Will van Kralingen als Middelburgse 'Trees' Europese stappen tegen België voor vervuiling Schelde Storm en springtij dwingen tot sluiting Oosterscheldekering Gastanker vast op Wester schelde Opwaardering noord-zuidroute vereist eendracht V eroordelingen geblokkeerd in amfetaminezaak DELSCHER )pzet organisatie PZEM-WMZ wekt wrevel Noden zeeuwse almanak Si Dubbele bodem In NCRV-serie 'Die zomer van '45' Rollebollen bgrrie BlAiSlLlElR Bleyle Burberrys G5EIG5ER JOBES S MARTI Vroeg WD'kamerlid Te Veldhuis: Keuze Geheim agent mag niet getuigen zeeland ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 nrust onder nutspersoneel [IDDELBURG/GOES - Onder personeel van de Zeeuwse utsbedrijven PZEM en WMZ is Irote onrust ontstaan over de Jevolgen van de voorgestelde [sie. Er is ontevredenheid over opzet van de nieuwe organi- btie; over het verplicht aan aarden van andere functies; ter het abrupt afbreken van 'ooruitzichten; over de manier laarop met ingeleende werk- jemers wordt omgesprongen, nog zo het een en ander, lok het optreden van de nieuwe Irecteur van de toekomstige Delta Nutsbedrijven, ir P. Itoter, is onderwerp van kritiek, lij zou veel te hard van stapel Ipen, te weinig overleg voeren het veranderen van be- aande situaties en regelingen, |ch met alle details willen be- loeien en te meedogenloos het les zetten in allerlei franje. Sto- lr is afkomstig van WMZ. De Tndernemingsraden willen op zo Jort mogelijke termijn met hem Iverleg. Inder personeel van het ener- iebedrijf PZEM leeft de opvat- Ing dat de medewerkers van het ledeputeerde en nutsvoorzit- rr W. Don TERNEUZEN - Op één van de bedrijventerrei nen bij de Haarmanweg in Terneuzen hebben ambtenaren van de douanepost en de mare chaussee Terneuzen vrijdagmorgen om drie uur een dubbele bodem in de container van een Engelse vrachtauto ont dekt. De truck vervoerde in de container een tweede hands tractor en was op weg naar Marokko. De dubbele bodem was 'zeer recent aangebracht, ver moedelijk om verdoven de middelen te vervoe ren', zei een woordvoer der van de Terneuzense douane. Omdat de twee Engelse chauffeurs niets ten laste kon worden ge legd, zijn ze - na overleg met de officier van justi tie - vrijgelaten. De container is in beslag genomen. „Het is niet toegestaan om dubbele bodems in containers te bouwen", verklaarde de douanewoordvoerder. De Terneuzense douane neemt nog contact op met andere opsporings diensten om te bekijken of er een georganiseerde smokkelroute met con tainers richting Marok ko loopt. waterbedrijf WMZ bij de inpas sing in de nieuwe organisatie worden voorgetrokken. Perso neelsleden van WMZ vinden juist het omgekeerde. Daar heerst bovendien onvrede over het onvoldoende gelijktrekken van de lagere salarissen tot op het PZEM-niveau. Zo kan het voorkomen dat werknemers die exact dezelfde job hebben - bij voorbeeld de opzichters gas en water - verschillend worden be taald. Verdeeldheid is er onder het per soneel over de inpassing van ad ministratieve systemen. In be ginsel wordt steeds gekozen voor de bestaande werkmetho den bij de PZEM. WMZ-ers vin den dat een terugkeer naar het stenen tijdperk. Bij de water maatschappij is er afgelopen ja ren met succes naar gestreefd de administratieve rompslomp in te perken. Onderzoek wees ook uit dat er bij de watermaat schappij doelmatiger wordt ge werkt. Grote twijfels zijn er bij de perso neelsleden van zowel PZEM als WMZ over het nut van de fusie en de voorgespiegelde financiële besparingen. Weliswaar verdwij nen er arbeidsplaatsen (in de eerste plaats door de ingeleende krachten weg te sturen) en kan toren, maar er wordt op gewezen dat het uitvoeren van de fusie zelf handenvol geld kost. Wel wordt erkend dat bij aanleg van leidingen doelmatiger gewerkt kan worden, vooropgesteld dat daarvoor een goede organisatie wordt geschapen. Voorzitter P. Buijs van de onder nemingsraad PZEM bevestigt dat er sprake is van onrust. De raad maakte samen met die van WMZ recent een ronde langs de vestigingen. „Er wordt zeer wis selend over de fusie gedacht. De (Slot zie pagina 13 kolom 7) MIDDELBURG - Het vroege re pand van de Bank van Hon- dius aan de Vlasmarkt in Mid delburg is volgens het scena rio voor een nieuwe televisie serie de woning van een 'Trees-van-een-Canadees'. Na het beëindigen van de oorlogs handelingen kreeg een lied, waarin de amoureuze betrek kingen werden bezongen van meisjes die contacten hadden gelegd met Canadese bevrij ders, een grote populariteit. Een aantal van die vaak kort stondige relaties had ver strekkende gevolgen. Dat ge geven is het uitgangspunt voor de dramaserie die de NCRV eind volgend jaar op het scherm brengt. 'Die Zomer van '45' - zo luidt de titel van het beeldverhaal in acht afleveringen. Een drie manschap, bestaande uit Hu- go Heinen, Carel Donck en Wil lem Capteyn, stelde het scena rio samen op basis van gege vens van de met een Nederlan der getrouwde Canadese Olga Reins. Zij heeft in het verleden regelmatig bemiddelend opge treden voor Nederlanders die op zoek gingen naar hun Cana dese vaders. In de tv-serie wordt het verhaal uit de doeken gedaan van twee jonge vrouwen, Maria en Anna, en de Canadese soldaten Ron en Jim. Die paar dagen dat Ma ria en Anna in de zomer van 1945 rollebollen met hun vluchtige vriendjes, zouden be palend worden voor hun ver dere leven, want ze blijven met een kind zitten. In de serie gaan de kinderen van de vrou wen op zoek naar hun Canade se vader. De 'Trees' Anna uit Middel burg wordt gespeeld door Will van Kralingen. Brabantse Ma ria Reriee Fokker) woont in Breda. In de serie worden de acteurs en actrices gaandeweg ouder omdat het verhaal door loopt tot 1980. Er doen zowel Nederlandse als Canadese ac teurs mee aan de serie. Bij el kaar zijn er dat meer dan vijf tig. Belangrijke rollen zijn wegge legd voor Kitty Courbois, Dia na Dobbelman, Tom Jansen, Arthur Boni, Hans Hoekman, Gees Linnebank, John Leddy en Ursul de Geer. De opnamen in Canada zijn inmiddels vast gelegd. Ook op een aantal Ne derlandse lokaties is al ge filmd. In Zeeland snorde de ca mera op Tholen, in Goes, Wol- phaartsdijk en Colijnsplaat. Voor de beeldvulling wordt veelvuldig gebruik gemaakt van de inzet van Zeeuwse figu ranten. Zij zullen massaal ko men opdraven wanneer in de derde week van oktober in Kloetinge beelden van de be vrijding worden 'geschoten'. Bram van Erkel voert de regie. De kosten van de monsterpro- duktie komen op zeven mil joen gulden. De actrice Will van Kralingen speelt de 'Trees' Anna uit Middel burg in de NCRV-serie 'Die zomer van '45' (foto ANP UÊ Advertentie BA8TSONS <je EiNHORN gardeur MARIO ROSELLA STYLE Lange Vorststraat 12 Goes VLISSINGEN - De Europe se Commissie is een proce dure begonnen tegen België wegens de vervuiling van de Schelde. België heeft de commissie tot nu toe nog steeds geen plannen voorge legd om de rivier schoon te maken. Volgens de Europe se richtlijnen is het land hier wel toe verplicht. De Europese Commissie heeft dit geantwoord op vragen van de christen-democra tisch Europarlementariër Pronk. De commissie is van plan de drie oeverstaten van de Schelde (Frankrijk, België en Nederland) te ondervra gen over hun beheer van de rivier. Dit naar aanleiding van de klachten over sterke verontreiniging van de Schelde door verscheidene gevaarlij kse stoffen die zo wel van stedelijk afvalwater als van industriële lozingen afkomstig zijn. Richtlijnen om deze vervuiling tegen te gaan, zijn inmiddels in be handeling. De commissie heeft ook een nieuwe richt lijn in voorbereiding voor de ecologische kwaliteit van het water. De Europese Commissie laat Pronk verder weten bereid te zijn een bemiddelende rol te spelen in het overleg tus sen Nederland, België en Frankrijk als een van de lan den daar om vraagt. De kering in de Oosterschelde is vrijdag tussen drie uur 's middags en rond kwart voor acht 's avonds gesloten geweest in verband met de hoge waterstand foto Lex de Meester NEELTJE JANS - De eerste stormperiode dit najaar heeft vrijdagmiddag meteen al een sluiting van de stormvloedke ring Oosterschelde noodzake lijk gemaakt. De combinatie van springtij en de storm die de afgelopen dagen op de Noordzee heeft gewoed, resul teerde in de verwachting dat het hoge water omstreeks vier uur een peil van NAP 3,05 m in de monding van de zeearm zou bereiken. Dat wil zeggen 5 cm boven de stand waarop de kering dient te worden gesloten. Daarom gin gen de schuiven van de pijler- dam even na drie uur dicht. De berekeningen kwamen niet helemaal uit. De hoogste wa terstand die vrijdagmiddag bij de Oosterscheldekering is ge meten, bedroeg 2,94 meter. Volgens een woordvoerder van rijkswaterstaat was de sluiting niettemin ge rechtvaardigd, omdat de voor spelde waterstand boven het sluitpeil uit kwam. Daarbij kwam dat het weer vrijdag zeer onstabiel was. Wanneer op het tijdstip van hoogwater toevallig enkele buien over de Oosterscheldemonding waren getrokken, had het hoogste peil gemakkelijk 10 tot 20 cen timeter hoger kunnen uitval len. Zonder extra verhoging door de storm zou het water bij de stormvloedkering al op NAP 1,84 m zijn gekomen. Deze stand gaf de tabel van het astronomisch getij aan: een flink springtij. De storm met een kracht van 8 a 9 uit noord westelijke richting deed er nog eens ruim een meter bij. De be dieners van de pijlerdam en het team dat moet besluiten of de schuiven al dan niet dicht gaan, zijn woensdag trouwens ook al opgetrommeld. Toen kwam de voorspelling van de waterstand uit op NAP 2,75 m. precies het peil waarop voorbereidingen dienen te worden getroffen voor een eventuele sluiting. De storm van de afgelopen da gen is volgens meteoroloog A. de Ruiter van het hydro-me- teo centrum in Middelburg 'aan de vroege kant, maar niet echt ongewoon'. De meeste stormen zijn in de periode ok tober tot en met maart te ver wachten. Dat zijn dan ook de maanden waarin niet aan de zeeweringen mag worden ge werkt. De Ruiter: „Een storm als deze zou je eerder in de tweede helft van oktober of in november verwachten. Maar de natuur heeft zo haar eigen spelregels. Ook in de zomer kan het wel eens hevig stor men." Naar zijn mening kan uit het vroege begin van het stormsei zoen niets worden afgeleid voor het verdere verloop van de herfst en de winter. „Ieder een die beweert dat we maan den met veel zwaar weer tege moet gaan, houdt zich niet met meteorologie bezig, maar met koffiedik kijken", vindt hij. De stormvloedkering is vrij dagavond omstreeks kwart voor acht weer geopend. Op dat moment gaf de voorspel ling voor het volgende hoog water een peil van NAP 2,45 m te zien, ruim beneden het sluitpeil. VLISSINGEN - De Deense (onder Singaporese vlag varen de) gastanker Jacob Tholstrup is vrijdagavond om kwart over acht vastgelopen op de Westerschelde tussen Vlissin- gen en Terneuzen. Het 1684 BRT metende schip was met een lading - zeer brandbaar - butadyeen onderweg van Dow in Terneuzen naar het Schotse Gramgmouth, toen het ter hoogte van de Spijkerplaat een boei aan de verkeerde kant passeerde. De sleepboten Fighter en Wielingen van de Union in Terneu zen deden een vergeefse poging het vaartuig vlot te trekken. De Baracuda van Muller in Terneuzen kwam assistentie ver lenen en liep daarbij zelf muurvast. Besloten werd dat beide pechschepen moesten wachten op hoog water. Afgelopen nacht, omstreeks twee uur, zouden de Fighter en de Wielin gen een nieuwe poging doen, zonder de Baracuda. Volgens een woordvoerder van DGSM was er geen sprake van brand- of ontploffingsgevaar. GOES - De noord-zuid-verbin ding van Hellegatsplein tot Goes kan alleen de status 'hoofdtransportroute' terug krijgen, als Zeeland zich daar voor eendrachtig sterk maakt in Den Haag. Het Zeeuwse VVD-kamerlid mr A. J. te Veld huis acht deze status van groot belang voor de economische ontwikkeling van Zeeland. Hij waarschuwt dat zonder geza menlijke Zeeuwse inspanning de aan te leggen Zoomweg, die een goede verbinding tussen Rotterdam en Antwerpen wordt, prioriteit krijgt en Zee land het zonder hoofdtranspor troute moet stellen. Mr Te Veldhuis maakte dat vrij dag duidelijk in een gesprek met het college van b en w van Goes. Minister Maij-Weggen van Ver keer en Waterstaat heeft de noord-zuid-route haar status ontnomen. De Kamer van Koop handel voor Midden- en Noord- Zeeland heeft daarop de Zeeuw se kamerleden gevraagd alles in het werk te stellen dit besluit te rug te draaien. De minister stelt voor een ver binding zonder speciale status minder geld beschikbaar. In haar beleid ligt de nadruk op openbaar vervoer en waterwe gen. De vrees bestaat dat te wei nig geld overschiet voor een ver antwoord onderhoud van de noord-zuid-route. Mr Te Veldhuis wreef de provin cie aan dat ze geen duidelijke keuze heeft gemaakt tussen de Dammenroute en de noord- zuid-route als hoofdtransportas. „Door niet te mikken op één rou te heeft Zeeland de kans op de status voorbij laten gaan." Hij zei dat de provincie en aan de route liggende gemeenten eens gezind hun stem in Den Haag moeten laten klinken om de sta tus te heroveren. Burgemeester mr T. R. Seinstra van Goes pikte de suggestie op. „Wij zijn van plan een distripark te ontwikkelen, bestemd voor distributie en logistiek. Een per manent verlies van deze status zou slecht uitkomen, gezien on ze strategische ligging." Het li berale kamerlid zegde toe bin nen zijn partij de kwestie aan te roeren onder de voorwaarde dat de CDA- en PvdA-collegeleden ook hun woordvoerders in de Kamer zullen mobiliseren. MIDDELBURG - Geheim agent A023, die van zijn superieuren van de Criminele Inlichtingen Dienst niet voor de Middelburg se rechtbank mag komen getui gen, blokkeerde vrijdag op nieuw de veroordeling van twee verdachten in een amfeta minezaak. De agent van het korps rijkspolitie trad op als pseudokoper van twintig kilo amfetamine. Hij mag niet getui gen om zijn anonimiteit niet in gevaar te brengen. De recht bank vindt de rol van A023 ech ter van cruciaal belang in de processen. Bij de zaak zijn drie verdachten betrokken. Vorige week deed de rechtbank uitspraak in het pro ces tegen de 44-jarige Terneuze- naar M. F. Het openbaar minis terie werd niet ontvankelijk ver klaard, omdat A023 niet komt getuigen. Hetzelfde vonnis velde de rechtbank vrijdag in de pro cessen tegen de 52-jarige H. L. M. de K. uit Sprundel en de 38-jari- ge Terneuzenaar B. K. E. Beide verdachten waren met F. bij de zelfde transactie betrokken. Tegen De K. was vier jaar gevan genisstraf geëist. Tegen E. veer tien maanden en tenuitvoerleg ging van een eerdere voorwaar delijke gevangenisstraf van vier maanden. Tegen F. werd vier jaar geïst. Het openbaar minis terie gaat tegen de uitspraak van de rechtbank in de drie za ken in hoger beroep. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I ITTT Nederland is ziek, meldde onlangs de minister-presi dent. De behandeling waar mee zijn kabinet dit euvel te lijf wil gaan heet 'sociale ver nieuwing': de instituten die de taak hebben het welzijn te bevorderen, dienen hun werkzaamheden beter af te stemmen op de noden van de mens. Maar hoe? Eerzame lieden die het intellectueel klimaat in deze provincie trachten te bevorderen, menen het ant woord op die vraag te heb ben gevonden. Zij bepleiten de oprichting van een 'sensitief, fijnmazig en gedifferentieerd netwerk dat in staat is de gevoelens en verlangens, gedachten en ideeën van de bevolking op het spoor te komen'. Men zoekt nu naarstig naar mogelijkheden om zoiets voor elkaar te krijgen. Maar veel meer dan diepe rimpels op het voorhoofd heeft dit nog niet opgeleverd. In het Middelburgse uit gaansleven wordt inmiddels hartelijk gelachen om al dit intellectueel gezwoeg. Want daar kennen ze al lang zo'n netwerk dat 'sensitief, fijn mazig en gedifferentieerd' de 'gevoelens en verlangens, gedachten en ideeën' regi streert. Daar stroomt vooral het ger stenat rijkelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 9