Michael Nyman in Middelburg Beroep bij Raad van State rond radioactief afval Tentoonstelling Borssele-energie geheel vernieuwd Expositie over problemen 'ond zeespiegelrijzing Toeristen vinden Renesse gezellig provincie Schouwse hommage aan S. Carmiggelt lezers schrijven itiek Kamerlid bij opening Festival Zeeuwsch-Vlaanderen Vlaams Opera-orkest: fraai visitekaartje kunst Oprichting van NV Delta Nutsbedrijven Britse rechtbank veroordeelt man uit Kamperland Ambassadeur Beeld VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1990 21 Mini-campings Huidskleur bas+mar de jager Geslaagd Aan de sector DGO van het Scaldis College (voorheen De Vakschool) in Goes slaagden: burlesk en schelms; 'kibbel- ziek' heette het in de pro grammatoelichting kern achtig. Sjef Douwes ontpop te zich in de solopartij als een begenadigd musicus, die zonder opsmuk, mooi natu rel en fraai van toon het con cert niettemin zeer virtuoos speelde. Glansstuk van de avond was voor mij Sibelius' vijfde sym fonie. Daarin bevestigen de Vlaamse opera-musici nog eens hoe zij in korte tijd tot een voortreffelijk klinkend èn reagerend ensemble zijn gegroeid: een verzadigde strijkersklank en trefzekere blazers. Sibelius' Vijfde is een van zijn instrumentaal kleurrijkste symfonieën en het orkest deed die alle recht. Werthen wist de mu ziek persoonlijk te stempe- len. Er was in zijn vertolking geen spoor van gemelijkheid te constateren, zoals die - zelfs bij een zwaargewicht als Bernstein - nogal eens voorkomt. Op die eerste, niet geheel gelijke inzet na speelde het orkest magni fiek, en Werthen wist eb en vloed met allure te kanalise ren, zodat in die zes markan te klankstoten aan het slot de spanning puntgaaf werd opgeheven. Een optreden van allure derhalve, voor een zeer goed - zij het niet volle dig - bezette kerk. Kees Cijsouw MIDDELBURG - De Britse componist Michael Nyman (voorgrond) gaf donderdag samen met zijn band een drukbe zocht concert in de Middelburgse Stadsschouwburg. Het concert vormde een eerste muzikaal hoogtepunt van het zo juist begonnen Tweede Filmfestival Zeeland. De Michael Nyman Band voerde onder meer stukken uit die zijn gebruikt als muzikale achtergrond bij de films van ci neast Peter Greenaway Ifoto Ruben Oreel Porting cultuursubsidie gehekeld BORSSELE - De NV Elektriei- teits-Produktiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ) neemt maandag 24 september het nieuwe voorlichtingscentrum bij Borssele in gebruik. Afgelo pen maanden is dat centrum, aan de zeedijk nabij de kerncen trale, drastisch verbouwd. Met name de permanente tentoon stelling is aangepast. Vroeger werd alleen de opwekking van elektriciteit met behulp van kernenergie belicht. Nu EPZ het energiecomplex van de PZEM heeft overgenomen, wordt een breder beeld ge schetst. Onder het motto 'Borssele, 1,2,2 x energie' geeft de nieuwe ten toonstelling algemene informa tie over de redenen waarom in Nederland elektriciteit nodig is, hoe dit opgewekt kan worden met behulp van kern-, kolen- en windenergie en welke voor- en nadelen aan deze vormen van elektriciteitsproduktie vastzit ten. Het projectteam Meeter en Bremer voerde de opdracht tot aanpassing en actualisering van de tentoonstelling uit. De ope ning van het vernieuwde cen trum verricht drs H. van Mee- gen, directievoorzitter van EPZ. Dat gebeurt om 15.30 uur. wichtige redenen aan het alge meen belang ontleend." De stichting vindt dat het ontbre ken van een goed rampenplan en een passende slachtofferop- vang zo'n 'gewichtige reden' is. Verder kondigt de Stichting Mil joenen zijn Tegen aan dat ze bin nenkort een civiele procedure wil beginnen tegen de directie van de NV Covra „vanwege de volstrekt onverantwoorde op slagtechnieken." Voorts zijn schorsingsverzoeken in voorbe reiding. GOES - De aandeelhouders van de NV Watermaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) en de NV Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij (PZEM) bekrachtigen tijdens vergade ringen op woensdag 26 septem ber de voorgenomen fusie van beide nutsbedrijven tot NV Del ta Nutsbedrijven. De aandeelhouders van WMZ komen om 14.15 uur te Goes (hoofdkantoor WMZ) bijeen en de aandeelhouders van PZEM doen dat om 15.30 uur in Middel burg (hoofdkantoor PZEM). Om 16.15 uur wordt het nieuwe beeldmerk van de NV Delta Nutsbedrijven onthuld. In de hal van het stadhuis te Middelburg vindt om 16.30 uur de onderteke ning van de aandeelhouders overeenkomst door de indivi duele aandeelhouders plaats. KAMPERLAND - Een Britse rechtbank heeft A. B. uit Kam perland veroordeeld voor ille gale invoer van beschermde vo gels. De man kreeg een boete van vijfduizend gulden. Verder werd zijn auto verbeurd ver klaard. De Britse douane in Dover hield de man aan, die negen kempha nen en een groenpootruiter in zijn bezit had. Kemphanen staan in Nederland op de 'rode' lijst van bedreigde diersoorten. De vogels, die in beslag zijn ge nomen, waren bestemd voor een particuliere verzamelaar. Ver moedelijk waren ze in België ge vangen. vanuit zijn eigen fractie door fi nancieel woordvoerder Terpstra werden gedaan om alle rijkssub sidies met tien procent te kor ten. Beinema is binnen zijn frac tie woordvoerder op het gebied van cultuur en media. Alvorens hij de officiële opening van het tweede Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen verrichtte, stelde hij in zijn toespraak dat de podium kunst een armelijk bestaan zou leiden zonder financiële steun van het Rijk. Subsidie voor het evenement vanuit de provincie en gemeenten vond hij 'vanzelf sprekend', en hij had 'alle lof voor de vele sponsors. Beinema zei dat 'de stokpaar den van een forse generale kor ting op alle subsidies, ook die voor de kunsten, stokpaarden moeten blijven en nooit echt in het maatschappelijke veld bere den mogen worden'. Hij was het eens met de woorden van festi valcoördinator H. Scholten dat het 'op zijn minst een klein won der' mag heten dat in een gebied met amper 100.000 inwoners een dergelijk evenement op poten wordt gezet, in nauwe samen werking met het Festival van Vlaanderen. Volgens Beinema is het ook niet zonder risico dat dit jaar muziek uit Scandinavië tot hoofdthema is gekozen. De Zweedse ambassadeur in Ne derland G. Magnusson prees in zijn toespraak het lovenswaardi ge initiatief van de organisatie. Gedeputeerde mevrouw G. de Vries-Hommes (cultuur) wees op de (financiële) noodzakelijkheid van regionale culturele activitei ten. Ze zei in dit verband blij te zijn met het bericht uit het perio diek b w-overleg van de acht Zeeuwsvlaamse gemeenten, om over te gaan tot een structurele subsidie voor het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat be tekent dat de acht gemeenten 75 cent per inwoner toe zullen ken nen. Sas van Gent en Hulst ston den hier steeds sceptisch tegen over. Na de vele woorden werd de mu zikale opening verzorgd door het Symfonieorkest van de Vlaamse Opera. Solist was Sjef Douwes, klarinettist van het Rotterdams Filharmonisch Orkest en de diri gent Rudolf Werthen. Het me rendeel van het publiek moest het tot de pauze stellen zonder programmaboekje. Vanwege 'een communicatiestoornis' wa ren ze 'ergens' in Vlaanderen blijven liggen. Het concert in de Basiliek trok ongeveer 650 be zoekers, maar was daarmee niet uitverkocht. Vooraf zei Scholten tevreden te zijn over de kaartverkoop in het geheel. In totaal zijn er tot nu toe 3500 kaarten verkocht. Vorig jaar kwam men op een totaal van 4000 verkochte entreebewij zen. Scholten verwacht dat dat aantal dit jaar licht overtroffen zal worden. Het festival duurt nog tot 7 oktober. De Zweedse ambassadeur in Nederland G. Magnusson luisterde de opening van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen op. Rechts naast hem de heer Beinema, Kamerlid voor het CDA (foto Camile Schelstraete) ELTJE JANS - De Delta Ex- op Neeltje Jans besteedt tot met volgend jaar aandacht de aanleiding voor het vol- ide Deltaplan: de zeespiegel- 'ng. In de ruimte voor wis- tentoonstellingen in het Top- ns is een speciale expositie ;ericht over dit wereldom- ttende probleem. De geleide- (e rijzing van de zeespiegel Ireigt op den duur de be- ansmogelijkheden voor bij- t miljard mensen. donderdag officieel geopen- expositie sluit mooi aan op de «e presentatie van de Delta Po, de waterbouwkundige (wikkelingen in Zuidwest-Ne land. De tentoonstelling aan dat de veiligheid die Deltaplan heeft gebracht betrekkelijke is. De zee t zich op voor een nieuwe wal en richt zich op alle laag- cgen gebieden in de wereld. 1 de expositie blijkt dat zon- r doeltreffende maatregelen miljoen Europeanen een vei- eenkomen zullen moeten men, in Azië is het voor 2,3 bard personen niet pluis. oral in China, Bangladesj en India zullen de gevolgen van de zeespiegelrijzing zeer groot zijn. De zeespiegelrijzing ontstaat in de eerste plaats door een natuur lijk proces. Op de aarde wisselen koude en warmere perioden el kaar af. Sinds de laatste ijstijd van 10.000 jaar geleden loopt de temperatuur geleidelijk op. Ge volgen daarvan zijn dat het wa ter in de zeeën en oceanen uitzet en de ijskappen op de noord- en zuidpool smelten. Dat laatste betekent niet alleen dat de hoeveelheid zeewater toe neemt, maar ook dat de aard korst in de poolgebieden door vermindering van de druk om hoog komt, waardoor in andere streken een daling optreedt. Een en ander wordt nog versterkt door het zogenaamde broeikas effect. De geïndustrialiseerde landen, brengen grote hoeveel heden kooldioxide en andere gassen in de atmosfeer die tot een verdere stijging van de tem peratuur leiden. De grote vraag is hoe ver het zee water zal rijzen. Wetenschap pers zijn het daar nog lang niet over eens. Verwaqht wordt dat het nog wel 20 jaar zal duren voordat ze zich er een getrouw beeld van hebben gevormd. Directeur F. H. van Spaandonk van de Delta Expo zei tijdens de opening van de expositie dat de ze bedreiging in Nederland be trekkelijk kalm wordt afge wacht. Er is voldoende geld en waterbouwkundige kennis om tijdig maatregelen te treffen. Maar veel ontwikkelingslanden beschikken niet over de moge- I lijkheden het tij te keren. Voor de opening van de exposi tie was een examenklas van de openbare scholengemeenschap Thorbecke uit de Rotterdamse Alexanderpolder uitgenodigd, omdat deze polder met zijn peil van NAP -6 m de diepste van Ne derland is. Door de rijzing van de zeespiegel zal 't in dit gebied het eerst moeite kosten droge voe ten te houden. Daarom waadde directeur G. de Goede van de scholengemeenschap bij wijze van openingsceremonie bloots voets door een bak met water. Hij hield zijn broekspijpen nog net droog. Het is de vraag of hem dat in de toekomst zal blijven lukken. - Bij de opening van het al van Zeeuwsch-Vlaan- donderdagavond in >st, kwamen de mooiste ge- jen uit de Basiliek. Vooraf- aan de concerten klon- bittere woorden in het stadhuis. Drs M. Beinema, Zeeuws CDA-Tweede Kamer lid, uitte zijn kritiek op de alge mene korting op de rijkssubsi dies voor de kunsten. Beinema keerde zich hiermee te gen voorstellen die recentelijk BORSSELE - De Stichting Mil joenen zijn Tegen gaat bij de Raad van State in beroep tegen de weigering van de rijksover heid om de Kernenergiewet vergunning van de kerncentra le in te trekken. Miljoenen zijn Tegen wil intrekking van de vergunning omdat de kerncen trale voortdurend niuew radioactief afval produceert, „zonder dat voor de opslag en verwerking een deugdelijke op lossing bestaat." Tegelijk vult de stichting een voorlopig beroepsschrift aan van afgelopen voorjaar. Miljoe nen zijn Tegen wijzen op een be paling in de Kernenergiewet, waarin staat dat „een vergun ning ten allen tijde kan worden ingetrokken op grond van ge- Directeur De Goede van de Rot terdamse scholengemeenschap Thorbecke waadde bij wijze van openingsceremonie door een bak met water foto Oscar van Beest 1ULST, BASILIEK let Symfonisch Orkest van de laanise Opera onder leiding Kudolf Werthen. Solist: Sjef louwes, klarinet. Werken van p.A. Mozart, Carl Nielsen en ean Sibelius. Het Vlaams Opera-Or kest sloeg donderdag lekwaam twee vliegen in én optreden. Men zorgde net grandeur voor de muzi- tale opening van het Festi- al van Zeeuwsch-Vlaande- •en. En tegelijk leverde men ■en fraai visitekaartje af: lier was een ensemble aan iet werk, dat twee seizoe- ïen jong, op niveau musi- Het werd tijdens de opmaat van het concert in Mozarts ouverture tot Die Zauberflö- te al duidelijk: Werthen liet zich niet intimideren door de mogelijkheid van een royale galm in de basi liek. Hij bezuinigde niet op het tempo in de snelle fuga passages, maar liet zijn mu sici bij wijze van tegenwicht spits articuleren en dat werkte: de orkestklank ver doezelde niet. Alert en levendig gaf het or kest ook Sjef Douwes partij in het eerste van een reeks werken uit het Noorden, die de komende drie weken van Kloosterzande tot Sluis zul len klinken. In dit geval ging het om het klarinetconcert van de Deen Carl Nielsen. Muziek die in haar opzet reikt naar de intimiteit van Mozarts klarinetconcert, maar in haar uitwerking niet zelden knipoogt naar de rol Richard Strauss de klari- heeft gegeven in zijn Tijl Uilenspiegel: eigenzinnig, ZIERIKZEE - Zaterdag wordt in Scheveningen een Schouwse hommage aan de schrijver en journalist Si mon Carmiggelt en zijn vrouw Tiny gepresenteerd. De hommage bestaat uit een foto-reportage en een tekst boekje. De foto's zijn van Adri M. Leijdekkers uit Nieuwerkerk. Dr P. J. Koets uit Ellemeet, oud-hoofdre dacteur van het dagblad Het Parool waarin Carmig gelt jarenlang dagelijks zijn fameuze column publiceer de, nam de tekst voor zijn re kening. De aanbieding van de in boekvormige cassettes ge bundelde foto's en boekjes voltrekt zich in een bijeen komst van de vriendenkring rond de schrijver en zijn vrouw. De Nieuwerkerker Leijdekkers, een 48-jarige rijksambtenaar, rekent zich al jaren tot de kring van vrienden van de schrijver en is een verwoed verzamelaar van zijn werk. Leijdekkers bundelde zijn foto's van de onthulling van het monument van Simon en Tiny Carmiggelt in De Steeg (Gelderland), waar het echtpaar vele jaren achter een de vakanties door bracht. Zijn foto's oogstten de lof van de vriendenkring. ,,Ik heb toen de stoute schoe nen aangetrokken en con tact met dr Koets gezocht", vertelt de heer Leijdekkers. „Hij reageerde enthousiast en zette zich meteen aan het schrijven." De cassettes met foto's en boekje zijn niet in de handel. Adri Leijdekkers prijst zich gelukkig met een enthou siaste reactie van de enige dochter van de Carmiggelts, Marian. „Zij belde me op en was er ondersteboven van." 'SSÜPWW Simon Carmiggelt RENESSE - Het overgrote deel van de vakantiegangers, zowel gezinnen en ouderen als jonge ren, vindt het heel gezellig in Renesse. Een kwart van de ge vraagde inwoners echter noemt de sfeer vervelend. Dit blijkt uit een deze zomer door studenten van de Hogeschool Nijmegen gehouden enquete onder 943 mensen. Ruim twintig procent van de ge zinnen en ouderen, die in het on derzoek behoren tot dezelfde ca tegorie, heeft aangegeven het in Renesse 'heel gezellig' te vinden. Bij de jongeren is dat zelfs 37 procent. Meer dan de helft van de jongeren vult 'gezellig' in, sa men met 72 procent van de ge zinnen/ouderen. Deze cijfers contrasteren met de gegevens van de Renesser bevol king. Zesentwintig procent van de ondervraagde inwoners heeft het hokje 'vervelend' gekozen en 3,5 procent beoordeelt Renesse als 'ongezellig.' Van de vakantie gasten noemt slechts een paar procent het ongezellig dan wel vervelend. Gezinnen/ouderen en inwoners van de Schouwse badplaats zijn eensgezind van mening dat re creatie-activiteiten een belang rijke bijdrage kunnen leveren aan de sfeer: respectievelijk 83 en 78 procent. Van de jongeren heeft 57 procent diezelfde opvat ting. Eenderde van de jeugd kiest voor 'een beetje'. Het per centage mensen dat helemaal geen heil ziet in die activiteiten is te verwaarlozen. Ongeveer 10 procent verwacht er weinig van. Kinderspelen, sport en spelen voor volwassen worden in het al gemeen gezien als belangrijk middel om de sfeer te verbete ren. Theater ziet ongeveer de helft niet zitten. Jongeren zijn daarover het meest negatief. Voor meer muziek voelen alle ondervraagden. Bij jongeren staat de wens dis co's langer open te laten, boven aan. Ouderen en gezinnen willen het liefst het verkeer uit het cen trum bannen, en inwoners plei ten op eenzelfde suggestie-lijst voor: 'nog meer aan criminali teit doen'. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekor ten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespon deerd. M I I I I I I I I I I I I I I Naar aanleiding van het inge zonden stuk van de heer Kooi man in de PZC van 5 september willen wij een aantal kantteke ningen plaatsen. Wij hoeven bij Vekabo-campings geen dona teur te zijn om service en rust te krijgen. Dat is bij die organisatie gratis. Na wat onderzoek is onze indruk dat Vekabo-minicam- pings wat de accommodatie be treft beslist niet onderdoen voor SVR-minicampings. Dat dub beltje voor een glas water is hoogstwaarschijnlijk geen per soonlijke ervaring, maar een overlevering, zoals meerdere uit spraken. De heer Kooiman wil de lezers doen geloven dat het bij Vekabo-minicampings een rommeltje is; er zou bij de ont vangst van gasten geen tijd zijn voor een gesprekje. Wij weten wel beter, samen met de duizen den die in de loop der jaren hun vakantie op een Vekabo-mini- camping doorbrachten. Tenslot te een goede raad, meneer Kooi man: neem eerst de proef op de som voordat u fabeltjes vertelt. J. Osté Heernisseweg 99 Goes W. Dhaeze Jan Steenstraat 8 Roosendaal Volgens de P.Z.C. van 30-08-'90 was er eindelijk weer eens een roofoverval, gewapend nog wel. De eerste sinds 25 januari 1990. De Scheldestad Vlissingen telt dus toch nog mee. Van de dader was één belangrijk gegeven bekend. Let op - hij was/is van niet-blanke huidskleur. Dit soort berichtge ving doet het uitermate goed bij ultra rechts Nederland. Ook mensen die het niet te nauwkeu rig nemen met de democratie ne men dit graag ter harte. Iets anders wordt er niet mee be- re.kt; het dient geen enkel doel. Nooit lees ik in deze berichten: 'de dader sprak zeer beschaafd Nederlands' of 'hij/zij sprak met een Fries accent' enz. Het gevolg was dat ik bij de kas sa in de supermarkt het volgen de hoorde tijdens het wachten. „Het was wéér een zwarte, die kaffers worden gevaarlijk, nu lo pen ze al met wapens rond ook". Alsof je niét blank moet zijn om niet te deugen of gevaarlijk te zijn. Mag ik van een krant met nieuws dat je persoonlijk raakt in de toekomst verwachten dat ze dergelijke, voor een goede be richtgeving, niet terzake doende bijzonderheden achterwege laat? Zulk nieuws raakt mij zeker, ik word er misselijk van. Zulk nieuws zet aan tot racisme. N. J. van Duyn Esdoornstraat 32 Oost-Souburg Advertentie ook 's maandags na 1300 uur geopend kerkplein 57 kapelle telefoon 01102 43810 afdeling voorbereidend hoger beroepsonderwijs: Robby Brandburg en Mare de Jonge; af deling MDGO-agogisch werk/re- sidentiteel werk: Mariska Hors man.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 33