IS] IA Adres: "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." Feest in de familie Gabor industriebond FNV eist 4 procent meer Staatssecretaris landbouw vindt genade bij de PvdA ingreep van Gorbatsjov koopcentrum groenendijk Irak trekt dreigement doden diplomaten in In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. watertanden. Bom op anti- terrorisme- congres Ben Bella Sluiskil Strandcross HERMESWEG 23 VLISSINGEN (INDUSTRIETERREIN BASKENBURG) Alarmnummer Droog met opklaringen >33e jaargang no. 229 /rijdag 28 september 1990 PZC Schot Nieuwe post voor burgemeester Gabor van Haaksbergen Brinkman 4 weken voor één tientje en één riks! Veel hogere bewolking met opklarin gen. Maximum temperatuur 17 gra den. De zuidwestelijke wind is zwak, boven zee vanmiddag vrij krachtig. 'n Kollektie gordijnstoffen om te mm mm mm m mm mm LONDEN (DPA) - Het hoofd van de anli-terreur-afde- ling van Scotland Yard toont de bom die werd ont dekt vlak voor de opening van een internationaal con gres over terrorisme in Londen. De vergaderzaal werd ontruimd toen onder het spreekgestoelte het broodtrommeltje met de explosieve lading werd ge vonden. De politie slaagde er in de explosieven onschadelijk te maken. Wie de springstof fen, ondanks de scherpe vei ligheidsmaatregelen, heeft kunnen plaatsen is nog niet bekend. Als eerste spreker stond de Britse onderminister van buitenlandse zaken William Waldegrave op het pro gramma (foto AP) i i V M Naam: PC Plaats: 1 Ter 1 Ik wil de PZC 4 weken lang (u kunt deze bon zonder [voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 MIStA - K&71K 4380 VB Vlissingen vuay orxij HAAKSBERGEN - De nieuwe staatsscretaris op het ministerie van landbouw, nu nog burgemeester van Haaksbergen, Diszing Gabor (50), werd donderdagavond door zijn dochter in de bloemetjes gezet (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Irak heeft donderdag de nota ingetrokken waarin het regiem eerder dreig de dat diplomaten zullen wor den opgehangen als ze weigeren een lijst met namen te overhan digen van mensen die zich schuilhouden in de ambassa des. In het document werd ver wezen naar een decreet van 26 augustus waarin de doodstraf werd ingevoerd tegen iedereen die buitenlanders verborgen houdt. In Washington noemde minister van buitenlandse zaken James Baker de nota „weerzinwek kend". In Londen werd gespro ken van „een flagrante schen ding van het internationaal recht". De Nederlandse ambas sadeur in Kuwayt, Dr. N. van Dam, had enige tijd geleden al een dergelijke lijst overlegd in de hoop daarmee het vervoer van mensen naar het veiliger geach te Baghdad te kunnen verge makkelijken. Hij zei nog niets te hebben vernomen van een stop op de voedselvoorziening. Irak heeft gedreigd vanaf maan dag de meer dan een miljoen bui tenlanders die nog in het land en de '19e provincie' (Kuwayt) ver blijven, te zullen uithongeren door geen voedselbonnen meer te verstrekken. In Irak en Ku wayt verblijven nog ruim 3700 westerlingen, onder wie 171 Ne derlanders. Het Internationale Rode Kruis ontkent al in begin september op de hoogte te zijn gesteld van de maatregel, zoals de Iraakse minister van buiten landse zaken Tareq Aziz be weert. Een Amerikaans fregat heeft voor de vierde maal sinds het uitbreken van de Golfcrisis met een mitrailleur schoten voor de boeg van een kleine Iraakse tan ker afgevuurd. Toen het schip, dat een zuidelijke koers voer, eenmaal stopte en werd door zocht, bleek het leeg te zijn. De Japanse premier Toshiki Kaifu heeft donderdag aange kondigd dat een wet in de maak is die het Japan toestaat militai ren buiten het eigen grondge bied te stationeren. Daarmee zou Japan in staat worden ge steld niet-bewapende troepen naar het Golfgebied te sturen. Advertentie ingreep in benzineprijs IUNSPEET (ANP) - De Indus- riebond FNV gaat de cao-on- erhandelingen volgend jaar in iet een looneis van vier pro ent. Daarnaast wil de grootste ond in de marktsector een ieuwe impuls geven aan ver- ere arbeidstijdverkorting itv) als middel om meer men en aan werk te helpen, itv in allerlei vormen zoals ploe- endiensten of de vierdaagse 'erkweek zijn denkbaar. De ond wil wat atv betreft maat werk en de vorm waarvoor wordt ekozen kan per cao verschillen, )e bond moet volgens jaar cao's fsluiten voor meer dan 800.000 werknemers in belangrijke sec oren als de metaalindustrie, de aetaalnij verheid en de chemie. )e Industriebond FNV vindt lat een looneis van vier procent ;oed past in het gecoördineerde rbeidsvoorwaardenbeleid van le vakcentrale FNV. Daarin wordt ervan uitgegaan dat vol gend jaar van de produktivi- teitsgroei de helft wordt ge bruikt voor loonsverhogingen en de rest voor „mooie doelen" als werkgelegenheid. De bond schat de stijging van de arbeids- produktiviteit in de industrie sector volgend jaar op 3,25 pro cent. Daarnaast rekent de bond op een inflatie van 2,1 procent zodat de totale loonruimte uit komt in de buurt van 5,5 pro cent. Voorzitter B. van der Weg van de Industriebond maakte op een persconferentie duidelijk dat de bond geen loonruimte wil laten zitten als er straks met de werk gevers en met de overheid geen behoorlijke werkgelegenheidaf- spraken te maken zijn. Gezien de houding van de werkgevers en de regeringspartijen tot nu toe acht Van der Weg de kans op een centraal akkoord nihil. •10SKOU (AFP/RTR) - Sovjet-president Michail Gor- 'atsjov heeft donderdag zijn eerste economisch decreet er stabilisering van de economie uitgevaardigd op ba- is van de speciale bevoegdheden die hij maandag van 'et parlement kreeg. De president beval ondernemin- ;en hun contractuele verplichtingen na te komen om Jondstoffen te leveren. tfet het oog op de weigering van talloze Sovjet-bedrij- ven, om financiële redenen of door nationalistische con flicten, hun contracten na te leven, eist de Sovjet-presi dent in het decreet dat „de staatsbedrijven hun bestaan de economische banden handhaven en hun verplichtin gen nakomen, vooral wat betreft grondstoffen, (bouw- )materialen en onderdelen". Ondernemingen die dit na laten, wachten boetes die kunnen oplopen tot 50 procent van de waarde van de niet-geleverde voorraden. Het decreet, dat onmiddellijk ingaat en tot eind 1991 van kracht blijft, dreigt met „buitengewone maatregelen voor het werkregime zoals bij de spoorwegen". Tekorten aan de meeste produkten hebben de levens standaard in Sovjetunie verlaagd en leiden tot praktisch lege schappen in de voedsel- en andere winkels. De mi nisteries moeten binnen een maand zorgen voor „het herstel van de zeer belangrijke produktie van medicij nen, grondstoffen en consumentengoederen die zo hard nodig zijn". staatssecretariaat op Land bouw. Eerder deze week waren de sociaal-democraten daar nog tegen. Volgens PvdA-fractielei- der Wöltgens is er nu echter, in tegenstelling tot eerdere plan nen, sprake van een „politiek volwaardige functie". „Het is niet onze uitvinding, dat staatssecretariaat. We hebben bij de formatie van het kabinet wel besproken of de zogenoemde zachte poot van Landbouw niet onder een staatssecretaris zou moeten komen. Er is nu naar al onze argumenten geluisterd bij de invulling van de portefeuille", aldus Wöltgens. CDA-fractieleider Brinkman ontkende dat de taken die Ga bor nu krijgt, andere zijn dan eerder deze week ter discussie stonden. Hij gaf te kennen het eerdere verzet van de coalitiege- (Slot zie pagina 3 kolom 6) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Hcnnu .It'link Dat benzine in het buitenland toch vaak goedkoper kan zijn ligt ook aan wat Andriessen noemt „de structuur van de markt". Ons land is naar verhou ding dicht bezaaid met benzine stations terwijl ook de accijnzen en de milieulasten naar verhou ding hoog zijn. In het buitenland hebben de benzinestations een veel hogere omzet dan hier en vaak worden ze geëxploiteerd door grootwin kelbedrijven die laag geprijsde benzine vaak gebruiken als een lokkertje voor de klanten. Ook wisselkoersen en samern- stelling van de produkten kun nen daarbij een rol spelen, aldus Andriessen. Oliehandelaren waren donder dag niet onder de indruk van de verkoop van olie uit de strategi sche reserves van de Verenigde Staten. Zij bleven zich zorgen maken over het mogelijk uitbre ken van een oorlog in het Mid den-Oosten. De prijzen schoten omhoog toen het gerucht rondging dat het Amerikaanse leger Kuwayt was binnengetrokken. De ontken ning van het Pentagon die erop volgde deed de prijzen veel min der dalen. „Het is nog steeds het zelfde verhaal. Niemand durft in deze markt te verkopen. Als je erover nadenkt hoever de prij zen nog omhoog kunnen als er werkelijk oorlog uitbreekt, dan valt het potentieel naar beneden in het niet", aldus een hande laar. De verkoop van vijf miljoen va ten olie (van 159 liter) uit de stra tegische voorraad van 590 mil joen vaten liet handelaren onbe roerd. Zij zagen het als een sym bolische daad. niet meer dan dat. Ook de geruststellende toe spraak van minister van energie James Watkins maakte geen in druk. Op de oliebeurs in Londen sloot Brent-olie uit de Noordzee voor levering in november op 38,80 dollar per vat, 1,25 dollar hoger dan de slotprijs van woensdag. Op de Mercantile Exchange in New York werd de meest ver handelde Amerikaanse olie soort, West Texas Intermediate. 0,98 dollar per vat duurder op 39,65. Ben Bella, de eerste president van het onafhankelijke Algerije, is gisteren teruggekeerd uit bal lingschap. Hij maakte in zijn eerste rede tot zijn aanhangers sinds 25 jaar duidelijk dat hij terug wil in de C politiek. O De Sluiskillenaars zijn het zat. Gisteravond stroomden ze mas saal naar het stadhuis van Ter- neuzen om hun ongenoegen te uiten over onder meer de bouw- stop, die de ontwikkeling stag neert en de toekomst vanhetkanaaldorp op mmÊ het spel zet. I Jan-Pierre de Bleijser hoopt zon dag opnieuw een woordje mee te spreken in de Vlissingse strand cross. Vorig jaar werd de Hei kantenaar derde in de su perklasse. een presta tie, die moeilijk te evenaren is. Advertentie DEN HAAG (GPD) - Drs. J.D. Gabor (50), burgemeester van Haaksbergen, wordt staatsse cretaris op het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij. Gabor zal zich daar gaan bezighouden met het beleid ten aanzien van het landelijk ge bied en de kwaliteitszorg. De benoeming van Gabor werd gisteren bekend nadat de PvdA-fractie met de instelling van het staatssecretariaat had ingestemd. Gabor, van geboorte Hongaar en in 1956 naar ons land ge vlucht, is katholiek. Hij werd in 1983 burgemeester van Haaks bergen. Daarvoor werkte hij voor de gemeente Den Haag en op het ministerie van economi sche zaken. Voorts is hij zeer actief binnen het CDA. In zijn portefeuille als staatssecretaris zitten onder meer landinrichting, natuur- en milieubeheer, openluchtrecre atie, staatsbosbeheer, gewasbe scherming en keuring van vee en vlees. Staatssecretaris Bukman (eco nomische zaken) wordt defini tief de opvolger van de verleden week opgestapte minister Braks op Landbouw. Op Economische Zaken komt in zijn plaats het CD A-kamerlid mevrouw Van Rooy. In het vorige kabinet be zette zij die post ook al. In een twee uur durend fractie- beraad stemde de PvdA gisteren in met de instelling van het )EN HAAG/NEW YORK (ANP) - linister Andriessen van econo- nische zaken vindt niet dat de ienzine in ons land de afgelo- len tijd sneller in prijs is geste en dan in de buurlanden. De liemaatschappijen hebben het olgens hem hier niet op een ak- :oordje gegooid en hij ziet dan ok geen reden om in te grijpen. )it blijkt uit zijn antwoord op chriftelijke Kamervragen van Ie PvdA. n ons land wordt een stijging an de olieprijs veel sneller door brekend in de benzineprijzen lan in het buitenland. Bij hoge- e olieprijzen is dat in het nadeel ■an de automobilist, maar lage- e olieprijzen worden ook sneller loorberekend. Er wordt steeds vaker gebruik gemaakt van het alarmnummer 06-11Toch is er een deel van het publiek dat gebruik maakt van de oude nummers of het alarm nummer belt voor minder acute zaken. Deze conclusie trekt de meldkamer van de rijkspolitie na een jaar praktijker varing met het nieuwe Q nummer. I linister Andriessen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1