Veiling Kapelle op volle toeren roen Links: BTX ls alternatieve enzine bij Dow Zeelands oudste inwoner 108 jaar Overlast drugs Terneuzen vergt gezamenlijke aanpak Duitse 'invasie' begin van drukke herfstvakantie Loodsplicht voor kleinere schepen kan vervallen Aanbiedingen Provinciale VVV kaart na over vol-verklaring 3 zeeuwse almanak VRIJDAG 12 OKTOBER 1990 ME-peloton Stickers Borsselenaar omgekomen in brandende auto A ATARI ste SET Tarieven zeeland Toeristisch imago fors geschaad DELBURG - De provincia- e vvv maakt zich grote zorgen >m de beeldvorming over Zee- 1 als toeristisch gebied. De spraken van gedeputeerde de Voogd, afgelopen zomer, ben veel schade berokkend. !n dat terwijl er, volgens de geen sprake van was dat land vol zat op het moment lal de provinciebestuurder zijn P^raakte uitspraken deed. De Êfeniging tot bevordering van iel vreemdelingenverkeer ziet alle n maar knelpunten die op I creatieve manier aange- Ht moeten worden, let algemeen bestuur van de Svinciale WV wijdde donder- Bavond een speciale vergade- Br aan de drukte tijdens het af- e jpen zomerseizoen en de con- •li des die De Voogd daaraan ft verbonden. Aan het optre- le4 van de gedeputeerde wer- ie i niet veel woorden meer vuil- ei naakt. „Oncollegiaal, onge- J tnceerd, ondeskundig en on- ui it", was het oordeel van be- Tirslid H. Koevoets. Hij liet blijken geen behoefte te e|>ben gehad aan het opinie-on- zoek dat de PZC heeft laten richten over de vraag of de :uwen hun provincie in het jgseizoen vol vinden. „De nsen missen de kennis om ir een gefundeerd standpunt ■r in te nemen", vond hij. „Ze I ten te weinig van het belang va het toerisme voor de Zeeuw se sconomie." De vertegenwoordigers van streek- en plaatselijke VVV's en vaji het bedrijfsleven in de re- atieve/toeristische sector in het bestuur van de provinciale WV stelden vast dat Zeeland deze zomer niet vol was. Ze voer den aan dat twee mini-campings op Walcheren nog ruimte had- li, dat aan de oostkant van I houwen-Duiveland nog I lats te vinden was en dat in I euwsch-Vlaanderen nog toe- I ten aan een verblijfsmogelijk- I id konden worden geholpen. I kuststrook - dat moesten ze itu oo erkennen - was tot de laatste plaats bezet, maar ze meenden dat het onjuist is daarmee heel Zeeland vol te verklaren. Een van de knelpunten die het VVV-bestuur signaleerde, is het illegaal kamperen, vooral op de Brouwersdam en de Veerse Dam. P. Lampert, vertegen woordiger van de kampeerboe- ren in Zeeland, wist een probaat middel: „Zet maar een peloton ME'ers in. Die vegen zo'n dam echt wel schoon." Maar deze suggestie kreeg weinig bijval. Een minder krachtdadig poli- tie-optreden in de vorm van for se bekeuringen en tijdelijke in formatie- en doorverwijsposten op de plaatsen waar veel zwart- kampeerders staan, leek de WV-bestuurders een passender aanpak. Maar R. Geluk vestigde er de aandacht op dat het probleem van het illegaal kamperen inge wikkelder is. „Het is een trend", betoogde ze, „gratis op een mooi plekje de nacht door te brengen. De mensen die dat doen, laten zich niet naar een piekopvang- terrein twintig kilometer verder op verwijzen. Daar komen ze niet voor. Het is een modever schijnsel net zoals slapen in het Vondelpark in Amsterdam zo'n trend is geweest. En het mooie weer van de afgelopen twee zo mers versterkt dat." Burgemeester J. L. Niemants- verdriet-Leenheer van Wester- schouwen liet merken dat ze weinig waardering heeft gehad voor de mededeling van de poli tie vóór de pinksterdagen dat de controle op het illegaal kampe ren geen voorrang zou krijgen. „De burgemeester bepaalt de prioriteit in het optreden van de politie", bitste ze. Naar haar me ning dient de politie zich trou wens te onthouden van medede- (Slot zie pagina 21 kolom 1 Een veilingmedewerker bekijkt een zojuist gearriveerde lading appels (foto Willem MierasI KAPELLE - De Coöperatieve Tuinbouwveiling Zeeland (CVZ) houdt in verband met de topdrukte in de maanden september en oktober elke dag veiling. Normaal gesproken is het gebouw maar twee dagen in de week open voor kopers. Hoewel de vorst van de afgelopen winter menig appel het leven heeft gekost, leverde de appeloogst dit jaar toch veel op. De Kapelse veiling beleefde twee weken geleden een weekomzet van 3,6 miljoen gulden bij de verkoop van appels en peren. Dat is een record. Deze week was het iets minder druk. Veilingmeester E. A. Sinke schat de weekomzet op ongeveer 2,5 miljoen gulden. •v •- .'v- -.y ERNEUZEN - Groen Links in (rneuzen heeft Dow Chemical rzocht maatregelen te treffen ^en het illegaal tanken van de andstof BTX door personeel ■n het Terneuzens bedrijf. Op ffi stof BTX (een mix van ben- fin. tolueen en xyleen) kunnen pderne auto's probleemloos [den. Volgens Groen Links ^>rdt. zeker nu de benzineprij- i door de Golfcrisis pittig zijn stegen, in toenemende mate Jor Dow-personeel BTX ge- taj bij de plants Aromaten I en [„Met alle risico's van dien. ue [drie stoffen hebben een hoge to- fiche waarde en kunnen het centrale zenuwstelsel aantas ten Als auto's technisch niet in [orde zijn kunnen lekkages voor ■vaar zorgen, bij ongevallen is Smet BTX in de tank een ver- Bogd risico op brand en bij het Bnken kan er stof gemorst wor dingen ook dat is niet goed voor Bt milieu", verduidelijkte Groen Links-raadslid A. A. P. [van Himme. Bin Himme hoopt nu dat Dow Bhemical maatregelen neemt Daardoor het tanken van BTX tot het verleden gaat behoren. „Punt is dat de meeste mensen zich van geen kwaad bewust zijn. Gebruik van BTX is ge vaarlijk en we moeten de men sen in dit geval tegen zichzelf in bescherming nemen." Dow nam hetgeen Van Himme aangedragen had hoog op en stelde donderdag ogenblikkelijk een intern onderzoek in. Volgens Dow-voorlichter H. van Thiel be grijpelijk. „Tanken van BTX is in strijd met alle regels die wij er op nahouden. Het is daarbij ook nog gewoon diefstal. Voor zover wij hebben kunnen nagaan is er overigens geen sprake van dat er BTX door personeel getankt wordt. Wanneer dat wel zo is wil len we van Van Himme wel ver nemen wie, wat en waar. Want pas dan kunnen wij disciplinaire maatregelen nemen", aldus Van Thiel. Op dat verzoek van de Dow-lei- ding wenste Van Himme echter niet in te gaan. „Met als gevolg dat wij als bedrijf geen adequate maatregelen kunnen nemen", aldus de Dow-voorlichter. VLISSINGEN - De oudste inwoner van Zeeland, mevrouw C. S. de Groot-Boone uit Vlissingen, is woensdag 108 jaar oud geworden. Ze behoort tot de vijf oudsten van Neder land. Hoewel mevrouw De Groot lichamelijk nog gezond is, laat haar geestelijke conditie geen drukte meer toe. De Zeeuwse vierde haar verjaardag rustig met de familie in bejaardentehuis Singelzicht. Koningin Beatrix en de commisaris van de koningin in Zee land, dr C. Boertien, stuurden een felicitatiebrief. De jarige ontving van de gemeente Vlissingen een fruitmand. Mevrouw de Groot-Boone werd in 1882 geboren in het Wal- cherse Sint-Laurens. Ze werkte vanaf haar twaalfde jaar als dienstbode bij verschillende families in de omgeving van Middelburg. In 1909 trouwde ze met F. de Groot. Het echt paar runde een boerderij in Ritthem en kreeg tien kinderen. De boerderij werd in de oorlog verwoest, waarna de familie opnieuw begon in Kapelle-Biezelinge. Na het overlijden van haar echtgenoot woonde mevrouw De Groot-Boone nog tot haar honderdste zelfstandig in Kapel le-Biezelinge. Ze leefde vervolgens enkele jaren bij haar doch ter in Ritthem en woont nu drieëneenhalf jaar in Singelzicht. Van de tien kinderen zijn er nog vijf in leven. Mevrouw De Groot-Boone heeft achttien kleinkinderen en éénendertig achterkleinkinderen. De kruising Korte Kerkstraat - Dijkstraat in de Terneuzense binnenstad is één van de plaatsen waar veel overlast door drugs bestaat (foto Camile Schelstraete) TERNEUZEN - Directeur drs J. T. van den Broek van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) meent dat het pro bleem van het drugstoerisme in Terneuzen slechts op gede gen wijze kan worden aange pakt als alle betrokken in stanties en organisaties in sa menspraak komen tot een plan van aanpak. Eerder werd in de Vlissingse wijk Paauwenburg op soort gelijke wijze de overlast van druggebruikers en handel met succes bestreden. „Ik denk dat de gemeente, de bewoners van de Terneuzense binnenstad, het ZCAD, de ge meentepolitie en de woning bouwvereniging samen moe ten kijken wat er aan het pro bleem gedaan kan worden. Elk van die instanties heeft be paalde kennis in huis. Die ken nis zou gebundeld moeten worden, want dat kan leiden tot een prachtig systeem van aanpak, hetgeen we ook in Vlissingen wisten te creëe- ren", zei Van den Broek don derdag. Volgens de directeur wordt de overlast in Terneuzen niet zo zeer veroorzaakt door de loka le verslaafden, maar meer door de Vlamingen en Fran sen. „In Zeeuwsch-Vlaande- ren hebben we zo'n vaste groep van circa 50 verslaafden die bij ons komen met een hulpvraag. Of er sprake is van een zekere toename van ge bruikers in de regio kan ik moeilijk beweren. Wel komt er steeds een grote groep buiten landers naar Terneuzen, op wie we helaas praktisch geen greep hebben." Toch meent de ZCAD-direc- teur dat het probleem van de rondslingerende spuiten voor de bewoners van de Terneu zense binnenstad op eenvou dige wijze kan worden aange pakt. „De vaste gebruikers in de streek kunnen bij ons hun gebruikte spuiten tegen nieu we omruilen. Dat wordt veel gedaan. Wat we wel kunnen proberen is ook buiten het be kende circuit de spuitomruil te stimuleren." Van den Broek is geen voor stander van extra surveillance door de politie. „Dan ga je on herroepelijk zien dat het pro bleem zich verplaatst. Beter is het om preventieve maatrege len te nemen. Meer verlich ting, beperken van de kleine criminaliteit..." IWessel Leunis, voorzitter van de horeca-vereniging De Nieuwstraat, meent dat de klachten, die de binnenstad bewoners in een brief aan het college van b en w verwoord hebben, terecht zijn. „Het af gelopen jaar is de toestand niet verbeterd. Het imago van Terneuzen als uitgaanscen trum is behoorlijk bezoedeld en daar zijn we niet blij mee. Er moet echt iets gebeuren en dan bedoel ik niet dat - net als met het aleoholmatigingsbe- leid - bestuurders met voor stellen moeten komen om ver slaafde jongeren maar eens wat lekker te laten sporten." De horeca-ondernemers in de Nieuwstraat hebben zelf ook actie ondernomen. Stickers op de deuren wijzen gebruikers erop dat zij niet welkom zijn in diverse kroegen. „Zo'n sticker tje helpt wel. Onlangs kwa men nog wat Belgische gasten binnen, zagen de zelfklever, gebruikten een koffietje en maakten toen stilletjes dat ze wegkwamen. Buitenlanders denken dat er in onze kroegen makkelijk te handelen en te gebruiken valt, maar dat is niet zo. We willen het niet. Probleem is echter dat de jongeren met drugs aangehouden worden en vaak dezelfde avond weer vrije zijn. Dat zou anders moe ten, maar ja..." De horeca in de Nieuwstraat wil met het oog op de toenemende overlast in de binnenstad van Terneuzen op korte termijn overleg voe ren met burgemeester drs R. C. E. Barbé. „Want laat ons wel wezen, de mensen raken het terecht beu. Echte Franse of Vlaamse toe risten worden soms in de straat aangeklampt door zwerfjongeren die vragen of men nog drugs behoeft. Nou, dat kan toch niet." Woordvoerder H. Siersema van de Terneuzense gemeen tepolitie betreurt het dat door de brief van de binnenstadbe woners de indruk gewekt is dat de politie weinig aandacht besteedt aan de drugsproble matiek. „Niets is echter min der waar. De bestrijding van deze problemen heeft voor ons de hoogste prioriteit. Pro bleem is dat politie, bewoners en andere betrokkenen anders denken over de aanpak. Ik ben er dan ook groot voorstander van om in samenspraak zaken aan te pakken. Als de binnenstadbewoners en anderen daarover met ons van gedachten willen wisselen, graag zelfs", aldus de politie woordvoerder. MIDDELBURG - Het recreatie- seizoen 1990, dat toch al in de boeken zal worden bijgeschre ven als een topjaar, krijgt voor veel ondernemers in de toeristi sche branche nog een aantrek kelijk staartje. De herfstvakan tie is voor veel recreanten uit binnen- en buitenland weer aanleiding enkele dagen in Zee land door te brengen. Vooral de vraag naar bungalows is groot. Deze week is het al herfstvakan tie voor de Duitsers. Dat was bij voorbeeld donderdag in Middel burg goed te merken. De week markt trok veel oosterburen en de op deze dag toch al schaarse parkeerruimte was door veel au to's met wit-zwarte nummerbor den bezet. Directeur R. ter Heide van de provinciale WV verwacht dat het volgende week net zo druk zal zijn als deze week. De reser vering voor een groot aantal bungalows en appartementen verloopt via de Zeeuwse WV. Inmiddels is al 95 procent van de beschikbare capaciteit bespro ken. Ook de hotels langs de kust zijn volgens Ter Heide redelijk bezet. Campings met uitgebrei de voorzieningen kunnen in de herfstvakantie eveneens op nog al wat aanloop rekenen. De meeste caravans zijn tegenwoor dig van verwarming voorzien, zodat de kilte van een herfst avond kan worden verdreven. Veel caravanbezitters beschou wen het recreatieseizoen trou wens pas afgesloten na de herfst vakantie. Eerst dan verdwijnt hun rollende vakantiehuisje in de winterberging. Een andere tendens die Ter Hei de signaleert is dat steeds meer toeristen de herfstvakantie be nutten om op hun gemakje rond te kijken naar een onderkomen voor de zomervakantie volgend jaar. Dat levert al veel vroege re serveringen op. 'S-GRAVENPOLDER - De dienstplichtig militair C. G. Geelhoed (22) uit Borssele is woensdagavond laat om het le ven gekomen bij een verkeers ongeluk op de Bernhardweg- oost in 's-Gravenpolder. Bij het ongeval raakten M. A. B. (32) uit Nieuwdorp en mevrouw J. C. D. (31) uit 's-Gravenpolder ernstig gewond. De inwoner van Borssele reed woensdagavond om vijf voor half twaalf op de doorgaande weg van 's-Gravenpolder naar Ovezande en kwam door onbe kende oorzaak op de verkeerde weghelft terecht. Hij botste fron taal op de bestelwagen van M. A. B. Beide auto's vlogen direct in brand. Geelhoed kwam in de vlammen om. De twee inzitten den van de bestelwagen zijn per ambulance naar het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes over gebracht. Zij hebben zwaar beenletsel opgelopen. (Van onze Haagse redactrice) DEN HAAG - De loodsplicht voor kleine schepen van 40 tot 60 meter en 'vaste bezoekers' kan worden afgeschaft. Deze versoepeling van de loodsplicht zal een kostenverlaging voor de scheepvaart in Nederlandse wateren betekenen. Bovendien kunnen daarmee de hoge kosten van het loodswezen omlaag worden gebracht. Dit schrijft de commissie Ver zelfstandiging Loodsdienst in een eindrapport aan minister Maij-Weggen (verkeer en water staat). Volgens de commissie zal de ver soepelde loodsplicht geen ge vaar voor de scheepvaart met zich meebrengen. De loodsdien- sten hebben tot nu toe meer schepen geloodst dan wettelijk verplicht. De bewindsvrouw zal binnen twee weken zelf een standpunt bekend maken over de toekomst van het loodswezen. Op 29 okto ber praat zij daarover met de Tweede Kamer. De commissie Verzelfstandiging Loodsdienst had al in een inte- Advertentie^ Nieuwe computer van Atari met nog meer mogelijkhe den dan de Atari 1040 STfrn, zoals 4 bijvoorbeeld: w - 4096 kleurmo- gelijkheden; - 8- bit stereo PCM- geluid; - tot 4 Mb uit te breiden. Complete set, incl. SM 124-mo- nitor. van 1899, nu 1599 FOTO VERSCHOORE grote markt 7 goes 01100-16159 rim-rapport vorig jaar december aangegeven dat de geprivati seerde loosdienst niet meer op fi nanciële steun van het Rijk kan rekenen. In ruil voor dit offer mag de loodsdienst zelfstandig optreden. De commissie werd door Maij- Weggen ingesteld na een storm van kritiek op een rapport van de Algemene Rekenkamer. Vol gens de rekenmeesters heeft de verzelfstandiging van de loods dienst het Rijk 54 miljoen gul den gekost. De regelingen die met de loodsdienst waren getrof fen zouden volgens de Rekenka mer alle financiële problemen op het bordje van het ministerie van Verkeer en Waterstaat leg gen. De commissie Verzelfstan diging Loodsdienst concludeert echter in de eindrapportage dat de strop voor het ministerie 13 miljoen gulden groot is. Volgens de commmissie komt dit ver schil in bedragen voort uit een verschil in gebruikte rekenmo dellen. Een samenhangend pakket maatregelen moet de financiële nadelen van het loodswezen om laag brengen. Naast de versoe pelde loodsplicht, zullen de ta rieven per 1991 met vier procent worden verhoogd. Begin dit jaar zijn de loodstarieven al drie pro cent omhoog gegaan. Daarnaast schrijft de commissie dat een wetswijziging nodig is om de voorstellen uit de eind rapportage snel te kunnen in-% voeren. Zowel de Scheepvaart wet, de Loodswet als het conve nant tussen het Rijk en de ge meente Rotterdam moeten wor den veranderd. Bovenden moet overleg met België plaatsvinden over de vernieuwde loodsplicht op de Westerschelde. Omdat die procedure waarschijnlijk pas in 1992 is afgerond, stelt de com missie voor alvast in de praktijk (op 1 januari 1991) te beginnen met de versoepelde loodsplicht. 111111111111111111111111111 Gisteren sloegen wij in onze onschuld het krantje op met aanbiedingen van een Wal- cherse slager. Vergeefs zochten wij naar plezierig geprijsde lever kaas en boterhamworst. Wat we weer wèl konden ko pen, was Schwarzwalder- schinken, Hausmacher en Jagdwurst, als we al niet F armer schinken of Kalbsle- berwurst bliefden. En plotseling wisten we het: de Duitse herfstvakantie is weer begonnen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 15