Toiletbril te vies om aan te raken Rwanda vraagt België na invasie vergeefs om hulp Ter Veld: quotering gehandicapten is nog niet van de baan Angst voor Duitsland onnodig commentaar Gedenken d; Crematie Liesbeth den Uyl drukbezocht PZC binnen- en buitenland Prinses bezoekt geestelijk gehandicapten Noor zoekt al maand naar zijn woning Mgere premie bij vermindering ziekteverzuim Jongeren in Sovjetunie negeren oproep dienst Vluchtelingen vallen aan vanuit buurland Uganda tan bedwelmd fen beroofd DONDERDAG 4 OKTOBER 1990 ctieplan Grens dicht Kok wil knopen doorhakken voor verkiezingen ervangingsfonds voor scholen >EN HAAG (ANP) - Er komt >en nationaal zogeheten „Ver- I /angingsfonds" voor het onder vijs. Uit dat fonds moeten straks alle kosten van vervan- I fing bij ziekte op scholen wor- f len betaald. Het fonds wordt gevuld door premies die de ttcholen moeten opbrengen. Die trijgen er zo belang bij dat het siekteverzuim in het onderwijs laait. I Dit schrijft minister Ritzen van I tnderwijs in de notitie „Preven- ■j ;ie van ziekteverzuim en I arbeidsongeschiktheid in het I jnderwijs", die hij woensdag raar de Tweede Kamer heeft ge- I ;tuurd. I Scholen zullen verplicht worden I nee te doen aan het Vervan- I pngsfonds, aldus Ritzen in de ïotitie. Na de invoering van het I ;ogeheten „formatiebudgetsys- I ,eem", een nieuwe financiering I 'an het personeel in basis- en I 'oortgezet onderwijs, krijgen de I icholen het geld voor de premies 'oor het Vervangingsfonds op I ïun rekening overgemaakt. Daalt het ziekteverzuim, dan sullen zij minder premie gaan )etalen en mogen zij de rest van iet geld ergens anders voor ge- iruiken. 7aast dit voordeel voor alle I scholen gezamenlijk wil Ritzen ■ji le scholen ook individueel sti- nuleren om de kosten van het I siekteverzuim terug te dringen. n de jaren dat het Vervangings- onds geld overhoudt, zou een ieel van dat geld aan de scholen et het laagste ziekteverzuim oeten worden terugbetaald. et Vervangingsfonds is één an de maatregelen die Ritzen il nemen om het ziekteverzuim n de arbeidsongeschiktheid in et onderwijs terug te dringen, aatregelen zijn hard nodig, schrijft de bewindsman in de no- ,itie aan de Tweede Kamer, ivant het ziekteverzuim en het lantal afkeuringen in het onder vijs zijn hoog. De notitie, Ritzen ïoemt het een „actieplan", 'ormt de invulling voor het on- lerwijs van het algemene beleid '.er bestrijding van ziektever- suim en arbeidsongeschiktheid ij de overheid, zoals het kabi- et dat onlangs formuleerde, et ziekteverzuim in het onder ijs was in 1989 7,2 procent, al- ,us Ritzen. In 1976 was dat per centage nog maar 4,6 procent. Het aantal afkeuringen door arbeidsongeschiktheid per 1.000 werknemers per jaar in het on derwijs is op dit moment 13. Bij de overheid als geheel ligt dit aantal op li. Deze cijfers zijn ook nog geflat teerd, omdat het onderwijs spe ciale regelingen kent (de eigen arbeidstijdverkorting en de re gelingen voor vervroegde uittre ding VUT en DOP), die oudere werknemers sterk ontzien. Nor maal zijn oudere werknemers een groep met èen grotere kans op ziekte of arbeidsongeschikt heid. Met de vergrijzing in het onderwijs in combinatie met de naderende afschaffing van de re geling DOP dreigt dan ook een sterke stijging van huidige cij fers. Ziekte en arbeidsongeschikt heid kost het onderwijs jaarlijks miljarden, becijfert Ritzen. De minister schat het „rendements- verlies" in het basis- en voortge zet onderwijs als gevolg van ziekteverzuim op ongeveer 1 miljard gulden. De kosten van vervanging bij zieken belopen daarbovenop 500 miljoen. Aan arbeidsongeschiktheid in het onderwijs geeft de overheid op dit moment elk jaar 800 miljoen gulden uit. Ritzen wil zich met zijn actie plan richten op de belangrijkste oorzaken van verzuim en arbeidsongeschiktheid. Volgens de bewindsman zijn dat proble men van leraren met hun klas, conflicten met de schoolleiding en collega's en de drukke werksi tuatie voor een deel van de lera ren omdat de taken binnen de school ongelijk zijn verdeeld. Ook het ontbreken van een goed management en een goed perso neelsbeleid binnen de scholen speelt een rol, meent Ritzen. WILP - Twee bewoners van de leefgemeenschap voor geestelijk gehandicapten De Lathmer in Wilp (bij Deventer) begroetten woensdag prinses Margriet. Links zit Irma Lobbert met bloemen klaar, rechts Bas Poortman. De prinses bracht een werkbezoek aan het instituut (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - De hygiëne in openbare toiletten laat nog steeds veel te wensen over. Vooral toiletten in warenhuizen, ziekenhuizen en sportaccommodaties zijn onhygiënisch, zo blijkt uit onderzoek van het vak blad Bedrijfshuishouding. De toiletbril was bij meer dan de helft van de 150 onderzochte toiletten sterk ver ontreinigd. Gemiddeld is slechts 27 procent van de openbare toilet ten echt schoon, een zelfde percentage als bij het onder zoek vorig jaar. Maar het aantal toiletten dat vap 'matig' naar 'slecht' ging is gestegen, en dat betreft dan de openbare toiletten in de gezondheidszorg, de warenhuizen en in sportac commodaties. Van de herentoiletten was slechts één op de vijf schoon, ofwel 20 procent. Vorig jaar bedroeg dat percentage nog 31. De damestoiletten scoren hoger: 33 procent werd als schoon beoordeeld, tegen 24 procent vorig jaar. De toiletten bij bedrijven zijn het schoonst (gemiddeld 45 procent), dan volgen de toiletten in overheidsgebou wen (38 procent schoon). De horeca staat met 28 procent op de derde plaats, sportaccommodaties met 25 procent vierde en de gezondheidszorg met 24 procent op de vijfde plaats. De warenhuizen komen met 20 procent schoon op de voorlaatste plaats, terwijl de sector vervoer (toilet ten op stations, in treinen en tankstations) onderaan eindigt (daar werd 12 procent schoon beoordeeld). Om de bacteriologische verontreiniging te meten, nam het onderzoeksteam monsters van de toiletbril, de spoelknop, de deurkruk en de knop van de kraan. Daar bij bleek dat de toiletbril in meer dan de helft van de gevallen (54 procent) sterk verontreinigd is. De knop van de kraan was bij 40 procent van de onderzochte toiletten bacteriologisch verontreinigd, de spoelknop of trekker was bij 20 procent en de deurknop bij 7 procent van de toiletten vies. fêHgg V- Advertentiej I (Van onze correspondent NAIROBI - De regering van het iddenafrikaanse Rwanda eeft 4000 soldaten naar het Noordoosten van het land ge stuurd om tegenstand te bieden San vanuit Uganda binnenge vallen rebellen. De Rwandese .president Habyarimana heeft in Brussel de voormalige kolo niale macht België officieel om Inilitaire hulp verzocht. Het Kelgische kabinet heeft dit ver- goek afgewezen, eneraal Fred Rwigyena, een wandees die in het Ugandese ger heeft gediend en nu de re- ellie leidt, zei woensdag dat zijn anschappen zich zo'n 15 kilo eter in Rwanda bevinden en fijdens hun opmars zeker 30 re- eringsoldaten hebben gedood n een aantal pantserwagens ebben buitgemaakt. Volgens e generaal bestaat zijn leger uit luim 7000 man, die naar de moofdstad Kigali willen opruk- Ken om het regime van president Huvenal Habyarimana omver te gverpen. et merendeel van de rebellen ehoort tot de Tutsi-stam, die wanda heeft geregeerd tot |959, toen de macht werd over- lenomen door de veel grotere utu-stam. Sindsdien zijn de tsi's stelselmatig onderdrukt Rwanda en zijn zeker 85.000 Btamleden naar het buurland Uganda gevlucht. Sommigen hebben zich de afgelopen jaren bij het Ugandese leger aangeslo ten en zijn nu Rwanda binnenge vallen. Een woordvoerder van de rebel len benadrukte woensdag ech ter dat het niet alleen om vluch telingen en Tutsi's gaat, maar dat zij ook worden gesteund door vele Hutu's in Rwanda, die het corrupte regime van presi dent Habyarimana beu zijn. De hoofdstad Kigali, zo'n 100 ki lometer van het strijdtoneel ver wijderd, was gisteren rustig. In het hele land is een avondklok ingesteld. De Rwandese presi dent, die zich op het moment van de invasie in New York be vond, is inmiddels naar huis te ruggekeerd. Hij maakte woensdagmorgen een tussenstop in Brussel, waar hij onder meer een onderhoud had met koning Boudewijn. Kort daarna maakte een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken bekend dat Habyarimana de Belgische rege ring om militaire hulp heeft ge vraagd. Dit verzoek is formeel af gewezen. Maar onderzoekt het Belgische kabinet mogelijkhe den om de 1500 Belgen in Rwan da te evacueren. Uganda, dat de vanaf haar grondgebied gelanceerde inva sie heeft veroordeeld, heeft in middels haar grens met Rwanda gesloten om te voorkomen dat nog meer opstandige Rwande- zen de grens oversteken en ande ren naar Uganda terugkeren. Bovendien zijn extra veilig heidsmaatregelen genomen in het grensgebied. Zo zijn op de weg van de hoofdstad Kampala naar het grensgebied in zuid west Uganda wegversperringen opgericht, waar door de politie streng wordt gecontroleerd, ter wijl rond de kampen waar de Rwandese vluchtelingen zich bevinden extra militairen zijn gestationeerd. De Ugandese regering heeft voorts aangekondigd hard te zullen optreden tegen Rwande- zen die uit het Ugandese leger zijn gedeserteerd om deel te ne men aan de invasie. MOSKOU (AFP) - Ongeveer 400.000 jongeren uit de Sovjetu nie hebben niet gereageerd op hun oproep voor militaire dienst deze herfst. Dit heeft het niet-officiële Sovjet-perss- agentschap Interfax woensdag gemeld. Interfax haalde in zijn bericht de stafchef van de grondstrijd krachten, generaal Dmitri Grin- kevitsj, aan. Volgens de generaal zijn de voornaamste schuldigen de plaatselijke besturen die de dienstplichtwetten niet respec teren, en de parlementen van be paalde republieken. Behaaglijke trenchcoat in chintz kwaliteit. Kleuren: beige, navy, kaki, don kergrijs en kit. Normaal 159.- Lange Delft, Middelburg en Lange Kerkstraat, Goes. RNHEM (ANP) - Een 19-jarige rnhemmer is, naar nu pas be- end is geworden, dinsdag- vond in Arnhem beroofd van jisijn bankpas en veertig gulden, adat een of meer onbekende vervallers hem bedwelmd adden met een op chloroform fijkend gas. oor zover bekend bij de Arn- emse politie is het voor het erst in Nederland dat iemand 'P een dergelijke manier be- oofd wordt. De man liep om wart voor acht dinsdagavond de nog vrij drukke Arnhemse innenstad. Plotseling werd hij zijn rug geduwd, waarna een imbekende hem iets in zijn ge jacht drukte, waardoor hij be dwelmd raakte. jDe man kwam ruim een uur later weer bij, meer dan vier kilometer ferwijderd van de plek waar de bedwelming plaats had gevon den, aldus de politiewoordvoer ster. DEN HAAG (ANP) - Alhoewel de term quotering - het ver plicht stellen van een percenta ge gedeeltelijk afgekeurde men sen bij bedrijfsleven en over heid - niet voorkomt in de tekst van het akkoord dat dinsdag werd bereikt in het najaars overleg, is die mogelijkheid niet van de baan. Staatssecreta ris Ter Veld van sociale zaken en werkgelegenheid ziet in het bereikte resultaat geen aanlei ding af te zien van een advies aanvraag aan de Sociaal-Eco nomische Raad over die ver plichte quota alhoewel die hoe dan ook de komende twee jaar nog niet zullen worden opge legd. Dat zei de staatssecretaris woensdag bij de presentatie van haar Nota Sociale Zekerheid 1991. Ter Veld vindt dat het pak ket om arbeidsongeschiktheid tegen te gaan waarover de socia le partners het eens zijn gewor den enkele zeer goede maatrege len bevat. WD, D66 en Groen Links vin den dat kabinet en parlement zelf het heft in handen moeten nemen om het aantal WAO'ers te verminderen en de werkloos heid onder de minderheden te rug te dringen. In hun ogen is het najaarsoverleg mislukt en is het nu de beurt aan de politiek om volgende week - bij de debatten over de Miljoenennota - voor stellen te ontwikkelen. De VVD liet dinsdagavond al weten wettelijke voorschriften met betrekking tot de WAO noodzakelijk te vinden. VVD- woordvoerder Linschoten voeg de daar woensdag aan toe dat de sociale partners ook over het vraagstuk van de minderheden in feite niets hebben afgespro ken en dat bij de aanpak van dit probleem weer een jaar verloren dreigt te gaan. Ook D66 is teleurgesteld. „Een werkelijk uitzicht op een oplos sing van de problemen dreigt te verdwijnen in een sluier van ad viesaanvragen". Slot van pagina 1 richtte zich in een boodschap tot alle landen van de wereld. Hij verklaarde dat er van Duitse bo dem alleen nog maar vrede zal uitgaan. De Duitsers zijn zich zeer goed bewust van de morele en juridische verantwoordelijk heid die voortvloeit uit hun ge schiedenis, aldus Kohl. Ook op de tweede dag van het herenigsfeest bleven in Berlijn werkelijk grote problemen uit. Rond 10.000 tegenstanders van de hereniging trokken onder het motto „Duitsland houdt je grote bek. Het is genoeg" door de stad. „Nooit meer Duitsland" scan deerden de deels vermomde de monstranten die van Kreuzberg in het Westen naar de Alexan- derplatz in het Oosten van de stad marcheerden. De politie was massaal aanwezig. Alleen bij de Alex kwam het tot kleine, maar keiharde schermutselin gen tussen zogenaamde autono men en de politie, die tot in de nacht voortduurden. Verder vierde heel Berlijn feest. Minder plezierig verliep de dag voor de laatste chef van de DDR-spionagedienst Gross- mann. Hij werd op de dag van de eenheid opgepakt door de West- duitse justitie, omdat nu de Westduitse wet geldt. Zijn voor ganger, de legendarische Mar kus Wolf, was gevlogen. Naar de Sovjetunie, zo verluidde in West duitse kringen. Ook Hans-Joa chim Tiedge, de ex-baas van de Westduitse contra-spionage die vijfjaar geleden zijn heil zocht in de DDR, is ook spoorloos. In to taal zoekt de Duitse centrale re cherche 50 DDR-spionnen. Zie ook pagina 4: Helmut Kohl's boodschap aan de wereld OSLO (AF) - Toen Jermund Skogstad tijdens de verhuizing naar zijn nieuwe appartement in Oslo besloot om even wat te gaan eten in de stad, vertrok hij zonder zijn nieuwe adres op te schrijven. Dat was een maand geleden. Hij was woensdag nog altijd op zoek naar zijn woning. „Het is gênant, maar ik kan de weg naar mijn appartement ge woon niet terugvinden", aldus de 50-jarige man. „Ik loop elke dag te zoeken". Ten einde raad i M111111M i M1111111111 eze week streken de machten, die als de over winnaars van de Tweede Wereldoorlog te boek staan, in een voordien verdeeld Berlijn de vlaggen. De Duitse eenwording werd zo ook uiterlijk een feit. Een overvloed aan worst, bier en gebral moest dui delijk maken, dat het om een massaal en gedenkwaardig feest ging. De huiver van eveneens velen bleef haast onbe noemd. Eindelijk, zo las men links en rechts, eindelijk is de finale streep onder de rekening gezet. Is dat ook zo? Staat de loop der geschiedenis ons toe, voortaan over oorlog en bezet ting te spreken als over een onwelgevallig intermezzo? Vandaag worden op vier plaatsen aan de Walcherse kust in alle soberheid oorlogsmonumenten onthuld. Een mis handeld eiland plaatst op de grens van land en water zijn tekens in de tijd. Ze zullen daar, voor nu en later, de waardig heid dienen die de dwingelandij te boven gaat. De kracht van een zinvol gedenken ligt niet zozeer in een verleden dat tot waarschuwing strekt, maar vooral in een heden én een toe komst die de boodschap verstaan. Het kan niet de bedoeling zijn de verschrikkelijke actualiteit van een oorlog te verlen gen en uit te bouwen tot in de verre nadagen. Gedenken dient te leiden tot nieuwe perspectieven. Een wereld die opnieuw de adem inhoudt, heeft behoefte aan een krachtig humaan signaal. De mensheid staat op de grens van een steeds groter wordende strijd. De waanzin van de oorlog trekt haar wereldbeheersende sporen. Hoe groot of klein is de enkele mens in die woelingen? Het is van belang, dat ook in een klein verband als het Walcherse de les van het verleden ter harte is genomen. Enkelen willen de tolk zijn van wat velen bezig moet houden. Ze doen dat aan de hand van een waardig betoog dat aansluit bij dat van over tuigde kunstenaars. Zo kan een gedachte tot gestalte komen en wordt een gevoelen tot een markant signaal. Het werk van de stichting die de uitvoering van deze mo numenten op Walcheren heeft mogelijk gemaakt, is niet van kritiek verschoond gebleven. Vragen te over: Is het wel zinvol om zoveel jaren na een bezetting nog aan boze tijden te herinneren? Waarom al dat geld en werk voor een streek en niet voor het gehele gewest? Waarom juist die lokaties, die kunstenaars, die ontwerpen? Waarom, waarom, waarom? De discussie over de zin van de operatie sluit nauw aan bij de oud-hollandse 5 mei-palavers. Het antwoord moet luiden: Een gemeenschap die zichzelf geen toekomst gunt, beperkt zich tot terugblikken. Kijk liever vooruit en vindt een wijder strekkende zin in de kracht van de signalen. Wat kunnen we er nu en straks mee doen? Dat brengt ons bij de disputen over de beeldende kwali teit van de monumenten. Hier en daar is kwistig gebruik gemaakt van de voor een brede discussie wat armelijke be grippen mooi en lelijk. Dat leidt tot twisten die vreemd zijn aan het doel en de bedoelingen. Juist nu het zozeer gaat over fundamentele vrijheden, ontstaat bij de beoordelaars blijk baar de behoefte tot indammen van de vrijheid die de basis is van de kunst. Ook die principiële vrijheid is in strijd gewon nen op de dwingelandij. Wie verlangt in zaken waar de men selijke waardigheid in het geding is, naar de oppervlakkige schoonheid die men mooi kan noemen? Het gaat daarente gen om de kracht van het pleidooi. Het zou streek nóch ge west ontsieren als op meer plaatsen de kern zo treffend werd geraakt als nu op Walcheren het geval is. O. DRIEHUIS (GPD) - Honderden mensen namen woensdag in het crematorium Velsen afscheid van Liesbeth den Uyl-van Ves- sem, die zondag in Amsterdam aan kanker overleed. Elisabeth Jacoba den Uyl-van Vessem was de weduwe van PvdA-topman Joop den Uyl, die driejaar geleden stierf. Veel par tijgenoten, onder wie de minis ters Kok, Ritzen en Pronk en de staatssecretarissen Wallage en Ter Veld, woonden de uitvaart plechtigheid bij. Ook premier Lubbers was aanwezig. Minister Dales (Binnenlandse Zaken) voerde het woord na mens de PvdA. Zij leerde Lies beth den Uyl kennen toen ze in 1981 onder minister Joop den Uyl staatssecretaris van sociale zaken werd. „Toen was ze de vrouw van Joop en de moeder van een groot gezin", zei Dales. „Maar ik zou al snel ontdekken dat ze veel meer was. Ze trok haar eigen politieke spoor, soms tegen de keuze van haar man in. Ze had voor iedereen respect. Zij was een democrate in hart en nieren". DEN HAAG (GPD) - Minister Kok (financiën) wil eind janua ri, begin februari 1991 knopen doorhakken ten aanzien van nieuwe bezuinigingen voor de jaren 1992-1994. In PvdA-kring werd er gisteren op gewezen dat Kok de besluit vorming bewust voor de Staten verkiezingen wil. „Als het CDA de koppeling ter discussie wil stellen, is dat tenminste voor die verkiezingen duidelijk", zo werd gezegd. meldde Skogstad zich bij het in Oslo verschijnende dagblad Af- tenposten, dat dinsdag zijn naam en foto publiceerde. Hij hoopt nu dat zijn huisbazin con tact opneemt, maar woensdag middag had die zich nog niet ge meld. De verstrooide huurder, afkom stig van het platteland, is een nieuwkomer in de Noorse hoofd stad en raakte in de wirwar van straten verdwaald toen hij op zoek ging naar een cafe. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bik ker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Goes, Middelburg en Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdagstot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3