PZC NS betreurt ingrijpen in tarieven Dagbladen weigeren opnieuw advertentie J)e Krant op Zondag Wrak Britse duikboot gelicht Commissie adviseert Ritzen instellen onderzoekscholen TNO onderzoekt giftige stoffen in aardappelen binnen- en buitenland het weer in zeeland ...en in europa Organisaties zien nauwelijks verbetering in prijsbeleid spoorkaartje Tientallen doden bij busongeluk DONDERDAG 4 OKTOBER 1990 Machtspositie Kokkelvissers beschadigen zeldzaam zeegras Opleiden topkader aan Nederlandse universiteiten Rapport Scholen pttltelecom E I II I I I I I I I I Ff Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water 19 temperatuur I I I I M I i i i i TT Vooruitzichten iHRECHT (GPD) - De Neder landse Spoorwegen betreuren het nieuwe voorstel van minis- telMaij-Weggen om de tarieven in t e spits minder en die buiten de spits meer te verhogen dan eefst de bedoeling was. „Wij vinden nog steeds dat het voor stel dat er lag niet in strijd is met het vervoerbeleid. Het blijft een feit dat de spits overbezet is en door dit nieuwe voorstel verbetert de verhou ding spits-dal minder dan dat door het eerste zou zijn ge beurd", zegt NS-woordvoerder Peter van der Linden. Het eerste voorstel voor de ta riefverhoging was volgens NS al goedgekeurd door de minister. NS-woordvoerder Van der Lin den: „Het is jammer dat dit nu wordt bijgesteld. Wij hebben echter wel begrip voor de kritiek van de Kamer en het Volk, dus heeft de minister na overleg met ons een nieuw voorstel gedaan". Woordvoerder Scholten van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat weet niet of het eerste voorstel van de NS al was goed gekeurd door de minister. Hij ontkent dat de minister van te voren heeft bedacht eerst een forse verhoging van de tarieven in de spits voor te laten stellen, zodat vervolgens een kleine ver laging iedereen tevreden zou stellen. „Natuurlijk stuit elke verhoging op verzet, maar zo is het echt niet gegaan", zegt Scholten. De Consumentenbond blijft er bij dat de tarieven helemaal niet mogen stijgen. „Alleen hierdoor krijg je automobilisten zo ver dat zij met het openbaar vervoer gaan. Het nieuwe voorstel ver andert dus niets aan ons stand punt", aldus een woordvoerder. Konsumenten Kontakt is even min tevreden over de bijgestelde NS-tarieven. De organisatie is weliswaar blij dat nu blijkt dat de NS „niet zomaar kunnen doen wat ze willen in hun grenze loze machtspositie", maar een verhoging van 6 procent vindt zij nog steeds teveel. Met een verhoging van ten hoog ste 3,5 procent zou Konsumen ten Kontakt wel akkoord kun nen gaan. De organisatie hoopt dat de Tweede Kamer er in het mondeling overleg met minister Maij (verkeer) vandaag in slaagt de tarieven nog verder naar be neden te krijgen. Ook de Vereniging voor Reizi gers in het Openbaar Vervoer (ROVER) gaat niet akkoord met de gewijzigde NS-tarieven. AMSTERDAM (ANP) - De Kjfent op Zondag, die op 14 ok tober voor het eerst zal uitko men, is opnieuw geconfron teerd met weigering van adver- taties. Betapress, de organisa tie die de losse verkoop gaat veïzorgen, heeft advertenties aangeboden aan bladen van de VNU Dagbladengroep, Wegener TKSCHELLING (GPD) - Kok kel issers brengen soms forse sfflade toe aan landaanwin- nijügswerken en de natuur door bij de Waddeneilanden te dicht oSer de kust te vissen. Zo bra chten vissers ruim een week geleden onherstelbare schade td| aan het zeldzame zeegras bij Terschelling. Ook aan landaan- wihningswerken ontstaat scha de. De dienstkring Delfzijl van Rijkswaterstaat werkt aan een rapport hierover en bekijkt of de: hade te verhalen is. Vclgens woordvoerder Swart van Rijkswaterstaat op Ter- sSelling zijn de problemen ont staan na een versoepeling van de Baggerwet. Sinds vörig jaar njlgen kokkel vissers tot op 100 mei er uit de kust en van water- SÖatwerken vissen. Voorheen gold een zone van 500 meter. „De vtfirwaarde is wel dat men eerst overlegt met de beheerder en dat gebeurt niet altijd", aldus Swiart. Volgens ecoloog Elgers- huizen van Rijkswaterstaat gaat het om groot zeegras, het allerlaatste stukje van deze plant in de Waddenzee. Tijl, de Oostelijke Dagbladen Combinatie en het Limburgs Dagblad. Mr. E.A. Haverbeke, hoofd juridische zaken van de Audax Groep (de moedermaat schappij van Betapress) heeft dat gisteren desgevraagd mee gedeeld. De geweigerde advertenties be vatten een lijst van verkooppun ten waar De Krant op Zondag met ingang van 14 oktober te koop zal zijn. Haverbeke zegt geen opgaaf van redenen van de betrokken combinaties te heb ben ontvangen. Al eerder werd een advertentie van De Krant op Zondag gewei gerd door een aantal landelijke dagbladcombinaties, die van mening waren dat zij geen ad vertenties moesten opnemen van wat zij beschouwden als een concurrent. Dat besluit is intus sen teruggedraaid door de staatssecretaris van economi sche zaken, die vindt dat weige ring De Krant op Zondag de mo gelijkheid tot een eerlijke con currentie ontneemt. Betapress zal zich niet tot de staatssecretaris of de rechter wenden. „Het is te kort dag", al dus Haverbeke. De distributie organisatie zoekt nu naar ande re mogelijkheden, bij voorbeeld het drukken van een folder, die huis aan huis zal worden ver spreid. F. Lahnstein, commercieel ad junct-directeur van De Gelder lander zei dat in overleg met de hele VNU Dagbladengroep in derdaad besloten is de adverten tie niet te plaatsen. Op de reden waarom wilde hij niet ingaan. Bij de Oostelijke Dagbladen Combinatie en bij Wegener Tijl waren de betrokkenen niet voor een toelichting bereikbaar. LAUWERSOOG (ANP) - Belangstellenden kijken vanaf de kade in Lauwersoog naar het wrak van een Britse onderzeeër uit de Tweede Wereldoorlog. Dit is woensdag gelicht ten noorden van Ameland. Het wrak, dat nog circa vijftig kilo torpedospringstof bevatte, wordt later gesloopt. Het is de eerste keer dat een dergelijk groot duikbootwrak met munitie is gelicht in de Nederlandse wateren. De onderzeeër werd dinsdag ontdekt door een Urker visser die zijn netten openscheurde aan de wrakstukken. Het betonningsvaartuig De Terschelling bracht de restanten naar de haven van Lauwersoog. De Koninklijke Marine heeft de munitie gelost (foto ANP) Advertentie ZOETERMEER (ANP) - Aan de Nederlandse universiteiten is plaats voor 50 tot 150 onder zoekscholen. Op elk van die scholen moeten jaarlijks min- S»ns 10 tot 12 onderzoekers worden opgeleid. De beste 10 tot 15 procent van de scholen zou ex( ra geld van de overheid moe ten krijgen. Di schrijft de commissie-onder- kscholen in haar eindrapport zij gisteren aan minister Rit- (onderwijs) heeft aangebo- De commissie werd voorge en door de toekomstig voor- er van het VNO, nu nog hoog- aar aan de Erasmusuniversi- teit in Rotterdam, prof. dr. A.H.G. Rinnooy Kan. Het extra geld voor de beste scholen moet uitgekeerd wor den via een nieuw stimulerings programma, adviseert de com missie. Voor dit programma is een bedrag nodig van structu reel 25 miljoen. Minister Ritzen vroeg de com- missie-Rinnooy Kan in april om een advies over de oprichting van onderzoekscholen. Ritzen wilde van de commissie weten hoe dergelijke scholen, waar toe komstige onderzoekers „in een omgeving van hoogwaardig on derzoek" worden opgeleid, er precies uit zouden moeten zien. Bovendien vroeg de bewinds man de commissie aan te geven hoe hij een stelsel van zulke scholen zou moeten realiseren. De commissie constateert in haar rapport dat het hard nodig is de opleiding tot onderzoeker enigszins te structureren. Met de introductie van het nieuwe type jonge onderzoeker, de assistent in opleiding (aio), in 1986 is er im mers een enorme variëteit aan onderzoeksopleidingen aan de universiteiten ontstaan. Rinnooy Kan en zijn collega commissieleden willen daar niet te veel aan veranderen. Zij zijn (Advertentie) Modieuze flanel melange band- plooibroek in acht kleuren Komfortabele leren veter schoen in vijf kleuren tegen het voorschrijven van één „ideaaltype" voor alle onder zoekscholen. In plaats daarvan pleit de commissie voor een „pluriform stelsel". Onderzoek scholen zouden onderdeel kun nen zijn van een faculteit, van een universiteit, maar ook een samenwerkingsverband kunnen zijn tussen universiteiten en tus sen universiteiten en niet-uni- versitaire onderzoeksorganisa ties als NWO, KNAW en TNO. Een school zal minstens 40 tot 50 aio's binnen haar muren moeten hebben. Bij een opleiding die vier jaar duurt, komt dat neer op een produktie per school van 10 tot 12 onderzoekers per jaar. Om de competitie tussen de scholen te bevorderen zou de overheid de beste 10 tot 15 pro cent van de scholen extra geld moeten geven. De commissie- Rinnooy Kan stelt met enige na druk dat de opleiding van aio's tot onderzoeker buiten de on derzoekscholen mogelijk moet blijven. De Vereniging van Sa menwerkende Nederlandse Uni versiteiten (VSNU) is verheugd over het rapport van de commis- sie-Rinnooy Kan. Het rapport legt de verantwoor delijkheid voor de vorming van de onderzoekscholen daar waar zij hoort, namelijk bij de univer siteiten, constateert de VSNU tevreden. Bovendien pleit de commissie voor extra geld. Zij erkent daarmee dat de universi teiten de „noodzakelijke im puls" voor de vorming van scho len met een internationaal voor aanstaande positie niet kunnen betalen. ALESSANDRIA/GENUA (AFP/ DPA/RTR) - Een zwaar busonge luk in het noorden van Italië heeft woensdag tientallen le vens geëist. Volgens de eerste medelingen van de politie zijn mogelijk 30 mensen omgeko men. Ongeveer tien inzittenden zijn gewond geraakt. Tijdens slecht weer is het voer tuig, een Italiaanse bus met 55 overwegend oudere passagiers, op de autoweg Genua-Alessand- ria van een viaduct gestort en 40 meter lager neergekomen. II. 9.450,- (excl. BTW} Dc nieuwste PTT Telefax 350 drukt af op gewoon papier; 06-0433 ideaal dus voor berichten die lang bewaard moeten Z™y worden. Daarnaast beschikt de PTT Telefax 350 over de allernieuwste mogelijkheden als automatisch kiezen en groeps- verzending om snel en efficiënt te kunnen faxen. Voor fl. 9450,- (excl. BTW) heeft u 'm in huis. Leasen vanaf fl. 223,50 per maand (excl. BTW). Wilt u meer info of documentatie? Bel dan gratis 06-0403 of fax gratis 06-0433. UTRECHT (ANP) - TNO en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu hygiëne (RIVM) zijn begon nen met een onderzoek naar de giftige stoffen die van na ture in aardappelen voorko men. De huidige gehalten aan toxische elementen ge ven geen aanleiding tot on gerustheid, maar de institu ten willen weten welke ef fecten de betreffende stof fen op den duur voor de volksgezondheid hebben. Dit deelde ir R. de Vos van het Instituut CIVO-Biotech- nologie en Chemie TNO gis teren mee op het symposium „Voedsel in Beweging". „Er is geen acuut gevaar, maar we weten niet wat de toxi sche stoffen bij langdurige en overvloedige inneming op het lichaam van de mens uit werken". Er zijn volgens de TNO-on- derzoeker gevallen bekend van ernstige vergiftigingen bij de mens door consumptie van aardappelen met een hoog gehalte aan solanine. Giftige uitwerking is te ver wachten bij het innemen van ongeveer 3 milligram per ki lo lichaamsgewicht. De hoeveelheid giftige stof fen in verse ongeschilde aardappelen, die voor con sumptie zijn bestemd, ligt tussen de 20 en 80 milligram per kilo. De stoffen bevinden zich vooral onder de schil. „Als men een aardappel schilt, wordt het gehalte aan toxische stoffen aanzienlijk minder", aldus ir De Vos. So- laninen grijpen vooral op het centraal zenuwstelsel en het maagdarmkanaal in. De onderzoeker schotelde zijn gehoor een menu voor van champignonsoep, entre- cöte, broccoli, selderij, aard appelen, wijn, bosbessen- taart en koffie. Deze etens waren bevatten van nature een aanzienlijk aantal po tentieel toxische stoffen, waarvan de kennis gebrek kig is. De Vos noemde onder meer hydrazines (champig nons), heterocyclische ami- nen (entrecöte), furanocu- marinen (selderij), glucosi- nolaten (broccoli), biogene aminen (wijn), quercetine (bosbessentaart) en caffeine (koffie). „Dit behoeft niet bij voor baat verontrusting te wek ken, maar vraagt wel om on derzoek om op gelijk niveau te komen met de kennis over chemische toevoegingen en besmettende stoffen". „De nieuwe voorstellen houden geen wezenlijke verandering in ten opzichte van de oorspronke lijke tariefverhogingen", stelt de vereniging. Ze vindt dat die ver hogingen op een slecht moment komen, omdat ze uitgaan boven de stijging van de autokosten „en dus niet zullen leiden tot een afname van het autogebruik". Bovendien worden bepaalde groepen reizigers extra bena deeld, aldus ROVER. Een woordvoerder van de stich ting Natuur en Milieu vindt dat er weinig veranderd is: „Een zeer slechte maatregel is omgebogen tot een slechte". Aan het zachte om niet te zeggen warme weer van de afgelopen dagen is na een abrupt einde ge komen. Gistermiddag en -avond trok het koufront van een de pressie bij Schotland over de re gio en achter dit gepasseerde systeem bevond zich koude en onstabiele lucht, die met ingang van heden over ons uitstroomt. Inmiddels zijn de sturende weer systemen aan het veranderen, zodat er de komende dagen een wisselvalliger weertype te ver wachten is. De dienst gaat nu uitgemaakt worden door de pressies, troggen en fronten. Dat houdt in dat het weer meer 'herf stig' zal zijn. Vandaag zal het wisselend bewolkt zijn en af en toe valt er een bui. Er staat een pittige wind kracht 5 tot 6 uit west tot zuidwest. De thermome ters zullen dan ook moeite ge noeg hebben om de 15 graden te halen. Wind: west tot zuidwest 5 tot 6 Bft., zicht: goed, temperatuur kustwater: 15 graden, afwijking waterstanden: geringe verho gingen, maxiumum golfhoogte monding Scheldes: omstreeks een meter. Voor morgen: in de westelijke stroming beweegt een warmte- front. Dit veroorzaakt vrij veel bewolking waaruit tegen de avond regen kan vallen. De wind is matig tot vrij krachtig uit zuidwestelijke richtingen. De temperatuur ligt rond de 15 gra den. Voor zaterdag tot en met maan dag: onbestendig en vrij veel wind. ZON EN MAAN 5 oktober Zon op 0647 onder 1809 Maan op 1800 onder 0812 uur cm uur cm Donderdag 4 oktober VM 13.02 Vlissingen 01.25 250 13.39 245 Terneuzen 01.46 271 14.01 267 Bath 02.46 314 15.05 308 Roompot-buiten 01.30 193 13.40 181 Zierikzee 03.10 180 15.20 165 Yerseke 03.10 205 15.20 193 Philipsdam-West 03.30 189 15.35 170 Vrijdag 5 oktober Vlissingen 01.59 266 14.16 263 Terneuzen 02.21 288 14.37 285 Bath 03.24 330 15.41 325 Roompot-buiten 02.00 206 14.20 197 Zierikzee 03.50 184 15.55 171 Yerseke 03.45 211 16.00 202 Philipsdam-West 04.10 191 15.25 178 uur cm uur cm Donderdag: 4 oktober Vlissingen 07.46 175 20.10 213 Terneuzen 08.12 187 20.41 224 Bath 09.21 211 21.48 245 Roompot-buiten 07.40 122 19.55 158 Zierikzee 08.55 117 21.15 151 Yerseke 09.00 134 21.25 167 Philipsdam-West 09.00 128 21.20 162 Vrijdag 5 oktober Vlissingen 08.22 186 20.48 221 Terneuzen 08.52 197 21.20 233 Bath 10.00 217 22.30 251 Roompot-buiten 08.10 128 20.35 163 Zierikzee 09.25 120 21.50 154 Yerseke 09.35 138 22.05 170 Philipsdam-West 09.35 132 21.55 165 Verwachte weersituatie voor: 4-10-90 13 uur yh> hagel zonnig windrichting lage-druk mistbanken H hoge-druk verplaatsings richting luchtdruk in millibaren Weersvooruitzichten geldig tot en met vrijdag: Canarische Eilanden en Madei ra. Wat bewolking en dat bete kent vooral voor de Canarische eilanden minder zon dan de af gelopen dagen. Het blijft er ove rigens wel droog. Voor Madeira is dat de komende dagen niet te garanderen. Marokko. Een toenemende be wolking. Zeker in het binnen land een duidelijke kans op een regen- of onweersbui. Aan de kust met name richting Tanger, in het noorden dus, ook toene mende regenkansen. Spanje. In het noorden morgen en overmorgen nog kans op een lokale regen- of onweersbui, o.a. aan de Costa Brava, de Costa Dorada en ook nog op Mallorca en omliggende eilancjen. De Cos ta Blanca morgen en overmor gen waarschijnlijk zonnig, een kleine 30 graden. Aan de Costa del Sol kan wat bewolking over drijven, maar droog blijft het er met nog een flink aantal uren zon en zeker 30 graden op de thermometer. In het weekend wordt heel Spanje zonniger met zomertemperaturen. Portugal. In de Algarve af en toe veel bewolking, een bui is zeker niet uit te sluiten. Wel blijft het warm in de Algarve. In het week- .end wordt ook Portugal zonni ger. Frankrijk. In het noorden mor gen enkele buien. Richting Vo gezen kan het langdurig rege nen. Vrijdag wordt het iets beter in noord Frankrijk, maar later op de dag misschien toch weer wat regen aan de Kanaalkust. De zuidwesthoek van Frankrijk morgen een snel doorbrekende zon. Het blijft er zonnig. Morgen in de Dordogne iets boven de 20 graden, in het weekend weer een kleine 25 graden. Corsica en Sardinië. Een paar regen of onweersbuien, vrijdag een toenemende noordenwind. Zwitserland, Oostenrijk en Hongarije. Morgen van het wes ten uit meer bewolking met buien, plaatselijk onweer. Vrij dag in Zwitserland weer een goed doorbrekende zon, in Oos tenrijk en Hongarije zullen dan nog wel enkele buien vallen bij temperaturen van een graad of 15. Italië. Morgen veel buien vooral in het noorden, vrijdag in heel italie slecht weer. Zaterdag zou het in het noorden wat zonniger kunnen worden. Joegoslavië Griekenland en Turkije. Slecht weer op komst daar. Morgen nog beperkt tot het noorden van Joegoslavië. Griekenland en Turkije zijn morgen nog zeer zonnig met een graad of 30, op veel plaatsen. Tunesie. Geleidelijk minder zonnig en vanaf vrijdag duide lijk minder warm, maar toch nog wel een dikke 25 graden. Weerrapporten 3 oktober 19 uur °C Amsterdam regen 14 Aberdeen onbewolkt 8 Athene onbewolkt 21 Barcelona half bew. 21 Berlijn onbewolkt 17 Budapest onbewolkt 13 Bordeaux zwaar bew. 19 Brussel half bew. 19 Cyprus onbewolkt 23 Dublin regenbui 8 Frankfurt zwaar bew. 18 Genève onbewolkt 17 Helsinki motregen. 6 Innsbruck half bew. 19 Istanbul zwaar bew. 19 Klagenfurt onbewolkt 14 Kopenhagen zwaar bew. 13 Las Palmas licht bew. 25 Lissabon half bew. 19 Locarno zwaar bew. 16 Londen zwaar bew. 12 Luxemburg zwaar bew. 18 Madrid zwaar bew. 20 Malaga half bew. 24 Mallorca half bew. 23 Malta half bew. 24 Moskou half bew. 2 München onbewolkt 15 Nice regen 21 Oslo zwaar bew. 13 Parijs zwaar bew. 17 Praag onbewolkt 14 Rome regen 22 Split onbewolkt 19 Stockholm zwaar bew. 11 Warschau onbewolkt 8 Wenen onbewolkt 14 Zürich zwaar bew. 18 Tunis half bew. 26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 5