Vijf doden bij explosie Parijs Ter Beek tikt commandant Golf-eskader op de vingers OPENING Z*A*A*K St.-Jacobstr. 52 [PRIJSTREFFER Filipijnen beleven zevende coup tegen regering van Aquino Dertig procent minder subsidie LEI: duizenden bedrijven failliet EINDELIJK JeanM. Auel Voortdurend veranderende meubelexpositie Samen gezellig naar de Femina Voor kritiek op commandostructuur legen en veel wind mww J3e jaargang no. 235 /rijdag 5 oktober 1990 Vrije handel Britse soldaten zweten; Irak kocht voorraad woestijnkleding u Roemenië laat kinderen in tehuizen verhongeren Meer geld voor verpleeghuizen en gehandicapten AHOY' ROTTERDAM ZUIDP Tom Egbers Veerboot Verdrinking Bosman Hoenderhok vanaf vrijdag 5 oktober geopend: I lanochtend toenemende bewolking, janmiddag regen. De zuidwestelijke oind neemt toe tot hard. Middagtém- ieratuur omstreeks 15 graden. I P\\\PWW EG wil boeren zwaar korten BRUSSEL (GPD) - De Europese boeien zullen de komende vijf Sr minstens 20 procent min- aan EG-subsidies ontvan- en naast alle verlagingen die ij Ie laatste jaren al hebben Meten verwerken (tien pro- ■t). De voorstellen van de Eu- rop e Commissie zullen hard Bikomen. Een woordvoerder Si het Landbouw Economisch Btituut (LEI) sprak donder- lag de vrees uit dat dit de fïnan- He doodsteek is voor duizen- (en boeren, vooral in de akker- liw. afbouw van de subsidies leidt B een onaanvaardbare situatie vot- duizenden Nederlandse be- ■jven, aldus het Landbouw- Kap in Den Haag. Het schap Bdt het percentage van 30 pro cent te hoog en is het ook niet eens met het tempo waarmee de subsidies worden afgebouwd. In Brussel werd gisteren bena drukt dat de Commissie eensge zind tot haar voorstellen is geko men. Dat is van belang, want de twaalf kunnen zich in de komen de confrontatie met de Amerika nen over het vrijmaken van de handel in landbouwprodukten geen verdeeldheid permitteren. De landbouwsubsidies staan centraal in de onderhandelingen van de GATT, de wereldorgani satie voor handel en tarieven, die in december in Brussel moe ten worden afgerond. Het doel is een vrijere wereldhandel, door te snijden in subsidies. LONDEN (AFP) - Ook al is er in de Saudische woestijn nog geen schot gelost, voor de Britse militairen gaat het er nu al heet aan toe. 's Majesteits wapenrokken, en met name de Britse camou flage-uniformen, zijn name lijk niet geschikt voor de ex treem hoge temperaturen aan de Iraaks-Saudische grens. De Iraki's daarentegen zit ten er koeltjes bij: Baghdad heeft van Groot-Brittannië namelijk de hele voorraad woestijnuniformen opge kocht. Het Britse ministerie van defensie bevestigde don derdag een bericht dat Lon den vier jaar geleden alle uniformen aan Irak heeft verkocht, omdat men ervan uitging dat het Britse leger ze toch niet meer nodig zou hebben. „De pakken zijn verkocht in het kader van een gebruike lijke opruiming van de voor raad", aldus een woordvoer der. „We konden toen niet voorzien dat we nu troepen naar de Golf zouden sturen." Daarom moeten de Britse soldaten het voorlopig doen met de minder koele camou flage-pakken, totdat de nieuwe lichtgewicht ge vechtstenues klaar zijn. NEW YORK (RTR) - Ongeveer 40.000 mis maakte en ernstig zieke kinderen worden, vaak naakt, uitgehongerd en meer dood dan levend, in Roemeense instellin gen vastgehouden die nog het meest aan con centratiekampen doen denken. In het actualiteitenpro gramma „20/20" van de ABC zijn kinderen te zien die zo uitgehongerd zijn dat zij lijken op slachtoffers van de con centratiekampen van de nazi's. Ook is te zien hoe kinderen geslagen en in dwangbuizen gestopt worden en er zijn opna men van laden vol met de sterke medicijnen waarmee zij rustig ge houden moeten worden. De kinderen worden in tientallen instellingen zo behandeld omdat zij door de regering bij hun geboorte of op driejarige leeftijd als „niet meer te redden" zijn afgeschre ven. ,,Wij waren geschokt over wat wij aantroffen. Wij hebben zes instellin gen bezocht waar deze „verborgen" kinderen worden vastgehouden. Wij zagen honger, onder voeding en talloze kinde ren op de rand van de dood. In veel tehuizen wonen de kinderen naakt en worden zij 'ge wassen' in een gemeen schappelijk bad waar van het water zwart en kleverig is omdat het zel den verschoond wordt". DEEL 4 Het Dal der Beloften VANAF MORGEN IN DE BOEKHANDEL t 'itgeverfj Het Spectrum Advertentie sportieve leder veterschoen met Hlichtgewicht zool. In zwart en grijs. J Maten 40 - 46. Adv.prijs J9£fr BRIST0LPRIJS 65.- j alléén vandaag en morgen De voorstellen van de Commis sie zijn een compromis tussen hen die in de eerste plaats op de bres staan voor de inkomens van de boeren, en hen die vooral oog hebben voor de wereldhandel en de relatie met de belangrijkste handelspartner voor de EG: de VS. De ministers van landbouw zul len maandag over de voorstellen moeten oordelen, waarna de mi nisters van handel twee dagen later de knoop moeten doorhak ken. Op 15 oktober moeten de DEN HAAG (GPD) - De ver pleeghuizen krijgen tot en met 1994 driehonderd miljoen om de capaciteit met 3500 plaatsen uit te breiden. Voor de zwakzinni genzorg is 230 miljoen gereser veerd. Het meeste geld moet worden besteed aan extra plaatsen in gezinsvervangende tehuizen (1400) en dagverblij ven (800). In het gisteren gepresenteerd Bouwprioriteiten-programma voor ziekenhuizen en andeje verzorgingscentra legt staatsse cretaris Simons de nadruk op uitbreiding van de opvang van ouderen en gehandicapten. Voor de ziekenhuizen schiet bijna niets extra over. Pagina 17: 160 miljoen voor Zee land Advertentie voorstellen voor de slotonder- handelingen in de GATT bij die organisatie in Geneve op tafel liggen. Die onderhandelingen worden een harde botsing tussen de EG en de VS. De Amerikanen willen veel verder gaan met het snijden in de subsidies en hebben voor gesteld om in tien jaar vanaf nu alle subsidies met 70 procent te verlagen. De Europese Commissie stelt voor de interne EG-subsidies op graan, rijst, suiker, oliehouden de zaden, melk en melkproduk- ten en vlees met 30 procent te verlagen over de periode 1986- 1996. De verlagingen die al sinds 1986 hebben plaatsgevonden (ca. 10 procent) moeten daarbij worden verrekend. Voor groenten, fruit, tabak, ka toen en wijn wordt een verlaging met 10 procent over die periode voldoende gevonden. De EG koos 1986 als uitgangsdatum, omdat toen begonnen is met harde maatregelen om de over- proauktie in de Europese land bouw te verminderen. De Amerikanen verzetten zich daartegen en kiezen 1988 als be ginjaar omdat zij in de twee jaar daarvoor te kampen hadden met droogte en de boeren wel moesten steunen. De EG-landen gaven in 1986 totaal f201 miljard aan landbouwsteun uit, dit jaar is dat 190 miljard en in 1995 zou dat 151 miljard moeten worden. Nog belangrijker vinden de Amerikanen het verlagen van de exportsubsidies die de boeren krijgen om hun dure produkten op de wereldmarkt te kunnen af zetten. De VS vinden dat dit de vrije handel verstoort en de prij zen opdrijft. Het zijn vooral de arme landen die daarvoor het gelag betalen. Advertentie PARIJS (AP) - Minstens vijf bewoners zijn gisterochtend om het leven gekomen en acht gewond geraakt toen in de voorstad Massy ten westen van Parijs een flatgebouw van vijf verdiepingen na een explosie volledig in el kaar stortte. Van de in totaal 49 inwoners werden er donder dagavond nog zeven vermist, maar het was niet bekend of zij op het moment van de explo sie om zes uur in de ochtend thuis waren. „Wij hebben van onder het puin geen enkele roep om hulp gehoord," verklaarde regionaal be stuurder Jean-Louis Duffeigneux. Bij het reddingswerk werden ongeveer 170 mensen en speciaal afgerichte honden inge schakeld. In totaal werden 37 appartementen door de explosie vernield. Van de gewonden waren er vier ernstig aan toe. De oorzaak van de ontploffing was nog niet of ficieel vastgesteld. Brandweerlieden ver moedden echter dat er een gaslek was ge weest. Functionarissen van het gasbedrijf ver klaarden na een eerste onderzoek dat de ex plosie in een van de appartementen was ont staan, en niet in de hoofdgasleiding van het gebouw (foto George Hertzog!AFP) De Int. Consumentenbeurs 1001 nieuwe ideeën opdoen en proeven van die unieke Feminasfeer met spectaculaire (mode)shows, Frans theater, wonen leven, eigenhandig zelf- doen, Stereo One, attrak- ties en demonstraties! Open van 11.00-17.00 uur en van 19.00-22.30 uur Zondags van 10.00-17.00 uur (Van onze correspondent DUBAYY - De commandant van de twee Nederlandse fre gatten in de Golf, kapitein ter zee Van Gurp, heeft gisteroch tend een uitbrander gekregen van zijn politieke baas, minis ter van defensie Ter Beek. Ter Beek heeft Van Gurp te ver staan gegeven dat hij zijn be zorgdheid „op een ander tijd stip, op een andere plaats en in een andere ambiance had moe ten ventileren". De minister werd de afgelopen dagen in ernstige verlegenheid gebracht door klachten van Van Gurp, die meent dat politiek Den Haag, met name de minis ter, nu eens besluiten moet ne men over een centraal comman do voor de Europese oorlogsbo dems die in de Golf opereren. Ook drong Van Gurp aan op dui delijke richtlijnen voor het geval de Nederlandse fregatten in een oorlogssituatie verzeild raken. Van rancune lijkt minister Ter Beek weinig last te hebben. Eerst werd Van Gurp voor zijn kritiek op de vingers getikt, maar 's avonds konden beiden schaterend worden aangetroffen op het achterdek van de Witte de With in de haven van Dubayy. Daar ontvingen de officieren van de twee Nederlandse fregatten de minister en zijn ambtenaren en andere genodigden. Sinds het besluit viel dat de twee fregatten naar het crisisgebied zouden worden gestuurd, heeft de marine meer dan eens met via de media geventileerde uitspra ken geprobeerd druk uit te oefe nen op de politieke besluitvor ming. Dat begon op de perscon ferentie waarop het besluit om fregatten te sturen werd toege licht. De toenmalige comman dant van de zeemacht in Neder land, vice-admiraal Van Renes- se, verklaarde toen dat de twee schepen onder Brits commando Ter Beek moesten komen en dat er ook een Nederlands bevoorradings schip naar de Golf zou moeten. Het eindigde voorlopig met de uitspraken van commandant Van Gurp in de week dat Van Renesses opvolger, vice-admi- Studio Sport-presentator Tom Egbers is bij de NOS opgestapt omdat hij tevergeefs heeft gewacht op een nieuw contract. Hij vindt het wrang dat op deze manier een einde is gekomen aan zes jaar „ver schrikkelijk plezierig O werken". De veerboot Zijpe van de voor malige veerdienst Anna Jacoba- polder/Zijpe gaat waarschijn lijk een nieuwe toe komst als Scheldeveer in België tegemoet. I Uit een onderzoek van de Stich ting Consument en Veiligheid blijkt, dat in Zeeland naar ver houding minder babies, kinde ren en jonge volwasse nen verdrinken dan Q landelijk het geval is. I JJ De uitschakeling in het Europe se bekervoetbal betekent voor PSV een miljoenenstrop. Nieuwe spits John Bosman is één van de spelers die zwaar tegenvalt in Eindhoven, maar hij stelt: „Aan de selectie kan het niet liggen, we hebben ge- OC noeg kwaliteit"w WÊÈÊÊÊÊÊÈÊÊiKÊÊM MANILA (RTR/AFP/DPA) - Filipijnse militairen onder leiding van een voormalig lid van president Corazon Aquino's lijfwacht zijn gis terochtend in opstand geko men en hebben zeker twee steden ingenomen op het zuidelijke eiland Mindanao. Dat hebben journalisten ter plaatse bericht. Volgens de journalisten heb ben de muitende troepen, met kolonel Alexander No ble aan het hoofd, de steden Butuan en Cagayan de Oro zonder slag of stoot ingeno men. In de steden Iligan en Suri- gao in het noorden van Mindanao zouden anti- Aquino gezinde militairen zich achter Noble hebben ge schaard, zo verklaarden woordvoerder van de rebel len. De eerste berichten over ge vechten kwamen van het ra diostation DZXL in Manila dat melding maakte van bombardementen op het kamp Pintoy Suarez in Ili gan. Van de zijde van het Fi lipijnse leger werd bevestigd dat het kamp was beschoten omdat de opstandelingen, die twee helikopters hadden veroverd in Butuan, zich er meester van probeerden te maken. President Aquino, die sinds haar aantreden al zes coups heeft overleefd, riep de FUi- pijnse bevolking donderdag op tot steun bij het behoud van de democratie. De opstand komt op een mo ment van toenemende kri tiek op de regering-Aquino, die zich ziet geconfronteerd met een economische crisis als gevolg van de huidige ho ge energieprijzen en de fi nanciële inspanningen om de verwoestende effecten van enkele natuurrampen ongedaan te maken. Advertentie raai F. Haver Droeze, voor de te levisie de politieke uitspraak deed dat een vreedzame oplos sing van de Golfcrisis vrijwel is uitgesloten. De officieren van de Witte de With en de Pieter Florisz reage ren intussen wisselend op de uit spraken van hun eskadercom mandant Van Gurp. Sommigen vinden zijn uitspraken te ver gaan en menen dat de afspraken die over het optreden van de Ne derlandse schepen zijn gemaakt voor de huidige situatie duide lijk genoeg zijn. Andere officie ren zijn blij dat Van Gurp eens de knuppel in het hoenderhok heeft gegooid. Zij hebben niet zo'n hoge pet op van de snelheid waarmee in Den Haag de politie ke besluitvorming zal verlopen als het echt menens wordt in de Golf. Openingsreceptie vanaf 20.30 u. - 22.30 u. Iedereen is van harte welkom voor een hapje en een drankje. UI. TOR O i Nu ook overdag geopend van 10.30 u. -19.30 u. Uw adres voor saté, salades, soep, koffie en 4 soorten broodjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1