Kinderen overleden na drinken giftige paracetamolsiroop Veiligheidsraad stemt in met luchtembargo als nieuw wapen Meeste kaartjes NS per 1 januari duurder "Al het nieuws van hier tot Tokyo." JA \CDA verbolgen over opzeggen vertrouwen door coalitiepartner Negenjarige maakt beste ontwerp brug bij Kampen het adres voor uw tuinkassen In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Wisselvallig '~sr HkH M |233e jaargang no. 222 iDonderdag 20 september 1990 Verbolgen Coalitie Verdedigbaar dossier Autodiefstal Gur Mariner Seaswift Europa Cup imnn Dales maakt foutje van drie miljoen Heerma meest waarschijnlijke opvolger Braks Grote twijfels aan doelmatigheid Onderschepping PZC Wisselend bewolkt en een enkele bui. In de avond vanuit het westen regen. Maximum temperatuur rond 15 gra den. Meest krachtige westenwind. /motorenrevisie/ /machinefabriek/ tuinmachines /jWFRISOSTR 31. KRABBENDIJKE 01134-1255 A. PLESMANWEGt"GOES 01100-32288 7 m y. m ■■■HM Braks weg onder druk PvdA BEN HAAG (GFD) - CDA-mi- nister Gerrit Braks (57, land bouw en visserij) is afgetreden. De bewindsman is tot deze stap kekomen nadat de PvdA-fractie gistermiddag besloot het ver- Itrouwen in de minister op te peggen. Minister De Vries (so- zaken) zal tijdelijk de por tefeuille van Braks beheren. Het CDA heeft woedend gerea geerd op de stap van coalitiege- PAGINA 4 Braks wist dat hij moest gaan Landbouw en visserij betreuren aftreden PAGINA 13 Zeeuwse organisaties vinden vertrek minister Braks jammer noot PvdA. „Wij zijn buitenge woon verontwaardigd", aldus CDA-fractieleider Brinkman. „Dit heeft een deuk in de coalitie gebracht". PvdA-fractieleider Wöltgens maakte gisteren na een vijf uur durend fractieberaad het besluit van de sociaal-democraten be kend. Wöltgens heeft Braks twee maal telefonisch en een keer schriftelijk van het besluit van de fractie op de hoogte ge steld. Wöltgens liet Braks weten dat de PvdA een motie van wan trouwen wilde indienen in het kamerdebat, dat aanvankelijk vandaag over de affaire zou wor den gehouden. Braks reageerde gisteren uiterst verbolgen op het besluit van de PvdA. De ex-minister hield staande de Kamer adequaat en naar beste weten te hebben KAMPEN (ANP) - De negen-jari ge Daniël Martens uit Kampen heeft de prijsvraag gewonnen, die de gemeente had uitgeschre ven voor een nieuwe brug over de IJssel. De jury heeft hem dat woensdag meegedeeld. De teke ning van Daniël is gekozen uit 90 inzendingen. De waardering van de jury geldt voor de originaliteit, esthetische kwaliteit en uitvoerbaarheid van het ontwerp dat de jeugdige Kampernaar heeft gemaakt. Da niël tekende een stalen brug die volgens het jury-rapport vanwe ge de stalen balken een kloeke indruk maakt en getuigt van vormvastheid. Daniël gaf de brug de kleuren van Kampen: blauw en wit. Hij is een techni cus in de dop, vindt de jury. Het is overigens zeer de vraag of het ontwerp van Daniël wordt uitgevoerd, want - omdat het al gemene niveau van de inzendin gen tegen is gevallen - wil de ge meente Kampen opnieuw een prijsvraag uitschrijven. Er wordt verwacht dat daaraan ook talentvolle ontwerpers van bui ten de IJsselstad meedoen. geïnformeerd en het visserijbe leid naar beste kunnen te heb ben gevoerd. Braks verklaarde dat PvdA-mi- nister van financiën Kok het niet eens is met het besluit van de PvdA-fractie in de Kamer. Op de vraag of hij de indruk had dat een verschil van mening bestaat tussen Kok en de fractie zei Braks: „Dat moet ik constate ren, ja". De PvdA-leider in het kabinet had zich op Prinsjesdag nog po sitief uitgelaten over de toe komst van de minister van land bouw en visserij. Braks had ook van de PvdA-woordvoerder in het visserij-dossier, Van Zijl, her haaldelijk, „direct en indirect" begrepen dat de PvdA „niet uit was op mijn politieke bestaan als minister". Braks zei gisteren zich „niet te kunnen voorstellen dat dit geen consequenties heeft voor de coa litie". De opstelling van de PvdA „getuigt van wantrouwen jegens ondergetekende", aldus Braks. Het was hem al opgevallen dat er „enige onrust was in de PvdA-gelederen met het oog op de komende Statenverkiezin gen". Die verkiezingen vinden over ongeveer een half jaar plaats en Braks Suggereerde dat de PvdA probeert om de de slechte resultaten van de partij in de opinie-peilingen goed te maken. „Enige nervositeit bin DEN HAAG - Gerrit Braks vorige week samen met partijgenoot Huub Eversdijk, (voorzitter van de vaste kamercommissie voor visserij) voor de hoorzitting over de visserij-affaire. Braks trok gister avond zijn conclusie uit het uitblijven van steun voor zijn beleid van PvdA-zijde en trad af als minister voor landbouw en visserij (foto Paul VreekerlANP) nen de PvdA kan ik mij best voorstellen", zei Braks. De ex-bewindsman was „uiter mate verbaasd" toen hij PvdA- fractieleider Wöltgens in Voorst (Gelderland) aan de lijn kreeg. Braks bracht er een werkbezoek, maar had tevoren wel laten we ten de uitslag van het PvdA- fractieberaad zo snel mogelijk te willen vernemen. „Ik meende recht te hebben op het debat van donderdag", stel de Braks, eenvoudig omdat hoor en wederhoor moest worden toe gepast. „De voorganger van de huidige fractieleider van de PvdA (Braks doelt hier op Kok, red.) heeft het principe van hoor en wederhoor in het verleden wel eens onder woorden gebracht". Maar de huidige PvdA-fractie leider Wöltgens bood Braks die kans niet. Met de mededeling dat de PvdA, indien noodzake lijk, een motie van wantrouwen zou indienen, was alle hoop ver vlogen. Daarom wenste Braks gisteren de eer aan zichzelf te houden: „Ik laat mij niet weg sturen". „Onder de Nederlandse politie ke verhoudingen van dit mo ment kon ik niets anders doen dan Hare Majesteit de Koningin verzoeken mij ontslag te willen verlenen". Rond negen uur gis teravond had Beatrix daarin be willigd, zo heeft Braks ■begrepen. De ex-minister houdt staande dat zijn beleid adequaat was en dat hij naar beste weten de Ka mer heeft geïnformeerd. „Dit dossier is zeer verdedigbaar. Ik heb nog overwogen een kans te wagen", zei Braks over het aan vankelijk voorziene debat in de (Slot zie pagina 4 kolom 7) WÊÊÊ De organisaties die zich bezig houden met het oplossen van au todiefstallen werken teveel langs elkaar heen. De verschil lende bevoegdheden werken el kaar soms zelfs tegen, waardoor het oplossen van dief stallen uiterst moei- C zaam gaat. 3 In de Vlissingse haven is een begin gemaakt met het lossen van het vorige week aan de ketting gelegde vrachtschip Gur Mariner, dat met machine onderdelen, chemicaliën en rupsvoertuigen op iveg was naar Irak. De lading wordt nauwkeurig on- O derzocht. I O ■■■M Mr Pieter van Vollenhoven maakte gisteren op de Wester- schelde een demonstratievaart mee van de Seaswift 23, het pro totype van de door de Koninklij ke Maatschappij De Schelde ontwikkelde serie surface-effect- schepen, waarmee dit bedrijf de markt op- C gaat. I 3 Vitesse kan terugzien op een goed debuut in de UEFA Cup. Het Noordierse Derry City kon de Arnhemmers amper partij bieden. André Loef- fen scoorde de enige treffer: 1-0. FC Twente kon tegen Bayern Leverkusen geen vuist maken en mocht blij zijn dat de Duitsers slechts één keer scoor den. Ulf Kirsten passeerde met een lob de uit zijn doel gekomen Hans de Ko- O ning. £m I 4 wam DEN HAAG (DPA/Reuter) - Een farmaceutisch bedrijf in Neder land heeft giftig (di-)ethy- leenglycol in vaten met een fout label verkocht aan Nigeria. De stof is door die verkeerde aan duiding als onschuldig middel Minister Dales DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft zich deze begroting iets te rijk ge rekend. Op de begroting van Binnenlandse Za ken is ten onrechte een bezuiniging van drie miljoen gulden op de Kamer geno- Tweede teerd. Dat blijkt een foutje van de bewindsvrouw op dat departement, minister Dales. Premier Lubbers heeft immers vorig jaar afgesproken dat niet meer wordt gesneden op de begroting van de Tweede Kamer, als die haar eigen begroting na overleg met het kabinet heeft goed gekeurd. Dat heeft Dales gisteren medegedeeld aan ka mervoorzitter Deetman. Zij bleek niet op de hoog te van de extra bezuini ging, ook al had zij alle stukken ondertekend. verwerkt in een medicijn, waar door sinds april zeker 109 kinde ren zijn gestorven. De Nige- riaanse minister van volksge zondheid, Olikoye Ransome Ku- ti, heeft dat Woensdag bekend gemaakt. Niet bekend is om welk Neder lands bedrijf het gaat en hoe de vergissing tot stand kwam. De slachtoffers varieerden in leef tijd van zes maanden tot zes jaar. Zestien kinderen verblijven nog in ziekenhuizen. De betrokken paracetamolsi roop was vervaardigd door twee staatsbedrijven in Nigeria. Een van de grondstoffen kwam uit Nederland. In de betrokken va ten moest propyleen glycol zit ten. De labels gaven dat ook aan, maar de vaten bevatten in werkelijkheid ethyleenglycol. Paracetamol wordt veel aan kin deren gegeven bij hoofdpijn, koorts etcetera. Door de ethy leenglycol kregen de betrokken kinderen nu ernstige aandoenin gen aan de nieren. De Nigeriaanse minister heeft de artsen en ziekenhuizen in zijn land aangeraden geen Paraceta- mol-tabletten of -siroop meer voor te schrijven zolang het on derzoek in deze zaak niet is afge rond. Een woordvoerder van Nefarma, de farmaceutische industrie in Nederland, zei gisteravond ook na een rondje bellen geen naam te horen te hebben gekregen van een bedrijf in ons land dat de ge noemde grondstof vervaardigt." DEN HAAG (GPD) - Binnen het CDA wordt staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) ge zien als de meest waarschijnlij ke opvolger van Braks. In dat geval zou het CDA-kamerlid Wolters, nu vice-fractieleider, de post van Heerma overnemen. De koningin heeft Braks „op de meest eervolle wijze" ontslag verleend „onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige dien sten door hem aan haar en het koninkrijk bewezen". Ir. G. J. M. Braks werd op 5 maart 1980 mi nister van landbouw. Hij bleef dat tot 11 september 1981. Hij werd opnieuw bewindsman op 4 november 1982 om dat tot gister avond te blijven. Van onze correspondent) BRUSSEL - De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken James Baker zei vorige week voor de Senaat niet te ge loven dat het VN-handelsam- bargo tegen Irak op enige schaal van betekenis wordt ont doken via de lucht. Toch gingen de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad woensdag ak koord met een luchtembargo als nieuw wapen in de strijd te gen Saddam Husayn. Tot nog toe is sprake van gemid deld een a twee vrachtvliegtui gen per dag die naar Baghdad vliegen. Wat die kunnen aanvoe ren, is natuurlijk maar een drup pel op een gloeiende plaat. Het is dan ook de vraag of blokkade van het vliegverkeer naar Irak wel een zinvol drukmiddel op Husayn is. Waarschijnlijk merkt hij het nauwelijks. Bovendien is een luchtblokkade lang niet zo makkelijk uitvoer baar als het verhinderen dat goederen over zee Irak bereiken. Dat maakt de taak voor de Ne derlandse F-16-piloten, die straks naar Turkije vertrekken, er niet gemakkelijker op. Van het neerschieten van bur gervliegtuigen, want daar gaat het om, kan natuurlijk geen sprake zijn. Het Westen kan zich geen situatie veroorloven als in 1984, toen de Sovjet-luchtmacht een Koreaans passagiersvlieg tuig dat boven Sovjet-luchtruim was gekomen, neerschoot waar bij meer dan 250 mensen om kwamen. Zodra een vliegtuig is gesigna leerd dat naar Irak koerst, zullen onmiddellijk enkele F-16-straal- jagers bewapend met Side winder-raketten opstijgen. Zodra het vliegtuig is ingehaald, gaat een van de jagers vlak voor het toestel vliegen en 'wiebelt' met de vleugels. Dat is een internationaal be kend sein dat het vliegtuig de ja ger moet volgen naar een nabij gelegen vliegveld. Als de piloot weigert, kunnen de jagers hem het rechtdoor vliegen moeilijk maken door zeer dicht rond hem te gaan vliegen en hem zo te dwingen een andere koers in te slaan. Maar dat is een gevaarlij ke manoeuvre. In het uiterste geval kunnen de gevechtsvliegers eerst een waar schuwingsschot voor de neus van het toestel afvuren met hun 20-mm kanonnen. Als ook dat geen effect heeft, kan een Side winder worden afgevuurd om het vliegtuig neer te halen. Maar zo'n besluit zal de piloot nooit op eigen houtje mogen nemen. Het ligt dan ook voor de hand dat men een vliegtuig dat de blokkade doorbreekt, gewoon zijn gang laat gaan. De gevecht spiloten zullen de registratie nummers van het toestel door- UTRECHT (ANP) - De tarieven van de Nederlandse Spoorwe gen gaan per 1 januari 1991 met gemiddeld 3,5 procent omhoog. Dat blijkt uit een mededeling, gisteren, van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Tot nu toe was het gebruikelijk dat ta riefsverhogingen per 1 april werden doorgevoerd. Een uitzondering is gemaakt voor de NS Jaarkaart, de Jaar- trajectkaart (die nog dit jaar wordt ingevoerd) en de Korting kaart. De tarieven van die kaar ten gaan „om technische rede nen" op 1 april omhoog. De Spoorwegen willen de kor tingkaart, die 40 procent korting geeft op losse kaartjes en abon nementen, niet in één keer af schaffen. Huidige klanten kun nen hun kaart wel verlengen, volgend jaar worden geen nieu we kaarten meer uitgegeven. De vereniging van Reizigers in het Openbaar Vervoer (Rover) vreest dat de tariefverhoging voor de trein per 1 januari 1991 zal leiden tot reizigersverlies. Dit heeft een woordvoerder van de vereniging woensdagavond meegedeeld. Rover baseert de vrees op de on gelijke verdeling van de prijsstij gingen. Daardoor worden niet alle reizigers met de verhoging van 3,5 procent geconfronteerd. Het treinkaartje wordt voor sommigen meer dan 10 procent duurder. „Het zijn bij voorbeeld weer de gezinnen die tot de ge dupeerde reizigers behoren, net als in voorgaande jaren toen eerst de gezinskaart en later de dalurenkaart werd afgeschaft." Rover meent dat de minister en NS de reizigers in de spitsuren de trein uitjagen door de afschaf fing van de kortingkaart. De ver eniging zal bij de minister pro testeren tegen de tariefsverho ging en de NS vragen om ophel dering over mogelijk reizigers- verlies. (Advertentie) Een F-15 Eagle van de Amerikaanse luchtmacht stijgt op van de basis Bitburg in West-Duitsland om naar Saudi-Arabie te vliegen. In totaal vlogen gisteren zes F-15's naar de Golf, waaronder drie van de luchtmachtbasis Soesterberg (foto Fritz Reiss/AP) geven, zodat maatregelen geno men kunnen worden tegen het land waar het thuishoort of waar het toestel is vertrokken. In een luchtblokkade zit name lijk ook een preventief element. Landen die het VN-embargo steunen, hebben immers de plicht om het vertrek van vlieg tuigen naar Irak te voorkomen en de lading ervan desnoods in beslag te nemen. Landen die dat nalaten, maken zich mede schul dig aan ontduiking van het em bargo. Op Schiphol worden la dingen met bestemming Mid den-Oosten grondig gecontro leerd. Een probleem is natuur lijk dat een piloot voor zijn ver trek een heel andere bestem ming kan opgeven. Irak heeft gisteren aangekon digd beslag te leggen op de bezit tingen en tegoeden van regerin gen, instellingen en bedrijven van landen die dezelfde maatre gel tegen Irak hebben genomen na de invasie van Kuwayt. In uw regionale dagblad staat niet alleen wal er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. F.n dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anton Gccsink Naam: Adres: Ik wil de PZC j 4 weken lang j voor 12,50 PC Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1