PZC Rekening vereffend door wegnemen van afspeelapparatuur KZHMRS neemt afscheid redders Fusie op handen in Zeeuwse bedrijfsgezondheidszorg 's Heerenhoekse dorpsraad niet in Covra-commissie Leerlingen speciaal onderwijs begeleid naar vereningsleven provincie 15 Instituut moet over enkele jaren verdwijnen ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 sbw jongeren over oekomst Europa n Middelburg Voorlichters NCB krijgen egiokantoren lerbie White Big and in de Jovenierdoelen Soetendorp spreekt in Middelburg Project werpt vruchten af COR DE JONGE Red de Schelde weer actief op kijkdag tunnel Liefkenshoek Extra aandacht Bijeenkomst confessionelen hervormde kerk Reddingsplan schippersschool TERNEUZEN - De ouders van leerlingen van de enige Zeeuw basisschool voor schippers kinderen De Loopplank in Ter- leuzen gaan samen met de ge beente en de schoolleiding een reddingsplan' opstellen. De ;chool moet zo goed als zeker jver een jaar of drie verdwij- ,en, heeft het ministerie van )nderwijs laten weten. Voor lergelijke vormen van speciaal mderwijs is geen plaats meer, lordeelt 'Den Haag'. Vrijdag- niddag staken schoolleiding, -emeente en ouders de koppen lij elkaar. directeur J. Timmer tijdens die ipoedbijeenkomst: „Ik weet ook vel dat iedereen deze school, die ekker knus is en waar alle leer ingen kunnen rekenen op indi viduele begeleiding, het liefst ,0u behouden. Maar daar is geen inkele kans op. Het staat zo vast ils een huis: over een paar jaar vordt het net dichtgetrokken, in het is nu zaak dat wij met el- aar een oplossing vinden om te mtsnappen." 3e school telt 39 leerlingen en iIIDDELBURG - Jongeren uit linnen- en buitenland komen naandag en dinsdag bijeen in iet Roosevelt Studiecentrum in iliddelburg om met elkaar van [edachten te wisselen over de oekomst van Europa. Dr W. an Eekelen, secretaris-gene- aal van de West-Europese Jnie, is één van de gastspre- :ers. Het congres is een initia- ief van de Stichting Four Free- loms Nederland. ir zal gesproken worden over nensenrechten, economische lamenwerking en vrede en vei- igheid. Behalve dr Van Eekelen lehoren ook professor dr P. R. laehr van de Universiteit van .eiden en europarlementariër nr J. Penders tot de gastspre- ;ers. De buitenlandse deelne- ners aan het congres komen uit lelgië, Duitsland, Frankrijk, ipanje, Italië, Zwitserland, Psjechoslowakije, Hongarije, de ferenigde Staten, Sovjet Unie 'n Israël. De bijeenkomst duurt Irie dagen. Na hun verblijf in vliddelburg komen de jongeren foensdag bij elkaar in Hotel Des ndes in Den Haag. dat is te weinig om zelfstandig door te kunnen gaan. Wethou der W. de Zeeuw (onderwijs) maakte de ouders duidelijk dat alleen een groepsgewijze aan sluiting van de schipperskinde ren bij een 'walschool' (en welke dat is mogen de ouders nu sa men met de speciale werkgroep uitzoeken) de zekerheid biedt dat 'Den Haag' extra geld be schikbaar stelt voor een over bruggingsregeling. Die houdt in dat de drie onderwijskrachten van 'De Loopplank' dan nog minstens een jaar of drie mee zouden kunnen verhuizen naar die walschool om de schippers kinderen daar extra te begelei den. Timmer en De Zeeuw benadruk ten bij herhaling dat versnippe ring in ieder geval leidt tot ver lies van alle extra faciliteiten. Timmer: „Iedereen moet begrij pen dat wij de school echt niet dicht willen, laat dat duidelijk zijn. Maar we moeten nu met z'n allen knopen doorhakken. Doen we dat niet dan gaat op een be paald moment de deur toch dicht en hebben we helemaal niks meer." En wethouder De Zeeuw: ,,Op andere plaatsen in ons land - Dordrecht en Zwolle voorop - hebben schippersscho- len zelf al het initiatief genomen om met walscholen te praten over een mogelijk samengaan. Hier is dat tot nu niet gebeurd, maar het wordt nu toch de hoog ste tijd dat we er samen de schouders onder zetten. We zul len moeten kiezen: of aanslui ting zoeken bij een walschool of stoppen. De keuze is aan de ou ders." Probleem is dat de ouders de af gelopen jaren al bijna 50 kinde ren aanmeldden op walscholen. Gaat die versnippering door dan is het schippersonderwijs in Ter- neuzen over een paar jaar inder daad ter ziele. De Zeeuw: „Maar zover hoeft het niet te komen wanneer we gezamenlijk beslui ten een andere weg in te slaan. En hakt het ministerie straks knopen door dan moeten wij kunnen zeggen: Voila, hier is ons plan en zo willen we in de toe komst verder." De ouders kon den zich in die opzet vinden, al bleven er hier en daar wat aarze lingen. Een van de moeders: „En loopt het toch nog fout dan gaan we gewoon met onze kinderen aan de dijk zitten en geven ze zelf wel les." Reactie van directeur Timmer: „En dan kom ik er wel bij zitten." IIDDELBURG - A. M. de B. (27) vrijdag verantwoording van hun lil Oost-Souburg had al weken en oude rekening te vereffenen iet een kennis uit Baarland. De ennis was hem 500 gulden ehuldig vanwege een reparatie an een auto. Toen het geld uit leef ging De B. op 23 april van it jaar zelf naar Baarland. Hij am zijn broer, D. J. de B.(30) uit fiddelburg en een maat, de liddelburger F. de J. (23), mee. tmdat de kennis nog niet over e brug kwam, verdween het rietal uiteindelijk met de ste- eo-installatie van de Baarlan- erals onderpand. i)e broers en hun maat moesten 'OES - De ongeveer veertig so- iaal-economisch voorlichters an de NCB hoeven voortaan iel meer thuis te werken. Een organisatie van de dienst rengt hen bijeen in vier kanto on. Het dichtst bijzijnde komt i Roosendaal. r komen vier regiokantoren: oosendaal, Tilburg, Geldrop/ 'aalre en Schaijk/Grave. De nctionarissen blijven in princi- wel hun eigen werkgebied Juden. Het voordeel van de organisatie is dat de druk op individuele voorlichter ver- indert, terwijl de boer bij ziek- of afwezigheid van de voor ster toch kan worden gehol- :n. - regionalisering gaat zo snel ogelijk in, afhankelijk van het 'orhanden zijn van kantoor- imte. ibDELBURG - Het concert n de Herbie White Big Band, "daag (zaterdag) in Middel- rg ter gelegenheid van het Imfestival in Middelburg, is rplaatst van de festivaltent de Markt naar de Klovenier- elen. Het optreden begint om 00 uur. kaarten voor het concert van ody Dulfer Funky stuff zijn emaal verkocht. Dit optreden de festivaltent op de Markt Sint om 21.00 uur. or de 'dag van de PZC', een se- üe uit het filmaanbod en een "rassingsfilm, zondag van 13 24 uur in het Schuttershof- later, zijn nog enkele kaarten 'krijgbaar. daden afleggen tegenover de Middelburgse rechtbank. A. M. de B. vertelde dat zijn kennis een deuk had gereden in een auto die De B. vanwege zijn werk in ge bruik had. De B. nam de schuld op zich en de reparatie, die 500 gulden kostte, werd van zijn loon afgehouden. De kennis be loofde het bedrag terug te beta len, maar hij kwam zijn belofte niet na. A. M. de B. zei alleen naar Baar land gegaan te zijn om het geld volgens afspraak te innen. Toen er geen centen bleken te zijn, be sloot hij een onderpand uit de woning mee te nemen. De stereo bleek het meest geschikt. De kennis liet zijn spullen echter niet zomaar de deur uitgaan. Het bezoek van het drietal ging gepaard met geduw, getrek en gescheld. De drie namen uitein delijk niet alleen de afspeelap paratuur, maar ook nog wat cas settebandjes en cd's mee. De kennis diende een aanklacht in en het drietal werd in voorlopige hechtenis genomen. Dat kostte A.M. de B. en F. de J. beiden hun baan. De officier van justitie, mr S. Tempel, zei in zijn eisen tegen het drietal zoveel mogelijk uit te willen gaan van het principe 'ge lijke monniken, gelijke kappen'. D. J. de B. had echter nog zeer recent een reeks andere vernie lingen en heling van gestolen waar op zijn naam staan. Tegen hem eiste mr Tempel twee maanden gevangenisstraf mo gelijk om te zetten in honderd uur dienstverlening. F. de J. zat nog in proeftijden van veroorde lingen wegens diefstal en heling. Tegen hem eiste mr Tempel 1000 gulden boete. Tegen A. M. de B. eiste hij de lichtste straf: een boete van 900 gulden. De recht bank doet over veertien dagen uitspraak. V' De tot verdwijnen gedoemde schippersschool De Loopplank in Terneuzen, waarvoor een reddingsplan in de maak is foto Camile Schelstraete) OUDDORP - De Koninklijke Zuid-Hollandsche Maat schappij tot Redding van Schipbreukelingen (KZHMRS) neemt deze maand afscheid van mede werkers van de stations Stel lendam-Ouddorp, Cadzand- Breskens en twee leden van de wipperploeg Westkapelle. Een punt achter hun 'red dingscarrière' zetten agent D. de Jager van het station Stel- lendam-Ouddorp en machi nist G. Roon van de redding boot Zeemanspost. Van de wipperploeg Westkapelle ver trekken de heren A. Louwerse en W. Gabriëlse. In Cadzand- Breskens wordt afscheid geno men van agent P. J. I. Verhage en de heer P. Scherbeyn, op stapper-matroos bij de red dingboot van Breskens. De heer De Jager is sinds 1954 daadwerkelijk betrokken bij het werk van de reddingmaat schappij. Eerst als sub-agent en sinds 1961 als agent van Stellendam. Sinds 1972 heeft hij ook het station Ouddorp onder zijn hoede. De heer Roon werd in 1952 als eerste machinist aangesteld op de koningin Wilhelmina, waarop hij in 1951 begon als matroos opstapper. Machinist Roon heeft 474 reddingsacties vol bracht. Het bestuur van de KZHMRS neemt vrijdag 28 september afscheid van De Ja ger en Roon, tijdens een bij eenkomst in restaurant Ha venzicht in Ouddorp (aanvang 11.30 uur). Van de heren Louwerse en Ga briëlse wordt eveneens vrijdag 28 september afscheid geno men, in café Troaljewerk in Westkapelle. De bijeenkomst begint om 16.45 uur. De heer Louwerse kwam in 1961 bij de wipperploeg Westkapelle, de heer Gabriëlse in 1975. Agent Verhage van station Cadzand-Breskens neemt za terdag 29 september afscheid van de bemanning van de Tui melaar en de directie van de KZHMRS. Hij is 37 jaar aan de reddingsmaatschappij ver bonden geweest. De bijeen komst, is in het Strandhotel te Cadzand (10.40 uur). Van op stapper Scherbeyn wordt af scheid genomen in Breskens, in het Wapen van Breskens (11.50 uur). VLISSINGEN - Twee stich tingen voor bedrijfsgezond heidszorg in Zeeland staan op het punt te fuseren. De bedrij ven die zijn aangesloten bij de in Vlissingen gevestigde Stichting Gezamenlijke Be drijfsgezondheidsdienst De Schelde en de in Goes en Ter neuzen gevestigde Stichting Regionale Bedrijfsgezond heidsdienst Zeeland bepalen maandag tijdens twee leden vergaderingen of de fusie door kan gaan. Doel van de operatie, die al een jaar in voorbereiding is, is doelmatiger te werken. Wan neer de leden akkoord gaan, kan de fusie begin volgend jaar een feit zijn. De dienst blijft in de bestaande gebou wen in Goes, Vlissingen en Terneuzen gehuisvest. De gefuseerde dienst zal met tientallen aangesloten bedrij ven niet de enige, maar wel de grootste bedrijfsgezondheids dienst in het Zeeuwse zijn. Daarnaast werkt de Gemeen schappelijke Gezondheids Dienst als bedrijfsgezond heidsdienst voor de Zeeuwse gemeenten en zijn er nog enke le zelfstandige bedrijfsgezond heidsdiensten. W. Meijer, secretaris van de Stichting Gezamenlijke Be drijfsgezondheidsdienst De Schelde, maakte het nieuws over de fusie van de twee grote gezondheidsdiensten vrijdag middag bekend, tijdens de opening van het nieuwe kan toor van 'zijn' dienst aan de Vlissingse Hermesweg. De Vlissingse dienst is begon nen als eigen bedrijfsgezond heidsdienst van de Koninklij ke Maatschappij De Schelde. Medewerkers van de Stichting Gezamenlijke Bedrijfsgezondheidsdienst De Schelde in het nieu we gebouw aan de Vlissjngse Hermesweg (foto Ruben Oreel) Omdat de dienst meer en meer werk ging verrichten voor an dere bedrijven, werd er in 1983 een aparte stichting opge richt. „We bleven echter de gast van de KMS", zei Meijer. „In dit gebouw zijn we niet al len juridisch, maar ook fysiek losgekoppeld van de KMS." De opening van het gebouw werd verricht door gedepu teerde J. Ventevogel. De offi ciële handeling was er één vol gens beproefde 'Scheldewerf- traditie'. De gedeputeerde doopte het gebouw door er een fles champagne tegen kapot te gooien. De dienst was voor heen gevestigd op het terrein van de KMS aan de Van Dis- hoeckstraat. PENK Jij DAT ZE ONDER EEN NlEUlvE^ HANGT ER DENK IK VAN AF WIE. P"IETS OP EEN EENZIJDIGE MANIER DUIDELIJK MINISTER VAN LANDBOUW EKI VlöERll HET /SMOE.T IEMAND ZJJN Dl£ KAN MAKEN. IEMAND MET ZH^PMP AANZIEN HEEFT. 'S-HEERENHOEK - De Dorps raad van 's-Heerenhoek zal vooralsnog geen zitting nemen in de evaluatiecommissie Co- vra. Pas als alle mogelijkheden zijn uitgeput om de bouw van de oplag- en verwerkingsgebou wen van de Centrale Opslag en Verwerking Radioactief Afval tegen te gaan zal de dorpsraad in deze door de overheid inge stelde club zitting nemen. Dan zal de vertegenwoordiger als nog proberen een 'vinger in de pap' te houden. Dit standpunt uitte de Dorpsraad donderdag tijdens zijn eerste jaarvergade ring Het ministerie van VROM stelt een dergelijke evaluatiecommis sie in als intermediar tussen de bevolking en het bevoegd gezag. De commissie, die samengesteld moet worden uit vertegenwoor digers van plaatselijke organisa ties, moet onder de bevolking de behoefte peilen aan informatie, onrustgevoelens signaleren en klachten bundelen. In juni heeft het milieuministerie uitnodigin gen verstuurd naar onder meer de dorpsraden van Borssele, 's- Heerenhoek, Nieuwdorp, de in- wonersgroep gemeente Borsele, landbouworganisaties, vrou wenorganisaties, de Zeeuwse Milieu Federatie en vertegen woordigers van de werkgevers. Een woordvoerder van het mi nisterie verwacht dat VROM in oktober gaat proberen de eva luatiecommissie in te stellen. „Nu zijn alle reacties nog niet binnen". Is de commissie er een maal, dan kan ze bijvoorbeeld de Covra om uitleg vragen. Het mi nisterie functioneert als aan spreekpunt. „De commissie kan bijvoorbeeld concluderen dat er te weinig voorlichting is gege ven", aldus de woordvoerder. „Door de samenstelling van de commissie kunnen de behoeften onder brede lagen van de bevol king op een rij worden gezet. We gaan ervan uit dat de organisa ties hun achterban al hebben ge hoord". De woordvoerder ver wacht daarom dat de commissie vrij snel na de oprichting met uitspraken kan k;omen. Verder besprak de Dorpsraad 's-Heerenhoek de stand van za ken met betrekking tot de Vaste Oeververbinding Westerschelde en de opvang van asielzoekers. Ook kwam het dorpsplan 's-Hee- renhoek aan de orde. De dorps raad ging voorts in op de ver keersproblemen die op de smal le Molendijk ontstaan wanneer verschillende bussen er tegelij kertijd moeten rijden. MIDDELBURG - Rabbijn A. Soetendorp, van de liberaal joodse gemeente in Den Haag, is de spreker tijdens de bijeen komst maandag 15 oktober van de provinciale werkgroep Kerk en Israël in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. De bijeenkomst wordt ge houden in het kader van de soli dariteitsactie voor joden in de Sovjetunie. Soetendorp spreekt over de situatie van de Russi sche joden nu. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. MIN/STER VAN LANDBOUW EN VISSERIJ Minder zuilen Gaan vissen?? MIDDELBURG - De vrijetijds besteding van leerlingen in het voortgezet speciaal onderwijs vraagt een gerichte aanpak van de scholen. Samenwerking met niet aan het onderwijs gebon den instellingen als het sociaal kultureel werk biedt de moge lijkheid de leerlingen mee te la ten draaien in het reguliere ver enigingscircuit. Dat is de uit komst van het drie jaar durende project, dat de Middelburgse Korczakschool voor zeer moei lijk opvoedbare kinderen en de stichtingen voor sociaal kultu reel werk in Middelburg en Vlissingen deze maand hebben afgerond. Hoewel het lange tijd stil is ge weest rond het onderwijs voor rangsbeleid (ovb) Middelburg- Vlissingen, wordt er nog volop aan onderdelen van het pro gramma gewerkt. Het in 1987 op gezette project zit momenteel in de afrondingsfase. Het ministe rie van onderwijs bekijkt in hoe verre de ondersteunende activi teiten voor leerlingen in achter standssituaties kunnen worden voortgezet. Op de Korczakschool is project- TERNEUZEN - De actiegroep Red de Schelde laat vandaag, zaterdag, weer eens van zich ho ren. Bij de eerste kijkdag in de nieuwe Liefkenshoektunnel, waardoor reizigers straks via de Linkeroever langs Antwer pen richting Bergen op Zoom kunnen rijden, zal Red de Schel de de aandacht vestigen op de troep die elke dag door de rivier (boven de tunnel) stroomt. Vertegenwoordigers van Ant werpse milieugroeperingen, de afdeling Beveren van de 'groene partij' Agalev en Vrouwen voor Vrede Walcheren geven ook acte de presence. „Het is de bedoe ling dat de mensen nog eens op vreedzame wijze worden gewe zen op het feit dat het zo niet lan ger kan. We gaan nog immer door met het lozen van ongezui verd afval op de Schelde. Daar moét iets aan gebeuren", aldus de Breskense pastoor Omer Gielliet, één van de voormannen van Red de Schelde. Red de Schelde begint de eerste zaterdag van volgende maand ook met protestacties bij het 'Jo nasbeeld' van Gielliet bij Doel. Het is de bedoeling dat elke eer ste zaterdag van de maand om aandacht voor het milieu wordt gevraagd bij het beeld. leerkracht Peter de Jong van het onderwijs voorrangsgebied zeer te spreken over het met rijks middelen mogelijk gemaakte project vrijetijdsbesteding. In nauwe samenwerking met het sociaal kultureel werk werd be keken hoe er contacten konden worden gelegd met verenigingen en clubs buiten de school. In de praktijk bleek dat een groot aan tal leerlingen van de school moeite had in verenigingsver band te functioneren. Tijdens een eerste kennismakingsronde met vertegenwoordigers van clubs werden er demonstraties op de school verzorgd. Toneel, fotografie, muziek, scouting ta feltennis en judo werden als mo gelijke activiteiten aangeboden. Vervolgens bezochten de leerlin gen de verenigingen, zodat ze de sfeer van het clubwezen konden proeven. Peter de Jong is ervan overtuigd dat de begeleide kennismaking een aantal leerlingen over de drempel van het verenigingsle ven heeft geholpen. Bovendien is nu bij de betrokken clubs be reidheid aanwezig om de leerlin gen, die niet altijd even gemak kelijk zijn in de omgang, net dat beetje extra aandacht te geven dat hen in het clubverband houdt. De Korczakschool wil het pro ject een vervolg geven met een vaste hobbymiddag. Probleem is dat er buiten het kader van het onderwijs voorrangsgebied geen geld is om voor die middagen leerkrachten vrij te maken. De hoop is nu gevestigd op vrijwilli gers, die willen helpen bij de be geleiding of anderszins in staat zijn een helpende hand te bie den. De Jong: „We hebben als school natuurlijk altijd al gelet op de vrijetijdsbesteding van de leerlingen. Door het project we ten we nu dat een gerichte aan pak hen ook buiten de school tot steun kan zijn. Die lijn willen we zoveel mogelijk vasthouden." GOES - De afdeling Zeeland van de Confessionelen in de Her vormde Kerk houdt woensdag een bijeenkomst in de Ooster- kerk in Goes. Spreker is ds J. D. Wuister uit Schiedam met als thema: 'Een nieuw licht op het nieuwe testament vanuit Joodse feesten en gebruiken'. Na de pauze volgt een bestuursverkie zing en neemt voorzitter ds C. L. de Rooij uit Terneuzen afscheid. De bijeenkomst begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 15