PZC commentaar 5 STEUTEL Onbereikbare heerlijkheden Kamerdelegatie sprak angdurig met Jeltsin Minister Andriessen tegen aanscherpen milieubeleid Schuld en Boete Boeren bereiden zich voor op nieuwe acties binnen- en buitenland er Beek kan publïkatie nota in december niet garanderen ieheer Chemische wapens weg uit Duitsland VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1990 Financiering Voorschotten VS-straaljagers van Soesterberg naar de Golf Topambtenaren van Visserij keken in eikaars proces-verbaal Schone auto's Te handig nzekerheid groeit bij Defensie iiiiiiiiii i i i i i i i i i i i i i i i i i 'N HAAG (GPD) - Het is onze- r of de voor december aange- ndigde Defensienota van mi- ster Ter Beek vóór het eind n het jaar de Tweede Kamer reikt. Ter Beek verklaarde steren tijdens overleg met de i,mer zich „niet compleet te innen binden op 1 januari", nnen het kabinet, maar ook nnen het ministerie van defen- bestaat onenigheid over het dstip van presentatie van de efensienota. In de nota wordt toekomstige structuur van de Nederlandse krijgsmacht be- s breven. Ook de financiële ruimte moet voor een periode v in tien jaar worden vastgelegd. Bij Defensie gaan nu stemmen 0 5 de nota uit te stellen, omdat internationale situatie te on- aidelijk is om daar een nieuwe ructuur van de krijgsmacht op t baseren. Met het wegvallen lm de Muur, de toenadering lissen Oost en West en de op- 1 aiende conflicten in het Mid- en-Oosten is de onzekerheid I ver de toekomst toegenomen. I ip het departement wordt daar- liast betoogd dat het na het I astleggen van de bezuiniging |p het defensiebudget nauwe- jks nog mogelijk is daar even- jieel op terug te komen. Ook mi- I ister Van den Broek (buiten- (Advertentie) (3 landse zaken) zou huiverig staan tegen een exacte invulling van de bezuinigingen in de komende jaren. Minister Kok (financiën) heeft zich, zoals bekend, ook in de dis cussies over de Defensienota ge mengd. Kok ziet mogelijkheden juist méér te bezuinigen als de Defensienota voorlopig wordt uitgesteld. CDA en PvdA drongen gisteren aan op een snelle publikatie, vooral om het Defensie-perso neel zekerheid te bieden. Minister Ter Beek liet overigens doorschemeren een oplossing te hebben gevonden voor de on enigheid op zijn departement en in het kabinet. De minister schetste de Defensienota als een „basisplan". In de financiële on derbouwing zal nog ruimte zijn voor aanpassing door minima en maxima aan te geven wat de be zuiniging betreft. CDA-kamerlid Frinking drong er bij Ter Beek overigens op aan over vijf jaar een nieuwe Defen sienota te laten verschijnen. Vol gens de CDA'er dient de Defen sienota voor de komende vijf jaar „enige rust op het gebied van de financiering" te bieden. Die zekerheid is ook gewenst om de nieuwe structuur van de krijgsmacht in te voeren. Over vijf jaar zal de internatio nale veiligheidssituatie heel an ders zijn, verwacht Frinking. Dan moet ook opnieuw worden nagedacht over de toekomst van het Nederlandse leger. Hij waar schuwde Ter Beek geen verdere bezuinigingen aan te kondigen vóórdat de Defensienota er is. Te lang is Ter Beek bezig ge weest met „individuele, korte termijnmaatregelen", aldus Frinking. Dat de dienstplicht met ingang van de november-lichting dienstplichtigen met twee maanden wordt verkort werd door CDA en PvdA positief beoordeeld. Wel vonden beide regeringspartijen het rechtvaar diger ook dienstplichtigen die al eerder onder de wapenen zijn ge roepen twee maanden eerder te laten afzwaaien. Ter Beek uitte zijn ongenoegen nog over de vakbonden van de militairen. Die klappen steeds uit vertrouwelijk overleg met de minister. Ter Beek zei zich er na der over te beraden of dergelijk vertrouwelijk overleg nog zin heeft. NEUSTRELITZ (GPD) - Sovjet-soldaten staren begerig naar Westduitse produkten in deze Oostduitse winkel. Zij krijgen hun soldij tegenwoordig uitbetaald in harde Westmarken. Het bedrag is echter laag. Rokende militairen kunnen voor het geld per maand zes pakjes sigaretten kopen. Intussen zijn Russische militairen steeds vaker het doelwit van agressie. Plaatsvervangend commandant luitenant-generaal Kalinin wil dat de Oostduitse autoriteiten optreden tegen ge welddadige burgers. Kalinin: „Grote onrust en zorg baren ons de snelle groei van het aantal gewelddadige aanvallen door extremistische groepen en burgers". De generaal noemt aanvallen op wachtposten, officie ren en hun gezinnen en de schending van gedenktekens en mili taire begraafplaatsen. Generaal Gennadi Dmitrijew, de Russi sche militaire aanklager in het grootste garnizoensgebied, Pots dam, meldde donderdag dat verschillende malen op voertuigen is geschoten, soldaten in elkaar zijn geslagen en kazernes met stenen zijn bekogeld. Dmitrijew zei met zorg de dag van de een wording af te wachten: alleen vorige week zijn al 20 dreigbrieven binnengekomen. Extremisten hebben aangekondigd in de nacht van 2 op 3 oktober een 'echt vuurwerk met granaten en explosie ven' voor de Russen te organiseren (foto ANP) IOSKOU (ANP) - Aan het einde an het bezoek aan de Sovjetu- ie heeft de Nederlandse parle- lentaire delegatie een onder oud van anderhalf uur gehad iet Boris Jeltsin, president van Sovjet-republiek Rusland, oor het plotseling ingelaste ezoek aan Jeltsin was oor- jronkelijk een half uur uitge- okken, maar hij was goed op Ireef, aldus een van de delega- ieleden donderdag in Moskou, ielangrijkste onderwerp in het esprek was de economische ervorming van de Sovjetunie, 'olgens Jeltsin opteren 13 van 15 Sovjet-deelrepublieken oor het economisch plan van lorbatsjov's adviseur Sjatalin, at voorziet in omschakeling an de geleide economie naar en markteconomie in vijfhon- erd dagen. Slot van pagina 1 'oorden over. Het Rijkswegen- onds vertoont ernstige tekort komingen. De controle op uitge- oerde werken schiet tekort. De tekenkamer heeft voor het Mo biliteitsfonds helemaal geen ver- paring omdat de gegevens van Se accountants ontbreken. Onzekerheid bestaat over de uit- save van 1 miljard gulden voor tads- en dorpsvernieuwing foor VROM in 1989. Bij Binnen- pndse Zaken ontbreken ac countantsverklaringen over de besteding van gelden 2 miljard 'oor de politie. Problemen zijn 'r °ok bij de WIR. De Rekenka ar kan geen zekerheid krijgen 'ver de uitgave van 3.3 miljard tuiden voor deze investeringsre- kritiek heeft de Rekenkamer '°k op het verstrekken van fi- anciële voorschotten door de- 'ai tementen. De dossiervor ming daarover is vaak slecht al hoewel her en der wel acties aande zijn om dat te verbete en. xact inzicht in de uitstaande oorschotten, de omvang en de uderdom, ontbreekt vaak. Op ele departementen laat het af wenen van voorschotten te onsen over. De situatie is in het 'gemeen „zorgwekkend", aldus e Rekenkamer. Op Algemene aken (de rijksvoorlichtings- lenst) en Verkeer en Water rat zijn in 1989 voorschotten -geven om te voorkomen dat op de begroting overbleef at dan terug zou moeten naar inanciën. Het plan van premier Ryzjkov, dat veel gematigder is, maakt weinig kans. Jeltsin verwacht dat Ryzjkov daarom zal aftre den. De Russische president zei voorts dat zijn verstandhouding met Gorbatsjov is verbeterd. „Ik heb onlangs vijf uur met hem ge- SOESTERBERG (GPD) Twaalf van de vierentwintig F15 Eagle straaljagers van het Amerikaanse squadron op de luchtmachtbasis Soesterberg zijn verkocht aan Saudi-Ara- bië. Vervanging van de straalja gers is, volgens een woordvoer der van de Amerikaanse ambas sade in Den Haag, 'voorlopig niet aan de orde'. Binnen twee weken zullen de F15 straalja gers door hun piloten naar Sau- di-Arabië worden gevlogen. De woordvoerder wilde niet in gaan op de gevolgen voor de 1800 personeelsleden. DEN HAAG (GPD) - Topambte naren van het ministerie van landbouw en visserij, en mede werkers van de Algemene In spectiedienst (AID) hebben in zage gehad in de processen-ver- baal die de rijksrecherche heeft gemaakt over misstanden in de visserij. Dit is de kamercom missie voor visserij gebleken tijdens het horen van dertien betrokkenen in de afgelopen twee dagen. Formeel waren de processen-verbaal geheim. Ze liggen op het ministerie van jus titie. De kamercommissie heeft in middels in een brief aan de mi nisters Braks (landbouw en vis serij) en Hirsch Ballin (justitie) opheldering gevraagd over de gang van zaken. Het feit dat de betrokkenen eikaars proces sen-verbaal hadden kunnen in zien, bleek de commissie uit ant woorden op bepaalde vragen tij dens het achter gesloten deuren horen van betrokkenen. Volgens een van hen keek de commissie „raar op" toen op vragen ant woorden kwamen die recht streeks uit processen-verbaal van anderen te halen waren (Zie ook pagina 4) sproken. Dat is langer dan in de vijf voorafgaande jaren bij el kaar", zo verklaarde Jeltsin. De steeds ernstiger crisis in de economie van de Sovjetunie kan tot een militaire staatsgreep lei den. Die waarschuwing uitten donderdag verschillende Sov jet-bladen. De Literatoernaja Gazeta vroeg zich af wat het le ger zal doen nu de positie van de militairen wordt bedreigd door ontwapeningsmaatregelen, het ombouwen van wapenfabrieken voor andere doeleinden en de te rugkeer uit Oost-Europa van tienduizenden werkloze officie ren voor wie adequate huisves ting ontbreekt. In het geval van een greep naai de macht zullen de generaals volgens de krant hun heil zoeken bij de meest conservatieve lagen van de bevolking. Het weekblad Moskovskije No- vosti publiceerde zelfs een sce nario voor een staatsgreep. Ver wijzend naar informaties uit kringen van liberale officieren zouden militairen op „een dag X" de macht willen overnemen. „Een comité van nationale red ding zal de bevolking de oplos sing van alle problemen belo ven". (zie ook pagina 4) NORDENHAM/BREMEN (AFP/DPA/UPI) Een trein met 14.500 Amerikaanse gifgasgra naten is donderdagochtend in de Westduitse havenstad Nordenham gearriveerd. De trein is de eerste van zeven konvooien die meer dan 100.000 gifgasgranaten vanuit de Amerikaanse legerbasis Miesau in de Pfalz naar de havenstad aan de Noordzee brengen. Zo'n 10.000 militairen, politie-mensen en leden van de rampenbestrijdingsdienst zijn bij deze „Aktie Lintworm" ingezet. In Nordenham worden de granaten aan boord van twee Amerikaanse vrachtschepen geladen die ze naar een atol in de Stille Zuidzee brengen waar ze in een speciaal daarvoor ontworpen fa briek worden vernietigd. De 400 ton chemische wapens, onder meer ze nuwgas, lagen sinds het eind van de jaren zes tig opgeslagen in bunkers in een woud bij Clau sen, niet ver van de grens met Luxemburg foto DP A DEN HAAG (GPD) - Minister Andriessen (Economische Za ken) wil de milieuplannen van het kabinet niet aanscherpen. Het NMP/Plus is toch al een „mi- trailleurvuur aan maatrege len", aldus de CDA-bewinds- man. Hij zei dat gisteren tijdens de tweede en laatste ronde in het debat over de plannnen. Een fermere aanpak van het broeikaseffect -waarvoor een Kamermeerderheid pleitte- is volgens Andriessen volstrekt onhaalbaar. „Ik durf die ver plichting niet op me te nemen". Ook bij minister Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) vingen de parlementariërs bot. Zij ont raadde een motie van CDA en PvdA om de zandgronden actie ver te beschermen tegen uitdro ging. De motie vond ze wel sym pathiek, „maar ik weet beslist niet hoe ik een dergelijk ver gaande motie moet uitvoeren", aldus Maij-Weggen. De enige toezegging kwam van minister Alders (VROM). Hij is bereid een statiegeld-regeling te ontwerpen voor batterijen. Te gelijkertijd deed hij een drin gend beroep op CDA en PvdA zich daarmee voorlopig tevre den te stellen. De bewindsman wil eerst zijn overleg met de verpakkingenin dustrie afronden en pas dan een besluit nemen over de door CDA en PvdA bepleite statiegeld-re gelingen voor aluminium blik jes, plastic flessen en glazen pot ten. Voor aluminium blikjes is een verbod misschien beter, al dus Alders. Daarnaast wordt het fiscale voordeel voor schone auto's (met drieweg katalysator) op verzoek van de regeringsfracties straks toegepast op auto's die aan de allernieuwste Ameri kaanse normen voldoen. Op termijn verlangen de rege ringspartijen dat het principe 'de vervuiler betaalt' in zijn oude luister wordt hersteld. „De bur ger die iedere week één vuilnis zak langs de straat zet zou eigen lijk minder reinigingsheffing moeten betalen dan de burger die er telkens drie neerzet", al dus het PvdA-Kamerlid Van der Vaart. Minister Andriessen liet blijken dat hij de milieuspecialisten in de Kamer nogal wereldvreemd vindt. „In het vijf-uur durend de bat van woensdag is het woord werkgelegenheid slechts vier keer gevallen", turfde Andries sen. Volgens hem verkeert het bedrijfsleven in enorme onzeker heid over de effecten van het NMP/Plus. ,,U schetst een kari katuur", kaatste PvdA-Kamer lid Van Rijn terug„Het bedrijfs leven is van meet af aan bij de opstelling van de milieuplannen betrokken is geweest." Andriessen vindt dat de Kamer leden te inventief zijn in het steeds opnieuw bedenken van scherpere eisen waaraan het be drijfsleven zich dient te houden. „Je doet iets voor het milieu en je bent nog niet halverwege of de politiek stuurt alweer nieuwe ei sen op je af', aldus Andriessen. „Denkt U nou heus dat de Ka mer het ook niet liever in één keer goed geregeld wil zien?", vroeg het Groen Linkse Kamer lid Willems. Andriessen vroeg de Kamerle den het bedrijfsleven de tijd te geven. De tegenstelling tussen economische groei enerzijds en het milieu anderzijds acht de be windsman „verouderd". Vol gens Andriessen wordt een goed milieubeleid juist mogelijk ge maakt door groei. De kamer hoort de ministers Maij en Hirsch Bal lin over ëen vermeend gebrek aan samen spraak. Maij, behoedster van zowel Verkeer als Wa terstaat, wil hogere boetes op zwart rijgedrag'. Ze zit daarbij niet te wachten op de overwegingen van Jus titie: zij bepaalt wat goed is. De boete wordt geheven. Mevrouw Maij heeft bij haar aantreden als minister duidelijk gemaakt een snelle start te verkiezen boven getalm. Ze bleek op het doorgaans rustige traject Brussel-Straatsburg-Lux emburg voldoende dadendrang opgebouwd te hebben, om onstuimigheid uit te stralen. De Haagse slakkegang moest plaats maken voor een gestrekte galop, opdat waarlijk alles in korte tijd anders zou worden. Geen gezeur, no nonsense, er staat een volbloed op de baan! De verbetenheid waarmee de ze boodschap verkondigd werd, wekte verwondering en af wijzing. Plakplaatjes, die om haar snelle verwijdering vroe gen, werden bestsellers. Er bleek ook ruimte voor bewonde ring. Maij hield er zelfs een fanclub aan over. Het is niet verwonderlijk, dat we nog uiterst zelden van dit op bemoediging gerichte gezelschap vernemen. Zijn de klaroenen verstopt? Maij heeft enig tempo verloren en er is bar weinig terecht gekomen van de breed uitgemeten ver anderingen. In de duur-sport die de politiek is, dreigen al te snelle starters gevoelig door de hoefjes te zakken. Partij, ka mer noch kabinet lieten zich bruskeren. Ze floten Maij nogal schril terug en maakten duidelijk, dat althans deze voorhoe defiguur niet over een gedegen uitvalsbasis beschikte. Dacht de minister nog aan een hoofdrol in het succesverhaal Hanja get your gun!, het politieke front vermaakte zich reeds met de nieuwste opvatting van De getemde feeks. Mevrouw Maij heeft inmiddels veel verzachtend water bij haar wat wrange wijn moeten doen. De omgang met collegae, partij en parlement wordt voortdurend bijgesteld. Haar uit stroeve steen gehouwen stelligheden vertonen vaak zwakke punten. Ferme toezeggingen, of die nu de vergoeding van stormschade of de maximale snelheden betreffen, wor den niet nagekomen. De no nonsense-score blijft achter bij de belofte. Het waait in Nederland, er stroomt vuil water door Schelde en Rijn, de schippers varen en er rijden (nog) auto's. De behoefte aan een krachtige minister van Verkeer en Wa terstaat is aldus duidelijk. Op dat terrein gebeurt het voor velen ongelooflijke: er wordt hier en daar met stijgende nostalgie gesproken over het tijdperk-Neelie. Volgende week moet de minister opnieuw opdraven in de tweede kamer. De volksvertegenwoordiging wil inge licht worden over wat voorlopig 'een eigengereidheid' wordt genoemd. Justitieminister Hirsch Ballin is het zeer oneens met Maij, die in een nieuwe aanval van voortvarendheid ei genmachtig de boete voor zwartrijders van 25 tot 100 gulden heeft verhoogd. Deze drastische verzwaring, die volstrekt niet past in de gangbare strafmaatgeving, hoort kennelijk thuis in het rijtje van Maijse Onbekooktheden. Overleg heeft ontbroken; Maij zou haar collega pas om een oordeel ge vraagd hebben toen haar besluit al in het postbakje van de kamer lag. Deze slik-of-stik-taktiek wordt niet geaccepteerd. Vrouwe Maij zal zonder twijfel worden herinnerd aan haar uitval naar collega Alders. Deze kreeg onlangs de met dunne mond uitgesproken verzekering, dat er 'in dit land maar één minister van Verkeer en Waterstaat is'. Mag dat ook voor Justitie gelden? O. DEN HAAG (GPD) - Akkerbou wers uit het hele land willen in oktober weer op hun tractoren stappen om te protesteren tegen de graanprijzen, die dit jaar zes procent lager liggen dan vorig jaar. In de maanden daarna zul len de acties volgens de boeren steeds harder worden. De vijf actievoerders van vorig jaar, de zogenaamde 'bende van vijf, zijn onder voorzitterschap vanKlaasJandeW aard bezig de acties landelijk te coördineren. Alle regio's worden gepolst over de acties welke men denkt te voeren. De akkerbouwers zijn zeer onte vreden over de werking van de inkomenssteunregeling en de bedrijfsbeëindigingsregeling. Beide regelingen werden na de acties van het afgelopen voor jaar door de Tweede Kamer goedgekeurd. Ook zijn de boe ren ontevreden over de regiona le commissies die opdracht heb ben te zoeken naar structurele oplossingen voor de problemen in de akkerbouw. Deze regionale commissies moe ten in november hun plannen in dienen bij het ministerie van landbouw. Het zoeken naar re gionale oplossingen was een van de voorstellen van de commissie van wijze mannen, bestaande uit oud-minister De Koning en de Commissarissen der Konin gin Wiegel (Friesland) en Meijer (Drenthe). Voor de totstandko ming' van de regionale herstruc tureringsplannen heeft minister Braks 450 miljoen gulden uitge trokken. Dit bedrag moet in een periode van vijf jaar worden be steed. PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Viissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Viissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bik ker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Goes, Middelburg en Viissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Viissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avondvan 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Viissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Viissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3