kleintjes S veroordelen in resolutie eweld Israël Lubbers verbindt zijn politieke lot aan miljoen arbeidsongeschikten Scholier gebruikt meer drank en drugs, maar rookt minder Aanslag op trein in India eist 47 levens Prins vliegt hartpatiënt van Moskou naar Eelde jok: vergoeding zaken- ilonieters moet omlaag 21 Kamer wil fiscale tegemoetkoming Kabinet blijft bij weigering bijleveld Voor Mensen met Keuken kriebels hebben Wij een Sterk Receptenboek. 5 DAGEN VOL ONTDEKKINGEN Samen gezellig naar de Femina Wat meer zon |33e jaargang no. 240 londerdag 11 oktober 1990 01184-84321 Veiligheidsraad zoekt compromis Nieuwe acties Minderheden Onderwijs Mariner Theunisse ■bk Zeelandhallen AH0Y' ROTTERDAM 2UIDP Wie onze showroom bezoekt, mag het grote SieMatic Keukenboek zó meenemen. Ofwel: 180 pagina 's vol inspirerende ideeën en prachtige kleurenfoto 's. 't Liefst een SieMatic. Wolkenvelden afgewisseld met zon. I Matige tot krachtige wind uit zuid- I westelijke richtingen. Middagtempera- tuur omstreeks 17 graden. Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen otsing om koopkracht bejaarde JEN HAAG (GPD) - Het kabi- et is met een kamermeerder- eid van PvdA, VVD, D66 en GL botsing gekomen over een ex- ra koopkrachtmaatregel voor pO.OOO bejaarden met een klein ensioen. Premier Lubbers gaf Jisteren in de Kamer te kennen jat een koopkrachtmaatregel lolgens het kabinet „onjuist" 1. Desondanks houdt de kamer meerderheid daaraan vast. IvdA, VVD, D66 en Groen Links lenen dat bejaarden met een invullend pensioen tot 13.000 lilden ten onrechte door de be- Istinghervorming-Oort, een ex- J-a belastingaanslag over hun anvullende pensioen hebben Jekregen. Dat heeft hen 4 pro- £nt koopkracht gescheeld. Dat adeel is weliswaar dit jaar ont- Jaan, maar loopt ook in 1991 oor. |e PvdA wil voor de betrokken lejaarden een inkomensafhan- elijke belastingaftrek invoe- pn. Tot 7000 gulden aanvullend Jensioen zou 25 procent belas- Jngvrij moeten blijven. De be- Istingaftrek zou voor een pen sioen tussen 7000 en 13.000 gul den langzaam tot nul moeten dalen. De maatregel kost 130 miljoen gulden, waarvan 90 mil joen moet worden gedekt via de rijksbegroting. De PvdA wil de extra kosten dekken via een be perking van de belastingaftrek voor lijfrentepolissen. Lubbers stelde dat het kabinet pas met ingang van 1992 even tuele koopkrachtmaatregelen voor de betrokken groep wil ne men. Dan kunnen ze worden ver werkt in de voorstellen van de commissie-Stevens voor een verdergaande belastingvereen voudiging. De minister-presi dent stelde dat er nu „onvol doende argumenten" zijn voor een koopkrachtmaatregel. „We moeten niet elk nadeel willen compenseren. Dat gaat te ver. Dat is onjuist", aldus Lubbers. „Het is niet hard te maken. Bo vendien hebben wij het geld er niet voor". Premier Lubbers schoof een dis cussie over de koppeling tussen lonen en uitkeringen naar begin 1991 wanneer het kabinet een pEN HAAG (GPD) - De belas- lingvrije kilometervergoeding lan 44 cent voor zakelijk ge- Iruik van de eigen auto, moet lp 1 januari omlaag. Er is geen Inkele reden om de vergoeding jp te trekken nu de tarieven in let openbaar vervoer met ge- liiddeld 3,5 procent stijgen. Minister Kok (financiën) heeft lit gisteravond in de Kamer be kendgemaakt. Hij keerde zich daarmee tegen suggesties van de kamerleden Vreugdenhil (CDA) en Vermeend (PvdA). Zij stelden afgelopen weekeinde voor dat de kilometervergoe ding met 1 tot 3 cent omhoog zou moeten nu ook het openbaar vervoer duurder wordt. Kok ontkende niet dat er een koppeling ligt tussen de kilome tervergoeding en de kosten openbaar vervoer. Van onze correspondent WASHINGTON - Amerika leeft bij de Veiligheidsraad een lesolutie ingediend die Israël reroordeelt voor het bloedbad lat de Israëlische politie maan- lag op de Tempelberg in Jeru- alem aanrichtte. De resolutie, paarin het Israëlische optre- |en 'excessief wordt genoemd, jerzoekt de secretaris-generaal i afgevaardigde naar Jeruza lem te sturen om een onderzoek i te stellen. liet is de eerste keer dat Ameri ca zelf het initiatief heeft geno- nen om in de Veiligheidsraad Is- te veroordelen, al heeft |tmerika wel eerder voor resolu- gestemd die het Israëlische fptreden in de bezette gebieden aken. ïr ligt nog een resolutie op tafel (an ongebonden landen, inge diend op initiatief van de PLO, pie verder gaat dan de Ameri kaanse resolutie en de Veilig heidsraad opdraagt een onder- oekcommissie naar Jeruzalem le sturen. e leden van de Veiligheidsraad aren het woensdagavond laat iog niet eens over een compro- is. Amerika heeft laten weten at het zijn veto zal uitspreken :egen een resolutie die de Veilig- eidsraad opdraagt een com- issie te sturen. Iet verschil tussen een missie 'an de secretaris-generaal en 'en commissie van de Veilig- leidsraad is van wezenlijk be- ang. De secretaris-generaal kan >p eigen gezag naar iedere ilaats in de wereld een afgezant turen die hem vervolgens een 'rijblijvend verslag uitbrengt. -en commissie van de Veilig- leidsraad kan aanbevelingen 'oen aan de raad, die vervolgens 'oor de VN-leden bindende be- (Advertentiei tussenbalans maakt voor het fï- nancieel-economisch beleid in de jaren daarna. „Dat moeten we dan afwegen, niet nu. Ik wil nu geen discussie starten. Dat is niet opportuun. Onrust maken nu is zinloos. De tussenbalans wordt het uur van de waarheid". Overigens stelde de eerste mi- sluiten kan nemen en die zono dig met sancties kunnen worden afgedwongen. Het Israëlische leger en de poli tie hebben woensdag opnieuw traangas en rubber kogels ge bruikt bij de verspreiding van Palestijnse demonstranten in zowel Israël als de bezette gebie den. In de Gazastrook is een Pa lestijn erntsig gewond geraakt bij een actie van het leger. Woensdagavond kwam de poli tie met traangas in actie in Oost-Jeruzalem, waar vierhon derd gemaskerde jongeren een mars hielden bij het huis van een van de slachtoffers van het bloedbad op de Tempelberg, waarbij afgelopen maandag 22 Palestijnen het leven verloren. Premier Jitschak Shamir van Is raël heeft woensdag generaal b.d. Zvi Zamir benoemd tot voorzitter van een commissie die een onderzoek moet instel len naar de gebeurtenissen op de Tempelberg. Zamir is een voor malig hoofd van de Mossad, de Israëlische buitenlandse inlich tingendienst. De andere twee le den van de commissie zijn een jurist en een voormalige minis ter van binnenlandse zaken. Ze moet nagaan hoe de ongeregeld heden van afgelopen maandag- zijn ontstaan en of de politie bui tensporig geweld heeft gebruikt. nister wel dat „we de koppeling kunnen schudden" als de ver houding tussen werkenden en niet-werkenden verslechtert. Sprekend over het financieel beeld voor 1992 en later, stelde Lubbers dat er forse extra gas baten aankomen die niet in de meerjarenramingen zijn opge nomen. Die ontstaan door een veel hogere olieprijs dan waar mee nu gerekend is. meer gasex- port en Duitse nabetalingen voor in het verleden afgenomen gas. De extra gasbaten zullen zowel voor verlaging van de staats schuld financieringstekort) als een lastenverlaging voor bur gers en bedrijven gebruikt moe ten worden, aldus de premier. De lastenverlaging is nodig om dat ook burgers en bedrijven ho gere energielasten krijgen dooi de stijgende olieprijs. Een tegen- (Slot zie pagina 3 kolom 7) Premier Lubbers woensdag achter de regeringstafel (foto Marcel AntonisselANP) DEN HAAG (GPD) - Het aan tal arbeidsongeschikten mag de miljoen niet halen. Pre mier Lubbers heeft daar giste ren zijn „politiek lot" aan ver bonden. De eerste minister deed dit tijdens de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer. „In principe wil ik die uitda ging aannemen", aldus Lub bers tegen het VVD-kamerlid De Korte. In 1986 verbond de eerste minister zijn politieke lot aan het voorkomen van een stijging van het aantal werklo zen tot 1 miljoen. In de Kamer verdedigde Lub bers fel de afspraken die het kabinet met werkgevers en vakbonden tijdens het Na jaarsoverleg heeft gemaakt over de aanpak van ziektever zuim en arbeidsongeschikt heid, alsmede het scheppen van banen voor minderheden. Hij keerde zich tegen het op leggen van de plicht aan werk gevers om vaste aantallen ge handicapten in dienst te ne men of te houden (quotering). Volgens de minister-president moet eerst bekeken worden wat de afspraken met werkge vers en vakbonden inzake het voorkomen van ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid op leveren. Als die maatregelen niet effectief blijken, zou quo tering alsnog kunnen worden ingevoerd, zo gaf Lunbbers aan. Als groot nadeel van quote ring noemde hij de mogelijk heid dat werkgevers bewust werknemers gaan 'zoeken' die zij mee kunnen laten tellen voor het quotum. Effectief ge beurt er dan niets ter voorko ming van ziekte en arbeids ongeschiktheid. Lubbers keerde zich ook tegen pleidooien om nu al wettelijk vast te leggen dat er meer ar beidsplaatsen voor minderhe den moeten komen. Ook hier verdedigde hij afspraken met werkgevers en vakbonden. Dat pakket moet eerst een kans krijgen. In zijn toelichting op het Na jaarsoverleg zei Lubbers dat het kabinet zich bewust niet heeft uitgesproken over een gewenst percentage waarmee de lonen in 1991 zouden mogen stijgen. Het wel noemen van dat percentage zou de verant woordelijkheid van werkge vers en vakbonden uithollen. Hij herhaalde dat het kabinet het ongewenst vindt als de lo nen komend jaar meer stijgen dan dit jaar (3 procent). Gebeurt dat wel, dan zal het kabinet niet via een decreet (een wettelijke maatregel) in grijpen, aldus Lubbers. AMSTERDAM (GPD) - Scholie ren zijn de afgelopen jaren min der gaan roken, maar ze drinken meer alcohol en gebruiken meer drugs. Dit blijkt uit het 'Peilsta- tionsonderzoek Jeugdgezond heidszorg naar roken, alcohol en druggebruik'. Het onderzoek werd gehouden onder ruim achtduizend scholie ren vanaf tien jaar. Het werd uit gevoerd door dr. H.N. Plomp van het Instituut voor Sociale Ge neeskunde aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam en door drs. H. Kuipers van het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs (NIAD) in Utrecht. Zij vergele ken de uitkomsten met eenzelf de onderzoek uit 1984. Daaruit blijkt dat het regelma tig roken onder scholieren in 1988 was gedaald van 15 naar 10 procent vergeleken met vier jaar daarvoor. Het percentage dat zei ooit wel eens gerookt te hebben, steeg daarentegen van 20 pro cent naar 45 procent. Vooral on der scholieren boven de vijftien jaar verdubbelde het alcoholge bruik. In 1984 zei nog 14 procent bij de laatste gelegenheid ten minste vijf glazen alcohol te heb ben gedronken, in 1988 was dat 28 procent. Ook het gebruik van hasj of ma rihuana blijkt bij het laatstge houden onderzoek onder deze leeftijdsgroep bijna te zijn ver dubbeld. In 1984 gebruikte 10 procent cannabis, tegen 19 pro cent in 1988. De sterkste toena me van recent cannabisgebruik werd geconstateerd onder lbo- scholieren. Voor wat betreft de harddrugs zegt 0,7 procent van de onder vraagden ooit cocaïne of heroïne De arbeidstijdverkorting voor leraren in het basis- en voorge zet ondenoijs wordt in de toe komst voor beide types 3,57 pro cent. Dat betekent voor het ba- sisondenvijs een stap terug. Daar gold tot nu toe 5,26 pro cent. Het voorgezet on derwijs had al een C percentage van 3.57. w Het vrachtschip Gur Mariner mag uit Vlissingen vertrekken zodra de rederij 63.000 dollar op tafel legt voor het betalen van brandstofkosten die Iraqi Line heeft voorgeschoten. De eerder bedongen bankgaran tie van 3 miljoen werd C afgewezen. I 3 Gert Jan Theunisse produceert niet te veel testosteron, maar te weinig epitestosteron. De ver houding tussen beide hormonen in zijn lichaam - 1:1 geldt als normaal, maar 6:1 wordt nog geaccepteerd - voldoet daar door van nature niet aan de nowien van de internationale wiélrenunie (UCI). De reglementen worden overtre den wanneer een renner ivordt betrapt op een te hoge testoste- ronspiegel, ook al ivordt die ver oorzaakt door de geringe aan maak van epitestosteron. Dat zou betekenen dat Theunisse ten onrechte een jaar is uitge sloten. Morgen in krijgt de arbitrage commissie van de UCI een lijvig en stevig gefundeerd rapport, waarin op zowel formele als me dische gronden de straf van Theunisse wordt aangevochten. NEW DELHI - In de buurt van Hyderabad in Zuid-India zijn gisteren 47 mensen om het leven gekomen en veertien gewond geraakt toen linkse activisten Advertentie ETWTl MEN S .FASHION LEADERS IN STYLE Ldn-je Deift i 9 43'; Aj MIDDELBURG een treinwagon in brand staken waarvan zij eerst de deuren hadden geblokkeerd. Het persagentschap United News of India haalde ooggetui gen aan, die zeiden dat de brand was gesticht door leden van de Groepering van de Oorlog van het Volk. De groep behoort tot de-Naxalite-beweging, een maoï stische stroming die de geweld dadige omverwerping van de re gering propageert. Advertentie (Advertentie) notaris mr A. J. Sauer Badhuisstraat 181 4382 AM Vlissingen Telefoon: 01184-18110 Fax: 01184-11599 EELDE (GPD) - Een 80-jarige man uit Noord-Nederland, die tijdens een verblijf in Moskou door een hartaanval werd ge troffen, is dinsdag door kroonprins Willem Alexan der naar Eelde gevlogen. Van daar werd de patiënt naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen gebracht. Over de identiteit en de toestand van de zieke zijn verder geen me dedelingen gedaan. De vlucht werd gemaakt met een Cessna Citation, een twee- motorig straalvliegtuig van Martinair. Piloot F.C. Schoon- en van Martinair zat naast de kroonprins in de cockpit. De kroonprins vliegt wel vaker met de Citation van Martinair. Zijn eerste vlieglessen kreeg hij in 1987 bij de Rijkslucht vaartschool op Eelde. Na een stoomcursus van vier maan den was hij bevoegd de Beech- craft Bonanza, een eenmoto- rig propellervliegtuig, te be sturen. Vorig jaar zomer keerde hij naar de RLS terug om ook het vliegen met de Cessna onder de knie te krijgen. Sindsdien houdt de kroonprins zijn vaar digheid op peil door regelma tig met de Citation van Marti nair de lucht in te gaan. Willem Alexander te hebben gebruikt. Snuifmidde- len werd door 3 procent van de scholieren gebruikt en ongeveer 13 procent zegt ooit een kalme- rings-, slaap- of pepmiddel te hebben genomen, waarvan 5 procent zonder recept. De onderzoekers vergeleken hun uitkomsten met Ameri kaans onderzoek naar drugge bruik onder scholieren. Daaruit blijkt dat het gebruik van can nabis, harddrugs en geneesmid delen zonder recept in de Ver enigde Staten vier tot vijf maal hoger ligt. Het alcoholgebruik en roken ligt op een vergelijkbaar niveau. De allergrootste Woon- en Gezinsbeurs van heel Zeeland: Openingstijden: Vrijdag 12 oktober 13.00 - 22.00 uur Zaterdag 13 oktober 11 00 - 18.00 uur Maandag 1 5 oktober 13.00 22.00 uur Dinsdag 16 oktober 13.00 - 22.00 uur Woensdag 17 oktober 13.00 - 22.00 uur DAT MAG NIEMAND MISSEN! De Int. Consumentenbeurs 1001 nieuwe ideeën opdoen en proeven van die unieke Feminasfeer met spectaculaire (mode)shows, Frans theater, wonen leven, eigenhandig zelf- doen, Stereo One, attrak- ties en demonstraties! Open van 11.00-17.00 uur en van 19.00-22.30 uur Zondags van 10.00-17.00 uur Advertentie Woonvizier Zeeland Korte Geere 20 Middelburg tel. 01 ISO - 13704 SieMatic Keukenstudio van Vliet Nieuwendijk 89 (onderdak hij POT woninginrichting) A.xet tel. 01155 - 4070 Massee Zn Venijn Stuarrweg 8 Goes tel. 01100 - 21222 ■BHHBBBBBBHBHBBBBBBBBBBHBIMai'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1