Auto-Poppe Walcheren (23 inisters in botsing met Kamer over Golfbeleid Sovjetmarine brengt schip en bemanning van Greenpeace op Fkeukens Volvo legt fabriek tijd stil en wil in zee met Mitsubishi BLOEMKOOL EN RUNDERVINKEN Leipzig demonstreert nog steeds Politie Israël schiet 22 Palestijnen dood Perez de Cuellar geschokt door geweld schelfhorst Jen HAAG (ANP) - De kamer- ifflden Stoffelen (PvdA) en Dijk- ifflal (VVD) hebben bezwaar te- Stn de plannen van het kabinet de korpsbeheerders van de :gionale politiekorpsen ver rekkende bevoegdheden te ge it. }3e jaargang no. 238 Insdag 9 oktober 1990 NU GROOT AANBOD IN BETROUWBARE GEBRUIKTE AUTO'S Gildeweg 22 - Vlissingen rinses Juliana ïopereerd linkeroog Opdrachtgevers moord Popieluszko in '84 in arrest mm V.d.Broeksturen grondtroepen niet aan de orde Schepen Man regiopolitie pit op bezwaar fan PvdA en VVD Samen gezellig naar de Femina Protest tegen kernproeven Asielzoekers Badhotel Oprit Tweekamp Laatste details 5 DAGEN VOL VERRASSENDE ONTDEKKINGEN XI Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bloemkool, 1 QQ per stuk X.Z/Z/ Rundervinken, 100 gUÏ 1.591/1 Qfl kilo VëSülrTm \J albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Af en toe zon wisselend bewolkt en overwegend Loog. Middagtemperatuur rond 16 braden. Tot hard toenemende west tot Iuidwesten wind. KOM LANGS EN MAAK UW KEUS! VRIJDAG AVOND KOOP AVOND loedige onlusten in Jeruzalem RUZALEM (AP) - In Jeruza- zijn gisteren hevige onlus- uitgebroken toen groepen lestijnen vanaf de Tempel- |g stenen gooiden naar joden, bij het begin van het acht gen durende Loofhuttenfeest ar de Klaagmuur waren ge nen om te bidden. De oproer politie trad tegen de stenen gooiers op met traangas, rub berkogels en scherpe munitie. Volgens meldingen van Arabi sche ziekenhuizen zijn daarbij 22 Palestijnen doodgeschoten en zeker 400 gewond geraakt. VN-secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar zei geschokt en ontzet te zijn „door het bloedbad en door wat klaarblijkelijk een buitensporig gewelddadige reactie is geweest van de Israëli sche autoriteiten". Hij zei dat de doden en gewonden een „tragi sche illustratie" zijn van de ge varen die ontstaan door de pat stelling in het Palestijns-Israe- lisch conflict. De VN-veiligheids- raad bespreekt sinds vrijdag de situatie in de bezette gebieden. Palestijnen en veel Arabische di plomaten zijn van mening dat de aandacht van de Veiligheids raad door de Golfcrisis teveel van het Palestijns-Israelisch conflict is afgeleid, terwijl dit conflict volgens hen aan de wor tel ligt van alle huidige proble men in het Midden-Oosten. De Palestijnen en hun Arabi sche medestanders zeggen zich erover te verbazen dat de Veilig heidsraad fel afwijzend heeft ge reageerd op de bezetting van Kuwayt door Irak. terwijl de kwestie van de door Israël bezet te gebieden in 23 jaar tijd nauwe lijks dichter bij een oplossing is gebracht. Over de oorzaak van het geweld tussen Palestijnse betogers en Israëlische veiligheidstroepen en burgers gaven beide zijden el tN HAAG (ANP) - Prinses lliana heeft maandagmorgen In haar linkeroog een staar- leratie ondergaan, zo heeft de |jksvoorlichtingsdienst aandag bekendgemaakt. De beratie, die werd verricht in ekenhuis Zonnegloren in pest, is naar volle tevreden- tid verlopen. De operatie werd jleid door dr. M. R. Dandrieu. Hnses Juliana zal nog enkele kgen in het ziekenhuis blijven. De Israëlische oproerpolitie bewaakt een groep op de grond liggende Palestijnse jongeren na de rellen bij de Al Aqsa Moskee en de Klaagmuur in Oost-Jeruzalem (foto AFP) kaar gisteren de schuld. Volgens Palestijnse bronnen begon het geweld gisterochtend toen jood se extremisten trachtten in de buurt van de moskee van de Rotskoepel, een moslim-heilig dom, de eerste steen te leggen voor een nieuwe joodse tempel. Daarop gingen jonge Palestij nen buiten de Rotskoepel over tot het gooien met stenen naar joden die met duizenden bij de nabije Klaagmuur hun gebeden zeiden. In Israëlische kringen werd ge zegd, dat Palestijnse extremis ten een politiekantoor bij de moskee hadden overvallen. Op getrommelde politietroepen gingen hun, merendeels Arabi sche, collega's ontzetten maar werden door honderden Pale stijnen teruggedreven. De Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO riep gisteren in Tu nis naar aanleiding van het „bloedbad" in Oost-Jeruzalem op tot spoedmaatregelen van de Veiligheidsraad „om de bescher ming van de Palestijnse bevol king te verzekeren". WARSCHAU (AFP) - In Polen zijn maandag een voormalige staatssecretaris van binnen landse zaken, generaal Wlodzi- mierz Ciaston, en een generaal van de militie, Zenon Platek, gearresteerd op beschuldiging van het aanzetten tot de moord op de Solidariteit-aalmoezenier Jerzy Popieluszko, in 1984. DEN HAAG (ANP) - De Neder- Bidse regering blijft voorals nog op het standpunt staan dat he turen van grondtroepen Mar de Golfregio niet aan de or- Bis. CDA en VVD hadden maandag avond tijdens een mondeling overleg met de ministers Van Bn Broek van buitenlandse za ken en Ter Beek van defensie er Wst voor gepleit verzoeken in ra richting niet bij voorbaat uit sluiten. De beide bewindslie- Bn lieten echter weten dat de raet van Nederlandse troepen ^Hs aan de orde kan komen als [een nieuwe resolutie van deVei- heidsraad daartoe aanleiding [u geven. collega van defensie. Volgens de bewindsman kan „de inbreng van Nederland (bij de Golfcrisis) de vergelijking met andere lan den met gemak doorstaan". A-woordvoerder Guathérie n Weezei vond dat minister r Beek onlangs te „stellig en categorisch" het sturen van Bondtroepen had gekoppeld lp het bestaan van een derge- Hke Veiligheidsraadresolutie. Ban Weezei suggereerde dat de windsman daarmee „een ali- had gevonden „om zijn eigen verantwoordelijkheid te ontlo- ran". Ook een verzoek van de Verenigde Staten of van de West iropese Unie (WEU) zou op zijn frites beoordeeld moeten wor- n, zo meende de CDA-woord- erder, daarin gesteund door /D en klein rechts, inister Van den Broek nam het I deze zaak volledig op voor zijn Voor Nederland komt het sturen van schepen op de eerste plaats, gevolgd door het sturen van vliegtuigen. Ons land, zo ver volgde Van den Broek, beschikt niet over speciale troepen zoals Frankrijk en Engeland. Gezien de geringe omvang zouden de beschikbare Nederlandse troe pen volledig geïntegreerd wor- Advertentie e regionale politiekorpsen zul- n in de regel worden geleid por de burgemeester van de ote stad in de regio. Deze bur- 'meesters moeten volgens het ibinet invloed krijgen op het ilitiebudget van de regioge- jeenten, om zo de totstandko- [ing van de regiokorpsen te ver deren. Stoffelen en Dijkstal 'elen hier niets voor. 'n burgemeester met aanwij- jngsbevoegdheid voor zijn col- fea s past niet in onze grond- t aldus Stoffelen. De Int. Consumentenbeurs 1001 nieuwe ideeën opdoen en proeven van die unieke Feminasfeer met spectaculaire (mode)shows, Frans theater, wonen leven, eigenhandig zelf- doen, Stereo One, attrak- ties en demonstraties! AH0Y' ROTTERDAM ZUIDPI Open van 11.00-17.00 uur en van 19.00-22.30 uur Zondags van 10.00-17.00 uur den in die van andere landen, zo betoogde hij. De opstelling van de beide be windslieden inzake de grond troepen kreeg de steun van PvdA en D66. Van den Broek weigerde in te gaan op vragen over de voort gang bij de stationering van een squadron Nedelandse F-16 ja gers in het Golfgebied. Opmer kingen van de woordvoerster Van Es van Groen Links dat het hier om een „militair prestigege vecht ging om het gezicht te red den en waarvan maar zo snel mogelijk van af moest worden gezien", wees hij laatdunkend van de hand. Het afblaffen van Groen Links door de bewindsman vormde niet de enige irritatie tijdens het debat. WD-woordvoeder Weisglas sprak volgens Van den Broek op „te hoge toon en te hij gerig" over de troepenkwestie. Ter Beek trok fel van leer tegen Van Weezei die in een ochtend blad de suggestie had gewekt dat zijn beleid de bemanning van de Nederlandse fregatten in (Slot zie pagina 3 kolom 2) LEIPZIG - Daar waar vorig jaar herfst met demonstraties de afbraak van het communistische regime in Oost-Duitsland werd ingeluid, wordt tegenwoordig nog iedere maandagavond gede monstreerd, sinds vorige week klaarblijkelijk tegen de regering van het verenigde Duitsland in Berlijn (foto Eckehard SchulzlAP) AdvertentieI Loskade 45 - Middelburg - 01180-2 91 01 MOSKOU/STOCKHOLM (RTR/DPA/AFP) - Een Sovjet marineschip heeft maandag morgen nabij het eiland Nova Zembla in de Barentszzee een schip van Greenpeace geënterd nadat het met waarschuwings schoten tot stilstand was ge dwongen. Dit heeft het officiële Sovjet-persbureau Tass be kendgemaakt. „Het schip is opgebracht wegens opzettelijke schending van het Sovjetterritorium, het niet op volgen van bevelen van de grens-autoriteiten en het afzet ten van personen op verboden terrein", aldus Tass. Het schip, „Greenpeace" ge naamd, was bezig met een pro testactie tegen ondergrondse kernproeven in het gebied, aldus een woordvoerster van de mi lieu-organisatie. Het schip, had op het moment van de entering net vier wetenschappers, zonder medeweten van de Sovjetautori teiten, op Nova Zembla afgezet om daar de radio-activiteit te meten. Schip en bemanning worden overgebracht naar een plek in de Golf van Kola, waar een onder zoek door de Sovjet-autoriteiten zal worden ingesteld. Volgens Greenpeace werd het schip geënterd door 15 met auto matische geweren bewapende mannen op het moment dat de Advertentie Minister DAncona gaf gisteren in de vaste kamercommissie voor welzijn toe dat zij de Kamer verkeerd had geïnformeerd over mistige handel en wandel van een (ex-)topambtenaar van WVC en zijn betrokkenheid bij verschillende BV's die recreatie terreinen te koop aan boden voor opvang van asielzoekers. O Het ziet er naar uit dat binnen afzienbare tijd de bouw van een nieuw Badhotel in Domburg kan beginnen. Een nieuw hotel met daaromheen vijf losse apparte- mentenblokken. Een projectont- ivikkelaar koopt het huidige terrein van de Q gemeente. w Heel geleidelijk krijgen de oprit ten voor de nieuwe Postbrug over het verbrede Kanaal door Zuid-Beveland vorm. Zuigers spuiten aan elke zijde van de brug een laag van twee meter zand op. Zodoende krijgen de opritten tijd zich te zet ten. Gefaseerde aan- pak duurt tot eind 1991. I w Vannacht is de schaaktwee kamp om de wereldtitel tussen uitdager Karpov en wereldkam pioen Kasparov begonnen. Kar pov speelt in de eerste partij van de vijfde tweekamp tussen deze twee kemphanen met wit. Het decor in New York is uiterst som ber, de spanningen tussen de twee Russische groot meesters zijn tot het C toppunt gestegen. I BORN (GPD) - Volvo Car BV gaat waarschijnlijk auto's ma ken voor Mitsubishi. Vanaf 1995 worden er, als de plannen door gaan, in Born naast 160.000 Vol vo's zo'n 60.000 Mitsubishi's ge maakt. Van dergelijke aantal len kan men in Helmond en Born nu alleen nog maar dro men. Gisteren maakte Volvo Car BV bekend dat de fabriek in Bom in totaal twaalf dagen plat gaat om de gigantische voorraad niet- verkochte auto's weg te kunnen werken. Bovendien werd aange kondigd dat het Nederlandse be drijf dit jaar waarschijnlijk ver lies zal maken. Het bestuur van Volvo Car neemt op het ogenblik met Mit subishi de laatste details door van een joint venture-overeen komst die waarschijnlijk al eind deze maand wordt getekend. De woordvoerder van Volvo Car NV, J. W. Buij, sprak gister avond alleen van 'een construc tieve verkenningsfase'. Over vijf jaar moet volgens de plannen de samenwerking effectief worden. Om de beoogde aantallen auto's te kunnen maken, moet in de tussentijd de produktiecapaci- teit bijna worden verdubbeld. De overeenkomst gaat alleen door als het Zweedse concern Volvo Car Corporation een meerderheidsbelang in het Ne derlandse autobedrijf verwerft. Mitsubishi heeft namelijk geen zin met de Nederlandse Volvo in zee te gaan zolang dat bedrijf nog in handen is van de Staat. De samenwerking zou volgens Mitsubishi-topman Yuichi Na- kamura haar beslag moeten krij gen met de produktie van een nieuwe personenauto, de 'Mira ge', in Born. De auto bestaat nu alleen nog op de tekentafel, maar moet qua prijsniveau de vervanger worden van de Volvo 300-serie. (Zie ook pagina 5) Advertentie De allergrootste Woon- en Gezinsbeurs van heel Zeeland Vrijdag 12 okt. 17.00 - 22.00 uur Zaterdag 13 okt. 11.00 -17.00 uur Maandag 15 okt. 14.00 - 22.00 uur Dinsdag 16 okt. 14.00 - 22.00 uur Woensdag 17 okt. 14.00 - 22.00 uur DAT MAG NIEMAND MISSEN! Advertentie Greenpeace in verbinding stond met de thuisbasis is Londen. De bemanningsleden sloten zich op in de radiokamer, die even later door de Sovjet-agenten werd opengebroken. Sinds maandag morgen vroeg is het radiocon tact met de Greenpeace verbro ken. De Greenpeace is twee weken geleden vanuit Archangelsk naar het gebied getrokken om de kernproeven aldaar aan de kaak te stellen. Aan boord be vinden zich ook Sovjet-weten schappers en leden van het stadsbestuur van de noordelijke Sovjethaven Archangelsk. Zes van de 38 opvarenden hebben de - Sovjetrussische nationaliteit, aldus de organisatie Greenpea ce.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1