heeft in Zuid-Afrika nog nooit echt kans gehad. Voluit democrati sche verhoudingen scheppen binnen een samenleving, die altijd is ingesteld ge weest op overheersing en op geweld, lukt niet met halve maatregelen. De overal in gesleten ongelijkheid verdwijnt pas bij re solute afschaffing van het hele stelsel van racistische wetten, dat de apartheid over eind houdt. President De Klerk wil die kant op. Lang zamerhand de hele wereld is overtuigd ge raakt van zijn eerlijke bedoelingen. De be slissing van 'zijn' Nationale Partij om ra men en deuren open te gooien voor niet- blanken, is bijna revolutionair. Maar de tegenwind begint op te steken. In de stra ten van Pretoria roept de leider van de Konservatieve Partij, dr. Andries Treur- nicht van affiches op tot fel protest tegen de uitverkoop van blanke voorrechten. 'Eie woongebiede; eie geriewe' is zijn on veranderlijke tekst. En hij is er niet vies van om zijn credo ongevraagd uitvoerig toe te lichten. Treurnicht wil de weerstand tegen 'over name door het ANC' mobiliseren. Hij be schuldigt de partij van De Klerk ervan, dat zij haar eigen geschiedenis, haar prin cipiële basis en haar positie als het poli tiek front voor de blanke gemeenschap verloochent. In de ogen van Treurnichts conservatieven moet Zuid-Afrika opge splitst worden in een verzameling onaf hankelijke thuislanden, waarin elk ras zijn eigen zaken kan regelen. In een soort van gemenebest-verhouding zouden die staatjes dan hun buitenlandse en econo mische betrekkingen moeten oplossen. Het vergaand zelfstandige thuisland Kwazulu van Zulu-leider Mangosuthu Buthelezi is 'het grote voorbeeld' van Treurnicht. Hoe het dan moet met de zwarte woonoor den rond de industriesteden, waar miljoe nen mensen wonen?, vraag ik. Ja, daar heeft hij geen oplossing voor. Bij het ver trek wil de 'hoofleier' van de Konservatie ve Partij (zoals het bordje op de deur van (zijn bureau vermeldt) nog graag kwijt dat het vooruitzicht voor Zuid-Afrika om af te glijden naar de status van een derde-we reld-land veel onrust veroorzaakt en bui tenlandse beleggers afschrikt. Treurnicht zal geen kans onbenut laten om die onrust onder de blanke bevolking aan te wakke ren. En de racistische Afrikaner Weer stands Beweging van Eugène Terre Blan che gaat met intimidatie, wapengeram mel en provocaties rond om de blanken aan te zetten zichzelf te verdedigen met het geweer binnen handbereik en met in schakeling van duistere knokploegen. De angst voor een burgeroorlog bij ie mand als de blanke predikant dr Chris- tiaan F. Beyers Naudé, apartheidsbestrij der van het eerste uur en nu lid van de ANC-delegatie bij de besprekingen met De Klerk, is tegen die achtergrond niet zo vreemd. De harde kern onder de conserva tieve blanken in Zuid-Afrika zal zich met hand en tand verzetten tegen een aanslag op wat zij uitsluitend voor zichzelf in dit land hebben opgebouwd. Ze hebben de miljoenen zwarten altijd als 'een pro bleemgebied' beschouwd, dat je maar het best buiten de nette wijk, in een uithoek van de stad en achter de heuvel op het platteland kon wegstoppen. Nu de jaren lang verbannen en in de gevangenis opge sloten leiders van de zwarte gemeenschap zich vrij kunnen bewegen en hun rechten komen opeisen, is de confrontatie erg on voorspelbaar geworden. Telkens wanneer Nelson Mandela in de hall van het ANC-hoofdkwartier in het hartje van Johannesburg voor de lampen van de televisiecamera's verschijnt te midden van opnieuw een gezelschap bui tenlandse bezoekers, is hij bezorgd en hoopvol tegelijk. De tijd van het ondergrondse verzet en de verboden demonstraties tegen de apart heid in Zuid-Afrika is voorbij. Het ANC heeft de gewapende strijd opgegeven en is bezig zichzelf om te smeden tot een poli tieke partij voor de brede massa. Mandela kan daarbij de druk vanuit het buitenland op de blanke regering in de Uniegebou wen in Pretoria niet missen. Want het doel - 'iedere Zuidafrikaan een stem' - is zo hel der als glas; maar de weg erheen vol diepe kuilen, hindernissen en risico's. En intus sen moet het ANC de eigen organisatie op bouwen, een blauwdruk voor de toekomst van het land ontwikkelen en het vertrou wen op het definitieve einde van de apart heid overeind houden. Zodra er een golf van geweld door de zwar te woongemeenschappen slaat lopen de onderhandelingen tussen de regering en het ANC gevaar. Mandela weet dat en hij doet zijn uiterste best om dit soort explo sies te bezweren. Het is nu of nooit.... Ook De Klerk weet dat en hij doet er alles aan om de lijn naar het ANC open te houden. Een ander route is er voor hem niet meer... Zuid-Afrika is begonnen aan de Grote Trek terug van de apartheid. Wat nie mand een jaar geleden voor mogelijk had gehouden is gebeurd. Om met dr Frederik van Zyl Slabbert, voormalig oppositielei der in het parlement, te spreken: „Zuid- Afrika is door de geschiedenis heen een land van rampen en wonderen geweest..." En het zal wel altijd een apart land blijven. Kees van der Maas

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 47