succes Strandcross Vlissingen opnieuw een belooft te beschermen Irak bepleit vredesregeling maar geeft Kuwayt niet op Compromis in VS over bezuiniging van 50 miljard dollar "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." UÜR FOÏV er schoore 7erkgevers onder druk De Vries achter compromis arbeidsongeschikten Banken geven hogere rente niet door aan de klanten Begeleiding voor regeringsleiders In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Rellen Amerikanen Vlissingen Hoek Lijk vermiste vrouw gevonden PvdA-twijfels benzine-accijns KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL {3e jaargang no. 231 laandag 1 oktober 1990 Vanmiddag opklaringen w' Spoedberaad Rechten Onvermijdelijk 4 weken voor één tientje en één riks! PZC BELLEN GAAT SNELLER 0im- 84215 WÊHBSÊKSSÊtëSÊBHlBÊi KWAUTEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELTl GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST ZlEfÖKZEE einig kans op centraal akkoord Blijkens dit opschrift op een muur in de nog enkele dagen DDR-stad Leipzig is niet ieder een ingenomen met de Duitse hereniging. In het weekein de kwam het in verscheidene Duitse steden tot rellen. Bij de autoriteiten neemt de vrees toe dat het geweld tijdens de feesten rond de éénwording woensdag, zal oplaai- O en. O In het Roosevelt Study Centre werden zaterdag 20 Amerika nen verwelkomd, die op zoek zijn naar de voetsporen van hun voorouders. Voor enkele van hen werden de sporen in Zee land teruggevonden in de eeu wenoude collectie ge boorte-akten van het C Rijksarchief. Vanmorgen nog veel bewolking en en- ;kele buien. Maar vanmiddag opkla ringen. De temperatuur wordt 17 gra den. Zwakke tot matige noordenwind. )EN HAAG (GPD) - Onder Ware druk van minister De (fles (sociale zaken) zijn de verkgevers dit weekeinde als- log in principe akkoord gegaan net een reeks maatregelen om arbeidsongeschiktheid aan pakken. e partijen blijken echter ui- ■st somber over de mogelij k- id om morgen, tijdens het Na- irsoverleg, te komen tot cen- ile afspraken over een gema- de loonontwikkeling, ■t basispakket ten aanzien n de arbeidsongeschiktheid, t de nadruk legt op preventie herintreding, wordt vandaag orgelegd aan de achterban n werkgevers en vakbonden, het voorstel is afgesproken t pakket in 1992 te evalueren te bezien of wettelijke ingre- n in het uitkeringsstelsel van WAO of quotering onont- ombaar zijn. 'gelopen donderdagmiddag /amen werkgevers en werkne- ers tot overeenstemming over n pakket maatregelen om de estroom in de WAO terug te fingen. Er leek geen vuiltje aan e lucht totdat de VNO-onder- ïandelaars (Verbond van Neder- ahdse Ondernemers) onderling ruzie kregen. In het compromis verd in eerste instantie niets ge- segd over herziening van duur rn hoogte van de uitkering. Dat aju pas gebeuren als de preven tieve maatregelen niets oplever den. Binnen het VNO verschilde men van mening of dit niet met een moest worden geregeld. Zij /roegen daarop bedenktijd. Bónden en met name minister De Vries vreesden daarop voor een mislukking van het najaars overleg, waarna de bewindsman besloot in te grijpen. De werkge- Profclub Vlissingen kreeg zater dagavond een staande ovatie van het weer massaal opge komen publiek na een adem benemende wedstrijd, icaarin vijf doelpunten vielen, maar waarin nog vaker tegen paal en lat werd geschoten. Met een tref fer in de laatste minuut zegevierde Vlissingen: Q 3-2. Met een regen van doelpunten blijft Hoek imponeren in de tioeede klgs van het zaterdag voetbal. De belangrijkste rivaal Capelle werd ditmaal met 4-1 van de grasmat gespeeld. Op de foto scoort Ruzie het vierde doelpunt voor O de Zeeuws-Vlamingen. I O vers werden vrijdagavond tij dens een spoedberaad voor het blok gezet en kozen eieren voor hun geld. Zaterdagochtend za ten zij weer met de bonden rond de tafel en in de loop van de mid dag waren zij het eens. Het voor stel week niet of nauwelijks af van het compromis van donder dag. ,,We hebben enkele detailkwes ties verder uitgewerkt", aldus FNV-onderhandelaar Muller. De details draaiden om de vraag wat te doen als de voorgestelde maatregelen niet leiden tot een stabilisering van het aantal ar beidsongeschikten (nu 868.000) op het niveau van 1989 (846.000 arbeidsongeschikten). Besloten is 'ergens in 1992' te evalueren. Mochten de preven tieve maatregelen geen resul- (Slot zie pagina 3 kolom 1) VLISSINGEN - Naar schat ting tienduizend toeschou wers waren gistermiddag weer getuige van de strand- cross, een inmiddels traditio neel motorsportspektakel op het Vlissingse badstrand. On danks de regen groeide de vijf de editie van dit evenement uit tot een succes. Het publiek kwam weer in grote getale naar de Vlissingse Boulevard en de organisatie kon dit jaar rekenen op een record aantal deelnemers. Maar liefst 230 motorfanaten raasden door het mulle zand en met Kees Zuidhof (superklasse) Eric van Soest (125 cc) en C.er van Wijk (off the road), kreeg de strandcross drie beresterke winnaars. Het spektakel werd alleen ont sierd door twee ongevallen. In de klasse 125 cc brak Middel burger Marco Overweel na een botsing zijn bovenbeen en la ter op de middag kwam Vlis- singer Bennie Dingemanse zwaar ten val. De rugblessure die hij daarbij opliep was der mate ernstig dat hij werd over gebracht naar het Dijkzigt-zie- kenhuis in Rotterdam foto Ruben Oreel) (zie ook pagina 17) WÊÊÊ MH - NEW YORK (AP/ANP) - De We reldtop voor Kinderen is zon dag in New York afgesloten met dé aanvaarding door meer dan 70 koningen, presidenten en premiers van een verklaring die oproept tot de bescherming van de kinderen in de wereld. Hoe wel Nederland een zeer werk zaam aandeel heeft gehad in de voorbereiding, was ons land niet op de conferentie zelf verte genwoordigd omdat premier Lubbers het op het laatste mo ment liet afweten. Met de verklaring werd een ac tieplan aangenomen om armoe de, ziekte, honger en analfabe tisme te bestrijden en kinderen het eerste recht te geven op de hulpbronnen van de aarde. Tijdens de twee dagen durende top in New York stierven elders in de wereld meer dan 54.000 kin deren aan allerlei ziektes. „Wij kunnen op geen enkele manier de opmerkelijke vooruitgang van de mensheid verzoenen met het voortduren van de ellende DEN HAAG (GPD) - Terwijl de banken klagen dat het beta lingsverkeer zeer verliesge vend is, is nu vastgesteld dat dit tekort gedekt wordt doordat renteverhogingen niet doorge geven worden aan klanten met tegoeden. Dit blijkt uit een rap- APELDOORN (ANP) - De Apel- doornse politie heeft zondag ochtend in Beekbergen het lijk gevonden van de 51-jarige vrouw Jenny Ellerman-Jans- Sén, die sinds 20 september werd vermist. Het lichaam van "e vrouw lag in een overstort- ijver. Ze blijkt door verdrin- ing om het leven te zijn geko- ihen, aldus de politie. E>e vrouw verliet op 19 septem ber het Lucas-ziekenhuis in Apeldoorn, waar ze was opgeno- nen omdat ze overspannen was. port over het betalingsverkeer dat het organisatie-adviesbu reau KPMG in opdracht van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) heeft opgesteld. Over het algemeen betalen de banken hun rekeninghouders maar een heel lage rente over te goeden in rekening courant, ter wijl ze dat geld voor veel hogere percentages kunnen uitzetten. Omdat de rente vorig jaar aan zienlijk gestegen is, kregen de banken de mogelijkheid de ver liezen op het betalingsverkeer fors te verminderen. Voor dit jaar wordt zelfs verwacht dat het betalingsverkeer voor de ban ken winstgevens zal zijn. De kosten van het betalingsver keer blijken sinds 1987 met 600 miljoen gulden te zijn toegeno men tot 5,2 miljard gulden in 1989. Ruim een vijfde (21 pro cent) daarvan wordt gedekt door provisie-opbrengsten en valutering. De rest moet als het ware worden goedgemaakt door klanten over hun saldo's 'te wei nig' rente te vergoeden. HILVERSUM (ANP) - Als de olieprijzen op hetzelfde niveau blijven of nog stijgen is ook de PvdA bereid de voorgenomen verhoging van de benzine-accijns in november te schrap pen. Dat heeft de fractievoorzitter van de PvdA, Thijs Wölt- gens, zaterdagmiddag gezegd voor de VARA-radio. Maar mocht de acht cent accijnsverhoging niet doorgaan, dan moet wel ergens anders geld worden gevonden om de noodzakelijke investeringen in het openbaar vervoer te fi- nanciëren, aldus Wöltgens. Het CDA liet eerder al weten twij fels te hebben over de accijnsverhoging. die onder haar slachtoffers kin deren telt," zei secretaris-gene raal Javier Perez de Cuellar van de Verenigde Naties. De deelnemers aan de top be loofden met de ondertekening van de verklaring ernaar te zul len streven zich té houden aan de VN-conventie over de rechten van het kind. De conventie, die in september in werking is getre den, eist dat landen de overle ving en ontwikkeling van kinde ren zullen garanderen. De regeringen moeten vechten tegen verwaarlozing, seksueel misbruik en ander geweld tegen kinderen. Meer dan 40 landen hebben de conventie al bekrach tigd. Drie Nederlandse kinderen, Car- la Hodge, Julie van Nieuwen- huyzen en Jeroen Westerbeek hebben zaterdag in de tuin van het VN-hoofdkwartier in New York een eik geplant ter gele genheid van de Kindertop. Zij werden geholpen door de mi nisters Van den Broek en Pronk, directeur Grant van het VN-kin- derfonds Unicef, de acteur Peter Ustinov, de speciale Unicef-am- bassadeur, en zijn Nederlandse collega Herman van Veen. Het drietal heeft premier Lubbers la ten weten teleurgesteld te zijn over zijn afwezigheid. NEW YORK - Een groep kinderen, vertegenwoordigers van landen uit de hele wereld, staat klaar om de bijbehorende regeringsleiders te begeleiden naar de Wereld Kindertop (foto Bill Swersey/AFP) DEN HAAG (GPD) - De Iraakse president Saddam Husayn heeft zondag in een verzoenen de rede opgeroepen de Golfcri sis op vreedzame wijze op te los sen. In zijn rede, uitgesproken op de geboortedag van Moham med en gericht tot alle islamie ten, sloot hij voor het eerst niet uit dat ook buitenlandse mach ten betrokken worden bij de beëindiging van de crisis. Hij koppelde een eventuele oplos sing aan een totale vredesrege ling voor het Midden-Oosten en herhaalde dat hij Kuwayt niet zal ontruimen. In Saddam's rede, zoals gebrui kelijk voorgelezen door zijn woordvoerder, sprak hij voor zichtig steun uit voor het plan van de Franse president. Mitter rand had in een rede voor de Ver enigde Naties de terugtrekking uit Kuwayt en de vrijlating van de gijzelaars verbonden met een algehele regeling voor het ge bied. Daarbij noemde hij de te rugtrekking van alle buiten landse troepen. Maar Saddam sloot de terugkeer naar de situa tie van vóór 2 augustus opnieuw uit. Over de annexatie van Ku wayt door Irak wil Baghdad niet onderhandelen. In verschillende westerse hoofd steden, zoals Washington en Londen, groeide in het weekein de het gevoel dat een gewapend conflict langzaam onvermijde lijk lijkt te worden. Sovjet-mi nister van buitenlandse zaken, Sjevardnadze, verklaarde in New York dat zijn land bereid troepen in te zetten in het Golf- gebied onder de vlag van de Ver enigde Naties. Al eerder had hij Irak gewaar schuwd voor geweld als de Iraakse troepen zich niet terug trekken uit Kuwayt. Washing ton heeft Amerikaanse burgers in Europa gewaarschuwd voor terroristische aanslagen. Deze zouden door Irak georganiseerd zijn. Het Duitse weekblad Der Spiegel meldt daarover dat groepen Iraakse en Palestijnse terroristen inmiddels op pad ge stuurd zijn. Volgens de Nederlandse rege ring zijn er in ons land nog geen speciale maatregelen genomen ter bescherming van Ameri kaanse staatsburgers. Wel wordt de situatie 'perma nent gevolgd', aldus een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken. Frankrijk heeft al laten weten vergeldingsmaatregelen te zul len nemen, indien mocht blijken dat Irak achter een aanslag in Djibouti zit, waarbij vorige week twee Fransen om het leven kwa men. Volgens de Amerikaanse Democratische afgevaardigde Les Aspin (voorzitter van de commissie voor de strijdkrach ten) kan Baghdad binnen enkele maanden beschikken over biolo gische wapens. WASHINGTON (DPA/RTR) - De Amerikaanse regering en vertegenwoordigers uit het Congres zijn het zondag op het laatste moment eens geworden over de begroting voor 1991, die voorziet in een pakket maatre gelen om het tekort met 50 mil jard dollar te verlagen. Onder handelaars van de partijen in het Congres bespraken zondag met president George Bush nog over de details van de maatre gelen, waarmee het tekort in vijf jaar in totaal met 500 mil jard dollar moet worden terug gebracht. De weg voor het compromis werd gebaand nadat Bush zijn eis had laten vallen de vermo- gens-aanwasbelasting te verla gen om meer investeringen aan te trekken. De Democraten za gen daarop af van de door hun gevraagde verhoging van de be lastingtarieven voor de meest- verdienenden. De Amerikaanse begroting voor 1991 voorziet in verhogingen van de belastingen, in weerwil van Bush's belofte uit 1988 dat er geen nieuwe belastin gen zouden komen. Dit zeiden de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, de Democraat Tom Foley, en de fractievoorzit ter van de Republikeinen in de Senaat, Robert Dole, voor de Amerikaanse televisie. Foley zei ook dat de uitkeringen van de „social security" „op een of an dere manier zullen worden ge troffen", maar Dole zei dat in de allerlaagste uitkeringen niet worden gesneden. De Amerikaanse begroting gaat uit van verhoging van belastin gen op benzine, tabak en alcohol en voor luxe-artikelen als bont en sieraden. De omvangrijkste besparingen worden voorzien in de defensiesector. Doelend op deze impopulaire maatregelen, verklaarde Tom Foley, dat „het niet gemakkelijk zal zijn de stemmen" te krijgen die nodig zijn in het Congres. (Advertentie) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Bennie.blink |JA Naam: Adres: Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 PC Plaats: Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊnÊÊÊiÊnm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1