Zoekactie met F-16 naar vermiste vrouw Boete tien miljoen in Guinness-zaak Vuurzee na explosie tankauto Veronica probeert te ontkomen aan intrekking 7 weken zendtijd m Tarieven ontsporen Walesa zegt bezoek aan Nederland af binnen- en buitenland lubbers geeft fout toe in mededelingen over Turkije V-Raad sluit af Eer voor ex-minister Braks WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 Vervelend Britse Groenen: iierentuinen en :ircussen sluiten 't Wordt steeds leuker bij V&D. Legitiem CDA-fractie verdeeld over staatssecretaris Sturen van F-16 niet geforceerd )EN HAAG (GPD) - Nu de Turk- ie regering heeft laten weten 'een prijs te stellen op een Ne- lerlands squadron F-16 ge- rechtsvliegtuigen, zal geen ge arceerde speurtocht worden indernomen om de toestellen in ,en ander land in de Golf-regio estationeren. Premier Lubbers egde dat gisteren in de Tweede [amer toe aan PvdA-woord- ioerder Melkert. Lubbers trad in de Kamer op als minister van buitenlandse za ken en defensie, bij afwezigheid van Van den Broek en Ter Beek. Hij ontkende dat de Nederland se regering onzorgvuldig heeft gehandeld bij het bekendmaken van de wens een squadron F-16's bij voorkeur in Turkije te plaat sen. Wel moest de minister-president APELDOORN (ANP) - Op ver- ïoek van de Apeldoornse politie dinsdag een F-16 ingezet bij een zoekactie naar een vrouw, die zich naar alle waarschijn lijkheid bevindt in de Apel doornse bossen. Vanuit het toe stel zijn met infrarood-appara- tuur opnamen gemaakt. De 51-jarige Jenny Janssen-El- lerman verliet 19 september in overspannen toestand het Lu- cas-ziekenhuis in Apeldoorn. De volgende dag schakelde familie de politie in, waarop een zoekac tie werd gestart. Maandag is door 55 mensen van marechaus see en politie, en met behulp van drie speurhonden de zoekactie in de bossen ten zuiden van Apeldoorn voortgezet. Omdat in de bossen al een trui en een schoen van de gezochte vrouw zijn gevonden, is de Apel doornse politie ervan overtuigd dat de vrouw ergens in de bossen te vinden is. De zoekactie met de F-16 heeft vijf punten opgeleverd, waar „een levend wezen" werd waar genomen, maar dat wil niet zeg gen dat het daarbij steeds om mensen gaat, aldus een woord voerder van de Apeldoornse po litie. Met zestig man zal nu een nieuwe, gerichte, zoekactie wor den gehouden. toegeven dat zeer snel gehan deld moest worden om het Ne derlandse idee nog in de verga dering van de Westeuropese Unie (WEU) van afgelopen dins dag in Parijs aan de orde te stel len. De Franse minister van bui tenlandse zaken Dumas riep im mers pas de vrijdag daarvóór op tot de vergadering. Vol-gens Lubbers ontstond die vrijdag het idee om in de komen de vergadering met een Neder lands initiatief te komen. Gedu rende het weekeinde analyseer de het ministerie van defensie de mogelijkheden en 's maandags werd besloten de 18 toestellen van 315 squadron van de vlieg basis Twenthe ter beschikking te stellen. Die maandag, één dag voordat de WEU-vergadering zou begin nen, overlegde de Nederlandse chef defensiestaf met zijn Turk se collega en met de Turkse am bassadeur in Den Haag. Dins dagochtend pas werd de Turkse ambassadeur door Buitenland se Zaken formeel gevraagd om een reactie op het Nederlandse voornemen de F-16's bij voor keur in Turkije te stationeren. De ambassadeur liet weten zijn regering op de hoogte te stellen. Die middag stuurden van den Broek en Ter Beek een brief aan de Tweede kamer, waarin werd gesteld dat de vliegtuigen bij voorkeur in Turkije moesten worden gestationeerd. Beide be windslieden hoopten die avond, tijdens de WEU-vergadering, met een Turkse waarnemer bij die bijeenkomst nader van ge dachten te wisselen. Maar tegen de verwachting in bleek in Parijs geen Turkse ver tegenwoordiger aanwezig. Vol gens Lubbers was dat vervelend, omdat de regelingen nu weer via de formele diplomatieke kana len moesten verlopen. Woens dag en donderdag volgde dus nader overleg tussen Van den Broek en Ankara en afgelopen vrijdag bleek dat de Turken het Nederlandse aanbod afwezen. Lubbers meldde de Kamer ove rigens gisteren dat op het mo ment in New York. waar Van den Broek de Algemene Vergadering van de Verenigde naties bij- ONDEN (RTR) - De Britse fi- ïancier sir Jack Lyons (74) is linsdag veroordeeld tot een >oete van 3 miljoen pond (f 10 miljoen) voor zijn aandeel in de juinness-zaak. Daarbij werden n 1986 bij de overneming van Ie Schotse Distillers-groep de loersen van aandelen Guiness mihoog gemanipuleerd. ,yons werd tot een hoge boete eroordeeld en niet tot een ge- angenisstraf omdat hij ernstig iek is. Lyons heeft toen het bod an 5,1 miljard dollar liep zelf landelen Guiness gekocht om Ie koers op te drijven. Hij ont- ing daar later een vergoeding an meer dan 3 miljoen pond ONDEN (DPA) - De Britse Iroenen streven naar sluiting an alle dierentuinen en circus- en. Dit heeft de partij dinsdag )P de afsluitende dag van het aarcongres in Wolverhampton pesloten. De radicale dierbeschermers Jinnen de partij hebben bewerk- telligd dat, mits de Groenen in ïe regeling komen, ook de pels- Jandel en de jacht met honden rerboden worden. Slot van pagina 1) ninister van buitenlandse za ten Gianni de Michelis in de 'N-vergadering dat sinds het liteenvallen van het Ottomaan- e rijk het in het Midden-Oosten liet is voorgekomen dat een taat zomaar van de kaart ver- Iween. Sadam Husayn's opvat ing dat alle grenzen in het Mid- len-Oosten kunstmatig zijn ge- rokken, en de opmerking van ijn minister Tariq Aziz, dat de lolfstaten geen historische legi- imiteit hebben, kunnen, als zij iet worden weerlegd, „een pe- iode van verontrustende onze- .erheid voor de gehele interna- ionale gemeenschap inluiden", laar De Michelis tekende ook an dat een oplossing van de uidige crisis die niet wordt ge- olgd door het opstellen van ichtlijnen voor toekomstig poli- iek en economisch optreden in et Midden-Oosten zou niet leer zijn dan letters in het zand, ie snel door de wind worden ervaagd en vergeten. ,,Men kan iet de ene brand blussen, en an- ere branden in de (door Israël) ezette gebieden en Libanon la- in voortwoeden" voor, waarvan hij inmiddels al 2 miljoen pond heeft terugbe taald. De andere betrokkenen, waar onder de voormalige Guinness- topman Ernest Saunders (55), werden vorige maanden veroor deeld tot gevangenisstraffen die opliepen tot vijfjaar. Saunders moet die vijf jaar uit zitten terwijl Gerald Ronson (50) voor zijn aandeel een gevange nisstraf van een jaar kreeg en een boete van 5 miljoen pond. Aandelenhandelaar Anthony Parnes (45) moet 2,5 jaar ach tel de tralies doorbrengen. Deze drie hebben inmiddels hoger be roep aangetekend. BANGKOK - In Bangkok zijn maandag zeker 54 doden geval len, toen op een druk kruispunt een met vloeibaar gas geladen tankauto na een botsing kantelde en explodeerde. Tientallen auto's, winkels en andere gebouwen vlogen door de ontploffing in brand. Rond honderd mensen raakten gewond, van wie een groot aantal ernstig. Een getuige beschreef de plaats van de ramp: „Ik zag een grote vuurbal, van zeker een halve kilometer hoogte. Daarna zag ik hoe de ene na de andere auto ontplofte". De auto's stonden in een file om een autoweg op te kunnen rijden. Het duurde twee uur voor dat de brandweer met behulp van 60 brandweerauto's en honder den vrijwilligers de brand meester was foto AP) LEIDEN (ANP) - Oud-minister Braks van Landbouw heeft dinsdagmiddag tijdens een gloedvol betoog zijn beleid in de afgelopen tien jaar verdedigd. Hij deed dit op een bijeenkomst ter ge legenheid van de herdenking van Lei- dens ontzet. Braks: „Toen ik aantrad was er een vangstverbod op haring." ,,Nu is er weer voldoende haring be schikbaar. Dat geldt ook voor platvis". Dat is volgens de oud-bewindsman geen biologisch wonder, maar dit is be reikt door het beleid van de afgelopen tien jaar. Hij zei het dan ook jammer te vinden dat dat beleid door sommige mensen wordt afgekraakt. „Maar", zo vervolgde hij, „uit reacties blijkt dat er in brede lagen uit de bevolking ook steun voor mijn beleid. De ex-bewindsman kreeg tijdens de bijeenkomst als eerste in Nederland de onderscheiding uitgereikt van het „Genootschap voor Bols, Korenwijn en Haring". De medaille wordt al sinds 1983 jaarlijks in België toegekend aan bekende Europeanen. Mevrouw Braks (midden) en de echtgenote van CDA-fractievoorzitter Brinkman bewon deren de onderscheiding {foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Veronica heeft RTL-Véronique niet be voordeeld. De intrekking van de uitzendtijd voor zeven we ken die het Commissariaat voor de Media aan Veronica heeft op gelegd, is dan ook buiten alle proporties, en niet overeenkom stig de vermeende overtreding. Het commissariaat heeft zich bij de strafbepaling ten onrech te laten leiden door de heersen de mening dat Veronica het be stel heeft verraden. Dit betoogde Veronica-raads- man mr. J.M. Barendrecht dins dag tijdens een hoorzitting bij de Raad van State. Veronica wil dat de Raad van State overgaat tot schorsing van de sanctie die het commissariaat heeft opge- Advertentie) Canon ES 5 schrijfmachine Draagbare, elektronische schrijfmachine. Met onder andere woordwiscorrectie, paragraaf-indeling, rechterkantlijn uitlijning decimale tabulator en automatische printkop- terugloop. Kan onderstrepen centreren en print 14 tekens per seconde. Van 549^ voor 'rd'ng geldig t/t zaterdag 6 oktober of zolang de voorraad strekt legd. De omroep vindt dat, ge zien de zwaarte van de straf, eerst via een bodemprocedure bij de Raad van State, en des noods door een uitspraak van het Europese Hof, bewezen moet worden of het uitzendverbod ge rechtvaardigd is. Het commissariaat strafte de omroep dit jaar om vermeende financiële betrokkenheid bij de oprichting van de commerciële zender RTL-Véronique, nu RTL 4 genaamd. Veronica zou met geld, menskracht en kennis steun hebben verleend aan de totstandkoming van RTL-Véro- nique. Hiermee heeft Veronica volgens het commissariaat de Mediawet „op flagrante en on toelaatbare wijze overtreden". Naast het uitzendverbod kreeg de omroeporganisatie tevens een boete van 50.000 gulden. De Veronica-advocaten Baren drecht en Duk menen echter dat Veronica gestraft wordt omdat door op zich legitieme transac ties als het verstrekken van een bankgarantie en het tijdelijk als aandeelhouder deelnemen in een vennootschap, een buiten landse omroep in het zadel is ge holpen. Daarmee is het media- front er anders uit komen te zien. „wellicht tegen de wil van de op stellers van de Mediawet, waar onder de huidige leden van het Commissariaat voor de Media". Maar dat een normale belegging van Veronica commercie heeft opgeroepen buiten het publieke bestel, is in dit geval niet rele vant, aldus Barendrecht. Volgens de juristen moet het be leggen van de winst uit een om roepblad gezien worden als 'nor maal economisch handelen'. „Je mag als omroepinstelling je geld beleggen, en dat hoeft niet al leen in de Bank van Engeland", aldus Duk. Ook heeft de omroep steeds aan gevoerd dat bestuursleden slechts op persoonlijke titel ge sprekken hebben gevoerd of ad viezen gaven aan het nieuw op te richten RTL-Veronique. De raadsman van het commissa riaat, mr. G.H.L. Weesing was kort in zijn verweer. Hij voerde aan dat het opstarten van en deelnemen in een buitenlandse commérciële zender géén nor maal economisch handelen is, omdat Veronica daarmee haar collega-omroepen ernstig heeft benadeeld. „Dit is vanzelfspre kend niet de bedoeling van de wetgever geweest". Maandagmorgen wordt over het schorsingsverzoek beslist. (Slot van pagina 1 Premier Lubbers verdedigde gisteren zelf in de Kamer de kan didatuur Van der Linden, daar toe uitgedaagd door kamerlid Beckers (Groen Links). „De heer Van der Linden is niet melaats", aldus de premier verwijzend naar het verleden van het ka merlid. Van der Linden moest op 9 september 1988 als staatsse cretaris op Buitenlandse Zaken vertrekken naar aanleiding van een parlementaire enquête naar de produktie van een fraudebe stendig paspoort. Volgens de eerste minister mag uit het feit dat iemand in het ver leden in de taak die men toen vervulde, in die omstandighe den en op dat moment weg moest, niet geconcludeerd wor den dat de betrokkene „per defi nitie ongeschikt" zou zijn voor een andere taak, op een ander moment en in andere omstan digheden. Dat zou volgens Lub bers „een onjuiste conclusie" zijn. „Mijn opvatting is datje voor dit soort posten de beste man of vrouw moet kiezen, niet gehin derd door de gedachte dat de be trokkene op een ander punt door de Kamer in gebreke is gesteld. Dat moet wel meewegen, maar het zou de democratie geen goed doen als iemand die hierheen (de Kamer, red,) gestuurd is, niet meer geschikt zou zijn voor een publieke functie", aldus Lub bers. In de Kamer gaf Lubbers even eens te kennen wat Van der Lin den op Landbouw zou moeten gaan doen. Volgens de eerste mi nister diende de staatssecretaris zich te belasten met 'delen' van het directoraat-generaal lande lijke gebieden en kwaliteitszorg, een van de twee directoraten-ge neraal waar het ministerie uit bestaat. In die portefeuille val len onderwerpen als: landinrich ting. natuur en milieu, bos- en landschapsbouw, beheer land bouwgronden, staatbosbeheer, openlucht-recreatie, voedings aangelegenheden, keuring van vee en vlees, de plantengenees- kundige dienst en de veterinaire dienst. Er werd volgens de pre mier alleen nog getwijfeld over zaken als de Pachtwet en geneti sche manipulatie, de belangrijk ste onderwerpen uit die porte feuille. In PvdA-kring werd ge schamperd dat voor zo'n post geen staatssecretaris nodig is maar een grasmaaimachine. Op Economische Zaken volgt het CDA-kamerlid mevrouw Van Rooy, staatssecretaris Buk man op. Haar benoeming is on omstreden. Zij krijgt de buiten landse handel onder haar hoede. Van Rooy (39) was in het vorige kabinet al staatssecretaris op Economische Zaken belast met buitenlandse handel. woont, opnieuw contact is met de Turken over de Nederlandse militaire inspanning in het Golf- gebied. Lubbers wilde echter niet vooruitlopen op de eventue le uitkomst van dat hernieuwde overleg. De premier gaf toe vorige week „een fout" te hebben gemaakt door te melden dat de Bondsre publiek vliegtuigen wilde statio neren in Turkije. Bij navraag in Bonn bleek van dat voornemen niets. Gisteren verklaarde de premier te zijn afgegaan op ge ruchten. Bovendien had hij van Van den Broek vernomen dat meerdere landen zich bij Turkije hadden aangemeld voor statio nering van vliegtuigen. De pre mier wilde gisteren niet melden welke landen dat zijn. NS is bezig het beleid te laten ontsporen, dat er op is gericht de automobilist te bewegen om over te stappen in het openbaar vervoer. De beslissing om juist de tarieven voor de treinreizigers in de och tendspits flink duurder te maken is daarom een psy chologische blunder van de eerste orde. Nog vreemder is het dat de minister 'van het krantje en het croissantje in de trein', May-Weggen, deze tarievenpolitiek verdedigt met een ge zicht van: wat zeuren jullie toch...? Treinreizigers, consumen tenorganisaties en vakbonden hebben gisteren meteen al verontwaardigd gereageerd op de aangekondigde prijsstij gingen bij de Spoorwegen. Juist nu allerlei acties worden on dernomen om, in het belang van het milieu en met het oog op de vermindering van het fileprobleem op de autosnelwegen, het openbaar vervoer als een aantrekkelijk alternatief naar voren te schuiven, krijgt de treinreiziger te horen dat hij/zij volgend jaar een stuk duurder uit zal zijn. Zo'n tarievenmaat- regel en zo'n boodschap zijn van een onhandigheid, waarover nog maar een robbertje moet worden gevochten in de poli tiek. De directie van de Spoorwegen voert als argument aan dat zij in de spitsuren kampt met gebrek aan voldoende capaciteit om reizigers te vervoeren. Schaarste maakt duur, is dan de redenering. Een eenvoudige economische wetma tigheid. Alleen opent zij daarmee een wereld van onbegrip. Bij een politiek van bevordering van gebruik van het open baar vervoer moeten trein, tram en bus beschikbaar zijn op de uren wanneer de vraag het grootst is. Maar bij NS is dat kennelijk niet het geval. Treinen in de spits zijn al overvol en in feite komt het erop neer dat de Spoorwegen de eerstko mende jaren het vervoer van reizigers in de spitsuren op geen stukken na aan kunnen. Nog niet zo lang geleden is dit nij pende probleem nadrukkelijk aan de orde geweest, toen een beslissing moest worden genomen over de invoering van de OV-jaarkaart voor studenten. Pas nadat er afspraken kon den worden gemaakt over verschuiving van de werktijden van de studenten wilde NS min of meer voor deze vervoers- taak instaan. De praktijk van een beleid waarin het openbaar vervoer centraal moet staan blijkt, wat NS betreft, voorlopig nog heel wat minder sterk dan de leer. Nederland moet de trein in, maar de trein is daar nog lang niet klaar voor. Om dat spanningsveld te onlasten komt NS met een tariefstelsel dat juist de spitsreizigers het zwaarst treft. Op dit punt aan gekomen houdt de logica op. Er is begrip op te brengen voor de wens van NS om het reizigersbestand zo goed mogelijk over de dag te spreiden. Maar dit mag er niet toe leiden dat mensen, die vanwege hun werktijden niet op andere momen ten kunnen sporen dan in de spits, onevenredig zwaar wor den belast. Zo'n benadering zou erop gaan lijken dat NS, bij gebrek aan voldoende voor haar taak berekend rollend mate rieel, in Nederland gaat voorschrijven hoe de werktijden in de maatschappij moeten worden geregeld. De tarievenpoli tiek voor het openbaar vervoer is toegesneden op een sluiten de exploitatie bij NS en de bij andere vervoersbedrijven in deze sector. Begrijpelijk, want de overheid heeft in de voor bijejaren veel in de tekorten moeten bijdragen. En dat is een ongezonde zaak. Maar er mag toch van NS worden vernacht dat het een evenwichtig beleid voert en de reiziger niet weer even snel de deur uitwerkt als die is binnengelokt. vdM. DEN HAAG (ANP) - Lech Walesa, de voorzitter van het Poolse vakverbond Soli dariteit, komt vandaag niet naar Nederland. Dit heeft een woordvoerder van de bond in Gdansk bevestigd. Daarmee gaat ook een ont moeting tussen premier Lubbers en de Poolse Nobel prijswinnaar niet door. „Het programma was niet duidelijk genoeg", aldus Ja- cek Tarnowski van Solidari teit. Walesa zou in Neder land op het gala van de pla- ten-10-daagse in Den Haag een cheque in ontvangst ne men ten behoeve van Uni- cef-Polen, afkomstig van de opbrengst van een cd van het kinderkoor „De Poolse Nachtegaaltjes". „Het zou Walesa's eerste bui tenlandse bezoek als presi dentskandidaat zijn ge weest, en tevens zijn eerste bezoek aan Nederland", al dus Tarnowski. „Daarom was het van belang dat er ook ontmoetingen met hoge Nederlandse politici in het programma zaten." Walesa loopt ook afspraken met het FNV en het CNV mis, evenals een lunch met vooraanstaande Nederlan ders als staatssecretaris Piet Dankert, oud-minister Onno Ruding van financiën en VNO-voorman Van Lede. Daar zou ook premier Lub bers aanwezig zijn. Volgens Tarnowski was dit laatste niet bekend. Penta Promotions, produk- tiemaatschappij van de Poolse Nachtegaaltjes en or ganisator van het bezoek is geschokt. „Ik vind het on voorstelbaar en niet erg ele gant", aldus woordvoerder Karei Hille, die zegt de aan wezigheid van Lubbers wel te hebben gemeld. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bik ker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Goes, Middelburg en Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdagstot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3