vis in vele vermommingen 8811 t9f«l PAPTAARTEN van brijpap tot vladebrood eten zonder vlees kaart MP5 13 V 14 14 VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1990 i 7* I ember is vanwege het ruime groente-aanbod, zo'n beetje de 'gulste' maand van het jaar. )~e lange, lome zomer van 1990 loopt langzaam maar kei ten einde. Dat is nog het eest te merken aan het feit t r wat vaker naar vest of ïmoet worden gegrépen en Jaraplu omhoog moet. Voor imigen gaat die overgang aard met een gevoel van moed, voor anderen komt ■even juist weer op gang. ij dtf tuinbouw heeft men dip- zulke overpeinzingen K tijd. integendeel: bij alle ■ngen heerst altijd grote lijvigheid. el verlopen van het ene ioen naar het andere vraagt aliurlijk om extra coördinatie Manning; om de stroom van Ie groente en fruit zonder iderbreking te kunnen Irborgen moet de aanvoer Ihet ene produkt het andere Iers naadloos opvolgen. Dat itlelkens weer lukt mag Kei' meer een wonder van Inwerk genoemd worden. loende gaat bijvoorbeeld de I-gang van vollegrond- naar Jg'oente vrijwel ongemerkt de consument voorbijeen lelijke - overigens zeer llijke - prijsverhoging geeft ■switch" nog het beste aan, It aan de kwaliteit zal het ei liggen. oi de overheveling van zacht- Ir hardfruit verloopt robleemloos. Ten eerste Bat zelfs de grootste lebber geen illusies koestert mt ent het eeuwige leven van Itfruit; ten tweede omdat li er bij de tuinbouw al jaren Haagt de seizoenen elkaar te laten overlappen. Zo kan er nog geruime tijd van aardbeien, kruisbessen, frambozen en wat dies meer zij genoten worden, terwijl de nieuwe aanvoer appels en peren reeds binnenloopt. zomergroente, zoals bijvoorbeeld postelein, spitskool, koolrabi, zomerprei en paprika houdt enerzijds nog een tijdje aan; anderzijds gaat de herfstaanvoer van start met nieuwe bloemkool, broccoli, maar seizoenbestendige rassen zoals Chinese kool zijn niet van de rekken weg te denken. Courgette- en aubergine liefhebbers doen er goed aan de komende weken zoveel van te profiteren; de prijzen zullen vanaf nu een stijgende lijn gaan vertonen. Hetgeen van de boontjes en peulen niet gezegd kan worden: deze blijven zeker tot eind oktober zeer betaalbaar. Hetzelfde geldt voor venkel, die pittige, naar anijssmakende knol. Voor de mogelijk nog warme septemberdagen kan er een heerlijk frisse salade van in elkaar geflanst worden met behulp van een appel, een sinaasappel, en een bekertje zure room. Blijkt het weer niet mee te werken, dan kan gegoocheld worden met vis (vooral kabeljauw), kaas (vooral parmezaanse) of beide tegelijkertijd. Ook in gebak (appeltaart) komt de knol fantastisch tot z'n recht, en een doodgewone aardappelsalade krijgt er een flinke oppepper van. Zomers genieten, ook in de herfst: dat kan alleen in september. ERIC TRUFFINO Al met al kan gerust worden gesteld dat september vanwege het ruime aanbod zo'n beetje de 'gulste' maand van het jaar is. De ruime sortering voordelige paddestoelen, bleek- en knolselderij, witlof en later natuurlijk spruitjes. Ook het aanbod van diverse koolsoorten gaat toenemen, ele eeuwen voordat brood bestond in de vorm waarin het nu kennen, was er alleen ir de 'brij': grof gestampte tnkorrels van spelt, gerst en r tarwe, aangemaakt met k of water en boven een n vuurtje gaar gemaakt. Op ■elfde wijze als ook nu nog, in derde wereld, vrouwen an bereiden. Meestal bleef kokende massa binnen de den van de pot, maar het 't toch ook wel eens gebeurd dat een deel van de halfgare overkookte en op de hete- ïen om de kookplaats viel- lerwege het Fladen-Brot, een plat, rond gebak, ingelegd met vruchten of rijstepap. Net zoals in het midden-oosten brood schijven gebakken worden met een vulling van vijgen, dadels, gember of rozijnen, om het bak sel smakelijker te maken. Vooral in België en met name in Vlaanderen is het viadevormige gebak, gevuld met allerlei lek kers, erg populair - zoals ook de vruchten-, rijste- en botervlaai- en in Limburg. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het vlade-vormige gebak een eigen aard en een aparte naam gege- aarmee een uitvinding was aan: de brij kon tot bróód akken worden! -erste broden die 'gebakken' 3en (onder de hete zon van Pte maar ook door bewoners paalwoning-nederzettingen H huidige Zwitserland) wa sechts platte, ronde schij- Echt gebakken waren ze niet, slechts 'eetbaar' ge- 'kt tussen hete stenen en as- en in een primitieve bakkuil. er werden dergelijke, vlade- nige broden gemaakt op een it. die van onderaf verhit R zoals ook nu nog in het den-oosten gebeurt. 'stal werd in het midden van Plat-rond deegstuk een gat laakt, zodat het sneller gaar worden. Door het gat werd brood' ook knapperiger, en rdoor liet het zich gemakke- in stukjes breken. Immers: 00sters - in westerse ogen b'tief - brood wordt niet ge- den. maar gebróken. Vóór eten worden de stukjes dan en hete saus gedompeld, 's 'ds wijs, 's lands eer. h kennen we ook in het wes- verschillende bakvormen kennelijk ontwikkeld zijn [uit dat allereerste primitieve t-ronde vlade-brood. In de I alip-p lanrïpn kpnt m^n Q!_ ven: Paptaarten. Het zijn platte, ronde en met 'pap' (custard-ban- ketbakkersroom) gevulde broodjes. Uit de paptaarten is de ontwikkeling van de oorspron kelijke brij-pap tot het latere vladebrood als het ware af te le zen. Het is een tussenprodukt, dat nog steeds veel gevraagd is in Schoondijke en Sluis. Als de paptaart die u in de keukenoven gaat bakken niet zo goed wil luk ken, bakker Goethals in Schoondijke is een specialist in paptaarten. Bij hem kunt u al tijd terecht voor deze Zeeuws- Vlaamse specialiteit. Recept voor tien stuks: 400 gram bloem, 20 gram verse gist (of een vergelijkbare hoeveel heid instant gist), 8 gram zout, 1 ei, ca. 200 gram lauwe melk, iets foelie, 20 gram boter of margari ne, 10 gram suiker. Maak hiervan een stevig, doch mals deegje. Laat het een half uur rijzen onder een vel plastic en verdeel het daarna in tien stukjes. Maak er bolletjes van en druk de bolletjes wat vlak. Op de bakplaat ongeveer twintig mi nuten laten rijzen en vervolgens met een zwaar rond stempel (bij voorbeeld de onderkant van een fles) indrukken, zodat er een mooie holte in de bol ontstaat. Deze holte vullen met de stevige, afgekoelde custardcrème (pud ding). Nadat de paptaart nog enige tijd gerezen heeft, afbak ken in voorverwarmde oven van 240 graden Celsius (baktijd 10-12 minuten). PIETER'GIJS ROTTE Paptaarten zoals ze in Schoondijke dagelijks vers worden gebakken (foto Pieter-Gijs Rotte) wmmmsM Een menu zonder vlees moet voldoende vervangende eiwit ten bevatten. Steeds meer mensen be sluiten om minder vlees te eten of om helemaal te stoppen met de consumptie van vlees. De motieven voor zo'n beslissing kunnen uit eenlopen. Ook veel kinde ren kennen een periode waarin ze geen vlees meer willen eten. Zij zien dan in eens waar dat karbonaadje op hun bord vandaan komt. Wanneer alleen het vlees wordt weggelaten en er niets anders voor in de plaats komt, kan er op den duur een tekort aan een aan tal voedingsstoffen ont staan. Het is belangrijk om het menu met voldoende vervangende eiwitten sa men te stellen. De voeding in Nederland be vat over het algemeen veel eiwit. Daarom is het geen en kel probleem als er eens een vleesloze dag tussen zit, een vleesvervanging is dan niet nodig. Eiwit zit namelijk in veel levensmiddelen, niet al leen in vlees en vleeswaren. Bijvoorbeeld in produkten afkomstig van dieren, zoals ei, kaas en melk maar ook plantaardige produkten als granen, brood, peulvruch ten, sojabonen en noten le veren eiwitten. Dierlijke eiwitten zijn rijker aan bepaalde stoffen (essen tiële aminozuren) die ons li chaam echt nodig heeft, dan plantaardige eiwitten. Daar om zijn zuivelprodukten en eieren van groot belang in de voeding. Voor mensen die to taal geen dierlijke produk ten willen gebruiken (vega- nisten) wordt het lastig om toch de juiste voeding bin nen te krijgen. IJzer is nodig voor het aan maken van bloed. Vlees is een belangrijke leverancier van ijzer. Eet u gedurende langere tijd geen vlees of vleeswaren dan is het nodig om produkten te kiezen die veel ijzer bevatten. Dat zijn volkoren graanprodukten (volkorenbrood, rogge brood, havermout, zilver vliesrijst, volkorenmacaro ni), peulvruchten (waaron der de sojaprodukten tahoe, tempé, sojabrokjes). groen te. eieren en noten. IJzer uit plantaardige pro dukten wordt wat moeilijker door het lichaam opgeno men dan dierlijk ijzer. Wan neer een plantaardig pro dukt gecombineerd wordt met vitamine C, dan wordt het ijzer wel beter opgeno men. Omdat vitamine C veel in groente en fruit voorkomt, is het aan te raden bij de maaltijd groente, fruit of vruchtesap te gebruiken. Het brood kan zonder vlees toch heerlijk belegd worden. Er zijn allerlei smakelijke kaasvariëteiten te koop. Bij voorbeeld nagelkaas, Leidse kaas, kruidenkaas, schape- of geitekaas, hüttenkase, of kwark. Eventueel voegt u er zelf kruiden aan toe: tuin kers, radijs, peterselie, bies look of kervel. Ook ei behoort bij hartig broodbeleg (zorg er wel voor dat het ei goed doorbakken of gekookt is i.v.m. salmonel la). Ook notenpasta's (pin dakaas, hazelnootpasta) en gistextract (marmite) zijn lekker broodbeleg. Een goe de afwisseling voor hartig beleg vormen groente en fruit. Ook bij de warme maaltijd vormen kaas en ei alterna tieven voor het vlees. Denk hierbij aan kaasfondu, ge bakken kaasplak, kaaspan- nekoeken, kaasblokjes door de aardappelen. Stukjes ei laten zich goed verwerken in ragouts, soepen en sausen. Ook peulvruchten zijn goede vervangers. Bruine/witte bo nen, linzen, erwten, kapucij ners, adzukibonen. kiviets- bonen, kikkererwten, rode bonen, keuze genoeg. Hier van kunnen heerlijke een pansgerechten en maaltijd soepen worden samenge steld. Ook de sojaboon be hoort bij de peulvruchten. Hiervan worden vaak pro dukten gemaakt die lijken op vlees, naturel of zelfs met een hamsmaak. Vaak is de jus een groot ge mis voor wie gewend is ge kookte aardappelen te eten. Van plantaardige produkten kan een prima jus gemaakt worden; margarine met bloem, groentebouillon, kruiden en smaakmakers als mosterd, marmite, vegetari sche juspoeder. Ook saus, op smaak gebracht met bij voorbeeld kaas, kerrie, no ten, tomaat of champignons passen goed bij een vleesloze maaltijd. Meer informatie en recepten voor meer variatie zijn te vinden in de brochure 'Eten zonder vlees, dat kan!' van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding te Den Haag. INEKE VOLKERS Vis staat culinair nogal in de belangstelling. Juist nu de vis een schaars produkt dreigt te worden door vangst- quoteringen en dergelijke, zie je dat steeds meer mensen vis gaan waarderen als onder deel van het dagelijkse menu. In Zeeland zijn we wat vis be treft erg verwend. We hebben een wekelijkse verse aanvoer van heel veel soorten. Dat een aantal daarvan onbetaalbaar dreigt te worden is jammer, maar gelukkig zijn er nog soorten die ruimschoots voorhanden zijn. Het is een kwestie van durven verande ren, want het is inderdaad niet eenvoudig om over te schakelen wanneer je ge wend bent regelmatig een tongetje te eten. Kabeljauw was altijd een volksvoedsel maar is de laatste tijd zo in prijs gestegen dat deze vis nu beschouwd wordt als een de licatesse. Wijting gaven we meestal aan de poes en toch is die vis in andere landen zoals Frankrijk altijd bekeken als een bijzonder lekkere vis. 's Lands wijs 's lands eer. Wij houden het liever op tong en tarbot als we uit eten gaan of op een lekkerbekje 's mid dags tussendoor. In Japan ligt dat even anders. Ook de Japanners zijn grote viseters. Zij eten veel vis rauw. De Japanse visvloot bestaat niet alleen uit kustvissers maar telt ook enorme drijven de visfabrieken die internatio naal opereren. Wat deze visfa brieken aan wal brengen is in dustrieel verwerkt tot pro dukten die wij hier met enige argwaan bekijken. Neem bij voorbeeld de krab-sticks die niets met krab te maken heb ben maar alles met koolvis, een vis uit noordelijke wate ren die een beetje op kabel jauw lijkt. Krab-sticks zijn niets anders dan repen kool- vis met een rood kleurtje om ze op krab te laten lijken. Die namaak valt bij ons niet zo in de smaak, niet dat het pro dukt slecht is maar we voelen ons een beetje bedot. Het zou wat anders zijn geweest wan neer die gekleurde koolvis ge woon onder de eigen naam zou zijn gepresenteerd. Maar dat is kennelijk niet aantrek kelijk genoeg. Een nieuw produkt dat uit koolvis is samengesteld zijn grote namaakgarnalen waar voor de Japanse producent kennelijk geen naam heeft kunnen vinden. 'Delicatesse teentjes knoflook, twee eetle pels koudgeperste olijfolie, peper en zout. Bereiding: laat de koolvisgarnalen ontdooien en vermeng ze met de olie en gesnipperde knoflook, wat pe per en zout en laat ze een paar uur marineren. Verhit een koekepan en bak de koolvis garnalen op hoog vuur onder voortdurend roeren in een paar minuten lichtbruin. Geef de garnalen als borrelhap of als onderdeel van een salade van gemengde sla met een dressing van een eetlepel Bal van de zee met gamalens- maak' heet het produkt dat door een Scheveningse firma wordt geïmporteerd en dat ook in Zeeland verkrijgbaar is. Op de verpakking prijken aantrekkelijk ogende reuzen- garnalen en zo zien de koolvis- brokken er ook uit: als enorme garnalen. Je kunt ze na ont dooien zo eten en bijvoorbeeld door een salade mengen. Ver gelijk ze niet met garnalen ook al hebben ze de smaak en aroma meegekregen maar be schouw ze als een nieuw pro dukt. Je kunt ze dan verwer ken alsof het scampi zijn, in dit geval in knoflook-olie ge bakken en in een deegjasje gefrituurd. Vooral de eerste manier levert een goedsma- kend gerecht op. Gefrituurd zijn ze ook goed maar je moet even wennen aan de wat spon sachtige structuur. KOOLVISGARNALEN IN KNOFLOOK-OLIE. Ingrediënten: 1 pak 'delica tesse van de zee met garna- lensmaak' van 500 gram, 3 samico azijn, twee eetlepels walnotenolie, een gesnipperd hard gekookt ei en een heel fijn gehakt augurkje. KOOLVISGARN ALEN- BEIGNETS Ingrediënten: 1 pak 'delica tesse van de zee met garna- lensmaak', 150 gram bloem, een half flesje pilsener bier, zout, peterselie, versgemalen peper. Bereiding: laat de koolvisgar nalen ontdooien. Zeef de bloem met een theelepel zout in een kom en voeg beetje bij beetje het bier toe en roer bloem en bier tot een luchtig beslag'. Strooi wat zout en pe per over de garnalen en roer de fijngehakte peterselie door het beslag. Verhit frituurolie en haal de koolvisgarnalen door het beslag. Deponeer de garnalen stuk voor stuk voor zichtig in het frituurvet en fri tuur ze lichtbruin. Serveer de beignets als voren. RIEN VAN REEMS BELGIË startte vorig jaar een nieuwe reeks: vier na- tuurzegels in briefportwaarden bijeengebracht in een postze gelboekje. Dat eerste 'natuur'- boekje, uitgegeven op 4 septem ber 1989 in een oplage van (slechts) 2 miljoen stuks, is ge heel gewijd aan eenden en we zien dan ook achtereenvolgens aan de waterkant een wilde eend, een wintertaling, een slo beend en een pijlstaarteend. De reeks wordt nu voortgezet (dag van uitgifte 10 september) met een boekje waarin vier 14 ff.-zegels (op een brief tot 20 gram moet in België inmiddels een zegel van 14 frank worden geplakt) waarover, op natuurlij ke wijze getekend, vissen zwem men. Van links naar rechts: een rivierbaars (Perca fluviatilis), een elrits (Phoxinus phoxinus), een bittervorn (Rhodeus seri- ceus amarus) en een driedoorni- ge stekelbaars (Gasterosteus aculeatus). Ie Boudewijn-zegels wel in de collectie zitten. Nu moeten we deze filatelisten andermaal ad viseren: wacht niet te lang met het kopen van deze nieuwe ze gel. De oplage is namelijk maar 10 miljoen stuks. Toen we enkele weken geleden deze nieuwe zegel onder de loep namen waren we al op de hoogte van deze beperkte oplage, maar we meldden dat toen niet, om dat we het zo vreemd vonden dat van een nieuwe permanente ze gel maar zo weinig worden uitge geven. Daar moest wel een ver gissing in het spel zijn. Niets is echter minder waar. Het zijn er inderdaad maar 10 miljoen, om dat het in België de gewoonte blijkt te zijn om uit te testen hoe een permanente koningzegel bij het publiek valt. papier, op fosforescerend papier, als rolzegels of in postzegelboek jes. *7 September 1970 - Ter gele genheid van de 40ste verjaardag van de koning verschijnt een postzegel van 3.50 fr. Dit type zou eveneens uitgroeien tot een koersende reeks van niet minder dan 36 waarden in fosforesce rend en polyvalent papier, onder de vorm van rolzegels en in post zegelsboekjes. Wanneer wij deze getallen neerschrijven zijn wij er ons wel van bewust dat er - net zoals bij de voorgaande reeks - sommige waarden in twee, soms drie papiersoorten of vormen werden uitgegeven. 1,7' Evenals het vorige jaar (een eend met jongen aan de water kant) is de omslag van het boek je weer keurig verzorgd: een wa tertje in een bosgebied. Ook de oplage van het boekje is net als vorig jaar weer 2 miljoen. Goed beschouwd is dat toch niet te veel, omdat het immers in houdt dat van elke zegel maar twee miljoen exemplaren be staan en die zijn snel wegge- plakt. Inmiddels is ook het officiële Belgische uitgifteprogramma voor 1991 verschenen en we kun nen het volgend jaar (op 16 sep tember) weer een natuur-postze- gelboekje verwachten. Dan zul len paddestoelen worden afge beeld. 'Ai Op 7 september is intussen ook de enige tijd geleden reeds aan gekondigde nieuwe 14 fr.-zegel 'koninklijke beeltenis' uitgeko men. We hebben België- en the matische verzamelaars toen aangeraden te controleren of al- In het Belgische dagblad Het Volk troffen we een overzicht aan van de tot nu toe verschenen (zeven) uitgiften sedert de 40-ja- rige regeringsperiode van ko ning Boudewijn. Uit dat over zicht blijkt ook dat men nu duimt voor deze nieuwe Boude- wijn-zegel: „Toch zijn niet alle postzegeluit giften aangenomen om als koer sende reeks gebruikt te worden, deze die daarvoor in aanmer king' kwamen geven we hier op een rijtje. 14 mei 1952 - Een postzegel van 50 fr. stelde onze jonge vorst voor, een jaar nadat hij de grond wettelijke eed had afgelegd, de ze postzegel verscheen aanvan kelijk in bruinlila en werd het jaar daarop hernomen in het bruingrijs. Deze zegel zou een lang leven beschoren blijven, want in 1969 werd hij op fosfores cerend papier gedrukt en in 1977 op polyvalent fosforescerend pa pier. Van dit type werden in het zelfde jaar van 50 ff. nog drie ze gels uitgegeven (1,50, 2 en 4 fr.) en in 1958 een postzegel van 100 fr. die in 1969 hernomen werd op fosforescerend papier en in 1977 op polyvalent papier. 10 September 1953 - Er wordt een nieuw ontwerp gelanceerd, deze keer de koning voorstel lend met bril naar een foto. De reeks oorspronkelijk begonnen met dezelfde waarden als de voorgaande, groeit weldra uit tot een reeks van rond de twintig verschillende waarden, die in de loop der jaren zowel op gewoon Ipm REfXilQt/K 26 Juni 1976 - Voor de 25ste ver jaring van de eedaflegging van koning Boudewijn verschenen twee postzegelvelletjes met' daarin de waarden 4.50, 6.50, 10, 20 en 30 fr. De postzegels kenden geen verdere uitgiften. 6 September 1980 - Om de 50ste verjaardag te vieren van koning Boudewijn gaf de Regie der Pos terijen een postzegel van 9 fr. uit naar een foto. Op de postvouw- blaadjes werd de kleur aange kondigd als 'beauty-beige' doch het werd in feite de kleur van een bordeauxwijn. Er is destijds veel te doen geweest rond deze uitgif te. 5 November 1981 - Het jaar daarop werden opnieuw drie postzegels uitgebracht, deze keer in de hoge waarden (50, 65 en 100 ff.). Het hof steigerde bij deze uitgifte terwijl de postze gels zoetjesaan werden opge bruikt zonder dat ze herdrukt werden. 15 November 1982 - Nogmaals een jaar later verscheen een postzegel van 10 fr., die weldra weer zou uitgroeien tot een koer sende reeks, doch het was pas in 1984 dat de hoge waarden ver schenen. 7 September 1990 - Thans wordt een nieuwe postzegel aan het publiek voorgesteld, of de fi latelisten hem zullen aanvaar den weten wij nog niet, een ma quette kan soms zeer mooi zijn doch de uitvoering ervan kan ook veel te wensen overlaten. De tekening is van de hand van Mi chel Olyff, wij duimen voor hem". Aldus Het Volk uit het Belgische Gent, waar het volk, zo blijkt nu dus wel in ieder geval een zware stem heeft of een nieuwe koer sende reeks wordt opgestart, of dat hij een vroege dood sterft. HERO WIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 13