"Al het nieuws van hier tot Tokyo." Ook Vlissingen begint sociale vernieuwing Gehandicapten wegwijs via film Keurende ogen over huisdieren Weinig homo's doen aangifte van mishandeling DELSJCHER Illegale werkers betrapt bij twee fruitkwekerijen Oma 7roject bemiddeling minderheden wordt uitgebreid In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. zeeuwse almanak DONDERDAG 4 OKTOBER 1990 Opleiding PZC BELLEN GAAT SNELLER 01M- 8*215 Cijfers Inbraken in Wemeldinge Bujjjerrys GEISER JQBES SMARH MI zeeland Meer buitenlanders aan de slag IDDELBURG - Etnische min- erheden hebben nog steeds een >rse achterstand op de arbeids- ïarkt in Zeeland. Maar het pro- ■ct minderhedenbemiddeling, jat is begonnen op Walcheren inmiddels ook in Zeeuwsch- [laanderen op gang is gebracht, Ivert hoopgevende resultaten, jot nu toe zijn 242 personen van luitenlandse afkomst aan een lijdelijke) baan geholpen. Het de bedoeling dat het project )t de andere delen van de pro- incie zal worden uitgebreid. en en ander bleek woensdag bij presentatie van het rapport 'ositie en perspectief van min- erheden op de Zeeuwse ar- jidsmarkt'. Het rapport, dat is imengesteld door het Econo- dsch Technologisch Instituut i Noord-Brabant, is bedoeld als anzet voor een verdere ontwik- sling van een werkgelegen- ïidsplan voor minderheden, e vervaardiging van zo'n plan ordt een van de taken van het egionaal Bestuur Arbeids- aorziening in Zeeland, het rapport is gekeken naar positie van Turken, Marokka- en, Spanjaarden, Italianen, Degoslaven, Grieken, Tune- ërs, Molukkers, Surinamers, ntillianen, Chinezen, vluchte- ngen en woonwagenbewoners de Zeeuwse arbeidsmarkt. ieze categorie inwoners van eeland (in Nederland geboren inderen en kleinkinderen mee- irekend) omvatte per 1 januari an dit jaar ruim 8800 personen, at wil zeggen 2,3 procent van de eeuwse bevolking. Landelijk is het percentage etnische ïinderheden veel hoger: 5,1 pro nt. Surinamers (2200), Moluk- ers (1800) en Turken (1450) zijn Zeeland de grootste groepen, erreweg de meeste inwoners an buitenlandse afkomst wo- en op Walcheren (5200). In eeuwsch-Vlaanderén (1700) en overig Zeeland (1400) maken een veel geringer deel van de evolking uit. en opvallend verschil tussen de etnische minderheden en de autochtone bevolking zit 'm in de leeftijdsopbouw. De buiten landers tellen veel jongeren en weinig ouderen. Het gevolg van deze leeftijdsopbouw is dat een forse groei van deze bevolkings categorie mag worden verwacht. De onderzoekers hebben die voor de periode tot 1995 op 9,6 procent becijferd, dat wil zeggen een toename met meer dan 700 personen. Dit betekent ook dat de etnische minderheden in toenemende mate een plaats op de arbeids markt willen zien te verwerven. De beroepsbevolking onder de etnische minderheden in Zee land wordt op dit moment op ongeveer 3000 personen geschat, ongeveer 2,5 procent van de to tale Zeeuwse beroepsbevolking. Uit berekeningen valt af te lei den dat hier in vijf jaar tijd 17 procent bij komt. In dezelfde pe riode zal de autochtone beroeps bevolking met 6 procent groeien. Het aandeel van de etni sche minderheden in de werk loosheid is veel groter dan hun aandeel in de beroepsbevolking. Een kleine 1100 personen staan als werkloos ingeschreven. Dat is circa 11 procent van de totale werkloosheid in Zeeland. Het werkloosheidspercentage binnen de beroepsbevolking on der de ethnische minderheden bedraagt 36 procent. Ter verge lijking: van de autochtone Zeeuwsen staat 9 procent als werkloos geregistreerd. De werkloosheid onder de Turken en Marokkanen is het grootst. Bij de buitenlanders die uit de overige landen aan de Middel landse Zee afkomstig zijn en bij de Molukkers komen de minste werklozen voor. Surinamers en Antillianen nemen een tussen positie in. het mavo. En aan zo'n opleiding - zeker als eindopleiding - be staat op de arbeidsmarkt weinig behoefte. Volgens de onderzoe kers zou de positie van minder heden op de arbeidsmarkt aan merkelijk kunnen verbeteren wanneer grotere aantallen de weg naar het (voortgezet) be roepsonderwijs zouden weten te vinden en kans zouden zien hun studie snel te voltooien. De kan sen op een baan zijn het gun stigst voor degenen die zich spe cialiseren op het gebied van techniek en automatisering. De opleiding van veel werklozen onder de etnische minderheden is slechter dan die van autochto nen. Ze kiezen nogal snel voor Advertentie WÊHÊÊÊ In uw regionule dagblad staal niet alleen wat er in hel buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens hel nieuws uit uw directe omgeving. Kn dat maakt 'm /o boeiend. II hebt 'm /o in huis. I) hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Amon (iccsink JA Naam: Adres: Ik wil de PZC 14 weken lang Ivoor 12,50 PC Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (Van onze Haagse redactrice) DEN HAAG - De gemeente Vlissingen zal binnenkort een overeenkomst sluiten met de minister van binnen landse zaken om deel te ne men aan de sociale vernieu wingsprojecten. Eerder dit jaar sloot Middelburg al een convenant met minister Da- les. Vlissingen had zich toen ook al aangemeld, maar viel toen buiten de boot. Minister Dales heeft nu be kend gemaakt dat met de 37 proefgemeenten, waaronder Middelburg, alle overeen komsten zijn getekend, zo dat nu ook andere gemeen ten mee kunnen doen aan het project. Voor een gemeente betekent deelname aan de sociale ver nieuwing een grotere vrij heid om met rijkssubsidies om te gaan en een bundeling van die rijksuitkeringen. In het convenant dat zowel door binnenlandse zaken als de gemeente wordt gete kend, regelen gemeente en overheid vervolgens welke uitkeringen gebundeld wor den. Concreet kan deelname aan het project voor Vlissingen betekenen dat bijvoorbeeld bij het uitvoeren van 'wijk- plannen' niet eindeloos lang procedure na procedure moet worden afgewacht al vorens geld van het Rijk te krijgen. Burgemeester en wethouders hebben al con tact gehad met de gemeente Middelburg om op een aan tal punten samen te werken. Bewoners van de sociowoningen in de Dorpsstraat van Serooskerke op weg naar de vertoning van de verkeersfilm, waarin ze te zien zijn (foto Ruben Oreel SEROOSKERKE (W) - Al tien keer gezien en de reacties blij ven even verrast: de acht be woners van de sociowoningen in Serooskerke zijn nog lang niet uitgekeken op de ver keersfilm waarin ze zelf mee spelen. Woensdag werden twee videofilms gepresen teerd in De Zandput in Se rooskerke die geestelijk ge handicapten moeten helpen hun weg te vinden in het ver keer. Het is een project van zorgcen trum voor geestelijk gehandi capten Vijvervreugd, beheer der van de sociowoningen, en (Slot zie pagina 19 kolom 1) De tienjarige hond Rex eindigde op een gedeelde eerste plaats bij de dierenkeuring in Zierikzee (foto Pieter Honhoff) ZIERIKZEE - Ruim twintig kinderen hebben zich woens dagmiddag, de dag vooraf gaand aan Werelddierendag, verzameld in clubhuis De Lichtboei in Zierikzee. In mandjes, dozen en tassen heb ben ze huisdieren van allerlei slag meegebracht. Samen met hun ouders wachten de kinde ren op het begin van de jaar lijkse dierenkeuring. De mee genomen viervoeters zullen beoordeeld worden op ge zondheid, verzorging en ka rakter. Achter een lange tafel zitten dierenarts E. Wondergem, B. Dorreman van de Inspectie dienst van de Dierenbescher ming en mevrouw B. Arends klaar voor de keuring. Dieren arts Wondergem: „Sommige dieren hebben wel eens last van een beetje huidaandoe ning, maar ik heb hier nog nooit echt zieke dieren gekre gen."De dieren, veelal cavia's en konijnen, worden door de dierenarts snel onderzocht. „Ik onderzoek de ogen om te zien of die misschien ontsto ken zijn, en ook de oren om te zien of de beesten last hebben van oormeet. Verder kijk ik de huid na op ongedierte en voel ik aan de buik en de poten. Als er echt iets mis is met een dier ontdek je dat snel genoeg." Na de keuring door de arts be kijkt de heer Dorreman de beesten op algehele verzor ging en op zijn beurt geeft hij de dieren door aan mevrouw Arends, die een indruk pro beert te krijgen van hun ka rakter. „Het is verschrikkelijk moeilijk hoor", aldus me vrouw Arends. „Sommige diertjes zijn al zo zenuwachtig. die willen alleen nog maar te rug naar hun baasje." Emily, de cavia van Eline Sta- cofsky, heeft een beetje last van roos. De dierenarts raadt aan om het diertje eens te was sen met speciale shampoo. Ook Rianne van der Schee is bezorgd over de gezondheid van haar lieveling. Konijn Sneeuwwitje rilt af en toe en heeft last van haaruitval. De arts stelt haar gerust: Sneeuw witje is gezond, maar zal nog wel aardig wat gaan groeien. Moeder van der Schee rea geert geschrokken:„Nog gro ter? Daar hadden we geen re kening mee gehouden." Frans Groendijk houdt voor zichtig zijn pers Sabine vast. De poes voelt er duidelijk niets voor om gekeurd te worden door de dokter, en klampt zich aan de veilige armen van haar baasje vast. „Ze is een beetje bang", verontschuldigt Frans zich. Sabine hoeft nergens voor te vrezen, zij krijgt prach tige cijfers, waaronder een acht voor karakter. Eigenlijk krijgen de meeste dieren een ruime voldoende van het panel. Nadat de pun ten bij elkaar zijn opgeteld voeren twee honden de lijst aan. Dit is op zich bijzonder, omdat de keuring vaak door een knaagdier wordt gewon nen. Eveline Goudzwaard en Dorothy Roelofs zijn duidelijk blij met de gedeelde eerste plaats van hun honden. De be kroonden zelf, Csimba van drie maanden en Rex van tien jaar, kwispelen verheugd. Zie rikzee is twee trotse viervoe ters rijker. MIDDELBURG - Weinig Zeeuwse homosexuelen doen na mishandeling aangifte bij de politie. Tot die conclusie komt het COC in Midden-Zeeland na een onderzoek in samenwer king met de Wetenschapswin kel in Middelburg. Hoewel na een oproep in enkele huis-aan- huisbladen slechts twintig slachtoffers reageerden, meent de belangenorganisatie dat het totale aantal slachtoffers van geweld 'vele malen' groter is. „Uit ervaring weten we dat dit slechts het topje van de ijsberg is", zegt Tanja Snoep van het COC. „Het COC heeft regelma tig te maken met meldingen van mishandeling. Maar in ons on derzoek, konden we die meldin gen niet gebruiken. Een aantal mensen wist daarmee emotio neel niet om te gaan. De twintig mensen die reageerden op onze oproep zijn feitelijke meldingen. Met die twintig feitelijke meldin gen konden we in ons rapport iets doen." De twintig mannen en vrouwen waren óf zelf het slachtoffer van geweld óf ze reageerden namens iemand anders. Een flink pak slaag kwam het vaakst voor. Daarna volgden schriftelijke of telefonische dreigementen, be- dreigingen op straat, vernieling, afpersing en beroving. Nage noeg alle ondervraagde slachtof fers zeiden 's avonds bedreigd of mishandeld te zijn. Mevrouw Snoep zegt 'geschrok ken' te zijn van de uitkomsten. „In een stad als Amsterdam weet je dat geweld tegen homo sexuelen voorkomt. In Zeeland dacht men altijd: dat gebeurt hier niet. Geweld tegen homose xuelen komt hier dus gewoon wel voor." Het COC heeft de indruk dat in Zeeland 'verborgen homosexua- liteit' vaker voorkomt dan el ders in het land. Mevrouw Snoep schrijft dat toe aan het feit dat de provincie veel kleine dorpen kent. „Het is op dorpen net één grote familie. Dat maakt het voor homosexuelen nog moeilij ker om ervoor uit te komen." WEMELDINGE - In Wemeldin ge is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken in twee winkels in de Dorpsstraat. Door een ruit te vernielen kwa men de daders de panden bin nen, waaruit respectievelijk 350 en 500 gulden werd meegeno men. De politie vermoedt dat het in deze gevallen om dezelfde personen gaat. Omstreeks half vijf 's morgens ontdekte een gast in hotel Vre- debest een insluiper, die na alarm gelijk de benen nam. Iets meer dan de helft van de misdrijven had plaats op beken de ontmoetingsplaatsen van ho mosexuelen, zoals het Nollebos in Vlissingen, het Molenwater in Middelburg en een parkeer plaats in Heinkenszand. Hoewel sommige slachtoffers op voor hand wist dat zij een zeker risico liepen op die ontmoetingsplaat sen, gingen zij toch bewust naar de bekende plekken. Als reden gaven ze daarvoor op dat ze niet wisten hoe ze anders in contact moesten komen met homose xuelen. Vijf van de twintig slachtoffers ondervonden geen letsel na het misdrijf. Zeven mensen moesten zich onder doktersbehandeling stellen. Tien van hen hebben - sommigen zelfs geruime tijd na het pak slaag - psychische of li chamelijke problemen. Van de twintig homosexuelen, die het slachtoffer werden van geweld, deed de helft geen aan gifte bij de politie. Men was bang dat de homosexualiteit bekend zou worden. De ondervraagde mannen en vrouwen lieten we ten over het algemeen serieus te zijn behandeld door de politie. Het COC wil met de uitkomsten van het onderzoek meer aan dacht gaan besteden aan de op vang van de slachtoffers. (Advertentie) Einhorn garaeur (Sfxvb'ug MARIO ROSELLA 'fc.5i-.iSrfvJ, Lange Vorststraat 12 Goes KAPELLE - Bij twee fruitkwe kerijen in Kapelle zijn woens dag zes illegale buitenlandse werknemers aangehouden. Zij werden ontdekt tijdens een con trole door de rijkspolitiegroep Kapelle, in samenwerking met de dienst Inspectie Arbeidsver houdingen van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgele genheid. Er werd nog een derde bedrijf gecontroleerd, maar daar werden geen illegale werkers aangetroffen. Het gaat om twee Polen en een Nieuwzeelander die als toerist naar Nederland waren gekomen en twee Roemenen en een Gha- nees die als asielzoeker geregi streerd staan. De Inspectie Ar beidsverhoudingen heeft tegen de bedrijven proces-verbaal op gemaakt. Allen zijn na verhoor weer in vrijheid gesteld. De Po len en de Nieuwzeelander wor den waarschijnlijk het land uit gezet. Eerder deze week werden in het Land van Hulst tijdens een soortgelijke controle bij drie land- en tuinbouwbedrijven in totaal elf illegale buitenlandse werknemers aangehouden. - >-■ tv v Door de geleidelijke teloor gang van de klederdracht is die Walcherse in haar eigen streek zo langzamerhand al een bezienswaardigheid, maar buiten Zeeland trekt ze met haar muts, strikken, beuk en rokken helemaal de aandacht. Aan nieuwsgierige blikken is ze wel gewend en het valt haar nauwelijks meer op dat zo veel voorbijgangers haar aangapen. Laatst ging de klederdracht draagster een dagje met de trein op reis. Ze genoot van het voorbij snellende land schap en een in haar mond wegsmeltend pepermuntje. Pas na een tijdje kreeg ze in de gaten dat een jongetje van een jaar of tien haar on afgebroken zat aan te sta ren. Ze knikte het kind welwil lend toe en presenteerde hem ook een mondverfris- send snoepje. Zóveel vrien delijkheden deden hem ein delijk de vraag stellen die al die tijd al op zijn lippen brandde: „Bent u nu de oma van het Zeeuws Meisje?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 15