Vapenbezit kost '50 gulden boete Oorlog rond VOC-schip voorbij in beeld Gemeenten voelen zich gepasseerd bij vorming Euregio Verhitte discussie in raad Valkenisse over schoolkozijnen provincie Streekschool verzorgt opleiding kindercentra Vliegent Hart Vondsten VOC-schip aan Vlissingen overgedragen 19 Veinig evenwicht in beleid gemeenten en provincie VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1990 atuurbouw op eeltje Jans ider loep KNNV Symposium etser gewond j botsing Glaslatten 'Sergeant' Nieuw tijdperk Vergoeding via omweg mogelijk Hoge hoed Herinrichting CaHOH FAX VOEKAbv pzc Zorgen om Zeeuwse economie SSINGEN - De Maatschap voor Nijverheid en Handel Zeeland maakt zich ernstige gen over de stagnerende ont- kkeiing van de economie in eland. Nieuwe problemen de aanleg van de Wester- lelde Oeververbinding, een igend faillissement van de landhallen in Goes en een )ei van het aantal bedrijven Zeeland die maar de helft is n die over heel Nederland, zijn volgens voorzitter A. M. nnekens van de Zeeuwse af- ing allemaal tekens dat het erkeerde kant op gaat met economie in deze provincie, e moeten oppassen", zei hij lens een lunchbijeenkomst in ssingen, „dat we niet gewei gaan achterlopen." De ont- kkeling die hij signaleerde, ;eert niet van de laatste tijd. t gaat om een tendens die zich ;edurende een jaar of vijf afte lt. nnekens heeft de indruk dat de economie in bijvoorbeeld ist-Brabant veel meer voor de id gaat. Dat valt ook te ver- DDELBURG - Natuurbouw Dr mensenhanden op Neeltje is krijgt vandaag, vrijdag, en erdag 22 september de volle idacht van de afdeling Wal- ;ren van de Koninklijke Ne- rlandse Natuurhistorische reniging (KNNV). ontwerper van het nieuwe tuurgebied op het voormalige rkeiland voor de Oosterschel- stormvloedkering, Leo riaanse, houdt vandaag een ing over de aanleg van de invalleien. Hij doet dat in het ilogielokaal van de Christelij- Scholengemeenschap Wal sen (CSW) in Middelburg. De eenkomst begint om 20.00 spreker is zaterdag 22 sep- nber weer paraat. Hij neemt a belangstellenden mee op iursie naar natuurbouwpro- tenbijen op Neeltje Jans. Het pnpunt van deze activiteit is t natuurgebied gelegen aan de p van de Oosterscheldekering de kruising van de Banjaard- g en de Hooghe Plaetweg. riaanse is zaterdag 22 sep- nber om 14.00 uur op die plek Noord-Beveland aanwezig. klaren, meende hij, omdat de Brabantse Ontwikkelings Maat schappij aanzienlijke steun ver leent bij de vestiging van bij voorbeeld vervoersondernemin gen en dienstverlenende bedrij ven. De voorzitter van Nijverheid en Handel in Zeeland betoogde dat veel gemeenten zich naar zijn idee ten onrechte uitsluitend sterk maken voor de vestiging van zogenaamde hi-tech bedrij ven. Kannekens: „Als je wat ver der om je heen kijkt, dan zie je dat dit soort bedrijven zich altijd in de buurt van gewone indus triële bedrijven vestigt." Zowel bij het provinciaal be stuur als bij menig gemeentebe stuur bespeurde Kannekens de neiging te weinig evenwicht in het beleid aan te brengen. De be langen van het bedrijfsleven blij ven onderbelicht en dat dreigt de Zeeuwse economie te scha den. Wat de provincie betreft uitte hij kritiek op twee belangrijke be leidsnota's: de provinciale toe komstvisie Zeeland aan Zet en het provinciaal milieubeleids plan Kerend Tij. Over de eerste zei hij: ,,Er wordt niets in gezet". En over de tweede: „Je kunt be ter spreken van Kerend Econo misch Tij." Kannekens kondigde aan dat Nijverheid en Handel en de Zeeuwse vertegenwoordigingen van het Verbond van Nederland se Ondernemingen, de Bra bants-Zeeuwse Werkgeversver eniging en het Koninklijk Ne derlands Ondernemers Verbond de koppen bij elkaar gaan ste ken om in overleg met de poli tiek te komen tot een verbete ring van het economische kli maat in Zeeland. Het symposium over de Euregio Zeeland-Vlaanderen, dat Nijver heid en Handel voor dit najaar had aangekondigd, is een jaar uitgesteld om eerst zicht te krij gen op de initiatieven die bij voorbeeld vanuit de Zomeruni- versiteit Zeeland op dit gebied worden ondernomen. Kannekens en de zijnen berei den ondertussen een ander sym posium voor: Agrarisch Zeeland aan Zet, dat voor april volgend jaar op stapel staat. Minister ir G. J. M. Braks van landbouw heeft al toegezegd dat hij als spreker komt, onder het voorbe houd dat hij tegen die tijd nog bewindsman is. DDELBURG - De politie- hter in Middelburg heeft de jarige Vlissinger I. E. B. con- m de eis veroordeeld tot een and voorwaardelijke gevan- lisstraf en 750 gulden boete )r ongeoorloofd vuurwapen- :it en mishandeling van zijn jarige echtgenote. De politie ld 30 augustus vorig jaar een kogelgeweer met munitie en i aantal slag- en steekwapens tijn woning. t gebeurde nadat er hulp in- oepen was omdat B. zijn 'Uw bont en blauw sloeg en ir bij de haren uit de tuin van buren naar huis sleepte. De uw had eerder al een pistool het huis laten verdwijnen uit ;st dat B. het zou gebruiken, de zitting verklaarde B. dat als hobby het verzamelen van RNEUZEN - Bij een botsing sen een fietser en een brom- ser op de Schependijk in Ter- izen is donderdagmiddag de jarige G. F. F. van der S. ge- nd geraakt. De man stak met i fiets het zebrapad over naar Noordstraat en werd daarbij ïgereden door D. D. M. de P. I uit Terneuzen. gens een politiewoordvoer- is nog niet duidelijk of Van S. de oversteekplaats te voet fietsend is overgestoken. wapens had, die hij voor de sier aan de muur hing, en dat hij na het incident acuut was gestopt met zijn liefhebberij. Officier en rechter hielden er rekening mee dat het paar, dat na de gebeurte nissen uit elkaar was gegaan, in tussen de vrede weer heeft gete kend. De 23-jarige Middelburger A. S. stond ook terecht voor illegaal wapenbezit. Hij deed 25 novem ber vorig jaar aangifte van een inbraak in zijn flat waarbij een alarmrevolver was gestolen. Uit eigen beweging overhandigde hij de politie de dertig bijbeho rende knalpatronen. Op een vraag van politierechter mr G. H. Nomes, waarom hij dat wapen had aangeschaft, ant woordde hij dat hij het nodig had om zichzelf te beschermen. Nadere informatie leerde dat S. zich helemaal niet bedreigd voelde, maar dat hij meende dat iedereen nu eenmaal een wapen in huis heeft. Officier van justitie mr S. Tem pel hielp hem op dat punt uit de droom. Omdat S. de patronen zelf had ingeleverd volstond de officier met het eisen van de ui terst lage boete van 150 gulden. De politierechter vonniste con form. De 57-jarige Vlissinger K. J. S. werd conform de eis tot 200 gul den boete veroordeeld omdat hij de glaslatten van de ruit in de voordeur van zijn ex-vriendin had verwijderd. Hij had op die manier, terwijl hij zwaar onder invloed van alcohol was, gepro beerd haar woning binnen te ko men. De vrouw had hem eerder laten weten dat ze niet meer van zijn bezoek gediend was. Omdat hij harnekkig weigerde de scha de van 37 gulden te betalen werd hem zijn ondoordachte daad als vernieling ten laste gelegd. De 38-jarige J. J. T. M. uit Roo sendaal was gedagvaard wegens mishandeling, maar in deze zaak verscheen alleen het slachtoffer J. H. op de zitting om 115 gulden schadevergoeding te vragen voor de dokterskosten en de re kening van de stomerij die hij als gevolg van M.'s aframmeling moest betalen. H. liep een ver wonding aan een oog op en zijn kleding zat onder het bloed. M. en zijn broer M. M. kregen ru zie met H. op het terrein van Dow Chemical in Terneuzen over het tijdstip waarop zij geacht werden aan het werk te gaan. Zij vonden kwart voor acht te vroeg. J. M. werd bij ver stek veroordeeld tot 500 gulden boete en betaling van H.'s kos- tèn. M. M. heeft al een schikking van 400 gulden voldaan voor zijn aandeel in de mishandeling. De studentes van de opleiding voor leidster kindercentra (foto Ruben Oreel) MIDDELBURG - De sector Streekschool van het Zeeland Colle ge biedt sinds kort onderdak aan een nieuwe opleiding leidster kindercentra van de Landelijke Stichting Opleiding Verzorgen de en Dienstverlenende Beroepen. Het praktijkgedeelte van de cursus vindt plaats in de Zeeuwse kinderopvangverblijven. Daar werken de leerlingen al of ze lopen er tenminste zestien uur per week stage. De theorie, een lesdag in de week, wordt verzorgd in het gebouw van de Streekschool in Middelburg. De cursus duurt twee jaar en wordt afgesloten met een diploma op mbo-niveau. De opleiding bestaat al enkele jaren. De cursus wordt op meerdere plaatsen in Nederland gegeven, want de roep om gekwalificeerde leidsters voor de groeiende kinderdagverblij ven neemt toe. De cursus is in Zeeland opgezet, omdat een provinciaal onder zoek uitwees dat er ook in het Zeeuwse door uitbreiding van de kinderopvangvoorzieningen tekorten aan goed opgeleid perso neel te verwachten zijn. De arbeidsbureaus constateerden deze tendens eveneens, zegt Yvonne van der Lucht, consulente voor de stichting. De filosofie achter de cursus is dat de studentes leren op basis van ervaringen in de praktijk. De theorie vormt een ondersteu ning voor het dagelijks werk van de (toekomstige) leidsters. In de lessen komen veel praktische zaken aan de orde, maar wordt ook aandacht besteed aan vakken als psychologie, pedagogiek en sociologie. De cursus is niet eenmalig, maar zal ook volgend schooljaar aangeboden worden. VLISSINGEN - De vijfde En gelse oorlog rond het erfgoed van het VOC-schip 't Vliegent Hart is voorbij. De Brit Rex Cowan, leider van het onder zoek naar de in 1735 vergane Oostindiëvaarder, slaakte donderdagmiddag in het Vlis- singse Stedelijk Museum een zucht van verlichting. Het mi nisterie van WVC heeft na en kele jaren strijd erkend dat hij rechtmatig bezig is. Dat was voor Cowan het teken op nieuw naar buiten te treden. Hij koos niet voor niks het Stedelijk Museum in Vlissin- gen. Directeur Wilbert Weber is hem in voor- en tegenspoed trouw gebleven. Cowan is opgelucht, maar de vijfde Engelse oorlog is hem niet in de koude kleren gaan zitten. Zijn reputatie als en thousiast, betrouwbaar beoe fenaar van archeologie onder water stond op het spel in Ne derland. Het onderzoek naar 't Vliegent Hart begon elf jaar geleden in pais en vree. G. Schilder, wetenschapper uit Utrecht, stuitte in 1976 op oude zeekaarten van de Wes- terschelde-monding. Hij ont dekte daarop het wrak van 't Vliegent Hart, een Zeeuws schip van de Verenigde Oost- indische Compagnie (VOC). Voor Nederland was dat een opmerkelijke vondst, maar niemand kon er wat mee. De onderwater-archeologie stond in Nederland niet eens in de kinderschoenen. Britten waren veel verder op dat gebied en het oog van het Rijksmuseum in Amsterdam viel op Rex Cowan. Hij organi seerde met de financiële steun van zakenman John Rose een expeditie én Vond de overblijf selen van de 250 man tellende leefgemeenschap in 1979. Alle partijen waren blij. Het minis terie van Financiën en Cowan sloten een overeenkomst, waarin ook archeologische ei sen waren opgenomen. Voor Nederland was dat nieuw, voor de Britten niet. Zij waren ook helemaal niet van plan snel, snel 't Vliegent Hart leeg te halen en door te stomen naar de volgende Oostindië vaarder. Alles veranderde in 1983. Cowan en zijn duikers haalden een geldkist met zil veren en gouden munten bo ven water. De media stortten zich op hen en de inmiddels in Nederland bij het ministerie van WVC aangestelde onder water-archeologen trokken aan de bel. Zij wilden dezelfde strenge regels voor archeolo gie onder water als op het land. De Monumentenwet werd in Doeke Roos, Rex Cowan en John Rose (vlnr): zucht van verlichting foto Ruben Oreel) i i i i i i i i i i i i ii li i i 1988 aangepast. Voor Cowan begon de ellende toen pas goed. Het ministerie van WVC vocht intern het contract met Cowan aan en eiste intrek king, omdat 't Vliegent Hart binnen de territoriale wateren van Nederland zou liggen. De marine en justitie kwamen er aan te pas om dat te controle ren. De uitslag was gunstig voor Cowan. Het VOC-schip ligt niet op Nederlands grond gebied. Onlangs is de Brit ver zekerd dat hij zijn werk ge woon mag voortzetten. Cowan vierde donderdagmid dag dat gedenkwaardige feit met de overhandiging van een groot aantal alledaagse voor werpen die de afgelopen drie jaar uit 't Vliegent Hart zijn ge haald. Zo'n vijftig mensen kwamen op die happening af. Eén van hen was opvallend ge noeg de 'sergeant' van het mi nisterie van WVC in Zeeland, de Vlissinger Doeke Roos. Hij richtte midden jaren tachtig de Stichting tot Behoud van Onderwaterschatten in Zee land, kortweg BOZ, op als ver zetsdaad tegen Cowans' acti viteiten. Roos was en is van mening dat het cultureel erfgoed van Zee land ook in dat gewest terecht moet komen. Hij betwijfelde of de Britten daar wel rekening mee wilden houden. De Vlis singer is onlangs op zijn schre den teruggekeerd. Hij vroeg donderdag een gesprek met Cowan aan. Roos sloot in na volging van het ministerie van WVC 'vrede' met de Britten Cowan en Rose. Zij schudden elkaar de hand op het duik- vaartuig van de Northsea Ar- cheological Group, de organi satie van Cowan. Dat schip lag afgemeerd in de nieuwe jacht haven van Vlissingen. De strijdbijl is begraven. Ver woed amateur-historicus Roos richtte voor de gelegen heid alleen de blik op de toe komst. Hij is in voor samen werking met Cowan. De Brit zei daarvan nog niets te weten, maar 'elke hulp is welkom'. Hij kan die goed gebruiken, want 't Vliegent Hart is geen een voudig object voor duikers. Het zicht is zeer beperkt. Veel moet op de tast gebeuren. De beëindiging van de vijfde Engelse oorlog luidt voor Co wan en de duikers van de Northsea Archeological Group een nieuw tijdperk in. Dat was goed te merken aan Cowan. Hij bleef argwanend, maar was ook zelfzekerder. Hij liet weten minstens vijf jaar door te gaan met 't Vliegent Hart. Slechts enkele meters van het VOC-schip is grondig in kaart gebracht. De Oostin diëvaarder bergt nog te veel geheimen in zich voor een on derwater-archeoloog. Eén organisatie, het Stedelijk Museum van de gemeente Vlissingen, kan haar borst nat maken. Cowan heeft een zwak voor die instelling en heeft al veel voorwerpen uit 't Vliegent Hart aan het museum ge schonken uit dank voor de steun. Maar niet alleen daar om. Britten staan bij Vlissin gen in het krijt, stelde hij, want zij hebben tenslotte in 1809 het oude, mooie stadhuis aan de Grote Markt vanuit zee kapot geschoten. Harmen van der Werf TERNEUZEN - De gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen voe len zich door het provinciebe stuur gepasseerd bij de voorbe reidingen om te komen tot een Euregio in het Vlaamse grens gebied. Volgens de gezamenlij ke b en w's - donderdagmiddag bijeen in het stadhuis van Ter neuzen - opereert 'Middelburg' al teveel op eigen houtje. „Ter wijl elders in het land bewezen is dat zo'n Euregio zonder een belangrijke invloed van de ge meenten in zo'n grensgebied ge doemd is een zachte dood te sterven", zei woordvoerder mr A. A. L. G. M. Kessen na afloop van het b en w-overleg. Ruim een halfjaar geleden werd een stuurgroep geïnstalleerd die de vorming van de Euregio Vlaanderen verder gestalte moest geven. In die stuurgroep hebben behalve vertegenwoor digers van de provincies Zee land. Oost- en West-Vlaanderen ook enkele gemeentelijke verte genwoordigers zitting. Burgemeester Kessen van Hon- tenisse, donderdagmiddag toe vallig gebombardeerd tot woordvoerder van het gezamen lijk b en w-overleg, is er een van. „Ik heb, ook als lid van de stuur groep, best begrip voor het standpunt van de gemeenten. Kijk. in België is er wat dat be treft misschien wat meer sprake van een soort burgerlijke onge hoorzaamheid op dit gebied. Daar kijkt men er kennelijk an ders tegenaan. In Zeeland ech ter is het allemaal uiterst for meel, ambtelijk geregeld. En met die aanpak hebben wij moeite. Tot nu toe hebben de ge meenten geen enkele inspraak gehad bij het opstellen van een concept-plan dat uiteindelijk aan de basis moet liggen voor steun vanuit 'Brussel'. De ge meenten worden er domweg bui ten gelaten." De b en w's spraken donderdag in Terneuzen met elkaar af dat er over een kleine maand een ex tra vergadering wordt belegd om van gedachten te wisselen met vertegenwoordigers van Gedeputeerde Staten. Gedepu teerde E. Maris-Koster krijgt dan een Euregio-rapport over handigd, samengesteld door het Geografisch Instituut in Utrecht (Saillant detail: de samenstel lers zijn professor Hoekveld en mr Kessen). KOUDEKERKE - De gemoede ren laaiden donderdagavond hoog op in de gemeenteraad van Valkenisse over een ongebrui kelijke constructie om een school onderhoudskosten te vergoeden. De school, de christelijke basisschool De Schute in Biggekerke, vroeg steun bij de vervanging van raamkozijnen. De school deed jaren geleden een miskoop en kampt sindsdien met tocht en vocht-doorlatende raamkozij nen. De Schute klopte al eerder bij de raad aan, maar kreeg toen nul op het rekest. Het vergoedingssysteem voor basisscholen staat de vervan ging van kozijnen niet toe. Het CDA pleitte er donderdag voor de school dan de helft van het bedrag op een of andere wijze te vergoeden. De SGP'er A. Dom misse ondersteunde het voor stel. Het college trok zich vervolgens terug voor beraad en toverde toen onverwachts een onbekend konijn uit de hoge hoed van de wettelijke mogelijkheden. Een ambtenaar leverde het college het advies de kosten te boeken onder een post 'andere voorzie ningen'. De raamkozijnen zou den dan wel vergoed kunnen worden zonder de conseqüentie dat ook andere scholen ineens bij de gemeente aankloppen voor extra's. Het college stelde voor op die wijze vijftig procent van de kos ten van de vervanging te vergoe den met een maximum van 10.000 gulden. Het CDA en de SGP, met het college een raads- meerderheid van acht personen, waren zeer tevreden over het voorstel. Het VVD-raadslid L. Jobse- Schreijenberg ging uiteindelijk ook akkoord, maar wel met heel wat kanttekeningen over de vreemde wijze waarop het nieu we voorstel plotseling gelan ceerd werd. De PvdA weigerde akkoord te gaan zonder een goe de argumentatie en onderbou wing van het geheel. De fractie wilde weten waarom slechts de helft van het bedrag vergoed werd en niet alles. De PvdA'ers vroegen zich ook af waarom het zo logisch lijkende voorstel nooit eerder gelanceerd werd. Burgemeester W.J. Plomp ge bruikte uiteindelijk zijn macht als raadsvoorzitter om de fractie de mond te snoeren. „Ik wil al leen horen of u met het voorstel instemt of niet", zei hij, zonder de vragen duidelijk te beant woorden. Toen de PvdA'ers de vragen bleven herhalen, ontnam Plomp hen het woord met de me dedeling: „Ik hamer u af." De PvdA-fractie had het eerder die avond ook al aan de stok met CDA-wethouder A. Lampert. De fractie weigerde als enige partij in te stemmen met een voorstel opnieuw bij hogere overheden te pleiten om de wedde van de wet houders van Valkenisse hoger te houden dan voor een gemeente van dezelfde omvang normaal is. De hogere wedde zou nodig zijn vanwege de extra uren die de wethouders draaien in verband met de recreatiedruk op de ge meente. De PvdA'ers vinden het niet te recht dat alleen de wethouders beloond worden voor het extra werk en de ambtenaren niet. Vraag dan om opwaardering voor de hele gemeente, stelde PvdA'er A.C. Lodder. Maar kom niet twee keer alleen met een voorstel voor de wethouders. Lampert reageerde vrij fel op de kritiek. „Je hoeft als wethouder toch niet alles voor niets te doen. Er zit al genoeg liefdewerk bij", zei hij. Er wordt overigens ook nog steeds gewerkt aan een voorstel voor een hogere Massifi catie van de gemeente, deelde hij mee. De raad ging verder unaniem ak koord met een krediet voor de tweede fase van de herinrichting Middelburgsestraat/Duinstraat in Koudekerke. Ook de mogelijkheid als ge meente een huwelijk tussen twee homoseksuele partners te sluiten, kwam evenals in veel an dere gemeente naar aanleiding van een brief van een homo-paar nog even ter sprake. Het college stelt zich op het standpunt de wet te zullen volgen. Lodder (PvdA) en mevrouw Jobse (VVD) spraken over ongelijke behande ling van homoseksuelen. Ze wil den toch geen voorstel indienen, omdat het slechts een formele uitspraak zou zijn, die niet werkelijk waar te maken is en hun inziens ook niet gedragen zou worden door een groot deel van de bevolking van de ge meente. Advertentie METEEN Al EEN VOORSPRONG ■■—fMos^a Middelburg Tel: 01180-39435 VLISSINGEN - De North Sea Archaeological Group heeft donderdag verscheidene eeu wenoude gebruiksvoorwerpen officieel overgedragen aan het gemeentebestuur van Vlissin gen. De voorwerpen, tentoonge steld in het Stedelijk Museum in Vlissingen, zijn in 1988 en 1989 door duikers aangetroffen op het wrak van het in 1735 voor de kust van Walcheren gezon ken VOC-schip 't Vliegent Hart. Tijdens de bijeenkomst donder dag in het Stedelijk Museum was tevens een reeds geconser veerd gedeèlte van de 'vangst' van het duikseizoen 1990 te zien. Het onderzoek naar de gezonken Oost-Indiëvaarder begon in 1980 onder leiding van de Engel se berger van historische wrak ken Rex Cowan. Zijn landge noot John Rose, zakenman en duiker, financiert ecu groot ge deelte van de kosten. In 1983 kreeg het wrak van 't Vliegent Hart grote bekendheid door de vondst van een kist met gouden en zilveren munten. De donderdag officieel overge dragen vondsten omvatten on der meer gebruiksvoorwerpen als een lakstempel, kruikjes, kleipijpen, de bodem van een kookstel, mesheften, scharen, munten, een groot houten vat met spijkers en een kist met bij na 150 flessen wijn. De inspanningen dit jaar brach ten onder meer een houten vaatje naar boven. In een stenen kruik, die was verpakt in een lo den container in het vaatje, za ten de resten van een vis. Verder zijn verpakkingen met inmid dels gevriesdroogde thee en ta bak opgehaald en nog een aan tal flessen wijn. Advertentie Bezoek onze showroom' Maandag t/m vrijdag op afspraak, zaterdag van 9.00-12.00 uur 'bert Plesmanweg 50 - 4462 GC Goes e'eloon 01100-33664 -Fax 01100-33866

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 19