Tholen toont gezicht voor tv-camera Voortvarend beleggen bij de ABN. De cultuur van de ware pijproker Handtekeningen tegen dierproeven voor cosmetica bevindingen /ABN Bank provincie 'MF mist daadkracht in milieu-beleidsplan Nationale Pijprookdag Servicebureau Jongerenwerk viert jubileum Voortvarend beleggen: unieke kans Wanneer is de beleggingsboot bij u in voor (beginnende) beleggers. de buurt? Is uw interesse gewekt? DONDERDAG 4 OKTOBER 1990 Documentaires Braaf Scouting houdt roei wedstrijden Landbouwschap klaagt over veer Cultuur Moederborst Van den Heuvel nam afscheid van bridgebond IEINKENSZAND - Het leeuws Servicebureau voor éugd- en Jongerenwerk be taal tien jaar. Het jubileum üvordt zaterdag 13 oktober ge gierd met een feestelijke bijeen- tomst in De Stenge te Hein- senszand. Het feest is bedoeld /oor vrijwilligers, beroeps- trachten in het jeugd- en jonge renwerk. Gedeputeerde E. Ma- •is-Koster opent de 'verras- iingsdag' om 10 uur. Seeland kreeg in april 1980 als aatste Nederlandse provincie ;en servicebureau dat als taken ïad sozen, instuiven, kinder- /akantiewerk te ondersteunen in te bemiddelen voor popgroe- Btaen. Het bureau kreeg daar- Kaast de opdracht van de pro- [vincie om jeugd- en jongerenor- janisaties doelmatiger te laten perken, onder meer door een ge zamenlijke huisvesting op poten te zetten. JDe bijeenkomst in De Stenge ■geeft een beeld van de activitei- jten en mogelijkheden van het «servicebureau. Zo zal - als een primeur - het herziene en ver nieuwde Popinfoboek voor het 'eerst te koop zijn. Drie Zeeuwse [popgroepen (Carbazol, Cindy Tamo The Amuseband en B- sharp) treden op tijdens de 'ver rassingsdag'. Een professioneel team geeft skate-boarddemon- straties. Tijdens de bijeenkomst wordt een boekje gepresenteerd over videobanden, die gebruikt kunnen worden in het jeugd- en jongerenwerk. U kunt nu als spaarder, beginnend of juist ervaren belegger aan boord stappen van de "Stad Zierikzee". Daar maakt u kennis met het grote scala aan beleg- gingsprodukten en -diensten dat de ABN Bank u kan bieden. En misschien gaat u dan met een nog groter enthousiasme voor beleggen weer aan land. Op de prachtige boot de "Stad Zierikzee" speelfzich vanaf 1 oktober tot en met 6 oktober as. van alles af voor iedereen die zich voor beleggen interesseert: lezingen, audio-visuele presentaties, beleggers informatie en een grote beleggersmarkt staan op het programma. Daarnaast wordt een prijsvraag georganiseerd waarmee een hoofdprijs ter waarde van f l.OOOrte winnen is. Vandaag, donderdag 4 oktober 1990, ligt de "Stad Zierikzee" in het kanaal door Walcheren aan de Loskade in Middelburg. 's Middags van 13.30 tot 17.30 uur en 's avonds van 19.00 tot 22.00 uur. En vrijdag 5 oktober in Temeuzen. De entree is gratis. Bel dan voor meer informatie naar de ABN Bank in Goes, 01100-30697 (tst. 62) of ga even langs bij één van de ABN-kantoren bij u in de buurt. Axel. Weststraat 1, telefoon: 01155-1433. Goes. Grote Markt 11-13, telefoon: 01100-30697. Haamstede. Noordstraat 47, telefoon: 01115-1764. Hulst. Steenstraat 7, telefoon: 01140-14055. Kort gene. Hoofdstraat 19, telefoon: 01108-1345. Middelburg, Markt 81, telefoon: 01180-25258. Qostburg. Brouwerijstraat 9, telefoon: 01170-2858. Oost-Souburg. Kanaalstraat 36-38, telefoon: 01184- 61992. Sas van Gent. Westkade 86. telefoon: 01158-3440. Sluis. Zuiddijkstraat 8, telefoon: 01178-1620. Temeuzen. Herengracht 11, telefoon: 01150-95051, Drebbelstraat 26, telefoon: 01150-96550. Vlissingen. Coosje Buskenstraat 141, telefoon: 01184-15151. Zierikzee. Oude Haven 9, telefoon: 01110-12453. erend Tij veel te vrijblijvend SCHERPENISSE - Voor het oog van de camera smullen de heer C. C. Pleune en mevrouw S. van de Reest uit Scherpe- nisse van Zeeuwse speciali teiten als lamsoor en zee kraal. De twee Zeeuwen speelden woensdag in Scher- penisse mee in de aflevering Tholen van de televisieserie Het Gezicht van Nederland. Vele uren werk steken de film makers erin om het publiek straks in een kwartier tijd een beeld te kunnen schetsen van de gemeente Tholen. Als het onderwerp zeegroenten ge filmd is, zijn de opnamen klaar. De kijker ziet eerst hoe een snijdster door het water van een .schor waadt om groente te snijden. Daarna volgt het wassen, bereiden, kruiden, koken en oppeuzelen van de delicatessen. Tijdens de documentaire glijdt het oog langs talloze ka rakteristieke plekjes. Alle ker nen krijgen aandacht. In beeld komen bijvoorbeeld het oude stadhuis in de stad Tholen, de gevel van het ambachtsheren huis in Oud-Vossemeer en de watertoren in Scherpenisse. Ook gebeurtenissen die bij droegen aan het huidige ka rakter van het gebied passe ren de revue. Het accent ligt op na-oorlogse ontwikkelin gen. De watersnoodramp van 1953, blijft natuurlijk niet on vermeld. Zo betaalde het dorp Stavenisse met zijn 153 doden een zware tol. Ook verhaalt het programma over de dood van de totale oestercultuur als gevolg van de strenge winter van 1963. Verder is er onder meer aandacht voor toerisme en recreatie, landbouw, geloof en werkgelegenheid. „Het Gezicht van Nederland portretteert in een reeks van 48 korte documentaires enke le van de karakteristiekste Ne derlandse gemeenten", vertelt medewerker aan het project G. Kortenbach. „Hoewel we iets vertellen over de historie is het heden het uitgangspunt. We denken dat de serie aan slaat, want Nederlanders to nen tegenwoordig veel belang stelling voor de eigen omge ving." Behalve Tholen komen ook de Zeeuwse gemeenten Dom burg, Vlissingen en Goes aan bod. De serie start vrijdag 5 oktober. De NOS zendt de afle vering Tholen uit op vrijdag 16 november. Het progamma be gint om 19.39 uur op Neder land 3. Domburg, Vlissingen en Goes zijn achtereenvolgens op 4 januari, 8 februari en 5 april aan de beurt. De heer C.C. Pleune en mevrouw S. van de Reest uit Scherpenisse smullen voor het oog van de camera van Zeeuwse specialiteiten (foto Willem Mieras) ROES - Het Zeeuws Milieube leidsplan Kerend Tij blijft ste len in een programma van mo- ele overtuiging. De Zeeuwse kilieu Federatie (ZMF) stelt in len reactie dat ze daadkracht en Slagvaardigheid, die moeten leiden tot een schoon Zeeland, lode mist in het plan. Wel is de >MF blij met de morele betrok kenheid van het provinciebe- ftuur, die ten lange leste uit het tiilieubeleidsplan spreekt. Een llan voor een samenhangende lenadering en aanpak van de nilieuproblematiek in het |terk vervuilde Zeeland werd 1 lange tijd door de ZMF als ui- lerst noodzakelijk beschouwd. De Milieufederatie verwijt de provincie gebrek aan een onder nemende opstelling. Kerend Tij geeft wel aan wat wenselijk is, wie daar allemaal aan moeten meewerken en meedenken, maar laat na te stellen hoe, wan neer en van wiens centen de. maatregelen moeten worden ge nomen, En, wat ook belangrijk is: wat er gebeurt als iemand het beleid aan zijn laars lapt. Vol gens de ZMF gaat de provincie teveel uit van vrijwilligheid en dat leidt, zo is de ervaring, tot vrijblijvendheid. In Kerend Tij mist de ZMF bijvoorbeeld het kaartje waarop wordt aangege ven wat de ecologische ge bruiksruimten zijn voor produ ceren, consumeren en recreëren. Daarnaast vindt de federatie Kerend Tij een te brave volger van het Nationaal Milieube leidsplan (NMP) dat door de lan delijke natuurbeschermers als onvoldoende werd afgedaan. Bovendien laat de provincie pro- blematieken die ze in Zeeland niet van toepassing vindt, zoals verspilling, uitputting en kli maatsverandering, onbespro ken. Dat is niet zoals het hoort, vindt de ZMF; Zeeland moet in het geheel van de landelijke in spanningen ook een steentje bij dragen. Bedrijven, zo stelt de ZMF in de reactie, komen er weer veel te ge makkelijk vanaf. In plaats van ze vriendelijk te vragen of ze eens willen zien hoe op grond stoffen en energie kan worden bespaard, zouden bedrijven de verplichting moeten krijgen eens per twee jaar een plan te maken. Ook moeten afvalprodu- centen de verplichting krijgen inzamel- en verwerkingssyste men od te zetten. Een heffing op commerciële grondwateron- trekking en een .soort prijs voor milieuvriendelijke initiatieven en activiteiten, ziet de ZMF ook als een taak voor de provincie. Met de bodemsanering moet de provincie ook veel meer ernst maken. Nog steeds zijn vervuil de bodems niet behoorlijk in kaart gebracht en de hoognodi ge prioriteiten niet gesteld. De ZMF vindt dat de provincie met de sanering van de vervuilde ha venbodems aan de Westerschel- de niet moet wachten tot de Bel gen een wat milieuhygiënischer gedrag ten toon spreiden. De provincie moet haar beleid ten voorbeeld kunnen stellen aan degenen die er nog een potje van maken. Het volgen van de landelijke doelstellingen op het gebied van emissies, zoals is voorgesteld in Kerend Tij, voldoet volgens de ZMF niet aan de directe eisen die de praktijksituatie stelt. Ze ker omdat Zeeland een aanzien lijk aandeel heeft in de totale uit stoot, moeten de maatregelen worden aangescherpt. Als ont zwavelingsmaatregelen niet vol doende blijken, zo stellen de Zeeuwse natuurbeschermers, zijn volumebeperkingen op hun plaats. De ZMF kan op geen enkele ma nier instemmen met de manier waarop de provincie acties, die de status van echte maatregelen zouden moeten hebben, slechts de kracht geeft van verwachtin gen. De federatie ziet van alle goede wil niets terecht komen als niet achter alle deuren stok ken worden gezet. MIDDELBURG - De scouting groep Paul Krüger in Middel burg houdt zaterdagmiddag de jaarlijkse roeiwedstrijden voor de waterwerkgroepen in de Ad miraliteit Zeeuwse Stromen. Scoutinggroepen uit heel Zee land en uit Bergen op Zoom doen aan het sportieve evene ment mee. In totaal strijden zo'n veertig ploegen, verdeeld in jongens en meisjes verkenners (11-16 jaar) en wilde vaart (16-18 jaar) om de Zeeuwse titel. De wedstrijden worden gehouden in het Arneka- naal tussen de brug en het Ka naal door Walcheren. De wed strijden beginnen om 13.00 uur en duren tot ongeveer 17.30 uur. GOES - De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap heeft opnieuw bij Gedeputeerde Staten aange drongen op verbetering van het functioneren van de Wester- scheldeveren. Naar aanleiding van klachten van het land bouwbedrijfsleven uit Zeeuwsch-Vlaanderen wordt vastgesteld dat ook voor de agrarische sector de wachttij den onaanvaardbare normen aannemen. Uitbreiding van het aantal af vaarten of vergroten van de ca paciteit van de veren is nu al on vermijdelijk, aldus de geweste lijke raad. die van mening is dat voortgaande discussie over de WOV geenszins verder uitstel van investeringen in de bestaan de PSD-voorzieningen rechtvaardigt. Advertentie Beklagenswaardig is de beginner. Men herkent hem reeds op ruime afstand. Uit zijn pijp, een dikke steel met een te grote kop krampachtig tussen de kaken geklemd, stijgt een vrijwel onafgebroken gereutel en geslurp op. Hij manoeuvreert, in een wan hopige poging er de brand in te houden, voortdurend onhandig met zijn stopper en verspreidt een geur, die sterk gelijkt op die van een grasdrogerij. Benijdenswaardig is de routinier. Hij leunt ontspan nen achterover in een comfortabele zetel bij een pret tig haardvuur. Hij stopt zijn fraai gestyleerde Peter son of Lorenzo zéér zorgvuldig met een verfijnde mix ture en zendt genietend kleine putjes richting pla fond. De Kenner: „Je hebt pijprokers en pijprokers. Ie mand die de hele dag met dat ding in z'n mond hangt en d'r constant alleen maar Amphora bruin of rood in stopt, dat is geen pijproker. Dat is iemand die tabak verstookt. Een échte pijproker kiest bewust zijn pijp, zijn tabak én z'n moment om te roken." Zondag 21 oktober gaat massaal de vlam in de pijp. Dan wordt in het Brabantse Geertruidenberg de der de landelijke pijprookdag gehouden. Er is een ten toonstelling van bijzondere pijpen, er wordt een Pij proker van het Jaar verkozen, er is een pijprookwed strijd. Zo'n drieduizend wandelende schoorstenen worden er die dag in het Fort St. Gertrudis te Geertruidenberg verwacht. In de keuken achter het winkeltje van het Sigarenmagazijn De Waart aan de Middelburgse Se- geerstraat nam de PZC alvast een trekje. Samen met zes zeer ervaren pijprokers, die te Geertruidenberg ze ker niet zullen ontbreken. Het pakje Amphora rood dat de verslaggever uitnodi gend op de keukentafel heeft gelegd, wordt zonder enig commentaar terzijde geschoven. De heren prefe ren Mc Baren, Kentucky Bird, Compaenen light aro matic Nr. 197, Danske Club Black Virginia. Want het zijn Heren van Smaak. Allen zijn al ruim twintig jaar aan de pijp. En zijn daarmee het niveau van de sigaretten- en shagjessabbelaars verre ontstegen. De heer Van de Waart (36 jaar, sigarenwinkelier, twintig jaar ervaring op de pijp) trekt peinzend aan zijn ranke pijpje en stuurt bekwaam een rookkrin getje omhoog. „Een sigarettenroker is niet te verge lijken met een pijproker", meldt hij gedecideerd. „Si garettenrokers steken de ene na de andere op, ze inha leren, hebben behoefte aan teer en nicotine in de lon gen. Het pijproken is een cultuur. Je zit in een lekkere sfeer, glaasje port, stukje oude kaas, open haard; zé doet een pijproker dat. Pijproken geeft rust." Het gezelschapje rond de keukentafel knikt instem mend. „Ik ben", zegt de heer Van Akkeren uit Middel burg (47 jaar, projectleider bij rijkswaterstaat, 25 jaar pijprokerservaring), „geen gewoonteroker. Als ik even wil roken, pak ik een sigaar. Maar pijproken is genie ten. Voor een pijp ga ik echt lekker zitten." De Ware Pijproker heeft een eigen stijl. Het uitzoeken van een nieuwe pijp is voor hem een feest. De een geeft de voorkeur aan een kromme, de ander aan een rechte, de derde zweert bij een licht gebogen modelletje. Hij weet alles van brandbaarheid en aroma, kent feilloos het onderscheid tuSsen neutrale tabakken en aroma tische tabakken. Hij experimenteert en neutraliseert tot hij de Ideale Mixture heeft gevonden. De Ware Pij- Het dampende gezelschapje bijeen:,,...pijproken is écht genieten..." foto Lex de Meester proker beschikt over een ruim arsenaal aan pijpen, spreekt vertederd ('het wordt een soort kameraad van je') over z'n lievelingspijp, weet perfect hoe de reamer, de stopper en de steker te hanteren. Pijproken, een kunst? De heer Visser uit Serooskerke (44 jaar, administra teur bij de NV Haven van Vlissingen, sinds z'n 24-ste aan de pijp) wuift een wolkje weg en corrigeert: „Het is een vaardigheid. Een hoop sigarettenrokers die voor het eerst een pijp opsteken, zitten zenuwachtig te trekken. En wat krijg je dan; de pijp wordt te heet, ze verbranden hun tong en zijn d'r gelijk van genezen." Een beginnend pijproker, weet de heer Van de Waart, behoeft enige begeleiding. „Je hebt er die je binnen een halfjaar of een jaar tot de ervaren pijprokers kunt rekenen. Er zijn er ook die het nooit leren. Als je als beginner een Mc Barend-mixture pakt, branden zal-ie wel, maar niet lang. Als-ie heel eventjes gerookt heeft, zet het rookvocht zich vast in de kop, dat begint te pruttelen, hij krijgt wat van dat vocht naar binnen en het is: gèètverderrie." Het citaat is afkomstig van Martin van Amerongen, hoofdredacteur van het opinieweekblad De Groene èn (de volgorde is willekeurig gekozen) verfijnd sigaren- roker: 'De sigaretten-junk is de schimmel van de sa menleving, de gesel van het le klas-restaurant en de 2e klas coupé. Nog erger is de pijproker, stuitend in zijn pose: sabbelend aan de plaatsvervangende moe derborst'. „Nou", schatert de heer De Jong uit Oost-Souburg (64, gepensioneerd zeeman, ruim 25 jaar pijproker), „daar kèn-ie wel eens gelijk in hebben. Ik heb lang aan de moederborst gelegen. En ik ben d'r nog kapot van." Even serieus blijven, heren. De pijp als statussymbool. De heer De Jong: „Als mijn collega's mij zagen roken, dan was het: hé, daar heb je die WD-er weer. Ze kijken toch wat anders tegen je aan, dan wanneer je met een sigaret in je mond zit.",, Je moet daar een beetje voor zichtig mee zijn", nuanceert de heer Van de Waart. „D'r zijn een hele hoop mensen die je bij wijze van spre ken geen dubbeltje zou geven, maar die toch fervent pijproker zijn. Je krijgt ook mensen in je zaak; keurig nette heer, prachtig in het pak, alles d'r op en d'r an, zo'n maiyvan wie je denkt: die komt een aardig pijpta- bakje kopen. En dan vraagt-ie om een zware Van Nelle met vloei." De heer Nelissen (een 66-jarige gepensio neerde waterstaatsambtenaar uit Vlissingen, 25 jaar pijprokend): „D'r wordt wel eens gezegd dat een pij proker rust uitstraalt. En ik geloof dat een beetje rusti ge vent, iemand die graag op z'n gemakje zit, een gebo ren pijproker is." Op dit punt blijken de meningen rond de keukentafel verdeeld. De heer Harinck (Mid delburg, gemeenteambtenaar, 47 jaar, ruim de helft van z'n leven pijproker) schudt nadrukkelijk het hoofd. „Dat bestrijd ik. Het zijn ogenschijnlijk heel rustige figuren. Maar je kunt een hoop verbergen ach ter een pijpekop. Zeker als het een grote is." Langzaam vult de keuken zich met een blauwige, 'schier ondoordringbare mist. Hoe is het met de ge zondheid gesteld, heren? Dit doet de stemming enigs zins drukken. Er wordt iets over de gevaren voor long kanker ('dat is nooit te ontkennen') gemompeld. Maar ze koesteren zich in de illusie dat pijp en sigaar een stuk onschadelijker zijn dan sigaret en shag. Is er een leven zonder pijp? O jawel, roept het dampende gezelschapje monter. Alleen de heer De Jong staart wat mismoedig voor zich uit. De dokter heeft hem het pijproken ten sterk ste ontraden. De heer De Jong heeft pas een zeer in grijpende operatie moeten ondergaan, vandaar. Hij heeft zich morrend in z'n lot geschikt. „Het gaat me zeer aan het hart. Dat stuk hout was niet uit m'n bek te slaan. Ik heb eerst alles opgerookt wat ik in huis had. Toen ben ik er mee gestopt. Zestien pijpen heb ik. En ik heb ze nog allemaal staan. Ik vind datje daar sterk in moet zijn. Maar ik moet geen tabak in huis halen, want dan ben ik verkocht." VLISSINGEN - Dierenbescher mingsorganisaties beginnen vandaag, op Werelddierendag, met een handtekeningenactie om te protesteren tegen dier proeven voor cosmetica. In Ne derland worden jaarlijks één miljoen dieren gebruikt voor proeven in de industrie en voor de wetenschap. De handteke ningenactie is een onderdeel van een Europese campagne voor afschaffing van dierproe ven voor cosmetica. Ook Zeeuwse organisaties doen mee aan de actie. In het Europees parlement werd begin dit jaar feen voorstel inge diend dat een grote toename van het aantal dierproeven zou in houden. Alle ingrediënten van Europese cosmetica moesten opnieuw worden getest, om ze aan de richtlijnen van het strengste land. Frankrijk, te la ten voldoen. Europese dierenbeschermings organisaties wisten het voorstel door middel van een brievenac- tie te vertragen. Deze maand wordt opnieuw een voorstel tot wijziging van de cosmeticaricht- lijn ingediend. De dierenbe- schermingsorganisaties willen dat het Europees parlement het voorstel dan ombuigt tot een verbod op dierproeven voor de cosmetica-industrie. De organisaties die zich in Zee land bezighouden met de-hand tekeningenactie zijn de Dieren bescherming en de NBBV (Ne derlandse Bond tot Bestijding van Vivisectie). Op het moment is alleen de Dierenbescherming actief bezig handtekeningen te verzamelen in stands. De NBBV begint waarschijnlijk over enkele weken met een huis-aan-huisactie. De actieve leden zijn via brieven opgeroe pen om mee te helpen, aange zien er nu slechts één vrijwilliger is. „We hebben in andere regio's de ervaring dat er na zo'n oproep voldoende animo is om mee te helpen"-, vertelt Pim Zijp, regio- groepen-coördinator van de NBBV. Tegelijk met de handtekenin genactie begint een landelijke advertentiecampagne. Op een foto Is een aapje te zien dat drie maanden niet kan bewegen om dat het in een fixeerstoel zit. Zo willen de organisaties mensen bewust maken van de pijn die dieren bij proeven lijden. Tevens zullen dierenbescher mingsorganisaties de Neder landse Europarlementariërs in formeren over de bezwaren te gen dierproeven en de alterna tieven daarvoor. VLISSINGEN - Tijdens een al gemene vergadering van het district Zeeland van de Neder landse Bridge Bond (NBB) heeft M. P. van den Heuvel afscheid genomen als bestuurslid. Hij is dertig jaar lid geweest van het bestuur en zag in die periode het aantal Zeeuwse bridgeclubs meer dan verdubbelen. Van den Heuvel was een zeer ac tief lid en ontving in de jaren ze ventig een hoge onderscheiding van de Nederlandse Bridge Bond voor zijn bemoeiienissen met jeugdbridge: de Hunebed Trofee. Als districtssecretaris en competitieleider was hij mede bepalend voor het gezicht van de bridgebond in Zeeland. Van den Heuvel werd ere-lid van het district Zeeland. In 1988 werd hij dubbel gehuldigd, toen de dis- tricts-wisselbeker naar hem ge noemd werd en hij door de NBB onderscheiden werd met de Gouden Hartenspeld. Bij zijn afscheid als bestuurslid ontving Van den Heuvel een wandklok met inscriptie. Zijn vrouw kreeg bloemen. Tijdens de vergadering werd verder H. J. Meijer uit Kruiningen benoemd tot wedstrijd-secretaris en P. Visser uit Oostburg tot vice- voorzitter. J. Gideonse uit Oost- Souburg werd als bestuurslid gekozen en K. Groen werd her kozen als secretaris. De foto uit de landelijke advertentiecampagne toont een aapje dat drie maanden lang onbewegelijk in een fixeerstoel wordt vastge houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 17