PZC AFGELAST - VERWACHT POPPENSPELER de sprookjeswereld van joop van der putten divas alles kits perry da silva vrijdagkrant vrijdag 12 oktober 1990 12 jeugdtheater cabaret volonvag kleinkunst wereldverbeteraar pianosextet perry visscher peking compagnie concert nucleodanza van duijnhoven ZONDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG creativiteit gevoel Divas treedt morgen, zaterdag, op in het Vlissingse Vestzakthea (20.30 uur). Vijf Engelse dames brengen een komisch-absurdistische mix t dans en opera. De muziek en choreografie voor dit 'enige anarchij sche dansgezelschap van Engeland', zijn in handen van dansei choreografe Liz Aggis en componist Billy Cowie. Het Middelburgs Theater speelt morgen, zaterdag, de komedie les Kits in De Vroone in Kapelle (20.15 uur). In de avondvullende komedie in zes bedrijven zijn acht live-gezj gen liedjes verwerkt. Het stuk speelt zich af op een vergane Ned landse camping in Luxemburg. De Amerikaanse gospelgroep Perry the Poor Boys treedt morgi zaterdag, twee keer op op in De Vierslag in Kruiningen (16.0(1 20.00 uur). Het midagconcert is een jeugdconcert. Tijdens een energieke sho 'fun and entertainment' zoals de groep het omschrijft, .brengt Pet stevige gospelrock. Fadogroep Da Silva concerteert zondag in het Goese Lunchci (12.00 uur). Zangeres Anna da Silva brengt een programma van Portugese fad muziek en Spaanse flamenco. Zij wordt begeleid door de twee gil risten. In het Terneuzense Zuidlandtheater wordt woensdag het Zeeut Jeugdtheater Festival gehouden (10.00 uur). Het cabaretduo Waardenberg en De Jong is woensdag te zien inD Prins van Oranje in Goes (20.00 uur). De twee heren brengen hun kolderprogramma Jool Hul, een aaneet schakeling van absurde scènes en hilarische flauwekul. Volonvag brengt donderdag de audiovisuele theaterprodukti Choeur des Nacres in de Middelburgse Stadsschouwburg (20.1 uur): Leidraad in de voorstelling is de zoektocht van de ene naar de andei mens, inspiratie puttend uit Orpheus en Eurydice. De muziek is va: Hans van Zijp. De finalisten van het Kleinkunst Festival '90 treden donderdago| in het Vlissingse Vestzaktheater (20.30 uur). Drie groepen treden voor het voetlicht. De voorstelling van het tril Belangrijk komt echter te vervallen. De groep wordt vervangen doo: het trio Epha. De Stichting Wereldpremières speelt donderdag het stuk De Ift reldverbeteraar van Thomas Bernhard in 't Beest in Goes (21.# uur). Onder regie van Harrie Hageman kwam een tragi-komisch theater stuk tot stand waarin een oude wetenschapper verteld wat hen dwars zit over 'de wereld'. Hij heeft dan ook slechts één idee om* wereld te verbeteren; haar af te schaffen. De voorstelling van Toon Hermans dinsdag in het Terneuzens Zuidlandtheater is afgelast. F Act brengt vrijdag 19 oktober de kindervoorstelling Stoelen dans in de Prins van Oranje in Goes (15.00 uur). De Nits brengen vrijdag 19 oktober hun theater-muziekprogram ma in de Middelburgse Schouwburg (20.30 uur). Christiaan Bor (viool) en Rian de Waal (pianio) concerteren vrij dag 19 oktober in de burgerzaal vcan het Middelburgse stadhui: (20.00 uur). Het Zeeuws Mannenkoor geeft vrijdag 19 oktober een concert» de rk kerk in 's Heerenhoek (20.00 uur). Het toneelstuk De drie Zusters is vrijdag 19 oktober te zien in he Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). F Act brengt zaterdag 20 oktober de kindervoorstelling Stoelen dans in de Concertzaal in Zierikzee in Goes (15.00 uur). De Argentijnse dansgroep Nucleodanza treedt zaterdag 20 oktc ber op in de Middelburgse Stadschouwburg (20.00 uur). Jeans is zaterdag 20 oktober twee keer te zien in het Zuidlanc theater in Terneuzen (20.00 en 24.00 uur). Paul van Vliet brengt dinsdag 23 oktober zijn jubileumshow in d Middelburgse Stadsschouwburg (20.00 uur). Kindertheater Sjon speelt woensdag 24 oktober de voorstellin Het Venster van Wop in het Vlissingse Vestzaktheater (15.00 uur). Paul van Vliet brengt woensdag 24 oktober zijn jubileumshow i de Middelburgse Stadsschouwburg (20.00 uur). De clown Malle Mat treedt woensdag 24 oktober op in Haestingh in St. Maartensdijk (14.15 uur). Paul van Vliet brengt donderdag 25 oktober zijn jubileumshow 1 de Middelburgse Stadsschouwburg (20.00 uur). Het Ballet Folkloric de Philipinas treedt donderdag 25 oktobe op in De prins Van Oranje in Goes (20.00 uur). Het Nederlands Pianosextet concerteert vandaag (vrijdag) in de Zierikzeese Concertzaal (20.00 uur). Het programma bevat hoogtepunten uit de klassieke, romantische muziek, met werken van onder anderen Mozart, Beethoven en Fran- caix. De Amerikaanse gospelgroep Perry the Poor Boys treedt van daag (vrijdag) op in De Zandput in het Walcherse Serooskerke (20.00 uur). De band maakt een toernee van twee maanden door Nederland en geeft twee concerten in Zeeland. Tijdens een energieke show, 'fun and entertainment' zoals de groep het omschrijft, brengt Perry ste vige gospelrock. wr. Concertzaal Zierikzee 20.00 uur 12 HET NEDERLANDS PIANOSEXTET speelt werken van o.a. Mozart en Beethoven f 16,00; CJP/Pas 65 f 11,00 't Beest Goes 21.00 uur IEN VAN DUIJHOVEN in haar theatersolo "En we noemen haar..."/f 14,00; CJP/Pas 65 f 10,00 za. Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur 13 DE PEKING OPERA in een groots en kleurrijk theater spektakel met expressieve maskers, fraaie traditionele kostuums, verbluffende akrobatiek en subtiele mime f39,50; CJP/Pas 65 f34,50 Vestzaktheater Vlissingen 20.30 uur DIVAS vijf Engelse dames brengen een komisch- absurdistische mix van dans en opera f 16,50; CJP/Pas 65 f 14,00 zo. Lunchcafé Stadhuis Goes 12.00 uur 14 KOFFIEKONSERTFADOGROEP DA SILVA Portugese fado- en Spaanse flamenco-muziek f 8,00; CJP/Pas 65 f 6,00; t/m 12 jr. f 3,50 Geen voorverkoop - kaarten a/d zaal dr. Vestzaktheater Vlissingen 15.00 uur 16 GRISHA, EEN REIGER VERDWAALT voorstelling voor kinderen vanaf 4 jaar duur: ca. 50minuten, geen pauze f 3,50 Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur RICHARD II van William Shakespeare met o.a. Gijs Scholten van Aschat, Ton Lutz, Pierre Bokma, Allard v.d. Scheer, Nelly Frijda f 25,50; CJP/Pas 65 f 19,50 wo. de Prins van Oranje Goes 20.00 uur 17 WAARDENBERG DE JONG in "Jool Hul" Beperkt aantal kaarten f 18,00; CJP/Pas 65 f 12,00 do. Stadsschouwburg Middelburg 20.30 uur 18 VOLONVAG met "Choeur des Nacres" een audiovisuele theaterproduktie met muziek, dans en akrobatiek f 14,00CJ P/Pas 65 f 10,00 Vestzaktheater Vlissingen 20.30 uur FINALISTEN AMSTERDAMS KLEINKUNSTFESTIVAL '90 f 16,50; CJP/Pas 65 f 14,00 vr. de Prins van Oranje Goes 15.00 uur 19 STOELENDANS voorstelling voor kinderen vanaf 8 jaar door F Act duur: ca. 70 minuten, geen pauze f 6,00; volwassenen f 10,00 za. Concertzaal Zierikzee 15.00 uur 20 STOELENDANS voorstelling voor kinderen vanaf 8 jaar door F Act duur: ca. 70 minuten, geen pauze f6,00; volwassenen f 10,00 Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur NUCLEODANZA Argentijnse dansgroep f 14,00; CJP/Pas 65 f 10,00 wo. Vestzaktheater Vlissingen 15.00 uur 24 HET VENSTER VAN WOP voorstelling voor kinderen vanaf 6 jaar door Kindertheater Sjon duur: ca. 60 minuten, geen pauze f 3,50 do. de Prins van Oranje Goes 20.00 uur 25 BALLET FOLKLORIC DE PHILIPINAS 30 dansers en musici in een kleurrijk en sprookjesachtig dansspektakel f 28,50, CJP/Pas 65 f 22,50 VOORVERKOOP BIJ DE VWS TER PLAATSE VANAF 8 DAGEN VOOR DE EVENEMENTEN Telefonisch reserveren Middelburg: 15256, Goes: 15154, Vlissingen: 12345, Zierikzee (van 19-20 uur): 12192 Theaterlijn (01180) 11511 dag en nacht aktuele informatie De Peking Opera is morgen, zaterdag, te zien in de Middelburgse Stadsschouwburg (20.00 uur). De Opera brengt een schouwspel met expressieve gezichtsmaskers, traditionele kostuums uit de Ming Dynastie, krijgskunst en panto mime in een kleurrijk episch muziekdrama. (Advertentie) Onder de noemer Branding krijgt de Zeeuwse jeugd van vier tot twaalf jaar deze maand een extra portie cul tuur voorgeschoteld. Dat klinkt hoogdravender dan het is, want het betreft natuurlijk allerlei kunstzinnige activi teiten die uitstekend passen binnen de leefwereld van het kind. Een in het oog springend onderdeel vormt het eerste Zeeuws Jeugdtheaterfestival, dat woensdag 17 oktober (in de herstvakantie) wordt ge houden in het Zuidlandthea ter in Terneuzen. Van 's mor gens tien tot 's avonds negen uur is daar een overzicht te zien van wat Zeeuwse jeugd theatermakers allemaal in hun mars hebben. De dertien voorstellingen ko men voor rekening van onder meer Poppentheater Al- teklein, de Rijn en Trijn Show, theater DoDD, kindertheater Sjon en de lopende poppen kast Parabel. Tussen de bedrij ven door staat er ook een work shop op het programma. In de vroege avonduren wordt het festival besloten met twee fa milievoorstellingen: de clown Basera en Theater Opgepast. Achter die laatste naam gaat de 39-jarige Joop van der Put ten uit Axel schuil. Hoewel hij al enige tijd aan de weg tim mert, heeft hij pas begin dit jaar de stap gewaagd om zich volledig aan zijn poppenthea ter te wijden, waarmee hij (school)voorstellingen geeft in het zuidelijk deel van Neder land en Vlaanderen. Hij noemt het zelf 'een oude jeugdliefde', die hij weer oppakte toen hij zich een kleine elf jaar geleden in Zeeuwsch-Vlaanderen ves tigde. Joop van der Putten werd ge boren in Wassenaar en volgde een typografische opleiding. Hij oefende het oude beroep van handzetter uit in Den Haag. Toen hij daar een beetje op was uitgekeken, werd hij door vrienden betrokken bij een keramisch atelier. Deze vorm van plastische creativi teit zou later van invloed blij ken op het maken van zijn pop pen. Daarnaast maakte Joop als toetsenist (piano en orgel) een tijdje deel uit van de pop groep Navel Orange Choir, die in de tweede helft van de jaren zeventig enige furore maakte. Persoonlijke omstandigheden noopten Joop ertoe Den Haag te verlaten en het toeval leidde hem naar Axel, waar hij bij Vink Rot.adruk emplooi vond in zijn oude vak. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan en het poppenspel drong zich aan hem op. „Ik heb altijd geprobeerd vorm te ge ven aan mijn gedachten, mijn zieleroerselen. Op jeugdige leeftijd was ik al bezig met pop petjes en het schrijven van ver haaltjes. Ik heb later nog een blauwe maandag teken filmpjes gemaakt, maar dat medium is zo ontzettend traag. Poppenspel is voor mij iets wat heel direct met je eigen lijf.te maken heeft en ook een soort gespletenheid in zich draagt". Joop van der Putten is al lang geleden 'uit de kast gestapt', „Ik ben geen acteur, maar op die manier toch wel met acte ren bezig. Ik maak nu gebruik van een flink speelvlak, met vrij forse poppen, die bij mijn lengte passen. In de loop der tijden ben ik ook steeds meer technische disciplines gaan toevoegen, zoals licht en ge luid. In het begin speelde ik Joop van der Putten speelt De Zeespiegel (foto Pascale vanden Broeck echt met twee peertjes, zal ik maar zeggen. Nu heb ik een be scheiden, maar toch aardige lichtinstallatie. En ik vind het heel plezierig om mijn eigen muziek te maken ter onder steuning van het dramatisch gebeuren. Alles wat met thea ter te maken heeft, vind ik boeiend, zowel technisch als artistiek". Dat heeft tot gevolg gehad dat hem van de zijde van het Zuidlandtheater soms wordt gevraagd een helpende hand toe te steken en dat hij het geluid verzorgt bij de voor stelling Middelpracht en Eeuwse Praal van het Zeeuws- Vlaamse theater Pinardi. „De mening heerst dat pop pentheater voor kinderen is", verklaart Joop het publiek van Theater Opgepast, „Maar ze ker mijn laatste voorstelling De Zeespiegel is ook geschikt voor volwassenen. Ik sta zelf nog zo dicht bij mijn eigen kin derwereld en bij die gevoelens van, ja, misschien is het gebor genheid. En het idee dat er bui ten de waarneembare wereld nog een andere wereld is, een sprookjeswereld, dat heb ik als kind altijd zo gevoeld. Dat ge voel zou ik willen vasthouden en vertalen naar de kinderen van nu". „Ideeën, klanken of beelden probeer ik samen te brengen tot een bepaald gegeven, een ervaring. Mijn voorlaatste voorstelling Bij de heuvel is het verhaal van een oude man die 'zijn geliefde kwijt geraakt is, verloren in een berg. Hij wordt altijd weer naar de plek getrokken om te zoeken. Dat soort gevoelens van achterla ten, vertrek, dood misschien, eenzaamheid. Je projecteerd jezelf op een ander wezen, in dit geval een pop. Ik hoop dat de kinderen tijdens de voorstel ling. maar ook erna het gevoel hebben van hé, ik ben lijfelijk bij iets aanwezig geweest, bij iets herkenbaars". „Het idee voor mijn verhalen is altijd sprookjesachtig, zo'n we reld tussen droom en werke lijkheid. Maar het moeilijkste vind ik om iets op papier te krijgen. Voor De Zeespiegel had ik op een zeker moment mijn poppen klaar en een ver haal, maar dat klopte niet, ik zat op een dood spoor. Via mijn theaterbureau kwam ik in con tact met Fred Delfgaauw van Studio Peer. Hij heeft een an der uitgangspunt gekozen voor mijn aanpak en dat was juist wat ik wilde. Dat heeft mij een goeie zet gegeven. Boven dien kreeg ik regie-adviezen van Ronald Ramakers, die ook aan Studio Peer verbonden is". „In de loop van de try-outs is de voorstelling weer van mij zelf geworden, want het werken met vaste teksten was nieuw voor mij. Voordien had ik alleen een verhaallijn. Ik vind vaste teksten wel prettig, want dan loop je niet het ge vaar in oeverloos gelul te ver vallen. Het verhaal van Fred past zo perfect bij de poppen, de mise-en-scène, het décor en de muziek niet te vergeten, dat het een eenheid is. Het idee van iets wat zich onder water af speelt was van mij, maar Fred heeft er een ander, beter ver haal van gemaakt". Dat verhaal gaat over Joop, die op de bodem van de zee is be land, gelokt door het gezang van de sirene. Skarletto, de wachter onder water, ziet in hem de verlosser van de eeuwi ge vloek en brengt hem naar de oude man, die evenals vele an dere zeelieden gevallen is voor de verlokking van de sirene. Joop krijgt te horen dat hij pas zal kunnen terugkeren naar zijn wereld wanneer hij de spie gel heeft gebroken. Hoe dat af loopt, is woensdagavond te zien in het Zuidlandtheater. „Ik wil niks anders meer dan wat ik nu doe", zegt Joop van der Putten, die met gepaste trots melding maakt van het feit dat er binnenkort een boek verschijnt over Nederlandse poppenspelers waarin hij ook is opgenomen. „Je wordt na tuurlijk ouder, krijgt andere er varingen, maar zolang ik die kan vertalen in produkties, is er wat mij betreft nog alle hoop. Het lekkerste is uitein delijk als je een mooie voorstel ling hebt neergezet, goed op het ritme, mooi in balans. Ja, en als het publiek heeft geno ten, maar dat klinkt zo oubol lig". FRANS P. J. DOELEMAN (De Zeespiegel door Theater Opge past is woensdagavond - 20.00 uur - het sluitstuk van het Zeeuws Jeugdtheaterfestival in het Zuid landtheater in Terneuzen) Cabaretier Bert Visscher is morgen, zaterdag, te zien in het Zuid landtheater in Terneuzen (20.00). Visscher brengt zijn programma Tango aan de Dnjepr, waarin onder anderen een schoonrijdster, een flamencodanser, een verslaafde bil jartspeler en een Deense sprookjesoom betrokken raken bij de tango aan de Dnjepr. Compagnie Aimé de Lignière brengt morgen, zaterdag, de voorstel ling Dance Five plus in Den DuIIaert in Hulst (20.00 uur). Het hedendaags gezelschap, met een vaste kern van acht dansers, brengt zes choreografieën op het podium. Frans-Karei Afriaanse, John van der Beemt en Leen de Broekert concerteren morgen, zaterdag, in het Huis van 's Hertogenbosch aan de Vlasmarkt in Middelburg (20.30 uur). Het concert maakt deel uit van de herfstcyclus van de Werkgroep Muziek van het Zeeuwsch Genootschap. Het programma bestaat yit kamermuziek van Beethoven. De Argentijnse dansgroep Nucleodanza treedt vandaag (vrijdag) op in het Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur. De dansgroep uit Buenos Aires brengt een mengeling van traditione le Zuidamerikaanse dansvormen met theatrale, haast cabareteske elementen. Er staan drie balletten op het programma: The Patago nia Song and Dance Team, Cadacre Exquis en Playing with'fire. Ien van Duijnhoven treedt vandaag (vrijdag) op in't Beest in Goes (21.00 uur). De cabaretière brengt haar programma En we noemen haar... Cen traal staat de jonge, ongetrouwde Anja. Een keurige vrouw, wiens verborgen en verrassende kanten naar buiten komen als ze alleen is. Volonvag (foto Jürgen Hohmut) De Stichting Wereldpremière in De Wereldverbeteraar ifoto Reyn van Koolwijk)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 12