PZC Yvonne laat zich niet meer van de wijs brengen Rinus Verboom damescoach in Amerika week-in 41 ZATERDAG 13 OKTOBER 1990 Overspannen r; 0 te Oma-gevoel Beloning Publiciteit Geld WK Yvonne van Gennip won in februari 1988 drie gouden olympische plakken en verloor haar privé-leven. Het succes was ongekend groot, de prijs evenredig hoog. De andere kant van de medaille was dof, zo niet inktzwart. 'Guppie', zoals haar koosnaampje luidde, was ijskoningin geworden. Een ongewenste status, compleet met toeters, bellen en kwijlerige onderdanen, die zich het recht toeëigenden om hun schaatsvorstin aan te staren, toe te schreeuwen, en lastig te vallen. Ze was van en voor het volk. Yvonne van Gennip beleefde een deprimerende periode, maar is nu weer terug en is zelfs weer toegetreden tot de kernploeg. Een kwestie van overleven Een jaar na de goldrush in Calgary snapte Van Gennip niets meer van de wereld. „Ik was niet veranderd, maar ik werd plots wel heel anders benaderd. Je moet je eens voorstellen, dat je duizend' keer per dag je naam hoort roepen. Om gek van te worden. Ik was vogelvrij ver klaard. Iedereen wilde wat van me". Als ze niet terug groette of niet inging om een verzoek voor een interview was het: „Die trut heeft kapsones gekregen". Elke stap, die ze buiten de deur deed, werd kritisch gevolgd. Als erkend snoepkous durfde ze een snackbar niet meer binnen te stappen, omdat ze van wildvreemden commentaar kreeg als ze een patatje-met naar binnen werkte. „Mag jij dat wel eten..?" Van Gennip stapte van het ijs en trok zich terug in haar flat. De telefoon liet ze vaak doorrinkelen. Als ze dacht aan haar in een kluis opgeborgen medailles, sloeg de de pressie toe. Ze haatte die dingen. „Het was een kwestie van overleven. Om er niet aan onderdoor te gaan, moest ik me anders op gaan stellen. Ik wilde lief en aardig zijn voor iedereen, maar dat ging ten koste van me zelf. Ik kon geen nee zeggen. Ik ging in op uitnodigingen en dacht dan met kromme tenen: 'getverdemme...' Als ik nee zei, voelde ik me schuldig en als ik ja riep, vond ik mezelf een slappe drol. Ik bracht mezelf in een moeilijk parket. Zat niet lekker in m'n vel. Uit zelfbescherming heb ik me teruggetrokken. Het was de eni ge manier om het op een rijtje te krijgen". „Vorig jaar ben ik in rustiger vaarwater/ gekomen. Dat heeft me goed gedaan. Ik was blij, dat ik van het gezeur af was. Ik weet nu precies wat ik wel en niet wil. Als een ijsclub belt met de vraag of ik een le zing wil houden en ik heb geen trek, dan weiger ik. Ik zeur daar dan ook niet meer over. Nee is nee. Ik heb er nu vrede mee. Ik geef nog maar één interview in de week. Er staat nog een hele waslijst met aanvragen. Iedereen moet op zijn beurt wachten. Ik Van Gennip stapte een jaar uit het licht der schijnwerpers. Ze richtte zich op haar pr-werk bij het verzekeringsbedrijf Equity Law en het Rode Kruis. Bij het sportbu- reau Referee/Ice Productions (Hein Ver geer) werd ze aandeelhoudster en mede directrice. „Toen ik tot rust kwam, begon ik me weer lekker te voelen. Terugkijkend dacht ik: wat een zootje allemaal en wat heb ik het stom gedaan. Ik was dolge draaid en overspannen. Aan de andere kant kon ik wel begrijpen waarom het zo gelopen was. Na Calgary werd er vreselijk aan me getrokken. In het begin had ik het nog niet zo in de gaten. Ik leefde in een roes. Maar op een gegeven moment werd het me te veel. Ik wist niet hoe ik met al die aandacht om moest gaan. Na Calgary ge loofde men mij, als ik zei, dat paars oranje en groen geel was. Toen het een jaar later slechter ging, werd ik de grond ingeboord. Had ik geen poot meer om op te staan. Dat vond ik zo krom. Ik kon daar niet mee over weg". Yvonne van Gennip tijdens de training (foto Wout SteensmaI heb geleerd om keuzes te maken. Ik durf eindelijk voor mezelf op te komen. Ik ben nu ook weer blij met mijn medailles". Uit zelfbescherming heeft Van Gennip zich een afstandelijker houding aangeme ten. Nu ze zo kritisch gevolgd wordt, is de spontaniteit noodgedwongen verdwenen. „Ik laat me niet meer beïnvloeden en ga mijn eigen gang. Ik hecht geen waarde meer aan ongenuanceerde kritiek. Ik weet, dat die heus wel zal komen, als ik dit Yvonne van Gennip: „Een vrijkaartje kon er niet af' (foto Ed Oudenaar den!ANP) seizoen niet aan de verwachtingen voldoe. Zit ik niet meer zo mee. Als ik voor mezelf maar weet, dat ik er alles aan gedaan heb. Ik rijd voor mezelf, niet voor een ander. Ze zullen heus wel vergelijkingen trekken met twee jaar terug. Ik weet uit ervaring, dat er heel weinig mensen zijn, die echt met je te doen hebben. Er zijn zoveel stuurlui aan de kant, die je naar beneden willen halen". „Ik heb echter geen boodschap aan nega tieve kritiek. Die is niet opbouwend, daar heb ik niks aan. Ik leef maar één keer en dat leven wil ik zelf in richten. Ze kunnen 100 keer zeggen: 'je bent een tut-hola of je rijdt niet goed, maar daar schiet ik niks mee op. Het zal me worst zijn. Aan de an dere kant heb ik natuurlijk wel mijn eigen eer. Ik wil de prestaties van vroeger een beetje proberen te evenaren. Puur voor mezelf. Als het niet lukt, zit het er niet meer in". In het voorjaar nam ze de beslissing om terug te keren in de kernploeg, die ze na Calgary de rug had toegekeerd. Haar werkgever Equity had geen bezwaar. Ster ker: het bedrijf gaf haar het beslissende duwtje. „Toen ik besloot te stoppen wist ik ook, dat de kriebels terug zouden ko men. Ik ben teruggekeerd, omdat ik niet op mijn dertigste wil constateren: jeetje, had ik die paar jaar nog maar geschaatst; zonde, dat ik ben gaan werken, toen ik nog de mogelijkheid had om te schaatsen. Mijn baas garandeerde me, dat ik op de loonlijst blijf staan. Toen dacht ik: je bent gek als je het niet doet. Als het met schaat sen niet gaat, zeg ik 'huppekee, ik ga weer verder met werken'. Dat geeft een rustig gevoel. Een verschil met vroeger. Toen had ik niks achter de hand". Marieke Stam (25) voelde zich vorig jaar niet op haar gemak in de sterk verjongde kernploeg. Ze miste haar maatjes van vroeger. Van Gennip (26) heeft dat 'oma- gevoel' minder sterk. „Ik voel me wel weer thuis in de kernploeg. Ik kan gelukkig mijn eigen gang gaan. Bovendien is Han- neke de Vries geselecteerd. Die is nog een paar jaar ouder dan ik". Van Gennip oogde dezer dagen in het Friese Akkrum, waar de ploeg in trai ningskamp verbleef, erg vermoeid. Spor ten heet gezond te zijn, maar de Haarlem se lijkt op een bleekneusje uit de stad, dat van de dokter op het platteland moet aan sterken. Haar 'koppie' is witjes; het li chaam een paar kilo lichter dan in haar succes-tijd. Bovendien doet haar knie pijn. Allemaal het gevolg van een jaar re latief niks doen en daarna uren per dag trainen. „Als ik er vol in ga, heb ik meteen last. De basis is stukken slechter dan vroe ger. Gelukkig ben ik gemakkelijker ge worden. Ik kan nu sneller een dag over slaan. Als ik te moe ben, doe ik niks. Het lichaam sputtert dan niet voor niets te gen. Dat doseren moetje ook leren. Ik ben altijd een trainingsdier geweest, die hoe dan ook de schema's moest uitvoeren. Toen buffelden we al vanaf mei. Ik kon echt heel veel aan. Mischien deden we toen wel te veel. Als er volgens schema acht uur gefietst moest worden, fietste ik acht uur. De trainers zeiden dat het zo moest en zij hadden er verstand van. Nu denk ik: ik ben toch geen marathonrijd ster. Ik probeer mijn oogkleppen af te zet ten en niet meer zo blind te zijn. Ik zet me er soms echt toe om rond te kijken. Ik wil, dat het schaatsen me minder beïnvloedt. Als ik van het ijs stap, ga ik andere dingen doen en aan andere dingen denken. Vroe ger had ik een rotbui als het slecht liep op het ijs en lachte ik als het wel naar mijn zin ging. Dat wil ik niet meer. Het schaatsen moet niet meer zo belangrijk zijn". Of de schaatsbond zo blij is met Van Gen- nips come-back, valt te betwijfelen. De mondige wereldrecordhoudster op de drie en vijf kilometer heeft de afgelopen maan den met succes actie gevoerd voor een be tere en gelijkwaardiger beloning. Sinds begin vorig seizoen krijgen leden van de kernploeg betaald naar prestaties en sek se. Vrouwen krijgen de helft vergeleken met hun mannelijke collega's. Veldkamp c.s. innen 40.000 gulden, als ze bij een EK of WK op het podium komen. De Neder landse vrouwen moeten het in een derge lijk geval met 20.000 gulden doen. Men wordt pas gehonoreerd in het jaar na de prestatie, als men dan tenminste nog lid is van de kernploeg. Van Gennip zou dus niets hebben gekregen voor haar olympi sche medailles, omdat ze het seizoen erop deel uitmaakte van de alternatieve ploeg. Omdat ze vorig jaar ook niet actief was voor de KNSB, is ze nu ingedeeld in de laatste (D) betalingscategorie. „Ik zou in eerste instantie als nieuweling een basis bedrag van 6000 gulden krijgen. Daar kun je volgens de bond voor schaatsen. Moetje nagaan, ik betaal al 500 gulden huur per maand. Daar komen nog andere kosten bij, lijkt me. Ik vond het niet eerlijk, dat het minimum-bedrag bij de mannen op 8000 gulden is vastgesteld. Ik heb Ard Schenk daarover aangesproken. Hij gaf me gelijk. Nu krijg ik ook 8000 gulden. Ik heb de bond gezegd, dat de wet 'gelijke be handeling' al van kracht is geworden en dat ik dus een rechtszaak zou kunnen be ginnen om mijn gelijk te halen. Ik heb veel brieven gehad van emancipatie-organisa ties en ook van de NSF. Iedereen steunde me. Ik ben nu gelijk getrokken met de mannen, maar in de andere categorieën verdienen de andere meisjes nog steeds de helft van de mannen. Ze doen helaas hun mond niet open. Snap ik niet. Het lijkt wel of ze het niet belangrijk vinden. De jon gens in de kernploeg hoor ik er ook niet over. Die vinden het al lang best zo". „Die verhouding 1 staat tot 2 tussen man nen en vrouwen is toch belachelijk. Het ar gument is, dat mannen meer publiciteits- waarde hebben. Alsof mijn medailles min der waard zijn dan de plak van Gerard Kemkers. Als dat zo is overgekomen op sommige mensen, hebben die doppies in hun ogen gehad. Nu zit Van Gennip in de laagste categorie. Kennelijk heb ik geen pr-waarde. Moest je pas geleden eens zien op de perspresentatie van de ploegen. Om wie stonden alle journalisten heen? Is Ae- gon (bondssponsor, red.) dan blind of zo. Ik vind het zo stom. Het systeem klopt niet. Als ik na dit seizoen besluit te stop pen zie ik geen cent, terwijl ik toch de hele winter voor publiciteit heb gezorgd. Want als het slecht gaan, moet ik me ook ook bij de media verantwoorden". „Het is een kwestie van ouderwets denken bij de bond. In het tennis gaat het er beter aan toe. Becker en Graf verdienen nage noeg hetzelfde. Aegon zit voor een dubbel tje op de eerste rij. Er zijn bedrijven ge noeg, die het driedubbele willen bieden, maar de bond houdt maar vast aan de hui dige sponsor. Die heeft al enorm geprofi teerd van het contract met de KNSB en zou er iets tegenover moeten stellen". „Toen ik terugkeerde vroeg Aegon of ik nog een schaatspak had. Ik moest in mijn kast duiken om een pak van zes jaar oud op te duiken. Daar schaats ik nu in. De ga ten zitten erin. Ze waren te beroerd om me een nieuwe te geven. Is het bedrijf dan zo arm? Eigenlijk had ik gewoon in een Pu- ma-pak of zo moeten gaan rijden, dan had den ze niet geweten hoe snel ze over de brug hadden moeten komen. Bespotte lijk. Toen ik goud had gewonnen, zagen ze me staan. Ik kreeg een bondsspeld en was de gevierde heldin. Maar een vrijkaartje kon er het afgelopen jaar niet af bij de bond". Govert Wisse Rinus Verboom: Na de hamburgers weer terug bij het Hollandse eten. „Van die hamburgers werd ik op een gegeven moment ziek "(foto Willem Mieras Rinus Verboom, de oud-damescoach van de Nederlandse wielerunie heeft er een half jaar op zitten als coach in Amerika. De Goesenaar, sinds maart van dit jaar damescoach van de United States Cycling Federation (USCF), de Amerikaanse wielerbond, is voor enige tijd terug in Nederland. Tamelijk onver wacht werd in februari bekend, dat Ver boom naar de States zou verhuizen. Wat trof Verboom aan in Amerika, een land waar de Tour de France ondanks de suc cessen van Greg LeMond tijdens de Tour nog steeds niet dagelijks op de televisie is te volgen? „Ik kwam in een wereld te recht, waarin niets geregeld was. Organi satorisch lag alles op zijn achterste." Beleid, zo blijkt uit de woorden van Ver boom, werd er niet of nauwelijks ge voerd. „De Amerikaanse bond heeft een coach nooit langer in dienst gehad dan een jaar. En als iemand na zo'n kort dienstverband weer vertrekt, laat die de boel meestal niet zo netjes achter. Op die manier kom je ook nooit tot prestaties. Bovendien was er net een nieuwe alge meen bondscoach aangesteld. Ook die moest zich nog inwerken." Ook de voorgangster van Verboom had het niet langer dan een j aar uitgehouden. Patty Cashman was een renster van de derde garnituur, die nooit is geaccep teerd als coach. Haar valt weinig te ver wijten, het is een fout geweest in het aan- stellingsbeleid van de bond. Ze had to taal geen ervaring en kreeg onmiddellijk de verantwoording over de dames, de ju niores en de damesploeg voor de Olym piade." De verbintenis tussen Verboom en de USCF moet in principe duren tot en met de Olympische Spelen van Barcelona. Toch ligt er op dit moment nog niets zwart op wit vast. Verboom, werkzaam als deurwaarder bij de belastingdienst in Goes: „De bond heeft me gevraagd het hele jaar in dienst te komen. Maar ik heb ze laten weten dat ik daar weinig voor voel. Je laatje vrouw en kinderen (zij zijn één maand naar de VS overgekomen) toch al een hele tijd in de steek. Boven dien denk ik dat het op het werk proble men zal geven. Ik kan nu zonder proble men een half jaar onbetaald verlof ne men, maar een jaar wordt toch een beetje te gek. Mijn voorkeur gaat uit naar een contract voor weer een half jaar. Ik denk eerlijk gezegd niet dat dat op bezwaren zal stuiten." In de relatief korte periode dat Verboom in Amerika werkzaam is geweest, heeft hij geprobeerd de organisatie rondom het damesteam te verbeteren. Zo heeft hij verzorger Lambert Toebak uit Vlij men, die met Verboom samenwerkte bij de KNWU, in Europa alle koersen laten volgen. ..Dat stuitte in het begin nogal op bezwaren bij de algemeen coach, vanwe ge de centen." Verboom zette de wieler bond echter voor het blok: of streven naar een zo optimaal mogelijke begelei ding met een mecanicien en een verzor ger of geen koersen in Europa. „Anders heeft het geen zin. Die mensen waren be reid om het voor 250 dollar per week te doen. Als die dames vooruit moeten, zul len ze toch naar Europa moeten." Verboom heeft dan ook in zijn rapport aan de bond, dat hij nu aan het schrijven is, kenbaar gemaakt dat hij een mecani cien en een verzorger in vaste dienst wil hebben. „Toen ik bij de KNWU werkte, schreef ik rapporten van drie of vier A- viertjes, nu heb ik al tien velletjes vol ge schreven. Toch heb ik het in Amerika goed naar mijn zin. Het budget was het afgelopen seizoen 50.000 dollar, ik heb het programma voor komend seizoen op papier gezet en daaraan een prijskaartje van 110.000 dollar gekoppeld." Geld is voor de Amerikaanse wielerbond een groot probleem. De successen van Greg LeMond hebben de kas van de bond niet gespekt. De grote sponsors hebben zich op renners als LeMond en Bauer gestort. Verboom: „Mazda wilde eerst het damesrennen sponsoren, maar heeft op het laatste moment het budget gebruikt om Bauer te kopen voor 7-Ele- ven. In totaal zijn er vijf grote sponsors weg gegaan bij de bond, die zich op het professionele wielrennen hebben ge richt." Wel hebben de Tour-uitspattingen en de wereldtitel van LeMond de wielersport populairder gemaakt in de VS, zegt Ver boom. „Vooral het mountain-biken is daar ontzettend populair. Er is ook veel geld mee te verdienen. Een van mijn da mes zag ik afgelopen seizoen niet meer terug, nadat ze van een sponsor tiendui zend dollar aan materiaal kreeg en prompt het nationaal kampioenschap won. Daar kreeg ze 15.000 dollar voor van dezelfde sponsor. Weg was ze. Ik kan die meid geen ongelijk geven." De Amerikaanse dames bezitten volgens Verboom talent genoeg. Het punt is al leen ze bij elkaar te houden en ze bewust te maken van hun verantwoordelijkheid. „Ik merkte al snel dat alles heel erg ama teuristisch geregeld werd, de dames de den in de wintermaanden niks. Ik heb ze nu schema's mee gegeven voor de win termaanden. In het voorjaar merk ik vanzelf wel wie wat gedaan heeft. Ik heb echter vertrouwen in hun discipline. De ze meiden zijn ontzettend positief inge steld, dat is een hele verademing in ver gelijking met Nederland. Vlak voor het WK hebben we nog keihard getraind. In Nederland zouden ze steen en been kla gen, dat ze niet mogen van hun trainer of al in vorm zijn. Maar voor die Ameri- kaansen is niets te veel." Hoewel het velen wellicht is ontgaan, boekten de Amerikaansen al behoorlijke successen tijdens het WK in Japan. Op de achtervolging pakte de ploeg uit de Verenigde Staten achter het winnende Nederlandse kwartet het zilver, terwijl de Amerikaanse Ruthie Matthews op de weg tweede werd achter de onverslaan baar geachte Franpaise Cathérine Mar- sal. „Toch is Marsal niet zo onaantast baar als Longo in haar tijd", zegt Ver boom, die niet verhult dat hij streeft naar het hoogste met de Amerikaanse dames- ploeg. „Ik zie in Amerika best kwalitei ten om een nieuwe Longo te kweken, ja. Er zitten daar kanjers tussen. Als je dan ziet wat ze presteren, terwijl ze in de win ter niets doen. Die dames rijden puur op talent. Ze moeten harder worden voor zichzelf." Mogelijk komt Verboom met de Ameri kaanse damesploeg naar Nederland, wanneer de Ronde van Texas niet door gaat. Afgelopen seizoen reden de Ameri kaansen in Texas, de driedaagse van Epinal, de Tour de L'Aude, Omloop van het Molenheike, de Ronde van Noorwe gen, de Ronde van Orida (VS) en het Amerikaans kampioenschap. Hij heeft dan in ieder geval Hennie Top als assis- tent-bondscoach bij zich, de voormalige drievoudige Nederlandse kampioene op de weg. Met haar, een vaste mecanicien en masseur èn meer geld hoopt hij op een copie van de successen in het Nederland se dameswielrennen, waaruit hij na vijf jaar werken een wereldkampioene voort bracht. Han Gommeren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 41