berco Tekort technische vaklieden dreigt Internaat De Sterre moet vooruit kijken Ik heb wellicht een nuttigheidscomplex Roosevelt Studie Centrum krijgt internationale rol provincie Bezwaren tegen plan Goese Meer afgewezen Gemeenten willen snel tolvrije Zeelandbrug 17 Strenge eisen aan lokatie Axelse Vlakte MODES HCW WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 NIEUWE NAJAARS COLLECTIE Chemisch afval Bedrijf 's school Hoechst reikte vakdiploma's uit Vestiging Terneuzen 'geen eindpunt' Normaliseren 299,- Doctoranda met acht kinderen: Najaarsbazaar Arbeid Adelt 't Wordt steeds leuker bij V&D. - ---.Ai—Ét JnraSaHHHPlN Coördinatiepunt Europese stichtingen Wapens T3ÏFIII Vervuild slib naar nieuw depot TERNEUZEN/WESTDORPE - Een hopperzuiger zal vanaf vol gende week vervuilde bagger specie uit het Kanaal van Gent naar Terneuzen 'opzuigen' en overbrengen naar een nieuw de pot op de Axelse Vlakte. De op slagplaats, op het terrein van de Centrale Vuilverwerkende In dustrie (CVI), heeft een capaci teit van 100.000 kubieke meter. Rijkswaterstaat verwacht met het depot, totale kosten zes mil joen gulden, tot halverwege de jaren negentig voldoende ruim te voor het vervuilde kanaals- lib te hebben. De bagger zal in twee etappes worden opgespoten. De komen de twee maanden wordt zo'n 50.000 kubieke meter naar de stortplaats gebracht. In '92 wordt nogmaals 40.000 kubieke meter opgebracht. Nadat ook deze lading voldoende is inge- Idonken, wordt de bagger 'weg gewerkt' onder een laag kunst stoffolie. Op die beschermlaag wordt een meter schone grond gestort. „En daar kan dan bij voorbeeld met een gerust hart grasland van worden gemaakt om jong vee te laten rondlopen", zegt W. M. Vinke, hoofd van de (Advertentiel dienstkring Kanaal van Terneu zen van Rijkswaterstaat. De opslagplaats voor de opgezo gen bagger voldoet aan de mo dernste veiligheidseisen, verze kert Vinke. Het slib wordt gebor gen in een diepe kuil waar stevi ge dijken omheen zijn gelegd. De bodem van de kuil is bedekt met een speciaal soort stevig 'plastic folie'. De folie is naadloos gelast en laat geen vocht door. Mocht er onverhoopt toch nog iets mis gaan, dan is er ook nog een drai nagesysteem onder het plastic waardoor vervuild grondwater opnieuw naar de zuiveringsin stallatie kan worden geleid. Die installatie zal regelmatig wor den gecontroleerd door mede werkers van het waterschap De Drie Ambachten. Twee eerdere mogelijke lokaties voor de berging van vervuild slib in Zeeuwsch-Vlaaderen leden schipbreuk omdat omwonenden en gemeenteraadsleden niet ak koord gingen. Het zijkanaal B bij Sluiskil en de lokatie Koegor- spolder (tegenover de huidige vuilstortplaats) verdwenen daardoor uit beeld. Rijkswaterstaat was tot nu toe steeds op zoek naar opslagcapa citeit voor 400.000 kubieke me ter bagger. Het depot bij CVI kan slechts een kwart van die hoeveelheid bergen. Maar vol- Vrijdag 28 september tonen we in de 2 korte modeshows een greep uit de om 10.30 uur en 14.30 uur. Lange Vorststraat 76, Goes. gens Vinke is dat genoeg om de eerste nood te lenigen. De opslagplaats op de Axelse Vlakte is bedoeld voor slib dat wordt opgebaggerd bij de twee bruggen over het kanaal (bij Sas van Gent en bij Sluiskil) en de bochten in het Nederlandse deel. Bagger die tussen de Sasse brug en de Belgische grens wordt aan getroffen, is nog sterker ver vuild. Rijkswaterstaat wil dat slib, dat waarschijnlijk wordt ge classificeerd als 'chemisch afval' en daardoor niet onder de Wet Afvalstoffen valt, door de zuider buren laten bergen. Tevens vindt zij dat één of meerdere Bel gische bedrijven voor de kosten van berging en opslag zorg zou den moeten dragen. In het slib zouden namelijk stoffen terug te vinden zijn die alleen door die bedrijven in het kanaal worden geloosd. Mevrouw Y. Krebs, Hoofdinge nieur-directeur Bruggen en We gen, uit Gent durft echter nog geen termijn te noemen. „Het valt niet te bewijzen dat één of meer bedrijven specifiek hebben bijgedragen aan de vervuiling van het slib. Wij zijn er in onze besprekingen met de Vlaamse Afvalstoffenmaatschappij ook nog niet uit en ik kan nu met geen mogelijkheid zeggen wan neer de zaak rond is." De mensen die op de hopperzui ger werken zullen als Mars- of Michelinmannetjes zijn ver momd. Aan boord van het schip, waar een soort van stofzuiger aan is gemonteerd die de bagger als het ware van de kanaalbo dem in het scheepsruim zuigt, gelden strenge veiligheidsvoor schriften. De mensen die aan boord zijn, dragen plastic re genkleding, handschoenen en gezichtsbeschermers. Vinke: Het slib zal ook echt niet zo gevaarlijk zijn. maar uit voorzorg nemen we toch maar alle denkbare maatregelen." Het hoofd van de dienstkring wil graag laten uitkomen dat Rijks waterstaat 'niets te verbergen heeft' maar integendeel de Zeeuws-Vlamingen graag laat weten hoe de dienst het slib stort. Na de raadsleden van Sas van Gent kunnen vertegenwoor digers van de gemeente Terneu zen, de Zeeuwse Milieufederatie en de natuurbeschermingsver enigingen 't Duumpje en de Steltkluut vrijdag ihformatie op het CVI-terrein inwinnen. Een dag later, zaterdag, geeft Vinke vanaf 10.00 uur uitleg bij het depot aan alle geïnteresseer den. Rijkswaterstaat zet een grote tent op bij de opslagplaats. In die tent geeft Vinke met be hulp van tekeningen en model len uitleg over de toegepaste technieken en de getroffen vei ligheidsmaatregelen. De aanwe zigen krijgen daarna ruim schoots de gelegenheid om vra gen te stellen en het depot te be kijken. VLISSINGEN - Het wordt voor het bedrijfsleven steeds moeilijker om voldoende goed geschoolde technische vakmensen te vinden. De bedrijfsschool is daarom een onontbeerlijke kweekvijver voor een bedrijf als Hoechst. Dat zei ir M. Knuttel, afdelings chef technische dienst van Hoechst, dinsdagmiddag bij de uitreiking van een twintigtal vakdiploma's aan leerlingen van de bedrijfsschool van Hoechst. Er is momenteel een grote vraag naar technisch perso neel, en een relatief klein aanbod. Knuttel gaf als voor beeld dat bij de technische dienst momenteel het be trekkelijk grote aantal van zeven vacatures bestaat. „Er is voor jullie een goede boterham te verdienen", gaf hij de leerlingen mee. De vergrijzing van de Neder landse bevolking maakt de arbeidsmarkt in de toe komst alleen maar krapper en de vooruitzichten voor de twintig onderhoudsmonteurs, metaalbewerkers, meet- en regeltechnici, pijpbewerkers en procesopera tors zijn dus rooskleurig. De leerlingen van de bedrijfsschool leren voor een lan delijk erkend vakdiploma van het leerlingstelsel. Ze krijgen twee dagen per week theorieles, de rest van de tijd lopen ze gewoon mee in het bedrijf. Tijdens de op leiding krijgen ze een normaal CAO-loon, één van de stimulansen van Hoechst om leerlingen binnen de poorten te krijgen. G. van Zwienen, regiomanager van de Stichting Oplei dingen Metaal (SOM), hield een gloedvol betoog tegen de financiële inkrimping die het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen het leerlingstelsel in het voor uitzicht heeft gesteld. „Dat zou betekenen dat die lan delijke kwalificaties losgelaten worden. Deze aanval is volkomen onterecht, zeker nu het bedrijfsleven zit te schreeuwen om vakmensen." Hoechst werft momenteel vooral schoolverlaters van de LTS en de MTS. In de toekomst zullen wellicht ook andere bronnen moeten worden aangeboord, zoals MAVO-leerlingen en herintredende vrouwen. Er heeft al een aantal leerlingen van vrouwenvakschool de Janneke Dierx-school praktijkervaring opgedaan bij Hoechst, maar op de bedrijfsschool zitten momenteel uitsluitend mannen. 1IDDELBURG - Het zwakzin- ligeninternaat De Sterre in linge moet nu al rekening heu len met een verdergaande preiding van de activiteiten ver Zeeuwsch-Vlaanderen. let overbrengen van 48 opna- w-plaatsen naar de geplande estiging in Terneuzen mag een eindpunt zijn. Bij de reor- anisatie moet de mogelijkheid vorden open gelaten om op ter- lijn nog meer plaatsen naar 'erneuzen over te brengen. De eorganisatie mag al evemin de logelijkheid blokkeren van en verdere spreiding in de iehting van West Zeeuwsch 'laanderen. 'ot die conclusie komt een spe- iale commissie van de Provin ciale Raad voor de Volksgezond heid (Ravoz). De raad bespreekt de kwestie op maandag 1 okto ber. Met de reorganisatie van De Sterre is een bedrag gemoeid van ruim 28 miljoen gulden. Dat betekent een beslag op over heidsmiddelen tot in het jaar 1998. Er is al 11 miljoen gulden voor opzij gelegd. Om sneller te kunnen werken heeft De Sterre zich kandidaat gesteld voor geld dat mogelijk beschikbaar komt wanneer andere projecten niet zouden doorgaan. De Sterre beschikt momenteel in Clinge over ruim 250 opname plaatsen. Het instituut wil nog meer dan nu al het geval is dien sten gaan verlenen aan elders of nog thuis wonende verstande- 10ES - De gemeente Goes hoeft 'een rapport te maken over mo gelijke nadelige effecten op het nilieu die recreatieve ontwik keling van Het Goese Meer met ich mee brengt. Dat heeft de ijksoverheid besloten. De ge beente wil binnen het bestem mingsplan Het Goese Meer on- ler meer een golfbaan en een meer aanleggen. Het nu geno men rijksbesluit betekent ook 'at ruim veertig bezwaarschrif- fn tegen het ontheffingsver- oek ongegrond zijn verklaard, 'e bezwaren gaan bijvoorbeeld ver de te verwachten water- waliteit van het meer en de ver- eers- en geluidshinder die zal ontstaan op toevoerwegen naar meer en golfbaan. Het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieubeheer en het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij zagen onvoldoende reden om het ontheffingsverzoek af te wij zen. De verwachting is dat nade lige effecten op het milieu in de omgeving gering zullen zijn. „Voor de gemeente Goes bete kent dit dat we sneller noodza kelijke procedures kunnen af wikkelen", zegt gemeentemede werker van de afdeling Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening, J. Snoek. lijk gehandicapten. In dat beleid past het overbrengen van 48 plaatsen naar een op te richten vestiging in Terneuzen en een reorganisatie van de hoofdvesti ging in Clinge. De Ravoz-commissie voor geestelijke gezondheidszorg en zwakzinnigenzorg staat daar po sitief tegenover, vooral omdat het streven van De Sterre mede is gericht op het zoveel mogelijk 'normaliseren' van woonvormen voor zwakzinnigen. Maar de commissie vreest dat De Sterre niet ver genoeg vooruit kijkt. De commissie pleit daarom voor een aanpassing van het reorga nisatieplan, zodanig dat het in spelen op latere ontwikkelingen niet bij voorbaat wordt geblok keerd. De Sterre, meent de commissie, houdt ook onvoldoende reke ning met een mogelijke nood zaak tot inkrimping van het aan tal opname-plaatsen. Afgezet te gen het inwonertal van Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het internaat 60 opname-plaatsen teveel. Dat is 'op dit moment' nog gerechtvaardigd omdat De Sterre mede een functie verricht voor West-Brabant. Op termijn echter zal dit deel van Brabant zelf de 'eigen' zwakzinnigen op kunnen vangen. Hoe snel dat proces verloopt is nog niet te overzien. „In het plan van De Sterre wordt er echter geen rekening mee gehouden", meldt de Ravoz-commissie. Aan de andere kant geeft de commis sie toe dat deze bedenking mo gelijk 'wordt achterhaald door de ontwikkelingen'. Advertentie Paradies dekbed. Gevuld met "gesiliconi- jt seerde" holle vezel. 1-persoons, jr 135x200cm. Inclusief A bijpassend kussen. 1<dQ Van 194^ voor 2-persoons, 200x 200 cm Inclusief 2 bijpassende kussens. Van 3^9^ voor 249 -1 Lits-jumeaux, 240x200 cm. Inclusief 2 bijpassende Jff kussens. Van 389^ voor f Dra M.A. van der Feen-de Munck geflankeerd door haar kwartet MIDDELBURG - Ze is moeder van acht kinderen, schrijfster van drie boeken (met nog twee op stapel), organisator van be nefietconcerten en sinds van daag, woensdag, mag ze zich doctoranda noemen. Drs Marrie van der Feen-de Munck („47, dacht ik. Het valt niet mee om alles bij te houden") uit Middel burg geniet van haar drukke be staan. „Ik kom uit een onderne mersfamilie, uit Borsele. Mis schien dat daar die neiging om alles aan te pakken vandaan komt." Vanochtend reist het hele gezin naar de Universiteit van Leiden voor de uitreiking van haar bul. Gewapend met drumstel en kla rinet, want drie van haar zoons - regelmatig in de regio optredend als The Van der Feen Brothers - verzorgen vandaag de muziek bij de receptie. Marrie van der Feen-de Munck heeft veertien jaar op haar bul moeten wachten. Begonnen als jong studente psychologie aan de Gemeentelijke universiteit van Amsterdam, besloot ze ver der te gaan in de klinische psy chologie. En huwelijk, vier klei ne kinderen en een zwanger schap verhinderden niet dat de doctoraalscriptie al bijna klaar lag. Toen kreeg ze op de dag dat haar vijfde geboren werd („Ein delijk een dochter") van de Vrije Universiteit van Amsterdam te horen dat ze niet mocht afstude ren. Een forse domper. „De gel digheid van mijn doctoraalten- tamens was verlopen. Boven dien vond men dat zo'n groot ge zin niet met studie te combine ren viel," blikt ze terug. In de jaren daarna slokte het groeiende gezin Van der Feen haar tijd en energie danig op. „Eindeloos wassen. Ik werd er een beetje wanhopig van." Maar een psychologe zonder bul, dat zinde haar niet. De studie bleef kriebelen. Toen ze een adverten tie plaatste voor hulp in een groot gezin, reageerde een Vlis- singse studente psychologie. Toen Els Bakker later met Mar rie onderwerpen voor scripties besprak, kiemde de hoop: mis schien zou het haar toch nog luk ken. De Universiteit van Leiden vond het prima als ze alsnog haar bul probeerde te halen. Marrie van der Feen-de Munck had haar studievlak niet verge ten. Zelf moeder zijnde van een groot, wel varend gezin trekt ze zich de levens van minder be deelde kinderen aan. In 1987 ver scheen bij het eigen uitgeverijtje Stichting Petra haar jeugdboek Verdwenen in Nepal naar aanlei ding van de actie Zeeland helpt Nepal. In oktober volgt een boek over Braziliaanse kinderen, Het Kind en het Koninkrijk. De opbreng sten en die van de benefietcon certen gaan naar ontwikkelings werkers in de Nepalese bergen of de Braziliaanse sloppen. Haar psychologiestudie wilde ze afronden met een scriptie over kinderlevens die op een andere manier in de verdrukking raak ten: slachtoffers van incest. Na pijn van incest is de titel van de scriptie waarin een verband aan getoond wordt tussen medisch onverklaarbare, chronische buikpijnklachten bij vrouwen en de mogelijkheid van de trau matische ervaringen van sex- ueel misbruik van kinderen door verwanten. Later d(t jaar publi ceert ze een boek over incest, waarin ze de problematiek tegen een christelijke achtergrond houdt - haar eigen achtergrond, want ze hecht sterk aan het ge loof. „En zeker in dit Calvinisti sche deel van ons land blijft zo veel bedekt." Marrie Van der Feen-de Munck begon het boek te schrijven naast haar afstuderen - „Ik was er toch mee bezig," verklaart ze laconiek. „Ik heb waarschijnlijk een soort nuttigheidscomplex. Ik moet altijd bezig zijn." Ze staat om zes uur op, studeert tot half acht - tijd voor ontbijt - en gaat om negen uur weer verder tot de kinderen uit school ko men. „Kinderen gaan bij mij al tijd voor de studie. Verder doet iedereen tien minuten iets in het huishouden, dat gaat prima. En 's avonds laat afwassen wordt na al die hersenbrekende studie een ontspanning." Matthijs (19), Mark (18), Luuk (17), John (16), Nympha (13), Paul (12), Clemens (10) en Prisca (8) vinden het best leuk dat hun moeder nu doctoranda is, denkt ze. „Ik hoop dat door die titel m'n gezag een beetje gaat toene men," grinnikt de doctoranda. VLISSINGEN - De afdeling Zeeland van de Algemene Ne derlandse Vrouwenvereniging Tesselschade Arbeid Adelt houdt op drie plaatsen haar na- jaars-bazaars. In Middelburg is dit op dinsdag 9 oktober in de Abdij van 10.30 tot 15.30 uur. In Goes op woensdag 10 oktober (19.00-21.30 uur) em donderdag 1 oktober (10.00-13.30 uur) ten huize van mevrouw N.M. van Dissel-Goudriaan. In Zierikzee kan men terecht bij mevrouw E. Asselbergs-Bueno de Mesquita tussen 10.30 en 15.30 uur. - biedingen geldig r/m zaterdag 6 oktober of zolang de voorraad strekt. ZIERIKZEE - De gemeentera den op Schouwen-Duiveland spreken zich donderdag 27 sep tember uit over een gezamenlij ke motie waarin wordt aange drongen op beëindiging van de tolheffing op de Zeelandbrug. De motie is gericht aan provin ciale staten. In de motie wordt er bij de staten 'met de grootst mogelijke klem' op aangedrongen de Zeeland brug per 1 januari 1991 tolvrij te maken. Als voornaamste reden wordt daarvoor aangevoerd dat de bouwkosten van de brug met ingang van die datum afgeschre ven zijn. De motie geeft aan dat de inwo ners van Schouwen-Duiveland al jaren in de veronderstelling leefden dat de tolheffing beëin digd zou worden bij het gereed komen van de weg over de stormvloedkering. Tevens wordt opgemerkt dat de extra onderhoudskosten van de brug, tengevolge van de keuze voor een open Oosterschelde via een doorlaatbare dam, niet als argu ment gebruikt mogen worden om de tolheffing in stand te hou den. Daarnaast beklemtoont de mo tie dat de inwoners van Schou wen-Duiveland voor vele voor zieningen en woon- werkverkeer op Midden-Zeeland zijn aange wezen. De staten wordt verder te verstaan gegeven dat voor Schouwen-Duiveland slechts een gemiddelde van 2,69 procent van het totale budget van het fonds bijzondere voorzieningen en voorwaardenscheppend be leid uit de bus komt. „En dat is minimaal in vergelijking met overig Zeeland." M De vervuilde baggerspecie wordt op het depot op de Axelse Vlakte op folie gestort. Later zal het ook met folie worden afgedekt (foto Camile Schelstraete MIDDELBURG - Het Roose velt Studie Centrum in Mid delburg moet het internatio nale coördinatiepunt worden van alle Four Freedomsstich- tingen, die in Europa worden opgericht. In de meeste landen wordt momenteel gewerkt aan de definitieve opzet van jonge renorganisaties, die zich sterk gaan maken voor de door de Amerikaanse presi dent F. D. Roosevelt in 1941 verkondigde vrijheden. In Middelburg werd dinsdag een eerste internationaal congres besloten, waar stu denten uit twaalf landen de organisatie van een interna tionaal netwerk bespraken. Mevrouw drs Patricia Alma, president van de dit jaar op gerichte Stichting Four Free doms Nederland, sprak de verwachting uit dat het con gres een jaarlijkse of tweejaar lijkse gebeurtenis zal worden in de Zeeuwse hoofdstad. Ze zei: „Middelburg moet het brandpunt en coördinatie centrum worden van alle stichtingen, die de vier vrijhe den van Roosevelt willen uit dragen." In Middelburg worden elke twee jaar al de Four Free doms Awards uitgereikt. Daarbij gaat het om onder scheidingen voor wereldbur gers, die zich ingezet hebben voor de vrijheid van religie, meningsuiting en de strijd te gen de armoede. De studenten op het Middel burgse congres waren afkom stig uit Nederland, België, Frankrijk, Duitsland, Spanje, Italië, Zwitserland, Tsjecho- slowakije, Hongarije, de Ver enigde Staten, de Sovjetunie en Israël. Ambassaderaad drs J. C. Landman, Nederlands dele gatielid bij de wapenbespre kingen in Wenen, was één van de inleiders, die hen inzicht verschafte in de snelle ont wikkelingen in de Europese verhoudingen. Momenteel wordt er hard gewerkt aan een overeenkomst over de be perking van conventionele wapens. Er ligt een ontwerp verdrag van 400 pagina's, dat inmiddels voor 60 procent is goedgekeurd. Het restant moet volgens Landman vóór de Parijse topconferentie van 19 november in orde worden bevonden. „Dat betekent dus dat er ontzettend hard moet worden gewerkt. Het wapen verdrag moet de basis worden van de topontmoeting over veiligheid en samenwerking in Europa. We móeten op tijd klaar zijn, omdat iedereen het gevoel heeft dat uitstel de goede afloop van de onder handelingen in gevaar zal brengen. Vooral de verhou ding tussen de Oosteuropese landen en de Sovjetunie is niet al te best. Loopt het daar echt fout, dan krijg je geen eenstemmigheid meer." De Tsjechische prof F. Kovar schetste de economische ont wikkelingen in zijn land. Het zal volgens hem jaren duren voor Tsjechoslowakije op Westeuropees niveau is aan geland. Over de manier, waar op de vrije markt moet wor den ingevoerd, is nog geen duidelijkheid. Kovar is voor stander van een snelle, maar vooral ook stapsgewijze af bouw van de centrale plan economie, zodat er gelegen heid blijft om de ontwikkelin gen in de hand te houden. mr Ambassaderaad drs J. C. Landman (rechts) en professor F. Kovar tijdens een pauze van het internationaal Four Freedoms-congres in Middelburg (foto Lex de Meester)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 27