Plezier met Gerda Havertong Alcoholcampagne sloeg goed aan Gedeputeerde kreeg eerste nieuwsbrief verkeersveiligheid Servicebureau Zeeland viert tienjarig bestaan Wat vindt politie van politie-series? in beeld Enquête rr^ioüt®11 provincie 17 1 rachtwagen estolen Percentage dragers weer terug op 70 W' VRIJDAG 12 OKTOBER 1990 ;ilig Types i erneuzen meel wilde chtervolging rur Mariner vertrokken ït Vlissingen I M I I I I I II I II I II I I II Imitatie Vrouwenraad geeft cursus Wem maakt 't .aH VOEKAbv Zeeuwen kennen hun limiet kort effect autogordelcampagne DDELBURG - De autogor- icampagne, die eind vorig ,r in Zeeland werd gehouden, ;ft slechts kort effect gehad, t blijkt uit een woensdag ge- bliceerd onderzoek, waarbij er dan dertigduizend auto- ibilisten werden geobser- >rd. Voor de campagne zat na zeventig procent in de •dels. Tijdens de campagne na intensieve politiecontrole >eg ongeveer driekwart van e bestuurders en passagiers i gordel. Na alle aandacht s het percentage weer ge- dd tot zeventig procent. Het lerzoek werd verricht in op- icht van het Regionaal Or- in Verkeersveiligheid Zee- ,d (ROVZ). ndelijk ligt het draagpercen- ;e op ongeveer zestig procent, de Kanaalzone en op Tholen/ t-Philipsland bleken de leste automobilisten (respec- velijk 73 en zeventig procent) ;rtuigd van het nut van de •del. Het Sloegebied (67) en houwen-Duiveland (68) scoor- iets lager. Tijdens de cam- f;ne naderden sommige re 's bijna de tachtig procent, kele maanden na de actie ek de verhoging alweer teniet Baan. 9 het onderzoek komt naar vo- i dat automobilisten een gor- dragen, omdat zij zich daarin lig voelen of omdat de kans letsel bij een ongeluk kleiner Éénderde van de bestuurders jang voor een bekeuring. Au- nobilisten die geen gordel igen, voeren een gebrek aan vegingsyrijheid aan als be- igrijkste reden. Andere argu- nten zijn: korte ritten of ge- onweg slordigheid. Tijdens ige ritten op snelwegen, zijn tomobilisten eerder geneigd gordel om te doen dan tijdens ISSINGEN Aan de Volta- g in Vlissingen is onlangs een ichtwagen gestolen van een ssings bloemenhuis. In de au- een DAF-2100, lagen verschil de persoonlijke papieren van eigenaar. Het kenteken van voertuig is BF-39-FD. korte tochtjes door de stad of door het platteland. Automobilisten is verder ge vraagd wat de overheid zou moe ten doen om het gordelgebruik te bevorderen. Een kwart van de ondervraagden ziet wel iets in meer politiecontroles, waardoor de pakkans wordt verhoogd, en hogere boetes. Een evengrote groep zegt dat de overheid niets hoeft te doen: het dragen van een gordel behoort tot de eigen verantwoordelijkheid. Dertig procent van de ondervraagden pleit voor meer voorlichting via de media. Deze groep is ook voorstander van een 'beloning', bijvoorbeeld door de verzeke ringspremie te verlagen. Uit het onderzoek komt verder naar voren dat de grootste groep, de zogeheten 'rustige ty pes', zich keurig aan de regels houdt en eigenlijk liever niet rijdt. Ongeveer achttien procent behoort tot het type 'sportieve rijder', die lak heeft aan snel- heidsbeperkende maatregelen, veel kilometers rijdt, met pie pende banden optrekt en de gor del maar flauwekul vindt. Het onderzoeksbureau Beke uit Arn hem vindt dat opdrachtgever ROVZ zich in zijn voorlichting moet richten op die laatste groep. Het bureau vindt verder dat 'be drijfsgerichte campagnes' veel effect sorteren. Automobilisten is gevraagd wat hun werkgever aan verkeersveiligheid doet. Op vallend is dat de bedrijven in het Sloegebied en in de Kanaalzone zich positief onderscheiden van andere bedrijven in Zeeland. Zo wordt veel aandacht besteed aan gordelgebruik, verkeersre gels en instructies op het be drijfsterrein, snelheidsovertre dingen en voertuigkeuringen. Dr B. M. W. A. Beke concludeer de dat een aantal Zeeuwse be drijven zich positief opstelde om in de bedrijfsvoering aandacht te besteden aan veilig autorij den. „Richt je geld op die speci fieke doelgroepen", maande hij het ROVZ. „Kijk hoe je die men sen te pakken kunt krijgen. Sportieve rijders komen niet af op publiekscampagnes; de beïn vloeding is dus heel mager. Be drijfsgerichte campagnes heb ben dat kenmerk niet. De spor tieve rijder kan zich dan minder makkelijk onttrekken aan die campagne." ilïllil Ml» Gerda Havertong metéén van de leerlingen van De Stellepit op schoot: verhalen voor elke leeftijdsgroep met verrassende wendin gen (foto Oscar van Beest VLISSINGEN Zingend, heupwiegend en een verhaal voor dragend stal Gerda Havertong donderdagmorgen de show in de Vlissingse openbare basisschool De Stellepit. De kinderen wis ten ook het hart te stelen van de Surinaamse actrice en zange res. „O, wat zijn kinderen toch vreselijk spontaan", riep ze plotsklaps op het podium uit. „Wij kennen je van de televisie", was de eerste reactie van de jonge toeschouwers. Gerda Havertong, regelmatig te zien in Se samstraat, hield wijselijk haar mond. Zij is meer dan alleen de Gerda van de televisie. Zij zingt afro-Surinaamse ballades met 'mijn drie mannen' in de band Gerda Havertong Nanga Kompé, speelt toneel in de werkplaats Cosmic Illusion in Amsterdam en brengt anansi-tori's (spinne-verhalen) voor de bijna oneindige leeftijdsgroep van vier tot tachtig jaar. Ze bezocht donderdag Vlissingen in het kader van de kinderboekenweek. Vier- tot zesjarigen vormden de hele donderdag haar publiek in Vlissingen, in De Stellepit, het Alhambra-theater en buurthuis De Zwaan. Niet alleen het idee dat iemand van de televisie daar op het podium stond, maakte direct wat los. Ook haar kleding - traditioneel Surinaams en kleurrijk - sloeg onmiddellijk aan. Bij de enkele Surinaamse kinderen kwam een blik van herkenning in de ogen. Over spontane reacties had Gerda Havertong niet te klagen. Zij betrok de kinderen bij haar show en kreeg veel terug. Klappen. Meezingen. Met de billen schudden. En: verrassingen. „Iemand staat te rollen met zijn ogen", merkte de actrice op. „Dat ben jij", kreeg ze gelijk te horen. Gerda Havertong viel even uit haar rol en barstte in lachen uit. „Het zijn toch altijd weer schatjes." Het anansi-verhaal dat Gerda Havertong vertelde over een spin die erg lui is en de woede van oma Kwatta-aap op de hals haalt, was de kapstok waaraan ze haar optreden ophing. „Ik heb zulke verhalen voor elke leeftijdsgroep", liet ze weten. „Die voor vol wassenen zijn pittiger, schuiner." De gitariste Hellen Gill bege leidde haar. net zo enthousiast. Na afloop verklapte Gerda Ha vertong haar geheim: „Je moet je altijd laten verrassen." MIDDELBURG - De campagne 'Alcohol en verkeer, forget it' begint volgend jaar vroeger. Veilig Verkeer Nederland, dis trict Zeeland, zal verder probe ren meer lokaties te bezoeken, waar veel jongeren komen. Con sulent F. Bal van VVN deelde dit woensdagmiddag in Middel burg mee tijdens een vergade ring van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). De voorlichtingscam pagne zal bovendien worden uitgebreid met informatie naar alle basisscholen. Veilig Verkeer Nederland onder vroeg tijdens de afgelopen cam pagne ongeveer drieduizend (voornamelijk) jonge Zeeuwen en toeristen naar hun mening over de alcoholcampagne. De re sultaten mogen opmerkelijk ge noemd worden: een meerder heid vond de uitgedeelde geld straffen veel te laag. „Pa of ma betaalt toch wel", aldus Bal. De jongeren denken dat directe in beslagname van voertuig of rij bewijs en een fikse celstraf veel meer effect heeft. De slogan werd te soft gevonden. „Over het algemeen vindt men drinken in combinatie met autorijden a-so- ciaal." Uit het grootschalige onderzoek kwam verder naar voren dat jon geren onder de 26 jaar bewuster met alcohol omgaan, dan oudere automobilisten. Maar liefst tachtig procent vindt dat het disco-vervoer, waarbij taxibus jes jongeren van de uitgaansge legenheid naar haltes brengen, moet worden uitgebreid. Met na me het publiek van de Hooizol der in Westkapelle/Zoutelande vraagt hierom. Zeventig procent noemt de campagne zinvol, ter wijl negentig procent zegt niet te rijden na het nuttigen van drank. MIDDELBURG - In een oplage van tweeduizend stuks ver schijnt binnenkort de nieuws brief 'Zeeland Verkeersveilig', een uitgave van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). Gedeputeerde J. D. de Voogd, voorzitter van het ROVZ, kreeg woensdag in Middelburg het eerste exem plaar uitgereikt. Het eerste nummer van de nieuwsbrief besteedt aandacht aan bedrijven en verkeersveilig heid, gaat in op een verkeerscur- sus voor jongeren en maakt mel ding van een onderzoek over ver- keersles op Zeeuwse basisscho len. De nieuwsbrief gaat naar ge meenten, raadsleden, statenle den, het ministerie van verkeer en waterstaat, alle scholen en naar 350 bedrijven die meer dan vijftig werknemers hebben. De nieuwsbrief is hard nodig om de mensen met kille cijfers op de gevaren van het verkeer te druk ken, want tot en met eind sep tember vielen in Zeeland 38 do delijke slachtoffers te betreuren. Vorig jaar waren dat er rond de zelfde tijd twee meer. Gedepu teerde De Voogd sprak zijn zorg uit over het stijgend aantal bromfietsers, dat om het leven is gekomen. In 1988 werd één be stuurder bij een ongeval gedood. Vorig jaar was dat aantal al ge stegen tot twee en dit jaar no teerde het ROVZ al zeven slachtoffers. „Meer en meer bromfietsers rijden zonder helm", meende De Voogd. 1RNEUZEN - Agenten van de meentepolitie in Terneuzen bben donderdagochtend oeg na een wilde achtervol- ïg door de stad een gestolen to kunnen achterhalen. De in- fenden van de woensdag in iebergen gestolen auto kon- n echter niet worden aange- uden. politie werd ingeschakeld na i tip van een kroegbaas in de hnenstad die de drie mannen, |n wie één in het bezit was van vuistvuurwapen, niet in de lak vond. Surveillerende agen- p gingen op zoek naar het trio J troffen de auto waarmee de e zich voortbewogen aan op Axelsestraat. Toen de politie auto naderde, reed deze met >te snelheid weg. Tot twee- rnl tot werd de wagen ge tand te stoppen, maar het etal voelde daar niets voor. auto klemrijden lukte ook jniet, want volgas werd om een jveillance-auto heengereden. In uur nadat de wagen voor het rst gesignaleerd werd troffen Jenten de auto omstreeks half 3 verlaten aan bij het verpleeg huis Ter Schorre. |.ISSINGEN - Het veelbespro- i vrachtschip Gur Mariner is fulerdagavond tegen zeven uit Vlissingen vertrokken, [derij Azahara had 's morgens bankgarantie gesteld die fensdag door de Middelburg- rechtbank was opgelegd. Met storting verviel het beslag t de oorspronkelijke huurder fi het schip, Iraqi Line, op de r Mariner liet leggen. /ocaat mr H. van der Wiel van |rederij vreesde woensdag nog t betaling van de bankgaran- enkele dagen op zich zou la- i wachten. Azahara moest het ld over laten maken van een ïtse bank naar een Nederland- Omdat de Britten zeer streng hand houden aan de handels- ycot tegen Irak, vermoedde n der Wiel dat dat problemen opleveren. Die verwachting •am niet uit. Ir |l Ie I I I' ba Li D de I vergunning van het Neder- ds ministerie van Financiën genoeg voor de Britse auto- iten om de transactie direct te staan. Het geld mag tot indiging van het handelsem- tgo tegen Irak niet aan Iraqi pe worden overgemaakt. 1 Gur Mariner heeft sinds don- rdag 13 september in Vlissin- i gelegen. VLISSINGEN - Dat was laatst nog een moeilijk tv-avondje: op de ene zender werd een afle vering gepresenteerd van Ta- tort en op het andere net vie len op vrijwel dezelfde tijd nieuwe avonturen te beleven van Onze Ouwe. Je kunt dus moeilijk beweren dat we zui nig bedeeld worden met de po litieseries. En dan hadden we het nog maar over één avond. Op andere dagen krijgen we ook nog Cagney and Lacey te verstouwen, Hillstreet Blues, Columbo, Sledge Hammer, het houdt gewoon niet op. En we zaten al zo vol van Derrick, Kojak, Magnum en Miami Vi ce. Voor RP Magazine, het maandblad voor het Korps Rijkspolitie, vormt die lawine aan politieseries op het scherm aanleiding om in een aantal ar tikelen in te gaan op de effec ten van deze tv-programma's. Hoe echt zijn Kojak en Miami Vice, luidt een van de vragen. En in het verlengde is het ma gazine meteen ook maar een enquete begonnen over hoe de wetsdienaren in Nederland nu over die series denken. Die kij ken natuurlijk net zo goed. „Ik kijk wel heel weinig", zo loopt voorlichter Tom Muller van de rijkspolitie in Zeeland even op de enquete vooruit. „Maar als ik moe ben kan ik, lekker onderuitgezakt in m'n stoel, soms wel genieten van die flauwekul". Onderzoeken in Amerika heb ben volgens RP magazine aan het licht gebracht dat politie series er 'very likely' zijn, erg populair dus. Dik zestig pro cent van het publiek stemt er regelmatig op af. De politie is nog wat happiger. Zeventig procent van de 'cops' is liefheb ber van de tv-collega's en hun snelle successen. Aan de ande re kant hebben veel Ameri kaanse politiemensen weer be zwaar tegen de mannier waar op hun werk op de beeldbuis wordt gepresenteerd. Ze zijn er heilig van overtuigd dat dat een schadelijke invloed heeft op het imago van de politie, want ze gaan er vanuit dat de gemiddelde kijker geen onder scheid kan maken tussen de opgeklopte tv-verhalen met superbinken, die gebruik ma ken van onwezenlijk grote pak kansen en de magere werke lijkheid van de job van alledag. Merkwaardig is bij het Ameri kaanse onderzoek de conclusie dat het publiek vindt dat de tv-helden verantwoordingsbe- wust met hun wapens omgaan, maar dat een belangrijk deel van de ondervraagde New Yorkse politie stelt dat de tv De serie Cagney and Lacey toont volgens politie-agente Jeannet Haak naast veel actie ook beelden van het vele schriftelijke werk (foto archief PZC) collega's wel al te snel naar hun wapens grijpen. Nog een paar aspecten: de tv- helden zijn altijd opvallend snel ter plaatse, veel sneller dan in de dagelijkse praktijk. Daardoor kan de burger alleen maar teleurgesteld zijn als hij het alarmnummer belt en wat langer moet wachten. Dat geldt ook voor het ophelde ringspercentage. Op televisie wordt vrijwel elke misdaad op gelost, compleet met de dader en dat meestal binnen drie da gen. In de praktijk wil dat wel eens wat langer aanlopen! Terug even naar de Zeeuwse rijkspolitie voorlichter Muller. Als hij al naar een politieserie kijkt, dan heeft Derrick de voorkeur. De rust, die de titel rolspeler uitstraalt, spreekt Muller wel aan. En zo af en toe wordt hij bij het kijken naar de ze serie geconfronteerd met za ken die aardig aansluiten bij de situatie in de praktijk. „Vaak zit er een hoop onzin in die politieseries". Wat Muller stoort is dat in de politieseries bepaalde perso nen een aureool krijgen aange meten. „Het zijn nogal eens bij zondere zaken die ze in de se ries aanpakken. In de series wordt het vaak gepresenteerd als een solistisch optreden. In werkelijkheid wordt er een heel team van misschien wel veertig man op zo'n zaak gezet. En elke stap die wordt gezet wordt binnen het team bespro ken". Muller neemt aan, dat de ge middelde Nederlandse kijker er wel doorheen kan prikken dat in de praktijk een zaak vaak wat minder snel wordt opgelost dan in zo'n serie wordt voorgehouden. De enquete die het RP magazi ne is begonnen, richt zich ook op de rol van de vrouw bij de politie. Geven de poliievrou- wen uit de series een goed beeld van die rol? Jeannet Haak werkt bij de rijkspolitie op het Walcherse platteland. Zij vindt dat Cagney en Lacy wel iets heben meegekregen van de realiteit, al halen ze iets te gemakkelijk mensen van de straat. „Wij moeten vaak eerst een he leboel bewijsmateriaal verza melen voordat het zover komt". Zeker weten doet ze het niet, maar volgens Jeannet gel den er voor haar Amerikaanse collega's wat andere normen en bevoegdheden. „Ik denk dat ze daar vlugger hun pistool mogen trekken". Het doet Jeannet deugd dat in de serie rond Cagney and La cey de camera ook wel eens de bureaus in beeld brengt „Al het schriftelijk werk dat daar ligt. dat benadert de werkelijk heid ook aardig". Tenslotte moet Jeannet kwijt dat het haar opvalt, dat de ellende die zich in Duitse politieseries af speelt. nagenoeg altijd is gesi tueerd ten huize van vermo gende mensen. Politieman Jos Koole van de verkeersgroep van de rijkspoli tie Zeeland kan het een aardi ge ontspanning vinden om af leveringen van Tatort en Der rick te volgen. Hij vindt dat de technische aspecten daarin over het algemeen vrij aardig worden weergegeven. Ook hij valt over de snelheid waarmee op. het scherm zaken tot. klaar heid worden gebracht, terwijl in werkelijkheid een onder zoek soms weken of maanden kan vastzitten. „Toch denk ik dat de kijkers al tijd in hun achterhoofd houden dat het een tv-serie is, waarin de zaken altijd wat mooier wor den voorgespiegeld," Koole vraagt zich wel af in hoeverre de Amerikaanse series het imago van de Nederlandse po litie negatief kunnen beïnvloe den. „Je ziet nogal eens dat er flink geschopt en geslagen wordt. Bij de Nederlandse poli tie is daar zeker geen sprake van". In de enquete van het RP ma gazine komt een vraag aan de orde of de ondervraagde poli tieman in z'n omgeving colle ga's heeft die bepaalde tv-flgu- ren proberen te immiteren. Met een stoere houding bij voorbeeld. Of door een bepaald rijgedrag. Jos Koole gelooft niet dat er in de regio zulke col lega's rondlopen. Hij kan zich wel voorstellen dat collega's in de randstad zich onbewust of bewust mede laten beinvloe- den door de beelden uit de tv- series. „Op het platteland is het vrij rustig en heb je veel minder met conflictsituaties te ma ken. Zo kun je gewoon jezelf blijven. In de randstad doen zich, denk ik, eerder situaties voor waarbij je soms een ande re houding moet aannemen dan je zelf bent". Jacques Cats GOES - Met een 'verrassings dag' viert het Zeeuws Service bureau voor Jeugd- en Jonge renwerk zaterdag het tienjarig bestaan. Tussen 10 en 17 uur staat De Stenge in Heinkens- zand bol van de activiteiten die een beeld moeten geven van de ondersteuning die het service bureau aan jeugdclubs ver leent. Op de verrassingsdag zijn onder meer dansvoorstellingen, work shops over vliegers en theater sport, optredens van Zeeuwse bands en een voorstelling van meidentheater 't Web. Tot de verrassingen behoort ook het begin van de verkoop van het nieuwe popinfoboek van het Zeeuws Popoverleg. Hierin staan popgroepen, podia en ge- luidsbedrijven uit Zeeland ver meld. Het werk van het servicebureau, dat is gevestigd aan de Roozen- burglaan in Middelburg, is voor al gericht op praktische proble men van jongerengroepen die sociaal-cultureel werk doen. „Als een jeugdclub bijvoorbeeld een roek-avond houdt, kunnen ze voor organisatorische tips bij ons terecht. Ook zorgen wij er voor dat ze dertig procent kor ting krijgen op de BUMA-kos- ten", vertelt coördinator J. Ver meer. „Voor het openbaar verto nen van video's is een dergelijke MIDDELBURG - De Zeeuwse Vrouwenraad geeft in samen werking met de Volkshoge school Zeeland een cursus 'On derhandelen'. Deze wordt dins dag 23 en 30 oktober en 6 novem ber van 9.30 tot 16 uur gehouden in de Stadsschouwburg in Mid delburg. Advertentie Bezoek onze showroom! Maandag t/m vrijdag op afspraak, zaterdag van 9.00-12.00 uur Albert Plesmanweg 50-4462 GC Goes Telefoon 01100-33864 - Fax 01100-33866 regeling te treffen. Verder heb ben we een uitgebreide voorraad schmink-spullen die de vereni gingen kunnen kopen en zijn on ze medewerkers ingeleid in de geheimen van organisatietech nieken, jaarverslagen, financiële voordelen enzovoorts. We zijn van alle markten thuis." „De plannen voor de oprichting van het servicebureau kwamen dertien jaar geleden toen consu lenten van provinciale jeugdor ganisaties keer op keer met hun mond vol tanden stonden bij de praktische vragen van lokale verenigingen", zegt coördinator Vermeer. „De raadgevers waren alleen gespecialiseerd in groeps werk en wisten niet veel af van zaken als verzekeringen, thea tersubsidies en BUMA-rechten. Dat was de reden voor de provin cie om toestemming te geven voor de opening van het Zeeuw se servicebureau." MIDDELBURG - De snelheidscampagne 'Ken je limiet, 80' is maar beperkt succesvol geweest. Hoewel de be kendheid onder het pu bliek vrij groot is, zal de voorlichting nog direc ter moeten. S. van Herk, verkeersveiligheidscon- sulent van rijkswater staat in Zeeland, deelde dit woensdag in Middel burg mee tijdens een bij eenkomst van het Regio naal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ). Zeeuwen waren zeer goed bekend met de campagne. Zij schreven dit toe aan de gelijktijdi ge start van Zeeland met de rest van het land. Bo vendien bleken veel mensen de posters, die her en der langs de we gen werden opgehangen, te herkennen. De campagne zal vol gend jaar worden her haald. Dan zal ook de aandacht worden geves tigd op te snel rijden in combinatie met andere factoren, zoals slechte bermen, waardoor onge lukken kunnen ont staan. De politie zal in een eerder stadium be trokken worden bij de campagne om nog vaker snelheidscontroles uit te voeren. De gemeenten zal worden gevraagd om binnen de bebouwde kom de aandacht te ves tigen op de maximum snelheid van 50 kilome ter per uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 17