PZC Dullaert Hulst eist excuses van Paul de Leeuw Sportfestijn HEAO goed verlopen Met de dammen veranderde eiland Schouwen-Duiveland Eis 14 maanden voor plegen incest met drie dochters Belangstelling reünie Jansenius Hulst zeer groot provincie 15 Henstverlening als straf in vooruitzicht iportdag torgsector Inbreker hoort eis 14 maanden ZATERDAG 13 OKTOBER 1990 DANCALL 5000 KOPPEJAN telekommunicatie Betaling Misvorming Voorlopig geen juridische stappen ^VU-cur sussen paleografie ïn poëzie Heimwee naar vroeger tijden Evacuatie Brug Slaag Norm Bromfietsster zwaar gewond Modelspoorclub houdt open dag x-pastoor berouwvol na ontucht IDDELBURG - De voormali- pastoor van de Willibrordus- jirochie in Terneuzen, J. A. N. 81, hoorde vrijdag voor de Ichtbank in Middelburg tien laanden gevangenisstraf laarvan vijf maanden voor- laaidelijk tegen zich eisen lor ontucht met minderjarige Lens. De rechtbank stemde Jmee in dat N„ als hij hiertoe lordt veroordeeld, ter vervan- Ing van het onvoorwaardelijk lel 200 uur dienstverlening Érricht. i zaak kwam afgelopen voor- ar aan het licht doordat een I jarige jongen aangifte deed In de sexuele contacten, die in |n geval over een periode van lim tweeëneenhalf jaar hadden lortgeduurd. Alle jongens die letN. sex bedreven kwamen uit Tgen beweging naar hem toe. Eigens hun verklaringen was jt in de pastorie altijd gezellig waren zij er steeds welkom. Én van de jongens maakte er Ik geregeld zijn huiswerk. J begon in de tweede helft van lg7 jongens sexueel te benade- Advertentie BETROUWBAAR SNOERLOOS TELEFOONGEMAK BEREIK: 500 m (uit te breiden tot een aantal km) KOMMUNIKATIE BINNEN HANDBEREIK IGROTE KADE 40 - GOES - 01100-21293/21295 ren. Zijn eerste contacten had hij met twee jongens die toen elf en dertien jaar waren. N. ver klaarde dat het eerst om simpele aanrakingen ging, maar dat hij geleidelijk aan steeds verder ging met wat hij van de jongens verlangde. „Ik had er geen macht meer over", legde hij de rechtbank uit. Hij beloonde de jongens steeds met kleine bedragen. Van liever lee gingen zij meer van hem ei sen. Tenslotte deed de oudste van de twee aangifte, waarbij hij onder meer vertelde dat hij steeds minder geld van N. kreeg. N. had vanaf augustus vorig jaar ook geruime tijd contact met een nu 14-jarige jongen, die te kennen gaf de aanrakingen van zijn gastheer niet erg prettig te vinden. Hoewel N. ermee door ging was het voor de jongen toch geen reden om weg te blijven uit de pastorie. In de weekeinden lo geerde er verder geregeld een meerderjarige jongen, die ook sexueel contact had met N.'s minderjarige bezoekers. Er werd N. ten laste gelegd dat hij deze contacten bevorderd zou heb ben, maar dat ontkende hij zeer beslist. De jongeman had echter tegenover de politie verklaard dat N. hem de jongens als het ware op een presenteerblaadje had aangeboden. Afgezien van deze beschuldiging erkende N. alles wat er tussen hem en de jongens was gebeurd. Hij zei zijn hele leven al gekampt te hebben met de problemen die voortvloeiden uit zijn sexuele voorkeur. In 1979 was hij in zijn vorige standplaats voor een soortgelijke affaire met justitie in aanraking geweest, maar de feiten waren toen minder ernstig zodat het niet tot een veroorde ling kwam. Naar aanleiding daarvan zocht hij psychiatri sche hulp, maar de behandeling bracht geen soelaas. Inmiddels is hij opnieuw in therapie en offi cier van justitie mr C. van Gin- kel vroeg de rechtbank, N. te ver plichten hier tijdens de proeftijd van twee jaar, die aan het voor waardelijk deel van de straf ver bonden is, mee door te gaan. N. merkte enigszins bitter op dat zijn opleiding op het seminarie, waar hij vanaf zijn twaalfde jaar in internaatsverband school- ULST - Het bestuur van de ichting die het Hulster ge- eenschapscentrum Den Dul- ert beheert, zal geen juridi- )he stappen ondernemen tegen baretier Paul de Leeuw. Voor- arde is echter wel dat zijn presario zorgt voor een kwa- ;atief hoogstaande vervan- nde voorstelling en dat de ca- iretier publiekelijk uitlegt glDDELBURG - De Stichting Jeuwse Volksuniversiteit be- Jnt met een cursus paleografie lud schrift) voor beginners en In cursus poëzie. De eerste om- [vat 12 lessen op dinsdag van ^.30 tot 21.30 uur, waarin de ttelnemers vertrouwd worden Tmaakt met het lezen van oude "bndschriften. Aan de orde ko tten verder inhoud en vorm van 1de stukken en hun belang |V( >r historisch onderzoek. De Issen worden gegeven in de ge- |tneente-archieven Middelburg I Vlissingen. IVoor de cursus poëzie wordt jnsdag 23 oktober van 19.30 tot 8.00 uur een kennismakingsbij- Jnkomst gehouden. De cursus Bnvat zes avonden. De bijeen- Bmsten zijn bedoeld voor dege- die twijfelen of poëzie wel f s voor hen is, doordat zij er let mee bekend zijn of door ne- Stieve ervaringen op school bij- Borbeeld. [IDDELBURG De medewer- |rs van het Kruiswerk en van instellingen voor gezinsver- irging en maatschappelijk prk in Zeeland houden vrijdag I oktober van 13 tot 18 uur een Izamenlijke sportdag in De ruitmolen in Middelburg. I totaal hebben zich 24 teams |n zes tot tien personen aange- eld. Zij nemen deel aan een lort- en spelcircuit, bestaande volleybal, korfbal, bowling, jfbal, badminton, Zeeuws- jaamse volksspelen en touw- Tkken. waarom hij vorige week heeft geweigerd in Hulst op te treden. Het bestuur kwam donderdag avond na langdurig beraad tot dit besluit. Volgens directeur G. de Croock zijn er wel degelijk gronden om juridische stappen te onderne men. „Wat De Leeuw gedaan heeft is een zuivere vorm van contractbreuk. Punt is echter dat het publiek en Den Dullaert niet gebaat zijn met een juridi sche procedure, die mogelijk veel tijd in beslag zal nemen en waarvan alleen een waarschu wende werking uit zal gaan. We voelen er weinig voor - nog los van onze zwakke financiële posi tie - om deze principe-kwestie op ons te nemen." Het Dullaertbestuur heeft beslo ten om in eerste instantie met De Leeuw zelf of diens impresa rio R. Grunfeld een schikking te treffen. „We willen een vervan gende voorstelling van een be paald niveau. Naar onze overtui ging kan de impresario daar aan voldoen. Bram Vermeulen, Fris se Jongens en nog een stel goede artiesten in dezelfde sector als De Leeuw zitten in zijn stal. Ove rigens moet de cabaretier - en dat zullen we zijn impresario la ten weten - zich in het openbaar verontschuldigen. We gaan er vanuit dat aan die voorwaarden wordt voldaan", aldus de Dul- laert-directeur. Impresario Grunfeld heeft in middels te kennen gegeven te willen zorgen voor een vervan gende voorstelling. De Leeuw vertoeft momenteel in Enge land. Het bestuur van het Hul ster cultureel centrum heeft de cabaretier tot aanstaande don derdag de tijd gegeven om te reageren op de gestelde voor waarden die in een brief aan de impresario verwoord staan. De Croock en Dullaertbestuurs- lid J. Stolte verwachten dat De Leeuw niet geheel zonder kleer scheuren de affaire zal overle ven. „Het is niet de eerste keer dat hij verstek heeft laten gaan omdat er iongeren in de zaal za ten. Voorvallen als die van vori ge week vrijdag (en twee jaar te rug in Terneuzen) worden bree duit in de media belicht en zul len hem zeker geen goed doen", benadrukte hij. Mochten De Leeuw en zijn im presario niet ingaan op de voor waarden van het Dullaertbe stuur, dan zullen alsnog juridi sche stappen gezet worden. ging, een soort misvorming van zijn persoonlijkheidsontwikke ling was geweest. Vooral het ver bod op wat daar 'particuliere vriendschappen' heette, had hem in die periode tot een een zaam mens gemaakt. Zijn advo caat mr R. W. van Voorst Vader voerde aan dat N. al zwaar ge straft was doordat hij zijn ambt had moeten opgeven en door de publiciteit die de zaak kreeg. N. zei het heel erg te vinden dat hij door zijn gedrag een aantal mensen en de kerk schade heeft toegebracht. „Ik schaam me voor wat ik heb gedaan", was zijn laatste woord. De rechtbank doet 26 oktober uitspraak. Ook dartsport was een onderdeel van de landelijke HEAO-sportdag (foto Ruben Oreel) VLISSINGEN - Zo'n zestienhonderd studenten uit alle hoeken van het land hebben vrijdag deelgenomen aan de nationale HEAO-sportdag, die in Middelburg en Vlissingen werd afge werkt. De deelnemers leefden zich uit in onder meer voetbal, basketbal en hockey. Ongeveer duizend studenten arriveerden donderdagavond al in Vlissingen. Ze kregen in discotheek Cos mo een film te zien en vierden daarna feest. Een veiligheidsploeg van twintig man zorgde ervoor dat de avond zonder noemenswaardige problemen verliep. Hoewel de organisatie had willen voorkomen dat studenten Vlissingen in gingen gebeurde dat toch. Er kwamen echter geen klachten. Ondanks de veiligheidsmaatregelen liep één jongen een scheur tje in zijn been op toen hij omstreeks vier uur 's nachts door een auto werd geschept. De jongen liep met een groep medestuden ten op de weg tussen de discotheek en de HEAO-school. De ande ren uit de groep bleven ongedeerd. De HEAO-studenten begonnen vrijdagochtend rond negen uur met sporten in diverse sportlokaties in Middelburg en Vlissin gen. De totaalstand gaf na afloop een zesde plaats voor de Vlis- singers te zien. Absolute winnaar was het team Uit Den Haag, de HES uit Rotterdam haalde een tweede plaats en het brons ging naar Amsterdam. Na afloop van de wedstrijden vertrok een ge deelte van de deelnemers naar huis. Anderen brachten nog een feestelijke avond in Vlissingen door. De Grevelingendam ontsloot Schouwen-Duiveland voor de buitenwereld. Het werd een drukke route (foto Pieter Honhoff) ZIERIKZEE - „Heerlijk was dat vóór 1965, heerlijk. Het was de echte eiland-mentaliteit. Je hoefde je fiets niet op slot te zetten, je deuren niet af te sluiten. Na de aanleg van de dammen is dat voorgoed veranderd." Deze herinnering van een Schouwen- Duivelands echtpaar haalt de Amsterdamse historicus drs I. Muller aan in zijn doctoraalscriptie over de mobiliteit van de bevolking op Schouwen-Duiveland tussen 1880 en 1970. Voor zijn onlangs gepubliceerde onderzoek heeft Muller niet al leen gebuik gemaakt van schriftelijke bronnen. De aan de Uni versiteit van Amsterdam afgestudeerde historicus interviewde zeventien mensen op Schouwen-Duiveland, die tussen 1898 en 1925 zijn geboren. Omdat hij noch de jongere generatie heeft ge sproken noch 'import', is zijn studie het verhaal geworden van de 'traditionele eilandbewoners.' Voor de oorlog gingen de meeste bewoners nooit van het eiland af: „Daar hadden we geen tijd voor. en geen geld", verhaalt een boer. „Ze kwamen in de zomer wel uit Holland bij ons. Dat was familie. Wij gingen nooit weg, maar je was tevreê." Als ze al afreisden, dan was het voor familiebezoek, of voor zaken. En passant gingen ze nog even winkelen in de grote stad. Een tocht naar Rotterdam - naar de rest van Zeeland ging men veel minder vaak - was een hele onderneming: met de tram naar Zij- pe, op de boot naar Numansdorp en dan weer verder met de tram. Makkelijker was het over het eiland te reizen, al moest dat vaak te voet. Diegene die een fiets had, pakte die liever dan de tram: soms sneller, altijd goedkoper. De evacuatie in de winter 1944-1945. toen de rest van Zeeland al bevrijd was, bracht gedwongen contact met de buitenwereld. Hoewel, van contact is niet altijd sprake geweest: „Waar we za ten kwam je niet makkelijk de deur uit. Bij vreemde mensen kwam je niet." Een ander: „Contact had ik alleen met mede-ei- landbewoners die daar ook geëvacueerd waren." Maar er zijn ook andere verhalen. Een vrouw: „Ik kwam vanuit een boerenmilieu in een heel andere omgeving terecht. Dat heeft invloed op me gehad. Ik kreeg te maken met andere omgangsvor men dan thuis. Dat verruimde mijn blik." Muller schrijft dat de meesten, eenmaal teruggekeerd op hun ge boortegrond, niet veel behoefte hadden weg te gaan, omdat 'de bomen in Holland ook wel met de wortels naar beneden zullen groeien'. De reislust nam wat toe. Maar het isolement bleef, want wie weg wilde moest met de pont. De roep om het isolement te verbreken kwam, ook na de tragi sche watersnoodramp, volgens Muller niet van de bevolking zelf. Rijk en provincie namen het initiatief voor ontsluiting. De histo ricus: „De traditionele eilandbewoners lieten al deze vernieuwin gen gelaten over zich heen komen." Niet verwonderlijk, vervolgt Muller, want ze wisten eenvoudig niet dat een brug gebouwd kon worden. „Wij dachten niet aan die mogelijkheid, nog afgezien van de vraag of het wenselijk was." Sommigen beantwoorden die vraag positief. „Je was niet meer zo gebonden aan Zierikzee. Ik ging ook wel eens met een busreisje mee naar Volendam of Schiphol." Er werden ook driftig tochtjes naar Goeree gemaakt. Maar daar was de lol gauw van af. 't Is het beziene niet waerd," oordeelde men. De eilandbewoners veranderden hun reisgewoonten niet echt. „Ik zat, en ik zit eigenlijk het liefste thuis." Maar er kwamen wel steeds meer toeristen en pendelaars. „Dat is een hele omwente ling geweest in de gemeenschap", zegt iemand over de pende laars. „Mensen die van de stad kwamen en dachten: zo'n boeren dorp dat organiseer ik wel eventjes. Dat heeft veel spanningen gegeven." En al die veranderingen samen leidden tot heimwee naar vroe ger. Niet alleen omdat de eilandbewoners toen hun deur niet op slot hoefden te doen - al laten veel mensen de deur ook nu nog open. Maar vooral omdat de hechte band tussen de bewoners en de sfeer weg zijn. „In zekere zin wasje een gevangene", erkent een respondent. „Aan de andere kant, als je nagaat hoe goed die sfeer was. Dat mis je natuurlijk wel. Soms heb ik wel heimwee naar die tijd." MIDDELBURG - De 34-jarige F. S. uit Middelburg hoorde vrij dag op de zitting van de recht bank in Middelburg achttien maanden gevangenisstraf waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar tegen zich eisen voor het plegen van incest met zijn eigen dochter en twee stief dochters. Officier van justitie mr D. van der Bel vroeg verder om verplicht contact met de re classering tijdens de proeftijd. De officier achtte bewezen dat S. de oudste stiefdochter had mis bruikt van haar tiende tot en met haar dertiende jaar. De jongste zou van haar zevende tot en met haar twaalfde zijn avan ces hebben moeten verdragen. Zijn nu dertienjarige dochtertje, dat na de scheiding bij haar moeder woonde, vertelde haar dat ze tijdens een bezoek aan haar vader door hem was ge pakt. hoewel deze haar op het het hart had gedrukt dat ze 'hun geheimpje' moest bewaren. S. ontkende al het ten laste geleg de met uitzondering van twee vrijpartijen met de oudste stief dochter toen zij dertien was. Dat meisje liep op die leeftijd voorgoed van huis weg, maar sprak toen nog met niemand over wat er met haar gebeurd was. Later verklaarde zij tegen over de politie dat S. haar sex ueel begon te benaderen vlak nadat hij met haar moeder was getrouwd. Hij zou steeds veelei sender geworden in zijn verlan gens en gedreigd hebben te slaan als zij er niet aan voldeed. Zij was al een paar keer eerder van huis weggelopen. Het verhaal van de jongste stief dochter was van het zelfde laken een pak. Zij zou dagelijks hand tastelijkheden van S. hebben ondervonden. Pas nadat ze was gaan samenwonen met een vriend kwam zij naar buiten met de beschuldigingen. Toen bleek dat er geen sprake van een goede sexuele relatie kon zijn als ge volg van de incest waarvan zij als kind slachtoffer was geweest. De kinderen werden veel gesla gen door S. en ook de moeder was herhaaldelijk slachtoffer van geweld. Zij vluchtte meer malen naar een blijf-van-m'n- lijfhuis. S. was zwaar aan de drank. Het psychiatrisch rap port concludeerde dat hij lacu nes in zijn geheugen had die hij opvulde met fantasieën. Dat zou een gevolg kunnen zijn van het Korsakov-syndroom. een her- sendegeneratie door buitenspo rig drankgebruik. Volgens de psychiater is er gevaar voor her haling van soortgelijke delicten. De officier stelde dat S. zich in plaats van als beschermer als misbruiker en onderdrukker van de kinderen had gedragen en vond dat daartegen elke keer moet worden opgetreden om de norm van de samenleving te on derstrepen. Hij hield S. voor dat er grote emotionele schade aan de meisjes was toegebracht. De verklaringen die zij aflegden on dersteunden elkaar zijns inziens duidelijk. Mr Van der Bel achtte het drei gen met geweld in verband met de ontuchtige handelingen niet bewezen, maar volgens hem had 'het klimaat van slaag' er wel toe bijgedragen dat de kinderen weinig weerstand hadden gebo den. Advocaat mr K. Flos zag de beschuldigingen tegen zijn cliënt als een wraakneming van de meisjes. „Waarom zijn ze nu pas met die feiten gekomen?", vroeg hij zich af. De rechtbank doet 26 oktober uitspraak. MIDDELBURG - Officier van justitie mr D. van der Bel heeft vrijdag voor de rechtbank in Middelburg achttien maanden gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk geëist tegen de 26-jarige Mid delburger C. K. voor zeven in braken, die hij pleegde in mei en juni van dit jaar in zijn woon plaats. Tegen zijn maat Y. E. K. (26), die bijna steeds met hem meeging, luidde de eis twaalf maanden waarvan zes voor waardelijk. Y. K. mag zijn straf afdoen met dienstverlening. Het tweetal pleegde woningin braken aan het Koorkerkhof, de Molstraat, de Nieuwstraat, de Beenhouwerssingel en de Bree- weg. In de meeste gevallen kwa men zij binnen door een kla- praam of een schuifraam. Verder bezochten ze een notariskantoor aan de Sint Jansstraat en Y. K. brak in bij het kantoor van ge meentewerken in Middelburg. Zij doorzochten de panden op al les wat van waarde was, waarbij veelschade werd aangericht. Van de buit bekostigden zij hun heroïnegebruik. Beiden hebben al een fors straf blad. C. K. was in maart op vrije voeten gekomen, maar volgens de officier is het met hem direct weer mis zodra hij terug in de 'scene' is. Y. K. heeft op dit mo ment betere perspectieven. Hij werd na ruim twee maanden voorlopige hechtenis losgelaten, is nu vrij van drugs en heeft werk. De officier wil dat Y. K. tij dens de proeftijd van het voor waardelijk deel van de straf in contact blijft met de reclasse ring. De rechtbank doet 26 oktober uitspraak. HULST - Bij de reüniecommis sie van de rk Jansenius Scholen gemeenschap in Hulst komen de laatste dagen zoveel inschrij vingen binnen, dat de leden hebben besloten de inschrijfter mijn te verlengen. Momenteel staan al ongeveer 500 mensen ingeschreven voor de grote ont moeting op 10 november ter ge legenheid van het 70-jarig be staan van de school. Officieel zou de aanmelding 18 oktober worden gesloten, maar omdat er momenteel nog 50 tot 100 aanmeldingen per dag bin nenkomen heeft de reüniecom- misie besloten de inschrijfter mijn te verlengen tot 1 novem ber. De reünie wordt gehouden voor alle leerlingen en medewer kers vanaf 1920, het jaar waarin de school werd opgericht. Rector A. Cosijn is uitermate verheugd over het grote aantal aanmeldingen. „Er is belang stelling getoond uit alle leerja ren. Vanaf 1935 hebben we uit elk leerjaar deelnemers. Dat is pas een reünie", zegt Cosijn, die zich ook mag verheugen op de komst van in ieder geval drie leerlingen die in 1920 de oprich ting van de school hebben mee gemaakt. „In het begin liep het aantal in schrijvingen niet zo hard. Men keek de kat een beetje uit de boom en wilde weten of er al stu diegenoten hadden ingeschre ven." Volgens het programma voor de reünie heeft vanaf 12.00 uur de ontvangst plaats met koffie en broodjes. Er kan dan ook kennis gemaakt worden met klas-jaar- genoten van toen, om in een les lokaal bij te kletsen. In elk lo kaal zal ook een oud-docent aan wezig zijn. Vervolgens wordt een rondgang gehouden door de school en kunnen oude foto's en dia's worden bekeken. Om 15.30 uur is dan de officiële ontvangst, waarna een viertal activiteiten volgt. Zo zal oud-muziekdocent J. Ivens een concert leiden van oud-studenten in de Basiliek en zullen er lezingen worden ver zorgd door onder andere oud rector A. van Roessel. Verder geeft de schoolband een concert, wordt er een bezoek gebracht aan het museum en volgt een rondgang door oud-Hulst, 's Avonds staat een groot feest op stapel. Na afloop van de reünie zal er een extra editie van de Jansenius-krant verschijnen, met impressies en foto's van het feest. Naast de reünie wordt het 70-ja- rig bestaan van de school be scheiden gevierd. Dit cursusjaar volgen nog een paar kleine feest avonden en wordt een grote sportmanifestatie gehouden. TERNEUZEN - De bromfiets ster P. van H. (18) uit Hoek is vrijdagochtend omstreeks half twaalf zwaar gewond geraakt toen zij op de kruising Herbert Dowweg-Hoekseweg ter hoogte van de Wulpenbek bij Terneu zen geen voorrang kreeg van een truck met oplegger, be stuurd door J. W. L. (60) uit Utrecht. De chauffeur verklaarde later dat hij het meisje niet had ge zien. Zij moest met zware ver wondingen aan het linkerbeen worden overgebracht naar streekziekenhuis De Honte. La ter werd zij vervoerd naar het Universiteits-ziekenhuis in Gent. De bromfiets werd ver nield. KOUDEKERKE - De Model: spoorvereniging Zeeland houdt zaterdag 20 oktober van 10 tot 15 uur een open dag in Hotel Wal cheren in Koudekerke, in het ka der van het landelijke model- spoorweekeinde. Er worden en kele modelbanen opgesteld. Ook wordt getoond hoe zelf mo delbomen of bovenleidingen kunnen worden gemaakt en hoe computerbesturing van de mo delbaan werkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 15