Itaverman-junioren lationaal kampioen Inergiebeperking leidt tot een ichoner milieu Mensen denken dat ze energie krijgen van roken; dat is niet zo Wereldwinkel voert week actie voor Honger hoeft niet "Al het nieuws van hier tot Tokyo" Hartelijkheid had krijgt plannen vanavond voorgeschoteld In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. zeeuwse almanak DINSDAG 9 OKTOBER 1990 Groen Ictieplan Delta Nutsbedrijven jivesteringen ideofilm over (etsen kinderen I' eerste film zal gaan over de jute van Nieuw- en Sint-Joos- fd naar diverse middelbare jholen. De video is bedoeld lor groep acht van de basis- jhool. De kosten bedragen |eeduizend gulden. Windenergie Liesbeth de Bliek ontvangt prijs tekenwedstrijd Niet roken Thema Assortiment TT zeeland chot in bouw Badhotel Domburg BuBURG - Op de fundamen- van het voormalige Dom- Vse Badhotel verrijst waar- jjnlijk al op korte termijn nieuw vijftien meter hoog tl met 120 tot 125 kamers en Jehorende zaalruimte. De ge- fvan het gebouw wordt zo- 1 mogelijk in oude stijl opge- fken. Aan de rechterkant het terrein in het groen, kt de voormalige villa Lo- verendale, komen vijf losse ap- partementenblokken van twaalf meter hoog. In deze ge bouwen worden 35 tot 45 koop appartementen met een recrea tieve bestemming onderge bracht. De gemeente Domburg koopt per 15 oktober officieel de ruim zes hectare van het Badhotelter rein van de huidige eigenaar de projectontwikkelaar BAM voor 2,8 miljoen. Op diezelfde dag wordt 6000 vierkante meter doorverkocht aan projectont wikkelaar Erel, die het nieuwe hotel in' de klasse vier of meer sterren neerzet voor hotelketen Dorint. Dorint beheert in Dom burg ook vakantiepark Hof Domburg. De appartementenblokken wor den op ongeveer 7000 vierkante meter van het terrein ontwik keld door Gevamij, een project ontwikkelaar die in Domburg ook het Amsterdacomplex weer nieuw leven in blies. Bekeken moet nog worden of de voormali ge villa Loverendale behouden kan blijven en kan dienen als een appartementengebouw. De BAM bouwt zowel het hotel als de appartementen. De voormalige directeurswo ning van het hotel blijft bestaan, wanneer de bouwkundige staat van het huis dat toelaat. De ge meente heeft contact met ver schillende belangstellenden die het huis willen kopen voor parti culiere bewoning en mogelijk kan het ook een openbare func tie krijgen. Het grote grasveld voor het Bad hotel houdt de gemeente als openbaar groen. Ook een per ceel aan de linkerkant van het terrein tussen het hotel en de di recteurswoning wordt openbaar groen. Een groot deel van het Badho telterrein, dat doorloopt tot de watertoren in de duinen, is be schermd natuurgebied. Het sluit aan op de Manteling en Dom- (Slot zie pagina 13 kolom 1 VLISSINGEN - Nog geen et- naal na het behaalde Neder landse kampioenschap red dend zwemmen voor junioren, Jlagen de meisjes- en de jon- Igensploeg van de dr A. Staver- Imanbrigade uit Vlissingen al- lweer in het water van het iSportfondsenbad. Na een kor- |te bloemenhulde door het be- Istuur, werd maandagavond ■vrolijk verder gegaan met de ■training alsof het winnen van leen kampioenschap een dood normale zaak is. |De juniorenploegen wisten Izondag na een spannende Istrijd beslag te leggen op twee leerste plaatsen. En dus mocht Iviissingen ook de beker voor Ihet algemeen klassement mee |naar huis nemen. ■Zowel de meisjes als de jongens Imoesten vijf verschillende on- Iderdelen van het reddend |zwemmen laten zien aan de ju- Iry. De meisjesploeg werkte vier 1 onderdelen het snelst af. Bij f het vervoeren van een vijftig ki- llo zwaar wegende pop verbe- I terden de meisjes het Neder- I lands record, dat al op hun I naam stond. I De jongensploeg, die vorig jaar als zesde uit het zwembad kwam, was nu op alle onderde len het sterkst. Zelfs vijf straf- seconden bij het eerste onder deel, door een foutieve wissel, kon de ploeg niet van de eerste plaats afhouden. De dr A. Stavermanbrigade be hoort door deze prestaties tot de top drie van Nederland. Het succes mag aansprekend ge noemd worden, omdat bijna el ke ploeg frequent moet wisse len door het overschrijden van de maximumleeftijd. De junio- renploeg kent een grens van vijftien jaar. Vorig jaar wist de meisjes-ju- niorenploeg ook al beslag te leggen op de eerste plek. De jongensploeg was ruim ander halve minuut sneller dan vorig jaar. De ploeg van 1984 is nog steeds de trotse bezitter van het Nederlandse record op vijf onderdelen. Daarnaast maken drie dames en één heer deel uit van de nationale wedstrijd- ploeg. Volgens trainer/coach S. de Visser is het succes toe te schrijven aan 'saamhorigheid', 'inzet' en extra trainingen. „En een zekere vorm van fanatisme is ook wel gewenst." De junioren van de Stavermanbrigade tonen trots hun bloemen en bekers (foto Ruben Oreel) IDDELBURG - De Zeeuwse jergie-afnemers kunnen een phtstreekse en flinke bijdrage leren aan een schoner milieu. I wel door verstandiger om te ringen met stroom en gas. Dit Ijkt uit het eerste milieu-ac- jplan (MAP) van Delta Nuts- Jdrijven. Energiebesparing, |uw van windmolens en toe- ïssing van warmtekracht- Bppeling zijn de drie belang- Ikste onderdelen van het plan, It eind 1990 naar buiten komt in de periode 1991 tot en met pO moet worden uitgevoerd. EF. H. M. Deurvorst, bedrijfsdi- Jteur technische diensten van llta Nutsbedrijven, zegt dat de jeuwse inspanningen er ko- pde tien jaar op gericht zijn kooldioxide-uitstoot (C02) fet 217.600 kilogram per jaar te l'minderen. De resultaten van super-grootverbruikers zijn fcr niet in begrepen. Deze in Beland zéér belangrijke groep |mt met een eigen milieuplan, prbij kunnen de bedrijven wel steun van Delta Nutsbedrij- i rekenen, in de vorm van ver- ledingen voor terug te leveren joom en samenwerkingsover- nkomsten. |t milieu-actieplan van Delta ltsbedrijven is onderdeel van p landelijk plan van de ener- Isector om de milieunadelen |n stroom- en gasgebruik te |rminderen. Dat plan gaat uit In investeringen tot 1,4 miljard Jlden per jaar. Een groot deel |n deze investeringen verdient jhzelf terug door besparingen. overheid verstrekt boven in subsidies. Blijft uiteindelijk DDELBURG - Op initiatief n de begeleidingscommissie |rkeersveiligheidsprogram- laat de gemeente Middel- jrg een videofilm maken, die deren moet leren zonder ge uren naar school te fietsen. De i}rn zal aangeven waar school- ande kinderen extra op moe it letten. voor de Nederlandse energiever bruikers een bedrag van 200 mil joen gulden per jaar over en dat komt neer op een tariefsverho ging van 1,5%. De inspanningen worden naar evenredigheid van inwonertal over de energiebedrijven ver deeld. Voor Delta Nutsbedrijven komt dat neer op een verlaging van C02-uitstoot met 217 kilo- ton per jaar (te bereiken in 2000). Deurvorst geeft aan dat vermin dering van C02 ook de verzuring beperkt (in Zeeland met 80 mil joen zuureenheden). De studies die voor het milieuplan van Del ta Nutsbedrijven zijn gemaakt, tonen aan dat een vermindering van 217.600 kilo C02 haalbaar is. Binnen de afdeling facilitaire diensten wordt ruimte gemaakt om het milieuplan uit te voeren. Hoofd ir W. J. Akkerman schat dat er 18 tot 20 arbeidsplaatsen voor worden ingezet. Januari 1991 begint een scala aan activi teiten, gericht op kleinverbrui kers, midden- en kleinbedrijf, (semi)overheidsinstellingen en bedrijven. Ir Deurvorst: „We willen ons meer dan tot nu toe richten tot de verbruikers, om ze te wijzen op de gevolgen van het energie verbruik. We stelden ons vooral passief op, met de acties Zuinig Stoken en spaarlampen als ac tieve uitzonderingen. Dat veran dert." Naast aandacht voor zaken als isolatie, zuinige cv-ketels, een goede warmwater-voorziening en verstandig energiegebruik, zal Delta Nutsbedrijven toepas sing van windenergie aanpak ken. Bouw van windmolens op de dijken van de spaarbekkens Braakman is een eerste project. Zeeland is als windrijke provin cie bij uitstek geschikt voor windenergie. Maar Delta Nuts bedrijven wil niet alle exploita tie-risico's alleen dragen. Deur vorst ziet in samenwerking van de nutsbedrijven een oplossing. Warmtekracht-koppeling moet ook een groot milieuvoordeel opleveren. Vrijkomende warmte niet zomaar wegblazen, maar benutten voor stroomopwek king. In kantoren, tehuizen en bedrijven is deze koppeling heel goed toepasbaar. Delta Nutsbe drijven gaat zelf de boer op. Met kleinere eenheden voor terug winning van warmte is 13 mega watt te besparen. Grotere een heden zijn nóg milieuvriendelij ker. Staatssecretaris Simons houdt de winnende tekening van Liesbeth de Bliek omhoog voorde persfotografen (foto Jos van LeeuwenI DEN HAAG - Voor Liesbeth de Bliek uit Biggekerke zal het schoolreisje dat zij voor haar klas heeft gewonnen, een vrolijke reünie worden. Het 10-jarige meisje uit Biggeker ke gaat, ze weet de datum heel nauwkeurig, op 9 november verhuizen naar Arnhem. „Best leuk", meent ze. Als de klas in mei het gewonnen uit stapje naar Duinrell in Wasse naar maakt, kan Liesbeth ver tellen of haar nieuwe klasge nootjes in Arnhem net zo leuk zijn als die van De Schutte in Biggekerke. Want jaloers waren de leerlin gen uit groep zeven zeker niet. Iedereen feliciteerde haar. Zelfs het jongetje die alle com motie niet helemaal had be grepen. „Die dacht dat ik jarig was". Ze laat haar klasgenootjes straks in ieder geval achter met een prettige herinnering aan haar: Liesbeth is één van de twaalf kinderen die een prijs van de Nederlandse Kan kerbestrijding hebben gewon nen. Trots en glunderend gaf de leerlinge uit Biggekerke haar winnende tekéning gisteren in Rijswijk op het ministerie van WVC aan staatssecretaris Si mons (volksgezondheid). De staatssecretaris klopte haar eens ferm op de schouders en riep spontaan uit dat Zeeland voor hem de mooiste provincie van Nederland is. Niet zo verwonderlijk', hij is er geboren. Bij Liesbeth kon de bewinds man niet meer stuk. Het nog ingepakte cadeau dat ze van de Kankerstichting mocht ontvangen hield ze op haar schoot, geduldig wachtend tot 'de krant' met haar was uitge praat. Ze glimlachte van oor tot oor, de guitige sproetjes op haar neus deden mee. Wat haar tekening voorstelt? „Het mannetje Vido-dido van de 7-up reclame". Het felge kleurde figuurtje waarschuwt: „Je bent verstandig als je niet rookt'. Haar tekening nog eens kritisch beschouwend, meen de ze achteraf over de kwali teit: „Het gezicht heeft een ra re kleur. Veel te pimpelrose". Liesbeth had het thema 'Ro ken' uitgekozen, nadat ze met de meester in groep zeven van de basisschool De Schutte en kele weken lang over de ziekte kanker had gepraat. De win nares wist nog enkele van de thema's uit het hoofd op te zeggen: „Je moet niet teveel drinken en zorgen datje niet te dik wordt". Zij koos voor 'Rook niet'. Waarom? „Als je rookt, krijg je kanker. Veel mensen roken, dat is slecht. Mensen denken dat ze energie krijgen van het roken. Dat is niet zo". Haar ouders roken niet. Hoe wel... „Mijn vader rookt soms een beetje". Maar vader heeft de wijze les van de staatssecre taris 'kinderen moeten nu de ouders gaan opvoeden' goed in de oren geknoopt en wilde de ontboezeming van zijn dochter liever uit de krant houden. Mislukt! De klas van Liesbeth kan zich naast het schoolreisje ook nog verheugen op een middagje vi deo-film. Ook die mocht Lies beth gisteren mee naar huis nemen. Daarnaast was er voor haar zelf een walk-man. Als een volleerd prijswinnares zei ze niet verwacht te hebben dat de Kankerbestrijding haar te kening uit die duizenden in zendingen zou pikken. Het is opvallend dat veel van de kinderen in hun tekening hebben gekozen voor het the ma 'roken'. De Kankerbestrij ding had nog meer slogans voorhanden: 'Pas op voor te veel zonlicht op de huid'. 'Houdt u aan de veiligheids voorschriften wanneer u te maken hebt met stoffen die kanker zouden kunnen ver oorzaken'. 'Eet veel fruit, groenten en graanprodukten die rijk zijn aan vezels'. In to taal zes punten hebben uitein delijk geleid tot een 'Europese kankercode'. De Kankerbestrijding heeft deze week uitgeroepen tot 'Eu ropese Kankerweek'. Een paar dagen extra aandacht voor de ziekte. Met als start de wed strijd 'Kinderen tekenen te gen kanker'. „Want," zo meent directeur Van de Poll van de Kankerbestrijding „kinderen kunnen in tegenstelling tot wat volwassenen vaak den ken, heel goed met de ziekte omgaan". Ook prijswinnares Liesbeth Bliek heeft daar zo haar me ning over: „Mensen die kanker hebben, moeten beter ge maakt worden". Mirjam van Zuilen De Veerse wethouder A. T. J. Bax-Broeckaert toont een deel van het assortiment van de Wereldwinkel in Serooskerke (foto Ruben Oreel SEROOSKERKE (W) - De We reldwinkel in Serooskerke (W) geeft de komende week aan alle klanten een attentie bij de aan koop van een pak 'zuivere' kof fie. Het gulle gebaar moet de aandacht vestigen op de lande lijke actieweek Honger Hoeft Niet. Het thema van de actie week is dit jaar de schuldenlast van de Derde Wereld. „Er gaat op dit moment meer rente en aflossing van de Derde Wereld naar de rijke landen, dan er aan ontwikkelingshulp de binnenkomt. Zo komt niemand natuurlijk een stap verder in de strijd tegen de honger", zegt M. de Visser. Zij is één van de twintig vrijwilli gers die de Wereldwinkel in Se rooskerke draaiende houden. „Veel landen zijn gedwongen om meer produkten te verbouwen voor de export om zo geld bin nen te krijgen. Door het grotere aanbod dalen de prijzen en zijn de landen nog niet geholpen." Het kopen van een pak koffie bij de Wereldwinkel is een klein stapje in de goede richting. De Wereldwinkels garanderen dat de boeren in de Derde Wereld een goede prijs voor hun produk ten krijgen. De Visser: „Wij vin den eerlijke handel beter dan hulp." De Serooskerkse Wereldwinkel is eind 1988 begonnen en loopt prima. Vorig jaar werd een om zet van 40.000 gulden gemaakt. Dit jaar zal de omzet in de buurt van een halve ton komen, ver wacht De Visser. De winkel aan de Noordweg verkoopt niet al leen koffie, maar ook thee, ho ning, noten, wijn en tal van klei ne cadeautjes van hout en tex tiel. „We merken dat het heel be langrijk is om steeds andere din gen in het assortiment te heb ben." Duitse toeristen leveren een be langrijk deel van de omzet. Op de markt in Vrouwenpolder lo pen vooral de cadeaus erg goed. Veel scholen, kerken, de Centra le Dienst Gemeentewerken, een enkele bank en de gemeente Veere kopen hun koffie bij de Wereldwinkel en dragen zo ook hun steentje bij. Advertentie In uw regionale dagblad staal nlel alleen wat er In het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt "m zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 PZC afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (U kunt deze bon zonder postzegels aan, ons terugsturen). BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 i ii 1111111111111111 Ze kwamen deze zomer een handje helpen aan de kust: vier politiemensen uit Rot terdam. Eigenlijk hadden ze er nog wel meer gewild. Zon, zee, strand, een leuke kilo metervergoeding, daar hadden wel meer wetsdie- naren oren naar. „Het was echt rennen met zoveel liefhebbers", meldt één van de uitverkorenen in een terugblik in het rijkspo litiemagazine. Of ze daar in het randge- west nog grote verschillen hadden ontdekt met het werk in de Maasstad, wilde de interviewer van het poli tieblad weten. Dat bleek inderdaad het ge val te zijn. „Eén van de grote verschil len", zo stelde een onder vraagde diender vast, „is dat ze daar aan de kust hun hele hand opsteken. In Rot terdam alleen de middelvin ger."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 11