PZC leclame op radio en tv stijgt sterkst edrijfsverenigingen willen litkering kunnen verhalen Ruzie tandtechnici over Poolse kronen binnen- en buitenland het weer in zeeland Veel inbrekers gepakt via vingerafdrukken in computersysteem ...en in europa 'onsunient blijft vrolijk rijden constateren de pompen Opknapbeurt voor feest Proef Den Bosch met distributiebonnen eroorzaker ongeval draait op voor aow slachtoffer WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 I I I I I I I I M I I I I I II II roename ten koste van de pers Tot jaar 2.000 [ien miljoen jaby's met aids Speciaal plaatsje Vandaag fusitie vervolgt liet in zaak dood anderen Nigeria Civiele procedure Goedkoop werk Haags fonds 139,- 't Wordt steeds leuker bij V&D. Vooruitzichten Nautisch bericht Hoog water Laag water Vooruitzichten oge benzineprijs remt auto niet l)EN HAAG (GPD) - De Neder landse automobilist trekt zich fooralsnog niets aan van hoge- Le| benzineprijzen. Ondanks de ■ien verhogingen die de laatste lvce maanden zijn doorge- loerd, rijdt de consument vro- Ijk door. En dat zal hij ook blij- |èn doen, zo verwachten de lliemaatschappijen. Jinds de inval van Irak in Ku- Jayt op 2 augustus zijn de benzi- [eprijzen fors gestegen. Bij de meeste pompen moet vandaag voor een liter super 1,98 gulden neergeteld worden; begin augus tus was dat nog 1,77 gulden. Shell, Esso, BP klagen echter niet. De afzet van benzine in Ne derland voldoet aan de progno ses van vorig jaar en die voor spellingen gingen zeker niet uit van een daling van de afzet aan de pompen. Een woordvoerder van de No- vok, de organisatie van zelfstan- AMSTERDAM (GPD) - De tota- bestedingen voor reclame op ladio en televisie zullen dit jaar Jaar verwachting sterker stij len dan bestedingen voor ande- reclame-uitingen. Vermoede lijk gaat de groei van etherre- |lame ten koste van reclame in Je pers. Hiervan zou het markt- (andeel van 52 procent in 1989 lit jaar kunnen gaan dalen tot liinder dan vijftig procent, bat zei de directeur van de Ne- lerlandse Vereniging van Er- lende Reclamebureaus (VEA), JlENÈVE (AFP) - De Wereldge- londheidsorganisatie (WHO) Jeeft haar schatting voor het Jantal mensen dat in de komen- |e tien jaar met aids besmet ■aakt aanzienlijk verhoogd. Dat Jerklaarde dinsdag in Genève |en hoge functionaris van de [N-organisatie. i de periode tot het jaar 2.000 uilen volgens hem zeker tien liiljoen kinderen met aids wor pen geboren, die zij krijgen via lun moeder, en lopen nog eens 15 tot 30 miljoen mannen en [rouwen het risico besmet te ra- |en. Tot nu toe schatte de WHO lit laatste aantal, dat alleen be- |rekking heeft op volwassenen, Jp 15 tot 20 miljoen. Han Nieman, gistermiddag ter gelegenheid van de presentatie van het VEA-rapport Reclame bestedingen in Nederland 1980- 1989. Het marktaandeel van de STER-reclame op televisie zal naar verwachting dalen van 81 procent in 1989 tot 64 procent dit jaar. Het aandeel van RTL 4 stijgt volgens de prognoses van 3 procent vorig jaar (het station startte in oktober) tot 22 procent dit jaar. De totale reclamebeste dingen (pers, radio en televisie, bioscoop, buitenreclame en rechtstreekse reclame) stegen vorig jaar tot het, volgens Nie man „indrukwekkende" bedrag van acht miljard gulden. Ten op zichte van 1988 is dat een stij ging van 9,2 procent. Volgens Nieman is er in deze branche sprake van „een gezonde groei". „Bepalend voor het aandeel van de STER en dat van RTL 4 zal vooral de ontwikkeling van het kijktijdaandeel van de publieke omroep versus de commerciële omroep zijn", zei Smeekes. VEA-directeur Nieman wees er op dat de gedrukte pers nog steeds het belangrijkse recla me-medium in Nederland is, want meer dan de helft van alle bestedingen gaat via dagbladen, huis-aan-huisbladen, nieuws bladen en tijdschriften. Toch neemt het aandeel persreclame gestaag af van 64 procent in 1980 tot 52 procent in 1989. Prof. dr J. van Neerven. directeur van de Cebuco. voorspelde gisteren dan ook ..harde tijden" voor de pers. dige olie- en kolenhandelaar en dus de vertegenwoordiger van de vrije pomphouders: „De om zet neemt beslist niet af. Dat kan je zelf ook constateren als je 's morgens naar de filemeldingen op de radio luistert. Het aantal files daalt niet, zoals wel het ge val is in bij voorbeeld de vakan- tietijd. De auto is in Nederland een heilige koe. De mensen ne men liever een plakje kaas min der op hun brood, dan dat ze de auto laten staan". Ook Shell, Esso en BP bespeu ren geen omzetdaling aan de pompen. „De auto neemt een speciaal plaatsje in in het huis houdboekje. Daar wordt niet zo gauw aan gemorreld", aldus een BP-woordvoerder. Ook voor de toekomst zijn ze niet bang. Als minister Maij- Weggen denkt via een verhoging van de accijnzen op benzine per 1 november de Nederlander uit de auto te jagen, dan komt ze waarschijnlijk van een koude kermis thuis, zo valt te beluiste ren. En ook van verdere stijgin gen van de olie- en dus de benzi neprijzen liggen de oliemaat schappijen niet echt wakker. „Het zal hoogstens het privé-ge- bruik van de auto iets terugdrin gen. Het zakelijk verkeer rijdt gewoon door. Ik ga me pas onge rust maken als de prijs voor een liter super drie/vier gulden wordt", aldus de Novok-zegs- man. Een ander; „Tijdens de oliecri ses in de jaren zeventig ging bij na iedereen ervan uit dat het au togebruik door de hoge benzine prijzen wel zou afnemen. Dat is toen echter niet gebeurd en dat zal nu ook niet gebeuren". Een woordvoerder van Esso wijst voorzichtigheidshalve ech ter wel op een psychologisch ef fect: „Over een benzineprijs van 1,98 gulden maakt niemand zich echt druk. Wanneer die prijs twee gulden wordt, kan dat ech ter een schok teweeg brengen. Twee gulden klinkt heel anders dan één zoveel. Ik denk niet dat de Nederlander dan massaal de auto laat staan. Misschien dat in het weekend een tripje minder wordt gemaakt en de bood schappen een keer op de fiets worden gedaan. Het blijft echter natte vingerwerk. Wie weet pre cies hoe de consument rea geert". Ook de BP-woordvoerder wijst op het psychologisch belangrij ke bedrag van twee gulden. „Er is na de laatste oliecrisis wel on derzoek naar verricht. Het auto gebruik nam volgens dat onder zoek destijds niet af omdat de benzineprijs maar even boven de twee gulden lag. Als die prijs 'blijvend' boven de twee gulden komt te liggen, zal het zeker een remmend effect hebben op dat gebruik, zo voorspelde men toen. Ik denk dat dat inderdaad zo is, maar dat het daarbij voor namelijk gaat om mensen die de auto alleen privé gebruiken. Het zakelijk gebruik zal nauwelijks afnemen". Met een knipoog wijst hij daarbij op een ander effect. „Nu wippen mensen al even de grens met Duitsland over om goedkoop te tanken. Als het prijsverschil met dit land, bij voorbeeld door de extra benzine-accijns van acht cent nog groter wordt, zullen die ritjes toenemen. Daar zijn al heel wat kilometertjes mee gemoeid. Bovendien worden voor die mensen de kosten per kilometer lager... accijnsverhoging zou het autogebruik juist wel eens kun nen stimuleren". DEN HAAG (ANP) - De politie heeft de afgelopen maanden tal van arrestaties verricht dank zij het nieuwe compu tersysteem van de Centrale Recherche Informatiedienst (VRI). Daarin zijn de vingeraf drukken opgenomen van 570.000 mensen. Zonder dit geautomatiseerd systeem zouden de bewuste inbrekers en autodieven ver moedelijk niet zijn opge spoord. Dat deelde CRI- woordvoerder De Waard dins dag mee. Minister Hirsch Bal- DEN HAAG - Zo komen bij het CRI de vingerafdrukken via het HAVANK-systeem voortaan op het computer scherm. De onregelmatighe den worden gelokaliseerd en in de computer opgeslagen. Het systeem kan deze regi straties razendsnel vergelij ken (foto ED Oudenaarden ANP lin (justitie) nam het geauto matiseerde bestand dinsdag officieel in gebruik. In feite werkt de CRI al vanaf begin ju ni met het systeem, dat de naam Het Automatisch Vin ger Afdruksysteem Neder landse Kollektie (Havank) draagt. In de afgelopen drie maanden zijn met behulp van Havank 248 personen gelndentifi- ceerd. Dat is volgens De Waard zes keer zoveel als voor heen, toen de sporendeskundi- gen van de CRI nog de loep in plaats van het beeldscherm hanteerden. Maar bovendien is de CRI nu in staat om praktisch alle ver zoeken om identificatie snel uit te voeren. Tot voor kort werden de dactyloscopen van de CRI alleen bij zware mis drijven ingeschakeld. Dank zij het nieuwe computersysteem zijn de afgelopen maanden ook een aantal inbraken en au todiefstallen opgelost, aldus De Waard. DEN HAAG (ANP) - De aaw- en jvao-uitkering voor verkeers- lachtoffers moeten in beginsel oveel mogelijk worden ver- aald op de veroorzaker, ofwel n de praktijk via de wettelijke ansprakelijkheidsverzekering p de verzekeraar van de ver- orzaker. let bestuur van de arbeidsonge- chiktheidsfondsen, die de uit- II.MERE (GPD) - Het openbaar ninisterie ziet geen aanleiding oor een gerechtelijk onder- oek naar het failliete Almeerse ledrijf Drugpharm Medical iupplies. let bedrijf kwam vorige week in iet nieuws, omdat het door de ligeriaanse overheid verant woordelijk wordt gesteld voor de lood van 109 kinderen. Zij had- len vergiftigde hoestdrank ge degen. De grondstof ervoor wam uit Almere, (olgens woordvoerders van Jus- -itie in Zwolle en het ministerie 'an WVC in Den Haag leverde iriënterend onderzoek van de keuringsdienst van waren geen lanknopingspunten op voor een itrafzaak. Uit de boeken en mon ters is niet gebleken, dat Drug- 'harm het giftige ethyleenglycol laar Nigeria heeft gestuurd, in ilaats van het onschuldige op- osmiddel propyleenglycol. keringsgelden beheren, zal zich woensdag beraden op een reac tie op dat pleidooi van de Fede ratie van Bedrijfsverenigingen (FVB). Aanleiding voor de brief van de FVB is de notitie over verkeersaansprakelijkheid van de minister van justitie. De be drijfsverenigingen signaleren dat de aaw-uitkering in Neder land niet kan worden verhaald evenals het aaw-deel van de wao {negentienduizend gulden per jaar). Aanpassingen in het verhaals recht zijn ook nodig op andere terreinen, meent de FVB. Er ko men steeds meer slachtoffers van gewelddadigheid. Bij invali derende sport- en spelblessures draaien de arbeidsongeschikt heidsfondsen eveneens op voor de kosten die gemoeid zijn met arbeidsongeschiktheidsuitke ringen. Daarnaast moet worden gekeken naar bedrijfsongeval len, schade door produkten die te wensen over laten en naar aansprakelijkheid van medici. De mogelijkheid dat de bedrijfs vereniging niet langer samen met het slachtoffer in een civiele procedure gederfd loon kan ver halen op de veroorzaker - de mi nister van justitie oppert die mo gelijkheid - wijzen de bedrijfs verenigingen van de hand. Verder lopen de sociale verzeke raars het risico dat zij schade van verkeersslachtoffers niet op een buitenlandse veroorzaker kunnen verhalen terwijl buiten landse uitkeringsinstanties dat in Nederland, krachtens EG- recht of verdragen, wel kunnen, zo signaleert de FBV. Dat de voorstellen van de be drijfsverenigingen een aanzien lijke verhoging van de kosten voor wa-verzekeraars met zich meebrengen, zoals de minister van justitie vreest, heeft de be windsman zelf in de hand. aldus de FBV. Hij moet maar zorgen dat het Nationaal Plan Ver keersveiligheid daadwerkelijk het aantal verkeersongevallen terugdringt. DEN HAAG (GPD) - Onder de Nederlandse tandtechnici is be roering ontstaan over het con tract, dat het Haagse zieken fonds Haaglanden heeft geslo ten met twee tandtechnici. Door de overeenkomst kan het fonds zijn verzekerden kronen en bruggen aanbieden, die tot 170 gulden goedkoper zijn dan gebruikelijk. De kunsttanden worden gemaakt in het labora torium, dat beide Haagse tand technici in Warschau hebben opgericht. Tijdens de presentatie van het plan, in Zoetermeer, heeft voor zitter J. Geuzebroek van de Ver eniging van Laboratoriumhou- dende Tandtechnici in Neder land (VLHT) gedreigd met het royement van de twee Haagse le den, R.S.T. Gerding en N.F.A. Voit. Volgens de verenigings voorzitter kunnen zij met hun Poolse produkten niet voldoen aan de in ons land geldende kwa liteitseisen voor tandprotheses. De VLHT vreest daarnaast voor Advertentie Samsonite attachékoffer. Van polypropyleen. Met een aluminium frame, unieke veiligheidssloten en 2 jaar garantie. In zwart. Bij aankoop krijgt u van V&D een Parker-rollerpen* 38x49x10 cm. 38x49x14 cm of de helft van de winkelwaarde in contanten. uitholling van de branche, wan neer werk dat tot nu toe in Ne derland werd verricht wordt uit besteed aan landen met lage lo nen. De betrokken tandtechnici be strijden de kritiek op de kwali teit van de Poolse kronen. Ger ding: „Onze medewerkers in Warschau krijgen een opleiding, die haast nog beter is dan die in Nederland. Wij bieden een twee jarige dagopleiding, gevolgd door een praktijkopleiding van vijf jaar. Pas daarna treden de technici bij ons in vaste dienst, en dan komen zij eerst nog voor drie maanden naar Den Haag." De Nederlandse opleiding be staat uit een vierjarige combina tie van praktijkwerk en scho ling. Over het tumult en een dreigend royement door hun contract met Haaglanden zegt Gerding, dat er waarschijnlijk sprake is van eni ge broodnijd bij de collega's van de VLHT. De tandtechnicus vreest niet voor problemen, wanneer hij en Voit uit de VLHT worden gezet: „Ook niet-leden zijn gebonden aan de algemene leveringsvoorwaarden, zoals die door de vereniging zijn opge steld. Haagse tandartsen, die onze kronen willen betrekken, kunnen dat onder dezelfde con dities doen wanneer wij zijn ge royeerd." WEST-BERLIJN - Op het plein voor de Brandenburger Tor in West-Berlijn wordt het wegdek vernieuwd met het oog op de viering van de Duitse hereniging op 3 oktober. De feeste lijkheden zullen vooral plaatsvinden bij deze poort en bij het gebouw van de Reichstag. De Bondsrepubliek en de zes Westserse landen die troepen hebben gelegerd op Westduits grondgebied hebben dinsdag in Bonn overeenstemming bereikt over het voortzetten van deze stationering na de Duitse hereniging. Dat heeft een Westduitse regeringsfunctionaris bekendgemaakt. Het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken en de am bassadeurs uit de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Canada, België en Nederland hebben de zaak schriftelijk afgehandeld (foto Axel Kull/APi. ^jiedinggeldig t/m zaterdag 6 oktober of zolang de voorraad strekt. DEN BOSCH (ANP) - De gemeente Den Bosch neemt op 9 oktober op initiatief van het ministe rie van Economische Zaken een proef met het uit reiken van bonnen die in noodsituaties zijn be doeld om er schaarse goederen mee te kopen. Een woordvoerster van de gemeente deelde dit dins dag mee. De proef is bedoeld om na te gaan of het draaiboek dat voor dit soort situaties is opgesteld in de prak- Een depressie die ons gistere nacht en ochtend veel buien en veel wind bezorgde trok later op de dag verder naar het oosten weg en het weer knapte ziende rogen op. Vandaag breidt een hogedrukgebied dat tussen IJs land en Schotland ligt zich ver der uit richting ons land. Vanuit de Noordzee zal nog icel bewolking aangevoerd ivorden, maar daarin zitten flinke gaten, zodat er vandaag ook zonnige perioden zullen voorkomen. De temperatuur wordt vanmiddag 17 graden en er is ook niet veel wind meer. Een vriendelijke herfstdag dus. Voor morgen (donderdag): Het hogedrukgebied in onze omge ving zorgt voor rustig herfst weer. Niet veel wind en perioden met zon en bovendien geen neer slag. Temperatuur 18 graden. Voor vrijdag tot en met zondag: Zonnige perioden, maar op za terdag en zondag wat meer be wolking en kans op enige regen. Temperatuur 17 a 18 graden. Matige westelijke wind. Wind: tussen west en noordwest, 2 tot 4 Bft. Zicht: goed. Tempera tuur kustwater: 15 graden. Af wijking waterstanden: geen af wijking van betekenis. Maxi mum golfhoogte monding Schei- des: ongeveer een halve meter. ZON EN MAAN 27 september EK 0406 Zon op 0734 onder 1928 Maan op 1628 onder 2350 uur cm Woensdag 26 september Vlissingen 06.48 180 Terneuzen 07.08 201 Bath 08.06 237 Roompot-buiten 06.50 138 Zierikzee 08.10 140 Yerseke 08.20 160 Philipsdam-West 08.15 150 Donderdag 27 september E. Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke 07.30 152 07.44 172 08.46 210 07.40 117 08.50 125 08.55 141 Philipsdam-West 09.00 134 uur cm Woensdag 26 september Vlissingen 12.56 148 Terneuzen 01.08 162 Bath 02.12 182 Roompot-buiten 13.00 114 Zierikzee 01.55 118 Yerseke 02.05 131 Philipsdam-West 02.00 127 Donderdag 27 september uur cm 19.05 173 19.26 194 20.21 233 19.10 133 20.35 139 20.40 157 20.40 149 K. 4.05 20 00 138 20.13 158 21.05 197 20.25 108 21.20 119 21.25 133 21.35 128 Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke 01.26 130 01.39 143 02.46 165 01.30 098 02.30 105 02.35 116 Philipsdam-West 02.30 112 13.20 161 14.22 183 14.10 120 14.15 133 14.10 128 13.40 129 14.06 142 15.02 167 13.55 100 14.50 108 14.55 119 14.45 115 M1111M M11111111111111111 tijk ook werkelijk werkt. Een andere, actuele aan leiding is er niet, aldus de woordvoerster. Op 900 adressen in Den Bosch wordt een oproepkaart ver spreid om de stamkaarten en bonkaarten op 9 ok tober in een gemeenschapshuis te komen afhalen. De deelname aan de proef is vrijwillig. Om de Bos schenaren te stimuleren de kaarten daadwerkelijk af te halen is er voor hen naast een kop koffie ook een kleine attentie, aldus de woordvoerster. Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Een depressie zorgt op de Cana- rische Eilanden en Madeira voor een aantal bewolkte dagen. Er vallen enkele regen- en on weersbuien. De middagtempe- ratuur ligt omstreeks 27 graden, op Madeira enkele graden lager. Ook Marokko houdt het de ko mende dagen niet droog. Vooral op donderdag vallen er enkele regen- of onweersbuien. De mid- dagtemperatuur blijft onveran derd hoog, zo'n 30 graden. Spanje blijft waarschijnlijk bui ten de invloedssfeer van het laag. Alleen op donderdag be staat er een kans op een lokale bui. Voor het overige overheerst de zon. De middagtemperatuur wordt aan de Spaanse Noord kust circa 24 graden, aan de oost- en zuidkust circa 29 en in het binnenland kan het kwik weer tot boven de 30 graden op lopen. In Portugal vallen er enkele re gen- of onweersbuien. De mid dagtemperatuur varieert van 21 graden in het noorden tot circa 26 graden in de Algarve. Na mor gen gaan de temperaturen ver der omhoog. In Frankrijk zet de weersverbe- tering die vandaag al voorzich tig op gang kwam verder door. Meer zon en geleidelijk hogere temperaturen. Het wordt in het noorden en langs de Kanaalkust circa 18 graden. Meer naar het zuiden neemt de temperatuur toe tot ongeveer 27 graden aan de Rivièra. Corsica en Sardinië hadden vandaag last van wolkenvelden. Morgen en ook overmorgen is er weer volop zon en de tempera tuur loopt op naar ongeveer 30 graden. In Zwitserland blijft het na vam daag op de meeste plaatsen droog. De zon keert terug en de temperatuur komt weer boven de 20 graden. Het weer in Oostenrijk verschilt maar weinig van dat in Zwitser land. Ook hier zet het weerher- stel verder door. In Italië weet de zomer nog van geen wijken. Zonnig en droog met een middagtemperatuur van 25 graden in het noorden tot circa 30 op Sicillië. Joegoslavië raakt na vandaag de buiigheid kwijt. Alleen in het noorden kan er nog ee enkele bui vallen. Bij overwegend zonnig weer loopt de temperatuur op naar ongeveer 26 graden. Hongarije: Ook hier herstelt het weer zich. Het blijft behoudens een lokale bui op de meeste plaatsen droog. Temperatuur rond 22 graden. Griekenland en Turkije evenals Tunesië houden het zonnig en droog. Temperatuur op de eilan den in de Egeische Zee en aan de Turkse westkust 25 tot 30 gra den, in Tunesië zelfs 35 tot 40 graden. België en Luxemburg krijgen na vandaag meer zon en het blijft vrijwel overal droog. De tempe ratuur loopt langzaam op naar ongeveer 18 graden. Ook in Duitsland neemt de bui igheid verder af. Alleen het noor den houdt ook morgen nog last van een bui. Elders meer zon en een middagtemperatuur tussen de 15 en 18 graden. In Noorwegen en Zweden blijft het vrijwel overal droog. Vooral landinwaarts flinke perioden met zon. De middagtempera tuur van 6 graden in het noorden tot 13 graden in het zuiden. °C Amsterdam zwaar bew. 12 Aberdeen regenbui 8 Athene onbewolkt 27 Barcelona regen 17 Berlijn regenbui 11 Budapest licht bew. 14 Bordeaux half bew. 20 Brussel regenbui 13 Cyprus onbewolkt 24 Dublin licht bew. 12 Frankfurt regen 13 Genève zwaar bew. 14 Helsinki regen' 6' Innsbruck zwaar bew. 12 Istanbul onbewolkt' 23' Klagenfurt half bew. 10 Kopenhagen regenbui 9 Las Palmas zwaar bew. 24 Lissabon zwaar bew. 22 Locarno zwaar bew. 16 Londen zwaar bew. 15 Luxemburg zwaar bew. 12 Madrid half bew. 21 Malaga licht bew. 22 Mallorca regen 25 Malta onbewolkt' 30' Moskou zwaar bew. 11 München zwaar bew. 13 Nice regen 21 Oslo zwaar bew. 8 Parijs half bew. 14 Praag regenbui 9 Rome licht bew. 21 Split zwaar bew.' 24' Stockholm regen 7 Warschau half bew. 9 Wenen zwaar bew. 14 Zürich half bew. 12 Tunis half bew. 29 V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 5