PZC Zierikzeeënaar promoveert op verering van heilige Anna Fiom-Zeeland officieel in nieuw kantoor isolement dreigt oor kruiswerkers alcheren-Oost Zeeuwse deelname aan aquariumdag "en die van geen ophouden weten. provincie donderdag 4 oktober 1990 19 Extra investering in pompstation Braakman 30 Platteland Ongelijk Automatisering Windenergie B mdbrief verpleegkundigen Windhondenren op baan in Goes jehandicapten Gouden Cirkel Verloting ZIERIKZEE - Zeeuwse plaat sen als Sint Annaland en Sint Anna ter Muiden herinneren aan haar: Sint Anna, volgens de legende de grootmoeder van Jezus. In de Middeleeu wen werd ze vereerd, nu is ze in vergetelheid geraakt. Drs J. A. Brandenbarg uit Zierikzee brengt haar, maar vooral de enorme verering van de heili ge omstreeks 1500, weer tot le ven. Maandag promoveert de neerlandicus, docent en con rector aan de rijksscholenge meenschap in Zierikzee, aan de Universiteit van Amster dam op 'de verspreiding en waardering van de historie van Sint Anna.' Anna was, zo wil de legende, de oma van Jezus. Ze werd wedu we en hertrouwde twee keer. Uit de drie huwelijken kreeg ze drie dochters, onder wie Maria. Ze had zeven kleinkinderen. Jezus Christus was ongetwij feld de belangrijkste, maar ook de zes anderen bleven bepaald niet onopgemerkt: de neven van Christus werden apostel. „Zij scharen zich allemaal ach ter je als je Anna aanroept", constateert Brandenbarg. Ton Brandenbarg: wetenschappelijke belangstelling voor heili ge Anna foto Pieter Honhoff) De eerste tekenen van Anna- verering dateren voor zover be kend uit het zesde-eeuwse Je ruzalem en Constantinopel. Omstreeks 1100 dringt de cul tus in het westen door. Tot vol le wasdom komt de devotie aan het eind van de vijftiende eeuw. Brandenbarg: „Ze was ongelofelijk populair. Alleen al in Nederland zijn 150 beelden gevonden. In Zeeland zijn di verse rederijkerskamers aan haar gewijd: Middelburg, bij voorbeeld, en Veere, Sint An naland en Nieuwerkerk." Die laatste plaats was ook in vroeger tijden klein. Dat be wijst volgens Brandenbarg dat de Annaverering niet uitslui tend een stedelijk verschijnsel was. Ook op het platteland kreeg ze de volle aandacht. De cultus was evenmin groepsge bonden. Alle rangen en stan den vereerden haar, van een- voudigen tot het hovelingen. En niet alleen katholieken de den mee, ook de geleerde vroeg-humanisten waren geïn teresseerd. Juist die brede ver ering was voor Brandenbarg aanleiding de zaak nader te on derzoeken: „Als zoveel mensen bewogen zijn, dan is er kenne lijk iets aan de hand in de sa menleving." Brandenbarg ging bibliothe ken in Londen, Antwerpen en Duitsland langs, op zoek naar Anna-teksten. Hij analyseerde ze en bracht ze in verband met cultuur-historische achter gronden. Die benadering was voor hem niet vreemd. Hij werkt samen met stichting Werkplaats wetenschap en maatschappij. Deze stichting is naar aanleiding van het jaar van de vrouw (1975) opgericht en doet vanuit verschillende takken van wetenschap onder zoek naar maatschappelijke verschuivingen. Zo'n verandering voltrok zich ook in de Anna-verering. Gaandeweg werden er vraag tekens gezet bij de drie huwe lijken van de heilige. „Drie keer getrouwd geweest! Daar kreeg men in de vijftiende eeuw kromme tenen van." Een nieuwe huwelijksmoraal, waarin de man leiding gaf en de vrouw gehoorzaamde, deed zijn intrede. Bij die moraal pas te een deugdzame, vrome An na veel beter dan een machti ge, invloedrijke. In Bretagne, Belgie en het Lim burgse Koolwijk wordt Anna nog steeds aanbeden. Bran denbarg bezoekt die plaatsen niet. „Nee, ik heb wetenschap pelijke belangstelling. En dat is toch wat anders. En waarom juist voor Anna? Wellicht heeft het wat te maken met mijn ei gen overgrootmoeder. Ze is 102 geworden en bestierde de hele familie. Net als Anna eigen lijk." Titel proefschrift: Heilig familie leven. Auteur: Ton Brandenbarg. Uitgeverij Sun, Nijmegen. Ver krijgbaar in de boekhandel. MIDDELBURG - Het Regionaal Bureau Zeeland van de Lande lijke Vereniging Ambulante Fiom neemt morgen, vrijdag, haar nieuwe Middelburgse kan toor feestelijk in gebruik. De in stelling is begin dit jaar ver huisd van een pand aan de Var- kensmarkt naar een veel groter gebouw in de Bellinkstraat. De Fiom verleende aanvankelijk voornamelijk hulp aan vrou wen en meisjes met problemen rondom zwangerschap en aan alleenstaande moeders. Sinds midden jaren tachtig heeft de organisatie veel meer zaken op gepakt, die verwant zijn met de oorspronkelijke taken. De Fiom werkt sinds eind jaren zeventig in Zeeland. Eén maat schappelijk werkster begon van uit een kantoortje aan de Loska- de haar werk. De Zeeuwse Fiom maakte in de afgelopen tien jaar een revolutionaire groei door. Momenteel telt de instelling acht medewerkers en de organi satie houdt zich inmiddels - naast de hulpverlening bij zwan gerschappen - ook bezig met problemen rond adoptie, schei ding, seksueel geweld, stiefou derschap en andere nieuwe vor men van ouderschap. „Het is natuurlijk niet zo dat mensen veel meer met dergelij ke problemen geconfronteerd worden dan vroeger, maar je mag er nu over praten", ver klaart bestuurslid Ellen Meijer de groei. „Het maatschappelijke taboe op veel zaken is doorbro ken. Vroeger kwamen er natuur lijk ook veel zwangere meisjes naar de Fiom, die te maken had den gehad met seksueel geweld, maar daar werd niet naar ge vraagd. Het ging in eerste in stantie om een oplossing voor het kind dat in aantocht was." „Er is sprake geweest van een verdieping", zegt coördinatrice Martine Buitink. „Er zijn steeds meer gerichte methodes ontwik keld om bepaalde groepen met hun specifieke problemen te hel pen. We kregen in de loop van de tijd door dat er ook heel wat ver schillen waren in bijvoorbeeld een groep alleenstaande ou ders." „We hebben als organisaties de afgelopen jaren veel geleerd van de vrouwenhulpverlening", con cludeert Martine Buitink. „Door het werk van de Fiom heeft er al tijd al een nauwe band bestaan met de vrouwenbeweging. De daar ontwikkelde hulpverle ningsvormen hebben we heel duidelijk ook opgepakt, omdat ze voor vrouwen bleken te werken. Veel andere hulpverle ners leggen de nadruk op praten en zo tot inzicht komen in de ei gen problemen. Wij ruimen ook heel nadrukkelijk tijd in voor li chamelijke oefeningen, waar mee je bijvoorbeeld een emotie af kan reageren. Ook letten we erop wat iemand met zijn li chaamstaal zegt." „Onze visie op de problemen waar we mee geconfronteerd worden is dat veel moeilijkhe den zijn onstaan door de ongelij ke machtsverhoudingen tussen mannen en vrouwen. We kiezen in onze hulpverlening altijd uit drukkelijk voor het slachtoffer. We werken graag met groepen, omdat veel mensen er wat aan hebben om hun problemen met mensen in een soortgelijke si tuatie te bespreken. Het isole ment wordt zo doorbroken." Op de vraag waar de Fiom zich in de toekomst op toe zal leggen, kan Martine Buitink geen ant woord geven. „Ik denk dat het ook niet goed is, wanneer je al tien jaar tevoren weet, wat je gaat doen als hulpverleningsin stelling. Wij spelen altijd heel sterk in op maatschappelijke ontwikkelingen en vragen die daaruit voortkomen." Zuivering acht miljoen duurder ÏÉUPPINE - De realisatie van li tweede zuiveringseenheid H het waterpompstation Braakman in de Kleine Stella- jolder bij Philippine gaat ruim lit miljoen gulden meer kos- jen dan in eerste instantie was voorzien. De totale bouwkosten worden nu geraamd op 23,5 mil- joep gulden (eerst 15 miljoen), Itllusief een reinwaterkelder. jjt werd woensdagmiddag dui- lïijk bij de officiële start van delbouw van de tweede fase van hei pompstation. W. Don, presi- L- Kt-commissaris van de Delta Nutsbedrijven, legde hieraan de 'eerste' hand. De nieuwe een heid moet voor de zomer van 1992 operationeel zijn. Volgens ir P. Stoter, directeur van de Delta Nutsbedrijven, worden de meerkosten veroor zaakt door aanpassingen in het ontwerp van de tweede fase en de algemene prijsstijgingen. „Tot dusver hebben we voor de desinfectie van het water ge werkt met chloordioxyde. Hoe wel dat altijd goed is gegaan (en nog steeds voldoet), heeft de ge zondheidsinspectie onlangs be denking geuit over de water dichtheid van deze methode. Vandaar dat we straks bij het in werking treden van de tweede zuiveringseenheid de desinfec tie gaan uitvoeren met ultra-vio lette straling. En dat systeem is duurder", aldus Stoter. Daarnaast moeten de Delta Nutsbedrijven ruim anderhalf miljoen extra besteden aan de vervanging van het huidige (nog geen twee jaar oude) automati seringssysteem van het pomp station. Oorzaak hiervan is het faillissement van het Duitse be drijf dat destijds de produktie van het systeem voor z'n reke ning had genomen. „Dus zouden we de tweede zuiveringseenheid niet van hetzelfde systeem kun nen voorzien als het eerste", al dus Stoter. „En dat werkt niet, dus moet de gehele automatise ring worden vervangen." De extra investeringen beteke nen evenwel niet dat de Delta Nutsbedrijven een pas op de plaats moeten maken. Directeur Stoter vefklaarde woensdag te genover een veertigtal genodig den dat zijn bedrijf volgend jaar start met de bouw van een pompstation in het Noordbra bantse Halsteren. Dit in ver band met de grote aanvoer van Biesboschwater naar de Zeeuw se contreien. Met dit project is 12,5 miljoen gulden gemoeid. Daarnaast gaf de directeur- Nutsbedrijven aan dat zijn be drijf in windenergie moet gaan investeren, in het kader van de milieu-actieplannen. Om het be nodigde aantal windmolens in de regio te installeren, zou vol gens Stoter een investering no dig zijn van 200 miljoen gulden. Wie dat moet betalen, liet hij nog in het midden. Wel gaf hij woens dag te kennen dat het volgens hem 'niet onmogelijk' is om bij de opening van de tweede zuive ringseenheid (1992) gelijktijdig een aantal windmolens in ge bruik te nemen op de spaarbek- kendijken van de Braakman. President-commissaris Don rea geerde gereserveerd op deze toe komstvisie van Stoter. „Twee honderd miljoen investeren, ak koord. Maar dan wel wanneer het hele land meebetaalt", zo zei hij bedenkelijk. Absoluut géén bedenkingen had Don tegen de realisatie van de tweede fase van het pompsta tion. „Met het oog op de toe komst, die expansie wat betreft industrie en bewonersaantal laat zien, wordt hier de basis ge legd voor het jarenlang veilig stellen van de watervoorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen." Hij roemde bovendien de kwaliteit van het gemengde Biesbossche en Belgische 'Zeeuwse' drinkwa ter. „Ons drinkwater is het meest goedkope en het meest gezonde dat we kunnen benut ten. Het is stukken gezonder dan de flessen Spa. Want die barsten van de nitraten", aldus Don al vorens hij het cement stortte voor de nieuwe zuiveringseen heid. IdDELBURG - De verpleeg kundigen van kruisvereniging |wa Icheren-Oost worden met de aangekeken door collega's Jmdat het bestuur halstarrig .éigert mee te fuseren met de [twee Walcherse kruisverenigin- ti. De samenwerking met de dere kruisverenigingen staat het spel. Het isolement is Ivo' r de medewerkers al merk baar begonnen. It schrijven de hoofdwijkver pleegkundigen in een brief aan |t algemeen bestuur van uisvereniging Walcheren- ist. Het personeel betreurt het (t ondanks aansporingen van |n zijde en pogingen van der- het bestuur geen enkele rite doet om nog te praten ^jver een oplossing. Ze eisen zo mogelijk duidelijkheid over jhün eigen positie en wijzen de tuursleden op hun verant- ordelijkheid. jjfégen van de tien kruisvereni- gen in Zeeland zijn per 1 ok- ler gefuseerd in drie grotere |renigingen: Zeeuwsch-Vlaan- en, Oosterschelde en Walche- Op Walcheren fuseerden de enigingen Vlissingen-Sou- fflrg en Platteland Walcheren. Wricheren-Oost brak .echter zonder opgaaf van redenen de onderhandelingen af. Verklarin gen daarvoor geeft het bestuur niet. De provinciale koepelvereni ging Het Zeeuwse Kruis wil de lucht klaren in een speciale, be sloten vergadering met de leden van Walcheren-Oost op donder dag 11 oktober in Middelburg. De fusie hangt samen met de nieuwe verdeling van het geld voor het Zeeuwse Kruiswerk. Door de weigering van Walche ren-Oost kan het kruiswerk in de provincie 1,1 miljoen gulden mislopen. Dat geld is bestemd voor een nieuwe thuiszorg in de nacht voor terminale en chro nisch zieke patiënten. GOES - De Zeeuwse Windhon den Renvereniging houdt zater dag 6 oktober een internationale ren. Deze wedstrijd om de Gou den Appel vindt plaats op de baan van de vereniging in het re creatiegebied De Oude Zeedijk in Goes, naast de atletiekbaan. De wedstrijden beginnen om 11 uur; de finales zijn om ongeveer 15 uur. In zijn functie van president-commissaris van de Delta-Nutsbedrijven stortte de heer W. Don (links) het eerste cement voor de nieuwe zuiveringseenheid van het waterpompstation Braakman (foto Henk Hommers) (Slot van pagina 15 Veilig Verkeer Nederland. De Ipvincie betaalt de produktie Sn deze films en van nog vier gelijke video's, die de komende ffil worden gemaakt rond de an dere sociowoningen van Vijver- ®ugd. Gedeputeerde J.D. de Voogd kondigde aan dat de be nodigde 3300 gulden per video er Hmt. Péter Lievense en Kees Braam, de makers van de film, volgden I dames en hun begeleidsters I twee wandelroutes door Se- mjskerke die de bewoners regel- ®tig gebruiken. Vanaf hun hui- Si aan de Bogerdweie maken fier dames 'Een uitstapje naar H Molen' en gaan de anderen Boodschappen doen'. Veel aan- Hcht wordt besteed aan over- ffiken en het veilig lopen op we gen waar geen wandelpad is. Kt vaak herhalen van het gpks-rechts-links gekeken, dan )as oversteken' is noodzakelijk roor een goed effect. Doordat de ffinsen zichzelf zien en de omge- ®ig kennen, blijven de instruc-. is goed hangen, legde F. van II het hoofd van de Seroos- irkse sociowoning uit. „En het ||rkt. Een begeleidster die zon ar kijken de weg overstak, werd ®mpt op de vingers getikt lor de bewoners. De dames ■kennen verkeersituaties en jten wat ze moeten doen. Met ■video slaan we twee vliegen in ii klap: ze kunnen zichzelf red- Jn op straat en staan veiliger in It verkeer." twee makers van de video |an de komende tijd werken in de vier andere afleveringen. Baarbij moeten we ons aanpas- |i aan bijvoorbeeld de veel Sikkere verkeerssituatie in Iddelburg en het veel lagere |fgripsniveau van de bewoners Bn de sociowoningen in Arne- mv.iden," illustreert Lievense. Biet alleen de route is anders, |k het commentaar dat je left. De hulp van de begelei- grs is onmisbaar." Ejt Serooskerkse video bracht Hg een opvallend manco in het Hrp aan het licht, hetgeen de jorzitter van Zeeuwse afdeling In Veilig Verkeer Nederland ffih in zijn andere functie als ijirgemeester van de gemeente Veere zeer aantrok: het vaak Btbreken van trottoirs. A.H. in Boon beloofde ter plekke be- ijbchap. Iddelburg - in het bericht over de opening van het nieuwe 1 igJutingclubhuis De Gouden llkel in de PZC van woensdag 3 ok ober is een fout geslopen. W. M. van Groesen is geen hoofd van de afdeling welzijn Middel- ïrg, maar chef van het bureau ®irt- en jeugdzaken. A. J. Wien is hoofd welzijnszaken Middel- Jtirg. (Advertentie) TERNEUZEN - De Nederlandse Bond Aqua-Terra (NBAT) houdt zaterdag 13 oktober een landelijke aquariumdag. Aan deze nationale presentatie- en informatiedag doen ook de aquariumverenigingen uit Ter- neuzen, Middelburg en Vlissin- gen mee. De verenigingen in Zierikzee en Yerseke moeten verstek laten gaan. Bij de NBAT zijn ruim tweehon derd aquariumverenigingen aangesloten. Zij hebben als hoofddoel 'het propageren en bevorderen van het op verant woorde wijze houden van aqua ria en terraria. De aquariumlief hebberij is volgens de NBAT één van de belangrijkste vrije-tijds- bestedingen. Nederland telt ongeveer vierhonderdduizend houders van aquaria en terraria. Vooral de Terneuzense aqua riumvereniging Albina Zwaard drager staat uitgebreid stil bij alle wetenswaardigheden om trent de kleurrijke hobby. Vrij dag 5 oktober start een expositie in een aantal panden aan de Vis- steeg (zijstraat Noordstraat). De tentoonstelling, die duurt tot en met 13 oktober, biedt onder meer plaats aan een groot aantal zoet- en zeewateraquaria. Daar naast worden er enkele terraria opgesteld met wandelende tak ken. Speciaal aandacht krijgt de juiste wijze van filtering van de aquaria. Zaterdag 6 oktober zijn leden van Albina Zwaarddrager bovendien aanwezig bij het die- renspektakel op de Markt in het centrum van Terneuzen. De vereniging Barbus Concho- nius uit Middelburg concen treert haar activiteiten op de landelijke aquariumdag zelf. Het clubgebouw aan de Heren gracht staat de gehele dag open voor publiek. Er zal onder meer worden gedemonstreerd hoe een aquarium in elkaar gezet en in gericht moet worden. De 'bak' wordt aan het einde van de dag verloot onder de bezoekers. Ver der geven leden van Barbus Conchonius uitvoerig informa tie over de diverse materialen en filters die geschikt zijn voor aquaria. De Purperkop uit Vlissingen zet haar deuren 13 oktober even eens open voor mensen die nade re informatie willen over het houden van aquaria en terraria. In het clubgebouw aan de Helle- bardierstraat worden dia's ver toont over de meest uiteenlo pende vissoorten die in een pri- vé-verzameling kunnen voorko men. Behalve een drietal opge stelde aquaria presenteert De Purperkop een groot aantal boe ken over vissen. De aquariumverenigingen De Vuurneon uit Yerseke en Hele- dea uit Zierikzee doen niet mee aan de landelijke informatiedag. De Vuurneon kampt nog steeds met het gemis van een eigen pand. Vergaderingen van de ver eniging worden gehouden in ho tel Vredebest. De ruimte die daarvoor gebruikt wordt, is voor de dertiende oktober al door an deren besproken. De aquarium vereniging uit Yerseke houdt echter alsnog 17 oktober een voor iedereen toegankelijke in formatie-avond in 'haar' hotel. De afwezigheid van Heledea uit Zierikzee wordt veroorzaakt door organisatorische proble men. De vereniging telt slechts nog zeventien leden, die volgens één van de bestuursleden 'niet meer uit hun stoel zijn te krijgen' voor dergelijke evenementen. Verwacht wordt dat de Zierik- zeese aquariumvereniging eind dit jaar zal worden opgeheven. De voorbereidingen voor de expositie van de aquariumvereniging in Terneuzen foto Camile Schelstraete) Ook verkrijgbaar: Monocel. 2 stuks 7,95 Engelse staaf. 2 stuks 6,95 9 Volt-blokje. 7,95 Potloodcel 4 stuks 9,50 Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 13 oktober of zolang de voorraad strekt. Bij klantenservice ligt de nieuwe VanDaag voor u klaar. *1 ic I Duracell batterijen. Ze hebben 15% meer power, een versheids datum op de batterij en de verpakking èn een speciale leegloop-beveiliging. Bovendien zijn ze zeer scherp geprijsd bij V&D. Voor 4 penlite batterijen betaalt u slechts

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 19