PZC KZHMRS neemt afscheid redders B en w Axel bereid tot verkoop grond voor winkel in Zuiddorpe Fusie op handen in Zeeuwse bedrijfsgezondheidszorg Dorpsraad Clinge wil veiliger verkeer Axel-Polen kan een bijdrage leveren aan ontwikkeling Polen provincie 15 Instituut moet over enkele jaren verdwijnen ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 Jongeren over oekomst Europa n Middelburg Voorstellingen voor de jeugd in Den Dullaert Herbie White Big Band in de Klovenierdoelen Zwembad Bijeenkomst van afasiepatiënten Supermarkt wil uitbreiden Soetendorp spreekt in Middelburg f iJAIZM COR DE JONGE Red de Schelde weer actief op kijkdag tunnel Liefkenshoek Steun Voorlichters NCB krijgen regiokantoren Bijeenkomst confessionelen hervormde kerk Reddingsplan schippersschool TERNEUZEN - De ouders van eerlingen van de enige Zeeuw basisschool voor schippers- iinderen De Loopplank in Ter- ieuzen gaan samen met de ge- neente en de schoolleiding een reddingsplan' opstellen. De jfhooi moet zo goed als zeker iver een jaar of drie verdwij- len, heeft het ministerie van )nderwijs laten weten. Voor lergelijke vormen van speciaal mderwijs is geen plaats meer, lordeelt 'Den Haag'. Vrijdag- niddag staken schoolleiding, remeente en ouders de koppen lij elkaar. directeur J. Timmer tijdens die ;poedbijeenkomst: „Ik weet ook vel dat iedereen deze school, die ekker knus is en waar alle leer ingen kunnen rekenen op indi viduele begeleiding, het liefst ;ou behouden. Maar daar is geen inkele kans op. Het staat zo vast ils een huis: over een paar jaar pordt het net dichtgetrokken, ïn het is nu zaak dat wij met el- raar een oplossing vinden om te mtsnappen." Ie school telt 39 leerlingen en MIDDELBURG - Jongeren uit linnen- en buitenland komen naandag en dinsdag bijeen in iet Roosevelt Studiecentrum in Middelburg om met elkaar van ;edachten te wisselen over de oekomst van Europa. Dr W. van Eekelen, secretaris-gene- •aal van de West-Europese Jnie, is één van de gastspre- jers. Het congres is een initia tief van de Stichting Four Free doms Nederland. Er zal gesproken worden over nensenrechten, economische samenwerking en vrede en vei- igheid. Behalve dr Van Eekelen lehoren ook professor dr P. R. Baehr van de Universiteit van Leiden en europarlementariër nr J. Penders tot de gastspre- ;ers. De buitenlandse deelne- ners aan het congres komen uit België, Duitsland, Frankrijk, Spanje, Italië, Zwitserland, Tsjechoslowakije, Hongarije, de Verenigde Staten, Sovjet Unie ;n Israël. De bijeenkomst duurt drie dagen. Na hun verblijf in Middelburg komen de jongeren woensdag bij elkaar in Hotel Des Indes in Den Haag. dat is te weinig om zelfstandig door te kunnen gaan. Wethou der W. de Zeeuw (onderwijs) maakte de ouders duidelijk dat alleen een groepsgewijze aan sluiting van de schipperskinde ren bij een 'walschool' (en welke dat is mogen de ouders nu sa men met de speciale werkgroep uitzoeken) de zekerheid biedt dat 'Den Haag' extra geld be schikbaar stelt voor een over bruggingsregeling. Die houdt in dat de drie onderwijskrachten van 'De Loopplank' dan nog minstens een jaar of drie mee zouden kunnen verhuizen naar die walschool om de schippers kinderen daar extra te begelei den. Timmer en De Zeeuw benadruk ten bij herhaling dat versnippe ring in ieder geval leidt tot ver lies van alle extra faciliteiten. Timmer: „Iedereen moet begrij pen dat wij de school echt niet dicht willen, laat dat duidelijk zijn. Maar we moeten nu met z'n allen knopen doorhakken. Doen we dat niet dan gaat op een be paald moment de deur toch dicht en hebben we helemaal niks meer." En wethouder De Zeeuw: „Op andere plaatsen in ons land - Dordrecht en Zwolle voorop - hebben schippersscho- len zelf al het initiatief genomen om met walscholen te praten over een mogelijk samengaan. Hier is dat tot nu niet gebeurd, maar het wordt nu toch de hoog ste tijd dat we er samen de schouders onder zetten. We zul len moeten kiezen: of aanslui ting zoeken bij een walschool of stoppen. De keuze is aan de ou ders." Probleem is dat de ouders de af gelopen jaren al bijna 50 kinde ren aanmeldden op walscholen. Gaat die versnippering door dan is het schippersonderwijs in Ter- neuzen over een paar jaar inder daad ter ziele. De Zeeuw: „Maar zover hoeft het niet te komen wanneer we gezamenlijk beslui ten een andere weg in te slaan. En hakt het ministerie straks knopen door dan moeten wij kunnen zeggen: Voila, hier is ons plan en zo willen we in de toe komst verder." De ouders kon den zich in die opzet vinden, al bleven er hier en daar wat aarze lingen. Een van de moeders: „En loopt het toch nog fout dan gaan we gewoon met onze kinderen aan de dijk zitten en geven ze zelf wel les." Reactie van directeur Timmer: „En dan kom ik er wel bij zitten." AXEL - De supermarkt van Martens in Zuiddorpe wordt uitgebreid. B en w van Axel stellen de gemeenteraad voor een lap grond van ongeveer 130 vierkante meter aan de Hoofd weg Noord aan die firma te' ver kopen. Er is iets meer dan 9000 gulden mee gemoeid. Het be langrijkste argument van het college: „De aanwezigheid van een supermarkt is met name in een kleinere kern van grote be tekenis." Dat er een stukje openbaar groen voor moet worden opgeof ferd vinden b en w niet onover komelijk, vooral 'gezien het on verminderd landelijk karakter van Zuiddorpe'. Het voorstel HULST - In Den Dullaert in Hulst wordt zaterdag 29 sep tember de Jaap Aap jeugdshow gepresenteerd. Het programma bestaat uit drie kwartier jeugd- variété van Tonny Wilson en Peter Grooney en drie kwartier Jaap Aap. De voorstelling be ging om 14.00 uur. Woensdag 3 oktober verzorgt het Belgische Theater Frou irou een voorstelling in Den Dullaert. Het stuk, GVR, is een scenario van Greet Vissers en een vrije bewerking van het ge lijknamige boek van Roald Dahl. De humoristische theater- produktie. die door improvisa ties tot stand is gekomen, is be doeld voor kinderen van 8 tot 12 jaar en begint om 14.00 uur. MIDDELBURG - Het concert van de Herbie White Big Band, 'andaag (zaterdag) in Middel burg ter gelegenheid van het filmfestival in Middelburg, is verplaatst van de festivaltent op de Markt naar de Klovenier- doelen. Het optreden begint om 15.00 uur. De kaarten voor het concert van Candy Dulfer Funky stuff zijn allemaal verkocht. Dit optreden m de festivaltent op de Markt hegint om 21.00 uur. Voor de 'dag van de PZC', een se lectie uit het filmaanbod en een verrassingsfilm, zondag van 13 tot 24 uur in het Schuttershof theater, zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar. komt donderdag 27 september aan de orde in de maandelijkse raadsvergadering. De gemeenteraad behandelt dan ook een bestemmingsplan wijziging die het mogelijk moet maken dat in de garage van Cito Tours aan de Buitenweg jaar lijks maximaal zes evenementen worden gehouden. Dat plan riep vooral bij de middenstand in het stadscentrum aanvankelijk nogal wat protesten op, maar het wordt nu toch doorgezet. Met de aanschaf van vervangen de apparatuur voor zwembad 't Plaatje in de kern Axel is een be drag van iets meer dan 43.000 gulden gemoeid. Voor dat be drag worden een steenschoon- maakmachine, een transport band en een bodemschoon- maakmachine aangeschaft. De nieuwe toneelgroep Axcel- lent krijgt, als het aan b en w ligt, een startsubsidie van 1000 gul den ter dekking van de aanloop kosten en verder een periodieke subsidie van 1000 gulden, ver meerderd met 20 gulden voor ie der jeugdlid en 15 gulden voor ie der overig lid. De raadsvergadering begint om 19.00 uur. TERNEUZEN - De regio Zeeuwsch-Vlaanderen van de Afasievereniging komt maan dag 24 september vanaf 14.00 uur bijeen in verpleeghuis Ter Schorre in Terneuzen. De gezel lige middag wordt muzikaal om lijst door Hildegard (viool) en Ilona (gitaar). De tot verdwijnen gedoemde schippersschool De Loopplank in Terneuzen, waarvoor een reddingsplan in de maak is (foto Camile Schelstraete OUDDORP - De Koninklijke Zuid-Hollandsche Maat schappij tot Redding van Schipbreukelingen (KZHMRS) neemt deze maand afscheid van mede werkers van de stations Stel lendam-Ouddorp, Cadzand- Breskens en twee leden van de wipperploeg Westkapelle. Een punt achter hun 'red dingscarrière' zetten agent D. de Jager van het station Stel lendam-Ouddorp en machi nist G. Roon van de redding boot Zeemanspost. Van de wipperploeg Westkapelle ver trekken de heren A. Louwerse en W. Gabriëlse. In Cadzand- Breskens wordt afscheid geno men van agent P. J. I. Verhage en de heer P. Scherbeyn, op stapper-matroos bij de red dingboot van Breskens. De heer De Jager is sinds 1954 daadwerkelijk betrokken bij het werk van de reddingmaat schappij. Eerst als sub-agent en sinds 1961 als agent van Stellendam. Sinds 1972 heeft hij ook het station Ouddorp onder zijn hoede. De heer Roon werd in 1952 als eerste machinist aangesteld op de koningin Wilhelmina, waarop hij in 1951 begon als matroos opstapper. Machinist Roon heeft 474 reddingsacties vol bracht. Het bestuur van de KZHMRS neemt vrijdag 28 september afscheid van De Ja ger en Roon, tijdens een bij eenkomst in restaurant Ha venzicht in Ouddorp aanvang 11.30 uur). Van de heren Louwerse en Ga briëlse wordt eveneens vrijdag 28 september afscheid geno men, in café Troaljewerk in Westkapelle. De bijeenkomst begint om 16.45 uur. De heer Louwerse kwam in 1961 bij de wipperploeg Westkapelle, de heer Gabriëlse in 1975. Agent Verhage van station Cadzand-Breskens neemt za terdag 29 september afscheid van de bemanning van de Tui melaar en de directie van de KZHMRS. Hij is 37 jaar aan de reddingsmaatschappij ver bonden geweest. De bijeen komst, is in het Strandhotel te Cadzand 10.40 uur). Van op stapper Scherbeyn wordt af scheid genomen in Breskens. in het Wapen van Breskens (11.50 uur). VLISSINGEN - Twee stich tingen voor bedrijfsgezond heidszorg in Zeeland staan op het punt te fuseren. De bedrij ven die zijn aangesloten bij de in Vlissingen gevestigde Stichting Gezamenlijke Be drijfsgezondheidsdienst De Schelde en de in Goes en Ter neuzen gevestigde Stichting Regionale Bedrijfsgezond heidsdienst Zeeland bepalen maandag tijdens twee leden vergaderingen of de fusie door kan gaan. Doel van de operatie, die al een jaar in voorbereiding is, is doelmatiger te werken. Wan neer de leden akkoord gaan, kan de fusie begin volgend jaar een feit zijn. De dienst blijft in de bestaande gebou wen in Goes, Vlissingen en Terneuzen gehuisvest. De gefuseerde dienst zal met tientallen aangesloten bedrij ven niet de enige, maar wel de grootste bedrijfsgezondheids dienst in het Zeeuwse zijn. Daarnaast werkt de Gemeen schappelijke Gezondheids Dienst als bedrijfsgezond heidsdienst voor de Zeeuwse gemeenten en zijn er nog enke le zelfstandige bedrijfsgezond heidsdiensten. W. Meijer, secretaris van de Stichting Gezamenlijke Be drijfsgezondheidsdienst De Schelde, maakte het nieuws over de fusie van de twee grote gezondheidsdiensten vrijdag middag bekend, tijdens de opening van het nieuwe kan toor van 'zijn' dienst aan de Vlissingse Hermesweg. De Vlissingse dienst is begon nen als eigen bedrijfsgezond heidsdienst van de Koninklij ke Maatschappij De Schelde. Medewerkers van de Stichting Gezamenlijke Bedrijfsgezondheidsdienst De Schelde in het nieu we gebouw aan de Vlissjngse Hermesweg (foto Ruben Oreel) Omdat de dienst meer en meer werk ging verrichten voor an dere bedrijven, werd er in 1983 een aparte stichting opge richt. „We bleven echter de gast van de KMS", zei Meijer. „In dit gebouw zijn we niet al len juridisch, maar ook fysiek losgekoppeld van de KMS." De opening van het gebouw werd verricht door gedepu teerde J. Ventevogel. De offi ciële handeling was er één vol gens beproefde 'Scheldewerf- traditie'. De gedeputeerde doopte het gebouw door er een fles champagne tegen kapot te gooien. De dienst was voor heen gevestigd op het terrein van de KMS aan de Van Dis- hoeckstraat. CLINGE - De verkeersveilig heid in Clinge laat volgens de Clingse dorpsraad veel te wen sen over. Zo rijden automobilis ten op sommige plaatsen bin nen de bebouwde kom veel te hard en zorgen vrachtwagens in een aantal woongebieden voor parkeeroverlast. Verder wor den voetgangers onvoldoende beschermd. De dorpsraad hield donderdag avond een algemene vergade ring in het plaatselijke gemeen schapscentrum Malpertuus, waar het standpunt over de ver keersveiligheid werd toegelicht. Behalve bewoners waren ook de drie Hulster wethouders pre sent. Volgens de dorpsraad dienen er snelheidsremmende maatrege len te worden getroffen in de Mo lenstraat en in de Gravenstraat. Verder moet er een aparte par keerplaats komen voor vracht auto's en moeten er zoveel mo gelijk trottoirs langs de wegen worden aangelegd. Het liefst zou de dorpsraad zien dat de vracht wagens geparkeerd worden bij de werkgevers. Dit blijkt echter zeer moeilijk te zijn, gezien de reeds verscheidene malen ge richte verzoeken aan de chauf feurs. De reacties van wethou ders beperkten zich in de meeste gevallen tot opmerkingen als 'wij zullen het meenemen' en 'wij zullen er verder op studeren'. Wethouder G. van de Voorde was het er wel mee eens dat er snelheidsbeperkende maatrege len moeten komen, maar wees tegelijkertijd op de problemen die deze met zich mee kunnen brengen. Volgens de wethouder moet er een mentaliteitsveran dering komen ten aanzien van de verkeerssnelheid. Van de Voorde sprak verder nogmaals zijn teleurstelling uit over de ge ringe belangstelling voor bouw grond in de Clingepolder. Wethouder B. Picavet deelde mee dat het schoolgebouw in het voorjaar van 1991 een nieuwe dakbedekking krijgt. Verder hoopte hij dat de plannen tot privatisering van het sportcom plex door zouden gaan. Wethouder P. Weemaes sprak van een inventarisatie die mo menteel wordt gemaakt over het functioneren van de diverse ge meenschapscentra, waaronder Malpertuus. Met betrekking tot bouwkundige aanpassingen van Malpertuus hoopt hij in de okto- bervergaderng van de gemeen teraad met voorstellen te kun nen komen. Een aantal aanwezigen maakte van de gelegenheid gebruik om het ongenoegen kenbaar te ma ken over de illegale vuilstort plaats die is ontstaan achter de fabrieksgebouwen van de voor malige Clitexfabrieken. MIDDELBURG - Rabbijn A. Soetendorp, van de liberaal joodse gemeente in Den Haag, is de spreker tijdens de bijeen komst maandag 15 oktober van de provinciale werkgroep Kerk en Israël in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. De bijeenkomst wordt ge houden in het kader van de soli dariteitsactie voor joden in de Sovjetunie. Soetendorp spreekt over de situatie van de Russi sche joden nu. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. yPENK Jij PAT ZE ONDER EEWNlEOlVE^ HANGT ER DENK IK VAN AF WIE. 1ET5 OP EEN EENIMPI6EMANIER PUiPEiljK^ IAIN (STER VAN LANDBOUW EN VISSERIJ HET IS--- MD ET IEMAND ZIJN PIE A kAN MAKEN, IEMAND. MET.DHARMF minder zuren gaan v/ssen?? AXEL - De vereniging Axel-Po len vierde vrijdag het vijfen veertigjarig bestaan met een bijeenkomst in cultureel cen trum De Halle. Burgemeester W/J. de Graaf van Axel sprak de wens uit dat de doelstelling van de vereniging Axel-Polen wordt verbreed. „Er is geen beter ver jaardagscadeau denkbaar dan het bijdragen van een beschei den steentje aan de ontwikke ling van Polen", aldus De Graaf. Poolse oud-strijders uit België, Duitsland en Engeland en leden van de vereniging Axel-Polen waren vrijdagavond in De Halle met zo'n tweehonderd bezoe kers getuige van de viering' van het jubileum van de Axelse ver eniging die de contacten met de Poolse bevrijders in ere houdt. Mevrouw S. de Putter sprak in haar openingswoord de wens uit dat de vrienschapsband van Axel met de bevrijders en de jaarlijkse herdenking nog lang mogen plaatsvinden. „Het door geven van de fakkel is ook een taak van het onderwijs", sprak de voorzitster. Uit handen van S. Werner, voor zitter van de Poolse oud-strij ders in Nederland, ontving ze voor de activiteiten van de ver eniging een gebeeldhouwde ade- TERNEUZEN - De actiegroep Red de Schelde laat vandaag, zaterdag, weer eens van zich ho ren. Bij de eerste kijkdag in de nieuwe Liefkenshoektunnel, waardoor reizigers straks via de Linkeroever langs Antwer pen richting Bergen op Zoom kunnen rijden, zal Red de Schel de de aandacht vestigen op de troep die elke dag door de rivier (boven de tunnel) stroomt. Vertegenwoordigers van Ant werpse milieugroeperingen, de afdeling Beveren van de 'groene partij' Agalev en Vrouwen voor Vrede Walcheren geven ook acte de presence. „Het is de bedoe ling dat de mensen nog eens op vreedzame wijze worden gewe zen op het feit dat het zo niet lan ger kan. We gaan nog immer door met het lozen van ongezui verd afval op de Schelde. Daar moét iets aan gebeuren", aldus de Breskense pastoor Omer Gielliet, één van de voormannen van Red de Schelde. Red de Schelde begint de eerste zaterdag van volgende maand ook met protestacties bij het 'Jo nasbeeld' van Gielliet bij Doel. Het is de bedoeling dat elke eer ste zaterdag van de maand om aandacht voor het milieu wordt gevraagd bij het beeld. laar. Voor haar persoonlijke ver diensten als verenigingslid ont ving ze het kruis der verdienste van de Poolse oud-strijders in Nederland. Burgemeester De Graaf sprak lovende woorden voor de Axelse burgers die al jarenlang de con tacten met de Poolse bevrijders in stand houden. Hij zei namens de gemeente alle steun toe bij de ontwikkeling van de vernieuwde doelstelling, een bescheiden bij drage leveren aan de ontwikke ling van Polen. De voorzitter van de Wereldfede ratie van de Eerste Poolse Pant serdivisie W. A. Deimui, sprak' eveneens zijn waardering uit het feit dat de bevrijding steeds op een waardige manier wordt her dacht. Het Fanfarekorps der Ge nie uit Vught onder leiding van kapelmeester A. C. A. Wensink, gaf tot slot van de avond een concert. GOES - De ongeveer veertig so ciaal-economisch voorlichters van de NCB hoeven voortaan niet meer thuis te werken. Een reorganisatie van de dienst brengt hen bijeen in vier kanto ren. Het dichtst bijzijnde komt in Roosendaal. Er komen vier regiokantoren: Roosendaal, Tilburg, Geldrop/ Waalre en Schaijk/Grave. De functionarissen blijven in princi pe wel hun eigen werkgebied houden. Het voordeel van de reorganisatie is dat de druk op de individuele voorlichter ver mindert, terwijl de boer bij ziek te of afwezigheid van de voor lichter toch kan worden gehol pen. De regionalisering gaat zo snel mogelijk in, afhankelijk van het voorhanden zijn van kantoor ruimte. GOES - De afdeling Zeeland van de Confessionelen in de Her vormde Kerk houdt woensdag een bijeenkomst in de Ooster- kerk in Goes. Spreker is ds J. D. Wuister uit Schiedam met als thema: 'Een nieuw licht op het nieuwe testament vanuit Joodse feesten en gebruiken'. Na de pauze volgt een bestuursverkie zing en neemt voorzitter ds C. L. de Rooij uit Terneuzen afscheid. De bijeenkomst begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 47