ritiek Tweede amer op hogere VS-tarieven Eerste Kinderpostzegels CDA-fractie verdeeld over staatssecretaris landbouw Politie kan oefenen Israëlische leger hervat verwoesting van Arabische huizen Harde uitval Sjevardnadze tegen Baghdad EG roept op tot langdurig beleg Jordanië roept ambassadeur in ftyadh terug Ver. Spaarbank verhoogt hypotheekrente Man met half miljoen aan contanten aangehouden Debat over F-16 Cocaïne ■nHMHPMBdm Schoonmaak Theunisse GOES LEGT DE LOPER UIT HERMESWEG 21 (INDUSTRIETERREIN Perioden met zon g33e jaargang no. 227 l/oensdag 26 september 1990 HBHHi Hoofdprijs loterij bezorgt Amerikaan iodelijk infarct KK EG Grote weerstand tegen kandidatuur Van der Linden Niet melaats 27 - 28 - 29 SEPTEMBER Zie de advertentie op pagina 11 I Overwegend droog en naast wolken velden ook ruime zonnige perioden. Temperatuur 17 graden. Matige tot zivakke noordwesten wind. -Raad sluit luchtruim Irak af \Van onze correspondent) (EW YORK - De Veiligheids rad van de Verenigde Naties ieeft gisteren besloten een chtembargo tegen Irak in te tellen. Met 14 stemmen voor en Heen Cuba tegen, werd de iaatregel aangenomen. Het be houdt in dat geen enkel |and vliegtuigen die Irak of Ku- ayt als bestemming hebben, [oestemming mag geven te ver rekken. Verder mogen de lan- len geen vliegtuigen die Irak ils bestemming hebben over mn grondgebied laten vliegen. )e resolutie vraagt de lidstaten erder alle Iraakse schepen die iun havens aandoen, vast te louden. Datzelfde geldt voor chepen van andere landen die an plan zouden zijn de econo- oische boycot van Irak te door reken. let nu afgekondigde luchtem- bargo betekent, dat ook de laat ste manier waarop Irak nog con tact met de rest van de wereld kon onderhouden, afgesloten is. Bij alle acties om de luchtblok- kade uit te voeren staat de be scherming van de burgerlucht vaart voorop. Geweld tegen bur gervliegtuigen is uitgesloten, zo staat in Resolutie 670. De Iraak se regering wordt er verder voor gewaarschuwd dat verdere ver- ontachtzaming van de aangeno men VN-resoluties „tot verdere zwaarwegende acties van de V- Raad kunnen leiden, zoals vast gesteld in het Handvest van de VN, inclusief hoofdstuk VII". Dit hoofdstuk staat militair ingrij pen tegen een agressor toe. Tegen landen die de sanctie maatregelen ondermijnen zul len niet nader omschreven maatregelen worden genomen. Eerder dinsdag haalde Sovjet minister van buitenlandse za ken Sjevardnadze in een rede voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties onge bruikelijk fel uit naar Irak. De VN hebben het recht met mili taire middelen op te treden als aan de Iraakse bezetting van Kuwayt geen einde komt, waar schuwde hij. Sjevardnadze noemde de inval in Kuwayt on der meer een „terroristische daad" en de Iraakse agressie „ir rationeel". „Elke dag, ieder moment kan in het Golf-gebied de oorlog uitbre ken", zo waarschuwde Sjevard nadze, die benadrukte dat eerst alle andere manieren van druk moeten worden toegepast. „Maar aan de bezetting van Ku wayt zal een eind moeten komen omdat anders „onze beschaving met een halve eeuw wordt terug geworpen". „Irak heeft een daad van eenzij dige agressie begaan, een nabu- IEN HAAG (ANP) - De tariefs- erhogingen van de Nederland- Spoorwegen voor volgend aar, zoals die deze week door de IS-directie bekend zijn ge- jaakt, zijn in de Tweede Ka ler kritisch ontvangen. Vooral et duurder maken van reizen n de spitsuren stuit op vragen, tlleen de CDA-fractie zei bij londe van kamerlid Van Rooy egrip te hebben voor de „lijn" ie de NS heeft gekozen. )e PvdA-fractie, coalitiegenoot an het CDA, en de D66-fractie ondigden dinsdag aan minister faij-Weggen van Verkeer en vaterstaat om opheldering te uilen vragen. Het kamerlid -ankhorst van Groen Links leeft inmiddels schriftelijke vra ten gesteld. )e PvdA-fractie wil mondeling \MMAN (RTR/AFP) - Jordanië leeft dinsdag zijn ambassadeur n Saudi-Arabië teruggeroepen lit protest tegen de sluiting van iet kantoor van de Jordaanse inilitaire attaché in Riyadh en üe gedwongen beperking van hjn diplomaten aldaar. Jordanië was eerder dinsdag foor Saudi-Arabië op de hoogte Jesteld van de Saudische eis dat let kantoor van de militaire at taché wordt gesloten en dat het aantal Jordaanse diplomaten in Riyadh wordt beperkt tot zes. 10STON (DPA) - Een hoofd lijs van 3,6 miljoen dollar ruim 6 miljoen gulden) in een oterij is een 37-jarige eigenaar an een snackbar in Boston Massachusetts) noodlottig ge worden. De zorgen en de druk lie met een dergelijk bedrag ge- 'aard gaan bezorgden William urry een hartinfarct met dode- 'jke afloop. 'olgens schoonzus Shirley iourdon kon Curry de geestelij- e druk van „het-miljonair-zijn" 'iet aan. De man werd na het 'innen van de hoofdprijs con tant lastig gevallen door ,,fï- 'anciële adviseurs" die op zijn eld uit waren. overleg met de minister. De so ciaal-democraten zeggen welis waar begrip te hebben voor de capaciteitsproblemen van de NS maar wensen de algemene tariefsverhoging van 3,5 procent „evenwichtiger" te spreiden. Lankhorst wil van Maij-Weggen concreet weten in hoeverre het met name duurder maken van de spits spoort met het kabinets beleid om de auto terug te drin gen en met de milieu-doelstel ling. Ook de woordvoerders van de andere fracties willen op dit punt opheldering. Konsumenten Kontakt verwijt NS met zijn prijspolitiek een re gelrecht ontmoedigingsbeleid te voeren. De consumentenorgani satie spreekt van buitengewone verhogingen, die volledig indrui sen tegen het milieubeleid van de overheid. De organisatie meent dat de tariefsverhoging het grootst is op tijdstippen dat de treinreiziger toch al weinig service geniet: „Meer betalen voor weinig reiscomfort in over volle treinen is uit den boze. rige soevereine staat geanne xeerd, duizenden gijzelaars ge nomen en zijn toevlucht gezocht tot chantage zonder precedent, waarbij is gedreigd met het ge bruik van wapens die tot massa le vernietiging zullen leiden", al dus de minister. Hij bepleitte de re-activering van de „Militaire Staf Commis sie" van de Veiligheidsraad. Die commissie werd na de Tweede Oorlog ingesteld, om militaire VN-acties te coördineren en zou nu de inzet van militaire eenhe den van de lid-staten kunnen be palen, aldus Sjevardnadze. Hij voegde daaraan toe dat zijn land bereid is daarvoor troepen ter beschikking te stellen. Sjevardnadze meent dat het tijd wordt dat de wereldgemeen schap controlerend gaat optre den waar het gaat om de aantal len en soorten wapens die lan den mogen hebben. „Geen enkel land zou de absolute vrijheid ROTTERDAM - De Kinderpostzegel-actie is gisteren van start gegaan. Premier Lubbers' echt genote Ria plaatste in Rotterdam aan de deur de eerste bestelling bij kinderen van een school in Kralingen. Duizenden leerlingen zullen de komende dagen op pad gaan om de zegels en kaarten te slijten (foto Koen Suyk/ANP) moeten hebben om zelf vast te stellen in welke mate het zich wil bewapenen", aldus de minister. De EG-landen hebben dinsdag in New York de internationale gemeenschap opgeroepen zich op te maken voor „een wellicht langdurige belegering", om Irak te dwingen zijn troepen terug te trekken, de gijzelaars vrij te la ten en de onafhankelijkheid van Kuwayt te herstellen. Als voorzitter van de EG-minis- terraad verklaarde de Italiaanse f Slot zie pagina 3 kolom 1 UTRECHT (ANP) - In verband met de oplopende tarieven op de kapitaalmarkt heeft de Ver enigde Spaarbank dinsdag als eerste financiële instelling be kendgemaakt de hypotheekren tetarieven met ingang van don derdag 27 september te verho gen met 0,2 procent tot 0,3 pro cent. Dat heeft de bank dinsdag bekendgemaakt. De belangrijkste tarieven voor leningen met gemeentegarantie en maandelijkse betaling wor den nu: 5 jaar vast 9,6 procent (was 9,3 procent), spaarhypo theek 5 jaar vast 9,8 procent (was 9,5 procent) en de VBS ideaal- spaarhypotheek 9,7 procent (was 9,4 procent). Woordvoerders van de Rabo bank, de Amrobank en de Post bank hebben laten weten nog in beraad te hebben of zij de stap van de Verenigde Spaarbank zullen volgen. APELDOORN (ANP) - Op de A- 50 ter hoogte van Apeldoorn heeft een patrouillewagen van de Rijksverkeersdienst een 40- jarige inwoner van Sneek aange houden. Bij nadere inspectie van de personenauto bleek de man in het bezit te zijn van een half miljoen gulden aan contan ten. Het geld was verstopt in een paar plastic tassen. De man wordt ervan verdacht het geld van zijn werkgever ontvreemd te hebben. DEN HAAG (GPD) - De CDA- fractie in de Tweede Kamer is verdeeld over de noodzaak een staatssecretaris op Landbouw, Natuurbeheer en Visserij te be noemen. Een meerderheid van de fractie lijkt overigens wel akkoord te kunnen gaan met de LELYSTAD - Pieter van Vollenhoven opende dinsdag in Lelystad, in uniform en op een politie motor, een nieuw oefencircuit waar de Nederlandse politie rijopleiding krijgt (foto ANP) voorkeur van premier Lubbers om inderdaad een staatssecre taris op het departement aan te stellen, mits overeenstemming wordt bereikt over de zwaarte van diens takenpakket. De PvdA-fractie was tot gister avond nog niet overtuigd van de noodzaak van een staatsse cretaris op Landbouw. In de CDA-fractie bestaat grote weerstand tegen de door pre mier Lubbers voorgestelde kan didaat voor het staatssecreta riaat op Landbouw, het CDA-ka- merlid Van der Linden. Volgens menig christen-democraat heeft de minister-president „zijn hand overspeeld" door buiten de frac tie om Van der Linden reeds maandag voor de post te vragen. Bij de PvdA wil men zich nog niet uitspreken over een CDA- kandidaat zo lang niet vaststaat dat er een staatssecretariaat komt. De CDA-fractie vergaderde gis teren aan het eind van de mid dag enige uren over de eventuele benoeming van een staatssecre taris op Landbouw. Daarbij kwamen drie vragen naar voren: de noodzaak van een staatsse cretariaat op zich, de invulling van de portefeuille en de per soon-Van der Linden. Op alle drie punten bleken de christen democraten verdeeld. Een meer derheid van de fractie bleek, on der druk van premier Lubbers, bereid akkoord te gaan met een staatssecretaris op Landbouw. Daarbij werd echter wel als voor waarde gesteld dat deze een vol doende zwaar takenpakket zou krijgen. Over de persoon-Van der Linden bleken de meningen nog het meest uiteen te lopen. Zo zeer zelfs dat het zeer onzeker is ge worden of, indien het staatsse cretariaat er komt. Van der Lin den die stoel gaat bezetten. Het fractieberaad vond overigens zonder Van der Linden zelf plaats. Een bezoek van CDA-fractielei- der Brinkman aan premier Lub bers, na afloop van het fractiebe raad, bracht ook geen uitkomst. In de loop van de avond kwam Brinkman voor overleg samen met PvdA-fractieleider Wölt- gens. Dat beraad heeft gisteren niets opgeleverd. Vandaag wordt het overleg voortgezet. Naar verwachting zal de benoe ming pas definitief worden als vice-premier Kok donderdag te rugkeert uit Amerika, waar hij nu een vergadering van het In ternationale Monetaire Fonds IMF bijwoont. Vanuit PvdA-kring viel wel te vernemen dat men, indien de beoogde staatssecretaris op Landbouw een voldoende zwaar takenpakket zou krijgen, ak koord zou kunnen gaan met een dergelijke benoeming. In de wandelgangen werd ook geen keihard 'nee' uitgesproken over Van der Linden, mocht die toch de CDA-kandidaat worden. (Slot zie pagina 3 kolom 6) Nederland zal niet uit alle macht proberen toch een land in het Golf-gebied te vinden waar de F-16's kunnen worden gestation- neerd nu Turkije heeft laten we ten geen behoefte te hebben aan de aanwezigheid van de Nederlandse jachtbommenwer pers. Dat heeft permiet Lubbers gisteren de O Kamer laten weten. O MÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKtBÊÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊ De Vlissingse douane heeft 20 ki lo cocaïne onderschept die ver stopt was aan boord van een Noorse bananenboot. Eerder had de Antwerpse douane al 80 kilo van de drugs op het schip gevonden. Daarna voer het schip naar de reparatieiverf in Vlissingen, waar het nog eens werd onder- 13 mmJV f zocht.\ WÊÊBÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ De Krammersluizen krijgen een schoonmaakbeurt. De mosse- laangroei en aangekoekte slib wordt verwijderd. De schoon maak - kosten een half miljoen gulden - duurt tot eind volgende iveek en betekent ex tra oponthoud voor de 1 C scheepvaart. I 3 Het lichaam van wielrenner Gert-Jan Theunisse maakt drie keer zoveel testosteron aan dan dat van een normaal mens. Dat hebben onderzoeken in diverse laboratoria O uitgewezen. I Van onze correspondent) TEL AV1V - Bulldozers van het Israëlische leger zijn gistermid dag opnieuw in actie gekomen in het Palestijnse vluchtelin genkamp El-Bureij in de Gaza- strook, waar in totaal 33 huizen en winkels met de grond gelijk worden gemaakt. De verwoes ting is een vergeldingsmaatre gel voor de moord op een Israë lische sergeant, vorige week, door kampbewoners. De verwoeste gebouwen staan in de directe omgeving van de plaats waar afgelopen donder dag sergeant Amnon Pomme- rantz om het leven kwam, nadat zijn met benzine overgoten auto door Palestijnen in brand was gestoken. Pommerantz had kort daarvoor een ezelkar aangere- Advertentie Advertentie den, nadat hij de macht over het stuur verloor toen zijn auto met stenen werd bekogeld. Volgens het leger was de nauwe en onoverzichtelijke straat waar de lynchpartij zich voordeed al eerder het toneel van ongereld- heden en dient de afbraak van de huizen en winkels om inci denten in de toekomst te voor komen. Een Israëlische burgerrechten organisatie wist maandagavond een tijdelijk verbod op de ver woesting van huizen los te krij gen van het Hooggerechtshof. Op dat moment waren al vijftien gebouwen met de grond gelijk gemaakt. Gistermiddag bepleit te het leger de noodzaak van de afbraak, waarna het Hof het ver bod weer ongedaan maakte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1