Twee teams aan kop in hoofdklas zaalvoetbal ematigd optimisme bij Hendriks Wedstrijdkalender i~§ 11 Licht voor VC Vlissingen Schuitema pakt kans in België Schaaktweekamp op 24 november hervat sport sport 27 farm Wiersma wil zijn sport beter verkopen VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1990 hijn tegen Tussenpersoon Regio Walcheren/Beveland her ledental biljartdistrict jr er Roche naar ieuwe ploeg Incidenteel Vrouwenbiljart Zorgenkind NSP en NRC sluiten vrede op tv TT TT Hoogste niveau een uitdaging Geen held Niveau Aspiraties sbw Dammen is geen luxeus produkt NGELO (GPD) - De dam- bs hebben zich bij het begin het nieuwe seizoen massaal het Russisch intellect ge iden. Elf grootmeesters uit Sovjetunie bestormen mor- zaterdag, als de clubcom- i'tie begint, de borden. De Ifiek telt twee opmerkelijke zonderingen. Wereldkam- ,en Tsjizjov - de beste dus - :ft voorlopig nergens onder- i gevonden. En uitgerekend dkandidaat nummer één lt geen Rus op. Maas van 't og/Hengelo versterkte zich >1 slim met Harm Wiersma, ilvoudig wereldkampioen, t Ton Sijbrands vormt hij i illuster duo bij het voorma- Ie Twente's Eerste, waar de Tm veranderd is juist nu men i eer aan gaat doen. Jt dammen is voor Harm srsma, inmiddels 37, nog net pn verplicht nummer. Maar scheelt het niet. Waar Ton brands onderdook in 'het ipste wezen van het spel', be- leide Wiersma zich altijd al :t de randzaken: sponsoring, bliciteit. En dat is de laatste en alleen maar erger gewor- Sijbrands werd - met zijn ben, baard en diepzinnigheid [een dam-goeroe. Wiersma Deide al snel uit tot 'een com- [rciële jongen', gaat daarin zo ver dat een t.tree in de grote toernooien rdt overwogen, mocht de op- irs van het dammen doorzet- i. „De ambities om de sport :er volledig op te pakken zijn nog niet echt. Maar het zit er n te komen dat ik intensiever spelen. Al kan ik daar pas bd december concreter over jrden", zegt hij, een beetje ge- (imzinnig. t probleem van het dammen algemeen bekend. Wiersma ijst dat zelf in zijn topjaren aar- Ig te omzeilen, als enige profes- Jnal boerde hij goed. Maar veel er niet verbeterd. Dammen Jeft de schijn tegen. Het lijkt te makkelijk, zit in de beroemde zinsspellen-dozen samen met nzebord en mikado. Om met ersma te spreken: „De reali- t is dat het ene produkt als lu- bekend staat dan het ander, ramen wordt niet gezien als (xueus produkt. Dat is een ordeel gezien de bereikbaar- id, bovendien zijn dammers ardoor beter betaalbaar dan voorbeeld voetballers. Maar tegelijkertijd kan dat zich tegen je keren. En wordt het produkt afgedaan als middelmaat. Die beeldvorming moeten we door breken. Probleem is dat de meeste toppers introvert zijn, naar binnen gekeerd. En publici teit en verkoop heel extrovert, dus naar buiten gericht, zijn". Harm Wiersma heeft tegenwoor dig meer wapens dan argumen ten en stunts alleen om deuren voor het dammen te openen. Sinds een jaar is hij tussenper soon voor Nederlandse bedrij ven in de Sovjetunie. Economi sche en politieke contacten die in twintig jaar zijn opgebouwd. bewijzen nu hun nut. Het laatste jaar reisde hij vijf keer naar het land van zijn broodwinning. In plaats van damslag en dia grammen denkt Wiersma tegen woordig aan foodengineering, gokkasten en casino's. De link Harm Wiersma tijdens de daminterland Nederland-Sovjetunie in 1988 foto ANP) met het dammen wordt niette min, zij het met een omweg, ge legd. „Bedrijven die iets voor het dammen willen doen, kunnen bij mij aankloppen voor hulp in de Sovjetunie", verklaart de groot meester bijna plechtig. „En andersom kan men er zeker van zijn dat ik bij bedrijven die nu mede dank zij zaken mij doen in de Sovjetunie, binnenkort op de stoep sta met plannen voor het dammen. Al moeten die plannen dan natuurlijk wel verkoopbaar blijven". Want zaken zijn zaken en Wiersma is er de man niet naar om het dammen te verrij ken door liefdadigheid. Vandaar dat hij als actief speler ook gewoon het bedrag vraagt dat hij zichzelf minimaal waar dig acht. Dat voor de meeste clubs dat onmogelijk is op te brengen, doet niet terzake. „Ei genlijk zou de prijs tien keer zo hoog moeten zijn", zegt hij zon der aarzeling. „Ik vind dat een doodnormale zaak. Net zo goed vind ik het heel normaal dat Ton Sijbrands met zijn WK-match een ton verdient. Iemand die zo veel heeft gedaan behoort regel matig dergelijke bedragen te verdienen. Een topper op elk an der gebied krijgt dat moeiteloos. Maar zelfs dammers zelf kijken nog onwennig aan tegen derge lijke bedragen". MIDDELBURG/GOES - De ploegen van Feesthuis Goes en Jongepier Sport hebben na twee speeldagen de leiding ge nomen in de hoofdklas zaal voetbal regio Walcheren/Beve land. De Feesthuisploeg bereikte de koppositie na een moeizame 6-5 overwinning op Windhoek en Jongepier Sport kwam aan kop dank zij een 6-3 winst op Kloe- tinge. GW boekte in eigen huis een forse 7-1 tegen Warme Bak ker Grent. Parbo en Van Ruiten Fruit deelden de punten (4-4). Delphi blijft nog zonder winst punten. Ditmaal was Jong Am- bon te sterk voor de ploeg van het Griekse eethuis 1-6). GW - WB Grent 7-1: De bezoe kers waren zeker niet de minde ren van de Goesenaren, maar het wilde niet lukken bij de Vlis- singers. Door doelpunten van Marco Koole en Ad de Rooy had GW echter bij de rust al een 2- 0-voorsprong. Mark Pasveer bracht Grent terug tot 2-1. Daar na kwam de doelpuntenmachi- ne van GW pas goed op gang. Door treffers van nogmaals Koole (2x) en De Rooy en Bert Stoelwinder (2x) stevende de Goese ploeg op een fraaie 7-1 winst af. Parbo - Van Ruiten Fruit 4-4: De Vlissingers waren met een com pleet tweede team naar Goes ge komen. De eerste selectie was door allerlei omstandigheden verhinderd. Toch wist de Fruit- ploeg er nog een gelijkspel uit te slepen in een van beide zijden schitterende wedstrijd. Voor Parbo scoorden Rogier Keijzer, Roks Dahoe, Mohammed Azza- gari en Lesley Doesburg. Leon Hillebrand, Richard van Ruiten, Donald Waasdorp en Marcel van Ruiten maakten de doelpunten voor de fruitploeg. Kloetinge - Jongepier Sport 3-6: Een open wedstrijd met een ge- lijkopgaande strijd in de eerste helft. Met de rust stonden de be zoekers met 3-2 voor. In de twee de helft kreeg Jongepier Sport de overhand en wist die ook uit te buiten. In die periode kreeg Kloetinge nog een penalty mee die door Eric Huisson werd be nut. Eindstand 3-6. Voor Kloe tinge maakte Eric Huisson alle drie de treffers. Rick Theunis- sen, Pieter den Hollander (2x), Egon Kok, Fred Meerman en Jeffey van de Velde schoten voor de sportploeg raak. Windhoek - Feesthuis Goes 5-6: Een nogal harde, maar doel puntrijke wedstrijd. Windhoek keek bij rust tegen een 2-3 ach terstand aan. Gerald Rozen- meier bracht de gasten met een hattrick op een 3-0 voorsprong. Michel Leonard en Leo van de Ven bepaalden de ruststand op 3-2. Windhoek kwam op gelijke hoogte door Robbert Post (3-3). Feesthuis liep uit naar 5-3 door Kees Dorrepaal en Gé Wolters. Windhoek kwam dichterbij (4-5) door Leo van de Ven. Door nog maals Rozenmeier liep Feest huis vervolgens uit naar 6-4. Eric Siegers bracht Windhoek nog te rug tot 6-5, maar verder kwamen de Vlissingers niet meer. )ST-SOUBURG - In zijn visTe de jaren negentig verwacht idelijk voorzitter Maarten indriks van de Koninklijke derlandse Biljart Bond NBB) qua ledental een 'be- orlijke groei'. De bondsvoor- ter is stellig van mening dat et alleen het aantal verenigin- n zal vermeerderen, maar hij er ook van overtuigd dat het lental per club zal toenemen, 'e belangstelling voor het bil den als vrije tijdsbesteding 1RIJS (AFP) - De Ier Stephen iche en de Fransman Francis >reau rijden het volgende elerseizoen in dienst van de euvve Belgische ploeg Tonton ipis. Beide renners uit de His- r-formatie zijn voor twee ar gecontracteerd. 't oud-wereldkampioen Ro- e en Moreau stappen de ansman Laurent Biondi, we- dkampioen puntenkoers, en n landgenoot Laurent Pillon n Histor over naar de nieuwe matie, die door Patrick Vale- en Roger de Vlaeminck geleid at worden. In een eerder sta an werd Dirk de Wolf al vast- i De directie van het Bel- iche concern zou ook interesse bben in wereldkampioen Ru- Dhaenens, die zijn contract PDM nog niet heeft verlengd. en voor de wedstrijdsport zal door steeds meer toernooien van topspelers worden aange wakkerd", zei Hendriks on langs letterlijk. Met alle respect voor zijn 'grote baas' durft Bart de Willigen uit Oost-Souburg, de voorzitter van het biljartdistrict Walcheren/De Bevelanden, toch iets minder optimistisch te zijn. De Willigen heeft daar zo zijn redenen voor: „Toen we in 1986 het veertigjarig bestaan van het district vierden, telden de 28 aangesloten vereni gingen net geen 500 leden. Vier jaren verder zitten we nog altijd op dezelfde aantallen en is de mijlpaal van 500 leden nog altijd niet bereikt. We mogen in feite zelfs blij zijn dat we de status- quo kunnen handhaven", zegt De Willigen. Bij de start van het nieuwe sei zoen, vorige week in Goes en Kwadendamme, bleek verder ook al weinig van die groeiende belangstelling die de bondsvoor zitter in zijn vooruitblik signa leert. Voor de dubbelfinale om het kampioenschap derde klas driebanden moest, door afzeg ging van een aantal spélers, een groot aantal telefoontjes worden gepleegd om het gezelschap vol tallig aan de start te kunnen brengen. Hoezo, groeiende be langstelling? Overigens denkt De Willigen dat die zwakke opening van het séi- DRIEBANDEN: 3e klasse, Onder Ons Goes en OKK Kwa dendamme (8/9-16/9); 2e klasse, DOS Middelburg (22/9-30/9); le klasse, ALM Goes (12,13 en 14 oktober); hoofdklasse, BVW Wemeldinge (15,16 en 17 maart); 4e klasse, BVM Middelburg 122, 23 en 24 maart). IJBRE: 6e klasse, VEG/ABV Oost-Souburg (5, 6 en 7 okto ber); 5e klasse, HIO Heinkenszand (20/10-28/10); 4e klasse, Scheldezicht Wemeldinge (9,10 en 11 november); 3e klasse, OBK 's Heerenhoek (17/11-25/11); 2e klasse, LBV Lewedorp '7.8 en 9 december); le klasse, HBC Heinkenszand (14,15 en '6 december); hoofdklasse, Scheldezicht Wemeldinge (21, 22 en 23 december); extra klasse, 't Raedthuys Middelburg (4, 5 en 6 januari). BANDSTOTEN: 5e klasse, De Toekomst 's Heerenhoek en OHGL Kwadendamme (12/1-20/1); 4e klasse, Delta Colijns- Plaat en Dampoort Middelburg (26/1-3/2); 3e klasse, HIO Heinkenszand (16/2-24/2); 2e klasse, VEG/ABV Oost-Souburg 115.16 en 17 maart). KADER 38/2 (handicap): BVM Middelburg (4/4-7/4). Het Scheldetop-toernooi, de biljartstrijd tussen spelers uit de drie Zeeuwse districten, wordt medio mei bij de biljartver eniging 't Raedthuys in Middelburg gehouden. DOS uit Ove zande houdt bovendien op 1. 2 en 3 maart de gewestelijke eindstrijd libre hoofdklasse. zoen 'een incidenteel geval' zal blijken. „Dergelijke incidentjes komen in de rest van het seizoen niet meer voor", is de stelling die hij wel aandurft. Hij baseert die optimistische uitspraak op de contacten met spelers en clubs en weet ook dat het bestuurska- der van het district op zowat alle terreinen de vinger aan de pols heeft. „Op alle posten heeft het districtsbestuur van Walche ren/De Bevelanden niet alleen capabele mensen, stuk voor stuk is men ook niet te beroerd om zich in te zetten voor de goe de zaak", prijst de districtsvoor zitter de inzet van 'zijn' mensen. Dat is dan ook de reden waarom hij durft te stellen aan het begin te staan van -weer- een goed bil jartseizoen. „Nel Quakkelaar en Wim de Schrijver zijn bekwame wed strijdleiders, Yvo Dekkers doet wat hij kan om het jeugdbiljar- ten verder van de grond te krij gen, de afdeling vrouwenbiljart heeft in Nel Dekkers een fana tiek voorvechtster. Aan de basis zit het allemaal uitstekend in el kaar", zet De Willigen op een rij tje. Het lichte verlies bij de se nioren en de jeugd (één vereni ging stapte uit, bij de jeugd werd de overstap naar de senioren en het stoppen van een paar jeugd spelers niet helemaal opgevan gen) wordt op dit moment goed gemaakt door de groei van het vrouwenbiljarten. „Vorig sei zoen volgden negentien dames een cursus, tien daarvan werden lid van een club. Dit jaar hebben zich weer elf dames aangemeld". In Oost-Souburg, Kwadendam me en Heinkenszand is de lande lijke actie 'Vrouwenbiljart' aan geslagen. Pure winst voor het district. Bart de Willigen is er ge lukkig mee. Dat is de districtsvoorzitter be paald niet met de situatie zoals die zich bij het jeugdbiljarten ontwikkelt. „We leveren in, heb ben op dit moment nog slechts zeventien jeugdleden. Alleen DOS in Ovezande, BVW Wemel dinge. OHGL in Kwadendamme en VEG/ABV in Oost-Souburg zijn actief op het gebied van jeugdbiljarten. Als bestuur zul len we de clubs dienen te over tuigen van de noodzaak om met jeugd te beginnen. Als dat niet gebeurt krijgen we daar op wat- langere termijn de rekening voor aangeboden", voorspelt De Wil ligen. Hij weet echter ook dat eerdere verzoeken in die richting weinig of geen respons hebben gekregen en verwacht ook nu niet direct een massale aanmel ding. „Maar we móeten het blij ven proberen", stelt hij nadruk kelijk. In dat kader ziet hij de open dag die DOS Ovezande en VEG/ABV binnenkort houden en het Nederlands kampioen schap kader 38/2 jeugd op 11 en 12 januari in Middelburg als 'u- nieke kansen om de jeugd voor de biljartsport te winnen'. CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De Stichting Nederland se Sport Pers Service en het NRC/Handelsblad hebben woensdag een einde gemaakt aan de ruzie om de accreditatie van Youp van 't Hek voor het wereldkampioenschap voetbal. De Stichting NSP Service wilde de cabaretier begin dit jaar niet als sportjournalist aanmelden bij de wereldvoetbalbond FIFA. Hierop besloten het NRC en Van 't Hek naar de rechter te stap pen. Mr. Asscher bepaalde in zijn uitspraak op 1 maart, dat Van 't Hek wel degelijk als sport journalist voor het WK voetbal moest worden aangemeld. Bij aankomst in Italië bleek de vereiste accreditatie niet klaar te liggen. De Stichting NSP Ser vice kreeg hiervan de schuld. In een tweede kort geding, twee We ken geleden, bepaalde mr. As scher dat de in het eerste geding vastgelegde dwangsom van 100.000 plus 25.000 gulden scha- devrgoeding aan het NRC be taald moesten worden. Woensdag kwamen de Stichting en de krant tot een financieel vergelijk, waarmee de kwestie- Van 't Hek uit de wereld was. '"mm- f= Ti Eén van de zeven electriciens aan het werk in een lichtmast (foto Lex de Meester) VLISSINGEN - De voorbereidingen op de eerste Iichtwed- strijd van de VC Vlissingen op de Irislaan zijn op een oor na gevild. Alle vier de lichtmasten staan inmiddels overeind, gisteravond werden er twee getest. De bedoeling is dat alle lampen vandaag of uiterlijk morgen getest en afgesteld worden voor de wedstrijd Vlissingen-Heracles van morgen. Vlissingen gaat er volgens voorzitter Piet de Jong dan ook van uit dat de wedstrijd tegen de Almeloërs morgen (aan vang 19.30 uur) zonder problemen zal verlopen. „Deze instal latie behoort tot de vijf beste van alle bvo's in Nëderland", weet De Jong. De vier masten zijn elk voorzien van 18 lampen van 2000 watt. Vrijdag 09.30-10.00 EURO: Eurobics 10.00-11.00 EURO: Eurosportnews. 11.00-12.30 EURO: WK Volleybal voor vrouwen in China. 12.30-13.00 EURO: Surfer Magazine. 13.00-14.00 EURO: Paardesport: con cours hippique. 14.00-15.00 EURO: GP motorraces van Oostenrijk. 15.00-16.00 EURO: Paardesport: mili tary. 15.25-17.30 BBC 2: Paarderennen in Goodwood. 16.00-16.30 EURO: Surfer Magazine. 16.30-17.00 EURO: Vlotraces. 17.00-18.30 EURO: WK volleybal voor vrouwen in China. 18.20-19.00 BBC 2: Autoraces: Pirelli automarathon. 18.30-19.00 EURO: Wheels. 19.00-20.00 EURO: Eurosportnews 20.00-21.00 EURO: GP Motorraces van België. 21.00-22.00 TV 5: Aventures et Voya ges: avontuurlijke sporten. 21.00-22.30 EURO: Worstelen. 22.15-23.05 BRT 2: Sport extra: paar desport Lanaken. 22.30-23.00 EURO: Motorsportnews. 22.50-23.25 Did 2: Sport-Reportage: met voetbal (Bundesliga-wedstrij den) en Bundesliga ijshockey. 23.00-01.00 EURO: Trax: sportmix. 23.25-23.50 Did 1: Sportschau. 00.55-01.05 RTL V: Match extra: wiel rennen. 01.00-02.00 EURO: Eurosportnews. Eddie Schuitema: „Mislukt het dan heb ik pech gehad en ben ik een illusie armer" (foto Ruben Oreel) Delphi - Jong Ambon 1-6: Delphi nam de leiding door een treffer van Michel Hoeben. Met de rust stond Jong Ambon met 2-1 voor door doelpunten van Noes Siwa- bessy en Rein Telussa. In de tweede helft kon Jong Ambon uitlopen naar 6-1 door nogmaals Telussa en Siwabessy (2x) en Perros Mual. De stand: 1 Feesthuis Goes 2-4,2 Jon gepier Sport 2-4, 3 Van Ruiten Fruit 2-3, 4 Jong Ambon 1-2, 5 GW 2-2, 6 Kloetinge 2-2, 7 Warme Bakker Grent 2-2,8 Parbo 2-1,9 Neptunes 1-0, 10 Windhoek 2-0, 11 Delphi 2-0. Het wedstrijdprogramma: maandag 17 september, sportcentrum Goes: 19.25 uur GW - Neptunes, 21.15 uur Kloetinge - Warme Bakker Grent; woensdag 19 september, sporthal Baskensburg, Vlissingen; 20.20 uur Jongepier Sport - Delphi, 21.15 uur Windhoek - Jong Ambon, 22.10 uur Van Ruiten Fruit - Feesthuis Goes. VLISSINGEN - De overstap van de 32-jarige Eddie Schuitema van tweede divisionist EMM naar Sasja, een toonaangeven de Belgische eredivisie hand- balploeg, werd maar door wei nig mensen verwacht. Vroeger had hij aanbiedingen van het Haagse Hermes en Quintus naast zich neergelegd. Altijd liet de Vlissinger het wonen en werken in Zeeland prevaleren boven een carrière als handbal ler. Maar nu de tijd dringt, wil hij alsnog zijn mogelijkheden op het hoogste niveau toetsen. „Hermes en Quintus gaven mij bijvoorbeeld niet de garantie van een baan." Dat vond de handballer destijds een te wan kele basis om te verhuizen. Nu het Antwerpse Sasja een linke ropbouwer nodig had, kwam het bij Schuitema terecht. „Ik kan gewoon blijven wonen en werken in Vlissingen", zegt de mede-exploitant van hotel/pen sion Truida. „Een uur reistijd is te doen. Vandaar dat ik ja ge zegd heb. Mislukt het dan heb ik pech gehad en ben ik een illusie armer, lukt het dan ben ik een ervaring rijker", zegt Schuitema nuchter. De transfer 'op amateuristische basis' heeft zich in een stroom versnelling afgespeeld. Begin augustus informeerde Jos Aerts- sen, de nieuwe trainer van EMM, of Eddie Schuitema nog voor de Middelburgse club wilde uitko men. „Ik heb verteld dat ik wilde stoppen met handballen. Ik had geen plezier meer in het hand ballen in de tweede divisie." Maar amper een maand later trok Sasja aan de bel en polste de interesse van Schuitema. „In het weekeinde belde ze, dinsdag daarop ben ik ernaar toe gegaan en na een gesprek was alles gere geld." Aertssen kon Schuitema's be slissing begrijpen. „Ik denk dat Jos (Aertssen) het er moeilijker mee gehad had als ik bijvoor beeld naar Delta Sport (Zierik- zee red.) zou zijn gegaan. Niet dat ik dat van plan was. Maar Aertssen snapt dat ik deze uit daging niet aan me voorbij kan laten gaan." Schuitema zegt niet als een held bij Sasja te zijn binnengehaald. „Ik kwam bij Sasja in beeld om dat ze een linkeropbouwer nodig hadden. Voor die plaats was een vacature ontstaan. Een topper zal ik niet meer worden. Zo rea listisch ben ik wel. Ik krijg een leuke onkostenvergoeding en een zakcentje. Het is de eerste keer dat sport me geen geld kost. Maar voor het geld doe ik het niet." Tot nu toe is Schuitema de enige versterking die Sasja heeft bin nengehaald. „Ze zijn nu bezig met een Pool. De leiding heeft hoge verwachtingen van die jon gen. Die handballer zal voor vuurwerk zorgen. Dat wordt ten minste verteld. Ik raak van die uitspraken niet zo onder de in druk. Ik moet eerst zien dat hij komt, want dat is allemaal nog onzeker." Een zware concurrentiestrijd hoeft Schuitema bij Sasja niet aan te gaan. „Er is nog een linke ropbouwer, maar dat is een jon gen met weinig ervaring. Ik heb een grote kans om in de basis te staan." Toen Schuitema enige jaren ge leden nationaal topscorer van de eerste divisie was geworden, trof hij gemiddeld per wedstrijd zeventien keer doel. „In België ben ik in het begin van de com petitie tevreden als ik elk duel vier, vijf keer scoor. En dan denk ik dat ze bij Sasja ook content zijn. Rond de kerst hebben we een evaluatiegesprek. Dan be kijken we of we met elkaar ver der gaan." Over het niveau van de Belgi sche eredivisie weet Schuitema nog weinig. „In het algemeen wordt er tegenwoordig in België iets beter gehandbald dan in Ne derland. Maar daar heb ik me nog niet echt mee bezig gehou den. We hebben alleen wat vriendschappelijke wedstrijden gespeeld en daaruit kan ik wei nig opmaken. Wel wordt er pitti ger getraind dan bij EMM. Dat is logisch, gezien het niveauver schil. Maar ik heb me daarover nog geen duidelijk beeld kunnen vormen omdat ik nog in het sta dium zit van aftasten en en aan passen." Sasja, dat getraind wordt door Luc Vercauteren, heeft volgens Schuitema opnieuw aspiraties om Belgisch kampioen te wor den. „Vorig jaar is het op de tweede plaats geëindigd. Elke trainer wil kampioen worden, dus ook Vercauteren. Maar veel heeft Vercauteren nog niet ge zegd over zijn wensen en doel stellingen. Dat komt wel als de competitie in oktober losbarst." Schuitema, die zijn eerste hand balstappen bij het Vlissingse Olympus heeft gezet, weet dat hij momenteel de enige Zeeuw is die lid is van een eredivisionist in België. Daarvan raakt hij nau welijks onder de indruk. „Mis schien is het wel uniek, maar ik moet mezelf daar eerst nog waarmaken. Dat ik aardig kan handballen, heb ik bij mijn ge boorte meegekregen. Dat noem ik gewoon geluk. Zou ik in een andere provincie hebben ge woond, dan was ik misschien ooit eredivisie-speler van Neder land geweest. Maar rouwig ben ik daar nooit om geweest. Nu krijg ik toch nog mijn kans, wel iswaar in België." LYON (ANP) - Bij de komende tweekamp om het wereldkam pioenschap schaken tussen ti telhouder Kasparov en uitda ger Karpov, die op 7 oktober in New York begint, is de regel, dat degene die zes partijen wint, zich automatisch wereld kampioen mag noemen, ge schrapt. Dit is gedaan om te verhinderen, dat de beslissing al is gevallen, als de tweede helft van de twee kamp in Lyon nog moet begin nen. Evenals bij vorige gelegen heden gaat de match over maxi maal 24 partijen. Wie 12 1/2 punt scoort, is winnaar. Bij de eind stand 12-12 behoudt Kasparov de titel. In New York, waar de twee scha kers naar alle waarschijnlijk heid zullen worden voorgesteld aan president Bush, speelt men op maandag, woensdag en vrij dag. In de tweeue neut, die op 24 november in Lyon begint, zijn de speeldagen maandag, woensdag en zaterdag. Hoofdscheidsrechter is de Ne derlander Geurt Gijssen. Diens eerste assistent Carlos Falcon (Spanje), terwijl voor New York de tweede assistent wordt aan gewezen door de Franse schaak bond en voor Lyon door de Ame rikaanse schaakbond. In het kamp van Kasparov heeft zich inmiddels de (Sovjetrussi- sche) Goerowitsj aangediend, terwijl Lajos Portisch zou zijn opgenomen in het begeleidings team van Karpov. De uitdager heeft de publicatie aangekondigd van een boek, waarin hij stelling neemt tegen de aantijgingen van Kasparov in diens publicatie „Hoog Spel", dat aan de vooravond van de vo rige WK-match in Sevilla ver scheen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 27