Auto-Poppe Walcheren liegtuigkaping in hina loopt uit op amp: 127 doden Extra toeslag op vakantievluchten 5 Turkije, Jordanië en Egypte krijgen EG-hulp Buthelezi niet naar beraad met Mandela Berlijn na 45 jaar weer één stad STEUTEL 1 Verhoging spitstarief trein onaanvaardbaar Varkenslappen, kkoord over terugdringen aantal arbeidsongeschikten ;hinees lijnvliegtuig na kaping 'erongelukt Later regen 233e jaargang no. 233 oensdag 3 oktober 1990 KLAAR TERWIJL U WACHT Gildeweg 22 - Vlissingen CHINA Canton Xiamen Autolease Zeeland B.V. WAO Felicitaties Dure olie en hoge verzekering Inbraken Kusthengelen Hoffelijk Vitesse Maij-Weggen fluit NS terug Overvallers zagen om ringen hand af Maandkaarten 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten #jWolkenvelden en zonnige perioden met tegen de avond regen. Tempera- tuur 17 graden. Matige en later krach- I tige zuidenwind. APK-keuring, klein onderhoud/reparatie bij onze EXPRESS-SERVICE afdeling. VRIJDAG AVOfJD KOOP AVOND iektepremie blijft knelpunt D N HAAG (GPD) Kabinet sociale partners hebben gis- en na moeizaam overleg ereenstemming bereikt over pakket maatregelen om de [beidsongeschiktheid aan te kken. Over het belangrijkste elpunt, de mogelijkheid te [ïuiven in de hoogte van de ektewet-premie voor werk- fflmers, is evenwel geen con- ffleet besluit genomen. Dit probleem is vooruitgescho ven door een gericht advies over deze vorm van premie-differen tiatie te vragen aan de Sociaal Economische Raad, waarbij de vakbonden aantekenen dat zij er niets voor voelen. Het plan van aanpak wijkt verder niet af van het eerder bereikte akkoord tussen werkgevers en werkne mers over de WAO-problema- tiek. De overeenstemming over de aanpak van de arbeidsonge schiktheid is vooralsnog het eni ge resultaat van het gisteren ge houden Najaarsoverleg, waarin kabinet en sociale partners het sociaal-economische beleid voor het komende jaar uitstippelen. Bij voorbaat stond vast dat er geen alomvattend akkoord zou worden gesloten over de loon stijging en over de werkloos- heidsproblematiek. Slechts op onderdelen, en dan met name de (Van onze correspondent W YORK - De Europese Gemeenschap (EG) heeft gisteren beslo- een bedrag van omstreeks 3,5 miljard gulden te geven aan de ie landen die het meest lijden onder de economische sancties te il Irak. Het gaat om Egypte, Jordanië en Turkije, n derde deel van dit bedrag zal uit de middelen van de EG zelf men, aldus de verklaring die gisteren in New York werd uitgege- m. Daar zijn de ministers van buitenlandse zaken van de twaalf -landen bijeen voor een vergadering van de Conferentie over Vei lheid en Samenwerking in Europa (CVSE). lidstaten zelf zullen op vrijwillige basis het resterende tweederde el aan de drie landen ter beschikking stellen, aldus de verklaring. EG maakte verder gisteren in New York bekend, dat een voorge- 1de Europees-Arabische dialoog op ministerieel niveau over de Golfcrisis niet zal doorgaan. De belangrijkste reden daarvoor is on derlinge verdeeldheid in het Arabische kamp. SIJING (DPA) - Op het vlieg- Jld van Kanton zijn dinsdag |ker 127 doden en meer dan 50 ewonden gevallen toen een bm ontplofte aan boord van in gekaapte Boeing die pro eerde te landen. Bij de landing lakte het toestel twee andere iegtuigen, die klaar stonden bor vertrek, zo hebben de Chi- fse autoriteiten gemeld. 1 Boeing 737 van de regionale hnese luchtvaartmaatschap- »j Xiamen werd gekaapt op een Jnnenlandse vlucht van de (istplaats Xiamen naar Kan- Het toestel had ongeveer 1)0 mensen aan boord. Bij aan- pmst in Kanton ontplofte een bm en bij landing raakte het ge- aapte toestel de andere vlieg- figen. In één daarvan zaten al passagiers te wachten op ver trek naar Shanghai. Volgens een overlevende konden slechts 40 van de ongeveer 130 passagiers van dit vliegtuig zich redden. Volgens andere bronnen zouden er 100 overlevenden zijn. Wat zich precies afspeelde in het gekaapte vliegtuig was dinsdag avond nóg onduidelijk, maar een Chinese luchtvaartfunctio naris verklaarde dat een bom af ging na een gevecht aan boord van het vliegtuig. De kaper zou tot de aanval zijn overgegaan toen hij zich realiseerde dat het vliegtuig in Kanton zou landen. Na de landing vloog het toestel in brand en de kaper kwam daar bij om het leven, aldus de Chine se functionaris. Over zijn motie ven is niets bekend. Boeing 737 vliegveld Baiyun 1 vliegtuig na vertrek gekaapt boven de luchthaven is een bom ontploft bij de landing 2 vlieg tuigen geramd vele doden en gewonden J1HANNESBURG - De leider lm de Zuidafrikaanse Zulu-be- weging Inkatha, Mangosuthu Buthelezi, heeft de uitnodiging Van ANC-leider Nelson Mande- 14 afgeslagen voor een ontmoe- t ng waarbij ook vijf andere thuislandleiders aanwezig zul len zijn. De ontmoeting, vrijdag in de woning van Mandela in ioweto zal toch doorgaan, al- tjus een mededeling van het i NC. I uthelezi, die behalve leider van Inkatha, ook eerste minister is fan het 'zelfbesturende' thuis land KwaZulu, was samen met de andere thuislandleiders uit genodigd. Het zou de eerste keer zijn dat beide leiders elkaar zou den spreken over de gevechten tussen hun aanhangers. Advertentie Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 arbeidsongeschiktheid en minderheden-problematiek, kon zaken worden gedaan. de Ten aanzien van die minderhe den-problematiek zijn de partij en overeengekomen tot 15 no vember verder te werken aan een overeenkomst over de aan pak van de werkloosheid onder BERLIJN - Het einde van een tijdperk. De 'Stars' en 'Stripes', gingen dinsdag in Berlijn-Dahlem voor de laatste maal naar beneden, als onderdeel van de afscheidsceremoniën van de drie westelijke geallieerden (Verenigde Staten van Amerika, Frankrijk en Groot-Brittannië). De stad die vijfenveertig jaar gedeeld was is weer offieiëel herenigd evenals de twee Duitslanden (foto EP A de minderheden. Het basisak koord zoals afgesloten door CNV, MHP en werkgevers, wordt uitgewerkt tot een pakket dat 'meetbaar en controleer baar' is. Dat laatste is voor de FNV reden om akkoord te gaan met het uit stel. De bond vond het basispak ket te vrijblijvend. Zij wil dat dit wordt aangevuld met wetgeving en ziet in de woorden 'meetbaar en controleerbaar' hiertoe een aanzet. Het kabinet hoopt met het uit stel te bereiken dat de werkge vers alsnog met de FNV overeen stemming weten te bereiken. De datum van 15 november is de ui terste termijn die minister De Vries (sociale zaken) de sociale partners heeft gegeven om met voorstellen te komen. Als er dan geen breed gesteund pakket ligt, komt De Vries met wetgeving, zo heeft hij aangekondigd. De sociale partners hebben ove rigens afgesproken dat er na 15 november een advies wordt ge vraagd aan de SER over de mo gelijkheden tot wetgeving. De werkgevers die zich verzetten te gen wetgeving, hebben ver klaard dat het kabinet alle ver trouwen heeft in de uitwerking van het basisakkkoord. „Wetge ving is niet zonder meer noodza kelijk, zo maakte het kabinet ons gisteravond verscheidene malen duidelijk", aldus een woordvoerder van het VNO. De drie partijen waren het giste ren snel eens over de noodzake lijke maatregelen om de arbeids ongeschiktheid terug te drin gen. Het grote struikelblok was evenwel een differentiëring van de Ziektewet-premie voor werk- Advertentie BERLIJN (AFP) - In Berlijn zijn dinsdagavond, vlak voor het feest over de eenwording van beide Duitslanden los barstte, bij gewelddadige in cidenten zeven mensen aan gehouden, zo heeft de politie meegedeeld. Eén politie-agent raakte lichtgewond en liep een mes steek in zijn arm op toen hij de identiteit van een betoger probeerde vast te stellen bij een anti-eenwordingsdemon- stratie. In het centrum van Berlijn werden zeven mensen met luchtdrukpistolen en vuurwerk aangehouden, meldde een politiewoordvoer der. Aan de vooravond van de een wording riepen de Westduitse bondskanselier, Helmut Kohl, en de Oostduitse pre mier Lothar de Maizière de 78 miljoen Duitsers op tot onder linge solidariteit (Kohl) en ge meenschapszin (De Mazière). De beide CDU-politici deden dit dinsdag tijdens tv-toe- spraken die rechtstreeks wer den uitgezonden op de zen ders van het nu nog gedeelde Duitsland. Kohl bereidde de Duitsers voor op een moeilijke periode. Hij zei dat als het volk trouw blijft aan elkaar en bereid is offers te leveren, dat dan „alle kansen aanwezig zijn op een gemeenschappelijk succes". In zijn tv-toespraak prees Kohl ook die Duitsers, die met de kracht van hun vrij heidsliefde de dictatuur van het communistische Oost duitse bewind hebben over wonnen. „Hun vredelievend heid en hun bedachtzaam heid mogen als voorbeeld die nen", aldus de Westduitse bondskanselier. De Europese Gemeenschap (EG) heeft dinsdag in een ver klaring de Duitse eenwording verwelkomd als een gebeurte nis die de taak van het econo mische bondgenootschap verlicht en een nieuw tijdperk aankondigt. Sovjetpresident Michail Gor- batsjov stuurde uit naam van alle volkeren van de Sovjetu nie een gelukwens aan prési dent Richard von Weizsaec- ker van de Bondsrepubliek, waarin hij zegt veel te ver wachten van de nieuwe sa menwerking met Bonn. De twaalf lidstaten van de EG wezen er in een gezamenlijke verklaring op dat „een volk dat onze gemeenschappelijke beschaving zo zeer heeft ver rijkt, met het grootste recht zijn plaats in Europa en de we reld weer inneemt". De EG heeft het streven naar een wording van het Duitse volk onvoorwaardelijk onder steunt en deelt daarom in de vreugde van de Duitsers, al dus de verklaring die op het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn werd aangebo den. Gorbatsjov noemde ook de di recte herinnering aan de Tweede Wereldoorlog, die na genoeg uit het „alledaagse le ven" van de Sovjetburgers zou zijn verdwenen. „Op deze heuglijke dag wil ik alle lol toezwaaien aan diegenen in onze landen die getroffen zijn door diep leed en desondanks niet hebben toegegeven aan vooroordelen en angsten, maar juist volhardend heb ben gewerkt aan de toekomst en zo deze vreedzame en waardevolle oplossing van de .Duitse kwestie' mogelijk hebben gemaakt." Zie ook pagina 4 M SCHIPHOL (ANP) - De toeslagen op vakantievliegreizen gaan ver der omhoog. Dat hebben woordvoerders van Transavia Airlines en Martinair dinsdag bekendgemaakt. Per 16 november worden de toeslagen bijna verdubbeld. De verhoging is nodig wegens de ver der gestegen brandstof- en verzekeringskosten, aldus een woord voerders. De toeslagen zullen na 16 november niet verder omhoog gaan tot in elk geval 31 maart volgend jaar. Daarmee willen de maatschappijen hun klanten zekerheid bieden omtrent de prijs van vakantievliegrei zen. Op een zeer druk bevlogen bestemming als Palma de Mallorca in Spanje gaat de toeslag bij Transavia van 28 naar 50 gulden. Martinair heeft besloten de toeslag op de intercontinentale bestem- Justitie ivil voorrang geven aan de bestrijding van inbraken in woningen. Dat is belangrijker dan optreden tegen overtredin gen in het verkeer, zo staat te le zen in het beleidsplan van het Openbaar Ministerie voor het begin van de C jaren negentig. w Mooi weer, slechte vangst. Dat was het algemene beeld op de eerste officiële competitiedag van het Wereldkampioenschap Kusthengelen, dat deze week aan de Walcherse stranden wordt afgewerkt. Of: „De vis ligt in het zon- Q netje." w Hou het menselijk, ook achter hef stuur. Langs de Zeeuwsvlaamse wegen zijn borden geplaatst die de weg gebruiker moeten verleiden tot hoffelijker en minder agressie] gedrag iti het verkeer in dit deel van Zee- land. (Slot zie pagina 3 kolom 7) CitV- Vitesse stelde gisteravond hevig teleur. De ploeg uit Arnhem be reikte dan wel de volgende ron de in het UEFA-cuptoernooi, maar kwam op eigen veld niét verder dan een 0-0-gelijkspel te gen de Noordierse amateurs van Derry 17 UNION GAP (AP) - Twee Ameri kaanse overvallers hebben met een kettingzaag de linkerhand van hun slachtoffer afgezaagd om in het bezit te kunnen ko men van diens kostbare ringen en horloge. Het 20-jarige slachtoffer werd in het plaatsje Union Gap, in de staat Washington, samen met een vriend aangesproken door twee mannen die hun een ket tingzaag te koop aanboden. Ver volgens werden zij onder bedrei ging met een pistool naar een af gelegen plek meegevoerd. Daar zaagden de daders de hand van de man af, waaraan twee ringen met een gezamenlijk waarde van ruim 700 gulden zaten. Ook na men ze een horloge mee van ongeveer 2.500 gulden. DEN HAAG (ANP) - Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat heeft de Tweede Ka mer dinsdag in een brief meege deeld dat de vorige week door de NS aangekondigde tariefs verhoging wordt bijgesteld. De minister vindt een verhoging voor spitsreizigers van meer dan zes procent „maatschappe lijk onaanvaardbaar". Presi dent-directeur L.F. Ploeger van de NS maakte dit dinsdagavond bekend in het Vara-programma „In het nieuws". Volgens Ploeger is de minister het „in principe wel eens" met de tariefsverhoging van gemiddeld 3,5 procent. Die hield in dat reizi gers in de spits vanaf 1 januari tussen de 6 en 10 procent meer zouden gaan betalen, en dat NS-klanten in de daluren op een verhoging van ongeveer 2,5 pro cent moesten rekenen. De aangekondigde verhoging le verde een storm van kritiek op. Maij-Weggen besloot daarop de NS terug te fluiten en de tariefs verhoging te herzien. Volgens de bewindsvrouwe is het maat schappelijk wel aanvaardbaar de spitstarieven met maximaal 6 procent te verhogen. Een NS-woordvoerder bevestig de de brief van de minister. Vol gens hem blijft de gemiddelde verhoging van 3,5 procent van kracht, maar wordt die minder scherp over spits- en dalurenta- rieven verdeeld. De Jaartrajectkaart, de NS- en O V-jaarkaart en andere jaar kaarten gaan op 1 april met ma ximaal zes procent omhoog. Voor deze kaarten had de NS vo rige week een verhoging van ze ven tot tien procent aangekon digd. Weekkaarten gaan niet met 6,5 maar met gemiddeld 4,9 procent omhoog, met een maxi mum van 6 procent, zo deelde de woordvoerder mee. De beperking gaat ten koste van de maandkaarten, die niet met 3,1 maar met 5,6 procent worden verhoogd. De Rail-Aktief-Kaart, die goedkoper zou worden, blijft nu in prijs gelijk. De Senioren- kaart, die niet goedkoper of duurder zou worden, gaat nu met 2,5 procent in prijs omhoog. Enkeltjes en retourtjes worden, zoals aangekondigd, in april vol gend jaar 2,5 procent duurder. L. F. Ploeger Advertentie Grote braadpan gezocht. mingen niet verder te verhogen omdat zij vreest dat de toeslag op die tickets te hoog zou worden. De maatschappij neemt die kosten, die volgens de woordvoerder in de miljoenen lopen, voor eigen rekening. Overigens zijn de olieprijzen gisteren opnieuw een paar dollar ge daald. De handel vertrouwt op een vreedzame oplossing van het con flict. Gisteren schreef de Washington Times dat de VS al direct na de inval in Kuwayt hadden besloten geen kernwapens tegen Irak in te zetten. Volgens hooggeplaatste ambtenaren zou dat ook niet gebeuren wan neer Irak chemische wapens zou gebruiken. De beslissing is vooral ingegeven uit vrees voor het uiteenvallen van het bondgenotschap in de Golf. 500 gram-&£93.99 kilo 4z599 6.99 Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 6 oktober a.s..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1