fzc ijdrage artsen aan eperking wao-leger ii Prijsvorming stroom vrijer, wel plafond r binnen- en buitenland reek de Jonge moet mrnee VS afbreken IRA-zaak verschoven naar eind november het weer in zeeland ...en in europa ank neemt afstand van Honger Hoeft Niet-actie H Verboden (zee)vrucht Half jaar verlof voor niet-zieke ambtenaar iPCd*, EBB Kopieerdrift bij gemeenten VRIJDAG 12 OKTOBER 1990 Vrijspraak voor schieten op auto's j iretier ondergaat operatie di 'wm Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water kunt maar beter ingericht zijn Competitie Lichaam van Limburgse gevonden Vooruitzichten 16 L H Kritisch bankieren' tergt Rabo HAAG (GPD) - De Rabo- jjk heeft afstand genomen de beweringen van het co- 'Honger hoeft niet'. Dit co- vindt dat de commerciële Ijken zich onvoldoende inzet- I om de schuldenproblema- I van de Derde-Wereldlan- op te lossen. Het comité k deze week actie voor een Jrzame voedselproduktie 1 de slogan 'Kies je bank kri- Op deze manier willen zij isen overhalen hun spaar- te beleggen bij ideologisch ere banken. kritiek van 'Honger Hoeft i$ niet op ons van toepas- want wij hebben maar jje-tiende procent van al onze Hieten in de Derde Wereld (taan. Bovendien stelt de chting Steun door Raboban- jaarlijks enkele miljoenen ^beschikking aan projecten in (yikkelingslanden. Wij zijn bang dat er veel spaarders jen overstappen naar de zoge- Imde 'schone' banken. Er zijn [ij pns in het verleden spaarders Teest die hun tegoeden over- rhreven naar één van de al- [atieve banken, maar hun (tal is op de vingers van één |d te tellen", aldus een woord- ■rder van de Rabobank. (Vereniging van Nederlandse Banken, een overkoepelende or ganisatie waarbij 113 banken zijn aangesloten, vindt de actie „op zichzelf sympathiek". Vol gens mr. L.M. Overmars, direc teur van deze vereniging, zijn de commerciële banken bereid de AMSTERDAM (ANP) - Het zal voorlopig niet duidelijk wor den wie op 17 oktober 1988 op de oude rijksweg Zeist-Amers- foort op auto's schoot waardoor een dode viel. De 55-jarige K.Q. uit Bilthoven is gisteren door het gerechtshof in Amsterdam vrijgesproken van de schietpar tij wegens onvoldoende wettig en overtuigend bewijs. Dit deed de Utrechtse rechtbank al eer der maar het openbaar ministe rie ging van dit vonnis in hoger beroep en eiste twee weken ge leden opnieuw levenslange voor ade schietpartij. Q. werd overigens door het hof wel tot acht jaar cel veroordeeld wegens het schieten op een bromfiets in Bilthoven op 6 juni 1988, en het steken van iemand met een priem in het hart. De steek was niet dodelijk. [SHINGTON (ANP) - Freek le Jonge heeft zijn eerste Ame- lanse proef-tournee wegens tte moeten afbreken. Hij is indag in het Canadese To- Jto geopereerd aan een abces Ide buik en zal volgens zijn luw Hella voorlopig nog in erika blijven om te herstel- is een abces weggehaald, en lis vandaag een stuk beter [spreekbaar, veel meer weten look nog niet", zei zijn vrouw Jiuit het Brook Health Scien- JCenter in Toronto. Het zie kenhuis noemt De Jonge's toe- id „stabiel". Aanvankelijk k het de bedoeling geweest zo [l mogelijk na de operatie te- te gaan naar Nederland. Nederlandse conferenciers heb ben in het verleden weinig suc ces gehad met optredens in Amerika. Voorstellingen op Broadway van Toon Hermans, Wim Sonneveld en Herman van Veen zijn een fiasco geworden. De Amerikaanse producer van De Jonge, Cheryl Swannack, zegt dat De Jonge zich heel wel realiseert dat hij in Nederland een grote ster is, maar in Ameri ka helemaal niets voorstelt. Daarom wilde hij niet op Broad way beginnen, maar helemaal aan het begin. De Jonge kreeg in Toronto van de kranten gunstige kritieken. „Een heerlijke show die je hele maal van de wijs brengt", zegt de kop, die het „een opvallende voorstelling" noemt. schulden van de allerarmste lan den, de zogenaamde hongerlan- den, kwijt te schelden als dit vol gens de plannen van minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking in internationaal verband gebeurt. Nederland heeft 1,2 procent van de totale vorderingen op deze hongerlanden landen. Daarvan neemt de overheid het grootste gedeelte (95 procent) voor haar rekening, de resterende vijf pro cent is in handen van particulie re banken, rond de twaalf mil jard gulden. „Het is onzin dat de voedselpro duktie in bijvoorbeeld de Sahel niet van de grond zou komen, omdat zij met bijna al hun geld schulden aan moeten afbetalen. Deze landen betalen al tien jaar geen rente en aflossing meer", aldus Overmars. 'Honger Hoeft Niet' wordt ge vormd door ruim veertig milieu- en ontwikkelingssamenwer- kings-organisaties en kerkelijke groeperingen. De actieweek sluit aan bij acties die in de rest van Europa worden gevoerd. Volgens Annie van Wezel, voor lichtster bij 'Honger Hoeft Niet', komt een goede voedselproduk tie in landen waar mensen niet direct van de honger omkomen, slecht van de grond, omdat deze landen veel geld aan rente en af lossingen over oude schulden moeten betalen. Daardoor wor den vooral de allerarmsten in die landen getroffen. „Bij de schulden aan die landen is de verhouding tussen over heid en banken omgekeerd; daar zijn de banken de grootste schuldeisers", aldus Van Wezel. S- In vliegende vaart rijdt een gepantserde auto met een van de verdachten van de IRA-aanslag in Roermond de binnenplaats van de rechtbank op (foto Marcel Antonisse/ANP) ROERMOND (AP) - Een IRA-veteraan die deze week in Noord- Ierland door Britse soldaten is doodgeschoten is vermoedelijk betrokken geweest bij de aanslag van 27 mei op twee Australi sche vakantiegangers in Roermond. Dat heeft officier van justi tie Joseph Laumen donderdag gezegd tijdens het proces tegen twee van de drie verdachten die in Nederland voor de moord moeten terechtstaan. Laumen zei dat Desmond Grew, die dinsdag samen met een an der IRA-lid bij een schietpartij in een verlaten boerderij om het leven kwam, vermoedelijk heeft geholpen om in Den Haag een appartement te zoeken van waaruit de aanslag in Roermond werd voorbereid. De IRA heeft de aanslag opgeeist en gezegd dat de slachtoffers, Stephen Melrose en Nick Spanos. per ongeluk waren aangezien voor Britse soldaten. De rechtbank in Roermond heeft donderdag op verzoek van Lau men de behandeling van de zaak tegen de Ieren G. Harte (27) en John-Edward Hick (30) tot 27 november aangehouden. Dit ge beurde al eerder met de zaak tegen Paul Hughes (26). Dit drietal wordt verdacht van het plegen van de aanslag op de Australische toeristen. Bovendien worden zij verdacht van het deelnemen aan een misdadige organisatie. Het blijft de komende dagen mooi najaarsiveer. Overwegend droog, veel zon en zacht voor de tijd van het jaar. Deze gunstige ontwikkeling is te danken aan de opbouw van een krachtig ho- gedrukgebied boven Europa. Het systeem zorgt voor een zuidelijke luchtstroming boven ons land, waardoor steeds zach tere lucht uit Zuid-Frankrijk en de Middellandse Zee aange voerd wordt. Vandaag na een fris begin met een temperatuur rond de 8 a 10 graden wordt het overdag gauw warmer. Er is vol op zon en vanmiddag landin- ivaarts loopt de temperatuur op tot een graad of 20. Dit is onge veer 5 graden boven normaal voor deze tijd van het jaar. De wind waait uit richtingen tussen zuid en zuidoost en is matig, langs de kust mogelijk af en toe vrij krachtig. wind: zuid-zuidoost 3 tot 4, larigs de kust 4 tot 5 Beaufort; zicht: matig tot goed; temperatuur kustwater: rond 14 graden; af- wijking waterstanden: enkele decimeters verlaging; maxi mum golfhoogte monding Schei- des: minder dan een halve me ter. ZON EN MAAN 13 oktober Zon op 0701 onder 1751 Maan op 0048 onder 1553 Voor het weekeinde: Zaterdag zonnig, zondag wisselend be wolkt maar overwegend droog. Middagtemperatuur zaterdag 20 a 21 graden, zondag iets koe ler. De zuidelijke wind draait zondag naar zuidwest en is meest matig tot vrij krachtig <3 tot 5 Beaufort), maar kan zater dag langs de kust af en toe krachtig zijn, 5 tot 6 Beaufort. Voor maandag en dinsdag: Aan houdend zacht. Overwegend droog en perioden met zon. Ma ximum temperatuur rond 18 graden. De zuidelijke ivind kan af en toe krachtig worden, 6 Beaufort. uur cm Vrijdag 12 oktober Vlissingen 07.55 147 Terneuzen 08.20 167 Bath 09.16 203 Roompot-buiten 08.10 108 Zierikzee 09.10 116 Yerseke 09.15 131 Philipsdam-West 09.20 126 Zaterdag 13 oktober Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke 09.25 137 09.46 156 10.36 191 09.45 099 10.40 109 10.45 121 Philipsdam-West 10 45 117 uur cm 20.39 167 21.02 187 21.56 222 20.55 132 21.55 140 22.00 155 22.05 151 22.16 171 22.24 190 23.19 226 22.35 136 23.35 146 23.40 160 23.40 154 uur cm uur cm Vrijdag 12 oktober Vlissingen ;1.35 138 14.25 150 Terneuzen 01.54 149 14.45 161 Bath 03.00 172 15.39 182 Roompot-buiten 01.50 104 14.35 117 Zierikzee 02.55 112 15.30 126 Yerseke 02.55 124 15.35 137 Philipsdam-West 02.50 119 15.20 131 Zaterdag 13 oktober Vlissingen 03.15 123 16.00 152 Terneuzen 03.29 133 16.26 162 Bath 04.20 153 17.10 182 Roompot-buiten 03.45 093 16.15 118 Zierikzee 04.20 103 16.55 127 Yerseke 04.25 113 17.05 137 Philipsdam-West 04.20 107 16.55 132 DEN (GPD) - De artsen in land komen met een eigen iatief om het wao-probleem wu ie pakken. Ze willen alle bij ^[beoordeling en begeleiding (eventuele) arbeidsonge- ikten betrokken hulpverle- s bij elkaar halen om tot een |ere afstemming te komen. (komen mensen te snel in de [dische molen' terecht, waar- file dan worden vastgehouden, (vijl ze er niet horen. Het is de dici duidelijk dat het jeiend aantal arbeidsonge- (ikten een ongewenst ver- lijnsel is. nderdagavond maakte voor- er W.H. Cense van de artsen- anisatie KNMG gewag van plan, bij de opening van het rlijks congres. Daarmee jjfclt. overigens geantwoord op i verzoek van staatssecretaris lions (volksgezondheid). Deze |1 de KNMG gevraagd te on- Izoeken welke bijdrage uit de jdische wereld kan worden ge- lerd om deze problematiek op lossen. tise gaat er zonder meer van I dat de afstemming in de me- Sche sector slecht is. Hij wees t-bijvoorbeeld op dat van de diagnoses op psychiatrisch ge bied 85 procent onjuist is. Medi ci, psychologen, sociologen en maatschappelijk werkers werken niet goed samen waar het gaat om de arbeidsonge- DEN HAAG (ANP) - De Neder landse gemeenten maken per jaar 750 miljoen tot één miljard fotokopieën. Daarvoor moet per jaar - ervan uitgaande dat de helft van het papier opnieuw gebruikt wordt - circa 40 hecta re bos worden omgehakt. Ze venhonderdvijftig miljoen ko pieën op A-4 formaat zijn al gauw voldoende om gemeenten als Soest, Delfzijl of zelfs Venlo geheel mee te bedekken. Tot die slotsom komt drs. P. Castenmiller van de onder zoeksafdeling van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Echt grote gemeenten lij den aan buitensporige fotoko pieerdrift: terwijl gemiddeld zes tig kopiën per inwoner per jaar worden gemaakt zitten de grote steden boven de honderd! (Advertentie) ProSign designers staan voor u gereed om een totaal concept voor uw project inrichting te ontwerpen, te leveren en te realiseren. Prosign office systems A. Plesmanweg 108 - 4462 GC Goes tel 01100-21373-fax01100-21370 schiktheid. Daardoor raken ve len tussen wal en schip. „De ontwikkeling van de so ciaal-geneeskundige specialis men bedrijfsgeneeskunde en verzekeringsgeneeskunde is ver der en professioneler dan in veel van de ons omringende landen", aldus Cense. Maar hij conclu deerde dat daardoor de scheids lijnen wel zeer scherp zijn gewor den, zodat de diverse medische groeperingen zover uit elkaar zijn gegroeid, dat ze elkaar niet meer begrijpen. Tekenend is dat volgens de Raden van Beroep en verzekeringsgeneeskundigen de behandelende specialisten niet in staat zijn dat type beoorde ling te maken dat nodig is in me dische arbeidsongeschiktheids vraagstukken. „Het gesprek over de wao dreigt daarom te verzanden in niet al leen onbegrip, maar zelfs verket tering van eikaars standpun ten", aldus de KNMG-voorzit- ter. „De wao'er zelf is in dit maat schappelijk krachtenveld volko men machteloos geworden. Hij wordt al gauw gezien als een misbruiker van sociale voorzie ningen. Dat draagt, zeker als hij behoort tot de overgrote groep bij wie dat niet zo is, niet bij tot zijn herstel". ROTTERDAM - De douane en de AID van het ministerie van Landbouw en Visserij hebben in de Rotterdamse haven twee containers met verboden schelpen in beslag genomen. Het gaat om de zogenoemde doopvontschelpen die in- noch uitgevoerd mogen worden. De schelp kan 1,2 meter groot worden en kan dan 200 kilo zwaar worden: de zwaarste der mosselachtigen (foto Roel Dijkstra/ANP) ARNHEM (GPD) - De exploitan ten van elektriciteitsbedrijven in Nederland hebben een grote re vrijheid gekregen in het be palen van hun prijzen. Het be drag dat in rekening mag wor den gebracht, is echter wel aan een maximum gebonden. Dit is het gevolg van de Elektri citeitswet die volgend jaar in gaat. Tot nu toe mochten de dis tributiebedrijven van elektrici teit alleen tarieven wijzigen als de minister van economische za ken daarmee akkoord ging. Door de nieuwe regeling hebben de bedrijven veel meer vrijheid gekregen. De Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland (VEEN) vergaderde gisteren in Arnhem over de ma ximumprijzen. Het uiteindelijke voorstel zal binnenkort door het ministerie worden bekeken. Wanneer bedrijven in hun kos tenplaatje hoger uitkomen dan het maximum, kunnen ze van de overheid dispensatie krijgen. Volgens D. van de Weerd, direc teur-secretaris van de VEEN, zal de afspraak niet leiden tot een verhoging van de elektriciteits prijs. „Er bestaat een soort com petitie om tegen een zo laag mo gelijke prijs te leveren", vertelt hij, „En mochten er bij zijn die misbruik maken van deze vrij heid, dan worden ze ongetwijfeld teruggefloten door de publieke opinie". Van de Weerd verwacht dat door de nieuwe wet de tarieven in sommige delen van het land om laag gaan. Dat heeft vooral be trekking op de grootverbruikers (industrie) die nu meer betalen dan de overeengekomen maxi mumprijs. Dat is voornamelijk het geval in Zuid-Holland en in Amsterdam. De grootverbrui kers in Amsterdam moeten in ons land het meest betalen voor elektriciteit met ongeveer acht tien cent per kWh (exclusief btw). Hoe groot de verschillen in de tarieven zijn, blijkt wel uit het feit dat de grootindustrieel in Heerlen, Maastricht, Roermond en Sittard ongeveer dertien cent moet betalen. Het maximum dat de VEEN aan de minister voorstelt, is bijna zeventien cent. Voor het gemiddelde Nederland se huisgezin heeft de bepaling van de maximumprijzen amper of geen gevolgen. Geen enkel distributiebedrijf zit boven het plafond. „Toch is het ook voor de particulieren belangrijk dat er afspraken over de maximum prijzen zijn gemaakt", aldus Van de Weerd. „Het biedt toch meer zekerheid". DEN HAAG (GPD) - De over heid wil ambtenaren die gedu rende een aantal jaren niet ziek zijn geweest extra belonen. Zij mogen een halfjaar verlof opne men. Hiervoor moeten dan wel de nog openstaande atv-dagen worden ingeleverd. De over heid vult die atv-dagen aan tot een half jaar extra verlof. Het idee achter dit plan is om langdurig ziekteverlof of des noods afkeuring te voorkomen. De overheid gaat er van uit dat ambtenaren die jarenlang onder grote druk blijven doorwerken, op den duur afknappen. Door ambtenaren een half jaar verlof te geven kan worden voorkomen dat ze worden afgekeurd. In een notitie over het ziektever zuim bij de overheid schrijft de minister van binnenlandse za ken aan de Tweede Kamer, dat het voorstel mede gebaseerd is op het idee dat werknemers die gedurende een bepaalde periode afstand nemen van hun werk omgeving en die deze periode op hun eigen wijze invullen, weer voldoende energie verzamelen om daarna op een hoog produk- tieniveau verder te gaan. Voor een aantal beroepsgroepen binnen de overheid kan deze ver lofperiode gebruikt worden om zich om te scholen. Het gaat dan volgens de minister om die groe pen waarin de uitval structureel bijzonder hoog is zoals stadsbu schauffeurs. Het is beslist niet de bedoeling het extra verlof af te kopen. Degenen die zeggen geen behoefte te hebben aan dit extra verlof, blijven gewoon doorwer ken en nemen jaarlijks hun atv- dagen op. KERKRADE/LINZ (ANP) - Na een wekenlange zoektocht heeft de Oostenrijkse politie gisteren het lijk gevonden van de 27-jari- ge Gabriëlle Widdershoven uit Kerkrade. De vrouw werd sinds 23 augus tus vermist nadat ze samen met haar man in hun camper op een parkeerplaats langs de Auto bahn bij Linz werden overvallen. De beide verdachten, een 48-jari- ge en een 31-jarige Tsjechoslo- waak, hebben inmiddels bekend de vrouw te hebben gewurgd. De echtgenoot van Gabriëlle Widdershoven werd bij de over val zeer ernstig gewond en ver blijft nog steeds in het zieken huis in Heerlen 1111111111111111111111111 Canarische eilanden, Madeira maar ook de stranden in west- Marokko krijgen van tijd tot tijd te maken met bewolking. Vooral op Madeira kan daaruit een en kele bui vallen. De zon laat zich echter ook regelmatig zien. De temperaturen zijn tussen 23 en 26 graden. Op de Canarische ei landen tot 29 graden. In oost Spanje en op de Balea ren, krijgt men de komende da gen te maken met een weersver- betering. Meer zon bij tempera turen tussen de 23 graden bij Barcelona en 27 graden langs de Costa del Sol. In Portugal en in het noorden en westen van Spanje half of zwaar bewolkt, hier en daar een bui maar wel aangename temperaturen: meest rond de 22 graden. Frankrijk profiteert vrijdag en zaterdag volop var) een warme zuidelijke stroming. Veel zon en tussen de 21 graden in het noord westen en 26 graden in zuid- Frankrijk. Langs de Riviera en later ook in zuidwest-Frankrijk komt echter wel bewolking voor. Corsica en Sardinië: Verander lijk bewolkt. Mogelijk een on weersbui. Rond 25 graden in de middag. Zwitserland en Oostenrijk ba den tot en met het weekeinde in een warme nazo- merzon. Alleen aan de zuidzijde van de Alpen komt meer bewol king voor. Regen valt daar ech ter niet uit. In de middag zo'n 18 a 22 graden in het laagland. Italië: In het noorden veel be wolking, plaatselijk mist maar droog. Langs de westkust en op Sicilië mogelijk een enkele on weersbui, overigens vrij zonnig. Middagtemperatuur 25 tot 29 graden. In Noord-Italië echter niet meer dan 20 a 23 gr. Joegoslavië en Hongarije. Veel zon, landinwaarts ook ochtend mist en middagtemperaturen tussen de 20 en 25 graden. Griekenland en Turkije merken de komende dagen nog weinig van de naderende winter. Langs de kusten overal zonnig en's middags zo'n 25 graden of nog hoger. Over Tunesië drijft van tijd tot tijd wat bewolking. De zon over heerst echter en in de middag wordt het daar, zeker een eindje landinwaarts, nog tropisch warm: 30 tot 35 graden. Denemarken en het zuiden van Skandinavië houden het droog. Het wordt daar op veel plaatsen zonnig. Rond en bezuiden de ste den Oslo en Stockholm in de middag een graad of 15. In Dene marken tot 17 graden. België, Luxemburg en Duits land gaan fraaie en zonnige da gen tegemoet. In de middag tus sen 19 in het noorden en 24 gr. in zuidwest-Duitsland. Op de Britse Eilanden is het de komende dagen zacht; tussen 17 gr. in het noordwesten en 22 gr. bij Londen. Vrijdag schijnt in het zuidoosten van Engeland de zon nog een flinke tijd, overigens moet men het daar doen met veel bewolking. °C Amsterdam half bew. 12 Aberdeen zwaar bew. 8 Athene onbewolkt 23 Barcelona zwaar bew. 19 Berlijn licht bew. 15 Budapest onbewolkt 12 Bordeaux onbewolkt 20 Brussel onbewolkt 12 Cyprus onbewolkt 24 Dublin zwaar bew. 14 Frankfurt half bew. 11 Genève onbewolkt 13 Helsinki onbewolkt 5 Innsbruck licht bew. 11 Istanbul licht bew.' 17' Klagenfurt onbewolkt 9 Kopenhagen regen 9 Las, Palmas half bew. 23 Lissabon licht bew. 25 Locarno onbewolkt' 14 Londen zwaar bew. 15 Luxemburg half bew. 13 Madrid half bew. 24 Malaga licht bew. 19 Mallorca licht bew. 19 Malta zwaar bew. 25 Moskou onbewolkt 7 München licht bew. 13 Nice licht bew. 24 Oslo licht bew. 7 Parijs licht bew. 17 Praag licht bew. 10 Rome licht bew. 22 Split onbewolkt 15 Stockholm half bew. 6 oslo 'lonoen; parijs nice 8arcelon1 lissabon atheni malaga b'fcr knwl*nf algiews 1010 hnsinki 1 0 leningrad .tr" hamburg •i20»™ -Ö- 17 kiev 0 V WCINCIY I L, '22 23 j3elgrado 27 bukarest bewolking t natte sneeuw onweer c^r opklaringen hagel zonnig mistbanken af en toe een bui windrichting lage-druk hoge-druk i warmte-front i kou-front verplaatsings- richting luchtdruk in millibaren temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 5