PZC Grote politie-inzet in Jeruzalem commentaar Bijtertje Bolkestein lleen kans voor Lubbers bij iatstelling van grote landen Kroatische vlag Shell-personeel moet miljoenen bekertjes apart verzamelen binnen- en buitenland Kodak moet Polaroid 1,5 miljard betalen als schadevergoeding Ambtenaar burgerlijke stand mag meer navraag doen voor huwelijk departement moet kemministerie worden ZATERDAG 13 OKTOBER 1990 'S steunen laltische staten )ij afscheiding Wachtschip met f3 opvarenden en liljoenenlading Ier d wenen Paniekvoetbal Onderzoeker over voorzitterschap Europese Commissie: Cliënt tevreden |ver RIAGG's ItrecHT (ANP) - Mensen die Jegens psychische problemen In beroep doen op de Regiona- I Instellingen voor Ambulante feestelijke Gezondheidszorg jhAGG's), zijn overwegend te lleden over de hulpverlening. Be wachttijden voor een eerste gesprek en de eigenlijke behan- Wling laten echter wel te wen- ffin over. Negen jaar Aanval Thatcher op Europese Commissie Duitsland helpt Sovjetunie met kerncentrales VC wil 900 ambtenaren kwijt |EN HAAG (ANP) - De komen- vijf jaar verliezen mogelijk bnd de 900 ambtenaren op het Kinisterie van wvc hun baan. [et departement dat nu nog >'n 7000 personen op de loon- |jst heeft staan, moet worden Jruggebracht tot een kernmi- Isterie waar nog werk is voor ]én kleine 1200 mensen. Daar- aast zullen 4900 personeelsle- Ln overgeplaatst worden naar JerzeJfstandigde eenheden. |it is de kern van een intern rap- "ort dat aangeeft hoe het minis- |rie doelmatiger kan werken. Ben woordvoerder van WVC be- IaSHINGTON (HTR) - De Bal- ische republieken kunnen in ■un streven naar afscheiding ■an de Sovjetunie rekenen op Ie steun van de Verenigde Sta in. Bovendien zouden zij de lergaderingen van de Confe- lentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE) |ls waarnemers moeten kunnen lijwonen. lit heeft president George Bush Irijdag verklaard tegenover de Istische premier Edgar Savi- laar en diens minister van bui- Jenlandse zaken Lennart Meri, lie op bezoek zijn in Washing- pn. IaNGKOK (AFP) - Een vracht- Ihip met een lading rubber ter baarde van ongeveer 6,8 mil ten gulden is op weg van Thai- |nd naar Singapore verdwe en. Dat heeft een politiewoord- oerder in de Thaise hoofdstad Jangkok donderdag meege- eeld. let schip, de in Panama geregi- Ireerde „Joyce", vertrok 28 sep- jember met 23 bemanningsle den aan boord vanaf Thaise kust |chting Singapore waar het op 1 ktober had moeten aankomen, lort na het bereiken van de wa- pren bij Malaysia viel het radio- pntact weg. vestigde vrijdagochtend de cij fers. De reorganisatie zal in 1994 een besparing van 69 miljoen gulden opleveren, aldus de woordvoerder. De dienstcom missies, een soort van onderne mingsraden, zijn donderdag op de hoogte gesteld van de inhoud van het rapport. Als voorbeelden van onderdelen die verzelfstandigd zouden moe ten worden, noemt de woord voerder onder andere het So ciaal-Cultureel Planbureau, het Staatstoezicht op de Volksge zondheid, de Gezondheidsraad, de Raad voor het Jeugdbeleid en de Raad voor het Ouderenbe leid. De WVC-voorlichter benadrukte dat het nog „slechts gaat om een ambtelijk stuk." Halverwege volgende maand overlegt de ambtelijke staf over het rapport. De AvaKabo, de grote FNV- ambtenarenbond, vindt het op straat leggen van reorganisatie plannen binnen de Haagse de partementen een slechte zaak. „Paniekvoetbal", zegt coördina tor rijksoverheid van de Abva Kabo J. G. H. van Hinsberg naar aanleiding van het uitgelekt in tern rapport van WVC. De reor ganisatie van onderwijs staat volgens hem in een iets ander daglicht. Alle Haagse ministeries hebben de opdracht om voor het eind van het jaar aan te geven hoe ze doelmatiger denken te kunnen werken. Dat is een uitvloeisel van de discussie in de Kamer over hoe het verder moet de af slanking van de overheid, waar bij niet langer de 'kaasschaaf methode' mag worden gehan teerd. Dat moet in 1994 een be drag van 300 miljoen gulden op leveren. De operatie heet 'grote efficien cy' en premier Lubbers zélf heeft het voortouw. Het WVC-rapport, dat volgens het ministerie zelf nog ambtelijk ter discussie staat, is het eerste dat via de me dia is uitgelekt. Van Hinsberg heeft „minstens de indruk" dat het rapport op straat is gelegd om de buitenwe reld te laten zien welke proble men er zijn. Dat zorgt wel voor een geruchtenstroom en een hoop onrust en onzekerheid bij het personeel, terwijl er nog niets definitief is, aldus de Abvo- Kabo-bestuurder. Dat kan de komende maanden verergeren als ook de plannen van andere ministeries zouden uitlekken. Alleen vrouwen en bejaarde mannen mochten gisteren, de vrijdag is voor islamieten de gebedsdag bij uitstek, in Jeruzalem de moskeeën in. Deze man had over 'bewaking' niet te klagen (foto Jeff'WindenetIAP) JERUZALEM (RTR) - De Israëlische regering heeft vrijdag massaal politie ingezet in het oude stadscentrum van Jeruza lem om mogelijke protesten door Palestijnen de kop in te druk ken. Terwijl in de bezette Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever voor de vijfde achtereenvolgende dag een uitgaansverbod gold voor bijna een miljoen Palestijnen, werden de islamitische heili ge plaatsen in Jeruzalem tot verboden gebied verklaard voor jon ge Palestijnen. Alleen vrouwen en bejaarde mannen mochten de moskeeën in voor het vrijdaggebed waardoor er slechts 3000 ge lovigen daar op de been waren in plaats van de gebruikelijke 15.000. Op religieuze hoogtijdagen zoals het einde van de vasten maand Ramadan zijn het de laatste jaren wel 300.000 mensen. De politie gebruikte waterkanonnen met groene verf tegen onge veer 150 Palestijnse jongeren die op een weg vlak buiten de mu ren van de oude stad waren gaan bidden en daarna een demon stratie hielden. De gevreesde paramilitaire „grenspolitie" fouil leerde Palestijnen bij de toegangspoorten tot de oude stad. Pale stijnen van buiten Jeruzalem werden bij de stadsgrens door de grenspolitie teruggestuurd. In Tulkarm, op de Westelijke Jordaanoever, bezetten jongeren twee moskeeën en gebruikten de luidsprekers om hun stadgeno ten tot demonstraties op te roepen. Volgens de politie werden rubberkogels en traangas gebruikt om de jongeren te verdrijven. De Wereldraad van Kerken ziet het optreden van het Israëlische leger op de Tempelberg als onderdeel van het doelbewuste beleid van Israël om de status van Jeruzalem met administratieve han delingen en met geweld te wijzigen. Dat is een duidelijke schen ding van de internationale overeenkomsten over Jeruzalem en een inbreuk op het internationaal recht, aldus de Wereldraad in een verklaring die door secretaris-generaal dr. Emilio Castro is ondertekend. De Wereldraad stelt Israël geheel verantwoordelijk voor de „tra gedie", waarbij 21 Palestijnen werden doodgeschoten. De raad, waarbij 311 kerken zijn aangesloten, blijft zich verzetten tegen de voortdurende „onderdrukkende acties van de bezettende macht in Oost-Jeruzalem en andere bezette gebieden". M I I I I I II I I I I I I I I I I I I I I I De VVD moet nog weer even op cursus voor het bedrijf van de politieke oppositie. De Tweede Kamerfractie is deze week met een dikke onvoldoen de in de algemene politieke beschouwingen rond de rijksbegroting 1991 blijven steken. Dat kwam niet in het minst door het bijterige optreden van de nieuwe leider, Frits Bolkestein. Hij heeft het driedaagse Kamerdebat ge bruikt om frontaal in de aanval te gaan tegen het CDA/ PvdA-kabinet met het verwijt dat de begroting van deze ploeg was gemaakt op basis van slordige boekhouding en het produkt was van een niet solide financier. Maar hij gleed daarbij nogal eens uit over zijn eigen duidelijkheid, openhar tigheid en parmantigheid. Toen Bolkestein dit voorjaar in de partij het roer overnam van Joris Voorhoeve, bombardeerde hij zichzelf tot het vleesgeworden nieuwe elan van de VVD. Onder zijn leiding - en dat werd ook van hem verwacht - zou den de liberalen de verkiezingsnederlaag van 1989 moeten gaan revancheren. Afgemeten aan wat hij er deze week van heeft gemaakt zal Bolkestein nog heel wat moeten trainen voor de oppositierol. Zijn toon, zijn overdreven zelfverze kerdheid en zijn krachtige aanpak keerden zich tegen hem. Bolkestein liep ermee vast op de regeringstafel en op zijn CDA- en PvdA-kompanen Brinkman en Wöltgens. De VVD zal er op weg naar de statenverkiezingen, volgend voorjaar, nog een zware dobber aan krijgen om de kiezers een inspirerend alternatief te bieden tegenover de huidige re geringscoalitie CDA/PvdA. Bolkesteins ambitieuze gang over de stormbaan in de Tweede Kamer gaf er in elk geval geen blijk van dat de VVD haar zaken al weer op orde heeft, sinds zij vorig jaar het tweede kabinet-Lubbers ten val bracht. De ver warring en de nasleep van de interne troebelen die erop volg den lijken zeker nog niet verwerkt. Het nieuwe gezicht van Frits Bolkestein in de voorhoede heeft de nog overgebleven problemen gecamoufleerd. Maar het gebrek aan inhoudelij ke politieke inbreng toonde deze week pijnlijk aan dat de VVD haar draai nog niet heeft gevonden. Bolkestein zal met zijn intelligentie en zijn durf, kwaliteiten die hij zeker bezit, moeten kunnen putten uit een nieuwe politieke boodschap van de VVD. En daar ontbreekt het vooralsnog aan. Oppositie voeren is nooit de sterkste kant geweest van de VVD. In de huidige partijpolitieke verhoudingen kampt zij daarbij bovendien met de handicap, een bijna zo grote oppositieclub, D66, naast zich te vinden. Van Mierlo, gepokt en gemazeld in het vakgebied van tegenwicht leveren aan regeringspartijen, heeft ditmaal bij CDA en PvdA de kat eens uit de boom gekeken. De oppositie van D66 is er niet een van gemakkelijke slagzinnen en goedkope effecten; Van Mierlo bedient zich doorgaans van een tactiek en het soort politieke wijsheid dat veel kiezers aanspreekt. Alleen heeft het hem en zijn partij nog steeds niet in het Catshuis gebracht. Voor de WD en zeker voor een politiek leider van het managerstype als Bolkestein zal het erop aankomen dat de partij zich van uit de oppositie weer een weg naar de regeermacht weet te banen. Of een duidelijker toenadering tot de PvdA daarbij in de komende tijd meer tot de mogelijkheden gaat behoren dan ooit? Dat zal afhangen van de vraag of de VVD onder aanvoe ring van Bolkestein een koers durft te varen die is gericht op afrekenen met het idee dat het CDA er in de Nederlandse poli tiek altijd bij moet zijn. Het bijtertje Bolkestein was deze week tegenover de routinier Lubbers nog lang niet zo ver. vdM. EN HAAG (ANP) - „Alleen als e grote landen in de Europese emeenschap er straks niet uit- omen en er op de een of andere anier een patstelling ont- aat, heeft Lubbers een kans." rs. J. Rood, onderzoekmede- erker van het Instituut Clin- ndael op het gebied van EG- ken, is zeker niet overtuigd an de kansen van de Neder- ndse premier om in 1993 de |pvolger te worden van Jac- ues Delors, de huidige voorzit- r van de Europese Commissie ie in januari 1993 officieel zal ftreden. oewel Lubbers' naam de afge- pen weken door Nederlandse an Agt en Andriessen) en Bel- sche (premier Martens) chris- pndemocraten meermalen als landidaat voor die steeds be- Ingrijker wordende functie is jenoemd, acht Rood de kansen op een dergelijke voortzetting Jan Lubbers' loopbaan veel min- Jer groot dan de afgelopen we- Jen is gesuggereerd. Argumenten die in Nederland pn belangrijke rol spelen en die boral betrekking hebben op de Jominerende rol van de grotere Inden in de Europese Gemeen- pap, spelen elders in Europa |i zeker in landen als Frankrijk, luitsland en Groot-Brittanië pel minder. De tijden zijn wat jat betreft nogal veranderd. De juropese Gemeenschap is inter- fctionaal veel te belangrijk'ge- gorden om nog over zulke argu- lenten te praten," aldus Rood. ftenk maar eens aan zaken als Bit blijkt uit de voorlopige resul- ®ten van een landelijk onder- B>ek waaraan ruim tweeduizend Qjiënten van 10 van de 59 lIAGG's hebben meegewerkt. Bemiddeld genomen is 70 pro- ®nt van de cliënten positief over de instellingen. Bijna 20 Procent is in meerdere of minde- mate negatief, terwijl ruim 10 «ocent van de ondervraagden Ben eenduidig oordeel heeft. de ontwikkeling van de Europe se Monetaire Unie of nu zelfs de ontwikkeling van een Europese Politieke Unie. Dat zijn dermate belangrijke kwesties waarin de voorzitter van de Europese Commissie een dermate grote rol speelt, dat de grote landen binnen de Europese Gemeen schap zo'n functie niet zomaar zullen weggeven." Argumenten dat er nu weer eens een kleiner EG-land aan de beurt is, en dan met name Ne derland omdat dat land als eni ge van de zes EG-oprichters nog nooit de voorzittershamer van de Europese Commissie heeft gehanteerd, spelen volgens Rood dan ook geen doorslagge vende rol. Lubbers' naam was deze weken dan ook niet de enige die werd genoemd. Ook de huidige Spaanse premier Felipe Gonza les staat hoog genoteerd op het kandidatenlijstje waar verder mensen als de Belgische premier Martens en de voormalige West- duitse minister van financiën Bangemann op prijken. Bange- mann is momenteel zelfs één van de vice-voorzitters van de Europese Commissie. Lubbers Rood ziet overigens wel het ar gument van de anciënniteit in het voordeel van de Nederlandse premier werken. Hij is per slot van rekening al een jaar of negen premier en dat kunnen er maar weinig in Europa hem nazeggen. Niettemin houdt Rood het er op dat Lubbers het vooral zal moe- BOSTON (RTR) - Het Ame rikaanse fotografieconcern Eastman Kodak moet con current Polaroid 909 mil joen dollar (f 1,55 miljard) schadevergoeding betalen wegens het schenden van het patentrecht op kant-en- klaarfotografie, zo heeft een Amerikaanse rechter vrij dag bepaald. Het is één van de grootste schadeclaims die ooit in het bedrijfsleven in de VS zijn toegewezen. In 1985 was na een proces van 75 dagen al beslist dat Kodak tien jaar lang in breuk had gemaakt op het patent van Polaroid en zich uit de instant-fotografie moest terugtrekken. De schadevergoeding moest nog worden vastgesteld. Po laroid zei een schade te heb ben geleden van bijna vier miljard dollar, maar volgens Kodak was het slechts 343 miljoen dollar. Rechter A. David Mazzone bepaalde vrijdag dat de winst van Polaroid als ge volg van de patentschen ding door Kodak bijna 250 miljoen dollar lager is geval len. Dat bedrag is vermeer derd met rente en royalty's tot 909 miljoen dollar. Een aantal jaren geleden werd in de VS een nog veel grotere schadevergoeding toegewezen. Het olieconcern Texaco moest toen 10,3 mil jard dollar aan concurrent Pennzoil betalen wegens het doorkruisen van een fusie akkoord tussen Pennzoil en Getty Oil. Uiteindelijk werd veel minder betaald in het kader van een schikking. ten hebben van de mogelijkheid dat er straks tussen de grote lan den in de Europese Gemeen schap „een patstelling" over de opvolging van Delors zal ont staan. „Dan heeft hij een kans," aldus Rood. Volgens de Belgische premier Martens is de gedachte om zijn Nederlandse collega Lubbers voor te dragen als de nieuwe voorzitter van de Europese Commissie „een uitstekende en goede suggestie". Dat zei Mar tens vrijdag op een bijeenkomst ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het CDA in Noord- wijkerhout. (Van onze correspondent) BOURNEMOUTH - Premier Thatcher van Groot-Brittannië heeft in haar slotrede op het Conservatieve-Partijcongres vrijdag een felle aanval gedaan op de 'niet-gekozen Europese Commissie'. Onder luid applaus van de congresgangers herhaal de ze haar verzet tegen het 'fede rale Europa van Delors' (de voorzitter van de Commissie). „Europa kan niet worden ge bouwd op ontkenning of onder drukking van de naties, door te trachten ons in regio's te veran deren in plaats van in naties", al dus Thatcher. De Britse premier presenteerde zich als een voorstander van een 'democratisch' Europa. „Hoe Europees je bent, hangt niet af van de mate waarin je de macht van de niet-gekozen commissie wil vergroten". ZAGREB - Kroaten betuigen bij een van de talloze bijeen komsten, na de rellen tussen Serven en Kroaten, hun steun aan de regering van Kroatië. De communistische vlag met de ster is vervangen door de nieuwe Kroatische vlag met het bijbehorden embleem. De republieken Kroatië en Slovenie, waar de communisti sche regeringen in vrije verkiezingen door centrum-rechtse partijen werden verslagen, kwamen vorige week met het plan om van Joegoslavië een losse confederatie te maken. Het communistische Servië, de grootste republiek, zei daardoor gedwongen te zullen worden tot uitbreiding over de grenzen van andere republieken, om de honderdduizenden Serviërs aldaar te beschermen. De door communisten geleide republiek Servië heeft als te genvoorstel het plan voor een „moderne federatie" geïntro duceerd, waarbij de regeringsmacht blijft gecentraliseerd. Het Joegoslavische parlement zal de beide voorstellen woensdag behandelen (foto Rober RajticlEPA) ROTTERDAM (GPD) - Shell start maandag een milieuproject waarbij het personeel wordt opge roepen kantoorafval gescheiden aan te bieden voor hergebruik. Bij de Shell-vestigingen ver dwijnen jaarlijks enkele miljoenen plastic koffie- bekertjes, vele kilo's klein chemisch afval en hon derden tonnen papier in de prullenbakken. Alleen al in de kantoren aan het Hofplein in Rot terdam worden jaarlijks een half miljoen bekertjes gebruikt. Op Moerdijk zijn dat er bijna anderhalf miljoen per jaar. De bekertjes kunnen nu in specia le bakken worden gedeponeerd. Ook het papier moet voortaan gesscheiden worden aangeboden. DEN HAAG (ANP) - Ambtena ren van de burgerlijke stand krijgen meer mogelijkheden om te onderzoeken of burgers bij zaken als een huwelijk of een ge boorte wel de juiste gegevens hebben verstrekt. Dat staat in een wetsvoorstel tot herziening van een deel van het Burgerlijk Wetboek. Minister Hirsch Bal- lin van justitie heeft het voor stel vrijdag naar de Tweede Ka mer gestuurd. Het wetsvoorstel geeft een amb tenaar van de burgerlijke stand meer mogelijkheden om te wei geren om een akte op te maken. De minister wil zo voorkomen dat er misbruik wordt gemaakt van instituten zoals het huwe lijk. Het wetsvoorstel vloeit voort uit een rapport van de Commissie Regelgeving Burgerlijke Stand, in de wandelgangen de Commis sie Mulder, waarin ruim twee jaar geleden enkele aanbevelin gen werden gedaan. Zo wordt ook de registratie vereenvou digd door het aantal register- en aktensoorten te beperken. Ook wordt in het wetsvoorstel meer rekening gehouden met de geau tomatiseerde verwerking van gegevens. MOSKOU (AP) - Duitsland gaat de Sovjetunie helpen bij het moderniseren van de kerncen trales om die aan de geldende veiligheidsnormen te laten vol doen. Dat heeft het Sovjet-pers bureau Tass vrijdag gemeld. Volgens Tass heeft de Sovjet-mi nister van kernenergie, Vitaly Konovalov, vrijdag gezegd dat met de Duitse hulp een nieuwe ramp, zoals die zich in april 1986 voordeed in Tsjernobyl, moet worden voorkomen. Het is de bedoeling dat het papier wordt gesor teerd in wit en bont papier. Van het witte papier kan hoogwaardig kringlooppapier worden ge maakt. Bont papier, bij voorbeeld tijdschriften en kranten, is geschikt voor de kartonfabrikage. Om de stroom papierafval in te dammen (aan het Hofplein worden jaarlijks elf miljoen A-viertjes ge produceerd) wil Shell het gebruik van dubbelzijdi ge kopiëren stimuleren. Het klein chemisch afval, zoals flesjes correctievloeistof, lege viltstiften, bat terijen, lege tonercassettes van printers en ko pieermachines, kan bij het magazijn worden inge leverd. zodra men nieuw materiaal aanvraagt. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bik ker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Goes, Middelburg en Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdagstot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal f 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,35, zaterdag f 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3