Oudste zeilschip naar Walcheren Tholenaar steekt ex-vrouw in haar auto in brand Hoffelijk Vlissingse douane vindt cocaine in bananenboot nutsfusie gaat niet ver genoeg PZC staat HA Adres: "Nieuws waar je niet :omaar doorheen crosst." Droogte tempert opbrengst Prijzen onder druk zeeuwse almanak I 'lIlBIMIliilllll'l In je wat je persoonlijk raakt. WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 Na eerdere vondst in Antwerpen >on wil nog een ;rmijn doorgaan Is gedeputeerde Uien Zekatel Stichting wijst kokkelvissers op beperkingen PZC zeeland VLISSINGEN - Het oudste zeilschip ter wereld, de Maria Asumpta, komt naar Walcheren. De brik ligt zaterdag 6 ok tober aan de Piet Heinkade in Vlissingen en voegt zich een dag later bij het museumschip Schorpioen aan de Middel burgse Loskade. Het antieke vaartuig is beide dagen van Itien uur 's morgens tot zes uur 's avonds geopend voor pu bliek. De Maria Asumpta liep in 1858 van stapel in Barcelona. Re- der Gimenez had haar hard nodig, want de transatlantische handel tussen Spanje en Amerika bloeide. De brik kreeg in 1930 een motor, het begin van haar voorlopige einde. De hui dige kapitein Mark Litchfield, oud-officier in de Britse mari ne, was eindjaren zeventig op zoek naar een authentiek zeil schip en vond de Maria Asumpta in de haven van Malaga. Zij was één brok vergane glorie. De Spaanse eigenaar wilde de Maria Asumpta ontdoen van haar motoren en op zee verbranden. Litchfield redde de oude dame en liet haar door traditionele scheepsbouwers opknap pen in het Spaanse vissersdorp Barbate de Franco. De Maria Asumpta vertrok in 1982 naar Engeland, voor het eerst sinds jaren weer onder zeil. De tweemaster komt zo vrijdagavond 4 oktober langs de Vlissingse boulevards. Litchfield kan de 37 meter lange tweemaster in de vaart hou den dankzij giften van De Vrienden van de Maria Asumpta. Hij stelt haar ook beschikbaar voor filmopnamen en maritie me festivals. Het zeilschip is niet eerder in Nederland geweest en doet in oktober ook Rotterdam en Dordrecht aan. Vlissin gen is in Nederland de eerste aanlegplaats. ROOSENDAAL (GPD) - De 33- jarige M. G. uit Tholen heeft maandagmiddag in Roosendaal zijn 29-jarige ex-vrouw F. Y. uit Bergen op Zoom in haar auto met een brandbare vloeistof overgoten en in brand gestoken. De vrouw is in kritieke toestand opgenomen in het brandwon dencentrum in Rotterdam. De politie heeft G. aangehouden in het ziekenhuis in Bergen op Zoom, waar hij maandagavond nog verbleef vanwege brand wonden die hij aan zijn armen had opgelopen. Hem zal poging tot moord ten laste worden ge legd. Het slachtoffer had haar auto ge parkeerd bij het bedrijf waar ze werkt. Toen ze rond kwart voor vijf van haar werk kwam en in haar auto stapte, reed G., die zijn ex-vrouw had opgewacht, op haar auto in. Hij stapte uit, sloeg het raam van het linker voorportier in met een krik en overgoot Y. en de wagen met de brandbare vloeistof. Die stak hij aan. De auto is volledig uitgebrand. Y. wist uit de auto te ontkomen, maar liep wel zodanig zware brandwonden op dat ze naar het gespecialiseerde behandelings centrum in Rotterdam gebracht moest worden. Ze verkeerde dinsdagavond nog in levensge vaar. Van de week is Claudiate ruggekeerd van een vakan tie in Schotland. Op het Vlissingse kantoor waar zij het lied van de ar beid weer heeft ingezet, heeft ze tussen de bedrijven door al veel verteld over haar achttien Schotse da gen. Indrukwekkend land schap, heel aardige, hoffelij ke, onverstoorbare mensen - het ivas geweldig. Over én belevenis heeft ze op het werk met geen woord gerept. Tijdens een rit over een smalle landweg, met hier en daar langs de kant uitsparingen opdat twee au to's elkaar kunnen passe ren, ontstond enig misver stand tussen Claudia en een Schotse tegenligger. Het liep uit op een rare schuiver, waarbij de tegemoetkomen de wagen op z'n kop in de berm belandde. Geschrokken spoedde Claudia zich naar de ge schoffeerde tegenpartijdie haar, op z'n kop in de gor dels hangend, mild toelach te en vroeg: Anything else I can do for you?" VLISSINGEN - De douane in Vlissingen heeft begin deze week een partij van twintig kilo cocaine onderschept. De drugs bevonden zich aan boord van de Noorse bana nenboot Swan River. De ver dovende middelen werden maandag gevonden in een elektriciteitskast en in een luchtkoker. De straatwaarde van de drugs bedraagt twee miljoen gulden. Het onder zoek op en in de Swan River, die voor reparatiewerkzaam heden bij Scheldepoort in het dok ligt, is nog niet afgerond. Op de bananenboot werd vo rige week donderdag in Ant werpen ook al een partij van tachtig kilo cocaïne aange troffen. In Sheerness, waar het schip eerder afmeerde, werd niets gevonden. De Swan River was onderweg met een lading bananen uit de Colombiaanse havenstad Turbo en werd na een tip al geruime tijd nauwlettend in de gaten gehouden door de Belgische rijkswacht. Vol gens die tip zou vrijdag aan de Antwerpse kade een levering plaats vinden aan een Colom biaanse vrouw uit Spanje. Toen zij per taxi arriveerde, werd zij aangehouden. De vróuw had een handtas met 15.000 dollar bij zich. De Bel gische rijkswacht arresteerde ook vier Filipijnse beman ningsleden. Volgens de Belgische autori teiten was de Swan River op weg naar Vlissingen voor re paratiewerkzaamheden. Het schip mocht na de controle in Antwerpen zijn reis voortzet ten, omdat de Belgen ervan overtuigd waren dat de boot vrij was van drugs. De lege fruitjager arriveerde in de nacht van vrijdag op zaterdag in Vlissingen, waar tien doua niers en een hasj hond klaar stonden om de Swan River nogmaals aan een grondig on derzoek te onderwerpen. En met succes, zoals maandag bleek. Arrestaties zijn (nog) niet ver richt. De bemanning draagt de Filipijnse nationaliteit. Uit welk land de vier officieren komen, is onbekend. De aan getroffen cocaïne zal tezijner- tijd worden vernietigd. De Vlissingse douane verwacht nog meer verdovende midde len aan te treffen. Als het on derzoek is afgerond, zal de zaak worden overgedragen aan de Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst, afdeling douanerecherche. Akkerbouwers somber gestemd DES - De vooruitzichten voor akkerbouwers zijn niet best. et alleen zijn, als gevolg van droge zomer, de kilogram-op- 1DDELBURG - PvdA-gedepu- ;rde W. Don wil een nieuwe riode als dagelijks provincie- stuurder. Hij ziet een (ge zongen) vertrek aan het slot n de huidige zittingsperiode - orjaar 1991 - als een 'soort andelvlucht'. Don is als gede- teerde eerstverantwoorde- k voor enkele nieuwe ontwik- lingen die in Zeeland op gang n gebracht. Hij wil de op- uwfase ervan, vier tot vijf ir, graag als gedeputeerde emaken. s voorbeelden noemt Don de irganisatie van de ziekenhui- en de toekomstige indeling n de verpleeghuizen. „Daar- ■e zijn we een heel eind op de ?de weg. Maar het is nog niet lemaal af. Met de hele her- ucturering van de zwakzinni- izorg zijn we net begonnen, fusie tussen PZEM en WMZ is tklaar", aldus de PvdA-er. Hij st erop dat de eerste jaren in nieuwe situatie het meeste i de mensen wordt gevergd, at zijn moeilijke jaren. Bij die ik zou ik steun naar buiten len geven." dat gebeurt, is in belangrijke te afhankelijk van de ge- stelijke vergadering van de dA. Die stelde vier jaar gele- dat Don aan zijn laatste pe- de als statenlid zou beginnen, ier meer vanwege zijn leef- I. Don, sinds 1970 statenlid, is aar. Hijzelf vindt dat geen en- beletsel. „Als ik terugkom, kom ik terug met dezelfde tefeuille", aldus Don in het uwe bedrijfsblad van PZEM WMZ, Delta Nuts Nieuws. brengsten minder, ook de prij zen staan onder druk. Inmid dels is de oogst van aardappe len in volle gang. De helft is al binnen. De laatste dagen zijn de rooimachines echter binnen ge bleven, omdat het te nat is op het land. Volgens C. Govers, bedrijfsdes- kundige van de Dienst Land bouwvoorlichting (DLV) in Goes, is de kilogram-opbrengst van de piepers dit jaar ongeveer hetzelfde als vorig jaar. „En toen was het ook al niet best", is zijn oordeel daarover. „De op brengst is minder door de droog te. En dat doet zich het sterkst gelden in West-Zeeuwsch- Vlaanderen en op Walcheren. Bovendien is dit groeiseizoen in Nederland zo'n vijf procent op pervlakte meer aardappelen ge teeld. Ook hebben we te maken met aardappelen uit Oost- Duitsland die hier op de markt komen en met een redelijk goede oogst in Frankrijk. Dat is toch een van onze grootste concur renten. Dit alles drukt de prijs enorm. Vorig jaar bracht een ki lo aardappelen bij de start van het seizoen nog bijna twintig cent op. Dit jaar krijgt een boer al gauw een stuiver minder. Daar komt bij dat de kosten stij gen. Niet alleen de vaste kosten, maar ook die voor kunstmest, gewasbeschermingsmiddelen en dergelijke. Het ziet er somber uit voor de akkerbouwers." Een lid van de ZLM schreef in het jongste ZLM-blad over de aardappeloogst: „Wat de prijs betreft zijn we minder blij! Als je hoort dat er nu telers zijn die hun aardappelen met verlies verko- Een aardappelperceel tussen Goes en Kattendijke. Door de overvloedige regenval van de afgelopen weken is het nu te nat om te rooien (foto Willem Mierasi pen. Dan vraag je je toch wel eens af waar we mee bezig zijn." Zijn over het algemeen de op brengsten door de droge zomer minder, voor de uien is het mooie weer een zegen geweest. De zaaiuien, die meestal te lij den hebben onder het natte zeeklimaat hier, zijn dit jaar heel goed uit de grond gekomen. „Ze hebben een goede kleur, zijn hard, er zit geen ziekte in. Ze zijn heel mooi", looft Govers. Maar ook hier een keerzijde. „Veel boeren krijgen ze niet ver kocht. Die slaan ze maar op, ho pend op betere tijden. Maar het is de vraag of de prijs nog bij trekt. De prijzen zijn nu bedroe vend slecht." Oorzaak is weder om het verhoogde aanbod. In Nederland zijn er meer uien ge kweekt en er komen er veel uit Oost-Europa. „Omdat daar een landklimaat heerst, zijn die uien goed van kwaliteit en goedkoper dan de onze. Die landen willen graag Westerse valuta hebben, dus overspoelen ze onze mark ten." Volgens Govers geldt de slechte prijsvorming voor alle akker- bouwprodukten. Niet alleen voor de marktordeningsproduk- ten (zoals tarwe, aardappelen), maar ook voor de vrije produk- ten (zoals bruine bonen). „Het probleem voor de akkerbouwers is dat ze niet kunnen uitwijken. Als de boeren massaal vrije pro- dukten kweken, staat daar de prijs ook meteen onder druk." Inmiddels hopen de akkerbou wers dat het ophoudt te regenen, zodat ze de piepers van het land kunnen halen. Ook hopen ze dat de bodemtemperatuur niet te ver daalt, omdat de aardappelen dit jaar toch al erg blauwgevoe- lig zijn. Het droge en warme weer dit jaar heeft daarentegen wel tot gevolg dat ze alles eerder kon den oogsten en dus nu ook eer der groenbemesters en winter tarwe kunnen zaaien. De Noorse bananenboot Swan River bij Scheldepoort. De douane in Vlissingen vond maandag 20 kilo cocaïne aan boord (foto Ruben Oreel) trokken bij PZEM en sinds 1978 bij WMZ - is ervan overtuigd dat de bundeling van alle nutsvoor zieningen uiteindelijk vanzelf tot stand komt, als blijkt dat de nieuwe NV Delta Nutsbedrijven doelmatig werkt. Hij beklem toont dat het bedrijf een groot aantal ongeschoolde werkne mers telt. „Zo'n groot lichaam kan gemakkelijker en flexibeler taken oppakken, vooral als deze van tijdelijke en wisselende aard zijn." Als goed voorbeeld noemt Don de BV Zeeuwse Kabeltelevisie maatschappij, Zekatel. „Zeer omstreden bij de oprichting. Nu kunnen we al spreken dat Zeka tel een goede zaak voor de pro vincie is. Tot het welslagen heeft de moeder PZEM eveneens bij gedragen." De gedeputeerde ziet in de toekomst soortgelijke projecten van stapel lopen. „Het streven is met minder mensen meer te doen." Don ontvouwt zijn zienswijze in de eerste aflevering van Delta Nuts Nieuws, het nieuwe perso neelsblad van het gefuseerde nutsbedrijf. Hij kondigt daarin ook aan dat Delta Nutsbedrij ven nog voor eind 1990 met een Milieu Actie Plan komt. Daarin staan onder meer subsidierege lingen voor isolatie en hoogren dementsketels. Dort stelt dat voor het actieplan geld uit de re serves gehaald moet worden. „Wij zijn geen winst beogende instelling." Hij laat weten dat in dit kader ook uitvoering van een proef met geavanceerde windturbines op het programma staat. Don te kent daarbij aan dat stroomop wekking via wind wel erg duur is. Het rendement van windener gie is met 30 procent volgens hem laag. „Zelf sta ik positief te genover deze vorm van opwek king. Wat mij betreft mag er in mijn tuin aan de Walcherseweg een molen komen, maar ik wil toch graag mijn lijntje naar de PZEM blijven houden." De gedeputeerde verzekert dat het nieuwe bedrijf richting klant zo snel mogelijk werkt maakt van één adres en één nota. „Dat is goed, want de klant is immers bezitter van het bedrijf. Delta Nutsbedrijven is eigendom van de burgers die daar hun nuts voorzieningen afnemen. Ik hoop dat het een-ingangsprincipe zal leiden tot de slogan: bel Delta Nutsbedrijven en het komt in or de." DDELBURG - Nutszaken in 1 belang van de hele provin- 1 moeten in beginsel door de ■uwe NV Delta Nutsbedrijven irden gedaan. Het gaat daar- niet alleen om water, ener- 1 en kabel, maar ook om onder er een Westerschelde-Oever- rbinding, de Zeelandbrug en Provinciale Stoombootdien- n. Al deze activiteiten, al dan 't in de vorm van een dochter- tierneming, kunnen onder de rantwoordelijkheid van Del- Nutsbedrijven opereren. stelt gedeputeerde W. Don, 'Otste promotor van de fusie sen energiebedrijf PZEM en termaatschappij WMZ tot lta Nutsbedrijven. Vandaag, ensdag, worden de aandeel- iders geacht de samensmel- g van de twee openbare nuts- irijven formeel te bekrachti- i. In de zienswijze van Don »t de fusie nog lang niet ver ïoeg. Alle nutszaken onder i paraplu, is zijn ideaalbeeld, gedeputeerde erkent overi- is dat voor die gedachte' de geesten in Zeeland nog niet alle maal rijp zijn. Don - sinds 1971 bestuurlijk be- HEINKENSZAND - De stich ting Het Zeeuwse Landschap heeft in een brief aan alle kok kelvissers in Nederland laten weten dat het verboden is kok kels te vissen op de schorren en slikken in de Oosterschelde en Westerschelde. De stichting wijst er op dat het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij vergun ningen heeft verleend voor het kokkelvissen in de Oosterschel de, maar dat voor particuliere gronden behalve een publiek rechtelijke vergunning ook een vergunning van de eigenaar no dig is. (Advertentie) afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER antwoordnummer 123 BAtlc I380 VB Vlissingen U//oy otjcIÖ U M Naam: |*F PC Plaats: Tel.: j Ik wil de PZC 4 weken lang (U kunt deze bon zonder voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol ïationaal en internationaal nieuws. Toch inderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' cranten. Want naast het nieuws uit binnen- en luitenland vertelt het regionale dagblad wat er in iw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo loeiend. - hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. 3an krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Lwekcn voor één tientje en één riks!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 13