anDijke Niet zonder meer vrij op vijf mei Nederlandse F-16's vrijwel zeker niet naar Golfgebied Gorbatsjov dreigt met zijn volmachten "Al het nieuws van hier tot Tokyo'' JA Achthonderd mensen bij Antwerpen pas morgen terug naar huis Turkse regering slaat aanbod af In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. I Herfst 233e jaargang no. 224 Zaterdag 22 september 1990 AKANTIELAND Nu!! Alpenkreuzer met 600,- winterkorting 1991-modellen mm Prijzen benzine en diesel twee en drie cent omhoog Explosief week-uit week-in Ergernis Vlissingen Kabinet: nationale feestdag ORGANISATIE- EN ADVIESBURO ZEELAND Ontwerptekst Premier Lubbers Bereidheid PZC BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 nW5> Wisselend bewolkt en vooral vanmid dag en vanavond buiig. De wind is vrij krachtig en waait uit west tot zuid west. Middagtemperatuur 14 graden. typen: Duet, Select, Allure, Super GT en de nieuwe Prestige! Haast u! OP OP!! Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES tlllili lucht voor explosieve trein EKEREN (GPD) Ruim twee duizend inwoners van het bij Antwerpen gelegen plaatsje Ekeren zijn vrijdagochtend vroeg geëvacueerd nadat een tankwagon met 29 ton di-me- thylether was ontspoord en in brand gevlogen. Pas morgen of maandag mogen zij naar huis terug. Door gisteravond een 'af- fakkelvlam' in de wagon aan te brengen, verminderde de kans op een explosie aanmerkelijk. Het treinverkeer tussen Roosen daal en Antwerpen ligt waar schijnlijk tot maandag stil. Rei zigers zijn tot die tijd aangewe zen op pendelbussen. Het ongeluk gebeurde om streeks half vijf vrijdagmorgen. Een goederentrein, die met twin tig wagons onderweg was van Dordrecht naar het Franse Sa- ROTTERDAM (ANP) - De NO- V0K, de organisatie van zelf standige oliehandelaren en marktleider Shell hebben giste ren besloten de brandstofprij zen met ingang van maandag opnieuw te verhogen. Aan de vrije pompen worden benzines twee cent per liter duurder. Die sel, huisbrandolie en petroleum jaan drie cent per liter in prijs omhoog. Vanaf maandag is de adviesprijs vooreen liter diesel aan de pomp zelftank) 121,8 cent. Voor benzi ne super gelood en voor Eurosu per ongelood gelden adviesprij zen (zelftank) van achtereenvol gens 196 en 188 cent per liter. laise, verloor even ten noorden van Antwerpen de laatste tan kwagon. Hoe dat gebeurde, stond gisteren nog niet vast. Het gevaarte ontspoorde en viel om. Er ontstond een scheur en de wa gon vloog onmiddellijk in brand. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In verband met ontploffingsge vaar stelden de Belgische auto riteiten in allerijl het rampen plan in werking. Straten werden met hekken afgezet. Hulpverle ners, die her en der uit de omge ving waren opgetrommeld, re den af en aan om omwonenden te evacueren. Binnen een straal van duizend meter werden hui zen ontruimd. De evacués von den onderdak in drie basisscho len in de omgeving. De Antwerpse brandweer was Brandweerlieden hielden de brandende tankwagon gisteren onder een scherm van water. Later werd het explosiegevaar vermin derd door het aanbrengen van een affakkelvlam (foto Belga) met groot materieel uitgerukt om de brand te bestrijden. Het kostte door de hitte grote moeite om het vuur te naderen. De stof in de tankwagon, di-methyle- ther, is overigens niet giftig, maar wel ontplofbaar. Op verzoek van de brandweer namen specialisten van de be drijven Bayer en BASF pools hoogte op de plaats des onheils. Na overleg met hen werd beslo ten de tankwagen, afkomstig van Akzo-Amersfoort, uit te la ten branden. „Als de brand met poeder of schuim zou zijn bestre den, waren er vast en zeker zeer giftige gassen vrijgekomen. Van daar dat we de boel onder een 'waterdeken' van de brandweer rustig laten uitbranden", vertel de een politiewoordvoerder. Internationale treinen worden de komende tijd omgeleid via Maastricht. Dat geldt ook voor de goederentreinen. De verbin ding Amsterdam-Parijs, stokt in Nederland op het perron in Roo sendaal. Van daaruit kunnen reizigers met pendelbussen naar Antwerpen-Centraal. Een inter city-trein brengt hen vervolgens naar Brussel. Daarna gaat het verder naar Parijs. Di-methylether is een uiterst ex plosieve scheikundige verbin ding. Het is een kleurloos tot vloeistof verdicht gas. Het rea geert heftig met oxidatie-midde len (bijvoorbeeld zuurstof). Een enkele elektrostatische lading kan al leiden tot een explosie. Bijvoorbeeld een vonk van een aansteker. Extra ongelukkig bij deze ramp is dat het gas zwaarder is dan lucht en zich over de grond ver spreidt. Vandaar dat het lang blijft hangen en er na 24 uur nog gevaar voor explosies. In de (Zeeuwse) Week van het Landschap alle aandacht voor een luidruchtige liefhebber van schelpdieren: de scholekster. Verder in de bijlagen WEEK-UIT en WEEK-IN: De moderne schilder kunst takelt snel af Biografie van een strijdbaar feministe: Simo- ne de Beauvoir Freiherr von Bönninghausen over zijn IJzendijke en zijn Duits kasteel Een feest van kleur in het Noordbrabants Musuem Landbouw is rijp voor revo lutie Op bezoek in het gehucht Plak- kebord Peter Blitz over kapsones in O 4| de Nederlandse topsport. I Gfl VGrdöT Vier van de vijf inwoners van de Souburgse Witte Wijk ergert zich aan buurtbewoners. Een kwart van hen wil op korte termijn weg uit de O buurt. I O Op de valreep is de voetbal vereniging Vlissingen er in geslaagd een nieuwe keeper aan te trekken. Frits von Seydlitz-Kurzbach (foto) verde digt vanavond het doel van de Zeeuwen in de uit wedstrijd tegen Cam- O 7 buur. O DEN HAAG (ANP) - Het ka binet heeft 5 mei uitgeroe pen tot nationale feestdag, maar laat het aan werkge vers en vakbeweging over om uit te maken of dat een verplichte vrije dag moet zijn. Premier Lubbers heeft dit vrijdag na de wekelijkse ministerraad verkondigd. De regering vindt dat de 5e mei inmiddels zodanig in de samenleving verankerd is, dat aanwijzing tot nationale feestdag gerechtvaardigd is. De proclamatie tot nationa le feestdag moet volgens Lubbers gezien worden als een oproep aan bedrijven om de werknemers op die dag vrij te geven. De kosten- vraag -wel of niet doorbeta len- moeten werkgevers en werknemers zelf in de CAO's regelen, vindt hij. Lubbers vindt het niet de taak van de wetgever om een wettelijk verplichte vrije dag voor te schrijven. Uit informeel contact met de sociale partners hierover heeft het kabinet de conclu sie getrokken dat werkge vers en werknemers zeker niet afwijzend staan tegen over een verplichte vrije dag. „Integendeel", aldus Lub bers vrijdag. Voor een minderheid van de werknemers zal 5 mei in elk geval een verplichte vrije dag worden. Dat geldt voor een gering aantal CAO's waarin de bepaling is opge nomen dat een nationale feestdag altijd een vrije dag is. De vakcentrale FNV, die sa men met CNV en MHP het kabinet had gevraagd 5 mei tot nationale feestdag uit te roepen, reageerde vrijdag zeer teleurgesteld op de me dedeling van Lubbers. „Hol land op z'n smalst", aldus een woordvoerder. De vakcentrales hadden juist de hulp van het kabinet ingeroepen omdat er met de werkgevers niet over de feestdag te praten was. „Nu verwijst Lubbers het weer te rug. Het kabinet durft 45 jaar na de bevrijding nog geen duidelijk besluit te nemen". Advertentie Lange Vorststr. 73. Goes. Tel. 01100-33826. (Advertentie) SCHERMERHORNSTRAAT 2 GOES TEL. 01100-12810 Zie voor advertentie pag. ^8 DEN HAAG (GPD) - De achttien Nederlandse F-16's van de vlieg basis Twenthe blijven vrijwel zeker in Nederland. De door Ne derland gewenste stationering in Turkije is in elk geval van de baan, nu de Turkse autoriteiten hebben laten weten de komst van de Nederlandse toestellen „niet noodzakelijk" te achten. Mogelijk leidt de tekst van een resolutie van de Veiligheids raad zelfs tot de conclusie dat de F-16's helemaal niet naar de Golf-regio vertrekken. Naar verwachting dit weekeind leggen de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad een ont werptekst van een resolutie aan de overige tien leden voor. Naar verluidt zijn er meerdere versies in omloop. Daaronder is ook een tekst, waarin de uitvoering van het luchtembargo tegen Irak al léén boven eigen grondgebied kan geschieden. Dat zou betekenen dat de Neder landse F-16's alleen kunnen wor den 'uitgeleend' aan een ander land in de regio, om te helpen met het uitvoeren van het lucht embargo. Maar dat levert wel een probleem op voor de bevel structuur: het 'ontvangende land' zou dan het commando over de Nederlandse toestellen kunnen krijgen, iets waar minis ter Ter Beek en de Tweede Ka mer weinig voor voelen. Premier Lubbers verklaarde na afloop van de wekelijkse minis terraad dat het „zeer waar schijnlijk" is dat de toestellen van 315de squadron naar een an der land in de regio zullen gaan, nu de Turken het Nederlandse aanbod hebben afgeslagen. De premier wilde geen namen van landen noemen. zijn over de Turkse weigering de Nederlandse F-16's te ontvan gen. Volgens de premier heeft Neder land, door afgelopen week al een squadron F-16's ter beschikking te stellen, een 'zwaan-kleef- aan'-effect gecreëerd. Hij wees op de Duitse bereidheid om in Turkije militaire vliegtuigen te stationeren. Later op de avond corrigeerde minister van buiten landse zaken Hans van den Broek deze uitspraak. „Duits land was een gerucht en dat is inmiddels tegengesproken", al dus Van den Broek, die over deze correctie aan het adres van de premier zei: „De ontwikkelingen gaan buitengewoon snel en de minister van buitenlandse za: ken kan zich daar de hele dag mee bezighouden. Voor de mi- nister-president is het maar een onderdeel van veel ander werk". druk dat er meer landen waren die interesse hadden om vlieg tuigen naar Turkije te sturen. (Advertentie) Hij zei „niet teleurgesteld" te Van den Broek heeft wel de in- PERZISCHE GOLF - De Nederlandse fregatten Hr. Ms. Witte de With (1) en de Hr. Ms. Pieter Florisz zijn op volle zee bezig met bunkeren van brandstof bij het Britse hulpschip RFA Olna (m) (foto ANP) MOSKOU - Sovjet-leider Mi chael Gorbatsjov heeft vrijdag gedreigd het land onder zijn di recte presidentiële contrle te brengen. In het nationale parle ment zei hij, sprekend over de economische crisis en de wette loosheid in het land, dat het „mogelijk noodzakelijk wordt om de activiteiten van gekozen organen" te beëindigen. Volgens Gorbatsjov is het ge brek aan orde en gezag zo ern stig, dat de situatie de overheid uit de hand dreigt te lopen. „In sommige sectoren gebeurt dat al en dit kan onze perestrojka-poli tiek niet alleen beschadigen, maar zelfs vernietigen", aldus de president. De Sovjet-leider zwakte zijn woorden in de Opperste Sovjet (het parlement) overigens met een weer af met de toevoeging, dat zo'n maatregel „waarschijn lijk inadequaat" zou zijn. Maar, zo meende hij, „het is nu de hoogste tijd om vastberaden te zeggen: het is genoeg, er moeten nu besluiten worden genomen". De presidentiële waarschuwing in de Opperste Sovjet komt na een week van geruchten over mogelijke militaire coupplan- nen en discussies over de manier waarop de Sovjetunie na zeven tig jaar communisme een vrije markteconomie moet krijgen. Over dat laatste en de uitbrei ding van de presidentiële be voegdheden werd de Opperste Sovjet vrijdag geacht een beslis sing te nemen. Dit bleek echter onmogelijk. Zo'n tweehonderd volksverte genwoordigers verruilden vroeg tijdig de vergaderzaal van het nationale parlement voor het weekeindehuisje, zodat er niet gestemd kon worden. Het parlement moet nu maan dag opnieuw bijeenkomen om te kiezen: of het gematigde plan van de regering-Ryzjkov, met het accent op de controlerende rol van de centrale overheid, of het radicale plan waar Gorbats jov, met enig voorbehoud, zijn zegen aan heeft gegeven. Dat moet de Sovjetunie binnen twee jaar de vrije markt bezorgen en geeft de vijftien republieken praktisch volledige onafhanke lijkheid. (Advertentie) In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anion Ciccsink Naam: Adres: Ik wil de PZC j 4 weken lang voor 12,50 PC Plaats: i Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1