PZC Provincie wil lager gebruik landbouwgif Dienstverlening Goes/Zierikzee bespreekt fusie Expositie over binnenmilieu Weinig optimistisch beeld van de visserij Schelderadar werkt nog niet optimaal Teleurstellend lage opkomst tapwedstrijdl Tholen gaat in de kerstbomenkweek provincie Samenvoeging gericht op kwaliteitsverbetering 16 WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 Boulevard afgesloten 't Wordt steeds leuker bij V&D. Afwachten 't Wordt steeds leuker bij V&D. Vissen voor je Brood Overname Aandeelhouders WMZ over fusie Lage opkomst Finale Gezondheidsdiensten fuseren VLISSINGEN - Zeeland krijgt per 1 januari 1991 één grote be drijfsgezondheidsdienst met de naam Stichting Gezamenlijke Bedrijfsgezondheidsdienst Zee land. Bij de nieuwe stichting zullen ongeveer 150 Zeeuwse bedrijven en instellingen aan gesloten zijn met in totaal zo'n 35.000 werknemers. De stichting ontstaat door de sa menvoeging van de in Goes en Terneuzen gevestigde Stichting Regionale Bedrijfsgezondheids dienst Zeeland en de in Vlissin- gen gevestigde Stichting Geza menlijke Bedrijfsgezondheids dienst De Schelde. De bij de twee diensten aangesloten be drijven gingen deze week ak koord met de fusie. De samenvoeging is gericht op kwaliteitsverbetering. Een gro tere organisatie kan meer des kundigen aantrekken en binnen een grotere dienst kunnen men sen zich ook beter specialiseren. Bedoeling van de fusie is verder een doelmatiger management en beperking van de overhead kosten. Kostenbesparing wordt ook voorzien door intensiever gebruik van apparatuur en voor zieningen. De bedrijfsgezondheidsdiensten zijn onder meer actief op het ge bied van aanstellingsonderzoek, periodieke onderzoeken, spreek uren, werkplekbezoek en onder zoek naar werkomstandighe den, begeleiding van arbeidson geschikte werknemers en ge- zondheidsadvisering. De huidi ge werkzaamheden van de beide diensten worden door de nieuwe stichting volledig voortgezet. De fusie van de twee grote dien sten heeft volgend jaar al direct als concreet resultaat dat de aangesloten bedrijven geen prijsverhogingen hoeven te ver wachten. Tot nu toe was er bij beide diensten jaarlijks sprake van prijsstijgingen. De nieuwe stichting zal vanuit de bestaande lokaties blijven werken. Vlissingen wordt de hoofdvestiging waar ook de di rectie zetelt. Nog niet bekend is wie de nieuwe directeur wordt. De fusie brengt geen ontslagen VLISSINGEN - De Bou levard Evertsen en Bou levard Bankert (tussen Strandhotel en Tromp- weg) zijn zondag 30 sep tember tussen 11 en 17 uur voor het verkeer af gesloten in verband met de strandmotorcross op het Badstrand in Vlis singen. Als het verkeers aanbod groot blijkt zal ook de President Roose- veltlaan tussen de Bur gemeester van Woelde- renlaan en het Woold- huis voor het verkeer (behalve fietsers en broemfietsers) worden afgesloten in één rich ting. met zich mee. Het nieuwe be stuur van de stichting bestaat uit zestien leden: acht van de kant van werkgevers en acht uit werknemersorganisaties. Het eerste bestuur wordt gevormd door samenvoeging van de hui dige besturen. Dat Zeeland twee diensten ken de was een historisch gegeven. De Vlissingse dienst is langzaam gegroeid uit de bedrijfsdienst van de Koninklijke Maatschap pij De Schelde. De Goese dienst is opgericht door een aantal ge zamenlijke bouwbedrijven. De diensten zijn in omvang nu ongeveer gelijk. Kenmerkend voor de Vlissingse dienst is dat er veel grotere bedrijven bij zijn aangesloten en bij de Goese dienst veel middelgrote en klei nere ondernemingen. Naast de beide diensten zijn er nog enkele bedrijfsgebonden gezondheids diensten actief en de GGD ver zorgt de bedrijfsgezondheids zorg voor de Zeeuwse gemeen ten. Al eerder - in de jaren tachtig - zijn er tussen de Vlissingse en Goese bedrijfsgezondheids dienst aarzelende fusiebespre kingen gevoerd, maar bij be stuur en personeel van beide diensten was er destijds nog wei nig belangstelling. De diensten zien echter steeds meer taken op zich af komen, recentelijk onder meer door de invoering van de nieuwe arbeidsomstandighe denwet. De fusie van de Zeeuwse diensten is landelijk gezien de zesde fusie van regionale be drijfsgezondheidsdiensten in de afgelopen jaren. Advertentie nu Maxell UR 60 ferrocassettes, 5 stuks met een totale speeld van 5x1 uur. Maxell UR 90. 4 stuks met een totale speelduurvan 4x116 uur. Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 6 oktober of zolang de voorraad strekt. GOES - In de ambtelijke boe zem van het provinciebestuur leeft het voornemen het gebruik van gewasbeschermingsmidde len nog verder te verminderen dan de voorgenomen 20 pro cent, namelijk tot ongeveer 35 procent. Dit is nodig om met de landelijke richtlijnen in de pas te lopen. Overigens geldt voor Zeeland ten opzichte van ande re landbouwgebieden een lager percentage, omdat hier minder wordt 'gespoten'. Dit is dinsdag duidelijk gewor den tijdens de formele inspraak avond over het provinciaal mi lieubeleidsprogramma Kerend Tij in Goes. NIEUWERKERK - De federatie maatschappelijke dienstverle ning in Zierikzee, het sociaal centrum en de protestante maatschappelijke dienstverle ning in Goes hebben met elkaar gesproken over mogelijke fusie. Het gaat om een bestuurlijke en wellicht administratieve fusie, waarbij in ieder geval in beide regio's een kantoor gehand haafd blijft. De coördinator gezinsverzor ging van de federatie maat schappelijke dienstverlening in Zierikzee, A. de Jong, deelde dit gistermiddag mee tijdens een vergadering van de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen- Duiveland in Nieuwerkerk. De besprekingen lopen volgens De Jong vooruit op de plannen van de overheid, die op termijn denkt aan grotere regio's voor instellingen voor maatschappe lijke dienstverlening. De instel lingen zijn alvast gaan praten, aldus De Jong, om die plannen als het ware voor te zijn en zoveel mogelijk van de eigen wensen te kunnen realiseren. De eventuele fusie zit nog in een 'beginfase'. Of en hoe de samen werking gestalte krijgt, is nog niet duidelijk. Wel kon De Jong zeggen dat het nadrukkelijk de bedoeling is dat de fusie op be stuurlijk niveau plaatsvindt. Wellicht zou ook op het admini stratieve vlak samengewerkt kunnen worden. Zierikzee zal, als de fusie doorgaat, naar ver wachting de eigen vestiging be houden. De fusie tussen beide in stellingen in Goes zit al jaren in de pen. Zij zitten nu in twee kan toren. Voor een gedeelde nieuwe vestiging is nog geen geld. Aanvankelijk wilde het Rijk de gewasbeschermingsmiddelen met vijftig procent terugbren gen. Later is dit streefgetal wat opgeschroefd. Kerend Tij heeft dit rijksbeleid vertaald naar de Zeeuwse situatie. Omdat hier minder hoeveelheden middelen de akkers opgaan, kan de pro vincie volstaan met een lager percentage. Op de inspraakavond kwam nauwelijks kritiek op het plan naar voren. Iedereen wacht blijkbaar af hoe het eerste jaar lijkse uitwerkingsprogramma eruit gaat zien. Hiermee zijn ambtenaren nog druk bezig. Het is de bedoeling het programma begin oktober te presenteren. In het uitvoeringsprogramma staat concreet aangegeven wat er in een jaar dient te gebeuren. Na afloop van de periode bekijkt de provincie wat er daadwerke lijk is uitgevoerd. De resultaten daarvan worden verwerkt in het volgende uitvoeringsprogram ma. A. Sonke, beheerder van de Kringloopwinkel in Goes, vroeg naar de plaats van dergelijke in stituten in Kerend Tij. Hij kreeg als antwoord dat de provincie overweegt kringloopwinkels gel delijke ondersteuning te geven in de hoop dat er meer van der gelijke winkels in Zeeland ko men. Voorlichtingsambtenaar H. Benschop zei dat op infor meel niveau al overleg is ge weest met een aantal doelgroe pen, zoals bedrijfsleven en land bouw. ,,Dat is naar wens verlo pen. Het belangrijkste is in elk geval dat we met elkaar rond de tafel zitten en met elkaar oplos singen proberen te zoeken." Advertentie Taslan vrijetijds pak. Winddicht en waterafstotend. Ook zeer geschikt om in te langlaufen. In marine paa^s/aqua en aqua/ marine/paars. Var. m;- voor Twee rasechte inwoonsters van Domburg bekijken de expositie over het binnenmilieu (foto Ruben Oreel DOMBURG - Domburg heeft de primeur van de Zeeuwse expositie Gezond en Veilig Bin nenmilieu, die de komende twee jaar langs de Zeeuwse gemeenten gaat. De tentoonstelling geeft informatie over een reeks belangrijke aspecten die een binnenmilieu bepalen. Aan dacht wordt onder meer besteed aan: verwar ming, ventilatie, veiligheid in huis, schimmel, huisstofmijten en allergieën. De expositie is ontwikkeld in het kader van een gezamenlijk project van energiebedrijf PZEM, de Stichting Consument en. Veiligheid, Het Zeeuwse Kruis en de Zeeuwse gezondheids dienst GGD. De organisaties hebben ieder hun specifieke deskundigheid ingebracht. Bij het project hoort ook een lespakket voor basis scholen. De gemeenten en scholen zijn vrij om de informatie aan te vragen. De projectgroep die de zaken ontwikkeld heeft, hoopt wel dat de verschillende onderdelen zoveel mogelijk tegelijkertijd in één gemeente plaats kunnen vinden. De expositie is voor de gemeenten drie weken beschikbaar. De tentoonstelling is nu eerst een week in het gemeentehuis van Dom burg te zien en vervolgens nog twee weken in sporthal De Halve Maan in Oostkapelle. Het project heeft landelijke de aandacht ge trokken. De expositie gaat na Domburg in de herfstvakantie naar een EG-beurs over veilig heid in Berlijn. De tentoonstelling wordt dan uitgezonden door het Nederlandse Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. De expositie viel het ministerie op vanwege een subsidie-aanvraag. De aanvraag is overi gens nog niet gehonoreerd. De ongeveer 55.000 gulden, die het project kost, zijn nu opgebracht door de deelnemende organisaties en enkele andere subsidiegevers, zoals de Stichting Ex perimentele Volkshuisvesting en een aantal Zeeuwse woningbouwverenigingen. Er wordt over de mogelijke overheidssubsidie nog wel steeds gesproken, zei een woordvoerster van de GGD. Eenmaal terug uit Berlijn wordt de expositie tentoongesteld in: het gemeentehuis van Vlis singen, de raadzaal van Mariekerke, een nog nader te bepalen plaats in Veere, het gemeen tehuis van Valkenisse, een nog nader te bepa len plaats in Westkapelle en de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. Alleen Arnemuiden heeft op Walcheren het aanbod de expositie te houden afgewezen met het argument dat er geen geschikte ruimte voor de achttien pane len tellende tentoonstelling te vinden is in het dorp. Na Walcheren zijn de Bevelandse ge meenten aan de beurt en vervolgens Zeeuwsch-Vlaanderen, Schouwen-Duiveland en Tholen. Aanbieding geldig t/m zaterdag 6 oktober of zolang de j/oorraad strekt V v... Het Vlissingse vissersschip Vli 25 vaart uit, op zoek naar een goede vangst (foto Ruben Oreel) VLISSINGEN - De visserij heeft de laatste weken nog nooit zoveel aandacht gekre gen, maar komt er tegelijker tijd bekaaid af in de publici teit. Alle schijnwerpers wa ren gericht op de visserijpoli- tiek. Bijna niemand nam de moeite zich echt in het reilen en zeilen van de bedrijfstak te verdiepen. Journalist Dick Schaap die al jaren bezig is met de visserij, heeft zich dat aangetrokken. Van zijn hand verscheen dinsdag het boek Vissen voor je Brood. Oud-voorzitter van het Visse rijschap Ben Daalder nam in het Vlaardingse Visserijmu seum het eerste exemplaar in ontvangst. Hij was de aange wezen man. Daalder kent als visser het klappen van de zweep in de praktijk én heeft als vissersvoorman een rol ge speeld in de visserij politiek. Schaap laat in zijn boek ook beide aspecten aan bod ko men en dat is opmerkelijk. Bekend visserij-publicist Arie van der Veer en fotograaf Bert Scheijgrond - van wie recent Goede Vaart, Visserij in Beeld verscheen - laten bijna angst vallig alle visvangstperikelen buiten beschouwing. Schaap heeft dat niet gedaan. Hij beschrijft het leven aan boord van één van de modern ste en grootste vriestrawlers van Nederland, de Schevenin- gen 171 van reder Cornells Vrolijk Fzn. Hij gaat in op de kabeljauwtwisten in 1988 in Vlissingen. Hij laat vissers en toen nog minister ir G. Braks van Visserij aan het woord. Schaap plaatst alles in per spectief en dat werkt verhel derend, zeker voor leken die weieens willen \fceten wat daadwerkelijk met de visserij in Nederland aan de hand is. Vissen voor je Brood is geen optimistisch boek. Een beeld doemt op van een bedrijfstak die aan alle kanten wordt be dreigd. Het buitenland loert op de visverwerkende indus trie. De overname van mossel- bedrijven in Yerseke door Britten is nog maar een begin, vreest Schaap. Hij voorspelt dat de moderne fileerbedrijven en zelfs de in dividueel werkende vissers hetzelfde lot te wachten staan. „Alle reden om mak kers staakt uw wild geraas te roepen", schrijft Schaap, „en eenheid en orde te brengen in deze miljardenzaak, om ge richt te gaan vissen voor de markt." Hij stelt in feite voor de bedrijfstak na de enorme technisch vooruitgang in de jaren tachtig ook economisch aan te passen aan de eisen van de tijd, aan het Europa na 1992. „De toekomst van de visserij lijkt alleen veilig te kunnen worden gesteld als in alle vissende naties reders zich gedragen als verantwoor delijke managers." Dat mana gement betekent ook, conclu deert Schaap, het tegengaan van prijsbedervende visvang stoverschrijdingen en het zoe ken naar alternatieven, zoals het kunstmatig kweken van vis. Nederland loopt daarin achter. In Spanje wordt op grote schaal vis gekweekt en zijn enorme uitbreidingsplan nen. De val van Braks komt onge lukkig uit voor Schaap. Vis sen voor je Brood is direct een gedateerd boek geworden, of het kan worden beschouwd als Braks' testament. „Ik ben zelfs van mening", tekende Schaap uit de mond van de oud-bewindsman op, „dat we niet anders meer kunnen dan wereldwijde regels opstellen voor bestrijding van overbe- vissing en milieuvervuiling." Braks dacht indertijd nog niet aan weggaan. „Ik lijd niet zo bar veel onder de kritiek", vertelde hij tegen Schaap. „Als dat wel zo was, zou ik moeten opstappen." Harmen van der Werf Dick Schaap, Vissen voor je Brood, Uitgeverij Strengholt, 144 pag., circa 150 foto's, 39,50 gulden) VLISSINGEN - Het projectbu reau Schelderadar heeft beslo ten het radarwaarnemingssys- teem van Philips nog niet over te nemen. Tijdens de tiendaagse bedrijfstest die onlangs is ge houden, kwam aan het licht dat enkele onderdelen niet goed functioneren. „Het systeem werkt voor 95 procent naar be horen", maakte algemeen pro jectleider M. Buis dinsdag be kend, „maar wij zetten de pun tjes op de 'i'." Verkeersbegeleiders hebben tij dens de bedrijfstest ontdekt dat schepen op de Westerschelde niet altijd nauwkeurig kunnen worden gevolgd. Vaartuigen ver dwijnen soms uit beeld op de ra darschermen. Ze komen wel weer na dertig seconden of een minuut terug, maar hebben dan het eerder aangebrachte her- kenningslabel verloren. De ope rator moet het kenmerk op nieuw aanbrengen. Dat is irri tant, want hij heeft, aldus Buis, in principe alle aandacht nodig voor de begeleiding van de scheepvaart. Het verlies van radarbeeld doet zich vooral voor bij Zandvliet (haven van Antwerpen), bij de Steenbank in de monding van de Westerschelde en de ankerge- bieden voor Vlissingen. Het ver velendst is dat de oorzaak van het euvel onbekend is. „Als die wel bekend was", gaf Buis aan, „was het minder moeilijk een op lossing aan te dragen. Philips moet nu eerst onderzoeken waar de fout zit en kan daarna pas maatregelen treffen." De meen projectleider gaat erval nuit dat ondanks de moeilijkhei den het Schelderadarsysteem i| januari 1991 definitiefin gebruiij kan worden genomen. Buis had niet verwacht dat hel radarwaarnemingssysteem dez| mankementen zou vertonen. Is een kleine teleurstelling." He| projectbureau Schelderadal maakte zich aanvankelijk voorl al zorgen over de realiseerbaar! heid van het andere onderdeel van het 191 miljoen gulden kosj tende bouwwerk, het informatij verwerkend systeem (ivs). Bij de aanleg van een nieuw sysl teem voor verkeersbegeleidina in Rotterdam ontstonden een paar jaar geleden op dat puntdd meeste problemen. Het ivi kwam daar niet eens van de! grond. Het projectbureau Schel] deradar heeft een wijze les gel trokken uit de fouten die lang] de Nieuwe Waterweg zijn gel maakt. Het resultaat is dat hef informatie verwerkend systeen langs de Westerschelde, volgenJ Buis, prima werkt. GOES - De algemene vergade-| ring van aandeelhouders van del WMZ begint vandaag (woens-| dag) om 14.15 uur in het hoofd-| kantoor aan de Anthony Fok-| kerstraat in Goes. Het enige| agendapunt is de voorgenomen! fusie met de PZEM. KOUDEKERKE - „Zo'n schuimkraag moet je er niet af snijden alsof de spatel een scheermes is, nee, je moet met gevoel over het kopje aaien. Zo krijg je een Bourgondisch won der in het glas, waar de kraag bol bovenuit komt kijken." Tij dens de voorronde van de Natio nale Biertap wedstrijden in Ho tel Walcheren te Koudekerke krijgen de deelnemers uitge breid aanwijzingen hoe ze een goed glas bier moeten tappen. Sommige deelnemers hebben nauwelijks tap-ervaring en het schuim spat dan ook rijkelijk in het rond. Maar zelfs de meest ge routineerde tapper trilt nerveus met de spatel als vier juryleden met strakke blik op zijn vingers kijken. Aan het begin van de middag is de stemming wat gelaten in Ho tel Walcheren. Er zijn veel min der mensen dan verwacht. In al le haast worden meegebrachte vrienden en het plaatselijk bar- personeel overgehaald om mee te doen. Met vijftien deelnemers tegenover dertien juryleden be gint de wedstrijd. „Het is zeer teleurstellend dat de opkomst zo laag is", vertelt H. de Klark, landelijk coördinator van de biertapwedstrijden. „Gemid deld doen zo'n vijfendertig men sen mee. Het is waarschijnlijk de laatste keer dat we hier een wedstijd houden." Ondanks het sombere begin wordt de sfeer al gauw gezellig. In de eerste rondes krijgen de deelnemers nog tips en uitleg van de juryleden. Dat is wel no dig, want sommigen raken voor het eerst een tapkraan aan, zoals bijvoorbeeld Henny Polderman uit Vlissingen. „Die kraan in één keer helemaal openstoten", roept een jurylid. Ondanks de goedbedoelde aan wijzing produceert Henny eenl glas waarvan de inhoud meer opl melk lijkt dan op het bekendel goudgele vocht. Onverstoorbaar! probeert ze het opnieuw; het is| immers pas de tweede dag dat ze| in de horeca werkt. Zeven deelnemers gaan doorl naar de tweede ronde. Nicolienl van de Ploeg van café De Ploegl uit Nieuwdorp is één van hen] „Toen ik vorig jaar toekeek bijl de wedstrijd vond ik het zo gezel-f lig dat ik mee wilde doen. Scoor] ik geen punten dan leer ik er well wat van." Met flair tapt ze eenl perfect pilsje aan de hevelkraanl De draaikraan, waarop alle deel] nemers het ook moeten probe-l ren, levert Van de Ploeg probiel men op. Ze is niet gewend metf die kraan te werken. Dat haar later als ze in de finale zitl opbreken. Hoewel ze op de he velkraan het beste scoort, zorgt een lager puntenaantal bij de tapkraan ervoor dat ze als derde eindigt. De uiteindelijke winnaar is Ro l bert Boonman van restaurant 'tl Hoekje uit Sluis. Hij ziet er keu-I rig en beheerst uit in zijn zwartel pak met strikje. „Gewoon mijnl werkkleding", vertelt hij nuch-l ter. „In het begin ging het tap pen slecht, maar toen ik als bes te uit de tweede ronde kwam| steeg mijn zelfvertrouwen." Boonman zal deelnemen aan c landelijke finale biertappen tij-| dens de Horecava in de RAI te| Amsterdam. Op de tweede plaats eindigt! Robbie de Groote van café Jopie| uit Sluis. Hij deed het even g als zijn Sluise collega Boonman, I maar was iets langzamer. De ju ry lette immers niet alleen op de kwaliteit van het biertje maar ook op de manier waarop en de snelheid waarmee het gebracht werd. Eén van de juryleden staat een deelneemster aan de tapwedstrijd met raad en daad terzijde (foto Ruben Oreel SINT MAARTENSDIJK - De ge meente Tholen wil samen met de Stichting Promotie Oud-Vos- semeer in de kerstbomen- kweek. Maandag 1 oktober be spreekt de gemeenteraad een voorstel om in te gaan op een verzoek van de stichting: de ge meente kan in de toekomst nog wat geld verdienen als op een stuk grond, bestemd voor de tweede uitbreidingsfase van de begraafplaats in Oud-Vosse- meer, sparretjes worden inge plant. Onlangs is voor de uitbreidings fasen van de begraafplaats bijna een halve hectare grond aange kocht. Een groot deel daarvan is pas bij de tweede fase nodig, over een jaar of tien. De stichting heeft het plan opgevat om er kerstbomen te gaan kweken. De gemeente moet dan 2600 spar ren kopen, die met mest en in boet bijna 3800 gulden gaan kos ten. Na vijfjaar onderhoud door de stichting verkoopt die de helft van de bomen, die er dan toch uitmoeten. Daarna gaat de gemeente de boel onderhouden en verkoopt ze de rest van de sparren rond de kerst vooraf gaand aan de tweede uitbrei dingsfase. Gemeente en stich ting steken er allebei wat van in hun zak, een sparrenbosje geeft een leuk aanzicht en de grond heeft een behoorlijke bestem ming. Het gemeentebestuur bespreekt het voorstel tijdens de gemeen teraadsvergadering die wordt gehouden in het gemeentehuis in Sint Maartensdijk en om 19.30 uur begint.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 16