Peter Blitz over falende topsporters week-in ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 35 Walkman Arrogantie Gert en Hermien Elitair Mentale training Tunnel-effect Michels Oyen „Ga nou eens even goed na", priemt Blitz dan zijn vinger in de lucht. „Weet Neder land nu eigenlijk de werkelijke reden waarom Johan Cruijff uiteindelijk niet bij Oranje is terecht gekomen? Ik niet in ie der geval. Eerst lees je overal dat Cruijff bereid is om zich naast de coaching van Barcelona ook voor het Nederlands elftal in te zetten. En nadat Michels bij hem is geweest, is dat plotseling niet meer moge lijk. Michels wilde hem niet, daar komt het op neer. En daarbij hebben persoonlij ke motieven, persoonlijke emoties een overheersende rol gespeeld." „Michels is een echte sportman. Hij wil winnen, ten koste van alles en iedereen, of ze nu Rijvers, Libregts, Beenhakker of De Ruiter heten. Hij wil winnen, maai' uitein delijk voor zichzelf. Wat zijn drijfveer is? Voor het geld hoeft-ie het naar mijn me ning niet meer te doen, dus zal het om het machtsgevoel gaan, de schijnwerpers. Sommigen kunnen daar niet buiten. Mi chels wil dat er over hem gesproken wordt. Als je van onbesproken gedrag bent. ben je tenslotte nergens. Kijk naar hem, naar Martin van Rooijen, en ook naar Mark Spitz en Björn Borg die nu te rug willen keren. Het is als adrenaline die voor sommigen door het lichaam moet stromen willen ze niet vastroesten." Peter Blitz is ook keihard in zijn oordeel over de spelers, met name over Gullit/Van Basten/Rijkaard/Koeman. Verdeeldheid over de onderlinge taakverdeling, eenvou dig niet in vorm zijn, eventuele privé-pro- blemen, het zijn volgens hem mooie ver halen. Maar ze dekken de werkelijke oor zaak niet. Blitz: „Gullit, Van Basten en noem ze maar op zijn vergeten dat de waarheid op het veld ligt. Ze hebben genoeg getraind in de aanloop naar de WK, maar alleen met het lichaam. En dat kent geen emo ties. Het bestaat niet dat een topsporter uit vorm is tijdens zo'n toernooi. Dat duidt op een verkeerde mentale voorbereiding. Een amateuristische voorbereiding. Waar het voetbal dus bol van staat. Ik begrijp dat John de Wolf binnenkort zijn rentree maakt bij Feyenoord na een lange blessu re. Zo'n jongen hoort nu al wekenlang met een walkman op zijn hoofd aan het trainen te zijn. Een walkman met een cassette waarop de geluiden van een vol stadion zijn opgenomen. Zo zetje druk op de ketel, maak je sporters klaar voor de rentree in dat grote stadion. Als je het op de training niet kunt, lukt het zeker niet tijdens de wedstrijd. Daar gelden andere wetten, komt de stress om de hoek kijken. Het voorbeeld van de voetballer die op de trai ning alle penalties er moeiteloos inknalt, maar in de wedstrijd in de grond trapt. Uiteindelijk moet een sporter alles uit zichzelf kunnen halen op momenten dat hij dat zelf wil." Gullit en Van Basten waren wat dat be treft volkomen de weg kwijt bij de WK. „Zij waren vergeten", aldus Blitz, „waar om ze het eigenlijk deden. Dat is de ar rogantie, die je in het buitenland niet aan treft. Maakt niet uit over welke sport je het dan hebt. De voetballers flopten in Ita lië, de wielrenners bij de WK in Japan, de atleten bij de EK in Split. Arrogantie. Wij hebben veel te snel babbels. De buitenlan der is er wat dat betreft veel meer van doordrongen waarmee hij bezig is. Echt, het klinkt misschien hard, maar de Duit ser is van huis uit nederiger dan de Neder lander." Amateurisme. Peter Blitz blijft erop te rugkomen. In zijn optiek heeft slechts een Nederlander zich daaraan onttrokken. Jo han Cruijff. Hij weer. Blitz: „Ja, hij weer, maar hij verdient het. Cruijff weet waar zijn tekortkomingen liggen. En speelt daarop in. Hij heeft een team van specia listen naast zich neergezet. Een looptrai ner, een fysiotherapeut, een masseur, vol op assistent-trainers, voormalige toppers, hij is een van de weinigen die de zaken pro fessioneel aanpakt. Ik zou dolgraag eens een keer met hem samen willen werken, ik voel dat we dezelfde taal spreken. Als ik toch de trainingen van de betaalde clubs zie zeg... De groep die een duurloop van drie kwartier maakt. Waarom de groep? Waarom niet een uur voor degene die het er moeilijk mee heeft, en een kwartier of zelfs helemaal niet voor de speler die lon gen als een paard heeft. Laat hem op een andere tekortkoming trainen. Maar die in dividuele begeleiding ontbreekt volledig. Terwijl een club met pretenties, een PSV bij voorbeeld, eigenlijk een trainer per speler zou moeten hebben. Dan pas ben je professioneel bezig, gericht op het indivi du." De professionele sport in Nederland wil er tot frustratie van Blitz niet aan. Net zoals de topsporter zijn eigen verantwoordelijk heden te vaak uit de weg gaat. „Faal angst", zegt Blitz. „Beter een underdog- rol dan een favorietenrol, de druk wordt anders veel te groot". Volgens de psycho loog is dat een laffe instelling, zeker voor de sportman/vrouw die over het talent en de toewijding beschikt. „In de sport be staat maar een geloof, en dat is het geloof in jezelf." Het 'afscheid' van atlete Nelli Cooman heeft Blitz dan ook met lede ogen aanschouwd. Zij zou rijp zijn voor mentale begeleiding. „Ze is teveel met religie be- ziggeweest, ze heeft het vertrouwen in zichzelf uit handen gegeven". Hoewel Carl Lewis er daarentegen eenzame hoogten mee bereikt. Blitz echter: „Lewis telt niet. Ik verdenk een hoop Amerikaanse atleten ervan religie te gebruiken voor een grotere populariteit. Dat slaat nu eenmaal aan in Amerika. Lewis vergelijk ik persoonlijk met Gert en Hermien, het lijkt mij net even iets te onecht." Dat Frank Rijkaard niet meer voor het Nederlands elftal wil uitkomen, kan Blitz wel begrijpen. „Die jongen is het gekonkel echt spuugzat. De fluim in het haar van Voller tijdens de WK was voor mij een symbolisch gebaar. Hij kotste van het he le zooitje en kon zich niet meer beheersen. De voetbalvlooien, de voetballuizen die zich in de randsfeer van het Nederlands elftal ophouden zouden zich dat persoon lijk moeten aantrekken. Maar Rijkaard valt ook nog te helpen, met de juiste hulp. Een psycholoog zou hem bij kunnen bren gen dat kapsones helemaal niet verwerpe lijk is, dat talent aangeboren is en hij er zelf voor heeft gezorgd dat hij is uitge groeid tot wat hij nu is. De randfiguren moet hij op de koop toenemen. Je moet elitair durven zijn. Voor talent hoef je je niet te schamen. Je hoeft er ook niet trots op te zijn. Maar besef datje er iets mee kan bereiken. Durf elitair te zijn. Dan hadden we allang scholen voor hoogbegaafde kin deren in Nederland gehad." Karei Jansen en Gerlof Leistra Het is goed mis met de Nederlandse topsport. Het Nederlands voetbalelftal faalde jammerlijk bij de WK voetbal in Italië, de wielerprofs deden het onlangs nog eens dunnetjes over bij hun mondiale titelstrijd, terwijl het nationale atletenkorps aan een spontaan ziektevirus leek te lijden in de aanloop naar de EK in Split waardoor ook hier nauwelijks successen te noteren vielen. Nelli Cooman en Frank Rijkaard, beiden op hun eigen wijze moegestreden, keerden respectievelijk de atletiek en het Nederlands elftal de rug toe. Het Nederlands herenvolleybalteam reist volgende maand door het vertrek van drie basisspelers gehandicapt naar de WK, die een hoogtepunt voor Oranje had moeten worden. Wat is er eigenlijk aan de hand in Nederland? Op verzoek boog sportpsycholoog Peter Blitz (1936) zich over het afbrokkelende nationale sport- imago. Blitz geldt als de grondlegger van de mentale training en begeleiding in ons land. In zijn Amsterdamse praktijk werkt hij met verschillende topsporters. Voor uitgeverij Het Spectrum schreef hij onder de noemer 'Blitz-training' toegankelijke handleidingen voor onder meer het hanteren van stress en het overwinnen van vliegangst. Begin oktober verschijnt een nieuw deel van zijn hand: Blitz-training voor sportprestaties. Alsof Blitz het voelde aankomen. Hierbij zijn openbare aanklacht tegen het amateurisme in de profsport. „Nederland heeft te veel babbels." Nederland heeft te veel babbels Te laat voor de afspraak met de psycho loog. Dat moet haast wel een diepere achtergrond hebben. Peter Blitz reikt de verklaring bij binnenkomst ongevraagd zelf aan. „Dan heb je of niet echt zin in dit gesprek, of je ziet er tegenop om bij een psycholoog op bezoek te komen." De fa lende wekker blijkt een aanvaardbare derde verontschuldiging. De glimlach van Blitz is oprecht. Hij heeft zijn naam weer eens eer aangedaan. Haast gretig bijt hij zich vervolgens uren lang vast in de opmerkelijke terugval die de nationale topsporters de afgelopen maanden ten toon hebben gespreid. De materie boeit Blitz. Zelf was hij ooit een begenadigd atleet en voetballer, en toen daar door een hardnekkige blessure een einde aan kwam continueerde hij zijn sportieve interesses door zich op de vaak twijfelende massa tussen de oren van de sporter te concentreren. In 1966 afgestu deerd als doctorandus in de psychologie werd Blitz de eerste mentale trainer en be geleider van topsporters in Nederland. In de afgelopen 24 jaar, waarin hij ook 12 jaar als docent sportpsychologie werk zaam was aan het ClOS-Overveen, deden schaatsers, atleten, zwemmers, tafelten nissers, schutters en tennissers een be roep op hem. Met wisselend succes overi gens. De Blitz-therapie, beschreven in boeken die mensen over hun angst voor vliegen, school- en rij-examens heen moe ten helpen, werkt nu eenmaal niet bij ie dereen. „Bij psychotici of mensen met ern stige depressies wordt het moeilijker. Maar ook een gebrekkige intelligentie is een remmende factor. Je moet natuurlijk wel om kunnen gaan met psychologie. Het vraagt om souplesse, aanpassingsvermo gen. Vergelijk het maar met de tolk die met het vliegtuig in de jungle is neerge stort. De zes talen die hij spreekt zijn op dat moment volkomen nutteloos. De macht zal dan in zijn armen moeten zit ten. Dat is je aanpassen aan de omstan digheden. Dat is psychologie." Mentale training kan slechts een bijstu rende rol vervullen, zo blijkt uit het ver haal van de Amsterdammer. „Het is zoals het is", zegt Blitz. „Dat zal voor mensen die om hulp vragen misschien hard aan komen, maar het is de realiteit. De psy chologie helpt mensen om die realiteit tot ze door te laten dringen." Talent, inzet en vooral zelfvertrouwen blijken nog altijd de basis-ingrediënten. „Ik ken een pia nist", aldus Blitz, „die in de wereld van de kenners absolute faam heeft verworven. Maar een concert heeft hij nog nooit gege ven. Plankenkoorts, faalangst. Zo iemand is gebaat met mentale begeleiding, als-ie er zelf om vraagt. Aan de andere kant is deze man het typische product van onze maatschappij. Er worden door de Neder landse staat miljoenen guldens uitgege ven om bij voorbeeld minder begaafde kinderen te helpen met onderwijs. Heel te recht overigens. Maar waarom krijgen hoogbegaafde kinderen niet dezelfde on dersteuning? Die worden aan hun lot overgelaten. Pure nivelleringsdrang. Wij zien de toppers, in de sport, op het toneel, in de concertzalen, maar vragen we ons zelf ooit wel eens af hoeveel talent er ei genlijk 'onderweg' is gesneuveld? Een Amerikaans onderzoek bij secretaresses heeft wat dat betreft schokkende resulta ten opgeleverd. Sommige vrouwen bleken over een IQ van 160 te beschikken <100 is het algemeen gemiddelde, Blitz is op 155 ingeschaald, red.). En die zaten gewoon brieven te tikken. Schandalig, zo'n ver kwisting van intelligentie en potentie." Het heeft volgens Blitz allemaal met ama teurisme te maken. Waarin naar zijn me ning de sport, en dan met name de Neder landse sport voorop loopt. Het amateuris me dat het professionalisme beheerst. Blitz foetert, lacht en huilt er om. Na zo veel jaren van aandrang weet hij dat deze muur niet te slechten is. Blitz: „Je komt het amateurisme in alle sportgeledingen tegen. In de technische begeleiding, bij de sporters zelf, bij de offi cials. Het is een gegeven geworden. En het voetbal, dat pretendeert de meest gepro fessionaliseerde sporttak te zijn, loopt voorop. Ons land beschikte vorig jaar over dertig afgestudeerde sportartsen. Dr Frits Kessel niet meegerekend had een betaal de club een dergelijke arts niet in dienst. Dat is schrijnend. Nee, men doet liever een beroep op mensen die hun diensten gratis aanbieden, zoals dr Stibbe bij Ajax. En op een onvoorstelbare proleet als Jimmy van Rompu die het nu zelfs heeft gewaagd een boekje met zijn persoonlijke ervaringen onder meer bij AZ '67, red.uit te brengen. Onbeschaamd, ondeskundig. Een arts die zaken die hem in het volste vertrouwen zijn meegedeeld zo maar publiceert. Het blijkt allemaal ongestraft te kunnen in Nederland." Nellie Cooman is volgens Blitz rijp voor mentale begeleiding (foto Lex de Meester) begeleid. De argwaan, die altijd rondom het fenomeen sportpsychologie zal han gen veranderde daardoor in afschuw. „Zeg maar gerust dat we door Oyen tien jaar terug zijn geworpen", neemt Blitz geen blad voor de mond. „Het is dit soort mensen dat de mentale begeleiding een slechte naam bezorgt. Onvoorstelbaar dat de Nederlandse Sport Federatie hem sinds kort heeft aangesteld als gastdocent voor de nationale coach-cursus (ten koste van Blitz, red.). De man heeft slechts scha de berokkend, weet absoluut niet waar hij mee omgaat. De hockeybond had voor de Olympische Spelen van Seoul een beroep op hem gedaan. Of hij de Nederlandse da- mesploeg wilde begeleiden. Welnu, dat heeft hij ook gedaan. Met als gevolg dat die meiden in Seoul niet eens meer de kleedkamer uit durfden. Tranen met tui ten hebben ze gehuild. Gijs van Heumen (de toenmalige bondscoach, red.) kan zich er nog kwaad om maken. Dat is Ferdi Oyen." Blitz aarzelt geen moment als hij enige verbazing bemerkt over de mate van in vloed die de mentaal begeleider op een sportploeg kan uitoefenen. „Ik denk dat het Nederlands voetbalelftal er in Italië heel wat verder mee gekomen zou zijn", klinkt het strijdlustig. „Er hebben bij de WK weliswaar veel factoren een rol ge speeld, maar ze waren op te lossen ge weest door een deskundige. Ik heb het fa len van de KNVB, de blunders die werden opgestapeld met verbazing gevolgd. De arrogantie van de macht. Ze weten dat ze niet teruggefloten kunnen worden door het 'parlement', omdat daar nog slechts ja-knikkers in zitten. De heren aan de top waren blind voor de realiteit. Een bekend voorkomend verschijnsel van de manager die in het bedrijfsleven wel beslissingen kan nemen, maar bij de sportclub con stant op z'n gezicht gaat. Kijk naar Martin van Rooijen (voorzitter van het bestuur betaald voetbal van de KNVB, red.). Toch niet bepaald dom zou ik zeggen. Maar in zijn sportfunctie gaan de oogkleppen voor. Ook Van Rooijen lijdt aan het 'tun nel-effect' zoals wij dat in de psychologie noemen." In de Blitz-visie hebben de spelers zelf („Toen zij de macht kregen, was het echt over") en Rinus Michels echter ook een be slissende rol gespeeld in het Italiaanse fiasco. Met name Rinus Michels moet het zich volgens Blitz aantrekken dat Oranje aan alle kanten vastliep. „Door zijn con stante aanwezigheid aan de rand van het trainingsveld", concludeert de psycho loog, „heeft hij ervoor gezorgd dat de spe lers een wankel vertrouwen in de nieuwe bondscoach hadden. Het heeft vragen op geroepen. Heeft Beenhakker nu wel of niet de volledige zeggenschap, heeft Michels nog wat in de melk te brokkelen, hoe moet ik me nu opstellen tegenover Beenhakker, hoe doe ik dat tegenover Michels? Nie mand van de spelers wist waar hij aan toe was. Michels heeft een machtsvacuüm ge creëerd waarin iedereen zat te stoken." Zijn gezicht kleurt vervolgens pas echt rood wanneer de naam van psychiater Ferdi Oyen te berde wordt gebracht. Oyen kwam drie jaar geleden op een uiterst du bieuze manier in het nieuws toen wielren- ster Mieke Havik na een poging het we relduurrecord te breken volkomen ver dwaasd door de piste liep. Oyen had Ha vik in de aanloop naar die poging mentaal Blitz over het incident tussen Rijkaard en Voller (links) op het WK: „Rijkaard is het gekonkel spuugzat" (foto ANP) Peter Blitz: „De Duitser is van huis uit nederiger dan de Nederlander" (foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 35