PZC m f brood belangrijk in voedingspatroon aan tafel misverstanden rond het spruitje soja en kruiden als smaakmakers i Alle kruiden vrijdagkrant L EN' HUN TOEPASSINGEN VRIJDAG 12 OKTOBER 1990 M WM schimmel M WË. 4 Iüen het huidige Nederlandse eetpatroon zou het een goede zaak zijn als de broodconsumptie wat zou toenemen. ezien het huidige Nederlandse eetpatroon het een goede zaak zijn als [broodconsumptie wat zou :nemen. Brood bevat melijk belangrijke stoffen ir een goede voeding. Het [ert vooral zetmeel, eiwit, B- [amines, ijzer en dingsvezel. De donkere prten zijn rijker aan idingsvezel, mineralen en lamines dan witbrood. Je alleen witbrood eet, moet fee voedingsstoffen meer uit Sdere voedingsmiddelen halen fels zilvervliesrijst, plkorenmacaroni, rdappelen, groente en fruit. schuit, knaekebröd en ickers zijn goede fcodvervangers maar ook hier lat de voorkeur uit naar de [lkorensoorten. In beschuit en lackebröd zit per stuk minder lergie dan in een boterham. Maar wanneer er wat kilo's af moeten, ga dan niet twee beschuiten eten in plaats van één boterham, het dubbele beleg is dan een dikmaker. Voor de bereiding van brood wordt jodiumhoudend broodzout gebruikt. Dat is weer belangrijk voor de voorkoming van krop. In het brood van de warme bakker en het fabrieksbrood zitten ongeveer dezelfde voedingsstoffen. Alleen de smaak en de versheid zullen meestal verschillen. Voor baby's vanaf zes maanden wordt aangeraden te beginnen met de witte broodsoorten, omdat de darmen van een jonge baby nog niet volledig zijn ontwikkeld. Vezel is goed voor de darmfunctie maar niet als de baby zo jong is. Wanneer dit goed wordt verdragen, kunnen langzaam produkten die wat rijker zijn aan vezel worden gegeven, zoals licht bruinbrood, gezeefde havermout of baby ontbijtgranen. Vanaf één jaar kunnen grove graanprodukten en volkorenbrood in het menu worden opgenomen. Brood kan het best worden bewaard bij kamertemperatuur in een gesloten trommel of broodla met ventilatiegaatjes. Het brood moet afgekoeld zijn voor het de trommel ingaat, anders wordt het vochtig en gaat het snel schimmelen. De schimmel groeit kegelvormig naar binnen en niet alleen aan de oppervlakte. Omdat het niet bekend is of schimmel op brood gevaarlijk voor de gezondheid is, is het beter om beschimmeld brood weg te gooien. De schimmel wegsnijden is niet voldoende. Oud brood, dat dus niet beschimmeld is, hoeft u nog niet meteen aan de vogels te voeren. Een idee is het brood verkruimelen (dan moet het wel hard en droog zijn) en gebruiken als paneermeel. Ook kunt u van oud brood wentelteefjes maken. Het brood even laten weken in een mengsel van melk en ei, vervolgens bakken. Ook kan oud brood verwerkt worden in soep, hartige en zoete taarten en zelfs nagerechten. PATRICIA SCHUTTE Spruitjes zijn vanaf augustus tot eind maart verkrijgbaar foto GPD Rond het spruitje bestaan nog heel wat misverstan den. Zo doet het praatje de ronde dat spruitjes pas dan lekker zijn als ze na de eerste vorstperiode zijn geoogst. Niets is minder waar. Spruitjes zijn vanaf augustus tot eind maart verkrijgbaar. En of het nu vriest of niet, spruitjes met hun eigen aro ma en smaak zijn niet te ver smaden. Dat het koken van spruitjes een nare kooklucht geeft, is ook verleden tijd. Spruitjes hebben aan een kooktijd van 10 minuten voldoende en wan neer u een paar stukjes ui meekookt is de kooklucht van spruitjes verdwenen, de spruitjes worden lichter ver teerbaar en nog smakelijker dan ze al zijn. In Nederland wordt jaarlijks zo'n 90 miljoen kg spruiten geoogst. De belangrijkste teeltgebieden zijn in de pro vincies Zuid-Holland en Noord-Brabant. Meer dan de helft hiervan wordt geëxpor teerd. Ook de Nederlandse consument houdt van spruitjes; gemiddeld eten wij per hoofd van de bevolking 2,3 kg spruitjes per jaar. Spruitjes zijn heel gezond en door hun eigen aroma en smaak een welkome aanvul ling binnen het groene pak ket. De meeste spruitjes wor den gedurende de winter maanden gegeten. Verse spruitjes bevatten per portie vier keer zoveel vitamine C dan een sinaasappel; gezond de winter door gaat dus uitste kend met spruitjes. De beste kwaliteit spruitjes zijn klein en hard, frisgroen van kleur en hebben geen los se blaadjes. Het schoonma ken kost meer tijd, maar de smaak is lekkerder. Heeft u de spruiten gekocht en ontdekt u dat er zowel grote als kleine in de zak zitten, kruist u dan de stronkjes vah de grote exem plaren in. Ze zijn dan allemaal tegelijk gaar. Verse spruitjes kunt u enkele dagen in de groentelade van de koelkast bewaren in een open verpakking. Snijd voor het schoonmaken een dun plakje van het stronkje en ver wijder lelijke of aangetaste blaadjes. Zet de spruitjes een minuut of tien in een kom met zout water; eventuele rupsen komen er dan uit. Reken op 250 gram (200 gram schoongemaakte) spruitjes per persoon als u de groente gekookt heeft. Voor een sala de is 180 gram per persoon vol doende. U heeft meer nodig dan voor een gewone salade omdat de spruitjes voorge kookt worden. Spruiten passen uitstekend bij varkensvlees. Vooral bij het rooksmaakje van spek, ham en rookworst doet deze groente het heel goed. Maar ook bij rundvlees en gevogelte voelen spruiten zich thuis. ERIC TRUFFINO Tot de voor de amateurkok interessante nieuwe uit gaven op kookgebied beho ren twee ongewone boeken die naast recepten veel pro- duktinformatie verschaffen over belangrijke smaakma kers. Het eerste is Alle krui den en hun toepassingen met tips voor de teelt van kruiden maar ook met een handlei ding voor de verwerking er van tot allerlei gezondheids- en schoonheidsmiddelen en voor teopassing in de keuken. Het tweede, Koken met soja saus, is een boekje waarin het Japanse merk Kikkoman on der de aandacht wordt ge bracht. Niet alleen bevat dit boekje tal van recepten voor gerechten met sojasaus maar tevens geeft het inzicht in de samenstelling van sojasaus en de verschillen tussen de verschillende soorten. Zo is er gebrouwen en onge- brouwen sojasaus. De eerste soort ondergaat een langdurig gistingsproces waarbij alco holen worden gevormd die de saus aroma geven, terwijl en zymen de grondstoffen tarwe en sojabonen doen versuike ren. Bij de ongebrouwen me thode is de basisgrondstof smaakloos en worden zout, karamel en maissiroop toege voegd. Het laatste produktie- proces neemt slechts enkele dagen in beslag, het eerste maanden. De gebrouwen soja saus is vooral van Japanse oorsprong. Traditie spelen bij de produktie een rol. Sojasaus zien wij vooral als een oosterse saus die past bij oosterse ge rechten, maar die combinatie kan best worden uitgebreid. Er zijn westerse gerechten die door sojasaus iets bijzonders krijgen. Zoals de groenten-ge haktschotel uit het boekje dat bij Kikkoman, Postbus 242, 2700 AE Zoetermeer verkrijg baar is voor f 9,99 plus f4,50 ad ministratie- en verzendkos ten. Het kruidenboek geeft even eens veel basisinformatie en het is bovendien goed en hel der geïllustreerd met afbeel dingen van alle besproken kruiden. Ik koos als voorbeeld van de receptuur Pikante au berginesla. Richard Mabev GMCONDHE1D GENEZING ONTSPANNING VOIDING j Meer dan 200 nuttige en geneeskrachtige IP planten volledig beschreven en geïllustreerd met Fhytotherapeutische bijlage GROENTEN GEHAKTSCHOTEL Ingrediënten: 500 gram ge hakt (half om half), 1 eetlepel olie, 3 eetlepels Kikkoman so jasaus, peper, paprikapoeder, 1 teentje knoflook, 500 gram sperciebonen, 2 worteltjes, zout, 4 tot 6 tomaten, boter om in te vetten, 150 gram gerasp te kaas. Bereiding: gehakt in hete olie rul bakken en kruiden met so jasaus, peper, paprikapoeder en geperste knoflook. Bonen zo nodig afhalen, wassen en breken. Worteltjes schrappen, wassen en in plakjes snijden. Bonen en wortelen met zout tien minuten koken. Tomaten wassen, drogen en in plakken snijden. Worteltjes, bonen en gehakt in een ingevette oven schaal overdoen, afdekken met plakjes tomaat, bestrooi en met geraspte kaas en in een voorverwarmde oven bij 200 graden ongeveer 20 minuten bruin laten bakken. PIKANTE AUBERGINESLA Ingrediënten: 1 flinke auber gine (plusminus 500 gram), sap van een halve citroen, zout, 3 eetlepels olie, 1 theele pel sesamolie, 30 gram fijn ge raspte gemberwortel, 1 teen tje knoflook, geperst of fijnge hakt, 1/4 theelepel Chinese specerijenmix, 2 fijngehakte sjalotjes, 2 chilipepers (desge wenst), 1/2 theelepel suiker, 125 cc water, 1 eetlepel rijsta zijn, 2 eetlepels Chinese rijst wijn, 150 cc dikke Bulgaarse yoghurt, 1 eetlepel gehakte bieslook, 1 snufje cayennepe per. Bereiding: snij de auber gine in dobbelsteentjes van 2 cm grootte en roer het citroen sap daardoor. Gooi de blokjes in een vergiet, strooi er zout over en laat ze 30 minuten uit lekken. Daarna afspoelen met koud water en goed laten uit druipen. Maak in een koeke- pan de beide soorten olie warm en bal de stukjes auber gine in 3 tot 4 minuten licht bruin. Een- of tweemaal roe ren. Haal ze uit de pan en laat door een zeef de olie er uitlek ken. Vang de olie op en ge bruik deze om er de gember, knoflook, Chinese kruiden en pepers in te bakken. Doe dit twee minuten op een matig warme pit. Voeg suuiker, wa ter, azijn en rijstwijn erbij, roer alles door elkaar en doe er daarna ook de blokjes auber gine door. Haal, als de blokjes gaar zijn, de pan van het vuur. De vloeistof moet dan geab sorbeerd zijn. Laat het meng sel goed afkoelen. Roer de yoghurt erdoor en garneer uw schotel met bieslook en cayennepeper. RIEN VAN REEMS Alle kruiden en hun toepassingen. Door Richard Mabey. Uitgeverij Zomer en Keuning, Ede. Prijs f49,90. ISBN 90 210 0053 9. De DDR-post behoort nu ook definitief tot het verleden. Ze zijn bij de Deutsche Post in (Oost-)Berlijn echter doorge gaan tot op de laatste dag voor de hereniging (3 oktober) met het uitgeven van zegels. Op 2 ok tober verschenen namelijk nog twee series en een postzegel boekje. „Die letzten Postwert- zeichen der DDR", zo liet de Deutsche Post weten, waarmee na Berlijn (daar verschenen de laatste zegels 27 september) ook na ruim veertig jaar de DDR- verzameling kan worden afge rond. De laatste twee series uit de ge schiedenis van de DDR stonden overigens al op het uitgiftepro gramma voor 1990, dat vorig jaar verscheen kort voor de ineen storting van het Honnecker-re- gime. Om te beginnen gaat het om een serie van vier zegels ter gelegenheid van het XXXXI Kongress der Internationalen Astronautischen Föderation, dat van 6 tot en met 13 oktober in Dresden is gehouden. Op de zegels; 30 pf., de aarde (8 mil joen), 70 pf., de maan (8 miljoen) en 100 pf., mars (3,5 miljoen). Aan deze serie zijn ook de laatste maximumkaarten van de DDR gekoppeld. Prijs per kaart 3 mark. De andere serie herdenkt de Duitse archeoloog, Heinrich Schliemann (1822-1890), die we reldberoemd werd door zijn op gravingen. De zegels (30 pf., op lage 5 miljoen; 50 pf., oplage 9 miljoen) tonen een portret van Schliemann en door hem gevon den bekers uit 2600-1900 v. Chr. Tot slot verscheen 2 oktober een postzegelboekje (prijs 6,40 mark), waarin 8 zegels van 30 pf. (Goethe/Schiller-monument in Weimar) en 8 zegels van 50 pf. (Bardenburger Tor in Berlijn) uit de permanente serie van 2 ju li. Amsterdam (Postbus 98500, 1000 ND) en Zuid-West Rotter dam (Postbus 99100, 3000 NA) een stempelvlag gebruikt met de tekst: '50 jaar inspectie' Brandweerwezen). NOORWEGEN - In 1994 zullen de Olympische Winterspelen in het Noorse Lillehammer worden gehouden. Om de aandacht op deze spelen te vestigen werd reeds vorig jaar (6 oktober) be gonnen met de uitgifte van een serie velletjes, met steeds vier zegels met bijslag, die gebruikt zal worden om de olympische sport te bevorderen. Het tweede velletje (prijs 20 kr.) met vier zegels van 4 kroon is 5 oktober uitgebracht. Dit tweede velletje toont Noorse olympi sche winnaars, die de meeste gouden medailles kregen omge hangen. Linksboven: Thorleif Haug, winnaar van drie gouden medailles op de eerste Olympi sche Winterspelen in Chamonix (1924), 18 en 50 km crosscountry en de combinatie schanssprin- gen/cross-country; rechtsboven: de latere filmster Sonja Henie die goud won met kunstrijden op de schaats in St. Moritz (1928), Lake Placid (1932) en Garmisch-Partenkirchen (1936); linksonder: Ivar Ballangrud, die niet alleen vier gouden medail les won maar jarenlang de beste schaatser van de wereld was. Ballangrud won in 1928 in St.- Moritz goud op de 5000 meter en achter jaar later legde hij in Gar misch-Partenkirchen drie keer beslag op de eerste plaats. Hij brak vele wereldrecords en hij won verder vier keer de wereldti tel; rechtsonder: de legendari sche Noorse schaatser uit de ja ren '50, Hjalmar Andersen. Hij was drie keer wereldkampioen in successie en hij won op de spe len van '52 in Oslod drie gouden medailles. geëerd met de uitgifte van twee zegels. Op een 2,70 kr.-zegel een portret van de componist (opla ge 4 miljoen) en op een 15 kr.-ze gel (oplage 3 miljoen) een deel van een beeld van Svendsen ge maakt door Stinius Fredrick- sen. OOSTENRIJK - Op 3 augustus eerde Oostenrijk de dichter Per- konig, die honderd jaar geleden werd geboren met de uitgifte van een 5 s.-herdenkings/por- tretzegel. Ruim een maand later (11 september) volgde weer een 5 s. dichtersportretzegel. Nu ter ere van de 100ste geboortedag van Franz Werfel (1890-1945). Oplage 2,7 miljoen. „Dertig jaar Oostenrijkse VN- soldaten in dienst van de vrede". Onder dit motto gaf Oostenrijk 20 september een 7 s.-zegel (opla ge 5,2 miljoen) uit met daarop de vlaggen van de VN en Oosten rijk. 30 JAHSl ÏM IN 'T KORT - Aruba: 7 februari, mens en milieu, 45 c., 55 c. en 100 c., symbolische voorstellingen; 4 april, fauna en flora van de zee, 60 c„ 70 c. en 100 c„ onderwater leven; 30 mei, wk-voetbal, 35 c„ voetbal en 200 c„ mascotte; 25 juli, jaarlijkse solidariteits-ze- gels, thema 'bescherming en be houd van de aarde', 55 25 c. en 100 50 c. r*"w*~vir''r"w w w u I y KR Noorwegen heeft verder 5 okto ber de componist en violist Jo- han Svendsen (1840-1911) STEMPELNIEUWS - In okto ber worden drie bijzondere stempelvlaggen gebruikt. Om te beginnen wordt van 4 tot en met 31 oktober op het Expeditie knooppunt Den Haag (Postbus 99100, 2500 NA) een stempel ge bruikt met de tekst: "Coornhert- jaar 1990 in heel Nederland". Dan wordt van 1 tot en met 27 oktober op het Expeditieknoop punt Utrecht (Postbus 99900, 3500 NA) een stempel gebruikt met de tekst: "Doom 100 890- 1990 Parel van 't Sticht". Tot slot wordt op de Expeditie knooppunten Arnhem, Den Haag, Groningen, Haarlem, Leewarden, Roosendaal, Sittard en Utrecht op de hoofdpostkan toren van Den Bosch en Zwolle en de regiokantoren Noord-West Turks-Cyprus: 19 april, wereld- gezondheidsdag, 200 1, WHO- embleem en o.a. gevulde asbak en een drankfles en 700 1„ WHO- embleem, een brandende sigaret en een hart; 31 mei, Europa- CEPT-zegels, postgebouwen, twee zegels van 1000 en 15001. en een velletje waarin beide zegels twee keer voorkomen (5000 1.); 5 juni, wereldmilieudag, vier ze gels met vogelmotieven, 150 1„ 300 1„ 900 1. en 1000 1.; 8 juni, wk- voetbal, 300 1„ het nationale team en 1000 1., mascotte. HERC WIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 9