anDijke ©te Ciniiett Klok een uur terug Loonsverhoging van 7,4 pet voor leerling verpleegkundigen Sovjet-leger helpt bij oogst Kabinet verkoopt geen olie uit strategische voorraden NS schelden straf kwijt bij betalen kaartje achteraf "Al het nieuws van hier tot Tokyo'' Bush belooft emir herstel vrij Kuwayt bijleveld ri I m In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. m Toestellen met bestemming Baghdad in kader luchtembargo gedwongen tot landen Week-uit Week-in Pijlerdam Landbouw Eerst nog zon 233e jaargang no. 230 Zaterdag 29 september 1990 AKANTIELAND Testament I H Sfeer in VVD reden vertrek gedeputeerde Maris-Koster Slotmanifestatie Zeeland Cultuurmaand 1990 23.30 uur Groots vuurwerk op muziek Veroordeelde fraudeur vrij door procedure-fout Energiebureau Eerst nog zonlater op de dag wolken velden, maar het blijft droog. Er staat een matige wind uit zuidwest tot zuid. Middagtemperatuur de 17 graden. Een tiendal gebruikte vouwwagens vanat 650,-. Nog vier 1990-modellen Alpenkreuzer uit verhuur. Tevens onze laatste Lafuma tafels en stoelen nu met aantrekkelijke korting Alle wa gens staan compleet Uitgevouwen. ook deze week nog VOUWWAGEN OCCASIONSHOW Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES Turkije onderschept vliegtuigen ANKARA/WASHINGTON/DEN HAAG (GPD) Turkije heeft als eerste land het luchtembar go tegen Irak ten uitvoer ge legd. Donderdag en vrijdag werden drie burgervliegtuigen die op weg waren naar Baghdad gesommeerd te landen in Adana in Zuid-Turkije. De drie toestellen, twee uit India en een uit de Sovjetunie, bleken geen ladingen voor Irak te ver voeren maar op weg te zijn om vluchtelingen op te halen. Daar op konden zij hun reis voortzet ten. Over een vierde vliegtuig dat vrijdag werd gedwongen in Ankara te landen, zijn door de Turkse autoriteiten geen bijzon derheden bekend gemaakt. Er werd alleen gezegd dat het gaat om een Pools toestel. Turkse douaniers in de haven Mersin hebben voorkomen dat een Pools schip een lading che micaliën bestemd voor Irak zou lossen. Het uit Antwerpen ver- DEN HAAG (ANP) - Vannacht eindigt de zomertijd. Om 03.00 uur in de prille ochtend wordt de klok officieel een uur terug gezet. Op zondag 31 maart 1991 zal de trokken schip had 101 ton so- diumcyanaaten 31 ton neopreen aan boord. Beide worden ge bruikt bij de vervaardiging van mosterdgas, maar kennen ook andere, industriële toepassin gen. Het ladingmanifest gaf geen eindbestemming aan, wel dat het was verzonden door een Westduits bedrijf. Een naam wil de een woordvoerder van de douane niet kwijt. De chemica liën worden teruggestuurd naar Westduitsland. Saddam Husayn heeft in een po litiek testament bepaald dat als hij wordt gedood, Irak raketten zal afvuren op Tel Aviv, Riyad en de olievelden rond de Golf. Verder zouden terreurgroepen Amerikaanse en Israëlische doe len in Europa moeten aanvallen. De Iraakse leider heeft het docu ment overhandigd aan de rege rende Revolutionaire Raad. zomertijd opnieuw van kracht worden. Die geldt dan tot zon dag 29 september 1991. Ook voor 1992 zijn de begin- en einddata van de zomertijd al vastgesteld (zondag 29 maart 1992 en zondag 27 september 1992). Het einde van de zomertijd geldt overigens niet alleen voor Ne derland. De in Nederland aange houden data gelden voor vrijwel alle Europese landen. Alleen in Groot-Brittanië en Ierland, waar wel dezelfde begindata worden aangehouden, eindigt de zomertijd een maand later op de laatste zondag in oktober. In IJsland bestaat de zomertijd niet. Het Iraakse staatspersbureau heeft gemeld dat Saddam Hu sayn morgen de bevolking zal toespreken op de geboortedag van de profeet Mohammed. Het thema van de rede zou zijn dat in „een Heilige Oorlog het de plicht van alle gelovigen is de heilige plaatsen te bevrijden". Abul Abbas, de leider van het Palestijns Bevrijdingsfront (PLF), heeft vrijdag aanslagen op vliegtuigen van de VS of zijn bondgenoten in het vooruitzicht gesteld. „Iedere agressie tegen een Iraaks vliegtuig in de lucht of aan de grond zal op grotere schaal en overal ter wereld wor den vergolden", aldus de PLF- leider. Abbas is het brein achter ondermeer de kaping van het Italiaanse cruiseschip Achille Lauro in 1985. De Jordaanse kroonprins Has san heeft vrijdag zijn bezorgd heid uitgesproken over wat hij noemde het „gebrek aan begrip voor wat ons land economisch moet doorstaan als gevolg van het handelsembargo tegen Irak". Hij schetste zijn broer ko ning Husayn als iemand die „als enige het hoofd koel houdt in een periode waarin de partijen in het Golfconflict regelrecht aan sturen op oorlog". Hassan riep de rijke landen op hun beloften van financiële steun aan 'front- lijnstaat' Jordanië snel na te ko men. Over het breken van het embar go door Jordanië zei de kroon prins: „Er wordt toch niet van ons verwacht dat we economi sche zelfmoord plegen". De Sovjet-minister van buiten landse zaken Edouard Sjevard- nadze heeft gewaarschuwd dat het gebruik van geweld in het Golfconflict kan leiden tot een oorlog die niet tot het gebied zelf beperkt zal blijven. Tegenover een Arabische krant verklaarde Sjevardnadze dat een aanval door Irak op de multinationale vredesmacht „een misdaad te gen zijn eigen volk en buurlan den" zou zijn. De aankondiging dat buitenlan ders in Irak maandag geen voed selbonnen meer krijgen, heeft een nieuwe grote stroom vluch telingen naar Jordanië op gang gebracht. Volgens de directeur- generaal van de Internationale Organisatie voor Migratie, die (Slot zie pagina 3 kolom 2) Volgende week woensdag wordt de Duitse eenheid officieel. Van daag in de PZC-bijlage Die Ein- heit: De praktische hinder nissen Van Bismarck tot Kohl De ouders van de Oostduitse revolutie zwijgen De econo mische ongelijkheid. Het onderhoud van de storm vloedkering Oosterschelde stuit op onverwachte problemen. Het bestrijden van corrosie, veroor zaakt door aangroei van schelp dieren en algen, vergt meer geld en een bewerkelijke, milieuvriendelijke Q aanpak. w De nieuwe minister Bukman van landbouw, natuurbeheer en vis serij meent dat al tijdens de pe riode-Braks twee bewindslieden op het departement nodig wa ren. Zijn staatssecre- De geschiedenis van de mens De vrouw van Louis Paul Boon spreekt Steenpest ontsiert Notre Dame Moluks leven vereeu wigd in Zeeuwse fotografie Het einde van de bejaardenzorg Gerrit Braks voelt zich genomen WASHINGTON (RTR/ANP) - De Amerikaanse president George Bush heeft de Kuwayt- se emir vrijdag beloofd dat de VS niet zullen rusten voordat het Iraakse leger de bezetting van Kuwayt opgeeft en Ku wayt weer vrij zal zijn. „Kuwayt, vrij Kuwayt, zal blij ven bestaan," zei Bush in het Witte Huis tegen sjeik Jaber al- Ahmed al-Sabah. „Zijne hoog heid en ik zijn het eens dat we alle wegen moeten openhouden om ervoor te zorgen dat Iraks onwettige bezetting van Ku wayt niet voor vast is en dat Ku- wayts legitieme regering in ere wordt hersteld... Ik kijk uit naar de dag dat ik u en het Kuwaytse volk in uw ei gen huis kan bezoeken," zei Bush (foto Greg Gibson!AP) msaammmmmmmmmmtmmmmaammm DEN HAAG (GPD) - Leerling verpleegkundigen en leerling ziekenverzorgenden krijgen met terugwerkende kracht een salarisverhoging van 7,4 pro- MIDDELBURG - VVD- gedeputeerde E. Maris- Koster heeft besloten zich op korte termijn uit de Zeeuwse politiek te rug te trekken. Ze haakt bij de statenverkiezin gen in maart volgend jaar af. Als hoofdreden voor haar vertrek noemt ze het feit dat met name binnen VVD-afdelingen op Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaanderen achter haar rug een lob by tegen haar gaande is, waarbij andere beoogde lijsttrekkers naar voren worden geschoven. Be halve dat de sfeer, ook in Zeeland, binnen de hui dige VVD haar niet be valt, is ze ook teleurge steld in de kwaliteit van de provinciale politiek en ergert ze zich aan het 'randstedelijk denken' in Den Haag. Mevrouw Maris (42), woonachtig in Zaam- slag, trad acht jaar gele den aan als de eerste vrouwelijke gedeputeer de in Zeeland. (zie ook pagina 9) cent. Het zakgeld in de voorbe reidende periode gaat met hon derd gulden omhoog naar 495 gulden per maand. Het kabinet heeft daartoe gisteren besloten op voorstel van minister Dales (binnenlandse zaken), de eerst verantwoordelijke voor de ar beidsvoorwaarden van ambte naren. Het besluit is een uitvloeisel van een overeenkomst tussen staatssecretaris Simons (volks gezondheid) en minister De Vries sociale zaken en werkgele genheid) en de werknemers en werkgevers in de zorgsector. Zij spraken toen af zich de komende jaren gezamenlijk in te zetten voor een blijvende verbetering van de arbeidsmarktpositie van de werknemers in de zorgsector. Ook een verhoging van het sala ris en zakgeld maakten onder deel uit van de overeenkomst. (Advertentie) BRAX FINEST QUALITY ma MEN S FASHION LEADERS IN STYLE Lange Delf! 19 4331 AJ MIDDELBURG (Advertentie) Zaterdag 29 september te Veere Een nieuw sensationeel element is toegevoegd aan het vuurwerk. Synchroon met twee muziekstukken zal het vuurwerk ontstoken worden vanaf 3 pontons op het Veerse Meer. De beste plaats voor het publiek is de Torenwal aan het Oranjeplein. MOSKOU - Het Sovjet-leger biedt boeren de helpende hand bij het binnenhalen van de oogst. Het werkt wordt bemoeilijkt door het slechte weer en daarom zijn tienduizenden militairen het land op gestuurd. Op een staatsboerderij bij Nizhniy Novgorod zijn deze soldaten bezig met het oogsten van winterwortelen (foto AP) DEN BOSCH (ANP) - De 35-jari- ge Ossenaar Van H. die door de rechtbank in Den Bosch op 4 september tot zes jaar gevange nisstraf werd veroordeeld als leider van een grote 'fraudefir ma', is weer op vrije voeten. De raadkamer van het Bossche Gerechtshof heeft hem deze week onmiddellijk in vrijheid ge steld omdat er een procedurele fout is gemaakt in zijn proces. De man werd door de officier van justitie mr. J. Klop 'de Peetva der van het Osse fraudesyndi caat' genoemd. De procedurefout bestond er uit dat de rechtbank verzuimde in een proces- verbaal de 'klem mende reden' te vermelden waarom behandeling van de zaak tegen Van H. op een zeker moment langer dan een maand werd geschorst. Een 'klemmen de reden' kan zijn dat de recht bank niet binnen een maand ruimte kan vinden op een over bezette agenda voor voortzet ting van een zaak. De advocaat van H„ mr J. Noordhuis, ontdekte die proce durefout en wist deze te benut ten voor zijn cliënt. De Ossenaar heeft beroep aangetekend bij het Gerechtshof tegen zijn ver oordeling tot zes jaar cel. Zo is hij van 'veroordeelde' op nieuw 'verdachte' geworden en was zijn verblijf achter tralies een 'voorarrest' tot het Hof hem zou vonnissen of vrijspreken. DEN HAAG, PARIJS (ANP/ GPD) - De verkoop van olie uit de Nederlandse strategische re serves ligt niet voor de hand. Momenteel is er geen tekort aan olie. Er zijn geen problemen met de olie-aanvoer en de prijs stijgingen zijn geheel het ge volg van speculatie op de olie- markt. Premier Lubbers zei dit vrijdag na afloop van de ministerraad in reactie op de Amerikaanse ver koop van olie uit de strategische reserves. Shell verhoogt maandag de prij zen voor diesel, gasolie en huis brandolie met drie cent per liter. De zogenoemde wintertoeslag van 1,2 cent is in deze verhoging meegerekend. Dit is een heffing voor toevoegingen die noodza kelijk zijn om de produkten aan winterse omstandigheden aan te passen. De NOVOK, de orga nisatie van zelfstandige oliehan delaren, heeft voor maandag eenzelfde verhoging voor diesel en huisbrandolie aangekondigd. Petroleum wordt vijf cent per li ter duurder. De olieprijzen zijn vrijdag weer wat verder omhoog gegaan na dat die de afgelopen week al tot recordhoogten waren gestegen. De toenemende spanning in het Golf-conflict stuwt de olieprij zen nog steeds omhoog, on danks berichten dat er van een werkelijk tekort op de markt geen sprake is. In Parijs besloot de Raad van het Internationale Energiebu reau zijn 21 aangesloten leden te adviseren 'zich voor te bereiden om indien nodig' de strategische olievoorraden aan te spreken met het doel het verlies van de produktie in Kuwayt en Irak op te vangen. Het voorbeeld van de Amerikaanse president Bush om een deel van de 'strategische olievoorraden' te verkopen en daarmee de speculatie op de we- reld-oliemarkt de kop in te druk ken, zal door andere landen niet worden gevolgd. De leden van het Energieagent schap vinden wel dat de vraag naar olie beperkt dient te wor den, zodra zich een scherpe da ling van de produktie voordoet. Wanneer zich ernstige tekorten op de wereldmarkt aftekenen, zal het IEA een topconferentie beleggen waarop gepraat zal worden over te nemen acties. UTRECHT (GPD) - Betrapte zwartrijders op de trein wordt met ingang van 1 oktober de op gelegde boete kwijtgescholden als ze binnen een week alsnog de prijs van het treinkaartje voldoen. Daartoe hebben de Ne derlandse Spoorwegen beslo ten nu zij onder ministeriële dwang vanaf maandag de boete op zwartrijden van 25 naar 100 gulden moeten verhogen. Een woordvoerder van de spoor wegen wil de kwijtschelding niet beschouwen als een regelrechte vrijbrief voor zwartrijden, maar hij verheelt niet dat de nieuwe benadering van de NS conse quenties heeft ten aanzien van de problematiek rond onbetaald reizen. De spoorwegen vrezen echter dat door de maatregel, opgelegd door de minister van verkeer en waterstaat, alleen maar leidt tot verhoogde agressie, gericht te gen de conducteurs. „Wij willen onze conducteurs onder die om standigheden niet de trein op sturen. Daarom hebben wij tot een constructie besloten, die de discussie over de boete-maatre gel buiten de trein moet hou den", aldus de NS-woordvoer- der. De nieuwe inningsmaatregel ziet er als volgt uit: Reizigers die niet over een geldig spoorkaar tje beschikken en zeggen ook geen geld bij zich te hebben, krij gen een door de conducteur uit geschreven 'bewijs van uitstel van betaling'. Dat wordt altijd verhoogd met 100 gulden boete en 3,50 gulden aan administra tiekosten. Als de reiziger binnen een week alsnog betaalt, wordt de boete dus kwijtgescholden. Overigens geldt de nieuwe in ningsmaatregel voor wat de spoorwegen betreft slechts als een tussenfase. Intern wordt al geruime tijd op een nieuwe aan pak van het zwartrijden gestu deerd. (Advertentie) Volgens geldende internationa le verplichtingen moet ons land een strategische olievoorraad aanhouden die voldoende is om drie maanden verbruik te dek ken. In feite dekken de voorra den het verbruik voor zo'n vijf maanden. Oorzaak van de veel grotere reserve vormt de enorme raffinage- en opslagcapaciteit van de oliemaatschappijen in Rotterdam. Jaarlijks verbruikt ons land 21 miljoen ton olie. De voorraad bedraagt nu ongeveer negen miljoen ton. Vorig jaar bedroeg de produktie uit Nederlands eigen olievelden op het vaste land en de Noord zeebodem 3,8 miljoen ton. Vol gens de laatste .ramingen zit er in de olievelden nog 68 miljoen ton olie. In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in hel buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis, U hoelt alleen maar te bellen Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! A M Naam: L^J b Adres: i I rr.4%^ PC Plaats: j Tel.: J I Ik wil de PZC 4 weken lang kunt deze bon zonder voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). PZC afdeling abonnementen BULEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 nilSta &a~tic 4380 VB Vlissingen VUOV OY^IO BSÜI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1