uur \erschoore Irak eenstemmig veroordeeld NV-bond mikt op 1 tot 5 procent neer loonruimte Moskovieten masaal straat op voor economische hervorming Nieuwe turbines voor Witte de With Nederlanders willen uit Kuwayt vertrekken Ruim 40 procent voor aftreden van Braks "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." Frankrijk wil luchtblokkade Kuwayti's stromen door open grenspost BEDRIJFS- In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. 076-250666 later meer bewolking 233e jaargang no. 219 Maandag 17 september 1990 KODAK EXPRESS OUAUTY CONTROL itraffen Plunderingen Uzeren Vuist Peren Feyenoord Pennings opleidingen HOGESCHOOL WEST BRABANT Opleiden is ons vak Vierdaagse Kosto bestudeert generaal pardon voor asielzoekers Nieuwe Bugatti Meer subsidies voor bevorderen fietsgebruik Radicalen 4 weken voor één tientje en één riks! PZC ■■■Mi Redelijk zonnig maar in de namiddag toenemende bewolking, maar daar valt geen regen uit. Matige zuidweste lijke ivind. Temperatuur 18 graden. KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULSTZIEfVKZEE i MG93 Druk op Irak neemt verder toe (Van onze correspondent WASHINGTON - De Veilig- eidsraad zal deze week praten ver verdere verscherping van e economische blokkade van rak. Dit als reactie op de Iraak- e inval in diverse ambassade- ebouwen in Kuwayt. De 15 le en tellende Veiligheidsraad eroordeelde zondagmorgen naniem de Iraakse inval van e diplomatieke missies. De iaad was bijeengekomen op erzoek van Frankrijk, dat woe- end is over de schending van aar ambassade. Irak ontkent et binnendringen van ambas- ades en dienstwoningen. )e Fransen willen dat de Veilig- eidsraad deze week besluit tot en luchtblokkade van. Irak. 'ormeel is luchtvrachtvervoer an en naar Irak ook nu al niet Degestaan, maar landen als Ye- len en Noord-Korea onderhou- en nog diensten op Irak. ;en luchtblokkade is niet zon- er risico's. Als vliegtuigen niet ouden reageren op de somme- ing bij te draaien en te landen, ouden de onderscheppende liegers geen andere keus heb- en dan het toestel neer te schie- en. Dat zal worden uitgelegd als en 'daad van oorlog'. Boven- ien zouden Iran en Jordanië, eide buurlanden van Irak, moe- ;n meedoen. Dat is lang niet zé ér. Het is evenmin zeker dat de ovjetunie en China voelen voor en dreigende militaire escala- 1e. ;en tweede voorstel waarmee 'rankrijk de economische boy- ot van Irak wil verscherpen, is et straffen van landen die zich iet houden aan de blokkade, 'resident Mitterrand maakte aterdag bekend dat Frankrijk og eens 4000 militairen met tanks, vliegtuigen en helicop ters naar het Golf-gebied zal stu ren. Daar zijn al 9000 Franse sol daten. Egypte voegt nog eens 15.000 man toe aan haar contin gent van 5000 in Saudi-Arabië. De Franse regering heeft enige tientallen Iraakse diplomaten en militairen de opdracht gege ven het land te verlaten. De uit te wijzen Irakezen zijn met bus sen van over het hele land naar Parijs gebracht. De achterblij vende Iraakse diplomaten mo gen Parijs niet verlaten. In Ro me heeft de complete staf van de Iraakse militaire attaché op dracht gekregen het land binnen tien dagen te verlaten. Iraakse diplomaten mogen vanaf nu niet verder dan 30 km buiten Rome komen. De EG-ministers van buitenlandse zaken komen van daag in Brussel bijeen. Iraakse soldaten hebben 12 in Kuwayt ondergedoken West- duitse werknemers van Siemens gearresteerd en afgevoerd naar ■HBBOMMU ■UOBHOBHUBH NEW YORK (RTR/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties stemde zondagmorgen unaniem voor resolutie 667 die de Iraakse schending van diplomatieke gebouwen in het bezette Kuwayt en de ontvoering van buitenlanders veroordeelt. De V-Raad eist in de resolutie van Baghdad de onmiddellijke vrijlating van alle buitenlanders die momenteel worden vast gehouden in Kuwayt en Irak. De Raad vergadert binnenkort opnieuw over maatregelen die krachtens het VN-Handvest kun nen worden genomen (foto Malcolm Clarke!AP) een onbekende plaats. Daarmee komt het totaal aan gegijzelde Westduitsers in Irak op 43. De actie volgde kort nadat de West- duitse regering de bezoekende Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Baker een mil jard mark aan materiële steun aan operatie Desert Shield had beloofd. De steun loopt uiteen van fietsen tot zware kranen en kleding die bescherming biedt tegen aanvallen met chemische of bacteriologische wapens. Van de eerder door Bonn toegezegde gecharterde vrachtvliegtuigen en -schepen werd niet gerept. Ook de 'frontlijnstaten' Jorda nië, Egypte en Turkije kunnen rekenen op Duitse financiële steun. De Irakezen hebben zaterdag de grenspost Khafji tussen bezet Kuwayt en Saudiarabië openge steld, voor uitsluitend Kuway ti's die het land willen verlaten. De enkele duizenden die van de ze gelegenheid al gebruik heb ben gemaakt, werden verplicht hun paspoorten, autopapieren en andere documenten af te ge ven. Velen maakten melding van plunderingen en standrech telijke executies in hun land. Een delegatie van vooraan staande Iraanse politici is zon dag in Baghdad aangekomen om besprekingen te voeren over het herstel van de door de acht jaar durende Golfoorlog tussen beide landen verstoorde betrek kingen. Eerder bezocht de Iraak se minister van buitenlandse za ken Tariq Aziz Teheran. De Iraakse staats-tv zond zon dagmiddag de acht minuten lan ge, op videoband opgenomen re- Zulu-aanhangers van de Inka- tha-beweging in traditionele kle dij zondag tijdens een bij eenkomst bij Johannesburg. De bloedige strijd tussen Inkatha en ANC duurt voort. De Zuidafrikaanse politie maakte in het weekeinde be kend onder de codenaam 'IJze ren Vuist' een operatie tegen het geweld te zul- O len inzetten. O MBKM In Burgh ivorden traditioneel ie der jaar de gemeenteperen bij opbod verkocht. De vei ling bestond uit 76 partijen pe ren van de bomen rond de kerk. Zaterdag steeg de opbrengst naar een recordhoogte, waaruit blijkt dat 1990 een mooi perenjaar is ge- C worden. Op halve kracht heeft PSV in zijn eerste topivedstrijd van het seizoen gelijk gespeeld. In een bijna volle Kuip werd het tegen Feyenoord 1-1. Scheidsrechter Houben schonk de Eindhovense ploeg kort voor tijd een strafschop, die tot de Q gelijkmaker leidde. w (Slot zie pagina 3 kolom 6) de kaart Voor Ruud Pennings was de wedstrijd tegen Heracles een absolute nachtmerrie. Met twee blunders was hij direct verantwoordelijk voor de 0-2- nederlaag van Vlissingen. Eén minuut voor tijd was het drama compleet: Pennings kreeg de ro- Q MÊÊtm WMMHHÜ TELDOORN (ANP) - De louw- en Houtbond FNV ver zacht dat er volgend jaar een uimte van 4 a 5 procent voor erbetering van de arbeids- oorwaarden is te verdelen. De ond wil daarvan, afhankelijk an de inflatie, circa 3 procent esteden aan de lonen. Bonds- oorzitter J. Schuller heeft dit aterdag gezegd op een bijeen- omst voor kaderleden in Apel- oorn. >e bouw- en houtbond sluit vol- end jaar voor ruim 150.000 erknemers cao's af, waaronder ie voor schilders en stucadoors. 'e bond schat de inflatie van olgend jaar op 2 procent. Die ordt in de meeste cao's in de ouw- en houtsector automa- sch gecompenseerd. Daar bo- enop eist de vakbond een reële Advertentie BEL VOOR STUDIEGIDS loonsverhoging van 1 procent. De resterende ruimte dient te worden besteed aan onder meer werkgelegenheidsmaatregelen als arbeidstijdverkorting en scholing. De bouw- en houtbond mikt daarbij op de 36-urige werkweek in al de sectoren waarin hij actief is. In de bouwnijverheid is die dit jaar al overeengekomen, maar niet op de wijze waarop de FNV- bond dat het liefst zou hebben gezien. Op termijn streeft de bond naar een „echte" 36-urige werkweek; niet zoals nu het ge val is een gemiddelde dat vol gens Schuller in feite neerkomt op een 40-urige werkweek met een aantal roostervrije dagen (24 in 1991). Invoering van de vier daagse werkweek hoort daarbij wat de bondsvoorzitter betreft ook tot de mogelijkheden. De bond zal onder geen voor waarde accepeteren dat er vol gend j aar wordt ingegrepen in de loonsverhoging voor de bouw nijverheid, ook niet als de crisis in de Golf negatieve consequen ties zou hebben voor de econo mie. De tweejarige cao voorziet voor volgend jaar in een loons verhoging van 1,5 procent bo venop de prijscompensatie. „Die afspraken zijn met strijd afge dwongen en we zullen ze met striid vasthouden", aldus Schul ler. JEBEL ALI - Technici van de marinewerf in Den Helder waren zondag aan de Perzische Golf in de haven van Jebel Ali (Verenigde Arabische Emiraten) bezig deze gasturbine aan boord te takelen van het fregat Witte de With. Wegens storing werden twee turbines verwisseld. Achter de Witte de With ligt het fregat Pieter Florisz afgemeerd foto Kon. Marine) AMSTERDAM (GPD) - Staats secretaris Kosto van justitie zal een voorstel bestuderen om een generaal pardon te verlenen aan asielzoekers die al meer dan drie jaar in ons land op een ver blijfsvergunning wachten. „Het idee is geregistreerd", aldus de bewindsman tijdens een forum discussie in Amsterdam ter ge legenheid van het vijfjarig be staan van de Federatie van Vluchtelingenorganisaties. Het voorstel is gedaan door oud-kamerlid J. N. Scholten, nu voorzitter van Vluchtelingen werk Nederland. Volgens hem wachten ongeveer drieduizend asielzoekers al meer dan drie jaar op een antwoord op hun asielaanvraag. „Als de overheid de mensen zolang over hun lot in onzekerheid laat, verliest die overheid haar recht". MILAAN (DPA) - Veertig jaar nadat de produktie van de le gendarische Bugatti-fabriek is stilgelegd, begint de produktie van een nieuw model. In een nieuwe fabriek in het Italiaanse Campogalliano wordt gewerkt aan de Bugatti-110. De fabriek heeft ongeveer f 150 miljoen gekost. Per jaar zullen er 150 Bugatti's het pand verlaten. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse ambassadeur in Ku wayt, Veling, beschikt over aan wijzingen dat de meerderheid van de 37 Nederlanders van plan is minister van den Broek's advies op te volgen en naar Baghdad te vertrekken. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag zondag meegedeeld. Minister van den Broek vroeg donderdag de Nederlanders in Kuwayt naar de Iraakse hoofd stad te gaan, en herhaalde zijn oproep, nu meer dringend, in de nacht van vrijdag op zaterdag. Na indirecte contacten met de Nederlandse ambassade in Ku wayt heeft het Nederlandse mi nisterie van buitenlandse zaken vernomen dat vanmorgen vroeg een eerste groep Nederlanders met eigen vervoer Kuwayt zal verlaten om naar Baghdad te reizen. De kleine groep Nederlanders reist met drie auto's. Of zij deel uitmaken van een konvooi met meer auto's is niet bekend. Naar verwachting zullen de overige Nederlanders in Kuwayt die daartoe besluiten, „één dezer dagen" naar Baghdad vertrek ken. aldus de woordvoerder. DEN HAAG (ANP) - Minister Maij van verkeer heeft op korte termijn geld vrijgemaakt voor subsidies aan gemeenten die het fietsgebruik moeten bevorderen en die de verkeersveiligheid moeten vergroten. Dit heeft haar departement zaterdag be kendgemaakt. Het gaat voor volgend jaar om 50 miljoen gulden voor de aanleg van fietsvoorzieningen, 10 mil joen voor de inrichting van 30-ki- lometerzones en 10 miljoen voor reconstructie van gevaarlijke verkeerspunten. Het subsidie bedrag zal in de jaren daarop da len, om in 1995 uit te komen op 43,7 miljoen gulden. (Advertentie) OEN HAAG (GPD) - Ruim veertig procent van het Neder lands volk vindt dat minister Braks moet aftreden. Daaren tegen meent 32 procent dat de visserijfraude geen reden is voor de bewindsman om op te stappen. Ongeveer een kwart van de bevolking heeft over deze kwestie geen mening. Dat "lijkt uit een onderzoek van de VARA. Het merendeel van de voorstanders voor aftreden is te vin hen onder de achterban van de PvdA (52 procent). Van de aanhang van het CDA, de eigen partij van Braks, vindt 37 Procent dat hij moet vertrekken. Bij de VVD is het aantal voor- en tegenstanders even groot: 42 procent. En van de aan hang van D66 meent 44 procent dat Braks niet langer te nandhaven is. Maar of de minister ook daadwerkelijk zal opstappen, wordt hoor de meeste ondervraagden betwijfeld. Bijna 50 procent henkt dat de Braks gewoon zal aanblijven. Dertig procent is ervan overtuigd dat de minister opstapt en 21 procent weet het niet. Pagina 3: Coalitie verdeeld over Braks) MOSKOU (RTR/DPA) - Aan de vooravond van belangrijke de batten in het Sovjet-parlement over economische hervormin gen, neemt de druk op premier Nikolaj Ryzjkov op de stappen toe. De eisen tot snelle invoe ring van een markteconomie in de Sovjetunie worden luider. Vele tienduizenden en volgens sommige berichten meer dan honderdduizend mensen gaven zondag gevolg aan de oproep van radicale politici en econo men om zich bij de muren van het Kremlin te verzamelen. Het was de grootste onafhankelijke betoging in de Sovjetunie sinds de revolutie in 1917. Met de actie zetten de demon stranten hun eis tot snelle maat regelen kracht bij. Volgens hen zal het ontslag van Ryzjkov de weg vrij maken voor een nieuwe sociale orde. Op spandoeken stond „Weg met Ryzjkov" en „Ja voor het plan -Gorbatsjov/Jelt- sin" en ,ja tegen de 500 dagen" (het plan voor radicale economi sche hervormingen en snelle in voering van de markteconomie). Zaterdag verklaarde de premier nog voor de televisie dat hij zou vechten voor zijn „gematigd ra dicale" plan, dat voorziet in een geleidelijke overgang van de centraal geleide economie naar een markteconomie. Daarvoor is volgens Ryzjkov een periode van enkele jaren nodig. Maar de voorkeur lijkt in Moskou meer en meer uit te gaan naar het ra dicalere plan dat is opgesteld onder leiding van een van Gor- batsjovs economische topadvi seurs, Stanislav Sjatalin. De Opperste Sovjet komt van daag bijeen om over de twee eco nomische programma's te de batteren, in de hoop dat het land kan worden geholpen uit de snel toenemende economische chaos en groeiende politieke crisis. Het handelsblad Kommersant schreef zondag dat de Opperste Sovjet vrijwel zeker voor het plan-Sjatalin zal kiezen. Dit plan, dat de taboes door breekt van zeven decennia com munistisch bewind dat er vol gens een Moskouse krant toe heeft geleid dat 80 procent van de Sovjetbevolking in armoede leeft, voorziet in een onmiddel lijk einde van de centrale toe zicht op de economie, in de mas sale verkoop van staatstegoe- den en maakt privé-onderne- mingen en -bezit mogelijk. Het plan is al door het parlement van de Russische Federatie, de grootste Sovjet-republiek, aan vaard en zal daar met ingang van 1 oktober worden uitge voerd. De burgemeester van Moskou, Gavril Popov, sprak eerder voor de radio geruchten tegen dat tij dens de demonstratie ook zou worden opgeroepen tot het af treden van president Michail Gorbatsjov. Gorbatsjov heeft op het gebied van de economie de afgelopen weken steeds meer het kamp van de radicalen geko zen. Popov sprak de meer dan hon derdduizend betogers zondag middag toe en eiste het aftreden van de regering-Ryzjkov. Hij riep op tot de vorming van een coalitieregering die wordt aan vaard door alle maatschappelij ke krachten en de republieken. De regering-Ryzjkov noemde Popov „de regering van de lobby van de bewapeningsindustrie, die niet weet wat er in het land speelt". Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch ^BÜ|% onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' I K|l|& it? kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Hmmr folmk Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. A Naam: I I Adres: PC Plaats: I 1 Tel 1 Ik wil de PZC 4 weken lang (U kunt deze bon zonder voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 M1SIA - B&OIC 4380 VB Vlissingen ■hhüühksüihhi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1