anDijke Voorbereiding op strijd in woestijn Sraks zweeg in Kamer >ver te grote vangsten De Vries bezorgd over loonstijging Hoofdprijs 200 miljoen Irak noemt datum voor 'proces' Bush "Al het nieuws van hier tot Tokyo'' iS lil Adres: Gezondheidskloof tussen twee helften Europa Invallen in ambassades Kuwayt Amerikanen schieten op Iraakse tanker éÊÊSÊËÊÈK>~ In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. mokkelende hauffeur ntslagen Pfi Kabeljauw-stop Bom Fantasie Groene revolutie JA Naam: Zonnige perioden 33e jaargang no. 218 aterdag 15 september 1990 AKANTIELAND Bondgenoten WÊÊÊÊUBÊsmam Appositie eist aftreden minister Aftreden geëist Ontduiken WHO heeft dringend geld nodig PZC lets koeler maar overwegend droog met zonnige perioden. Maximum tem peratuur rond 18 graden. Meest mati ge noordoosten wind. VOUWWAGEN OCCASIONSHOW Een tiendal gebruikte vouwwagens vanat 650,-. Nog vier 1990-modellen Alpenkreuzer uit verhuur Tevens onze laatste Lafuma tafels en stoelen nu met aantrekkelijke korting. Alle wa gens staan compleet uitgevouwen. Hoek Rijksweg Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES Spanning in Golfgebied loopt op LMASCUS (RTR/AFP/DPA) - spanning in het Golfgebied vrijdag aanzienlijk toegeno- :n. Iraakse militairen vielen residenties van verschillen- westerse ambassadeurs bin- n en Amerikaanse en Austra- che schepen vuurden waar- luwingsschoten af op een lakse tanker. Dat gebeurde dat het schip had geweigerd reageren op het Amerikaanse vel te stoppen. rschillende Amerikaanse ndgenoten voerden vrijdag de ik op Irak op door toe te zeg- )LTEN (ANP) - De veroorde- ig van een 41-jarige buschauf- ïr wegens een poging tot iokkel van ikonen uit de Sov- unie is voor de Oad Reizen re- n deze medewerker te ont- lan. De in Holten gevestigde isorganisatie heeft dit vrij- ig meegedeeld na een gesprek et de betrokken chauffeur. chauffeur is de afgelopen :ek door de rechtbank in Le- tigrad veroordeeld tot drie j aar lorwaardelijke gevangenis- raf met een proeftijd van twee ar. Begin juni van dit jaar werd man aangehouden nadat de ivjet-douane bij de grens met nland in de door hem bestuur- bus zeventien ikonen aantrof. ;zien de goede relaties met de eristische organisaties in de ivjetunie verwacht Oad Rei- n niet dat haar toonaangeven- positie op de markt voor rei- n naar dit land zal lijden onder t incident met de chauffeur. gen dat zij meer troepen, tanks of geld zullen sturen om Bagh dad te dwingen zich terug te trekken uit Kuwayt. Iraakse troepen drongen vrijdag de Bel gische ambassade en de ambts woningen van enkele andere westerse ambassadeurs in Ku wayt binnen. In de ambtswoning van de Fran se ambassade pakten de Iraakse soldaten vier Fransen op, drie burgers en de diplomaat kolonel Edouard Crespin. De laatste is later op de dag vrijgelaten, zo deelde het Franse ministerie van buitenlandse zaken mee, maar de drie burgers zitten nog vast. Het was voor het eerst sinds de inval in Kuwayt dat Iraakse soldaten bij invallen bij de diplomatieke gemeenschap buitenlanders arresteerde. Iraakse militairen drongen, naar gisteren bekend werd, woensdag de ambtswoning binnen van de Nederlandse ambassadeur in Kuwayt. Een woordvoerder van de Iraakse ambassade in Den Haag sprak dit tegen, maar de Nederlandse autoriteiten bleven erbij dat de militairen de wo ning waren binnengedrongen. Frankrijk en België protesteer den onmiddellijk tegen tegen de inval en president Mitterrand MA" i 1 Éjjgl1- SAUDI-ARABIË - Door regelmatig oefeningen te houden in de Saudische woestijn, bereiden Amerikaanse troepen - zoals deze tank-eenheid - zich voor op een eventuele strijd (foto AP) van Frankrijk noemde de schen ding van de Franse residentie een „daad van agressie waarop wij zullen antwoorden". De mi nisterraad zal zich vandaag be raden op dat antwoord, aldus Mitterrand,. De Amerikaanse president Bush noemde het Iraakse optreden tegen de Fran se residentie „schandelijk" en verklaarde dat de Verenigde Staten iedere Franse tegenactie zouden steunen. Ook de EG veroordeelde de in vallen. In een gemeenschappe lijke verklaring spraken de twaalf lidstaten van een „on duldbare schending van het in ternationaal recht en van de in tegriteit van individuen". De Navo vroeg in een communiqué Irak „af te zien van iedere nieu we daad van agressie tegen de ambassades en het personeel". De schoten voor de boeg werden gelost nadat het schip had ge weigerd te reageren op het Ame rikaanse bevel te stoppen. De tanker, de Al-Fao bleek na in spectie leeg en kreeg toestem ming zijn weg voort te zetten naar de Iraakse haven Basra. Het was zeker het derde incident waarbij de Amerikaanse marine een Iraaks schip enterde, sinds de Verenigde Staten op 17 au gustus besloten naleving van het olie- en goederenembargo van de Verenigde Naties tegen Irak af te dwingen. Verschillende Amerikaanse bongenoten hebben vrijdag la ten weten dat zij meer hulp in de vorm van troepen, tanks of geld zullen leveren. Groot-Brittan- nië, Duitsland, Italië en Japan deden concrete toezeggingen. Biologen adviseren dringend om de vangst van kabeljauw en schelvis te staken. Door tegen vallende aanwas van jonge vis en ook de falende pogingen om die jonge vis te beschermen wordt de situatie van de twee soorten drama- C tisch slecht genoemd. w In de veronderstelling een stuk schroot te hebben opgevist, liep vrijdag een Brits vissersvaar tuig Vlissingen binnen met een op scherp staande bom. Na veel overleg en de ontruiming van de vismijn en haven, lukte het de marine de bom veilig naar zee te loodsen en tot ontploffing te bren gen. Eindelijk voor het voetlicht: de illustrators van kinderboeken treden uit de schaduw van de schrijvers. Te zien op de tentoonstelling Om- O slag '90. I (Slot zie pagina 3 kolom 7) den en doelstellingen. Dient de landbouw van de toe komst de energievoorziening? Rijden auto's binnenkort op bio-ethanol uit suikerbieten? Stoken we straks graan in onze elektriciteitscentra les? Over mogelijkhe- 31 ÏN HAAG (GPD) - Minister aks had begin dit jaar al weet in de massale vangstover- hrijdingen in de visserij. Hij eld in februari op advies van in ambtenaren in de Tweede imer zijn mond over deze ont- ikelingen. De oppositiepartij- vvd, D66 en Groen Links ei- n op grond hiervan dat Braks treedt. it Braks de Kamer in februari ;t inlichtte blijkt uit de versla- n van de dinsdag en woensdag ;enomen verhoren over de vis- iude, die vrijdag zijn gepubli- srd. Maandag volgt monde ling overleg tussen de Kamer en de ministers Braks en Hirsch Ballin (justitie). De top van zijn departement houdt vol dat minister Braks er goed aan deed de Kamer niet te informeren. Uit de verhoren blijkt overigens dat niemand zich hard durft te maken voor de cijfers. Weliswaar is Braks in ja nuari op de hoogte gesteld van de berichten over de enorme vangstoverschrijdingen. Maar omdat de cijfers 'boterzacht' wa ren heeft hij ze niet doorgegeven aan de Tweede Kamer. Plaatsvervangend secretaris-ge neraal Brabers: „Ik steek voor den HAAG (GPD) - Minis ter De Vries (sociale zaken en werkgelegenheid) maakt zich ernstige zorgen over de loonontwikkeling. „Als de lonen in hetzelfde tempo stijgen als in het afgelopen jaar, komen we in de geva renzone", aldus de bewinds man. De Vries vindt een reële loonsverhoging met 3 pro cent 'niet onverantwoord', maar volgens hem kam een ..grotere versnelling belas tend worden voor de koppe ling". De rekenmeesters van het kabinet gaan er overi gens nog van uit dat een stij ging van 3,25 procent nog verantwoorde is. Dat zei De Vries gisteren in een toelichting op een brief aan FNV-voorzitter Steke lenburg. Deze vroeg uitleg over het kabinetsstandpunt tijdens het voorjaarsoverleg van 22 juni. De Vries ge bruikt zijn brief om de inzet van het kabinet bij het ko mende Najaarsoverleg (2 ok tober) te schetsen. De Vries wijst erop dat een gematigde loonontwikke ling nodig is om de werkloos heid terug te dringen en de arbeidsongeschiktheid aan te pakken. Als de lonen nog meer zouden stijgen dan dit jaar, zal, zo vreest De Vries, het Aantal werklozen fors toenemen, net als het aantal arbeidsongeschikten. En daarmee komt de koppeling in gevaar. Immers, het kabi net heeft besloten de koppe ling te handhaven tenzij er een scheefgroei ontstaat in de verhouding werkenden werklozen. De Vries wil evenwel niets weten van een loonmaatre gel: „Ik wil me niet vastleg gen op percentages, maar hoop dat de partijen oog hebben voor de gemeen schappelijke doelen als werkgelegenheid en scho ling." Het kabinet zal zich in het Najaarsoverleg 'krach tig' inzetten op deze projec ten. Bonden en werkgevers moeten bereid zijn een deel van de loonruimte voor deze 'goede doelen' in te zetten. Dat is nog meer van belang door de onzekere internatio nale economische situatie als gevolg van de Golfcrisis. In dat kader heeft de FNV voorgesteld 1 procent te re serveren voor deze goede doelen. De Vries wil zich niet laten vastpinnen op een be paald percentage en vindt ook niet dat tijdens het Na jaarsoverleg besloten moet worden tot een verplichte re servering. geen enkel percentage de hand in het vuur, toen niet en nu nog niet. En ik heb dus afgeraden om enig percentage te noemen". De Tweede Kamer neemt dit feit echter hoog op. Braks heeft in fe bruari tot tweemaal toe in de Kamer verklaard dat hem niets bekend is van de vangstover schrijdingen. Directeur-gene raal Van der Lely daarover: „Misschien was dat toen minder gelukkig uitgedrukt". Naar aan leiding hiervan eisten VVD, D66 en Groen Links vrijdag het aftre den van Braks. Ondanks de onzekerheid over de omvang van de vangstover schrijdingen, blijkt uit de verho ren dat iedere betrokkene, van de ambtenaren, via de inspectie tot vertegenwoordigers van het bedrijfsleven zelf, meende dat er grote hoeveelheden vis teveel gevangen werden. De voorzitter van de Federatie van Visserij verenigingen, Kramer, drukte het nog wel het sterkst uit: „Hal verwege 1989 werden wij gecon fronteerd met een enorme hoe veelheid tong. Al had de visser man ik weet niet wat gedaan, hij had ze toch gevangen". Dat is de ook de reden dat de vis sers aan alle kanten proberen de regelingen te ontduiken. Vol gens hen zit er meer dan genoeg tong in de Noordzee en zijn de vangstbeperkingen dus abso luut onzinnig. Ook voorzitter Nooitgedagt van de Nederlandse Vissersbond is er stellig van overtuigd dat de vangstoverschrijdingen enorm zijn. Tijdens de verhoren stelde hij dat de vissers ook wel moeten bij een controle die zo oneven wichtig is als nu. „De controle op dit moment is zodanig, dat een visserman die niet meedoet een dief van zijn eigen portemonnee is", aldus Nooitgedagt. MIAMI - Deze inwoner van Miami toont de 75 loten, die hij gisteren kocht voor de trekking op 15 september. De hoofdprijs beloopt het enorme bedrag van 100 miljoen dollar (ongeveer 200 mil joen gulden), de op een na hoogste uit de het Amerikaanse lotto-gebeuren. Verwacht wordt dat het te winnen bedrag overigens verder zal oplopen gezien de nog voortdurende verkoop van een gigantisch aantal loten foto Robert Sullivan!AFP) KOPENHAGEN (REUTER) - De Wereld Gezondheidsorganisa tie (WHO) heeft snel 30 tot 40 miljoen dollar (ruim 50 miljoen tot 70 miljoen gulden) nodig om de 400 miljoen Oosteuropeanen gezonder te maken. De totale kosten om de „gezondheids- kloof' tussen de twee helften van Europa te overbruggen zul len enorm zijn, zo zei de Europe se directeur van de WHO, Jo As- vall vrijdag. Hij zei dat alle 32 lidstaten van het Europese afdeling van de WHO een actieprogramma voor de komende vijfjaar steunen om de gezondheids- en milieupro blemen aan te pakken die zijn ontstaan door 45 jaar commu nistische bewind in Oost-Euro pa. Het programma werd inge diend op de jaarlijke bijeen komst van het Europese „ge- zondheidsparlement" van de WHO, die vrijdag werd afgeslo ten. „Wij hebben al 45 miljoen dollar voor Oost-Europa bijeenge bracht", zo zei Asvall. Voor het nieuwe programma zou 30 tot 40 miljoen dollar verstandig kun nen worden uitgeveven in de ko mende anderhalf jaar, maar het is een probleem met een open einde. Nieuwe apparatuur en vooraden zullen een enorm be drag vergen". Zo zijn in de Sovjetunie, Roeme nië en Polen voor de winter nog grote vaccinatie-programma's nodig, maar ook moet er iets worden gedaan om medische ap paratuur te vervangen, milieu problemen aan te vatten en de manieren waarop gezondheids diensten werken te verbeteren. Asvall leverde kritiek op Wester se tabaksconcerns die misbruik maken van de nieuwe openheid in Oost-Europa. „Wij zien nu al een sterke mars van Westerse ta baksfabrikanten naar Oost-Eu ropa. Dit zou wel een treurige zaak kunnen worden. Het per centage rokers onder mannen daar is hoog, maar onder vrou wen en jongeren nog laag". Advertentie NICOSIA (REUTER) - Irak heeft vrijdag bekendgemaakt dat het proces tegen de Amerikaanse president George Bush wegens „mis daden tegen de menselijkheid" op 15 oktober van start zal gaan. Het hoofd van de Iraakse vakbond van advocaten, Hamed Saleh al-Ra- wi, zei volgens het persbureau INA dat 60 vertegenwoordigers uit Arabische landen zullen deelnemen aan het vier dagen durende volkstribunaal. De „misdaden" van Bush zijn onder meer „pogingen tot genocide jegens het menselijke ras in verscheidene delen van de wereld, zoals onlangs....de blokkade van Irak". Ook de schending van de heilige islamitische plaatsen door het sturen van Amerikaanse troepen naar Saudi-Arabië valt daar onder. Het besluit een proces tegen Bush te beginnen werd bekendgemaakt op 1 september en volgde op de mededeling van het Witte Huis dat overwogen wordt president Saddam Husayn terecht te laten staan voor een tribunaal voor oorlogsmisdaden. In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anion (iccsmk r-.i%F PC Plaats: j Tel Ik wil de PZC 4 weken lang (u |<unt deze bon zonder j voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 M1SM 4380 VB Vlissingen VffOY «WO

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1