Lü PZCstaat "Al het nieuws van hier tot Tokyo'' EG-landen verscherpen maatregelen tegen Irak SPERZIEBONEN EN GEHAKT Romeinen weer in Nederland 4.25 ISlzl Adres: Walesa kandidaat voor presidentsambt Nederland wil aanwezigheid in Golf uitbreiden Aquino wil vertrek van VS-troepen wm COMBI BACK In je wat je persoonlijk raakt. isserijminister overweegt veilplicht voor betere controle wtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊiaÊÊÊ Af en toe zon >33e jaargang no. 220 jinsdag 18 september 1990 H B H k, VOOR DE BESTE FOTO-AFWERKING: GRATIS NIEUWE FILM! Olieprijzen hoogste sinds acht jaar PZC Steun Asielzoekers -Ike dinsdag en woensdag lebben we groente en vlees n de aanbieding. Sperziebonen, 500 gram Sehakthalf-om-half, dlo 10:49 7.49 500 g ©@©©0r75" Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Zwerfvuil Peter Post en HAAG (GPD) - Minister raks (landbouw) ontkent met lem dat hij de Tweede Kamer egevens over illegaal gevan- en vis heeft verzwegen. „Ik heb Kamer naar beste weten, ge-1 etailleerd, adequaat en bij oortduring gerapporteerd", Idus de bewindsman gister- vond. Wei erkent Braks dat hij de Kamer mogelijk de indruk eeft gewekt alsof er in de visse- ijwereld helemaal niets aan de and was. „Taalkundig ben ik iet altijd 100 procent zuiver", ldus Braks gisteravond in de lamer. Boterzacht Cijfers Duingras Opklaringen en overwegend droog. Uiddagtemperatuur rond 18 graden. Wind zuidwest tot west toenemend tot krachtig of hard. f kl VLISSINGEN - MIDDELBURG - GOES Bij inlevering van uw volle kleurenrolletje voor ontwik kelen en afdrukken een: (alleen de goede foto's betaalt u) WM NEW YORK/LONDEN (RTR/KRF) - De prijzen van ruwe olie zijn maan dag op de internationale markten fors gestegen tot het hoogste niveau sinds november 1982 en zijn nu ongeveer twee maal zo hoog als begin augustus. Handelaren schrijven dat toe aan be zorgdheid over vermin dering van het aanbod en de stijging van de spanning in de Golf-cri- sis. In New York steeg de no tering van olie van de soort West Texas Inter mediate voor levering in oktober tot 33,55 dollar per vat (159 liter). In Lon den was de notering van Brent-olie uit de Noord zee voor levering in no vember eerder op de dag gestegen van 30,70 tot 31,95 dollar per vat. afdeling abonnementen B£U£N GAAT SNUUR Antwoordnummer 123 MIStA - StMK 4380 VB Vlissingen VU89 SVdL Advertentie IVARSCHAU (AP) - Voorzitter Lech Walesa van de Poolse vak beweging Solidariteit heeft fcich maandag officieel kandi daat gesteld voor de presidents- /erkiezingen, die mogelijk dit ïajaar en op zijn laatst volgend oorjaar worden gehouden. Valesa zei met zijn kandidatuur :en belofte in te lossen die hij in augustus 1980 bij de oprichting ran zijn vrije vakbondsorganisa tie zou hebben gedaan. Het afge lopen jaar heeft hij met nadruk aten weten dat zijn persoonlijke gmbitie om president te worden ook in het belang van Polen is. „Het is geen wens, maar een noodzaak dat ik president word," zei hij in juni. De afgelopen maanden is ver deeldheid ontstaan tussen Wale sa en de door hem zelf aangewe zen premier Tadeusz Mazowiec ki en diens regering aan de ande re kant. Walesa vindt dat Mazo- wiecki teveel topfiguren van het vroegere communistische be wind op hun post laat zitten en zich met zijn beleid steeds meer van de Poolse arbeiders ver vreemdt. De onenigheid heefts geleid tot het ontstaan van twee politieke groeperingen binnen de vakbe weging. De Centrum-Alliantie, die steunt op de gewone arbei der, staat achter de politieke as piraties van Walesa. De andere partij, ROAD, komt voort uit groepen van intellectuelen en hervormingsgezinde politici en acht Mazowiecki een veel betere keus voor het presidentsambt. Mazowiecki heeft overigens tot dusver in het midden gelaten of hij zich als presidentskandidaat zal melden. Walesa voorspelde vorige week dat hij zou winnen en dat Mazo wiecki ongeveer 35 procent van de stemmen zou krijgen. Van onze corresponent BRUSSEL - De EG-landen zul len de maatregelen tegen Irak verscherpen. Op een vergade ring in Brussel besloten de mi nisters van buitenlandse zaken gisteren dat alle Iraakse mili taire attachés en hun personeel bij de ambassades in de EG-lan den worden uitgewezen. Boven dien wordt de bewegingsvrij heid van de andere Iraakse di plomaten beperkt. Ook werd besloten tot verscherping van het handelsembargo. Landen die het embargo ontduiken moeten worden gestraft en ook wordt een lucht-embargo over wogen. De EG reageert fel op het optre den, afgelopen weekeinde, van Irak tegen de ambassades van Frankrijk, Nederland en België, waarbij de gebouwen werden binnengevallen en drie Franse diplomaten zijn opgepakt. Van den Broek sprak over „een onge hoorde inbreuk op de diploma tieke onschendbaarheid en een verwerpelijke intimidatiepoli- tiek". De Iraakse ambassadeur in Den Haag, die maandag op het mi nisterie van buitenlandse zaken werd ontboden, kreeg te horen dat hij en de vijf andere diploma ten en tien niet-diplomatieke medewerkers niet meer vrij door Nederland mogen reizen. Zij mo gen zonder toestemming niet verder dan 15 kilometer van Den Haag komen, met uitzondering van Schiphol. Aan de Iraakse ambassade in Den Haag is geen militair attaché verbonden. Volgens Van den Broek is de re gering bereid om de Nederlan ders die hun huis en haard in Ku- wayt hebben moeten achterla ten, financieel te helpen als dat nodig is. Maar hij wees erop dat veel van hen verzekerd zijn en dat ook hun bedrijven hierin een taak hebben. De twaalf ministers konden het maandag nog niet eens worden over de hoogte en de verdeling van de hulp die de EG wil geven aan Egypte, Turkije en Jorda nië, de landen die het meest te lijden hebben van het handels embargo van de VN tegen Irak en die ook honderdduizenden vluchtelingen moeten opvan gen. Tien dagen geleden besloten de ministers in Rome om in princi pe 3,5 miljard gulden uit te trek ken, maar dat bedrag is nog niet zeker. Op voorstel van Van den Slot zie pagina 3 kolom 7) MANILA (AP) - De Filipijnse president Corazon Aquino heeft maandag gezegd dat het tijd wordt te praten over een „orde lijke terugtrekking" van de Amerikaanse strijdkrachten uit haar land. Zij zei dit aan de vooravond van een nieuwe ron de van besprekingen over de toekomst van de Amerikaanse bases in de Filipijnen. De huidige overeenkomst loopt in september 1991 af. Onder de Filipijnse bevolking groeit het verzet tegen de bases. Het is voor het eerst dat Aquino in het openbaar te kennen geeft dat wat haar betreft de Amerikaan se bases stapsgewijs moeten worden ontruimd. Kranten in Manila hebben ge meld dat de Filipijnse onderhan delaars zullen voorstellen dat de Amerikanen nog tien jaar over de vlootbasis Subic Bay mogen beschikken, als de luchtmacht basis Clark en de andere instal laties meteen worden opge doekt. Advertentie ALPHEN A/D RIJN - In vol ornaat trekken sinds gisteren weer Romeinse legionairs door Nederland. De groep leidt, in het kader van een groot onderzoek van de Duitser dr. Marcus Junkelman, precies hetzelfde leven als de oorspronkelijke soldaten van het Romeinse rijk. Junkelman maakt bij zijn onderzoek naar het Romeinse leger steeds vaker gebruik van reconstructies. De groep reist deze week van Katwijk naar Nijmegen (foto ANP) Negen gemeenten in Nederland hebben gistermorgen te horen gekregen dat ze een asiel zoekerscentrum binnen hun grenzen krijgen. De nood bij de opvang is zo hoog gestegen dat het ministerie besloot de ge bruikelijke voorlichting achter wege te laten. De eerste bewo ners van de centra kwamen gisteravond O al aan. w WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊIÊÊÊ In Westerschouwen is een actie aan de gang. die de gemeente moet verlossen van het 'zwerf vuil'. Net buiten de gemeente grenzen blijft de weg gegooide rommel ech ter liggen. Jean-Paul van Poppel rijdt volgend jaar niet meer in de ploeg-Post. Het twee-jarige contract dat Van Poppel eerder had aangeboden gekregen, werd ingetrokken. Ook de karakters van Post en Rooks lij ken te botsen. Post: „Rooks zoekt bij een ander een excuus voor zijn eigen falen". I In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dal is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uil uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! W1 M Naam: PC Plaats: Tel.: Ik wil de PZC 4 weken lang ((J kunt deze bon zonder voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). Braks ontkent verzwijgen cijfers le bewindsman overweegt de vissers te verplichten alle aange voerde vis via de veiling te ver handelen. Deze 'veilplicht' ver gemakkelijkt de controle. Daar naast wil Braks laten onderzoe ken of de sanering van de vis sersvloot niet een verplichtend karakter moet krijgen. Verder studeert hij op onteigening van het overschot aan visserssche pen. Daarnaast zal hij in Brussel het systeem van vangstquote ring ter discussie stellen. In een bijna drie uur durende speech verdedigde Braks gister avond zijn optreden in een ka merdebat van februari dit jaar. Ondanks herhaald aandringen van de Kamer besloot de be windsman in dat debat geen melding te maken van vermoe dens in het visserijbedrijf dat de vangstquota fors werden over schreden. Toen hij de Kamer in februari meldde „geen aanwijzingen" te hebben dat de overschrijdingen 30 tot 60 procent bedroegen, had de minister, zo gaf hij gisteren toe, misschien beter kunnen zeg gen over „geen harde aanwijzin gen" te beschikken. „Dat is de enige concessie die ik wil doen", aldus Braks. „Die percentages zijn boter zacht. Ik heb geen behoefte mee te doen aan speculaties", aldus Braks, die ook gisteravond wei gerde percentages te bevestigen of te ontkennen. „Illegale cir cuits zijn per definitie qua om vang onbekend", aldus Braks. De bewindsman werd volop ge steund door zijn eigen partij, het CDA. „Braks heeft de Kamer al tijd „zeer openhartig geïnfor meerd over de vangstoverschrij dingen", benadrukte het CDA- kamerlid Nijland gisteren. PvdA-woordvoerder Van Zijl vindt dat de informatie aan de Kamer „in meer of mindere ma te te rooskleurig is geweest". In antwoord op Van Zijl zei Braks dat hij zich „in de aanloopfase positief heeft uitgelaten" over de controle. „Maar ik heb geenszins willen ontkennen dat er vang stoverschrijdingen plaatsvin den". VVD'er Te Veldhuis vindt het „onbegrijpelijk" dat Braks infor matie van het visserijbedrijfsle ven „bewust" aan de Kamer heeft onthouden. „Dat hoort niet", aldus Te Veldhuis. PvdA en VVD vonden het uiterst merkwaardig dat Braks en zijn ambtenaren de cijfers over ille gale vis uit de visserij-wereld 'boterzacht' noemden, maar wel met een „mitrailleurvuur aan maatregelen" reageerden. „De signalen uit de visserijwereld zijn zeer ernstig genomen", be klemtoonde Braks. De VVD, D66 en Groen Links probeerden het debat met Braks tot nader order uit te stellen. De ze fracties waren verbolgen dat minister Braks de Tweede Ka mer luttele uren voor aanvang van het debat had overvallen met nieuwe cijfers over de vang stoverschrijdingen. De aller nieuwste berekeningen van het Landbouw Economisch Insti- Advertentie Paarden, pony's en koeien wor den in de duinen bij Oostkapelle ingezet in de strijd tegen het duingras, dat als gevolg van luchtvervuiling welig tiert en de oorspronkelijke duinbegroeiing heeft verdrongen. Een nieuwe kans voor de U natuur. w (Van onze correspondent BRUSSEL - De regering is van plan de Nederlandse militai re aanwezigheid in het Golfgebied uit te breiden. Aard en omvang van de extra bijdrage zijn nog onbekend. Die wor den waarschijnlijk vanavond bekendgemaakt tijdens een spoedberaad van de ministers van defensie en buitenlandse zaken van de Westeuropese Unie (WEU) in Parijs. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zei maandag in Brussel, na EG-beraad over de Golfcrisis, „vurig te hopen dan toezeggingen te kunnen doen". Maandagavond sprak hij hierover in Den Haag met premier Lubbers en minister van defensie Ter Beek. Ook de meeste andere WEU-landen zullen nieuwe militaire maatregelen aankondigen. Bij het beraad in Den Haag lag een lijst met zes a zeven moge lijkheden voor militaire bijstand op tafel. Dat ging van de inzet van met Stinger-raketten (tegen vliegtuigen) uitgeruste mariniers tot het sturen van schepen of vliegtuigen voor het vervoer van militairen en materieel in het Golfgebied. tuut (LEI) wijzen uit dat het vangstoverschot niet tussen de 30 en 80 procent ligt maar slechts 1 procent bedraagt. De kabeljauwvangst zou zelfs 13 procent onder het quotum lig gen. Minister Braks (m) pakt tijdens de schorsing van de vergadering van de vaste kamercommissie voor visserij zijn spullen, terwijl voorzitter Eversdijk (r) en minister Hirsch Ballin van Justitie nog even napraten (foto Ed Oudenaerden/ANP Nijland (CDA) legde de bereke ningen naast zich neer, maar de PvdA vond de nieuwe cijfers „schokkend". Als de nieuwe cij fers kloppen, waar heeft de Tweede Kamer dan al die jaren over gedebatteerd, vroeg het PvdA-Kamerlid zich af. Een ka mermeerderheid vond dat het debat doorgang moest vinden. De jongste cijfers van het LEI werden door Braks niet erg se rieus genomen. „Er valt niet te ramen wat de visvangst in '89 is geweest", concludeerde de be windsman. Het LEI stelt de cijfers niet sa men per afzonderlijke vissoort, maar voegt diverse soorten sa men. Volgens Braks is dat niet juist. „Stel dat het scholquotum van 94.500 ton voor 90 procent wordt volgevist. Dan resteert (Slot zie pagina 3 kolom 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1