PZC Bedrijven voelen zich dubbel gepakt door milieuheffing Lubbers roept CDA op geen wraakacties te ondernemen Nicu Ceausescu krijgt twintig jaar ËJ commentaar Britse krant: Winnie Mandela bij andere moorden betrokken PZC binnen- en buitenland 'Broodtrommel' brengt 15.000 gulden op „Nederland heeft in affaire hoestdrank morele verplichting Teleurstellend statendebat Ministers vragen SER-advies over beperking subsidies Nederlandse tv-film wint Prix Italia ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 Kritiek werkgevers in SER Opvolging Braks moet binnen week geregeld zijn PLO: gewonden en arrestaties in Gaza-strook Groningse professor: Braks: PvdA wilde Lubbers en CDA trotseren Minder geld burger en bedrijf OEN HAAG (GPD) - Het kabi net heeft de SER om advies ge vraagd over een verlaging van belastingen en premies (collec tieve lasten) bij een gelijktijdi ge vermindering van overheids steun aan burgers en bedrijven. Daarbij zal met name gekeken moeten worden naar de effecti viteit en doelmatigheid van subsidies. Dit blijkt uit de ad viesaanvrage van minister An driessen (economische zaken) aan de SER over het sociaal- economisch beleid in de jaren 1991-1995. Het kabinet wil het SER-advies rebruiken bij de zogenoemde mid-term review: de tussenba lans die het kabinet begin 1991 voor het eigen beleid wil opma ken. Aan de hand van die balans wil de ministerraad bekijken of het beleid bijgesteld moet wor den. Andriessen geeft te kennen dat dan ook zaken als budget tair beleid, inkomensontwikke ling, inkomensbeleid en werkge legenheidsbeleid aan de orde moeten komen, afzonderlijk en in samenhang. Andriessen wijst erop dat de SER bij het advies voor de perio de 1988-1992 al eens een onder zoek bepleitte rond subsidies, fiscale aftrekposten en lagere belastingtarieven. Sindsdien heeft de commissie-Oort zich ge bogen over de vereenvoudiging van het belangstelsel en is nu de commissie-Stevens ingesteld die een verdere belastingopera tie moet voorbereiden. Die com missie zal echter niet kijken naar de mogelijkheden om fi nanciële steun die de overheid op talrijke terreinen, en in tallo ze vormen geeft aan burgers en bedrijven, te beperken. In de adviesaanvrage nodigt de minister de SER ook uit om con crete mogelijkheden aan te ge ven waardoor er meer mensen in ons land aan werk wórden gehol pen. Andriessen wijst hierbij op het snel stijgende aantal vacatu res gekoppeld aan de noodzaak om meer mensen aan het werk te krijgen gezien de vergrijzing van de samenleving en het betaal baar houden van de overheids- huishouding. Herintreding van langdurig werklozen, arbeidson geschikten en vrouwen is mermj met name aan de orde. Het feit dat er in ons land relatief weinig mensen werken schrijft Andries sen toe aan de „sociaal-economi sche arrangementen, waarin soms geringe stimulansen beslo ten liggen om betaalde arbeid te verrichten". Andriessen schetst een vrij som ber beeld van de toekomst. Hij noemt „een miljardenproblema- tiek" die in de jaren na 1991 ont staat. „Het lijdt derhalve geen twijfel dat het bereiken van de DEN HAAG (ANP) - Waarne mend NCW-voorzitter Timmer heeft zijn laatste optreden in de Sociaal-Economische Raad ISER) aangegrepen om van leer te trekken tegen zogeheten re gulerende milieuheffingen voor de bedrijven. „Ook de accijnzen op alcohol en tabak zijn opgezet als regulerende heffing, name lijk om het gebruik van alcohol en tabak terug te dringen. Iri de praktijk is het echter een aan trekkelijke inkomstenbron voor de overheid." Timmer (die in de SER wordt op gevolgd door oud-minister Ru- ding) voorzag tijdens een debat over de uitvoering van het aan gescherpte milieubeleidsplan iNMP-plus) dat een ondernemer op dubbele kosten wordt ge jaagd: „Hij moet eerst de regule rende heffing betalen en als hij maatregelen gaat nemen om die te ontlopen ook nog de kosten van die maatregelen. In theorie moet de heffing naar nul teruglo pen, maar het is zeer de vraag of dat ook gebeurt." Toch toonde Timmer zich tij dens de behandeling van een ad vies over het NMP-plus „geen principieel tegenstander" van de heffingen. Wel verzette hij zich tegen „het gemak waarmee soms wordt gepleit voor regule rende heffingen, zonder dat men gekeken heeft naar de effecten in de praktijk." De werkgevers willen dat de overheid alleen meer geld uit trekt voor het milieu als daar be zuinigingen elders in begroting tegenover staan. Regulerende heffingen zijn voor hen alleen aanvaardbaar als die gepaard gaan met lastenverlichting voor burger en bedrijfsleven. De SER was unaniem in het ad vies over uitvoering van het NMP-plus. Volgens de raad moet de overheid meer werk ma ken van de financiële prikkels om aan te zetten tot milieuvrien delijker gedrag en moet ook de regelgeving verbeteren. Niettemin toonde de raad zich verdeeld over de uitwerking van het principe „de vervuiler be taalt". Zo wezen vertegenwoor digers van FNV en CNV erop dat de regulerende heffingen vooral de laagstbetaalden diep in de portemonnee treffen. Die heffin gen mogen dan wel bedoeld zijn om de mensen te bewegen tot een milieuvriendelijker gedrag, maar hebben ze daartoe wel de mogelijkheden, zo vroeg CNV- vertegwoordiger Cremers zich af. BUSSUM (ANP) - De veiling van eigendommen van artiesten ten bate van Artsen zonder Grenzen heeft gisteravond in Bus- sem een ton opgebracht. Tijdens de veiling was onder meer een door Herman Brood beschilderde Fiat 500 te koop. Een koper legde er 15.000 gulden voor neer. De hoogste opbrengst kreeg het jasje dat de popster Madonna droeg tijdens haar Blond Ambition Tour. Het verdween voor 40.000 gulden in particuliere handen. Een tamboerijn van Phil Collins bracht 18.000 gulden op. Voor het topje van Gloria Estefan legde een koper 5000 gulden neer en voor een schilderij van David Bowie 3200 gulden. Ook schoenen van Joe Cocker gingen van de hand (950 gulden), ter wijl oorbellen van Lois Lane voor 460 gulden van eigenaar verwis selden. (foto Paul Eyzinga/ANP) DEN HAAG (GPD) - Het CDA moet kunnen incasseren dat oud-minister Braks (landbouw, natuurbeheer en visserij) door toedoen van coalitiegenoot PvdA is opgestapt. De partij moet in dit opzicht ook een voorbeeldfunctie vervullen, 'reniier Lubbers heeft dit gis teravond voor de AVRO-radio gezegd. De eerste minister reageerde op geluiden vanuit de CDA-fractie in de Tweede Kamer dat men het beleid in de zaak-Braks de PvdA wel betaald zou zetten. Al- ïoewel Lubbers zich „menig ge- cners van tanden" zei te kunnen voorstellen, merkte hij toch op: ,Ik vind dat we moeten probe ren er gewoon met elkaar het beste van te maken. In het be lang van het land, de democra tie. Het oog om oog is niet een goed uitgangspunt bij de aan pak van de problemen". TUNIS (RTR) - Israëlische troe pen hebben in de bezette Gaza- strook na de moord op een Is raëlische militair 180 Palestij- nen verwond en 800 Palestijnen gearresteerd, zo heeft de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) vrijdag in Tunis meege deeld. „Met het oog op de ernst van de Israëlische onderdrukking" kwam vrijdag de leiding van de PLO in Tunis bijeen voor over leg over het opvoeren van de hulp aan de 33 maanden oude opstand in de door Israël bezette gebieden, zo meldde het Pale stijnse persbureau Wafa. Wafa haalde een verklaring van Bassam Abu Sharif, de topadvi seur van PLO-leider Yasir Ara fat, waarin hij melding maakt van 180 gewonden door kogels van het Israëlische leger in het vluchtelingenkamp Bureij in de Gaza-strook. Ook sprak hij van 800 arrestaties. Donderdag was ut het kamp een Israëlische sol daat vermoord. Palestijnen stenigden de mili- air uadat hij twee jongeren bij oen aanrijding had verwond, olgens ooggetuigen en het Is- aelische leger was de soldaat aarna levend in zijn auto ver brand. De premier zei verder dat het CDA naar zijn mening met de voorbeeldfunctie ook de uitstra ling van de politiek in het land kan dienen. „Kunnen incasse ren is een belangrijk punt in de democratie wil je vervolgens de zaken goed aan kunnen blijven pakken, anders krijg je allerlei actie en reactie-verschijnselen". Lubbers gaf verder aan dat het aanblijven van Braks alleen mo gelijk was geweest indien de PvdA-fractie voltallig achter hem was blijven staan. „Ik ge loof dat als collega Braks geble ven was in een situatie van een zeer verkrampte Kamer, en met name een verkrampte PvdA- fractie, dan wel een belangrijk deel van die fractie, dat toch pro blemen had gegeven voor de coalitie", aldus Lubbers. De opvolging van Braks is giste ren door Lubbers zelf in het kabi net aan de orde gesteld. Volgens de eerste minister heeft hij daar mee willen voorkomen dat de collega-bewindslieden komende vrijdag tijdens het kabinetsbe raad verrast zouden zijn als er eventueel naast de opvolger van Braks ook een staatssecretaris zou aantreden op het departe ment. Het is nog onzeker of die staats- secretaris er ook komt. De op volger van oud-minister Braks zal daarover zelf moeten beslis sen, aldus de minister-president na afloop van het kabinetsbe raad. „Of er een staatssecretaris komt, wie dat wordt en welke portefeuille deze krijgt, is een zaak van de nieuwe minister", aldus Lubbers. De eerste minister zei de vraag of er een staatssecretaris moet ko- 95 DEN HAAG (ANP) - Als blijkt dat een Nederlands bedrijf verantwoordelijk is geweest voor de Nigeriaan- se gifaffaire waarbij 109 kinderen zijn omgekomen, dan heeft de Nederlandse overheid de morele ver plichting om de nabestaan den en nog levende slachtof fers financieel te steunen. Dit zei vrijdag de Groningse professor Dukes, ook werk zaam bij de wereldgezond heidsorganisatie WHO, die onder meer gespecialiseerd is in de aansprakelijkheids- vraag bij verkeerd genees- middelengebruik. De Nigeriaanse nabestaan den en slachtoffers maken volgens Dukes bijzonder weinig kans als zij via juridi sche wegen financiële ge noegdoening willen krijgen voor het hun aangedane leed. „Als die mensen in dat Derde Wereldland zich al we ten te organiseren, dan zou den ze jarenlang moeten pro cederen. Dat kost veel geld, terwijl het verleden heeft be wezen dat dergelijke proces sen moeilijk zijn te winnen. En als ze het winnen, zoals de Bhopal-slachtoffers, dan worden ze vaak nog afge scheept met een schijntje," aldus Dukes. Nederland moet naar me ning van de Groningse pro fessor als rijk land daarom zijn goede wil tonen. „Als hier een ernstige fout is ge maakt, moet het ministerie van WVC (volksgezondheid) of van Ontwikkelingssamen werking financieel insprin gen," zo meent Dukes. In het verleden heeft Dukes vaak gepleit voor het instel len van een schadefonds voor slachtoffers van ver keerde medicijnen. Dit naar het Zweedse model. „Maar dat zijn fondsen die voor een land gelden. De vraag is of geëxporteerde medicijnen naar een ander land ook on der zo'n fonds zouden moe ten vallen." men op Landbouw, Natuurbe heer en Visserij wel van tevoren met de aan te zoeken opvolger van Braks te willen bespreken. „De vraag is of één persoon het wel allemaal aan kan na de gi gant Braks", aldus Lubbers. Daarbij zal sprake moeten zijn van een afweging gezien het stre ven van het kabinet het aantal bewindslieden zoveel mogelijk te beperken. De premier zei in de loop van vol gende week de opvolging van Braks rond te willen hebben, in clusief de mogelijke aanstelling van een staatssecretaris. „Het moet allemaal niet te lang gaan duren". Vaststaat dat de opvol ger van Braks uit het CDA moet komen. Ten aanzien van de eventuele staatssecretaris staat de politieke kleur nog niet vast. Voor de radio zei Lubbers over de opvolger van Braks dat het een schaap met vijf poten moet zijn „maar dat vind ik niet zo maar". Premier Lubbers en CDA-frac- tieleider Brinkman hebben don derdagavond al een eerste ge sprek gehad over de opvolging van Braks. Dat beraad wordt dit weekeinde voortgezet. Eventu eel zal vice-premier Kok er ook bij betrokken worden. Advertentie Nicu Ceausescu tijdens de uitspraak (foto AP) De Boxer van Harrie Leenders Bij het ontwerp is uitgegaan van een combinatie haardkachel/tegelka chel. De capaciteit bedraagt 10kW voor 80-170 m3. De Boxer van Harrie Leenders 'kacheldesign op z'n best'. 't lange uus binnenhuisadviseurs havenpark 28 4301 CD zierikzee tel. 01110-13727 BUKAREST (RTR) - Nicu Ceau sescu, de zoon van de Roemeen se ex-dictator, is gisteren tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het aanzet ten tot moord. Hij heeft direct beroep aangetekend. Het militaire tribunaal in Buka- rest sprak Nicu Ceausescu vrij van massamoord. Ceausescu werd ervan beschuldigd dat hij Opdracht zou hebben gegeven te schieten op demonstranten bij de opstand in december 1989. Bij deze opstand werd zijn vader af gezet. De nieuwe machthebbers gelasten daarop in een snel rechtprocedure de executie van de president en zijn vrouw Ele na. Naast zijn veroordeling tot tin- tig jaar cel hoorde Nicu Ceauses cu ook dat de rechtbank heeft besloten zijn burgerrechten af te nemen. Deze straf, waardoor hij bijvoorbeeld niet mag stemmen, houdt aan tot tien jaar na beëin diging van zijn gevangenisstraf. Daarnaast is hem zijn rang van majoor als legerreservist ontno men. De 38-jarige voormalige playboy Nicu hoorde de uitspraak gela ten aan. In de gerechtszaal hoor den slechts dertig belangstellen den, overwegend journalisten, de uitspraak aan. HILVERSUM (GPD) - Myokar- de, een tv-film van Belbo Pro ductions, heeft tijdens de Prix Italia de hoofdprijs in de cate gorie drama gewonnen. Dat heeft directeur Harry Prins van Belbo gisteren meegedeeld. De Prix Italia is een van de be langrijkste festivals op het ge bied van televisie. De film Myo- karde is geproduceerd in Frank rijk, onder auspiciën van Ludi Boeken en Prins zelf. De film van de Franse regisseur Jacques Fansten gaat over een jongen, die zijn moeder verliest. Zijn klasgenoten vrezen dat hij als wees onder toezicht van de staat wordt gesteld. i i 11 11 i i i 11 11 i 11 11 i doelstellingen op budgettair ter rein, het veiligstellen van de aanhoudende groei van inko men en werkgelegenheid, alsook het realiseren van de doelstellin gen op het vlak van het milieu, het beleid voor een grote opgave plaatst. Een opgave voor het overheidsbeleid, maar ook zal een zwaar beroep worden ge daan op de eigen verantwoor delijkheid en aanpassingsbe reidheid van bedrijfsleven en burgers", aldus de bewindsman. ■\*Mr \KTie vrijdagmorgen in hooggespannen verwach- Vj, VV ting naar het Abdij complex in Middelburg af reisde om de Zeeuwse statenleden zinnige dingen te horen zeggen over het veelbesproken provinciale toekomstplan Zeeland aan zet kwam bedrogen uit. De behandeling van dit toch bepaald niet onbelangrijke plan was ronduit teleurstellend. Voor een levendig politiek debat moet men niet in de statenzaal zijn. Het ontbreekt de provin ciale politici ten enen male aan retorisch talent. Hun betogen zijn saai en weinig interessant. Op een enkele uitzondering na zal men in de redevoeringen tevergeefs zoeken naar enige vorm van oorspronkelijkheid. Het is allemaal even grauw en grijs. Deze tekortkomingen zouden minder opvallen als de discussies inhoudelijk van hoog niveau waren, maar ook in dat opzicht is middelmatigheid troef in het huis der provin cie. Zelfs een onderwerp als Zeeland aan zet bleek gisteren niet in staat de algemene malaise te doorbreken. Tegen die achtergrond komt het goed uit dat in maart volgend jaar statenverkiezingen worden gehouden. Kan de ploeg weer eens worden ververst. Provinciale staten van Zeeland zijn hard toe aan een injectie met nieuw bloed. Dat geldt in begin sel voor alle politieke groeperingen. De statenverkiezingen '91 zijn bij uitstek geschikt om daarmee een begin te maken. Het 'debat' - het woord is nauwelijks op zijn plaats - over de nota Zeeland aan zet maakt ondubbelzinnig duidelijk dat het tijd is voor een nieuwe, frisse wind in de provinciale poli tiek. De staten van Zeeland hebben intussen genoeg duffe en saaie vergaderingen beleefd. Het motto was gisteren vooral: Ontwikkel Zeeland, maar behoud het goede (gedeputeerde Ventevogel kon het niet genoeg zeggen). De staten hadden moeite met de verwer king van de inspraakronden, maar dat bleek, zo kon achteraf worden geconstateerd, allemaal één groot misverstand. Ge deputeerde staten waren gewoon verkeerd begrepen. Met die inspraak zit het - op termijn - wel goed. En toen de tegensput terende staten uit de mond van verantwoordelijk gedepu teerde Ventevogel hadden vernomen dat de politieke status van de nota Zeeland aan zet als 'richtinggevend voor het be leid op hoofdlijnen' moest worden gezien, konden de staten - op de fractie van de SGP en de eenmans-onafhankelijke Van Waterschoot na - zich vinden in de opzet van Zeeland aan zet. Dat mocht dan mede de verdienste heten van Ventevogel, wiens betoog nog de meeste indruk maakte. Voor de rest was het, om in voetbaltermen te spreken, een bar slechte verto ning. Dim LONDEN (RTR) - Winnie Man dela, de echtgenote van ANC- leider Nelson Mandela die wordt verdacht van betrokken heid bij de moord op „Stompie" Moeketsi Seipei, is mogelijk be trokken bij nog twee moorden. De Britse krant zegt dat een van de medeverdachten in de zaak- Stompie heeft gezegd dat Win nie Mandela haar goedkeuring heeft gehecht aan de moord op nog twee jongeren. De beschul diging is aan het licht gekomen doordat een verslaggever van „The Independent" en een colle ga van de BBC de rechtbankver slagen in Johannesburg zijn gaan nalezen. De beschuldiging zou zijn geuit door Katiza Chebekhula die me de-verdachte is in de moord op Stompie. Het lijk van deze jon gen werd in januari '89 gevon den, niet ver van Mandeia's huis. Volgens Chebekhula zat Winnie een bijeenkomst van de FC Man dela voor, zoals de lijfwacht van Mandela zich liet noemen, toen deze besloot om Sibusiso Chili en Lerothodi Ikaneng te elimi neren. Eerstgenoemde is inder daad vermoord. Ikaneng leeft echter nog en hij heeft The Independent laten we ten dat Winnie niet alleen op dracht gaf tot geweld maar zelf ook klappen uitdeelde als in haar ogen de strijd voor zwarte bevrijding onvoldoende werd uitgevoerd. „Op beschulding van spionage heeft ze ook mij ge slagen", aldus Ikanene. Ook in de moord op Maxwell Madondo zou Winnie Mandela de hand hebben gehad. Winnie Mandela moet, met ze ven mede-verdachten, 24 sep tember voor de rechtbank in Jo hannesburg verschijnen op ver denking van medeplichtheid aan de moord op Stompie. HILVERSUM (ANP) - Ex-minis ter Braks van landbouw heeft zich geërgerd aan de houding van PvdA-fractieleider Wölt- gens tijdens het debat over zijn aftreden woensdagavond in de Tweede Kamer. Hij zei dat vrij dagavond in KRO's Brandnunt. Wöltgens zou Braks ondubbel zinnig te kennen hebben gege ven dat voor hem geen perspec tief meer bestond. Vervolgens zei de PvdA'er tijdens het debat dat Braks in de Tweede Kamer nog een kans zou hebben gehad. „Op dit punt heb ik mij geër gerd", aldus Braks. De ex-minister toonde er zich echter van overtuigd dat de PvdA hoe dan ook een kapstok zou hebben gevonden om een si tuatie te creëren waarin Lub bers en het CDA getrotseerd konden worden, „want daar ging het alleen maar om". Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vljssingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bik ker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Goes, Middelburg en Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3