PZC Simons: 120 min mn medicijnen mgebruikt terug Leden Industriebond FNV willen acties bij Philips Opmars RTL 4 brengt publieke enorme schade toe binnen- en buitenland het weer in zeeland ...en in europa log geen enkel bruikbaar initiatief van minister De Vries Opgespoten zand deels weggespoeld Moderne Sovjet-kunst ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 Metalektro Vierenga: aad zou urgemeester loeten kiezen Voorrang voor werkloze leraren Aanpassingen H Vervoersbond CNV claimt 5,5 pet loonruimte Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water I I I I I I I I I I ITT Ooststraat 6 - Domburg - 01 1 88-1516 Vooruitzichten NV: overleg WAO in het slop loORDWIJKERHOUT (ANP) - [et overleg tussen werkgevers n vakbeweging over het terug- ■ringen van de arbeidsonge- lliiktheid en de werkloosheid Uer minderheden zit volgens '-voorzitter H. Hofstede in |et slop. Als de patstelling niet ■óór het najaarsoverleg op 2 ok- Tber wordt doorbroken, „dan l| de problematiek ons boven t hoofd groeien". lit heeft Hofstede vrijdag in loordwijkerhout verklaard op let congres van de Vervoers- lond CNV. Hij deed een beroep d de sociale partners om „uit de (opgraven te komen en zaken doen". „Het najaarsoverleg (omt steeds dichterbij. Het is nu e periode waarin knopen moe- in worden doorgehakt. Dat be- ikent dat er soms pijnlijke keu- in moeten worden gemaakt en at is niet altijd even makkelijk, laar iedereen moet wel beseffen at het onze laatste kans is om 'spraken te maken. Het is dus in kwestie van nu of nooit", al- us Hofstede. Zijn uitlatingen sporen met sig nalen uit de sociaal-economi sche hoek dat er voor het na jaarsoverleg (nog) geen enkel stuk op tafel ligt waarin de socia le partners een aanzet geven voor het terugdringen van de langdurige werkloosheid, de arbeidsongeschiktheid en de werkloosheid onder minderhe den. Minister De Vries van socia le zaken en werkgelegenheid heeft tot nu toe geen enkel initia tief ondernomen dat het overleg kansrijker maakt. Tijdens het voorjaarsoverleg in juni heeft het kabinet werkge vers en vakbeweging wel ge waarschuwd dat bij het uitblij ven van een gezamenlijke aan pak wettelijke maatregelen wor den overwogen. Ten aanzien van de WAO stelde Hofstede vrijdag dat sociale partners kans moe ten zien in onderling overleg de problematiek op te lossen. „Liefst zonder dat het kabinet zich weer gedwongen voelt tot het nemen van draconische maatregelen. Die hebben we in de afgelopen jaren al meer dan genoeg gehad". In het conflict over een aanvul lingsregeling voor arbeidsonge schikten vanaf 55 jaar in de me taal- en elektrotechnische in dustrie is de hulp van een bemid delingscommissie ingeroepen. De commissie spreekt maandag met de werkgeversorganisatie FME en de industriebonden van FNV en CNV over een mogelijke oplossing van het conflict. Dit heeft bestuurder H. Peperkamp van de Industriebond FNV vrij-, dag meegedeeld. De industriebonden dreigden een maand geleden met stakin gen om een collectieve aanvul lingsregeling voor oudere ar beidsongeschikten af te dwin gen. Met zo'n regeling is jaarlijks 60 miljoen gulden gemoeid voor ongeveer zevenduizend WA- O'ers. De FME wil het aan de in dividuele werknemers overlaten om voor eigen rekening een aan vullende arbeidsongeschikt heidsverzekering af te sluiten. MSTERDAM (GPD) - Elk ar worden in ons land voor in itaal 120 miljoen gulden aan edicijnen ongebruikt terugge dacht naar de apotheken. Hier in wil staatssecretaris Simons olksgezondheid) een einde aken door de invloed van con- imenten, doktoren en apothe- sn te vergroten ten koste van farmaceutische industrie, ij zei dit gisteren op een sym- osium in Amsterdam van de uropese Unie van Sociale Apo- leken. et gebruik van medicijnen oet veel efficiënter door een ider beleid. Door de introduc- van een geneesmiddelenver- jedingssysteem worden duur- ere merkartikelen niet geheel Tgoed door het ziekenfonds, wordt een maximaal bedrag isteld voor een groep medicij- en, die onderling uitwisselbaar jn. Simons hoopt dat een arts NSCHEDE (ANP) - Burge- eester II. Wierenga van En- hede heeft vrijdag in deze ge- eente tijdens het congres van 'Nederlandse Vereniging van emeentesecretarissen (VGS) n pleidooi gehouden voor het steem van de gekozen burge- eester. 't ligt volgens Wierenga voor hand dat de burgemeester et uit maar wel door de ge- eenteraad wordt gekozen. Die izet heeft naar zijn verwach- ig de meeste kans op snelle in- lering omdat ze logisch voort- oeit uit het huidige benoe- ingsbeleid. p dit moment geeft een ver- ouwenscommissie van de ge- eenteraad haar voorkeur voor n kandidaat aan. „Minister ales van binnenlandse zaken, rantwoordelijk voor de benoe- jngen van burgemeesters, -eft kenbaar gemaakt dat er al en bij hoge uitzondering van 'n opvatting moet worden af weken", aldus Wierenga 'vdA). et kiezen van een burgemees- r vindt Wierenga gewenst om it deze functionaris in de ge- eentelijke besluitvorming een langrijke rol heeft. Zo is de em van de burgemeester voor t bepalen van een standpunt aor B en W doorslaggevend zo- "a de stemming in het college -aakt. een goedkoper en kwalitatief ge lijkwaardig medicijn zal voor schrijven. Onlangs zijn er lijsten met cate gorieën medicijnen ter goedkeu ring naar huisartsen en apothe ken gestuurd. Simons: „Inmid dels heeft 58 procent van de dok toren en 42 procent van de apo thekers verklaard dat het sys teem een goede farmaceutische verzorging mogelijk maakt". Verder wil Simons gaan werken met zogenaamde farmaceuti sche groepen van doktoren en apothekers die elkaar adviseren over nieuwe ontwikkelingen. Een speciaal ondersteunings team van het ministerie moet de groepjes op gang helpen. Ten slotte wil Simons de informatie aan patiënten en consumenten vergroten, zodat ook die een be tere afweging kunnen maken over de soort en de mate van ge bruik van medicijnen. De zee knabbelt bijna aan de strandtenten en paviljoens (foto Roland de Bruin/GPD) BERGEN/EGMOND (GPD) - De eerste herfst stormen van dit jaar hebben de afgelopen da gen al weer aardig huisgehouden. Bij Bergen sloeg gemiddeld acht en een halve meter strand weg. Bij Egmond verdween gemiddeld tien meter duin de zee in, aan de noordkant van het dorp is de 25 meter zand inmiddels zelfs gereduceerd tot 7 meter. Rijkswater staat gaat de schade opnemen en maakt vol gende week de bevindingen bekend. Behalve kilometers strand werden de afgelo pen twee dagen en nachten vier kilometer riet- scherm, 1575 meter afrastering, vier strandpa- len en 67 meter rijshout door wind en water weggesleurd. Volgens ir. H. Rakhorst, hoofd sectie kust van Rijkswaterstaat in Haarlem, is er nog geen reden tot paniek. „Afgelopen zo mer is er langs de kust gemiddeld dertig tot vijftig meter zand opgespoten. Als de helft nu al verdwenen zou zijn, was dat onrustbarend. Maar dat is niet het geval". Wethouder C. Wijn van Egmond spreekt echter van 'een streep door de rekening van velen'. „Een aantal van deze stormen, en we zitten binnen een mum van tijd weer op het oude ni veau. Er zullen meer structurele maatregelen genomen moeten worden om de kust te behou den. Dit is dweilen met de kraan open". De strandexploitanten aan de kust hebben tot nu toe nauwelijks schade geleden onder de har de wind. Exploitante Hollenberg uit Egmond wacht samen met haar collega's wel op het mo ment dat de wind gaat liggen. „Dan gaan we de boel onmiddellijk afbreken. Met dit weer kan dat niet: de schotten vliegen je om de oren". (Advertentie) ANTIEK TAXATIES Inboedels - goud - zilver - schilderijen - etc., etc. voor verzekering, bij over lijden, successie etc. A. I. VERHAGE Beëdigd taxateur tel. 01180-27639 fax 01180-29966 AMSTERDAM - In het Stedelijk Museum in Amterdam is van 22 september tot 4 november de tentoonstelling 'Binnen de USSR en erbuiten' te zien. Twintig kunstenaars uit de periode 1970-1990 presenteren hun werk. Het is de eerste keer dat in ons land zo'n omvangrijke groep kunstenaar uit de Sovjetunie exposeert. Een schilder in het museum legde gisteren de laatste hand aan het strakkere werk, onder meer bij het werk Zacht met vork van Oleg Tselkov foto Frans van der Linde!ANP) EINDHOVEN (ANP) - Leden van de Industriebond FNV die werkzaam zijn in de Eindho- vense proeffabriek van Philips voor superchips, willen actie gaan voeren als de onderne ming niet tegemoet komt aan een aantal eisen. Dat werd vrij- DEN HAAG (ANP) - Werkloze le raren, deels arbeidsongeschikte leerkrachten en pas afgestu deerden krijgen voorrang bij de benoeming in vacatures op scholen. Het kabinet heeft vrij dag overeenstemming bereikt over een tijdelijke wet Arbeids bemiddeling Onderwijs, waar in dit wordt geregeld. Hiermee wil het kabinet niet al leen de werkloosheid onder lera ren terugdringen, maar ook het aantal 'wachtgelders' verminde ren. Het onderwijs krijgt de verplich ting om vacatures aan te mel den, waarna door intensieve be middeling de drie genoemde groepen leerkrachten een voor keursbehandeling krijgen boven leraren die al een baan hebben, maar willen veranderen. dag duidelijk tijdens een leden vergadering van de bond. Philips wil de fabriek nog voor het eind van dit jaar sluiten. Voor de werknemers die niet el ders aan de slag kunnen dreigt collectief ontslag met ingang van 1 april. De Industriebond FNV eist dat Philips de fabriek een jaar langer openhoudt. Dan is er volgens de bond voldoende tijd om voor iedereen ander werk te vinden. Philips weigert op dit voorstel in te gaan omdat het risico dan veel te groot is dat er kennis verloren gaat. Philips wil de produktie van chips, op basis van de in Eindhoven opge dane kennis, voortzetten in Nij megen. Het overbrengen van die kennis moet snel gebeuren, vindt Philips. Verder eist de Industriebond FNV dat de genoemde datum van 1 april van tafel verdwijnt. Ook daar voelt Philips niets voor, zo liet een woordvoerder van de onderneming eerder deze week weten. Volgende week wordt het overleg tussen Philips en de bonden voortgezet. Wei gert Philips dan op de eisen van de Industriebond FNV in te gaan dan volgen acties, zo is vrij dagmiddag op de door 70 leden bezochte vergadering besloten. Om wat voor acties het gaat wil de bestuurder J. Cuperus niet zeggen. „Er moet een element van verrassing overblijven", al dus Cuperus. Volgens de FNV- bestuurder kunnen de werkne mers van de proeffabriek het zich niet veroorloven om zich niet tegen de plannen van Phi lips te verzetten. „Al was het al leen maar uit zelfrespect", aldus Cuperus. Volgens hem liggen de actieplannen al klaar. (Zie ook pagina 7) Advertentie □nmavBra MODE VOOR MANNEN EN VROUWEN MET STIJL...! 'ILVERSUM (GPD) - De snel oortschrijdende opmars van e commerciële televisiezender TL 4 (Véronique) dreigt de pu- lieke omroep vrijwel onher- 'elbare schade te berokkenen °or wat betreft het kijkersaan- ee' en de reclame-inkomsten. m de schade zoveel mogelijk beperken zijn korte-termijn- 'aatregelen voor de program- lering onontkoombaar. Ook op lnge termijn moet 'Hilversum' omen met strategische oplos- ngen. '31 schrijft onderzoeksbureau LKinsey in zijn eerste rappor- Te van het onderzoek Publie- - omroep in de jaren negentig. cKinsey voert het onderzoek Dn opdracht van de gezamen- Te publieke omroepen. Het on- irzoek, dat twee miljoen gul- in kost, wordt betaald door het misterie van WVC. cKinsey constateert in zijn 'PPort dat RTTL 4 in korte tijd in staat is gebleken eenderde van de Nederlandse kijkers aan zich te binden met programma's die een groot publiek trekken, 's Avonds voor half negen trekt het commerciële station inmiddels evenveel kijkers als Nederland 1 en 2 samen. McKinsey waar schuwt de publieke omroepen dan ook voor een neerwaartse spiraal wanneer RTL 4 met een sterkere programmering op 'pri me time' komt. Het onderzoeksbureau stelt dat de publieke omroep ondanks dit grote gevaar nog geen antwoord heeft op het commerciële ge weld. Integendeel, 'Hilversum' is intern nog steeds verdeeld door tegenstrijdige belangen. McKin sey concludeert verder dat de programmatische opbouw en coördinatie van de drie televisie zenders zwakke punten zijn van de publieke omroep: op een avond wisselen de doelgroepen sterk, er is onvoldoende zender coördinatie en een tekort aan speelfilms en eigen dramaseries op Nederland 1 en 2. McKinsey staat ook stil bij de omroepbijdrage, die het laagste is in Europa. Volgens het bureau is er gewoon niet genoeg geld be schikbaar voor het naleven van het volledig programmavoor schrift. Op korte termijn zou de publie ke omroep volgens McKinsey het programmaschema over 1990-1991 kritisch moeten her zien, indien nodig snel tot aan passingen te komen en onder ling op alle zenders naar elkaar moeten verwijzen. Op middellange termijn moet per net een 'channel-manager' en een programmacoördinator worden benoemd. McKinsey op teert voor twee verschillende strategieën, die moet leiden tot. een andere netindeling. De eer ste optie is een Nederland 1 dat meer op informatie en ouderen is gericht, een Nederland 2 voor films en jongeren en een Neder land 3 volgens de huidige opzet minus de sportprogramma's, die op het eerste net terecht zouden moeten komen. De tweede optie gaat uit van Ne derland 1 en 2 volgens de huidige opzet en een derde net waarop plaats wordt gemaakt voor films wanneer beide andere zenders geen breed programma uitzen den. Volgens een woordvoerder van de NOS wordt door de diverse omroepen druk gestudeerd op de eerste fase van de McKinsey- rapportage. De gesprekken vin den achter gesloten deuren plaats „uit strategische overwe gingen." De verwachting is dat in de loop van het najaar concre te besluiten genomen worden. Deze week liep de in de cao voor geschreven afkoelingsperiode van vier weken af. De bonden hebben hun kaderleden geraad pleegd over verdere stappen, maar wachten met mededelin gen over dat beraad totdat de bemiddelingscommissie zich over de zaak heeft uitgesproken. De commissie onder onafhanke lijk voorzitterschap van emeri tus-hoogleraar Frenken hoort maandag beide partijen en brengt vervolgens een niet-bin- dend advies uit. Werkgevers en bonden moeten dan hun achter ban raadplegen of het advies een uitweg uit het conflict biedt. UTRECHT (ANP) - De Vervoers bond CNV (15.000 leden) claimt voor volgend jaar 5,5 procent ruimte voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden in de ver voerssector. Dat is net zoveel als vorig jaar. De bond wil 3,5 procent gebruiken voor verho ging van de lonen. Cao-coördi nator J. Wienen heeft dit vrij dag gezegd op vierjaarlijkse congres van de CNV-bond in Noordwijkerhout. Wienen noemde de 3 procent loonstijging, die de ministers Kok (financiën) en De Vries (so ciale zaken en werkgelegenheid) verantwoord achten, „onbe spreekbaar". Die levert volgens hem een koopkrachtverbetering van slechts een kwart procent op, terwijl bijna alle vervoerssec toren een „fikse economische groei" doormaken. Het restant van de loonruimte wil de CNV-bond gebruiken voor verbetering van de kwaliteit van de arbeid, scholing en werkgele genheid. Met ingang van vandaag is het volgens de kalender en de stand van de zon echt herfst geworden. Vanochtend rond acht uur was het zover. Zoals een ieder inmid dels weet was het op de weer kaart al een paar dagen eerder herfst. Ook vandaag zal het weer zo'n dag worden die je maar beter snel kunt vergeten. Nog steeds ligt de aloude depres sie boven Scandinavië zodat de westelijke stroming zich nog steeds kan handhaven. Dat zorgt er dan weer voor dat in het grillige en wisselvallige weer van de afgelopen dagen ook dit weekeinde nog geen verande ring komt. Vanochtend zijn er misschien nog wat opklaringen, maar vanmiddag moeten we re kening houden met veel bewol king en enige tijd regen. Dat wordt veroorzaakt door een nieuwe storing die naar het zich laat aanzien ten zuiden van ons zal langstrekken. Het gevolg hiervan is dat de wind in de zuid westhoek komt. De temperatuur blijft met 14 graden aan de lage kant. wind: zuidwest afnemend 4 tot 5, vanavond west 5 tot 6 Beaufort; zicht: goed, in neerslag teruglo pend matig; temperatuur kust water: 16 a 17 graden; afwijking waterstanden: halve meter of minder; maximum golfhoogte monding Scheldes: ruim een me- fPT ZON EN MAAN 23 september Zon op 0727 onder 1937 Maan op 1248 onder 2038 24 september Zon op 0728 onder 1934 Maan op 1357 onder 2110 Voor zondag: Nog steeds geen verandering in de sturende weersystemen. Het blijft wissel vallig. Opklaringen en in de mid dag wat meer buien. De meest krachtige wind is wat grillig tus sen zuidwest en west. Voor maandag tot en met woensdag: Aanhoudend onbe stendig. uur cm Zaterdag 22 september 1990 Vlissingen 04.35 240 Terneuzen 04.55 262 Bath 05.56 302 Roompot-buiten 04.40 183 Zierikzee 06.20 170 Yerseke 06.20 196 Philipsdam-West 06.35 178 Zondag 23 september 1990 Vlissingen 05.09 232 Terneuzen 05.29 254 Bath 06.28 295 Roompot-buiten 05.15 175 Zierikzee 06.50 165 Yerseke 06.55 189 Philipsdam-West 06.50 173 uur cm 16.49 246 17.09 269 18.11 310 16.50 186 18.25 174 18.30 199 18.30 180 17.22 238 17.43 261 18.46 302 17.30 181 1900 171 19.00 195 18.55 180 uur cm Zaterdag 22 september 1990 Vlissingen 10.49 177 Terneuzen 11.20 189 Bath 12.25 208 Roompot-buiten 10.45 123 Zierikzee 12.05 121 Yerseke 12.10 137 Philipsdam-West 12.10 132 Zondag 23 september 1990 Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke 11.26 174 11.56 186 12.59 206 11.20 125 12.35 124 12.40 140 uur cm 23.21 193 23.46 204 00.52 222 23.10 141 00.30 141 00.35 155 00.25 150 23.48 181 00.16 191 23.40 133 Philipsdam-West 12.40 135 Weersvooruitzichten geldig tot en met zondag: De Canarische Eilanden en Ma deira hebben regelmatig zon en houden het overwegend droog. Alleen op Madeira kan er een en kel buitje vallen. De tempera tuur zo'n 25 graden. De Marokkaanse westkust heeft flink last van wolkenvelden, maar houdt het waarschijnlijk wel droog, 25 graden. De kusten van Tunesië blijven van een on belemmerde zon genieten, hier wordt het nog 30 graden. Spanje en Portugal de komende dagen de meeste zon in het zuidelijke binnenland, langs de costa del sol, de costa blanca en op de Balearen, ook hier plaatse lijk 30 graden. De Portugese kust, maar ook noord en midden Spanje naast af en toe zon, ook nu en dan wolkenvelden, maar wel droog. De temperatuur 20-25 graden. Frankrijk heeft morgen in het hele land last van bewolking er valt nu en dan regen, en langs de Kanaalkust staan stormachtige winden. Corsica en Sardinië morgen nog veel zon en droog, zondag mis schien een enkele regen- of on weersbui, 28 graden. Zwitserland en Oostenrijk wis selvallig weer met veel bewol king en vooral langs de Alpen west- en noordzijde regelmatig regen, boven de 2000 meter nu en dan sneeuw. Italië het beste vakantieweer in het zuiden en midden, hier de komende dagen flink zonnig en droog, 25 tot 30 graden. Noord- Italië heeft flink last van bewol king, vooral in het gebied rond de meren. Joegoslavië en Istrië de meeste bewolking, mogelijk ook wat re gen. Langs de rest van de Joego- Slavische kust flinke zonnige pe rioden en droog. De tempera tuur van 20 graden in tiet noor den tot 27 in het zuiden. Hongarije in het noorden en westen veel bewolking en een enkele regen-, mogelijk onweers bui. In het zuiden regelmatig zon en waarschijnlijk droog. De tem peratuur 20 in het noorden, 25 in het zuiden. Griekenland en de Turkse-zuid- kust aanhoudend fraai vakan tieweer, ook de temperatuur mag er met 25 tot 28 graden nog best zijn. België en Luxemburg liggen volop onder de invloed van Noordzeedepressies. Morgen is het bewolkt en nat, langs de Bel gische kust kan er later op de dag weer een pittige wind opste ken. Weerrapporten 21 september 20 uur °C Amsterdam regenbui 10 Aberdeen onbewolkt 9 Athene half bew. 24 Barcelona licht bew. 24 Berlijn half bew. 11 Budapest zwaar bew. 16 Bordeaux motregen 19 Brussel zwaar bew. 11 Cyprus onbewolkt 23 Dublin regen 11 Frankfurt licht bew. 11 Genève half bew. 16 Helsinki regen 9 Innsbruck half bew. 21 Istanbul licht bew. 21 Klagenfurt half bew. 13 Kopenhagen regen 8 Las Palmas zwaar bew. 28 Lissabon licht bew. 23 Locarno onbewolkt 17 Londen zwaar bew. 14 Luxemburg licht bew. 11 Madrid ücht bew. 30 Malaga zwaar bew. 28 Mallorca onbewolkt 28 Malta zwaar bew. 27 Moskou onbewolkt 8 Mtinchen regenbui 9 Nice half bew. 23 Oslo zwaar bew. 11 Parijs licht bew. 16 Praag zwaar bew. 7 Rome half bew. 23 Split licht bew. 21 Stockholm regen 10 Warschau regenbui 10 Wenen regenbui 9 Ztirich zwaar bew. 14 Tunis licht b.ew. .28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 5