Aanvaring: 170.000 liter dieselolie stroomt in Rijn Ambassade Kuwayt >ereidt evacuatie andgenoten voor Aanval op trein Johannesburg: 26 doden Financieel beheer van meeste ministeries is ondeugdelijk Gewonden bij explosie in Sovjet-kernreactor \chip in Vlissingen aan de ketting SPOEDEISENDE HULP (E.H.B.O.) Maak nü kennis met Hülsta. Aflossing fregatten in Golf Ongezonde lucht Karpers Zeespiegel Cubino Per 27 oktober toeslag vliegreizen Geding Veling blijft Rekenkamer: half miljard onrechtmatig uitgegeven Schoenendozen WÊÊÊÊÊÊÊm ^wmmmÊÊÊÊÊÊmÊÊÊm EEN GEBRUIKTE AUTO DÜSSELDORF (RTR) - Bij een aanvaring tussen twee schepen is donderdag bij Düsseldorf 170.000 liter die selolie in de Rijn gekomen. De Westduitse autoriteiten hebben vanwege de omvang van de vervuiling de overige Rijnoeverstaten ingelicht. Volgens gemeente-ambtena ren uit Düsseldorf is na de aanvaring een olievlek met een lengte van dertig kilome ter ontstaan. De twee schepen ramden elkaar in dichte mist. De olievlek is het tweede ge val van ernstige vervuiling van de Rijn binnen enkele da gen. Door een defect bij het chemieconcern BASF kwam dinsdag in Ludwigshafen 300 ton van het giftige nitroben- zeen in het water. In verband daarmee besloot Rijkswater staat in Gelderland donder dag de stuwen in de Neder- rijn-Lek tijdelijk geheel te sluiten. De stuwen gaan omlaag zodat de verontreining het inname- punt van de Waterleiding Rijn-Kennermerland in Nieu- wegein niet kan bereiken. De maatregel heeft volgens Rijkswaterstaat nauwelijks invloed op het scheepvaart verkeer en op de waterkwan titeit en -kwaliteit in andere regio's. De waterleidingbe drijven zijn hierover geïnfor meerd. „Overigens liggen de voor spelde concentratieniveaus van het verontreinigde water belangrijk lager dan de waar den waarbij schadelijke ge volgen gaan optreden voor waterorganismen en bijvoor beeld vee dat in de uiterwaar den graast. Dit betekent dat er geen speciale voorzienin gen of beschermingsmaatre gelen nodig zijn voor mens en dier", liet Rijkswaterstaat we ten. Gur Mariner aan de kade in de containerhaven in Vlissingen-Oost (foto Ruben Oreel) eslag op scheepslading voor Irak IlSSINGEN - De Staat der Ne l-landen heeft donderdag in Issingen-Oost beslag laten Igen op het vrachtschip Gur Jriner en zijn voor Irak be- fmde lading. De Iraakse over- Id heeft gisteren in een spoed Trt geding nog geprobeerd het hip met de goederen vrij te Ijgen. De Middelburgse recht- wees de eis af, onder meer hdat de Verenigde Naties een Indelsembargo tegen Irak Ibben ingesteld. op de Bahama's geregistreer- Gur Mariner (9862 brutoregis- kon) meerde donderdagmid- Ig om half vier aan de contai- Irkade van de Sloehaven in Vlissingen-Oost af. De rederij wilde het schip laten lossen om het vrij te maken voor een nieu we lading. De Gur Mariner was nog voor de afkondiging van het handelsem bargo met stukgoed (machine onderdelen) en chemicaliën, ge laden in Middlesborough, Bre men en Rotterdam, naar Irak vertrokken. Bij Port Said, aan het begin van het Suezkanaal in Egypte, maakte het schip rechtsomkeert. De boycot was een feit. De kapitein van de Gur Mariner kreeg opdracht naar Vlissingen te varen en de lading op te laten slaan. De Iraakse staat nam dat niet in dank af en spande vlak voor aankomst van het schip in Vlissingen een spoed kort ge ding tegen de rederij aan. Een advocaat uit Rotterdam eis te donderdagmiddag in Middel burg dat de Iraakse autoriteiten een haven naar eigen keuze zou den kunnen aanwijzen voor het schip. President van de Middel burgse rechtbank G. R. André de la Porte gaf daaraan geen ge hoor, omdat 'kans bestaat dat de lading dan toch in Irak te recht komt'. De Staat der Nederlanden had inmiddels ook actie onderno men. De Gur Mariner meldde, zoals gebruikelijk, vooraf aan de havenautorteiten dat zij Vlissin gen-Oost wilde binnenlopen. In opdracht van de hoofdofficier van justitie in Rotterdam werd beslag gelegd op schip én lading. Die vertegenwoordiger van het openbaar ministerie, in wezen de Staat der Nederlanden, wil zo voorkomen dat de Gur Mariner alsnog uitvaart en de goederen naar Irak brengt. De lading zal op zijn vroegst maandag in de Vlissingse haven gelost worden. Dit heeft een woordvoerder van het haven schap Vlissingen donderdag avond laat meegedeeld. Aan vankelijk was het de bedoeling de containers met machines en machine-onderdelen vrijdag ochtend vroeg te lossen. De la ding blijft voor onbekende tijd in Vlissingen-Oost. SN HAAG (GPD) - De Neder- ndse ambassade in Kuwayt erkt sinds donderdag aan de acuatie van de 37 nog overge- even landgenoten naar de aakse hoofdstad Baghdad. DEN HAAG (GPD) - Het luchtverdedigingsfre gat Jacob van Heems- kerck en het standaard fregat Philips van Al- monde zullen op 19 no vember in het gezel schap van het bevoorra dingsschip Zuiderkruis uit Den Helder vertrek ken in de richting van de Perzische Golf. De Jacob van Heemskerck en Phi lips van Almonde zuilen daar hun zusterschepen Witte de With en Pieter Florisz aflossen. Defensieminister Ter Beek heeft dat gisteren bekendgemaakt. De Wit te de With en Pieter Flo risz worden op 22 decem ber in de thuishaven Den Helder terug verwacht. Na aanvankelijke aarze lingen is besloten ook het bevoorradingsschip Zuiderkruis naar de Golf te sturen. De Zuider kruis zal de taak overne men van een Brits schip, dat op het moment de twee Nederlandse fregat ten bevoorraadt. De aflossing van de Wit te de With en Pieter Flo risz komt sneller dan ver wacht. Bij de afvaart op 20 augustus rekende de bemanning nog op een reis van zes maanden. Volgens een woordvoer der van het ministerie van defensie heeft de vroege aflossing niets te maken met de motorpro blemen waarmee de Wit te de With te kampen heeft. Ter Beek verklaarde gis teren dat de Jacob van Heemskerck, de Philips van Almonde en de Zuiderkruis voor een pe riode van zes maanden worden uitgezonden. Ambassadeur J. Veling tracht met assistentie van een uit Baghdad overgekomen Neder landse diplomaat de 32 mannen, twee vrouwen en drie kinderen in een bus over de grens tussen Kuwayt en Irak te brengen. De actie is ondernomen op advies van minister van buitenlandse zaken Van den Broek, die met zijn EG-collega's overlegd heeft over de evacuatie. Volgens Van den Broek is toe stand op gebied van veiligheids en voedsel in Baghdad relatief beter dan in Kuwayt. De Neder landse ambassade is doelwit van Iraakse militairen geweest, al dus de minister, die van 'een be zoek in de afgelopen dagen' sprak waarbij ambassadebezit tingen waren ontvreemd. Het ministerie wil met de verhui zing naar Irak niet wachten tot de situatie in Kuwayt zo ver slechtert dat evacuatie niet meer mogelijk is. Bovendien zouden de Nederlanders toch eerst naar de Iraakse hoofdstad moeten, voor zij naar huis kun nen terugkeren. Het is nog on duidelijk hoe het transport naar Baghdad zal plaatsvinden. Van den Broek ziet de Nederlanders het liefst allemaal tegelijk, in een colonne, Kuwayt verlaten. Winnie Mandela, echtgenote van ANC-leider Nelson Mandela, bracht donderdag een bezoek aan een slachtoffer van aanvallen van Inkatha-aanhangers (foto AFP) (van onze correspondent) JOHANNESBURG - Bij een aanval op een forenzentrein in Jo hannesburg zijn donderdagavond 26 zwarte passagiers om het leven gekomen en tientallen gewond geraakt. De daders, van wie de identiteit onbekend is, richtte met kap messen, dolken en vuurwapens een bloedbad aan onder de pas sagiers van wie sommigen uit de rijdende trein sprongen om aan de slachting te ontkomen. Op een ander station wachtten de moordenaars andere passagiers op en gingen die eveneens te lijf. Zij wisten te ontkomen voordat de politie arriveerde. De aanslag vond plaats tijdens het spitsuur wanneer vele inwo ners van Soweto, de zwarte miljoenenstad bij Johannesburg, te rugkeren van hun werk in Johannesburg. In de voortdurende bloe,dige strijd tussen aanhangers van de ri valiserende ANC en Inkatha vielen gisteren nog minstens 13 do den. Ambassadeur Veling heeft in Kuwayt hulp van een Neder landse diplomaat uit Baghdad. Zij moeten proberen het trans port te regelen. Ook moet in Baghdad nog onderdak worden gezocht. De ambassadeur blijft overigens in Kuwayt op post. De Nederlandse regering wil de am bassade daar niet verlaten, om dat daarmee de Iraakse annexa tie van Kuwayt impliciet als vaststaand wordt erkend. Het Franse weekblad l'Express onthulde gisteren dat het Saudi: sche leger kans heeft gezien de ultramoderne Amerikaanse ge vechtsbommenwerper F-117A te traceren met een radarinstal latie. Het toestel, bekend als de Stealth, is zo ontworpen dat het amper met radar kan worden herkend. Tijdens oefeningen in oostelijk Saudi-Arabië zou het Amerikaanse vliegtuig echter duidelijk zijn waargenomen, zo dra het binnen een afstand van 17 kilometer van de radarinstal latie kwam. De geavanceerde radarappara- tuur is speciaal voor de Saudi's ontwikkeld door het Franse be drijf Thomson-CSF. als onder deel van een grond-lucht-raket- systeem. DEN HAAG (GPD) - De ver schillende ministeries hebben vorig jaar 516,5 miljoen gulden onrechtmatig (niet volgens wet telijke regels) uitgegeven. De grootste boosdoener was On derwijs met 270 miljoen, ge volgd door Sociale Zaken met 216,8 miljoen gulden. Dit blijkt uit stukken van de Algemene Rekenkamer, het onafhankelij ke controleorgaan voor rijks uitgaven. De Rekenkamer heeft de rijksuitgaven en ontvang sten kritisch onderzocht. Onderwijs keerde vorig jaar 219,8 miljoen gulden ten onrech te aan studietoelagen uit. Bo vendien vergat het ministerie rente in rekening te brengen bij studenten die de te veel betaal de studietoelage nog niet had den terugbetaald. Bij Sociale Zaken werd ten on rechte 216,8 miljoen gulden uit gegeven bij het directoraat-ge neraal Arbeidsvoorziening. Het geld ging op aan materiële en be- leidsuitgaven zonder dat daar voor voldoende bewijsstukken voorhanden waren. De Rekenkamer onderzocht alle rijksuitgaven (164,9 miljard gul den) en -ontvangsten (167,4 mil jard). Bij de uitgaven werd voor 77,5 procent geconstateerd dat die volgens de regels zijn ge daan. Bij de ontvangsten gold dat voor 39,7 procent. Voor de overige uitgaven en ontvang sten kon de Rekenkamer die ze kerheid niet krijgen aangezien binnen de departementen de ad ministratie tekort schoot en er gebreken waren bij de accoun tantscontrole. Eigenlijk deugt het financieel beheer maar op drie ministeries: Defensie, Economische Zaken en Landbouw. Bij Algemene Za ken, Buitenlandse Zaken, Justi tie, Binnenlandse Zaken, Ver keer en Waterstaat, Sociale Za ken, Financiën en VROM vol deed het geheel nog niet eens aan door de Rekenkamer gehan teerde minimumeisen. Bij de onzekerheid over de ont vangsten speelt de Belasting- dient (waar 140 miljard gulden omgaat) een grote rol. Bij deze Het Europese bureau van de WHO, de wereldgezondheidsor ganisatie, meldt in een rapport dat miljoenen Europeanen in ge bieden met een gevaarlijk hoge graad van luchtverontreiniging leven. De aandoeningen als gevolg van de smog is C voor velen fataal. 9 Door het droogvallen van de slotgracht van kasteel Westhove bij Oostkapelle zijn enkele tien tallen karpers in de problemen ademnoodgekomen. Vandaag ivorden de nog levende vissen naar een vijver bij de sporthal overge- bracht I TTTT11 In het Topshuis op Neeltje Jans is een tentoonstelling geopend over de zeespiegelrijzing. De ge leidelijke rijzing van de zeespie gel vormt op den duur een be dreiging voor zo'n vier miljard mensen in de lager ge legen gebieden in de O wereld. éL I De Spanjaard Cubino is de win naar geworden van de Ronde van Catalonië. Breukink, die derde in het eindklassement werd, liet gisteren nog eens zien dat hij kan tijdrijden als geen ander. De renner uit de ploeg van Gisbers won de tijdrit, die vooraf ging aan de slo tetappe, welke werd QC gewonnen door Talen. fcw MOSKOU (DPA/AFP) - Bij een explosie en een grote brand in een kernreactor in de stad Oest-Kamenogorsk in de Oeral in de Sovjetunie zijn verschei dene mensen gewond geraakt, zo deelde het Sovjetpersbureau TASS donderdag mee. TASS maakte niet bekend hoe veel mensen letsel opliepen. Vol gens het persbureau deed de ex plosie zich woensdag al voor in een afdeling waar met het zeer giftige Beryllium wordt gewerkt. Gedurende enkele uren kon er ook Beryllium-gas ontsnappen, maar was de stralingshoeveel- heid op het terrein van het nu cleaire complex normaal, aldus TASS. Beryllium is een zeer hit- AMSTERDAM (ANP) - De Alge mene Nederlandse Vereniging van Reisorganisatoren (ANVR) is donderdagavond met de Ne derlandse chartermaatschap pijen overeengekomen de toe slagen in verband met recente lijk sterk gestegen brandstof kosten niet per 1 oktober maar 27 oktober te gaan heffen. De aanleiding hiertoe is dat de touroperators verenigd in de ANVR de heffing niet kunnen opleggen aan die klanten die zes weken van te voren de volledige reissom voor een vliegvakantie hebben voldaan. De toeslagen als gevolg van de excessief gestegen brandstof kosten zullen nu binnen Europa variëren van 27 tot 52 gulden en op de intercontinentale bestem mingen van 105 tot 159 gulden. tebestendige stof en wordt daar om veel gebruikt als koeling in reactoren. Er zijn geen gevallen van vergif tiging gemeld, aldus TASS, die verder berichtte dat overal in het gebied de straling wordt ge meten. Spoedig na de explosie werd de bevolking aangeraden de deuren en ramen te sluiten. Volgens het dagblad Izvestija is onder de bevolking ongerust heid onstaan en zouden ver- scheidenen de stad hebben ver laten. (Advertentie) DIE KOOP JE OP DE LEUKSTE SHOW VAN ZEELAND 11 TOT 15 SEPTEMBER BIJ Kalverstraat 1 Middelburg 01180-25851 dienst is de administratie slecht (belastinggeld verdwijnt in schoenendozen) en ontbreekt in terne controle door accoun tants. Ten aanzien van de uitgaven en inkomsten hekelt de Rekenka mer Sociale Zaken en Verkeer en Waterstaat. Daar is geen enkele zekerheid te krijgen over uitga ven en inkomsten. De accoun tants boden voor een goed in zicht onvoldoende basis. De ad ministratie op beide ministeries is ronduit slecht. Voor twee fondsen bij Verkeer en Waterstaat, het Rijkswegen- en het Mobiliteitsfonds, heeft de Rekenkamer evenmin goede (Slot zie pagina 3 kolom 1) (Advertentie) Op de lokatie Middelburg zal de gesloten zijn van vrijdag 14 september vanaf 18.00 uur tot maandag 17 september a.s. 7.30 uur. Tijdens de sluitingstijden kunt u zich voor spoed eisende hulp wenden tot de afdeling spoedeisende hulp op de lokatie Vlissingen. Lokatie Vlissingen: Koudekerkseweg 88, telefoonnr. 01184 - 25456. Ili ili Streekziekenhuis Walcheren il n - WÊÊÊÊÊÊSRBHÊÊÊÊSMÊÊÊM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1