2x9 Achteraf beter af! Mips schrapt 5000 lanen bij Europese :omputervestigmgen Onrust in Jeruzalem houdt aan Coalitiepartners verdeeld over koppeling en lasten Beste kinderboeken Onderwijs krijgt meer vrijheid voor personeelsbudget Wraak op Israël voor dood Palestijnen in Jeruzalem Pond daalt weer; dollar naar nieuw dieptepunt Samen gezellig naar de Femina I lets minder koud t33e jaargang no. 239 Uoensdag 10 oktober 1990 ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN UÊtm tm Nedlloyd )lieprijzen limmen naar ecordhoogte Verdeeldheid lederland verliest 530 plaatsen Beschouwingen in teken economische onzekerheid Tol Graffiti Tweekamp Fundament AHOY' ROTTERDAM ZUIDPI Autolease Zeeland B.V. pta gne; Vrij veel bewolking en mogelijk af en toe wat regen of motregen. Vrij krach tige. later wind uit west tot zuidwest, biddag temperatuur 16 graden. vOOÏ Be' rcveeï üvfot 0no° ,39666- Saddam dreigt met vergelding AGHDAD (DPA/REUTER/ pp) President Saddam Hu- ,yn van Irak heeft Israël dins- ig, een dag na het bloedbad in ruzalem, gewaarschuwd de ■zette gebieden te ontruimen. EW YORK (KRF/ANP) - De •ijzen van ruwe olie hebben nsdag op de termijnmarkt in ew York een nieuw recordni- »au bereikt. Handelaren :hreven de verdere prijsstij- ing vooral toe aan toenemende ezorgdheid over de Golf-crisis egens de dreigementen van de aakse president Saddam Hu- lyn aan het adres van Israël. ■e notering van de toonaange- Knde Amerikaanse oliesoort jest Texas Intermediate voor |vering in november ging om- met 1,45 dollar tot 40,40 bllarper vat (159 liter). Dat was Jet hoogste niveau sinds de ope- png van de Newyorkse termijn- farkt in 1983. Het vorige record ferd op 27 september geboekt let een notering van 40,10 dol- Ir. Ook de noteringen van olie- lrodukten gingen dinsdag flink Inhoog. lutogas (LPG) wordt met in- ang van vandaag duurder, karktleider BK-Gas en de NO- lOK (vrije pompen) hebben Insdag een verhoging van 2,4 pnt per liter aangekondigd. De dviesprijs van beide komt laarmee op 68,9 cent per liter, leide geven als reden de prijs- Vijging voor autogas op de in- prnationale markt. (zie ook pagina 3) Doet het dat niet, dan moet het rekening houden met een „snel le actie uit wraak voor de Israë lische moordpartijen tegen de Palestijnen". Ook maakte de Iraakse presi dent bekend dat zijn land er in geslaagd is een nieuwe raket te ontwikkelen met een bereik van „enkele honderden kilometers", een raket dus die Israël kan be reiken. Saddam Husayn uitte het drei gement aan Israël in een recht streeks door radio en televisie uitgezonden rede die, zoals ra dio-Baghdad zei, „bestemd was voor de oren van moslims op de hele wereld". „Woorden van afkeuring (van de schietpartij van maandag) zijn niet genoeg om de wonden te he len van het gevangen Jeruzalem. Wat de wonden zal helen is actie om (Jeruzalem) te bevrijden van het (Israëlische) juk", aldus de verklaring. Hij sprak van een „snelle, duidelijke actie die Is raël moet verdrijven uit de be zette gebieden. Hij raadde de Is raëliërs aan de bezette gebieden te verlaten voor het te laat is. „Bloed zal jullie niet in staat stellen het land van Palestijnse en Arabische heiligdommen te houden..." In dezelfde toespraak liet Sad dam Husayn weten dat zijn land over een nieuwe raket kan be schikken die een bereik heeft van enkele honderden kilome ters. De raket heeft de naam „al- Hijara" (gebed) meegekregen. Nadere gegevens verschafte hij niet. Irak probeerde dinsdag duide lijk verband te leggen tussen het Golfconflict en de dood van 22 Palestijnen die maandag door I1NDHOVEN (GPD) - De com puter-divisie van Philips gaat i Europa een derde van het to- (ale aantal arbeidsplaatsen Jehrappen. Dat betekent dat lijna 5000 werknemers naar een Indere baan zullen moeten uit lijken, waarvan 530 in Neder- fend. De belangrijkste vestigin- len van de divisie in Nederland lijn die van het hoofdkantoor in Ipeldoorn (waar na een eerdere ■krimping opnieuw 400 ar- Heidsplaatsen vervallen) en die Ban de verkooporganisatie in Ben Haag, dat samen met een Bantal regionale verkoopkanto- Ben 130 arbeidsplaatsen moet Inleveren. details die Philips dinsdag aar buiten bracht, zijn een na- |ere invulling van de plannen iie topman Jan D. Timmer bij fijn aantreden op 2 juli bekend maakte. Gestopt wordt met het lf ontwikkelen van middelgro- |e computers (in vaktermen mi- computers genoemd), terwijl e aandacht geconcentreerd ordt op de personal- of micro- iomputers, software en op ant-en-klare systemen voor de ienstverlenende sector. Met et ontwikkelen van hele grote LONDEN/AMSTERDAM (UCN/DPA/ANP) - Op de interna tionale financiële markten is dinsdag een eind gekomen aan de euforie rond de Britse toetreding tot het Europese Mone taire Stelsel (EMS). Het pond sterling moest een deel van forse koerswinst sinds vrijdag prijsgeven en op de Londen- se effectenbeurs gingen de aandelenkoersen flink omlaag. De koers van de Amerikaanse dollar zakte tegelijkertijd naar een nieuw na-oorlogs dieptepunt. De koers van het pond sterling lag dinsdag bij het slot van de handel op de wisselmarkt in Amsterdam op 3,3890, bijna drie cent minder dan de slotkoers van 3,4175 op maandag. Handelaren schreven de terugval toe aan winstnemingen. De koers van het pond was sinds de aankondiging van de toetre ding tot het EMS op vrijdagmiddag met bijna tien cent geste gen. De koers van de dollar moest met ongeveer anderhalve cent omlaag doordat er een akkoord in zicht komt over verminde ring van het Amerikaanse begrotingstekort. De kans op een daling van de rente in de VS wordt hiermee groter, wat de dollar minder aantrekkelijk maakt voor beleggers. Bij het slot van de handel in Amsterdam werd een dollar koers genoteerd van 1,7180, het laagste niveau sinds de tweede wereldoorlog. Israëlische veiligheidstroepen werden doodgeschoten in het centrum van Jeruzalem. Het probeerde in te spelen op de Ara bische woede over de gebeurte nissen in Jeruzalem en zo ver deeldheid te zaaien in het Arabi sche kamp. Ook vroeg het zich af wat de Verenigde Naties nu zul len doen. dezelfde Verenigde Na ties die zo snel klaar stonden met een veroordeling van de Iraakse invasie in Kuwayt. Al half augustus kwam Saddam Husayn met een initiatief waar in verband werd gelegd tussen de Golfcrisis en de Palestijnse kwestie en andere conflicten in het Golfgebied. Dinsdag kwam hij daar in zijn rede op terug. President George Bush van de Verenigde Staten wilde toen en ook nu niets weten van een ver band tussen die zaken,. Hij waarschuwde Irak dinsdag dat hij zijn geduld kwijt raakte over Iraks weigering zich terug te trekken uit Kuwayt. Bush wei gerde in te gaan op de Iraakse ei sen besprekingen over de Golf crisis te koppelen aan pogingen een oplossing te vinden voor het Arabisch-Israëlische conflict. De Israëlische premier. Yitzhak Shamir, veroordeelde de dreige menten van Saddam Husayn. Hij vond dat Irak de Palestijnse kwestie „kunstmatig" met de Golfcrisis wil verbinden. De Mufti van Jeruzalem, de 80-jarige Saad Al-Din Al Alami, raakte onwel door traangas van de Israëlische politie. De Mufti werd naar een ziekenhuis overgebracht (foto AP) computers (mainframes) was het concern al eerder gestopt. De Industrie- en Voedingsbond CNV heeft de aangekondigde ontslagen bij de computer-divi sie en bij die van componenten (waaronder 'chips' vallen) bij el kaar opgeteld en komt op een verlies aan arbeidsplaatsen in Nederland van 1800. De bond vreest dat het daarbij niet zal blijven, „want het doel van Tim mer zal ongetwijfeld substantië le personele gevolgen hebben". Zowel de CNV-bond als de In dustriebond FNV wijst gedwon gen ontslagen van de hand. Vol gens Philips valt daar echter niet aan te ontkomen, al zal het bedrijf zich inspannen om zoveel mogelijk mensen binnen of bui ten het concern aan een andere baan te helpen. Hoe de pijn over de andere Euro pese landen verdeeld gaat wor den, wordt vanuit Eindhoven niet bekendgemaakt. Dat is de verantwoordelijkheid voor de diverse nationale Philips-vesti- gingen. De Industriebond FNV, die over de reorganisaties bij Philips regelmatig contact heeft met de Europese collega-bon den, kon hier dinsdagavond evenmin uitsluitsel over geven. (Van onze correspondent) TEL AVIV - Premier Jitschak Shamir van Israël heeft dinsdag gezegd dat hij geen onderzoekcommissie van de Verenigde Na ties in zijn land zal toelaten. Hij verklaarde te hopen dat de VN de instelling van zo'n commissie achterwege zal laten. In de Vei ligheidsraad gaan stemmen op om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden waaronder afgelopen maandag 22 Pa lestijnen in Jeruzalem werden doodgeschoten door de politie. In Oost-Jeruzalem en in verschillende Arabische steden in Israël was het dinsdag onrustig. De Tempelberg, de plaats van het bloedbad van maandag, was de hele dag gesloten, maar 's avonds heeft de politie de toegangspoort weer geopend. Israël is internationaal algemeen veroordeeld wegens het bloed bad op de Tempelberg. Zelfs Amerika, Israëls beste bondgenoot, sprak dinsdag over „buitensporig politiegeweld". De Amerika nen hebben in het verleden hun veto uitgesproken over een po ging van de Veiligheidsraad een commissie van onderzoek naar de bezette gebieden te zenden, maar het is niet onmogelijk dat het huidige Britse voorzitterschap van de V-raad een compromis zal vinden dat het zenden van een delegatie mogelijk maakt. In Jeruzalem was dinsdag, de eerste dag na het bloedbad op de Tempelberg, een massale politiemacht op de been. Bij de toe gangspoort tot de Tempelberg verzamelde zich tegen het eind van de ochtend een menigte, die door de politie met traangas werd verspreid. DEN HAAG (GPD) - Het CDA wil, als het kabinet begin 1991 een financieel-economische tus senbalans opmaakt, de kosten van de koppeling opnieuw be zien. CDA-fractieleider Brink man heeft dit gisteren gezegd tijdens de algemene politieke beschouwingen. De CDA-voor- man hoedde zich er echter voor een ingreep in de koppeling aan te kondigen. PvdA-fractieleider Wöltgens sprak zich in het debat uit voor een onverkorte handhaving van de koppeling. Het alternatief, een lastenverlichting om zo koopkrachtbehoud te realise ren, is volgens hem veel duurder: 12 miljard gulden tegen 5 mil jard voor de koppeling. VVD en D66 betwijfelen beiden of de koppeling in de toekomst wel betaalbaar zal blijven. De koppeling vormde niet het enige geschilpunt tussen beide coalitiepartners. Zo keerde Brinkman zich tegen een lasten verhoging, mocht het kabinet er niet in slagen blijvende oplossin gen te vinden voor de financiële problemen die zich voor de jaren na 1991 aandienen. Wöltgens stelde daarentegen voor de jaar lijkse inflatiecorrectie in de be lastingen kritisch onder de lou pe te nemen. Daarbij kreeg hij steun van D66. Tevens gaf de PvdA-voorman aan dat zijn fractie bereid is af te zien van een voor 1993 en 1994 aangekondigde BTW-verlaging met 1,5 procent. Brinkman gaf echter te kennen het goed te vin den dat het kabinet vasthoudt aan die BTW-verlaging. VVD- fractieleider Bolkestein steunde hem daarin. Het debat stond voor een groot deel in het teken van de onzeke re financieel-economische situa- AMSTERDAM - Tekenaar Dick Bruna en schrijfster Els Pelgrom gisteravond tijdens een feestelijke bijeenkomst in Amsterdam bij de uitreiking van de Gouden Penseel en de Gouden Griffel, prijzen voor het beste kinderboek. Els Pel grom kreeg de griffel voor haar boek 'De eikelvreters' en Bruna voor zijn illustraties in het boek 'Boris Beer' (foto Raymond Hutting!ANP) De rederij van Nedlloyd, Nedl loyd Lijnen,bv, reorganiseert in versneld tempo en stoot honder den arbeidsplaatsen af. Ook wordt een aantal schepen uit de vaart genomen. Volgens Ned lloyd staan 420 banen op de tocht, volgens de bonden 700. HMHHBBMBnümBiI Gedeputeerde staten blijven te gen een tolvrije Zeelandbrug. De provincie, zo zeggen de ge deputeerden, kan het geld (16,7 miljoen) niet missen. Wellicht komt er nu Q een verlaagd toltarief. w ■HUMi Het is de gemeente Goes ernst met de aanpak van graffiti. Dat gebeurt met een milieuvriende lijke, maar stinkende, vloeistof. Na een schoonmaakcampagne van drie maanden hoopt de ge meente de graffiti-ar tiesten afdoende te Q hebben ontmoedigd. w BBBB De schaaktioeekamp om de we reldtitel is maandagnacht veel belovend begonnen. Uitdager Anatoli Karpov en titelverdedi ger Gary Kasparov kwamen in de eerste partij na een felle strijd tot remise. Vandaag (23.30 uur Nederlandse tijd) ivordt de strijd voortgezet. Kar pov, hier op de foto, speelt dan met zwart. I M ■BBBBB tie. Zowel Brinkman, Wöltgens als Van Mierlo (D66) bepleitten een herziening van subsidiestro men. De CDA-voorman stelde voor om subsidies selectief te be perken, zonder dat er subsidies afgeschaft zouden hoeven wor den. Tevens stelde hij voor bij subsidies een onderscheid te maken tussen huidige gebrui kers en 'nieuwe' gevallen, subsi die na een bepaald aantal jaren te staken en hogere eigen bijdra gen van gebruikers te vragen. Wöltgens wil de subsidie voor taan afstemmen op het bruto in komen, onder aftrek van een aantal standaard-aftrekposten voor de belastingen. Brinkman en Wöltgens keerden zich beiden tegen voorgestelde kortingen op subsidie voor vor mingsinstituten en stadsver nieuwing. Ook D66 wijst de in greep bij de fondsen voor stads vernieuwing van de hand. De fractieleiders van de coalitiepar tijen keerden zich verder, samen met de VVD, tegen een verho ging van de benzineaccijns met 8 cent op 1 november. CDA'er Brinkman gaf te kennen dat het kabinet pas uitgaven voor nieuw beleid mag doen, als het bestaande beleid is herzien. Mocht de nood aan de man ko men dat zullen extra bezuinigin gen en uitgavenbeperkingen voor departementen overwogen moeten worden. Begin 1991, bij (Slot zie pagina 3 kolom 1) ZOETERMEER (ANP) - Staats secretaris Wallage (onderwijs) en de onderwijsvakbonden heb ben dinsdag een akkoord be reikt over de invoering van het zogeheten „formatiebudgetsys teem" in het basis- en het voort gezet onderwijs. Dit systeem, dat op 1 augustus 1992 werkelijkheid zou moeten worden, geeft de scholen meer vrijheid bij de besteding van hun budget voor de aanstelling voor personeel. Tegelijkertijd krijgt het ministerie van onderwijs meer zekerheid over de ontwik keling van de totale uitgaven die daarmee zijn gemoeid. Het akkoord kwam tot stand na een marathonvergadering van twee dagen in Zoetermeer. Voor afgaand aan die bijeenkomst werd meer dan half jaar over de invoering van het systeem on derhandeld. Alle partijen toonden zich dins dagavond tevreden over het be reikte resultaat. Wallage noem de het akkoord een „funda- Advertentie ment" waarop kan worden voortgebouwd. Hij toonde zich vooral verheugd over het feit dat alle bonden, georganiseerd in de vier ambtenarencentrales, hun ja-woord hebben gegeven. „Vier-nul",formuleerde hij en thousiast. ABOP-bestuurder T. Roolvink noemde het akkoord een „we zenlijke verandering" voor het basis- en voortgezet onderwijs. De scholen krijgen meer vrij heid, terwijl de rechtspositie van het personeel niet wordt aange tast. De onderhandelaars van de KOV en de PCO, de twee andere grote onderwijsbonden, bezagen het resultaat iets genuanceer der. „Wij hebben niet om meer vrij heid voor de scholen gevraagd", zei KOV-bestuurder F. van Moorsel. „In ieder geval hebben we onnodige schade voor onze mensen weten te voorkomen." Advertentie De Int. Consumentenbeurs 1001 nieuwe ideeën opdoen en proeven van die unieke Feminasfeer met spectaculaire (mode)shows, Frans theater, wonen leven, eigenhandig zelf- doen, Stereo One, attrak- ties en demonstraties! Open van 11.00-17.00 uur en van 19.00-22.30 uur Zondags van 10.00-17.00 uur Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 (Advertentie) Ford Scorpio 2000 cl Motor Bouwjaar Kleur Km-stand Extra Nieuwprijs Nu 2000 cc mei 1989 wit 29.000 schuifdak 46.500,— 34.500,— t> Peugeot 205 XL Diesel Motor 1760 cc 5-versn. Bouwjaar jan. 1990 Kleur zwart Km-stand 25.000 Nieuwprijs 26.900, Nu 23.500,— E> Peugeot 205 XS Motor 1400 inj. 80 pk Bouwjaar mei 1990 Kleur d.grijs metallic Km-stand 10.300 Extra schuifdak Nieuwprijs 28.495, Nu 24.950,— official Peugeot Dealer westhavendijk 148 goes 01100 20620

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1