PZC ijbewijs een jaar kwijt na wee keer dronken rijden nonieme getuige tag gehoord worden olgens nieuwe wet Fotospel aanzet tot denken over situatie Derde Wereld Busbedrijven niet happig op discovervoer Verzorging steeds belangrijker voor welfare-vrijwilliger provincie 19 'itgaansgedrag wetenschappelijk onderzocht Binnenschip moedwillig losgegooid basH-mar de jager kerkplein 57 kapelle 01102 43810 VRIJDAG 12 OKTOBER 1990 Kloosterzande - Het alco holgebruik onder de jongeren lie uitgaan in Kloosterzande Igt boven het landelijk gemid- |elde. Van de jongeren drinkt 57 Irocent op één avond meer dan |jer glazen alcohol. Ruim tien Irocent van de jongeren kan torden gekwalificeerd als 'ex- ssieve drinkers'. Zij drinken ijjdens het stappen meer dan fivintig glazen alcohol. Criminaliteit evangenisstraf |voor bezit drugs n wapentuig >ag van de kunstuitleen in Middelburg Groene School Zeeuwse en Afrikaanse boerinnen in beeld Problemen Grotere zeeluis in Terneuzen heeft hoogste prioriteit Gent eugd Kloosterzande drinkt veel at blijkt uit het rapport 'Hon- nisse... veel ruimte en gezellig heid?', dat overwegend positief ontvangen door burgemeester ir A. A. L. G. M. Kessen van ontenisse en de horeca-onder- lemers van Kloosterzande. Het pport is samengesteld door de dvies- en Onderzoeksgroep Be- ;e, een onderdeel van het Crimi- ;ologisch Instituut van de Ka- olieke Universiteit van Nijme gen. De onderzoekers bekeken "et uitgaansgedrag van j onge il in Kloosterzande en hun be- loefte aan discovervoer. Icoholmisbruik en vandalisme ijn, zoals men al eerder veron- erstelde en ondervond, een groot probleem in de Clooster- straat van Kloosterzande. ,,Het waardevolle van het onderzoek is dat nu op wetenschappelijke basis de overlast is aangetoond. De waarde zit hem voor mij voor al in het feit dat de conclusies een bevestiging zijn van datgene wat de rijkspolitie vorig jaar in een klein onderzoekje ook al had vastgesteld", zegt Kessen. Om wat meer zicht te krijgen op het gedrag van jongeren zijn ge durende enkele weekeinden jon geren, bewoners van de Cloos- terstraat, horeca-eigenaren en mensen van de gemeente en rijkspolitie ondervraagd. Het alcoholgebruik staat in nau we relatie met de criminaliteit in Kloosterzande. Zaken die het vaakst worden vernield zijn brie venbussen, tuinhekjes, planten en de telefooncel bij het post kantoor. „Eén op de zeven jon geren komt met de vooropgezet te intentie om rotzooi te trap pen, is op zoek naar spanning en sensatie", aldus het rapport. In het stuk wordt het afbranden van discotheek Utopia enige tijd geleden als 'positief ervaren. „Er is een vermindering van overlast te constateren." Ook Kessen erkent dit. „Daarom ook hebben we onlangs besloten dit pand te kopen om er voor te zor gen dat daar geen horecagele genheid meer komt. De koop lost het probleem voor een deel op en iedereen ziet nu dat we daadwerkelijk offers brengen om het vandalisme te beteuge len". zegt Kessen, die ook al voor een betere verlichting in het uit gaansgebied heeft gezorgd. In het rapport doet Beke een aantal aanbevelingen, zoals het stimuleren van een alcoholmati- gingsbeleid, het voorkomen en bestrijden van vandalisme, het voorkomen en bestrijden van (geluids) overlast en het instel len van discovervoer. Het rap port zal binnenkomt worden be sproken in de commissie alge mene bestuurlijke aangelegen heden, waarna er een beleidslijn zal worden uitgezet. IlIDDELBURG De politie- k-hter in Middelburg heeft de j8-jarige C. D. de P. uit Groede leroordeeld tot een boete van gulden, drie weken voor waardelijke gevangenisstraf en let volgen van de alcohol-ver- Jeerscursus (ave) voor twee ge- lallen van rijden onder in- jloed. Zijn rijbewijs is De P. al |en jaar kwijt geweest doordat Ie politie het direct afnam na lat hij vorig jaar mei voor de ïweede keer in de fout ging. In de nacht van 9 op 10 februari 1989 werd De P. in de Nieuw- Itraat in Terneuzen aangehou- len omdat hij langzaam, onze- ler en 'stotend' reed. De adema- lalyse gaf 605 microgram als re- lultaat. Volgens officier van jus titie mr S. Tempel was hij stom- Bronken. Drie maanden later nam De P. na overvloedig ge bruik van wijn en sherry op hieuw plaats achter het stuur ban zijn auto. Ditmaal kwam er een eind aan de rit in de Axelse- straat, ook in Terneuzen, nadat hij op een voorligger was ge botst. De printer van het ade- manlyseapparaat noteerde 745 microgram. De eis was duizend gulden boe te, drie weken voorwaardelijk en een rijontzegging gelijk aan de periode dat het rijbewijs al inge trokken was geweest. De raads man mr A. I. Cambier vroeg een lagere boete, daar zijn cliënt na een echtscheiding met giganti sche schulden is blijven zitten. Aan dat verzoek kwam politie rechter mr G. H. Nomes tege moet. J. G. (54) uit Vlissingen werd 17 april om twee uur 's nachts in de Paul Krugerstraat in zijn woon plaats aangehouden omdat hij zigzaggend en met sterk wisse lende snelheden over de weg zwalkte. Op diverse lichtsigna len van een politieauto reageer de hij niet, zodat hij tenslotte tot stoppen werd gedwongen. Zijn adem bevatte 590 microgram al cohol. Hij werd conform de eis veroordeeld tot duizend gulden boete, zeven maanden rijontzeg ging waarvan drie maanden voorwaardelijk en het volgen van de ave. P. van 't S. uit Goes liep tegen de lamp doordat hij 20 april rond half twee 's nachts in de verbo den richting op de Oostsingel in zijn woonplaats reed. Proble men in de familie zouden ertoe geleid hebben dat hij met veel te veel drank op ging rijden. De of ficier kon wel begrip opbrengen voor het verhaal van Van 't S. maar zei erbij dat hij zijn eis daardoor niet liet beïnvloeden. Het vonnis was duizend gulden boete en een rijontzegging van zes maanden, waarvan er drie voorwaardelijk blijven staan (proeftijd twee jaar) als Van 't S. deelneemt aan de tweedaagse ave van het ZCAD. |)EN HAAG/MIDDELBURG - Het ministerie van justitie heeft een wetsvoorstel in de hiaak, waardoor het straks mo gelijk wordt dat er in rechtsza ken getuigen kunnen worden gehoord terwijl ze toch onher kenbaar blijven. Met gebruik making van een stemvervormer en vervormde beeldopnamen kan een getuige die voor repre sailles vreest anoniem blijven En toch door de verdediging aan fle tand worden gevoeld. hlIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft de E7-jarige A. O. uit Terneuzen bij herstek conform de eis veroor- feeld tot zes weken gevangenis straf voor het bezit van een alarmpistool, een namaakpi- fetool, twee spuitbussen CS-gas [waarmee iemand tijdelijk bui- ren gevechtgesteld kan worden), [wee gram heroïne en vijf gram Cocaïne. O. had tegeover de poli tie verklaard dat de drugs voor pigen gebruik waren, maar offi cier van justitie mr S. Tempel Cond de hoeveelheden wat groot poor O. alleen. Het gevonden wa pentuig duidde er volgens hem pp dat de eigenaar ervan in de priminaliteit zit. De spullen wer den bij een huiszoeking in O.'s |woning gevonden. MIDDELBURG - De Zeeuwse kunstuitleen in Middelburg haakt in op de landelijke Dag van de Kunstuitleen. In de eigen ruimte aan de Kuiperspoort ('inden op zaterdag 10 novem ber enkele speciale activiteiten iplaats. Zo houdt de bekende promotor Pierre Janssen een lezing over 'het thema 'Kunst?'. Aanvang 14.00 uur. De dag begint mèt een lezing door Bernard Asselbergs over keramiek. Aanvang 12.00 bur. Verder is aan drie Zeeuwse beel dend kunstenaars de opdracht verstrekt tot het ontwerpen en beschilderen van een vaas, in oen oplage van tien stuks. Het betreft Antoine Mes, Ben Sleeu- wenhoek en Hennie Schrijver. De vazen zijn te koop en worden op deze Dag van de Kunstuit leen gepresenteerd. Met deze wet achter de hand kan in de toekomst worden voorko men wat onlangs in Middelburg gebeurde, waar de rijkspolitie tot drie keer toe weigerde een politieman te laten opdraven om te getuigen in een zaak rond de transactie van twintig kg am fetamine. De politieman was on der de codenaam 023 bij de transactie betrokken. De chefs van deze verbalisant weigerden in te gaan op het verzoek van de advocatuur, die wenste dat de politieman uit de anonimiteit zou treden zodat hij door de Mid delburgse rechtbank en de ver dediging zou kunnen worden ge hoord. Volgens inspecteur T. Vischer, hoofd van de afdeling Bijzonde re Recherchezaken van de rijks politie, tevens leider van het 'pseudokoopteam' in de amfeta mine-transactie, zou bij het be kend worden van de identiteit van de als pseudokoper optre dende politieman voor zijn leven moeten worden gevreesd. Het wetsvoorstel volgt in grote lijnen het advies van de zogehe ten 'commissie-Remmelink', die vier jaar geleden het rapport Be dreigde Getuigen uitbracht. De kwestie van het horen van ano nieme getuigen loopt al geruime tijd. Als gevolg van de weigering, dat de politieman uit de anonimiteit zou treden, moest in een voor de rechtbank in Middelburg die nende zaak een verdachte in de handel in amfetamine op vrije voeten worden gesteld. Het mi nisterie van justitie heeft de kwestie rond de undercover agent thans in onderzoek. Een zegsman in Den Haag stelt dat de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken vooral bij het openbaar ministerie moet wor den gezocht. „Het OM had dit moeten voorkomen. Het had veel eerder de handdoek in de ring moeten gooien", aldus de woordvoerder. KAPELLE - Aan de Groene School (LAS/ILO en opleiding leerlingwezen) in Kapelle slaag den de volgende kandidaten voor het examen groenvoorzie ning: E. Boone, Koudekerke; C. Kriesels, Zegge; H. Nijskens, Hulst; F. van Oe- velen, Nispen; G. Roks, Steenbergen; D. Schijvenaars, Stampersgat; J. Serrarens, Hulst; R. Stadhouders, Middelburg; P. Uijl, Zonnemaire; G. J. Wagenaar, Goes; C. van de Weij- gert. Fijnaart; D. Zwitser, Ritthem; G. Pijnen, Bergen op Zoom. Samenstelster Anneloes Steglich met de foto's van het fotospel: 'Plattelandsvrouwen in Nederland en Afrika' (foto Ruben Oreel) MIDDELBURG - Zestien Zeeuwse en een zelfde aantal Afri kaanse boerinnen dienen als voorbeeld in een fotospel over plattelandsvrouwen in Nederland en Afrika. De 32 foto's laten de vrouwen in hun dagelijkse omgeving zien. De gewone bezig heden, op het land, op de markt, in huis en met de kinderen staan centraal. „Op die manier kun je laten zien dat er veel verschillen, maar ook hele duidelijke overeenkomsten tussen de omstandigheden van boerinnen in Nederland en in Afrika zijn", legt samenstelster An neloes Steglich uit. Het spel is een uitgave van het Middelburgse Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking (COS i en het Neder lands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK). Het fotospel is bedoeld om mensen aan het denken te zetten over de Derde Wereld, op een manier die aansluit bij eigen ervaringen. Uit de foto's blijkt dat boerinnen, of het nu in Nederland of in Afrika is, vaak met dezelfde taken belast zijn. „Wassen, het huis houden, koken... In Afrika zijn de vrouwen vaak de belangrijkste kostwinners. Dat is een zware taak, die door verslechterende om standigheden nog zwaarder wordt." Steglich, werkzaam bij het COS in Middelburg, maakte het spel en het begeleidende boekje samen met Marja Kwekkeboom van het NAJK. Het fotospel is bedoeld voor bijvoorbeeld scholen, vrouwengroepen en andere Derde Wereldinstellingen. De reac ties zijn tot nu toe positief. „De foto's zijn duidelijk een gangma ker. In het boekje staan, op thema gerangschikt, een aantal ver schillen en overeenkomsten voor Nederlandse en Afrikaanse boerinnen waar over doorgepraat kan worden", vertelt Steglich. Ook de Nederlandse boerin heeft specifieke moeilijkheden. „Wat moetje doen bij ziekte? Een baan buitenshuis? Boerinnen zitten vaak geïsoleerd. Bovendien zijn de voorzieningen op het Zeeuw se platteland de laatste jaren ook erg achteruit gegaan." Steglich legt het verband met Afrikaanse vrouwen, die door ontbossing steeds verder moeten lopen voor brandstof, die net als Neder landse boerinnen hun werk moeten combineren met de zorg voor kinderen, en die ondanks hun grote aandeel in het werk ook vaak onderschat worden ten opzichte van hun mannen. „Het is belangrijk dat we hier goed beseffen hoe groot de rol van de Afrikaanse boerin is. Als je in een ontwikkelingsproject de mannen machines geeft met instructies, terwijl de vrouwen daar normaal de landbouw doen, dan gaat dat natuurlijk niet goed", zegt Steglich. Over zulke zaken eens kritisch nadenken, dat is de bedoeling van het fotospel. 'Plattelandsvrouwen in Nederland en Afrika' is te leen en te koop bij het COS in Middelburg. In Kloosterzande moet de politie regelmatig optreden tegen discobezoekers (foto Canule Schelstraete) KLOOSTERZANDE - Het over leg tussen enkele vervoers maatschappijen en de horeca ondernemers in Kloosterzande over het 'discovervoer' ver loopt tot nog toe verre van soe pel. Vervoersmaatschappijen staan niet te dringen om in aan merking te komen voor het pro ject, dat het uit en thuis brengen van discobezoekers met de bus regelt. In het onderzoeksrapport van de Advies en Onderzoeksgroep Be ke uit Arnhem, over het uit gaansgedrag van jongeren in Kloosterzande en hun behoefte aan discovervoer. wordt veron dersteld dat het discovervoer een positieve bijdrage kan leve ren aan de problematiek in de Cloosterstraat in Kloosterzan de. „Discovervoer kan, mits het goed wordt georganiseerd, een bijdrage leveren aan de vermin dering van een aantal vormen van overlast", zo staat in het rapport. „Als zoiets niet goed wordt opgezet is er een grote kans dat de overlast juist verer gert." Een aantal bewoners van de Cloosterstraat is hier volgens de onderzoekers bang voor. Er werd van verschillende kanten gesuggereerd dat discovervoer meer bezoekers naar Klooster zande zal brengen en dat de overlast alleen maar groter zal worden. In het rapport wordt hier verder niet op ingegaan. De onderzoekers stellen dat de discobus de mogelijkheid biedt regulerend te werken ten aan zien van de bezoekersstromen. Ruim een kwart van de onder vraagde jongeren die uitgaan in Kloosterzande wil van een der gelijke speciale vorm van open baar vervoer gebruik maken: BRESKENS - Onbekenden heb ben donderdagavond tot twee maal toe het Nederlandse bin nenschip Bejo in de haven van Breskens losgegooid. De Bejo lag zonder lading afgemeerd in de handelshaven toen het schip omstreeks half zes voor de eer ste keer door onbekenden werd losgemaakt van zijn ligplaats en stuurloos in de haven rond dreef. Het patrouillevaartuig V-87 van de verkeersdienst Westerschel- de van DGSM, dat door een bin nenschip werd gewaarschuwd, heeft de Bejo teruggebracht naar zijn ligplaats. Schipper B. Witte van de Bejo die in Bres kens woont en niet aan boord was, werd door de verkeers dienst gewaarschuwd en kon het schip aan de kade afmeren. En kele uren later, omstreeks half negen, meldde de havenmeester van Breskens aan het patrouille vaartuig V-87 dat de Bejo op nieuw door onbekenden was los gegooid en tegen de stenen van de westhavendam was gestrand. De V-87 trok het schip vrij van de stenen en bracht het ophieuw naar de haven van Breskens. De havenmeester en de rijkspolitie stellen een onderzoek in naar de daders. dat zou neerkomen op 850 jonge ren per avond. Volgens de onder zoekers kan daarom gesproken worden van een 'gezonde inves tering', mede omdat jongeren bereid zijn een redelijk vervoer- starief neer te tellen. Burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen van Hontenisse vindt het een gemis dat in het rapport niet duidelijk wordt aangegeven op welk tijdstip de overlast in Kloosterzande plaatsheeft. „Als vernielingen plaatsvinden gedu rende de hele avond dan is dis covervoer geen oplossing. Dat zou het alleen kunnen zijn wan neer de onrust op het eind van de avond, bij het naar huis gaan plaatsheeft." W. Sponselee zegt namens de ho- reca-ondernemers in het rapport wel voldoende aanknopings punten voor discovervoer te hebben gevonden, maar zowel bus als taxibedrijven staan niet te springen om in aanmerking te komen voor het project. De eni ge gegadigde die nog in de race is, is Cito Tours bv uit Axel. Andere partijen, waaronder ook de ZWN. hebben inmiddels be dankt volgens Sponselee. „We zouden er zelf teveel geld moe ten bijleggen", zegt hij. „Ik snap dit niet. Het is toch een gat in de markt, maar wie heeft het lef om dit op te starten. Het onder zoeksbureau verzekert succes en zelf zijn wij als ondernemers ook best bereid om het eerste halfjaar een bijdrage te leveren. Het moet toch kunnen lukken zou je zeggen." GENT - Tijdens de officiële ont vangst van de nieuwe Neder landse ambassadeur in België donderdag in het Gentse stad huis heeft burgemeester Tem merman het belang van een gro tere zeesluis in Terneuzen voor de Gentse en de Zeeuws-Vlaam- se Kanaalzone benadrukt. In zijn wederwoord beloofde am bassadeur Van Nispen binnen kort naar Gent terug te komen 'om te trachten de overblijven de geschilpunten tussen Gent en Nederland te elimineren'. Burgemeester Temmerman zei dat de industriële regio tussen Gent en Terneuzen een bijzon dere aantrekkingskracht uitoe fent op potentiële investeerders. Daarom is het volgens hem noodzakelijk dat deze attractivi teit behouden en gestimuleerd wordt. Volgens de Gentse burge meester is men zich aan Neder landse en Belgische zijde bewust dat een veiliger en betere nauti sche toegankelijkheid van het kanaal prioritair staat. Hij pleitte voorts voor overleg tussen lokale besturen rond on derwerpen als het verkeerstech nisch beheer van het kanaal en de sluis naar het voorbeeld van de Rijn, het waterbouwkundig en technisch beheer, de com merciële aanpak en de milieu problematiek. De koppeling van het Gentse informatiesysteem aan dat van de Schelde-walra- darketen staat volgens de bur gemeester reeds op stapel. GOES - De vrijwilligers van de Welfare gaan zich in toenemen de mate richten op verzorging. Dit bleek donderdag in Goes tij dens een proviniale Welfare dag van het Rode Kruis Zee land. Welfare-vrijwilligers zet ten zich bijvoorbeeld in voor thuishulp. Het Rode Kruis be steed dan ook aandacht aan des kundigheidsbevordering. Bijna tweehonderd dames bezochten de bijeenkomst. Directeur E. van Driel-Blo- maard van het Goese bejaar denoord Gasthuis vertelde dat zij graag een beroep deed op vrij willigers van de welfare. „Ik weet dat er een goede organisatie ach ter staat: het Rode Kruis. Die or ganisatie zal met zorg vrijwilli gers sturen en ook bij ziekte voor vervanging zorgen. Die conti nuïteit hebben we nodig". Vrijwilligers kunnen zowel wor den ingezet bij de dagopvang, die een gezelligheidskarakter draagt, de dagverzorging en de dagbehandeling. Die laatste vorm van zorg vergt een thera peutische aanpak. Bij de dag- verzorging gaat het om flanke rend beleid. Door mensen over dag een toegesneden pakket aan zorg te bieden, kunnen ze langer zelfstandig blijven wonen. De vrijwilligers worden onder meer gevraagd voor het onderhouden van sociale contacten, het bege leiden van activiteiten of bij voorbeeld geheugenspelletjes spelen met de ouderen. Dat alles gebeurt onder de eindverant woordelijkheid van een beroeps kracht. Mevrouw N. Engelhart van het Rode Kruis in Helmond sprak over haar ervaring met een dag opvang in Helmond. Daar draait het Rode Kruis twee dagen per week een opvang in het eigen ge bouw. „Dat hebben we gedaan omdat er vraag naar was", stelde ze. „De welfare heeft dat toen op gepakt". In Zeeland is het Rode Kruis ook tot dergelijke projec ten bereid, aldus kringsecretaris J. J. Marteijn. „Dan moet er wel een vraag naar ons toekomen". Advertentie ook 's maandags na 13.00 uur geopend

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 29