I Ook asielzoekers ondergebracht in Westkapelle Maij lichtte Kamer niet tijdig in over tekort op loodswezen Pleziertocht met grootste zeilschip Karpers in ademnood Gaslek legt leven in )ishoek urenlang lam "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst!' Telefoontje H Naam: In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. hstellingen vrezen machtspositie Vereeniging Kinderzorg VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1990 Onfatsoenlijk Koeien zorgen voor overlast op rijksweg Verbetering ïoloch Thuiszorg Maij-Weggen wil vaarbewijs voor pleziervaart Bouwmateriaal gestolen Adres: PZC .l.wekën voor één tientje en één riks! zeeland BURGH-HAAMSTEDE/WEST- KAPELLE - In Zeeland zijn mo menteel ongeveer zeventig asielzoekers tijdelijk onderge bracht in afwachting van op vang in officiële asielzoekers centra. Het overgrote deel van de groep zit in twee hotels in Wester- schouwen. Voorts zijn twee ge zinnen in Westkapelle onderge bracht. Een woordvoerder van het mi nisterie van WVC meldt dat voor de rest van de 600 asielzoekers die WVC bliksemsnel moest plaatsen, een onderkomen is ge vonden in hotels en pensions in andere provincies. Van T. van Belzen van hotel-res taurant De Valk in Westkapelle hadden nog wel meer asielzoe kers mogen komen. WVC had haar eerst gezegd het hele hotel te willen afhuren, maar dat ging niet door. Jammer, vindt Van Belzen, want met twee gezinnen schiet het volgens haar wat be treft de inkomsten niet erg op. De burgemeester van Westka pelle H. A. van Maldegem is zeer slecht te spreken over de plaat sing, zonder dat hij ervan wist, van een Joegoslavisch en Sy- risch gezin in zijn gemeente. Van Maldegem heeft direct gebeld met het ministerie toen hij be greep dat er één gezin in zijn ge meente was gearriveerd. De ambtenaar beloofde dat hij voortaan de gewenste informa tie zou verstrekken, aldus Van Maldegem. Van plaatsing van het tweede gezin in Westkapelle weet hij niets. ,,De woorden van die ambtenaar zijn dus van nul en generlei waarde." De Westkapelse burgemeester kwalificeert de gang van zaken als 'onfatsoenlijk en niet cor rect'. Een zelfde soort termen ge bruikte eerder deze week de bur gemeester van Westerschou- wen, mevrouw J. L. Niemants- verdriet-Leenheer. Ook Wester- schouwen had vantevoren inge licht willen worden. Maar vol gens de woordvoerder van WVC was dat niet mogelijk omdat dat teveel tijd zou kosten. Het Westerschouwse gemeente bestuur heeft twee ambtenaren van justitie gevraagd naar de ge meente te komen. Met hen wil de burgemeester de justitiële kan ten van de zaak bespreken. Niemantsverdriet meldt dat aan inschrijving en registratie van de asielzoekers veel werk vast zit. Ze heeft uitgerekend dat dat neerkomt op twee dagen werk per week voor een ambtenaar. Die tijd is op de secretarie niet zomaar vrij te maken, maar het werk zal wel moeten gebeuren. Voor de kosten moet het college volgens de burgemeester naar de raad. DEN HAAG (ANP) - Minister Maij (verkeer en waterstaat) heeft de Tweede Kamer ten on rechte niet op tijd ingelicht over lagere ontvangsten van loodsgelden. Dat stelt de Alge mene Rekenkamer in haar ver slag over de jaarrekening 1989 van het ministerie van verkeer en waterstaat. De rijks- en havenloodsen wer den in 1988 geprivatiseerd tot Loodswezen Nederland BV. Vo rig jaar stelde de Rekenkamer al vast dat deze operatie het rijk geld kost door het negatieve sal do van opbrengsten en kosten dat er het gevolg van was. Het nadeel voor het rijk bedraagt volgens de Rekenkamer 54 mil joen gulden per jaar. Over 1989 is er - volgens Maij - op de post loodswezen sprake van een tekort van 38,9 miljoen. Volgens de Rekenkamer is dat bedrag nog groter, namelijk 55,5 miljoen. Het tekort is het gevolg van ver keerde ramingen en boekingen. Zo blijkt bijvoorbeeld dat het ministerie van Loodswezen Ne derland BV geen cent heeft ont vangen voor functioneel leeftijd sontslag van loodsen. Daarvoor HULST - Een aantal loslopende koeien heeft donderdagmorgen omstreeks half tien voor een ge vaarlijke situatie gezorgd op rijksweg 60 nabij Hulst. Omdat er op dat moment een dichte mist hing besloot de politie het verkeer tegen tehouden en de koeien in een nabijgelegen wei land te drijven. was een bedrag van 29 miljoen geraamd. Volgens de Rekenkamer had Maij tijdig de Kamer dienen in te lichten over het tekort. De mi nister heeft dat niet gedaan om dat er lange tijd geen zekerheid bestond over de omvang ervan, zo heeft zij de Rekenkamer laten weten. Bovendien wilde zij haar onderhandelingspositie met de BV Loodswezen niet ondergra ven. Die zou namelijk een deel van de tekorten moeten opvan gen. Ook is het volgens haar te gen de regels ongedekte tekor ten aan de Kamer te melden. Dat neemt volgens de Rekenka mer niet weg dat het parlement toch geïnformeerd had moeten worden. Daarbij had Maij dan zo veel mogelijk kunnen aangeven hoe zij de tekorten denkt te dek ken. De Rekenkamer stelt verder vast dat de administratieve or ganisatie van Verkeer en Water staat nog steeds niet aan de ei sen voldoet. Wel is het vorig jaar' hard aan de verbetering ervan gewerkt. Het ministerie ver wacht de knelpunten dit jaar op te lossen, zodat een goedkeuren de accountantsverklaring mo gelijk wordt. De gebreken in de administra tieve organisatie van het depar tement hebben er toe geleid dat voor een bedrag van 14,3 miljoen sprake is van onrechtmatige uit gaven, aldus de Rekenkamer. Het gaat daarbij vooral om voor uitbetalingen voor prestaties die niet vorig jaar werden ver richt. Daarnaast bestaat geen zeker heid over de rechtmatigheid van ruim 4,6 miljard aan uitgaven en 1,54 miljard aan ontvangsten. In totaal omvat de jaarrekening van het departement 8,3 miljard aan uitgaven en 1,566 miljard aan ontvangsten. „Dit is een Zeeuws-Vlaamse grap", meldt de stem door de telefoon. „Een man komt op zijn werk een collega tegen die hij al een tijdje niet had gezien. Hij zegt: Goh, ik had je eigenlijk eerder verwacht. Hoezo?, vraagt de ander. Nou, laat de eerste lakoniek weten, het vervoersverbod is toch dins dag al opgeheven! Waarop de collega zich knorrend verder spoedde" Bedankt voor uw telefoon tje". Vijf minuten later: „Daar ben ik nog een keer. Ik zit in een vereniging waarvan ook een Belg lid is. Dan proberen we elkaar een beetje op stang te jagen met moppen. Ik weet het, Belgen-moppen zijn er al genoeg, maar dit vind ik toch wel een van de beste. Laatst zei hij tegen me: Die oude Belgen waren dapperen mannen, want ze leefden van de oorlog en dronken veel bier. Maar die oude Hollanders waren ook dappere mannen, want zij leefden van de krijg en dron ken mede". Even is het stil aan de ande re kant van de lijn. Dan: „Taalkundig vind ik dit heel knap. Ik heb hem dan ook gezegd dat ik die grap zo goed vond, dat ik niet kon geloven dat een Belg haar verzonnen had". „Bedankt voor uw telefoon tje". Hoogspanning rond jeugdhulp DDËLBURG - De Vereeni- Kinderzorg houdt bij hoog bij laag vol geen misbruik te len maken van de welhaast ebreidelde machtspositie ze heeft verworven op vrij- 1 alle terreinen van de jeugd- llpverlening in Zeeland. Er zit scheiding van verantwoor- ïjkheden in het vat, waarbij jok andere instellingen een rol nnen spelen. nderzorg-directeur C. Voor- juw moest dat donderdag in i-schillende toonaarden be gintonen. Hij werd zeer argwa- id bejegend door vertegen- lordigers van de andere uwse instellingen die zich be- Immeren om het lot van in pro- men geraakte jongeren en deren. confrontatie zorgde voor logspanning tijdens een giste- gehouden vergadering van Samenwerkingsverband Jeugdhulpverlening Zeeland. Bt provinciaal overleg- en ad- Bsorgaan, waarin het hele Bid' is vertegenwoordigd, is Bstig verontrust over de 'mo- poliepositie' van Kinderzorg, deze instelling de in elkaar storte Stichting Jeugd en Ge- i heeft 'overgenomen'. Bt het samengaan van deze Bee instellingen is een moloch Jtstaan die vrijwel het hele ter- n van de jeugdhulpverlening IJstiert: de insteling runt de. te- lizen, oefent voogdij uit, ver- t plaatsingen in pleeggezin- In en fungeert als adviesbu- iu voor ouders of jongeren die eigener beweging, hulp zoe- Jn voor onhoudbaar geworden pnsproblemen. medehulpverleners' in Zee rei. zoals die te vinden zijn bij St RIAGG, het maatschappe- werk, het Jac en de pleegge- inenhulp, voelen zich - met al n samenwerkingsrelaties - op 5-jn zijspoor gerangeerd. De keu- Ivrijheid van de klant, zeggen I is in het geding. En: wie voor- Imt dat kinderen - als dat Kin derzorg beter uitkomt - onnodig snel in tehuizen worden opgeno men? De Vereniging van Pleeggezin nen en het Algemeen Maat schappelijk Werk schreven hier over de afgelopen dagen al ver ontruste brieven. Tijdens de ver gadering van het Samenwer kingsverband sloten woordvoer ders van diverse andere instel lingen zich daarbij aan. „Waar zitten we hier in vredesnaam voor bij elkaar?", stelde men overrompeld vast, „Moeten we lijdzaam toezien?" Het gaat de critici niet zozeer om de tehuizen - de zorg daarvoor is al geruime tijd in handen van Kinderzorg - maar om de ma nier waarop deze instelling de greep op de zogenaamde ambu lante sector (de 'thuiszorg') heeft versterkt. De inlijving van Jeugd en Gezin, zo heet het, 'staat haaks op de opgebouwde samenwerkingsrelaties in de provincie'. Kinderzorg-directeur Voordouw en 'zijn' sector-directeur H. A. E. Sarneel, die momenteel de boe del van Jeugd en Gezin op orde probeert te brengen, moesten gisteren alle zeilen bijzetten om geloofwaardig te maken dat er geen andere keuze was: had Kin derzorg zich niet over Jeugd en Gezin ontfermd, dan was het werk van deze instelling voor Zeeland reddeloos verloren ge gaan. De twee subsidiegevers, de mi nisteries van Justitie en WVC, dreigden begin dit jaar de geld kraan dicht te draaien voor Jeugd en Gezin, nadat aan het licht kwam dat deze instelling- zowel door financiële problemen als door verziekte interne ver houdingen aan lager wal was ge raakt. De nu ontstane situatie, zo moesten de Kinderzorg- woordvoerders gisteren meer malen benadrukken, kan wor den beschouwd als een 'over- (Slot zie pagina 23 kolom 3) VLISSINGEN - De driemast-gaffelschoener Eendracht, het grootste zeilschip van Nederland, liep donderdag Vlissingen binnen voor een tocht over de Schelde. Het schip, eigendom van de Stichting Het Zeilend Zeeschip uit Scheveningen, verzorgde een pleziertocht voor zakenrelaties van de NV Haven van Vlissingen, die één van de sponsors van de stichting is. De schoener maakt het hele jaar vaartochten, met name voor de jeugd. Het heeft slaapaccommodaties voor 40 passagiers. Het totale zeiloppervlak be draagt 1033 vierkante meter (foto Lex de Meester) Een medewerker van Westhove met enkele karpers in de drogre gracht van het kasteel (foto Ruben Oreel) OOSTKAPELLE - Enkele tientallen karpers uit de slot gracht van kasteel Westhove bij Oostkapelle worden van daag door een medewerker van de dienst gemeentewer ken van Domburg overge bracht naar de vijver bij het Oostkapelse sportpark De Halve Maan. De slotgracht, die uitgebaggerd moet wor den, is bijna opgedroogd. Tijdens de zomermaanden wisten de karpers zich nog te redden in de diepere plekken van de gracht. Ze waren de laatste weken bijeengedreven in een klein stukje water aan de voorkant van het kasteel. Donderdag was het waterpeil zover gezakt dat de vissen in ademnood pogingen deden op het droge te komen. Waarnemend beheerder J. Burggraaf en een collega be naderden vervolgens alle offi ciële instanties die ze konden bedenken. Omdat er niet on middellijk actie werd onder nomen begonnen ze zelf al met het overbrengen van een tiental vissen naar een vijver aan de overkant van de weg. „Het is een rorzicht om die dieren te zien sterven", zegt Burggraaf. De vijver is eigendom van Staatsbosbeheer en de dienst was niet zo blij met de sponta ne actie van het jeugdher- bergpersoneel, maar de geë vacueerde vissen mogen wel in de vijver blijven zwemmen. Staatsbosbeheer wil niet te veel karpers in de duinvijvers, omdat de vissen alles opvre ten wat ze tegenkomen en daardoor funest zijn'voor het bijzondere leefmilieu in de poelen. De gemeente Domburg bood 's middags aan de vissen over (Slot zie pagina 23 kolom 5) De consequentie daarvan was wel dat de enkele tientallen wo ningen, die Dishoek telt, zonder gas zaten. Het duurde enige uren voor het lek was gedicht. De EPZ-medewerkers moesten toen nog alle huizen langs om eerst overal de leidingen te ont luchten. Omstreeks één uur had Dishoek weer gas. „Maar het stinkt nog steeds en je houdt er een dag lang hoofdpijn aan over", zegt J.W. Christiaansen. (Van onze Haagse redactrice) DEN HAAG - Minister Maij- Weggen (verkeer en waterstaat) wil op 1 april volgend jaar een vaarbewijs voor de plezier vaart invoeren. Dit heeft zij aan de Tweede Ka mer meegedeeld. De minister baseert haar besluit op de toene mende vaarsnelheid van boten in de recreatievaart. Volgens de minister ondervindt de beroeps vaart bovendien steeds meer hinder van het onvoorspelbare gedrag van de snelle plezier vaart. Eerder deze week maakte de be windsvrouwe ook bekend dat speedboten en waterscooters zich in het vervolg aan een maxi mumsnelheid van 20 kilometer per uur dienen te houden. De minister maakt zich in toene mende mate zorgen over de snel heid van allerlei boten in de ple ziervaart. Zij meldt verder dat de bescherming van het milieu om strengere regels vraagt. Op 1 april moeten alle pleziervaartui gen met een lengte van tenmin ste 15 meter een klein vaarbe wijs aanvragen. Dat zal ook gel den voor snelle motorboten en enkele onderdelen van de be drijfsmatige vaart als een schip per niet in het bezit is van een groot vaarbewijs. NIEUW-HAAMSTEDE - Het af gelopen weekeinde is bouwma teriaal gestolen van een bouw terrein aan de Esdoornweg in Nieuw-Haamstede. Aannemer E. van W. uit Hellevoetsluis ont dekte woensdagmorgen dat er materiaal verdwenen was. Hij deed aangifte van diefstal van goten, afvoerpijpen en fitting materiaal ter waarde van 1.200 gulden. HJDEKERKE - Een lek in een ofdgasleiding onder de Kaap- linseweg hield woensdagmor- n urenlang de bewoners van creatiedorp Dishoek bij Kou- kerke in spanning. De woning ;n de familie Christiaansen oest ontruimd worden. In het jbehorende hotel-café-restau- nt Randduin mocht geen ïrk worden verricht. Ook in t Pannekoekenrestaurant shoek mocht geen koffiezet- iparaat meer werken. Er was imelijk enige tijd sprake van plosiegevaar en de brand eer was bang voor vonken. It lek werd omstreeks negen i in de gasleiding gestoten for werknemers van een aan- |rningsbedrijf, dat bezig is de Bevisiekabel door Dishoek te fckken. Het gas baande zich |lgens J.J. Gideonse, de waar- mend commandant van de ijwillige brandweer in Valke- sse, onder de grond door een Kg naar buiten. Het aardgas Srzamelde zich sterk in de ichtbij het lek gelegen kruip- limten van de woning van J.W. Pristiaansen. [n meetwagen van de regiona le brandweer constateerde dat het gas door het hele huis ver spreid een veel te hoge concen tratie had en de woning moest ontruimd worden. Ook bij andere panden werden metingen verricht, maar daar kon volstaan worden met het openen van de ramen en deuren en het afsluiten van de elektri sche apparatuur. De Vroonweg en de Kaapduinseweg werden afgezet voor alle verkeer. De brandweer van Valkenisse was uit voorzorg met twee wa gens aanwezig en met tien men sen. „Gebeurt iets dergelijks buiten de bebouwde kom dan is het geen enkel probleem", zegt Gideonse. „Dan wordt het lek eerst snel gedicht met zand. Nu was de situatie heel anders om dat het gas de woning binnen liep en in een afgesloten ruimte heb je ontploffingsgevaar." De regionale brandweer was met de meetwagen ter plekke en ook de politie hield de zaak in de ga ten. Een technisch team van het Zeeuwse energiebedrijf EPZ sloot eerst de gastoevoer af, waarna het herstelwerk kon be ginnen. L PC Plaats: I i i Tel 1 wil de PZC j 4 weken lang (U ^unt qeze bon ZOnder ivoor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). Reling abonnementen 8£UEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 nu»* »*iic 4380 VB Vlissingen OfwOr (Advertentie) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. b hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maarte bellen. Ht-nnw Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 17